تصاویر هشتمین شب جشنواره فیلم فجر + معرفی فیلم‌های شب نهم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

تصاویر هشتمین شب جشنواره فیلم فجر + معرفی فیلم‌های شب نهم

معرفی فیلم‌های روز نهم جشنواره فجر

مهرخبرگزاری مهر
معرفی فیلم‌های روز نهم جشنواره فجر
در نهمین روز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالی است» و فیلم‌های«سونامی»، «جان دار» و «قسم» اکران می‌شوند، که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

هشتمین روز جشنواره فیلم فجر

الفخبرگزاری الف
هشتمین روز جشنواره فیلم فجر
در هشتمین روز سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه فیلم‌های «متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «ایده اصلی» آزیتا موگویی و «سرخ پوست» به کارگردانی نیما جاویدی به نمایش در آمد. سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۰ تا ۲۲ بهمن در پردیس ملت برگزار خواهد شد. / عکس فارس

نوید محمدزاده: قطعا در جشنواره فجر سال آینده حضور نخواهم داشت

انتخابخبرگزاری انتخاب
نوید محمدزاده: قطعا در جشنواره فجر سال آینده حضور نخواهم داشت
نوید محمدزاده در نشست خبری فیلم «سرخپوست» گفت: هیچ فیلمی در جشنواره فجر سال آینده نخواهم داشت. به نظرم، شرایط فیزیکی، زحماتم و بازی کردنم باید مدتی دیده نشود تا خلا وجودی‌ام به چشم بیاید.
نوید محمدزاده: قطعا در جشنواره فجر سال آینده حضور نخواهم داشت - 0

نوید محمدزاده در نشست خبری فیلم «سرخپوست» گفت: هیچ فیلمی در جشنواره فجر سال آینده نخواهم داشت. به نظرم، شرایط فیزیکی، زحماتم و بازی کردنم باید مدتی دیده نشود تا خلا وجودی‌ام به چشم بیاید.

به گزارش تسنیم، نشست خبری فیلم سینمایی «سرخپوست» با حضور کارگردان، تهیه‌کننده، بازیگران و عوامل این فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در این نشست، نیما جاویدی، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که این فیلم پایان باز دارد یا خیر، گفت: این فیلم، قطعا پایان‌بندی بسته دارد چرا که سرگرد تصمیم می‌گیرد که سرخپوست را رها کند و برود. باید بگویم که تمام بازخوردهایی که از مردم در اکران‌های مختلف گرفتم، همین موضوع را نشان می‌داد.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر الهام گرفتن از فیلم‌ «مسیر سبز» در ساخت این فیلم گفت: این فیلم را سال‌های بسیار قبل دیده‌ بودم و اکنون حتی داستانش نیز یادم نیست.

جاویدی در مورد تکنیک صحنه پایانی این فیلم گفت: چیزی که در فیلم دیدید، قاعده دیوار کاذب است. ما یک اکران با حضور تعدادی از مردم را برگزار کردیم و ازشان این سوال را پرسیدم که آیا صحنه پایانی باورپذیر بوده است یا خیر. اکثر آنان متوجه این قاعده شده بودند و نحوه اختفای سرخپوست را باور کرده بودند.

در مورد پایان‌بندی این فیلم و تحول شخصیت اصلی آن گفت: باید بگویم که ضرب‌های تحول این شخصیت در جاهای مشخصی از فیلم گذاشته شده است البته این ضرب‌ها واضح نیست و نباید هم باشد چرا که اگر واضح باشد، موضوع انتخاب بین خوب و بد مطرح می‌شود.

تلاش کردم که تا آخرین لحظه این تردید را در دل مخاطب بگذارم که آیا او را می‌بخشد یا نمی‌بخشد. باید بگویم که در شرایط فعلی جامعه‌مان، ارزش‌هایی مثل ایثار کم شده است و بسیار دوست داشتم که با این فیلم، این موضوع را یادآوری کنم. این فیلم به برقراری عدالت و حقیقت می‌پردازد. نباید فراموش نکنیم که جان سرخپوست در دست کسی است که می‌تواند او را بکشد اما به کیلدواژه‌های ماهیت و هستی او نیز باید دقت داشت. سرگرد، کسی است که قلبی رئوف دارد اما تریت نظامی او باعث شده است که او مسیر متفاوتی را طی کند.

جاویدی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که عدالت مهم است یا قانون، گفت: مطمئنا اگر قانون بخواهد عدالت را زیر پا بگذارد، به درد نمی‌خورد. قوانین وضع می‌شود تا عدالت برقرار شود. بنابراین اگر قانونی وجود داشته باشد که عدالت را نقض کند، باید آن را دور ریخت.

این کارگردان، به توضیح روند تغییر شخصیت اصلی این فیلم اشاره کرد و گفت: به نظرم، ضرب‌های تحول کاملا قابل دیدن است و در اکران‌های مردمی قابل باور بوده است. البته ممکن است که بعضی‌ها این قدر به دنبال منافع خود بوده باشند که حتی بر روی پرده سینما نیز نتوانند باور کنند که کسی از منافع خود بگذرد تا جان دیگری نجات پیدا کند.

در ادامه این جلسه، نوید محمدزاده در مورد بازی خود در این فیلم گفت: به دلیل فیزیک خاصی که مورد نیاز بود، ۱۲ کیلو وزن اضافه کردم.

نیما جاویدی در پاسخ به سوالی مبنی بر انتخاب مقطع زمانی پهلوی برای ساخت این فیلم گفت: از یک تاریخی به بعد، زندان‌های کشور مجهز به دوربین مدار بسته شدند و وقتی که زندانی دوربین داشته باشد، منطقه این فیلم کاملا از بین می‌رود. بر همین اساس، لازم بود که به زمان قبل از نصب دوربین‌های مداربسته در زندان‌ها بازگردم. برای مثال، باید به ۳۰ سال قبل برمی‌گشتیم اما به دلیل کنتراست بهتری که دهه ۴۰ می‌توانست برایمان به وجود بیاورد، تصمیم گرفتم که به ۵۰ سال قبل بازگردم.

ستاره پسیانی در مورد نقش خود گفت: برای بازی کردن در این نقش، لازم بو تا زبان جدیدی را یاد بگیرم و آن هم زبان بلوچی بود. بر همین اساس، تمرینات زیادی داشتم که بتوانم آن را فرا بگیرم.

جاویدی به نشان دادن شخصیت سرخپوست در این فیلم اشاره کرد و گفت: دقت کنید که در این فیلم، هیچ چیزی از احمد سرخپوست نمی‌بینیم. این مساله باعث می‌شود که حس همزاد پنداری از بین برود. برای این کار دلیل داشتم و آن هم این بود که بگویم آیا خود ما می‌توانیم کسی را که اصلا ندیده‌ایم و هیچ حسی نسبت به او نداریم، ببخشیم؟ شاید اگر سرگرد او را می‌زد و می‌کشت، خیلی‌ها فیلم را دوست می‌داشتند اما ما ضرب‌هایی گذاشتیم که تحول او را نشان می‌داد. در حقیقت، ترجیح دادم که او را نشان ندهم تا مخاطب همزاد پنداری نکرده و با خود فکر کند که آیا سرخپوست را می‌بخشد یا به منافع خود فکر می‌کند؟

محمد زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: حتما من بازیگر به دنبال بازیگوشی و تجربه‌های جدید هستم. مهم این است که بازیگران در سینما بدانند که می‌توانند متفاوت بازی کنند. من در فیلم ابد و یک روز ۵۸ کیلو بودم و در اینجا باید ۷۶ کیلو می‌شدم. این عمل را با لذت انجام دادم چرا که معتقدم بازی در این فیلم به مسیر من کمک خواهد کرد. خوش‌حالم در فیلمی حضور داشتم که واقعا سینما است.

او به عدم شرکت در جشنواره فجر سال بعد اشاره کرد و گفت: من امسال نقش یک قاچاقچی را بازی کردم و در این فیلم، نقش یک رئیس زندان را داشتم. این موضوع نشان می‌دهد که فرصت‌های خوبی به سمت من می‌آید و از این بابت خداوند را شکر می‌کنم اما باید بگویم که به هیچ وجه، فیلمی در جشنواره فجر سال آینده نخواهم داشت. به نظرم، شرایط فیزیکی، زحماتم و …. باید مدتی دیده نشود تا خلا وجودی‌ام به چشم بیاید.

جاویدی در مورد شانس خود برای نمایش این فیلم در فستیوال‌های جهانی گفت: به نظرم این فیلم شانسی در فستیوال‌های جهانی ندارد چرا که فیلم‌هایی در آن‌جا موفق می‌شود که موضوعاتی اجتماعی داشته باشد. من برای فستیوال‌ها فیلم نمی‌سازم. این موضوع را زمانی که فیلم قبلی خود را ساخته بودم نیز بیان کردم اما در آن موقع عده‌ای درگوشی حرف می‌زدند اما امروز آن حرف من به مرحله عمل رسید.

او در واکنش به تحسین این فیلم توسط فراستی گفت: ایشان همیشه جز منتقدهایی بودند که هر وقت وارد نقد می‌شدند، مثل یک فیلم آمریکایی جذاب می‌نشستم و تحلیل‌هایشان را با همان شدت بی‌رحمی می‌دیدم. من عاشق سینمای آمریکا هستم و فکر می‌کنم که می‌توانم با ایشان زبان مشترکی داشته باشم. باید بگویم که علیرغم نظر عده‌ای که می‌گفتند با تعریف فراستی بدبخت‌ شده‌ای، بسیار هم خوش‌حال شدم و با خود گفتم که دمت گرم که فیلمی ساخته‌ای که تحسین فراستی را به همراه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس)
در سینما رسانه (پردیس ملت) مجموعه «فیلم‌های کوتاه» و 3 فیلم داستانی "متری شیش و نیم" ، "ایده اصلی" و "سرخ‌پوست" نمایش داده شد.

عصر ایران - روز هشتم جشنواره فجر در سینما رسانه (پردیس ملت) با نمایش مجموعه «فیلم‌های کوتاه» و ۳ فیلم داستانی "متری شیش و نیم" سعید روستایی، "ایده اصلی" آزیتا موگویی و "سرخ‌پوست" نیما جاویدی همراه بود.

«متری شیش و نیم» /سعید روستایی/سودای سیمرغ

سعید روستایی در دومین فیلمش یک گام جاه طلبانه برداشته و فیلمی ساخته است که اولین نکته درباره آن این است که شاهد به جریان درآمدن خونی تازه در سینمای ایران هستیم.

قصه فیلم درباره تقابل و درگیری یک پلیس (صمد با بازی پیمان معادی) و یک خلافکار حرفه‌ای (ناصر خاکزاد با بازی نوید محمد زاده) است تا عاقبت پلیس موفق به دستگیری او شده و …

فیلم یک شروع غافلگیر کننده و بسیار تاثیرگذار دارد و در ادامه هم تا نیم ساعت اول فیلم چندین صحنه شکوهمند و زیبا را شاهد هستیم (مانند سکانس دستگیری و جمع آوری معتادها و خلاف کارها و …) از آن به بعد هم مرحله به مرحله نزدیک شدن به خلافکار اصلی و عاقبت یک صحنه درخشان دستگیری ناصر خاکزاد.

اشکالی که به فیلم وارد است در فیلمنامه است علی الخصوص در یک چهارم پایان آن، از فیلمی که چنین افتتاحیه حیرت انگیزی دارد، پایانی بسیار بهتر انتظار می‌رود.

فیلم به لحاظ فیلمبرداری، تدوین، صدا، طراحی صحنه، موسیقی و … بسیار چشمگیر است و واقعا استانداردهای لازم یک فیلم جهانی در آن مشهود است.

(امتیاز: ۴ از ۵)

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 10

«ایده اصلی»/آزیتا موگویی/سودای سیمرغ

ایده اصلی فیلم درباره شیادی و نارو زدن چند دوست و همکار به همدیگر است که می‌خواهند در یک مناقصه تجاری در جزیره هندورابی برنده شوند و …

اساسا این فیلم برای گیشه تولید شده است و واقعا هیچ نکته بارزی در آن وجود ندارد که بخواهیم به آن بپردازیم، همچنان این پرسش باقی است که رویکرد جشنواره فجر از انتخاب چنین فیلم‌هایی و قرار دادن آنها در یک بخش مسابقه‌ای تا چه اندازه درست است؟

آیا فیلمی مانند ایده اصلی با فیلم‌هایی چون متری شیش و نیم، تختی، شبی که ماه کامل شد و … اصلا قابل مقایسه است؟

(امتیاز ۱ از ۵)

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 16

«سرخ‌پوست»/نیما جاویدی/سودای سیمرغ

فیلم داستان یک رئیس زندان باهوش در دهه چهل شمسی است، زمانی که قرار است ترفیع درجه بگیرد و رئیس شهربانی کل منطقه شود یک زندانی فرار می‌کند و …

مشکلی که در فیلمنامه وجود دارد این است که خط اصلی داستان ملات لازمه برای پیگیری مخاطب ندارد و بخش‌های از وسط فیلم ملال آور می‌شود.

از نکات مثبت فیلم می‌توان به بازی متفاوت نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار اشاره کرد و البته فیلمبرداری و طراحی صحنه فیلم بسیار قابل توجه است.

نیما جاویدی با کارگردانی درست نقیصه فیلمنامه را تا حد زیادی جبران نموده و همین اتفاق باعث می‌شود مخاطب تا آخر فیلم را دنبال کند.

نیما جاویدی هم چون سعید روستایی در دومین فیلمش یک گام رو به جلو برداشته و از فیلم اولش «ملبورن» فاصله گرفته است، فیلم را در یک جمله می‌توان گفت فیلمی «منتقد پسند» است، تمام پارمترهای لازم برای چنین سلیقه‌ای را دارد.

(امتیاز ۳٫۵ از ۵)

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 25

حاشیه‌های روز هشتم:

یکی از مهمانان ویژه و شناخته شده این روز جشنواره عادل فردوسی‌پور بود که هر سال در سینمای رسانه به تماشای بعضی فیلم‌ها می‌نشیند. او در سالهای گذشته حضور پررنگ‌تری در جشنواره فجر داشت و امسال برای دیدن فیلم سعید روستایی به پردیس ملت آمد.

نشست پرسش و پاسخ فیلم «متری شیش و نیم» یکی از نشستهای شلوغ جشنواره بود که بعضا افراد غیر خبرنگار و غیر منتقد هم در آن دیده می‌شدند. ضمن اینکه نحوه پاسخگویی سعید روستایی به سوالات در یکی دو مورد باعث دلخوری‌هایی میان خبرنگاران شد و البته در این نشست نیز همانند چند جلسه قبلی هنرمندان از برخی پرسش‌ها که یا ارتباطی به فیلم نداشتند یا با بی توجهی و بی دقتی مطرح شده بودند، انتقاد کردند. ‌

دومین فیلم این روز فیلم آزیتا موگویی با نام «ایده اصلی» با بازی بهرام رادان، مریلا زارعی، هانیه توسلی و پژمان جمشیدی بود که این فیلم چندان رضایت مخاطبان را جلب نکرد، هرچند خستگی ناشی از دیدن یک فیلم دو ساعت و نیمه و نیز چند روز پیاپی فیلم دیدن را هم در نبود واکنشهای مثبت به بعضی فیلمها می‌توان دخیل دانست.

نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار در هشتمین روز جشنواره هر دو با دو فیلم مشترک به سینمای رسانه‌ها آمدند که یکی فیلم «متری شش و نیم» بود و دیگری «سرخپوست». البته ایزدیار در نشست فیلم سعید روستایی حاضر نشد که شاید به دلیل نقش کوتاهش در «متری شش و نیم» بوده باشد، اما در جلسه پرسش و پاسخ فیلم «سرخپوست» که نقش پررنگ‌تر و محوری‌تری داشت، شرکت کرد.

نوید محمدزاده در نشستی که برای فیلم سرخپوست برگزار شد اعلام کرد که از بازی در دو فیلم متری شش و نیم و سرخپوست رضایت دارد اما قطعا برای سال آینده فیلمی در جشنواره فجر نخواهد داشت چون می‌خواهد مدتی کمتر دیده شود و مردم نقشهای او را که در این سال‌ها بازی کرده یک بار دیگر مرور کنند. البته او تاکید کرد فقط برای جشنواره فجر فیلمی نخواهد داشت و احتمالا او را بیشتر در تئاتر خواهیم دید.

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 32روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 33روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 34روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 35روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 36روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 37روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 38روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 39روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 40روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 41روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 42روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 43روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 44روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 45روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 46روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 47روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 48روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 49روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 50روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 51روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 52روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 53روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 54روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 55روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 56روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 57روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 58روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 59روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 60روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 61روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 62روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 63روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 64روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 65روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 66روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 67روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 68روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 69روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 70روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 71روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 72روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 73روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 74

خواندن خبر در سایت منبع

خطر تکرار داوری اشتباه در جشنواره فجر

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
خطر تکرار داوری اشتباه در جشنواره فجر
انتخاب برگزیدگان جشنواره فجر، یکی از بخش‌های جنجالی هر ساله جشنواره است که امسال نیز احتمالا تکرار خواهد شد.

کیهان نوشت: انتخاب برگزیدگان جشنواره فجر، یکی از بخش‌های جنجالی هر ساله جشنواره است که امسال نیز احتمالا تکرار خواهد شد. آیا باز هم حق برخی از آثار و هنرمندان نادیده گرفته خواهد شد؟ نکته مهم این است که غالبا این هنرمندان و فیلم‌های ارزشی و انقلابی هستند که در تقسیم جوایز، مغفول و مظلوم واقع می‌شوند. دو کارشناس سینما در این خصوص سخن گفته‌اند.

خطر تکرار داوری اشتباه در جشنواره فجر - 2

رضا منتظری، فعال رسانه‌ای و کارشناس سینما درباره حاشیه‌ساز شدن اعلام برگزیدگان جشنواره فجر گفت: وقتی یک سری چهره تکراری، هر سال یا در هیئت انتخاب حضور دارند و یا در هیئت داوری، در نتیجه شائبه باندبازی و لابی‌گری هم شکل می‌گیرد.

وی افزود: همچنین امسال در جشنواره سی و هفتم، شاهد یک بدعت‌گذاری عجیب و غریب بودیم. در جشنواره‌های معتبر دنیا که ممکن است آنها را قبول هم نداشته باشیم، اما داورها یا همراه مردم و یا همراه اهالی رسانه فیلم‌ها را می‌بینند و داوری می‌کنند و نتایج داوری همزمان با آخرین فیلم اعلام می‌گردد و این باعث می‌شود که شائبه هر زد و بند و لابی‌گری از بین برود.

اما امسال در جشنواره فجر شاهد بودیم که برای اولین بار داوران زودتر از آغاز جشنواره شروع به دیدن فیلم‌ها کردند و یک هفته قبل از مراسم اختتامیه نیز به کار تماشای فیلم‌ها پایان دادند! ضمن اینکه شما اگر فهرست داوران این دوره از جشنواره فجر را در نظر بگیرید نام افرادی را می‌بینید که اغلبشان شایسته داوری در مهمترین رویداد سینمایی کشور نیست. این مسئله هم زمینه را برای اعتراض‌ها در موقع اعلام نتایج فراهم می‌کند.

دبیر خبرگزاری سینماپرس، نبود راهبرد و هدف مشخص را از دیگر عوامل ایجاد بحران در داوری جشنواره فجر دانست و گفت: در هیچ یک از ارکان برگزاری جشنواره فیلم فجر، راهبرد دیده نمی‌شود. این جشنواره، مولود انقلاب است، نام فجر دارد و همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب برگزار می‌شود. اما سوال این است که آیا اغلب آثار جشنواره از نظر فرم و محتوا و همچنین شکل اجرای جشنواره، قرابتی با اهداف و آرمان‌های انقلاب دارد؟

سوال این است که فیلم‌های حاضر در جشنواره چقدر انقلابی هستند که داورها هم بتوانند به درستی آنها را ارزیابی کنند؟ وقتی اکثریت فیلم‌های جشنواره امسال یا خنثی و بی‌هویت هستند و یا سیاه‌نما و قبح‌شکن هستند و تعداد اندکی هم فیلم مقاومت و استراتژیک حضور دارد، داوران هم مجبور می‌شوند از میان همین فیلم‌ها آثاری را انتخاب کنند.

جواد محرمی، فعال رسانه و دبیر بخش فرهنگی روزنامه جوان نیز به خبرنگار کیهان گفت: داوری جشنواره فیلم فجر اساسا مشکل دارد. مثلا در یکی از ادوار، فیلمی در ۱۱ رشته نامزد شد اما در نهایت هیچ جایزه‌ای نگرفت. این نشان می‌دهد روند داوری جشنواره، منطقی و علمی نیست.

در جشنواره‌های معتبر جهانی از افرادی انتخاب می‌شوند که در چند سال قبل از برگزاری آن جشنواره، اتفاق مهمی را رقم زده باشند و مثلا فیلم خوبی ساخته باشند. اما در جشنواره فجر این گونه نیست. همین امسال فیلمسازی که آثار اخیرش از مبتذل‌ترین فیلم‌های سینمای ایران محسوب می‌شود، به عنوان داور منصوب شده است! چطور ممکن است فیلمسازی که آثار سخیفی را تولید کرده در اصلی‌ترین جشنواره سینمایی کشور داوری می‌کند؟ داوری ضعیف، اعتبار جشنواره را زیر سوال می‌برد.

خواندن خبر در سایت منبع

فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر
در ادامه فریم های خاص در هشتمین شب روز فیلم فجر را می بینید.

برترین‌ها: در ادامه فریم‌های خاص در هشتمین شب روز فیلم فجر را می‌بینید.

فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 1فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 3فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 4فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 5فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 6فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 8فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 9فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 10فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 11فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 12فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 13

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا12 ساعت قبل
محققان کشور با بومی‌سازی مبتنی بر جاذب‌های نانویی، سامانه‌ای برای تصفیه آب عرضه کردند که اخیرا با شرکت در مناقصه آبفا، قرار است این سامانه برای تصفیه آب ۵ شهر استان کرمان مورد بهره‌برداری قرار گیرد و به گفته آنها ظرفیت تصفیه این سامانه ۳۰ هزار مترمکعب در روز است. بر این اساس، این محققان اخیرا با انعقاد قراردادی به ارزش ۲۱۰ میلیارد ریال، سامانه‌های تصفیه آب تولیدشده خود را برای ۵ شهر استان کرمان نصب کردند. فناوری الکترودیالیز تولیده از سوی این محققان، یک روش پیشرفته در تصفیه آب و فاضلاب خصوصا در املاح زدایی به شمار می‌رود. این روش قادر به تصفیه آب دارای جامدات سوسپانسیونی با طول عمر و بازیابی آب بالاتری نسبت به روش اسمز معکوس و نیز مصرف بسیار کم مواد شیمیایی است. در حالی که در روش الکترودیالیز تنها مدیا فیلتراسیون به عنوان پیش تصفیه استفاده می‌شود.
مهرمهر8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری‬ مهر حمید یزدانیاظهار‬ داشت: دوره تراش سنگ‬ ‏‏های قیمتی و نیمه قیمتی با حضور معاون صنایع دستی قم در خانه تاریخی ملاصدرا واقع در بخش کهک با حدود ۱۰۰ میلیون ریال هزینه از محل اعتبارات ملی آغاز شد. وی ادامه داد: دوره آموزشی کلاس تراش سنگ‏‬‌های قیمتی و نیمه قیمتی در بخش مقدماتی توسط آموزشگاه یاقوت کویر و با نظارت معاونت صنایع دستی استان در حال انجام است. مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: حدود ۱۷ نفر از هنرجویان بخش کهک در ۷۲ ساعت در این دوره آموزش خواهند دید. وی‬ ضمن اشاره به وجود سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در معادن قم گفت: هر چند که بعضی از این سنگ‌ها به صورت خام دارای ارزش هستند اما زمانی دارای ارزش مضاعف خواهند بود که به خوبی ‏پرداخت و تراش داده شوند. یزدانی بیان کرد: سیاست ما آموزش رایگان هنرجویان است تا ضمن ایجاد اشتغال از صادرات سنگ‌های قیمتی به صورت خام جلوگیری نماییم و با با برندسازی و تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی آن را به صورت یک تجارت پر سود در آوریم.
ایمناایمنا7 ساعت قبل
علی شادمان مثل همیشه توانا و پرتلاش و امیر جدیدی عزیز شگفت انگیز و بی نظیر بود. خسته نباشید گروه درجه یک شاه‌ماهی، ممنونم که ما را به جزیره نمی‌دونم چی بنویسم راه دادید. هدایت بازیگران جوان و با استعداد همراه با میزانسن باورپذیر علاوه بر کارگردانی حساب شده، قابلیت بالای نسیم ادبی عزیز در هدایت بازیگر را به رخ می‌کشد. فقط چند اجرای دیگر از این نمایش در تماشاخانه سپند باقیمانده، حتما به علاقمندان تاتر، تماشای این نمایش توصیه می‌شود. آزاده صمدی نیز در اینستاگرامش از اهمیت توجه به کودکان گفته است: کودکان، آینده سازان این کره خاکی هستند.
فارسفارس8 ساعت قبل
مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش از تألیف ٢٨۵ اثر توسط انتشارات انجمن اولیا و مربیان خبر داد. به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی دوسالانه کتاب اولیا و مربیان بعدازظهر امروز با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران برگزار شد. مدیرکل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در این مراسم با اشاره به اینکه سید جواد حسینی سرپرست آموزش و پرورش اقدامات بسیار مناسبی در حوزه انجمن اولیا و مربیان و خرد جمعی داشته‌اند، گفت: ما یک مسوولیت بسیار خطیری در بحث انجمن اولیا و مربیان و همچنین خانواده‌ها بر عهده داریم و آن آموزش خانواده است. اکنون کارگاه‌ها، انتشارات و … در امر خطیر آموزش خانواده حضور یافته‌اند و اقدامات را انجام می‌دهند. نورعلی عباسپور از تالیف ۲۸۵ کتاب در انتشارات انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش خبر داد و گفت: این کتاب‌ها را برای ارتقای آگاهی تربیتی خانواده‌ها در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
با حمایت از زیست بوم فناوری و باتوجه به ظرفیت بالای نهفته در این بخش می‌توان به شکوفایی اقتصادی نزدیک شد. «دانش بنیان» واژه‌ای که شاید ۷ سال پیش زیاد آشنا نبود و، چون امروز به عنوان یک برتری با الویت به آن نگاه نمی‌شد. دستاوردی که حالا جایگاه و اندازه‌ای برای «دانش بنیان» ایجاد کرده و البته تسهیلات خوبی را در قالب بسته‌های حمایتی برای آن در نظر گرفته بود. با به وجود آمدن این بستر مناسب، شرکت‌هایی بودند که آن زمان به راحتی از صافی «دانش بنیان» شدن عبور کردند و به این موج عظیم پیوستند، اما کار و یا محصول شاخصی از خود ارائه ندادند، از این رو بررسی شرکت‌های دانش بنیان هم مسأله‌ای اساسی شد تا همچنان ارزش این زیست بوم حفظ شود و اینچنین شد که هر ساله تعدادی از دانش بنیان شدن خلع می‌شدند. به نظر می‌رسد ضعف مدیریتی در اقتصاد گریبان شکوفایی در زیست بوم فناوری را به شدت می‌فشارد و تا زمانی که این مسأله حل نشود نمی‌توان انتظار چندانی از نخبگان و جوانان پر تلاش داشت.
الفالف10 ساعت قبل
فیلم سینمایی «کارت پرواز» ساخته مهدی رحمانی موفق به کسب سه جایزه بهترین کارگردانی، فیلمنامه و بازیگر زن از جشنواره «Queen Palm» آمریکا شد. گروه فرهنگی الف، ۵ تیر ۱۳۹۸، ۱۵:۴۵ ۳۹۸۰۴۰۵۱۳۹به گزارش ایسنا، جشنواره بین‌المللی «Queen Palm» در کالیفرنیای آمریکا در حالی به کار خود پایان داد که مهدی رحمانی برای ساخت فیلم «کارت پرواز» موفق به دریافت جایزه طلایی بهترین کارگردانی و امیر عربی، مهدی رحمانی و بابک میرزاخانی موفق به دریافت جایزه طلایی بهترین فیلمنامه در بخش مسابقه اصلی فیلم‌های سینمایی این جشنواره شدند. همچنین ندا جبرئیلی بازیگر زن اصلی فیلم «کارت پرواز» موفق به دریافت جایزه نقره بهترین بازیگر زن از این جشنواره شد و جایزه طلایی بهترین بازیگر زن این جشنواره به «سارا بوث» برای فیلم «آخرین تماس» تعلق گرفت. فیلم سینمایی «کارت پرواز» به تهیه‌کنندگی مهدی رحمانی و بهمن کامیار در پنج رشته اصلی این جشنواره نامزد دریافت جایزه شده بود. اکران فیلم سینمایی «کارت پرواز» اخیرا در گروه سینمایی هنر و تجربه آغاز شده و منصور شهبازی، ندا جبرئیلی، محمدعلی نجفی، اصغر رفیعی جم، شیرین یزدانبخش، طلا معتضدی، امین قوامی و علی کلانتری بازیگران این فیلم هستند.

اخبار بیشتر