اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 16 بهمن
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 16 بهمن

توان مقابله با افزایش نرخ میوه را نداریم

ایسناخبرگزاری ایسنا
توان مقابله با افزایش نرخ میوه را نداریم
رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان گفت: در حال حاضر بیشتر میوه و سبزی موجود در بازار صادر می‌شود و تا زمانی که جلو صادرات از سوی دولت گرفته نشود نمی توان با افزایش قیمت‌ها مقابله کرد.

ناصر اطرج در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص افزایش هفتگی نرخ میوه و سبزیجات، اظهار کرد: در حال حاضر با دو مقوله گرانی و گران‌فروشی در بازار مواجه هستیم و درحالی‌که بازرسان اصناف با گران‌فروشی برخورد می‌کنند اما نمی‌توانند با گرانی مقابله کنند. باید توجه داشت که اتحادیه در افزایش قیمت میوه و سبزیجات نقشی نداریم و تنها بر اساس عرضه و تقاضا روزانه محصولات را قیمت‌گذاری می‌کند.

وی در خصوص گرانی بازار میوه، تاکید کرد: در حال حاضر بیشتر میوه و سبزی موجود در بازار صادر می‌شود و تا زمانی که جلو صادرات از سوی دولت گرفته نشود، نمی‌توان با افزایش قیمت‌ها مقابله کرد.

رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر صادرات گوجه‌فرنگی در کشور بلامانع است، افزود: در حال حاضر نرخ گوجه‌فرنگی در میدان میوه و تره‌بار حدود ۵۵۰۰ تومان است که با تداوم صادرات احتمالا قیمت این محصول به بیش از ۸۰۰۰ هزار تومان افزایش می‌یابد، همچنین نرخ خیار نسبت به سال گذشته حدود ۳۰۰ درصد گران شده است.

وی افزود: ما در افزایش قیمت میوه و سبزیجات نقشی نداریم و تنها بر اساس عرضه و تقاضا محصولات را روزانه قیمت‌گذاری می‌کنیم.

اطرج گفت: در حال حاضر بیشتر میوه و صیفی‌جات موجود در بازار همچون هندوانه، پرتقال، سیب، گریپ‌فروت، پیاز، سیب‌زمینی و خیار صادر می‌شود که تبعات آن افزایش قیمت است و میدان میوه و تره‌بار مقصر این گرانی‌ها نیست.

وی تأکید کرد: اگر نخواهیم قیمت‌ها را براساس عرضه و تقاضا در بازار تطبیق دهیم شاهد بازار سیاه میوه و صیفی‌جات خواهیم بود و تا زمانی که دولت با صادرات کالاهای اساسی مقابله نکند وضعیت بازار همین‌گونه خواهد بود و نمی‌توان با گرانی مقابله کرد.

به اعتقاد رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان، ۸۰ درصد دلیل گرانی میوه و صیفی‌جات صادرات است و ۳۰ درصد دیگر به دلیل شرایط آب‌وهوا است.

وی با تاکید بر اینکه با کمبود میوه و صیفی‌جات در بازار مواجه هستیم، گفت: در حال حاضر صادرات میوه به کشورهای همسایه عربی همچون عراق و افغانستان، ترکیه، آسیای میانه و … صادر می‌شود.

اطرج همچنین در خصوص افزایش نرخ موز در بازار، تاکید کرد: قیمت موز روزانه مشخص می‌شود و در اصفهان بین ۹۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و در حال حاضر کمبودی نداریم.

وی افزود: در حال حاضر موز با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان ثبت سفارش می‌شود، البته یکی از دلایل گرانی آن افزایش نرخ جهانی این محصول در پی کاهش تولید آن است.

رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان یادآور شد: به دلیل بارش‌های کشور قیمت صیفی‌جات در هفته جاری بین ۱۰ تا ۲۰ درصد و میوه به دلیل صادرات حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی تأکید کرد: باوجود افزایش قیمت میوه و تره‌بار، نرخ این محصولات در اصفهان حداقل ۲۰ درصد کمتر از دیگر کلانشهرهای کشور همچون تهران، مشهد، شیراز و … است.

اطرج در ادامه در خصوص وضعیت بازار میوه و صیفی‌جات در آستانه نوروز ۹۸، گفت: ستاد تنظیم بازار برای نوروز اقدام به خریداری و ذخیره‌سازی ۳۰۰۰ هزار تن پرتقال و ۲۰۰۰ تن سیب‌درختی کرده است.

وی با پیش‌بینی بازار میوه و صیفی در آستانه نوروز ۹۸، اظهار کرد: اگر صادرات همچنان ادامه یابد قادر به کنترل نرخ‌ها نیستیم، از سوی دیگر با نرخ دلار فعلی واردات میوه و دیگر محصولات به صرفه نیست.

رئیس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار اصفهان در خصوص فعالیت ستاد تنظیم بازار برای مقابله با گرانی‌ها، گفت: ستاد تنظیم بازار در رابطه با محصولات مورد نیاز نوروز اقدامات لازم انجام و میوه‌های موردنیاز تهیه کرده است.

وی با بیان اینکه هنوز نرخ‌گذاری نهایی برای عرضه میوه‌های نوروزی انجام نشده است، افزود: میوه‌های توزیعی از سوی ستاد تنظیم بازار در مراکز خاصی عرضه می‌شود و دلیل ایجاد صف در عرضه میوه‌های دولتی تفاوت قیمت آن با دیگر مراکز عرضه است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت دلار و قیمت ارز در بازار امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن ۹۷

فراروخبرگزاری فرارو
قیمت دلار و قیمت ارز در بازار امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن ۹۷
امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن ماه "قیمت دلار" با افزایش ۴۰۰ تومانی نسبت به نرخ‌های پایانی دیروز، ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام شد.

قیمت دلار و قیمت ارز در بازار امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن ۹۷ - 1

فرارو-صرافی ملی قیمت دلار را برای امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن با افزایش ۴۰۰ تومانی نسبت به نرخ‌های پایانی دوشنبه، ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها ۴۵۰ تومان افزایش یافت و ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان است.

اما قیمت ارز مبادله‌ای؛ بانک مرکزی در جریان قیمت‌گذاری ۴۷ ارز دولتی موجود در معاملات امروز سه‌شنبه ۱۶ بهمن ماه، نرخ ۱۲ ارز از جمله دلار آمریکا و درهم امارات ثابت ماند و نرخ پوند و ۱۹ ارز دیگر هم کاهش یافت.

براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (سه‌شنبه ۱۶ بهمن ماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با ۱۳۹ ریال کاهش قیمت نسبت به روز گذشته امروز ۵۴ هزار و ۷۵۳ ریال و هر یورو نیز ۴۸ هزار و ۱۶ ریال ارزش‌گذاری شد.

دلار کانادا در مرکز مبادلات ارزی با قیمت ۳۲، ۰۴۸ ریال، قیمت درهم امارات ۱۱، ۴۳۷ ریال و قیمت لیر ترکیه نیز ۸، ۰۵۷ ریال قیمت خورده و به واجدان شرایط دریافت ارز‌های دولتی فروخته می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

واردات گوشت تا متعادل شدن قیمت‌ها ادامه دارد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
واردات گوشت تا متعادل شدن قیمت‌ها ادامه دارد
خبرگزاری میزان- وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا زمان متعادل شدن قیمت ها، هیچگونه محدودیتی برای واردات گوشت به کشور با رعایت مقررات و موازین بهداشتی وجود ندارد.
واردات گوشت تا متعادل شدن قیمت‌ها ادامه دارد - 0

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در نشست با رئیس و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به دلیل نوسانات ارزی و قاچاق دام زنده از مرز‌های غربی و شرقی کشور، افزایش قیمت گوشت قرمز اتفاق افتاد که با تدابیر اندیشیده شده و افزایش ۲۴ درصدی حجم واردات امیدواریم قیمت این کالا به تعادل برسد.

وی افزود: در حال حاضر گوشت وارداتی با نرخ تنظیم بازاری به صورت هدفمند در حال توزیع است و این روند ادامه خواهد یافت.

وزیر جهاد کشاورزی، ارزش تولید غذا در کشور را سالانه ۸۰ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: برای این میزان تولید، سالانه ۱۰ میلیارد دلار نهاده‌های کشاورزی وارد کشور شده و حدود ۶ میلیارد دلار نیز صادرات داریم.

حجتی با اشاره به طرح‌های هشت گانه افزایش تولید محصولات راهبردی در بخش کشاورزی گفت: طرح ۱۰ ساله خوداتکایی ۷۰ درصدی در تولید روغن را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه در سه سال اخیر تولید کلزا در کشور ۶ برابر افزایش یافته است، یکی از دستاورد‌های بخش کشاورزی در سال‌های اخیر را افزایش تولید شکر و رسیدن به آستانه خودکفایی در این محصول عنوان کرد.

حجتی خاطرنشان کرد: تاکنون در سطح ۳۵۰ هزار هکتار در کشور‌های قزاقستان، روسیه و آذربایجان قرارداد‌های بلندمدت برای کشت فراسرزمینی منعقد شده است.

در این نشست، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، هدف از برگزاری این جلسه را ایجاد همکاری برای تامین و توزیع مناسب‌تر محصولات اساسی غذایی کشور عنوان کرد و گفت: در مدیریت تامین و توزیع کالا‌های اساسی باید منافع تولیدکننده و مصرف کننده به صورت توامان توجه داشت.

وی تصریح کرد: استفاده از سامانه‌های اطلاعاتی و الکترونیکی در توزیع محصولات اساسی موجب افزایش نظارت و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

افزایش ۲ برابری قیمت طلای سرخ در بازار

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
افزایش ۲ برابری قیمت طلای سرخ در بازار
میری گفت: امسال قیمت زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل تحت تاثیر شرایط اقتصادی و تورم حاکم بر بازار، ۲ برابر رشد داشته است.

غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه قیمت زعفران در بازار به ثبات رسیده است، اظهار کرد: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار و حداکثر ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

وی از رکود حاکم بر بازار زعفران خبر داد و گفت: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و کاهش قدرت خرید خانوار، تقاضای چندانی برای خرید در بازار وجود ندارد چرا که مصرف کنندگان به زعفران به عنوان کالای لوکس نگاه می‌کنند، درحالیکه زعفران یک داروی گیاهی به شمار می‌رود.

میری با اشاره به اینکه صادرات طبق روال عادی در حال انجام است، بیان کرد: هم اکنون آمار جدید صادرات اعلام نشده و آخرین آمار مربوط به آبان ماه است که انتظار می‌رود گمرک هر چه سریع‌تر آمار جدید را اعلام کند.

بیشتر بخوانید: کنترل قاچاق زعفران در بازار/۸۰ درصد طلای سرخ به بازار‌های هدف صادر می‌شود

نایب رئیس شورای ملی زعفران از افزایش ۲ برابری قیمت زعفراننسبت به مدت مشابه سال قبل در بازار خبر داد و افزود: قیمت طلای سرخ تحت تاثیر مسائل اقتصادی و تورم همانند دیگر اقلام با نوساناتی در بازار روبرو شده است.

وی با اشاره به اینکه خرید توافقی زعفران از سوی سازمان مرکزی تعاون روستایی متوقف شده است، بیان کرد: هم اکنون سازمان مرکزی تعاون روستایی فکر می‌کند که قیمت‌های فعلی زعفران در بازار منطقی است و به همین خاطر در بازار ورود نمی‌کند.

میری قیمت زعفران را تابع عرضه و تقاضا در بازار دانست و گفت: در شرایط کنونی صادرکنندگان و واحد‌های بسته بندی با نرخ‌های بازار اقدام به خریداری محصول می‌کنند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران در پایان خرید توافقی زعفران را اهرم مناسبی برای جلوگیری از کاهش قیمت محصول برشمرد و افزود: اگر خریداران زعفران با نرخ‌های پایین‌تر از آنچه که مد نظر سازمان تعاون روستایی است، اقدام به خرید محصول کنند؛ آگاه باشند که سازمان تعاون روستایی به منظور جلوگیری از زیان کشاورزان وارد عمل خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۷/۱۱/۱۶

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۷/۱۱/۱۶
احتمال کاهش عرضه نفت به دلیل تحریم نفتی ونزوئلا و کاهش تولید اوپک و متحدانش موجب شد تا قیمت نفت امروز افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با ۲۱ سنت، معادل ۰٫۴ درصد افزایش به ۵۴ دلار و ۷۷ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا دیروز تا رقم ۵۵ دلار و ۷۷ سنت بالا رفت، اما در پایان معاملات روز با ۱٫۳ درصد کاهش همراه بود.

قیمت نفت برنت نیز که دیروز ۰٫۴ درصد کاهش یافته بود، امروز با ۲۱ سنت، معادل ۰٫۴ درصد افزایش به ۶۲ دلار و ۷۲ سنت رسید.

تحلیلگران گفتند، تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا توجه بازار را به کاهش عرضه جلب کرده است.

ویوک دهار تحلیلگر بازار انرژی در کامن ولث بانک استرالیا در این باره گفت «تحریم‌های جدید دولت آمریکا علیه ونزوئلا ممکن است موجب کاهش نیم تا یک درصدی عرضه جهانی نفت شود.»

تحلیلگران می‌گویند، تحریم‌ها علیه ونزوئلا تاثیری مشابه تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران خواهد داشت و معاملات نفتی بین ونزوئلا و دیگر کشورها را به شدت محدود خواهد ساخت.

در حالی که تاثیرات تحریم‌ها در حال پدیدار شدن است، چند تانکر حامل حدود ۷ میلیون بشکه نفت ونزوئلا در خلیج مکزیک سرگردان مانده است. برخی از این تانکرها قبل از آغاز تحریم‌ها خریداری شده‌اند و خریداران برخی دیگر در حال بررسی این مسئله هستند که پول نفت خریداری شده را باید به چه کسی پرداخت کنند.

در همین حال، عرضه نفت اوپک در ماه ژانویه بیشترین کاهش ۲ سال اخیر را تجربه کرده است. کاهش تولید نفت عربستان، ایران، لیبی و ونزوئلا در پایین آمدن آمارهای تولید اوپک موثر بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد + جدول

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد + جدول
قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد.
قیمت پایه محصولات پتروشیمی اعلام شد + جدول - 1

قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام شد.

به گزارش ایران جیب به نقل از دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی، قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی که از سوی این دفتر براساس قیمت‌های جهانی برای مبادله در بورس کالای ایران اعلام می‌شود، بر اساس نرخ ارز ۸۲۹۲۸ ریالی اعلام شد.

فهرست قیمت‌های پایه از اینجا قابل مشاهده است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | انهدام باند خانوادگی توزیع شیشه توسط پلیس پایتخت

خبرآنلاینخبرآنلاین15 ساعت قبل
الفالف21 ساعت قبل
طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! طنز ماجرا اما صرفا میزان تولید زیان شرکت سایپا نیست: این شرکت نرخ فروش پراید را در سال گذشته، ۱۸٫۵ میلیون تومان اعلام کرده است! بنا به گزارش شرکت سایپا، تولیدات این شرکت در سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته است؛ در موردی عجیب شرکت سایپا اعلام کرده است که در سال ۹۷ تنها ۸ دستگاه خودروی برلیانس فروخته است! تمام این افزایش قیمت‌ها، در گزارش مالی شرکت سایپا انعکاسی نداشته و به نظر نمی‌رسد نرخ‌های اعلامی چندان با واقعیت همخوانی داشته باشد. شکی نیست که به دلیل عملکرد بسیار ضعیف، شرکت سایپا در سال گذشته زیان‌ده بوده است؛ علت این زیان‌ده بودن ضعف مدیریتی در شرکت سایپا است.
چرخانچرخان22 ساعت قبل
واردات خودروهای دست دوم پیشنهادی بود که بعضی از فعالان بازار برای کنترل بازار خودرو ارائه شد ولی این پیشنهاد واکنش‌های زیادی را به همراه داشت که از جمله آن می‌توان به بعضی از مخالفت‌ها اشاره کرد ولی مساله اصلی واکنش مجلسی‌هاست که در صورت مثبت بودن آن می‌توان به عملیاتی شدن آن امیدوار بود. به گزارش چرخان، با گرانی بازار خودرو علی الخصوص در زمینه خودروهای خارجی باعث شد تا طرح ساماندهی بازار خودرو با رای مثبت مجلسی‌ها به تصویب برسد که از جمله موارد موجود در آن، مساله خودروهای هیبریدی است که تا زمان تولید آنها در داخل از مالیات و تعرفه معاف شدند که به اشتباه به عنوان آزادشدن واردات خودروهای هیبریدی برداشت شد. البته معتقدم که راهکار اصلی برای کاهش قیمت خودرو این است که خودرو از یک کالای سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی تبدیل شود. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مربوط به آزادسازی واردات خودروهای خارجی گفت: در صورتی که واردات خودروهای خارجی به کشور آزاد شود منجر به رقابت پذیری خودروهای داخلی می‌شود که به همین دلیل موافق این اتفاق هستم ولی بایستی برنامه ریزی مدونی در این موضوع صورت بگیرد. وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد واردات خودروهای دست دوم گفت: معتقد هستم که در حال حاضر خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای تلقی می‌شود و تا زمانی که این دیدگاه وجود دارد قطعا واردات خودروهای دست دوم در بازه کوتاه مدت موثر خواهد بود و منجر به کاهش قیمت در بازار می‌شود و بازهم شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

ممنوعیت واردات غذای سگ و گربه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سید مهدی نیازی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: از ۸ اردیبهشت امسال ۱۴۳ ردیف تعرفه مشمول ممنوعیت واردات شد که غذای سگ و گربه نیز در این فهرست قرار دارد. وی با بیان اینکه واردات غذای سگ و گربه صرفا برای مصارف لوکس نبوده است، گفت: از برخی سگ‌ها در حوزه ماموریت‌های نیروی انتظامی­، هلال احمر و آتش نشانی وبه منظور استفاده از حس بویایی یا چشایی آن‌ها استفاده می‌شود که خوراک خاص مصرف می‌کنند از این رو ممکن است این خوراک در کشور تامین نشود. نیازی افزود: سال ۹۶ ارزش میزان واردات غذای سگ و گربه ده میلیون دلار بود که در سال ۹۷ با اعمال سیاست‌های مدیریت واردات به هفت میلیون دلار کاهش یافت ضمن اینکه امسال با توجه به اعمال ممنوعیت واردات در این بخش کاهش واردات بیشتر هم خواهد بود. مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، ​معدن و تجارت همچنین گفت: با سیاست‌ها و اقداماتی که در سال ۹۷ پیش بینی و اجرا شد واردات در مقایسه با سال ۹۶ حدود ۲۰ درصد کاهش یافت و این در حالی است که کاهش واردات در حوزه کالا‌های مصرفی حدود ۳۲ درصد بوده است. نیازی افزود: همچنین واردات کالا‌های ممنوعه از حدود ۳ میلیارد دلار در سال ۹۶ به حدود ۸۰۰ میلیون دلار در سال ۹۷ کاهش یافت. وی با بیان اینکه روند مدیریت تقاضا در سال ۹۸ هم ادامه دار خواهد بود به منظور حمایت از تولیدات داخل و مدیریت تقاضا ممکن است ممنوعیت واردات در برخی ردیف‌های تعرفه‌ای افزایش یابد کما اینکه از ابتدای امسال تا کنون اقلام ممنوعه واردات از ۱۳۹۰ ردیف تعرفه به ۱۵۱۲ ردیف تعرفه افزایش یافت که برخی از این کالا‌های ممنوعه از داخل تامین می‌شود برای برخی دیگر هم در شرایط کنونی اولویتی برای تامین از طریق واردات تشخیص داده نشده است. نیازی همچنین درباره آخرین تغییرات در فهرست ۲۵ قلم کالای اساسی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می‌کنند، گفت: چند قلم از این فهرست خارج شده که از جمله آن گوشت قرمز، حبوبات، کره و بخشی از کاغذ است که از این پس به آن ارز نیمایی تعلق می‌گیرد البته برای کاغذ مورد مصرف در مطبوعات همچنان ارز ۴۲۰۰ اختصاص می‌یابد. وی افزود: البته برای کالا‌هایی که اعلام ممنوعیت واردات می‌شود باید توجه کنیم که بعد از اعلام ممنوعیت، ثبت سفارش و تامین ارز صورت نمی‌گیرد، اما کالا‌هایی که قبلا ثبت سفارش و تامین ارز شده و یا خریداری و در حال حمل به کشور و یا در گمرک است براساس قوانین، مشمول ممنوعیت واردات نمی‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
وی افزود: طبق بر آورد‌های صورت گرفته، ​ حدود ۶۸ برنامه از این برنامه‌ها برای سال جاری قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت و زمینه به حداقل رسیدن وابستگی به خارج را فراهم می‌کند. معاون وزیر صمت ادامه داد: با توجه به در اختیار داشتن منابع مادی، انسانی و فکری این تنها گزینه ما برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران خواهد بود. وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت قطعه سازی توانایی کمک به رشد صنعت خودروسازی کشور را خواهد داشت، گفت: با توجه به اینکه ۸۲ درصد از خودرو‌های پر تیراژ را قطعه تشکیل می‌دهد و تنها ۱۸ درصد در داخل کمپانی‌های خودروسازی متمرکز است؛ امروز در این بازدید توان بالای صنعت قطعه سازی را مشاهده کردیم، بنابراین هرچه صنعت قطعه سازی توانمند‌تر باشد بطورحتم خودروساز‌ها نیز در شرایط بهتری می‌توانند، فعالیت کنند. وی افزود: پتانسیل‌هایی که هم اکنون در صنعت قطعه سازی مشاهده می‌کنیم؛ زاییده تحریم‌های گذشته بوده و قطعا این تحریم‌ها نیز دستاورد‌هایی در تعمیق بخشی ساخت داخل قطعات مورد نیاز کشور به همراه دارد که خود می‌تواند کشور را در مسیر دستیابی به اهداف صنعتی بیش از پیش کمک کند. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت ادامه داد: بدون تردید این مجموعه اقدامات و توجه به این حوزه نه تنها منجربه کاهش نیروی انسانی نخواهد شد بلکه برای تامین نیاز‌های ساخت داخل، نیروی انسانی بیشتری در مدار تولید قرار خواهد گرفت و اشتغالزایی بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

اخبار بیشتر