1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

در هفتمین شب از جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

در شب هفتم جشنواره فیلم فجر تعداد فیلم‌های رقابتی از نگاه مردم به 7 فیلم رسید: ماجرای نیمروز ۲، متری شش و نیم، جاندار، غلامرضا تختی، شبی که ماه کامل شد، ۲۳ نفر و سرخ‌پوست.

از اخبار حاشیه جشنواره امسال ماجرای پولاد کیمیایی بود که ابتدا با اعلام تصمیمش مبنی بر مهاجرت، از سینمای ایران خداحافظی کرد و فردای همان روز از انجام آن پشیمان شد.

در این میان مصطفی داننده با توجه به واکنش‌های مربوط به لباس هنرمندان مطلبی نوشت با موضوع: عده‌ای می‌گویند این جشنواره فیلم فجر است یا جشنواره مد لباس؟

او توضیح داده که لباس هنرمندان ممکن است گران‌تر باشد چون کار هنرمند دیده شدن است اما به هیچ وجه دهن‌کجی به کسی نیست بلکه این‌ها از سنخ همان لباس‌هایی است که مردم جامعه می‌پوشند. اگر به خیابان و در میان مردم برویم با این حقیقت مواجه خواهیم شد که این، سبک زندگی مردم است. مضاف بر آن همان طور که ما برای دیدن سبک جامعه در دهه‌های قبل به فیلم‌ها رجوع می‌کنیم، آیندگان نیز قطعا برای اینکه بفهمند ما چه می‌پوشیدیم و چه سوار می‌شدیم به تماشای فیلم‌های زمان ما روی می‌آورند. ای‌کاش به جای پرداختن به حواشی بگویید بودجه فرهنگی این کشور در کجا هزینه می‌شود؟

سایت خبری

۱۰ روز ۱۰ نکته/ در روز هفتم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
۱۰ روز ۱۰ نکته/ در روز هفتم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

عصرایران - سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از چهارشنبه ۱۰ بهمن در پردیس سینمایی ملت به عنوان کاخ جشنواره و سینماهای منتخب آغاز شده است. در این دوره ۲۲ فیلم سینمایی در بخش سودای سیمرغ به همراه چند فیلم مستند، مجموعه فیلم‌های کوتاه و همچنین ۱۰ فیلم در بخش نگاه نو (فیلم اولی‌ها) به نمایش در می‌آید. سه شنبه در هفتمین روز برگزاری جشنواره چهار فیلم در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد.

۱- نخستین فیلمی که روز هفتم جشنواره در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد مستند «نت‌های مسی یک رویا» ساخته رضا فرهمند بود که با استقبال اهالی رسانه و منتقدان مواجه شد. در نشست بعد از نمایش فیلم این مستندساز در مورد خطراتی که در سوریه گروه مستندسازی را تهدید می‌کرد گفت: «منطقه یرموک سه ماه بود که آزاد شده بود و منطقه پر از تله‌های انفجاری و بمب‌های دستی بود. ما نمی‌دانستیم که وقتی پای مان را زمین می‌گذاریم چه اتفاقی برای ما می‌افتد و این کابوس همیشه همراه ما بود. با این حال خدا را شکر اتفاقی نیفتاد و کار فیلم پیش رفت.»

۲- روز هفتم جشنواره هفت فیلم برتر آرای مردمی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پایان ششمین روز جشنواره اعلام شد. اسامی بدون اولویت این فیلم‌ها هستند: «ماجرای نیمروز؛ رد خون»، «شبی که ماه کامل شد»، «متری شش و نیم»، «سرخپوست»، «بیست و سه نفر»، «جان دار»، «غلامرضا تختی».

۳- دومین فیلمی که روز هفتم جشنواره در پردیس ملت اکران شد، فیلم جنجالی «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان بود. نمایش این فیلم در روزهای گذشته با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است و حواشی زیادی پیرامون این فیلم شکل گرفته که ممکن است اکران عمومی آن را با چالش هایی روبرو کند. محمدرضا شفاه تهیه کننده فیلم در نشست بعد از نمایش آن گفت: «داستان اولیه فیلمنامه قبل‌تر نوشته شده است. دو سال پیش ما این فیلمنامه را تصمیم گرفتیم بسازیم که در مراحل اولیه گرفتن مجوز متوقف شد. بعد از آن از اسفند سال گذشته این بحث به طور جدی در حوزه هنری مطرح شد و یک بار دیگر تصمیم گرفتیم که این فیلم را بسازیم. می‌دانستیم موانع زیاد است ولی تلاش کردیم با مذاکره کار را پیش ببریم. در نهایت مجوز را به نام سازمان حوزه هنری صادر کردند. بعد از این هم که ساخته شد، نام تهیه کننده حقیقی هم که بنده بودم را به فیلم اضافه کردند.»

۱۰ روز ۱۰ نکته/ در روز هفتم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟ - 5

۴- در چهارمین روز از اجرای ویژه برنامه «سیمرغ و پروانه‌ها» فیلم سینمایی «ضربه فنی» با حضور عوامل و بازیگران این اثر برای دانش آموزان نمایش داده شد. ویژه‌ برنامه «سیمرغ و پروانه‌ها» که برای دومین سال متوالی با هدف حمایت از تولید و اکران آثار کودک و نوجوان در جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود، ۵ فیلم و انیمیشن سینمایی «لکنت»، «آخرین داستان»، «بنیامین»، «ضربه‌فنی» و «پاستاریونی» که هر یک موفق به دریافت جوایز ملی و بین‌المللی شده‌اند، برای کودکان، نوجوانان و خانواده‌هایشان اکران می‌شوند.

۵- سومین فیلمی که روز هفتم جشنواره در پردیس ملت به عنوان کاخ جشنواره اکران شد «بیست و سه نفر» به کارگردانی مهدی جعفری بود. قصه فیلم داستان ۲۳ رزمنده نوجوان جنگ بود که به اسارت درآمده بودند و پس از سال‌ها آزاد شده بودند. به گفته سازندگان فیلم این اولین اکرانی است که ۲۲ نفر شخصیت واقعی داستان فیلم را می‌بینند و ان هم با اهالی رسانه بوده است و یک نفر از این ۲۳ نفر سال‌ها پیش فوت کرده است. کارگردان فیلم در نشست بعد از آن گفت: «مساله مهم این بود که در اقتباس چقدر می‌توانیم به واقعیت وفادار باشیم. بعد از ۱۰، ۱۲ سال رفاقت با این بچه‌ها وظیفه خودم می‌دانستم که تلاش کنم تا فیلمی درست درباره آن‌ها بسازم. از روز اول همه ما نگران بودیم که آیا می‌توانیم بچه‌هایی را پیدا کنیم که بتوانند قصه ما را واقعی بازی کنند.»

۶- روز گذشته در خبری اعلام شد فیلم سینمایی «تیغ و ترمه» به کارگردانی کیومرث پوراحمد با تدوین جدید در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نمایش داده می‌شود. پس از بازخوردهای انتقادی از سوی مخاطبان و رسانه‌ها، از روز گذشته فیلم با تدوین جدید و حذف ۵ دقیقه از این فیلم در سینماهای مردمی روی پرده رفته است.

۷- «پالتو شتری» ساخته مهدی علی میرزایی چهارمین فیلم روز هفتم جشنواره بود. فیلم کمدی که حضور آن در جشنواره فیلم فجر کمی عجیب به نظر می‌رسید. این کارگردان در نشست بعد از نمایش فیلم گفت: «هدفم ساختن این فیلم بوده و هدف خاصی نداشتم. یک داستان داشتم که در یکی از مجلات معتبر ادبی کشور چاپ شده بود و بازخوردهای خوبی داشت، ظرفیت‌های دراماتیکش را گسترش دادم و به عنوان اولین فیلمم ساختم.».

۱۰ روز ۱۰ نکته/ در روز هفتم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟ - 11

۸- روز گذشته نیز برخی فیلم‌ها با استقبال تماشاگران مواجه شدند و به سانس فوق العاده رسیدند. «متری شیش و نیم»، «مسخره باز»، «قسم»، «شبی که ماه کامل شد» در برخی سینماها به نمایش فوق العاده رسید.

۹- محمدرضا طالقانی، پیشکسوت و رئیس اسبق فدراسیون کشتی روز گذشته در واکنش به حضور فیلم «غلامرضا تختی» در جشنواره فجر گفت: «آقا تختی همیشه برای مردم اسطوره بوده و هست و پرداختن به زندگی او در فیلمی سینمایی قطعا جذاب است و خوشحالم بالاخره فیلمی درباره او ساخته شد و هنرمندانه به زندگی جهان پهلوان تختی نگاه شد. زنده یاد علی حاتمی نتوانست فیلم آقا تختی را تمام کند و در روزهای آخر عمرش، وقتی مشغول ساخت فیلم بود آرزو می‌کرد آنقدر زنده باشد که فیلم را تمام کند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و خوشحالم که بعد از سالها فیلمی از جهان پهلوان تختی ساخته شده است.»

۱۰- حبیب ایل‌بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «درود فراوان بر این زوج سینمایی. سرکار خانم نرگس آبیار و آقای محمدحسین قاسمی برای ساخت فیلم عالی «شبی که ماه کامل شد» سال گذشته که فیلمنامه را خواندم کمتر تصور می‌کردم این فیلمنامه بتواند یک اتفاق فوق‌العاده شود. جلسات متعدد با تهیه‌کننده فیلم و دیگر عزیزان متاسفانه منجر به توافق سرمایه گذاری فارابی در این فیلم نشد. حیف شد که کنارشان نبودیم اما خوشحالیم که این فیلم ساخته شد و می‌درخشد.»

خواندن خبر در سایت منبع

انتقاد از لباس زنان در جشنواره فیلم فجر؛ یعنی ندیدن جامعه

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
انتقاد از لباس زنان در جشنواره فیلم فجر؛ یعنی ندیدن جامعه

عصر ایران؛ مصطفی داننده- برای اهالی سینما، بهمن سرد ایران، داغ داغ است. فیلم می‌بینند، نقد می‌کنند، دست می‌زنند، هو می‌کنند و حسابی از دیدن فیلم سیراب می‌شوند.

در این دو هفته همه حرف‌ها در مورد فیلم است اما گاهی برخی در مورد وضعیت لباس بازیگران در فیلم‌ها و جشنواره حرف می‌زنند. آنها حتی تماشاگران را هم بی بهره نمی‌گذارند.

این عده می‌گویند این جشنواره فیلم فجر است یا جشنواره مد لباس؟

انتقاد از لباس زنان در جشنواره فیلم فجر؛ یعنی ندیدن جامعه - 4

این نقدها نشان می‌دهد، نقدکنندگان چندان در جامعه حضور ندارند. آنها اگر در روزهای عادی در خیابان‌های پایتخت یا هر شهری که در آن هستند قدم بزنند می‌بینند که مردم عادی هم اینگونه لباس می‌پوشند.

شاید بازیگران از لباس‌های گران‌تری استفاده می‌کنند اما سبک لباس‌ها همانی است که دختران در شهرهای مختلف می‌پوشند. کافی است در یک روز سوار بی‌آرتی شوید و از جنوب شهر به بالای شهر بروید و از پنجره‌های اتوبوس دخترکانی که در خیابان راه می‌روند را ببینید.

راه دور نروید. در همین جشنوراه فیلم فجر تماشاچی‌ها را ببیند. چه فرقی میان لباس آنها و لباس بازیگران پیدا می‌کنید؟ تقریبا هیچ!

این نوع لباس پوشیدن دهن کجی به هیچ کس نیست بلکه سبک زندگی مردم است. در ضمن بازیگر‌ها در همه جای دنیا، سعی می‌کنند متفاوت باشند، متفاوت بپوشند چون کار آنها دیده شدن است.

واقعیت جامعه همینی است که می‌بینید.

این عده حتی به پوشش لباس بازیگران در فیلم‌ها هم معترض هستند. فیلم‌ها بیانگر واقعیت‌های جامعه است. ما وقتی می‌خواهیم سبک لباس پوشیدن مردم در دهه چهل، پنجاه، شصت یا هفتاد را ببینم به کجا مراجعه می‌کنیم؟

قطعا فیلم‌هایی که در آن زمان ساخته شده است. از داخل کتاب‌ها که نمی‌شود به نوع پوشش مردم دست پیدا کرد. اما با دیدن فیلم‌ها به ویژه فیلم‌های خیابانی، می‌شود به سبک زندگی مختلف مردم پی برد. نسل جدید با دیدن فیلم‌های دهه شصت یا هفتاد ایران می‌تواند به قدرت نمایی پیکان در خیابان‌های ایران پی ببرد.

سی سال دیگر مردم با دیدن فیلم‌های دهه هشتاد یا نود، می‌توانند ببیند مردم چه می‌پوشیدند و چه سوار می‌شدند.

سبک لباس پوشیدن زنان و مردان ایرانی تغییر پیدا کرده است و به نظر می‌رسد باید این تغییر را پذیرفت. تغییرات فرهنگی در جامعه اجتناب ناپذیر است.

به جای داد و فریاد در مورد لباس بازیگران در جشنواره فیلم فجر باید به این سوال پاسخ داد بودجه‌های فرهنگی این کشور در کجا هزینه می‌شود که خروجی آن در جامعه قابل مشاهده نیست؟

این همه سازمان فرهنگی و با بودجه‌های آنچنانی در کشور وجود دارد و بازهم فریادها در مورد مسائل فرهنگی است. این نشان می‌دهد مشکل از جوانان این کشور نیست بلکه مشکل از بودجه‌هایی است که هیچ اثری در جامعه ندارد.

همه آنهایی که انتقاد می‌کنند نوع لباس پوشیدن خود در دهه شصت را با امروز مقایسه کنند تا متوجه تغییرات جامعه شوند.

به احتمال زیاد در اختتامیه فیلم جشنواره فجر که از تلویزیون پخش می‌شود بازهم شاهد سانسور بازیگران زنی هستیم که جایزه دریافت می‌کنند، سانسوری که به نظر می‌رسد سانسور جامعه باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

هفتمین روز جشنواره فیلم فجر؛ از پشیمانی کیمیایی تا سه فیلم متفاوت از سه گونه سینمایی

الفخبرگزاری الف
هفتمین روز جشنواره فیلم فجر؛ از پشیمانی کیمیایی تا سه فیلم متفاوت از سه گونه سینمایی

به گزارش ایسنا، سه شنبه ۱۶ آذرماه جشنواره فیلم فجر کم‌کم در مسیر سراشیبی قرا گرفت و با نمایش ۲۸ فیلم در کاخ جشنواره به روزهای پایانی این رویداد نزدیک می‌شویم. ‌

در این روز در پردیس ملت به عنوان سینمای اهالی رسانه و منتقد برخلاف روز گذشته که بیشتر فیلم‌هایی ضعیف به نمایش درآمد دو فیلم داستانی متفاوت پخش شد که رضایت نسبی را از نگاه تماشاگرانش به همراه داشت و علاوه بر اشاره به آنها، برخی حاشیه‌های روز هفتم نیز مرور می‌شوند. ‌

* با حذف فیلم «قصر شیرین» رضا میرکریمی از گردونه رقابت در بهترین فیلم مردمی، تعداد فیلم‌های باقی‌مانده به ۷ فیلم رسید که شامل ماجرای نیمروز ۲، متری شش و نیم، جاندار، غلامرضا تختی، شبی که ماه کامل شد، ۲۳ نفر و سرخ‌پوست می‌شود.

* در اولین نشست خبری این روز، سازنده انیمیشن بنیامین پیشنهاد کرد خوب است از این پس جایزه سیمرغ هم به فیلم‌های انیمیشن از نگاه کودکان و نوجوانان اختصاص داده شود.

* یکی از سیاسی‌ترین فیلم‌های چند سال گذشته سینما در روز هفتم جشنواره با نام «دیدن این فیلم جرم است» به نمایش در آمد که به گفته کارگردان، نام این فیلم از دیالوگی در فیلمنامه وام گرفته شده بود اما سکانس مربوط به دلیل مشکلات فنی حذف شد. البته بجز این بخش، طبق گفته دستیار کارگردان فیلم، نیروی‌انتظامی هم یک مورد سانسور به فیلم وارد کرده تا اجازه نمایش آن را بدهد. این فیلم به تقابل نیروهای بسیج و امنیتی در پی یک حادثه می‌پردازد که یکی خواهان اجرای قانون است و دیگری صرفا به دنبال راهی برای حفظ اعتبار و آبروی نظام و آب در آسیاب دشمن نریختن. سازندگان این اثر و به ویژه کارگردانش تاکید داشتند این فیلم یک اثر سفارشی نبوده و از سوی هیچ نهادی به جز حوزه هنری حمایت نشده است.

* تنها فیلم دفاع مقدسی جشنواره فیلم فجر هم در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد. فیلم ۲۳ نفر با بازی ۲۳ نوجوان با گویش‌ها و لهجه‌های مختلف تصاویری را از زمان اسارت برخی رزمندگان و نیز ۲۳ نوجوان یادآوری کرد. در نشست خبری این فیلم که بیش از ۲۰ آزاده زمان جنگ هم آمده بودند، نوجوانانی که در آن نقش‌هایی را بازی کرده بودند، حضور داشتند و تشویق عوامل از سوی حدود ۲۰ پسر نوجوان حال و هوای متفاوتی را به جلسه پرسش و پاسخ فیلم ۲۳ روز داده بود. حضور این جمع زیاد بازیگر، عکاسان را هم بر آن داشت تا به شکل ویژه‌تری از آنها عکاسی کنند.

* آخرین فیلمی که در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد و حضور آن در جشنواره فیلم فجر آن هم در شرایطی که پیش از این سینماگران از اکران فیلم‌های کمدی با کیفیت پایین انتقاد کرده‌اند، قابل تامل و عجیب بود و برخی بر این باور بودند اثر پیشین کارگردان یعنی خرگوش ارزشمندتر بوده است. همچنین نشست پرسش و پاسخ این فیلم در مدت‌‌زمان کوتاهی نسبت به دیگر نشست‌ها به پایان رسید.

* کاتالوگ سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پس از آنکه نیمی از جشنواره به پایان رسیده، سرانجام منتشر شد و در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

* یکی از خبرهای حاشیه‌ای روز هفتم جشنواره به پولاد کیمیایی مربوط می‌شود چرا که او روز گذشته با انتشار پیامی از سینمای ایران خداحافظی و اعلام کرد قصد مهاجرت از کشور را دارد و به همین دلیل شاید تا مدتی نتواند در سینما فعالیت کند اما یک روز پس از انتشار این پیام و بخاطر پیام‌هایی که از سوی علاقه‌مندانش دریافت کرد، از تصمیم خود منصرف شد و گفت کجا برود از اینجا بهتر؟! به نظر می‌رسد این واکنش سریع و احساساتی پولاد کیمیایی بیشتر ناشی از نقدها و بازخوردهایی بوده باشد که برای اولین فیلم سینمایی‌اش در جشنواره فجر به راه افتاد. ‌

* باهنر، نایب رئیس سابق مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از جمله مهمانان این روز جشنواره بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

علی ضیا به روحانی: چی شد که این طوری شد؟!

برترین‌هابرترین‌ها13 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.
انتخابانتخاب9 ساعت قبل
روزنامه شهروند نوشت: آیا‌ سال نو امسال صداوسیما را غافلگیر کرد؟ شواهد از این امر حکایت دارد. گویی صداوسیما درخصوص تهیه برنامه‌های تحویل‌ سال نو غافلگیر شده بود. احسان علیخانی با وجود آن‌که خیلی تمایلی به اجرای ویژه‌برنامه تحویل ‌سال شبکه سه سیما نداشت، اما به اصرار مدیران شبکه سه این مسئولیت را پذیرفت. او سال‌های گذشته با ویژه‌برنامه‌هایی چون «سه ستاره» و «بهار نارنج» در لحظه‌ سال تحویل میهمان خانه‌های مردم می‌شد، اما امسال که مشغول پروژه «عصر جدید» بود، برنامه تحویل‌ سال را نیز در قالب قسمت ویژه این برنامه روانه آنتن کرد. اما سبک و سیاق اجرای علیخانی در این برنامه هیچ تازگی و تفاوتی با برنامه‌های پیشین او نداشت و درواقع این برنامه هم کپی دیگری از برنامه‌های تحویل‌ سال شبکه سه سیما در سال‌های گذشته بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ شهاب حسینی در بازگشت از آمریکا به ایران درگیر ساخت یک برنامه احتمالا تلویزیونی شده است. اسم پروژه آکادمی شگفت انگیزان است و دارد این کار را فعلا در اپلیکیشن روبیکا پیش می‌برد. اگرچه میرباقری معاون سیما اعلام کرده است احتمالا این برنامه در شبکه نسیم پخش می‌شود اما هنوز توافقی بین شبکه و اسپانسر رسمی نشده است. نزدیکان به اسپانسر برنامه می‌گویند عادل فردوسی‌پور هم در کنار شهاب حسینی حضور خواهد داشت تا یک زوج استثنایی شکل بگیرد. آنها امید زیادی دارند که بتوانند عادل را در برنامه شگفت انگیزان بیاورند ولی عادل فردوسی‌پور می‌گوید: «تکذیب می‌کنم و اولین بار است که چنین چیزی را می‌شنوم.» ۲۵۴ ۲۵۱
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: نظر به اینکه مقرر است ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ امشب یکم فروردین ماه ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شود لازم است مسافران پروازهای داخلی و خارجی ضمن تنظیم ساعت خود با ساعت رسمی کشور برنامه‌های خود را براساس زمان درج شده در بلیت‌های هواپیماها انجام داده و در فرودگاه‌ها حضور یافته واز پروازها جانمانند. بعضا مشاهده شده که مسافران به دلیل غفلت از زمان انجام پروازها یکساعت دیرتر به فرودگاه مراجعه کرده و از پروازها جا مانده‌اند.

اخبار بیشتر