تصاویر هشتمین شب جشنواره فیلم فجر + معرفی فیلم‌های شب نهم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

تصاویر هشتمین شب جشنواره فیلم فجر + معرفی فیلم‌های شب نهم

معرفی فیلم‌های روز نهم جشنواره فجر

مهرخبرگزاری مهر
معرفی فیلم‌های روز نهم جشنواره فجر
در نهمین روز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، مستند «تمام چیزهایی که جایشان خالی است» و فیلم‌های«سونامی»، «جان دار» و «قسم» اکران می‌شوند، که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

هشتمین روز جشنواره فیلم فجر

الفخبرگزاری الف
هشتمین روز جشنواره فیلم فجر
در هشتمین روز سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه فیلم‌های «متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «ایده اصلی» آزیتا موگویی و «سرخ پوست» به کارگردانی نیما جاویدی به نمایش در آمد. سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از ۱۰ تا ۲۲ بهمن در پردیس ملت برگزار خواهد شد. / عکس فارس

نوید محمدزاده: قطعا در جشنواره فجر سال آینده حضور نخواهم داشت

انتخابخبرگزاری انتخاب
نوید محمدزاده: قطعا در جشنواره فجر سال آینده حضور نخواهم داشت
نوید محمدزاده در نشست خبری فیلم «سرخپوست» گفت: هیچ فیلمی در جشنواره فجر سال آینده نخواهم داشت. به نظرم، شرایط فیزیکی، زحماتم و بازی کردنم باید مدتی دیده نشود تا خلا وجودی‌ام به چشم بیاید.
نوید محمدزاده: قطعا در جشنواره فجر سال آینده حضور نخواهم داشت - 0

نوید محمدزاده در نشست خبری فیلم «سرخپوست» گفت: هیچ فیلمی در جشنواره فجر سال آینده نخواهم داشت. به نظرم، شرایط فیزیکی، زحماتم و بازی کردنم باید مدتی دیده نشود تا خلا وجودی‌ام به چشم بیاید.

به گزارش تسنیم، نشست خبری فیلم سینمایی «سرخپوست» با حضور کارگردان، تهیه‌کننده، بازیگران و عوامل این فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در این نشست، نیما جاویدی، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که این فیلم پایان باز دارد یا خیر، گفت: این فیلم، قطعا پایان‌بندی بسته دارد چرا که سرگرد تصمیم می‌گیرد که سرخپوست را رها کند و برود. باید بگویم که تمام بازخوردهایی که از مردم در اکران‌های مختلف گرفتم، همین موضوع را نشان می‌داد.

او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر الهام گرفتن از فیلم‌ «مسیر سبز» در ساخت این فیلم گفت: این فیلم را سال‌های بسیار قبل دیده‌ بودم و اکنون حتی داستانش نیز یادم نیست.

جاویدی در مورد تکنیک صحنه پایانی این فیلم گفت: چیزی که در فیلم دیدید، قاعده دیوار کاذب است. ما یک اکران با حضور تعدادی از مردم را برگزار کردیم و ازشان این سوال را پرسیدم که آیا صحنه پایانی باورپذیر بوده است یا خیر. اکثر آنان متوجه این قاعده شده بودند و نحوه اختفای سرخپوست را باور کرده بودند.

در مورد پایان‌بندی این فیلم و تحول شخصیت اصلی آن گفت: باید بگویم که ضرب‌های تحول این شخصیت در جاهای مشخصی از فیلم گذاشته شده است البته این ضرب‌ها واضح نیست و نباید هم باشد چرا که اگر واضح باشد، موضوع انتخاب بین خوب و بد مطرح می‌شود.

تلاش کردم که تا آخرین لحظه این تردید را در دل مخاطب بگذارم که آیا او را می‌بخشد یا نمی‌بخشد. باید بگویم که در شرایط فعلی جامعه‌مان، ارزش‌هایی مثل ایثار کم شده است و بسیار دوست داشتم که با این فیلم، این موضوع را یادآوری کنم. این فیلم به برقراری عدالت و حقیقت می‌پردازد. نباید فراموش نکنیم که جان سرخپوست در دست کسی است که می‌تواند او را بکشد اما به کیلدواژه‌های ماهیت و هستی او نیز باید دقت داشت. سرگرد، کسی است که قلبی رئوف دارد اما تریت نظامی او باعث شده است که او مسیر متفاوتی را طی کند.

جاویدی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که عدالت مهم است یا قانون، گفت: مطمئنا اگر قانون بخواهد عدالت را زیر پا بگذارد، به درد نمی‌خورد. قوانین وضع می‌شود تا عدالت برقرار شود. بنابراین اگر قانونی وجود داشته باشد که عدالت را نقض کند، باید آن را دور ریخت.

این کارگردان، به توضیح روند تغییر شخصیت اصلی این فیلم اشاره کرد و گفت: به نظرم، ضرب‌های تحول کاملا قابل دیدن است و در اکران‌های مردمی قابل باور بوده است. البته ممکن است که بعضی‌ها این قدر به دنبال منافع خود بوده باشند که حتی بر روی پرده سینما نیز نتوانند باور کنند که کسی از منافع خود بگذرد تا جان دیگری نجات پیدا کند.

در ادامه این جلسه، نوید محمدزاده در مورد بازی خود در این فیلم گفت: به دلیل فیزیک خاصی که مورد نیاز بود، ۱۲ کیلو وزن اضافه کردم.

نیما جاویدی در پاسخ به سوالی مبنی بر انتخاب مقطع زمانی پهلوی برای ساخت این فیلم گفت: از یک تاریخی به بعد، زندان‌های کشور مجهز به دوربین مدار بسته شدند و وقتی که زندانی دوربین داشته باشد، منطقه این فیلم کاملا از بین می‌رود. بر همین اساس، لازم بود که به زمان قبل از نصب دوربین‌های مداربسته در زندان‌ها بازگردم. برای مثال، باید به ۳۰ سال قبل برمی‌گشتیم اما به دلیل کنتراست بهتری که دهه ۴۰ می‌توانست برایمان به وجود بیاورد، تصمیم گرفتم که به ۵۰ سال قبل بازگردم.

ستاره پسیانی در مورد نقش خود گفت: برای بازی کردن در این نقش، لازم بو تا زبان جدیدی را یاد بگیرم و آن هم زبان بلوچی بود. بر همین اساس، تمرینات زیادی داشتم که بتوانم آن را فرا بگیرم.

جاویدی به نشان دادن شخصیت سرخپوست در این فیلم اشاره کرد و گفت: دقت کنید که در این فیلم، هیچ چیزی از احمد سرخپوست نمی‌بینیم. این مساله باعث می‌شود که حس همزاد پنداری از بین برود. برای این کار دلیل داشتم و آن هم این بود که بگویم آیا خود ما می‌توانیم کسی را که اصلا ندیده‌ایم و هیچ حسی نسبت به او نداریم، ببخشیم؟ شاید اگر سرگرد او را می‌زد و می‌کشت، خیلی‌ها فیلم را دوست می‌داشتند اما ما ضرب‌هایی گذاشتیم که تحول او را نشان می‌داد. در حقیقت، ترجیح دادم که او را نشان ندهم تا مخاطب همزاد پنداری نکرده و با خود فکر کند که آیا سرخپوست را می‌بخشد یا به منافع خود فکر می‌کند؟

محمد زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: حتما من بازیگر به دنبال بازیگوشی و تجربه‌های جدید هستم. مهم این است که بازیگران در سینما بدانند که می‌توانند متفاوت بازی کنند. من در فیلم ابد و یک روز ۵۸ کیلو بودم و در اینجا باید ۷۶ کیلو می‌شدم. این عمل را با لذت انجام دادم چرا که معتقدم بازی در این فیلم به مسیر من کمک خواهد کرد. خوش‌حالم در فیلمی حضور داشتم که واقعا سینما است.

او به عدم شرکت در جشنواره فجر سال بعد اشاره کرد و گفت: من امسال نقش یک قاچاقچی را بازی کردم و در این فیلم، نقش یک رئیس زندان را داشتم. این موضوع نشان می‌دهد که فرصت‌های خوبی به سمت من می‌آید و از این بابت خداوند را شکر می‌کنم اما باید بگویم که به هیچ وجه، فیلمی در جشنواره فجر سال آینده نخواهم داشت. به نظرم، شرایط فیزیکی، زحماتم و …. باید مدتی دیده نشود تا خلا وجودی‌ام به چشم بیاید.

جاویدی در مورد شانس خود برای نمایش این فیلم در فستیوال‌های جهانی گفت: به نظرم این فیلم شانسی در فستیوال‌های جهانی ندارد چرا که فیلم‌هایی در آن‌جا موفق می‌شود که موضوعاتی اجتماعی داشته باشد. من برای فستیوال‌ها فیلم نمی‌سازم. این موضوع را زمانی که فیلم قبلی خود را ساخته بودم نیز بیان کردم اما در آن موقع عده‌ای درگوشی حرف می‌زدند اما امروز آن حرف من به مرحله عمل رسید.

او در واکنش به تحسین این فیلم توسط فراستی گفت: ایشان همیشه جز منتقدهایی بودند که هر وقت وارد نقد می‌شدند، مثل یک فیلم آمریکایی جذاب می‌نشستم و تحلیل‌هایشان را با همان شدت بی‌رحمی می‌دیدم. من عاشق سینمای آمریکا هستم و فکر می‌کنم که می‌توانم با ایشان زبان مشترکی داشته باشم. باید بگویم که علیرغم نظر عده‌ای که می‌گفتند با تعریف فراستی بدبخت‌ شده‌ای، بسیار هم خوش‌حال شدم و با خود گفتم که دمت گرم که فیلمی ساخته‌ای که تحسین فراستی را به همراه دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس)
در سینما رسانه (پردیس ملت) مجموعه «فیلم‌های کوتاه» و 3 فیلم داستانی "متری شیش و نیم" ، "ایده اصلی" و "سرخ‌پوست" نمایش داده شد.

عصر ایران - روز هشتم جشنواره فجر در سینما رسانه (پردیس ملت) با نمایش مجموعه «فیلم‌های کوتاه» و ۳ فیلم داستانی "متری شیش و نیم" سعید روستایی، "ایده اصلی" آزیتا موگویی و "سرخ‌پوست" نیما جاویدی همراه بود.

«متری شیش و نیم» /سعید روستایی/سودای سیمرغ

سعید روستایی در دومین فیلمش یک گام جاه طلبانه برداشته و فیلمی ساخته است که اولین نکته درباره آن این است که شاهد به جریان درآمدن خونی تازه در سینمای ایران هستیم.

قصه فیلم درباره تقابل و درگیری یک پلیس (صمد با بازی پیمان معادی) و یک خلافکار حرفه‌ای (ناصر خاکزاد با بازی نوید محمد زاده) است تا عاقبت پلیس موفق به دستگیری او شده و …

فیلم یک شروع غافلگیر کننده و بسیار تاثیرگذار دارد و در ادامه هم تا نیم ساعت اول فیلم چندین صحنه شکوهمند و زیبا را شاهد هستیم (مانند سکانس دستگیری و جمع آوری معتادها و خلاف کارها و …) از آن به بعد هم مرحله به مرحله نزدیک شدن به خلافکار اصلی و عاقبت یک صحنه درخشان دستگیری ناصر خاکزاد.

اشکالی که به فیلم وارد است در فیلمنامه است علی الخصوص در یک چهارم پایان آن، از فیلمی که چنین افتتاحیه حیرت انگیزی دارد، پایانی بسیار بهتر انتظار می‌رود.

فیلم به لحاظ فیلمبرداری، تدوین، صدا، طراحی صحنه، موسیقی و … بسیار چشمگیر است و واقعا استانداردهای لازم یک فیلم جهانی در آن مشهود است.

(امتیاز: ۴ از ۵)

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 10

«ایده اصلی»/آزیتا موگویی/سودای سیمرغ

ایده اصلی فیلم درباره شیادی و نارو زدن چند دوست و همکار به همدیگر است که می‌خواهند در یک مناقصه تجاری در جزیره هندورابی برنده شوند و …

اساسا این فیلم برای گیشه تولید شده است و واقعا هیچ نکته بارزی در آن وجود ندارد که بخواهیم به آن بپردازیم، همچنان این پرسش باقی است که رویکرد جشنواره فجر از انتخاب چنین فیلم‌هایی و قرار دادن آنها در یک بخش مسابقه‌ای تا چه اندازه درست است؟

آیا فیلمی مانند ایده اصلی با فیلم‌هایی چون متری شیش و نیم، تختی، شبی که ماه کامل شد و … اصلا قابل مقایسه است؟

(امتیاز ۱ از ۵)

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 16

«سرخ‌پوست»/نیما جاویدی/سودای سیمرغ

فیلم داستان یک رئیس زندان باهوش در دهه چهل شمسی است، زمانی که قرار است ترفیع درجه بگیرد و رئیس شهربانی کل منطقه شود یک زندانی فرار می‌کند و …

مشکلی که در فیلمنامه وجود دارد این است که خط اصلی داستان ملات لازمه برای پیگیری مخاطب ندارد و بخش‌های از وسط فیلم ملال آور می‌شود.

از نکات مثبت فیلم می‌توان به بازی متفاوت نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار اشاره کرد و البته فیلمبرداری و طراحی صحنه فیلم بسیار قابل توجه است.

نیما جاویدی با کارگردانی درست نقیصه فیلمنامه را تا حد زیادی جبران نموده و همین اتفاق باعث می‌شود مخاطب تا آخر فیلم را دنبال کند.

نیما جاویدی هم چون سعید روستایی در دومین فیلمش یک گام رو به جلو برداشته و از فیلم اولش «ملبورن» فاصله گرفته است، فیلم را در یک جمله می‌توان گفت فیلمی «منتقد پسند» است، تمام پارمترهای لازم برای چنین سلیقه‌ای را دارد.

(امتیاز ۳٫۵ از ۵)

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 25

حاشیه‌های روز هشتم:

یکی از مهمانان ویژه و شناخته شده این روز جشنواره عادل فردوسی‌پور بود که هر سال در سینمای رسانه به تماشای بعضی فیلم‌ها می‌نشیند. او در سالهای گذشته حضور پررنگ‌تری در جشنواره فجر داشت و امسال برای دیدن فیلم سعید روستایی به پردیس ملت آمد.

نشست پرسش و پاسخ فیلم «متری شیش و نیم» یکی از نشستهای شلوغ جشنواره بود که بعضا افراد غیر خبرنگار و غیر منتقد هم در آن دیده می‌شدند. ضمن اینکه نحوه پاسخگویی سعید روستایی به سوالات در یکی دو مورد باعث دلخوری‌هایی میان خبرنگاران شد و البته در این نشست نیز همانند چند جلسه قبلی هنرمندان از برخی پرسش‌ها که یا ارتباطی به فیلم نداشتند یا با بی توجهی و بی دقتی مطرح شده بودند، انتقاد کردند. ‌

دومین فیلم این روز فیلم آزیتا موگویی با نام «ایده اصلی» با بازی بهرام رادان، مریلا زارعی، هانیه توسلی و پژمان جمشیدی بود که این فیلم چندان رضایت مخاطبان را جلب نکرد، هرچند خستگی ناشی از دیدن یک فیلم دو ساعت و نیمه و نیز چند روز پیاپی فیلم دیدن را هم در نبود واکنشهای مثبت به بعضی فیلمها می‌توان دخیل دانست.

نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار در هشتمین روز جشنواره هر دو با دو فیلم مشترک به سینمای رسانه‌ها آمدند که یکی فیلم «متری شش و نیم» بود و دیگری «سرخپوست». البته ایزدیار در نشست فیلم سعید روستایی حاضر نشد که شاید به دلیل نقش کوتاهش در «متری شش و نیم» بوده باشد، اما در جلسه پرسش و پاسخ فیلم «سرخپوست» که نقش پررنگ‌تر و محوری‌تری داشت، شرکت کرد.

نوید محمدزاده در نشستی که برای فیلم سرخپوست برگزار شد اعلام کرد که از بازی در دو فیلم متری شش و نیم و سرخپوست رضایت دارد اما قطعا برای سال آینده فیلمی در جشنواره فجر نخواهد داشت چون می‌خواهد مدتی کمتر دیده شود و مردم نقشهای او را که در این سال‌ها بازی کرده یک بار دیگر مرور کنند. البته او تاکید کرد فقط برای جشنواره فجر فیلمی نخواهد داشت و احتمالا او را بیشتر در تئاتر خواهیم دید.

روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 32روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 33روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 34روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 35روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 36روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 37روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 38روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 39روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 40روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 41روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 42روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 43روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 44روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 45روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 46روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 47روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 48روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 49روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 50روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 51روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 52روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 53روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 54روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 55روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 56روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 57روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 58روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 59روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 60روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 61روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 62روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 63روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 64روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 65روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 66روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 67روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 68روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 69روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 70روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 71روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 72روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 73روز هشتم جشنواره فجر در سینمای رسانه؛ فیلم‌ها و حاشیه‌ها (+عکس) - 74

خواندن خبر در سایت منبع

خطر تکرار داوری اشتباه در جشنواره فجر

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
خطر تکرار داوری اشتباه در جشنواره فجر
انتخاب برگزیدگان جشنواره فجر، یکی از بخش‌های جنجالی هر ساله جشنواره است که امسال نیز احتمالا تکرار خواهد شد.

کیهان نوشت: انتخاب برگزیدگان جشنواره فجر، یکی از بخش‌های جنجالی هر ساله جشنواره است که امسال نیز احتمالا تکرار خواهد شد. آیا باز هم حق برخی از آثار و هنرمندان نادیده گرفته خواهد شد؟ نکته مهم این است که غالبا این هنرمندان و فیلم‌های ارزشی و انقلابی هستند که در تقسیم جوایز، مغفول و مظلوم واقع می‌شوند. دو کارشناس سینما در این خصوص سخن گفته‌اند.

خطر تکرار داوری اشتباه در جشنواره فجر - 2

رضا منتظری، فعال رسانه‌ای و کارشناس سینما درباره حاشیه‌ساز شدن اعلام برگزیدگان جشنواره فجر گفت: وقتی یک سری چهره تکراری، هر سال یا در هیئت انتخاب حضور دارند و یا در هیئت داوری، در نتیجه شائبه باندبازی و لابی‌گری هم شکل می‌گیرد.

وی افزود: همچنین امسال در جشنواره سی و هفتم، شاهد یک بدعت‌گذاری عجیب و غریب بودیم. در جشنواره‌های معتبر دنیا که ممکن است آنها را قبول هم نداشته باشیم، اما داورها یا همراه مردم و یا همراه اهالی رسانه فیلم‌ها را می‌بینند و داوری می‌کنند و نتایج داوری همزمان با آخرین فیلم اعلام می‌گردد و این باعث می‌شود که شائبه هر زد و بند و لابی‌گری از بین برود.

اما امسال در جشنواره فجر شاهد بودیم که برای اولین بار داوران زودتر از آغاز جشنواره شروع به دیدن فیلم‌ها کردند و یک هفته قبل از مراسم اختتامیه نیز به کار تماشای فیلم‌ها پایان دادند! ضمن اینکه شما اگر فهرست داوران این دوره از جشنواره فجر را در نظر بگیرید نام افرادی را می‌بینید که اغلبشان شایسته داوری در مهمترین رویداد سینمایی کشور نیست. این مسئله هم زمینه را برای اعتراض‌ها در موقع اعلام نتایج فراهم می‌کند.

دبیر خبرگزاری سینماپرس، نبود راهبرد و هدف مشخص را از دیگر عوامل ایجاد بحران در داوری جشنواره فجر دانست و گفت: در هیچ یک از ارکان برگزاری جشنواره فیلم فجر، راهبرد دیده نمی‌شود. این جشنواره، مولود انقلاب است، نام فجر دارد و همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب برگزار می‌شود. اما سوال این است که آیا اغلب آثار جشنواره از نظر فرم و محتوا و همچنین شکل اجرای جشنواره، قرابتی با اهداف و آرمان‌های انقلاب دارد؟

سوال این است که فیلم‌های حاضر در جشنواره چقدر انقلابی هستند که داورها هم بتوانند به درستی آنها را ارزیابی کنند؟ وقتی اکثریت فیلم‌های جشنواره امسال یا خنثی و بی‌هویت هستند و یا سیاه‌نما و قبح‌شکن هستند و تعداد اندکی هم فیلم مقاومت و استراتژیک حضور دارد، داوران هم مجبور می‌شوند از میان همین فیلم‌ها آثاری را انتخاب کنند.

جواد محرمی، فعال رسانه و دبیر بخش فرهنگی روزنامه جوان نیز به خبرنگار کیهان گفت: داوری جشنواره فیلم فجر اساسا مشکل دارد. مثلا در یکی از ادوار، فیلمی در ۱۱ رشته نامزد شد اما در نهایت هیچ جایزه‌ای نگرفت. این نشان می‌دهد روند داوری جشنواره، منطقی و علمی نیست.

در جشنواره‌های معتبر جهانی از افرادی انتخاب می‌شوند که در چند سال قبل از برگزاری آن جشنواره، اتفاق مهمی را رقم زده باشند و مثلا فیلم خوبی ساخته باشند. اما در جشنواره فجر این گونه نیست. همین امسال فیلمسازی که آثار اخیرش از مبتذل‌ترین فیلم‌های سینمای ایران محسوب می‌شود، به عنوان داور منصوب شده است! چطور ممکن است فیلمسازی که آثار سخیفی را تولید کرده در اصلی‌ترین جشنواره سینمایی کشور داوری می‌کند؟ داوری ضعیف، اعتبار جشنواره را زیر سوال می‌برد.

خواندن خبر در سایت منبع

فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر
در ادامه فریم های خاص در هشتمین شب روز فیلم فجر را می بینید.

برترین‌ها: در ادامه فریم‌های خاص در هشتمین شب روز فیلم فجر را می‌بینید.

فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 1فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 3فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 4فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 5فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 6فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 8فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 9فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 10فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 11فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 12فریم‌های خاص در هشتمین روز جشنواره فیلم فجر - 13

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران16 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/

کنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
منوچهر صهبایی: گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در حالی به رهبری منوچهر صهبایی در تالار وحدت تهران برگزار شد که این مجموعه دولتی یکی از شب‌های پرحاشیه خود طی سال‌های اخیر را برای مخاطبان رقم زد. اجرای بخش اول با رهبری منوچهر صهباییصحبت‌ها و انتقادات تند صهبایی در واکنش به این اطلاعیه در حاشیه اجرا، باعث شد تازه‌ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران تبدیل به پرحاشیه‌ترین کنسرت این ارکستر در سال‌های اخیر شود. در حالی که فشار سنگین ناشی از رهبری ارکستر کنسرت نمایش «مری پاپینز» بارها من را راهی اورژانس کرد و حتی روزهای گذشته مجبور شدم آپاندیسم را عمل کنم. این در حالی است که عودت بلیت‌های خریداری شده به تماشاگرانی که خواهان حضور در یک کنسرت ارکستر سمفونیک تهران بودند نیز می‌توانست یکی از راه‌های دلجویی از مخاطبان این کنسرت پرحاشیه باشد.

آتش زدن کتاب مرجع پزشکی جهان توسط یک روحانی / واکنش شدید حجه الاسلام جعفریان (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
در پی انتشار ویدئویی از کتابسوزی طب هاریسون توسط فردی به نام آیت الله تبریزیان که به عنوان استاد طب اسلامی مشهور است، رسول جعفریان به آن واکنش نشان داد. طبعا در قم یا مشهد، هیچ نوع شاخه درسی وجود ندارد که او به استناد تحصیل در آن، چنین ادعایی را داشته باشد. مسلم است که دادن چنین لقبی، هیچ رسمیتی نداشته و نشان دهنده هیچ مقام و منصب علمی و غیر علمی نیست. باید عرض کنم، یکی از افتخارات ایران در چند دهه اخیر، در مراکز علمی و پزشکی، توسعه پزشکی مدرن است، امری که سبب شده ست تا ایران در منطقه خاورمیانه، یک قطب مهم پزشکی باشد. این راهی است که دولت‌های پس از انقلاب، بشدت از آن حمایت کرده و ایران اسلامی از این زاویه، کشوری سرافزار است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
محیا اسناوندی با انتشار این عکس نوشت: کنسرت خواستنی رضا صادقی! و شبی دلبرانه من با کلمه کلمه‌ی ترانه‌های رضا صادقی خاطره‌ها ساختم…حالا حال خاطرات روزای خوش رنگ و لعاب عاشقانه‌ی عقد بستگیم با ترانه هاش خوب‌تر میشه.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سومین همایش بین المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی؛ خانم دکتر سودابه درویش گفت: شیوع اختلالات کف لگن، ۵۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال را درگیر می‌کند. وی به علل بروز بی اختیاری ادراری زنان اشاره کرد و افزود: افزایش سن، تعداد زایمان و حاملگی، نوع نژاد، فشار‌های مزمن داخل شکمی از مهم‌ترین علل بروز بی اختیاری ادراری در زنان است. خانم دکتر درویش به درمان‌های محافظه کارانه یا همان درمان‌های دارویی برای کنترل اختلالات کف لگن و بی اختیاری ادراری اشاره کرد و گفت: درمان نوع شدید این اختلالات، نیاز به جراحی دارد. وی ادامه داد: زندگی زنان گرفتار بی اختیاری ادراری تحت تاثیر قرار می‌گیرد و باعث می‌شود کیفیت زندگی، فعالیت‌های اجتماعی و حضور آنان در جامعه کم رنگ و محدود شود. سومین همایش بین المللی چالش‌های بالینی در مامائی، زنان و نازائی در تاریخ ۱۶ تا ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی شهید بهشتی و انجمن متخصصین زنان و مامائی ایران، مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری‌های زنان در شهر تهران برگزار خواهد شد.
الفالف12 ساعت قبل
نمایشنامه‌خوانی شش اپیزود برگزیده از «رقص کاغذپاره‌ها» نوشته محمد یعقوبی، با بازی سیما تیرانداز و فرزاد حسنی برگزار می‌شود. گروه فرهنگی الف، ۵ بهمن ۱۳۹۸، ۲۳:۱۰ ۳۹۸۱۱۰۵۱۷۵به گزارش خبر آنلاین، نمایشنامه‌خوانی شش اپیزود برگزیده از «رقص کاغذپاره‌ها» نوشته محمد یعقوبی، با بازی سیما تیرانداز و فرزاد حسنی برگزار می‌شود. نمایشنامه‌خوانی «خداحافظ» با بازی سیما تیرانداز و فرزاد حسنی، ۲۶ بهمن در پردیس تئاتر شهرزاد برگزار می‌شود. نمایش «خداحافظ»، شش اپیزود برگزیده از نمایشنامه «رقص کاغذ‌پاره‌ها» است که پیش از این توسط محمد یعقوبی کار شده است. علاقه‌مندان برای تهیه بلیت‌های این نمایش می‌توانند به سایت ایران کنسرت مراجعه کنند. سامان پورسلیمانی (مجری طرح و دستیار کارگردان و برنامه‌ریز)، مهدی شیردل (مدیر تولید)، حمیدرضا رضایی (رهبر ارکستر) و … دیگر عوامل این اثر اجرایی هستند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

معجزه یک میوه خشک برای ناشتا/ کاهش قندخون، بهبود دیابت، حفظ سیستم ایمنی قلبی- عروقی، کاهش کلسترول خون

ساعت ۲۴10 دقیقه قبل

راز سالم ماندن دست و انگشتر سردار شهید سلیمان

خبر فوری11 دقیقه قبل

با این داروی لاغری ماهی ۷ کیلو وزن کم کنید!

ساعت ۲۴11 دقیقه قبل

۵ روش فوری برای از بین بردن بوی بد دهان در عرض ۵ دقیقه

ساعت ۲۴13 دقیقه قبل

آقامحمدیان: حضور افراد غیرانقلابی و غیرمتعهد در عرصه فرهنگ و هنر به مصلحت کشور نیست/ برخی افراد با عنوان هنرمند، نقش سربازان دشمن را بازی می‌کنند

سینماپرس14 دقیقه قبل

٧٢ میلیارد دلار حجم تجارت کشور در ١٠ ماه گذشته

ایلنا14 دقیقه قبل

«جهاد اسلامی» خواستار بسیج عمومی برای دفاع از «مسجد الاقصی» شد

مهر14 دقیقه قبل