آخرین وضعیت پرونده فعالان بازداشت شده محیط زیست
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

آخرین وضعیت پرونده فعالان بازداشت شده محیط زیست

پرونده فعالان محیط زیستی هنوز باز است

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پرونده فعالان محیط زیستی هنوز باز است
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: پرونده فعالان محیط زیستی که در بازداشت به سر می برند هنوز باز است و ما امیدواریم به یک گفتمان مشترک برای حل این مسئله دست پیدا کنیم.

عبدالکریم حسین زاده نائب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی سایت خبر فوری درباره آخرین وضعیت پرونده فعالان زیست محیطی اظهار کرد: از ابتدای شکل گیری این پرونده از سال گذشته جلسات متعددی را تشکیل دادیم.

وی افزود: در مرحله اول جلساتمان با خانواده‌های این افراد بوده است و خانواده‌های این افراد به دفعات زیاد به مجلس مراجعه کردند و با آنها جلسه داشتیم و صحبت‌های آنها را شنیدیم.

عضو فراکسیون امید تصریح کرد: همچنین جلسات متعددی را با نهادها و ارگان‌های مختلف به صورت جداگانه برگزار کردیم.

نائب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار خاطرنشان کرد: با وزارت اطلاعات، سپاه و قوه قضائیه به صورت جداگانه درباره این موضوع جلسات متعددی را تشکیل دادیم.

حسین زاده تاکید کرد: ما سعی کردیم هم صحبت خانواده‌ها رو گوش دهیم و هم صحبت‌های متهمین یا به صورت واضح‌تر فعالان محیط زیستی را بشنویم و نظرات دستگاه‌های مختلف را بشنویم.

وی گفت: جلسات ما با آقای اژه‌ای، سخنگوی دستگاه قضایی، رئیس قوه قضائیه و حتی رئیس مجلس ادامه داشته است تا بتوانیم از ظرفیت‌های کامل برای قانونی بودن و اینکه حق کسی ضایع نشود موضوع را پیگیری کنیم و هنوز هم این روند ادامه دارد و ما دست از رایزنی هایمان برنداشتیم تا بتوانیم نتیجه مطلوب را بگیرم.

نائب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از نظر ما نتیجه مطلوب این است که پرونده روال طبیعی خود را طی کند و دستگاه‌ها و نهادهای شاکی و حتی متهمین در حق شان ظلمی نشود.

حسین زاده تصریح کرد: در یکی دو روز گذشته هم دوستان صحبت هایی را پیرامون این پرونده داشتند که من فکر می‌کنم به یک نتیجه دست پیدا می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا باوجود اینکه وزارت اطلاعات عدم جاسوس بودن این افراد را تایید کرده است هنوز وضعیت آنها مشخص نشده است، خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی باید در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی به یک گفتمان مشترک پیرامون این موضوع و پرونده دست پیدا کنیم چرا که اینگونه مسائل نباید برای کشور هزینه سازی ایجاد کند و باید در یک بستر آرام حل شود.

عضو فراکسیون امید تاکید کرد: من هنوز به این پرونده خوشبین هستم و معتقدم ما به عنوان وکلای ملت و دستگاه‌های دیگر باید به یک رویکرد و گفتمان مشترک دست پیدا کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

حمایت دی‌کاپریو از فعالان محیط زیست در ایران

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
حمایت دی‌کاپریو از فعالان محیط زیست در ایران
لئوناردو دی‌کاپریو، ستاره نامدار سینما و فعال محیط زیست با انتشار تويیتی مداخله گرایانه از فعالان محیط زیست زندانی در ایران حمایت کرد.

برترین‌ها: لئوناردو دی‌کاپریو، ستاره نامدار سینما و فعال محیط زیست با انتشار توییتی مداخله گرایانه از فعالان محیط زیست زندانی در ایران حمایت کرد.

حمایت دی‌کاپریو از فعالان محیط زیست در ایران - 1

آقای دی‌کاپریو نوشت: فعالان و حافظان محیط زیست همواره در سراسر دنیا بازداشت می‌شوند. ما باید در کنار آنها که جانشان را برای محافظت از آینده سیاره ما و ساکنانشان به خطر می‌اندازند، بایستیم. توییت دی‌کاپریو ضمیمه خبری درباره وضعیت فعالان محیط زیست ایرانی در زندان است و این چهره مشهور در ادامه خواستار امضای نامه‌ای اعتراض آمیز شده است.

حمایت دی‌کاپریو از فعالان محیط زیست در ایران - 5حمایت دی‌کاپریو از فعالان محیط زیست در ایران - 6

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد حل مسئله فعالان بازداشت شده محیط زیست در «شورای امنیت کشور»

ایسناخبرگزاری ایسنا
پیشنهاد حل مسئله فعالان بازداشت شده محیط زیست در «شورای امنیت کشور»
رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس تشکیل “شورای امنیت کشور” برای ارزیابی و حل مسئله فعالان بازداشت شده محیط زیست با محوریت شورای عالی امنیت ملی را راهکار پایان دادن به بلاتکلیفی یک ساله فعالان بازداشت شده محیط زیست دانست.

عبدالکریم حسین‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه برای حل موضوع فعالان محیط زیست باید از ظرفیت ماده ۱۷۶ قانون اساسی استفاده کنیم، گفت: نه تنها متهمان که جامعه هم باید نسبت به احکام و تصمیمات ارکان نظام اعتماد و باور کامل داشته باشند و احقاق حق ملت و حق حاکمیت هر دو همزمان تأمین شود.

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی اضافه کرد: در اصل ١٧٦ قانون اساسی تشریح شده که وظایف شورای عالی امنیت ملی به منظور تأمین منافع ملی و پاسداری از انقلاب اسلامی، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی «شورای عالی امنیت ملی» به ریاست رئیس جمهور، (با وظیفه تعیین سیاست‌های دفاعی – امنیتی کشور در محدوده سیاست‌های کلی تعیین شده از طرف رهبری و هماهنگ کردن فعالیت‌های سیاسی، اطلاعاتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در ارتباط با تدابیر کلی دفاعی – امنیتی و بهره‌گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدیدهای داخلی و خارجی) تشکیل می‌شود.

حسین‌زاده با اشاره به عضویت رؤسای قوای سه‌گانه، رئیس ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح، مسؤول امور برنامه و بودجه، دو نماینده به انتخاب مقام رهبری، وزرای امور خارجه، کشور، اطلاعات و حسب مورد وزیر مربوط و عالی‌ترین مقام ارتش و سپاه در این شورا یادآور شد: شورای عالی امنیت ملی به تناسب وظایف خود شوراهای فرعی از قبیل شورای دفاع و شورای امنیت کشور تشکیل می‌دهد که ریاست هر یک از شوراهای فرعی با رئیس جمهور یا یکی از اعضای شورای عالی است که از طرف رئیس جمهور تعیین می‌شود. همچنین حدود اختیارات و وظایف شوراهای فرعی را قانونی معین می‌کند و تشکیلات آنها به تصویب شورای عالی می‌رسد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در حال حاضر در راستای بررسی موضوع فعالان زیست محیطی و با هدف تأمین منافع ملی، اجرای دقیق قانون بی کم و کاست، عدم اسیب پذیری کشور و نظام، عدم آسیب پذیری اعتماد عمومی تقویت یکپارچگی تصمیمات سیاسی، امنیتی و ایجاد هماهنگی حد اکثری میان دستگاه‌های مسیول، حفظ همبستگی ملی به نظر می‌رسد تشکیل «شورای امنیت کشور» برای ارزیابی و حل مسئله زیست محیطی‌ها با محوریت شورای عالی امنیت ملی و ریاست دبیر شورای عالی امنیت ملی ضروری به نظر می‌رسد.

حسین‌زاده اضافه کرد: پیشنهاد من این است که «شورای امنیت کشور» با حضور نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف برای بررسی این موضوع به این شرح تشکیل شود:

۱- نمایندگان قوه‌ی قضائیه به عنوان متولی اصلی اعمال قانون در کشور با پیشنهاد ریاست محترم قوه و در صورت نیاز حضور دادستان کل کشور، سخنگوی قوه و قاضی صاحب اختیار تام غیر از قاضی فعلی پرونده.

۲- نمایندگان دولت عبارت از وزیر دادگستری، وزیر اطلاعات، وزیر کشور و در صورت نیاز معاون حقوقی رییس جمهور.

۳- نمایندگان قوه‌ی مقننه متشکل از رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کمیسیون سیاست داخلی و شوراها، کمیسیون قضایی

۴- نماینده تام الاختیار سپاه و کارشناسان ذی ربط.

۵- وکیل تام اختیار متهمان که در حال حاضر وکالت آنان را بر عهده دارد در صورت نیاز به ایراد توضیحات.

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: بی شک تصمیمات اجماعی و با سنجش تمامی ابعاد قضیه راه را برای حل موضوعات به بهترین شکل ممکن مهیا خواهد کرد و با توجه به ابعاد مختلف این موضوع استفاده از ظرفیت کنونی شورای عالی امنیت ملی بسیار راهگشا خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا1 روز قبل
در رای گیری امروز مجلس، ۲۳۶ رای استفاده شده بود و نامزدان برای برنده شدن (۱+۵۰) به ۱۱۹ رای نیاز داشتند. «احمد جاوید جیحون» و «میرافغانی صافی» در این دور نامزد ریاست مجلس بودند که هریک به ترتیب با کسب ۷۶ و ۸۸ نتوانستند به صندلی ریاست مجلس برسند. «ملک قیس نورآغا» رییس موقت مجلس اعلام کرد که در مرحله دوم هیچیک از نامزدان حایز اکثریت آرا نشدند؛ بنا بر این انتخابات مجلس به دور سوم می‌رود که فردا میان نامزدهای جدید برگزار خواهد شد. بر اساس قوانین داخلی مجلس نمایندگان افغانستان، هرگاه انتخابات ریاست مجلس در سه دور نتیجه ندهد، نامزدی که در این دوره‌ها، بیشترین آرای نمایندگان را به خود اختصاص داده بود، رییس مجلس می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، سخنگوی ترزا می‌نخست وزیر انگلیس گفت: ترزا می‌روز جمعه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دیدار خواهد کرد تا این پیام را به وی برساند که انگلیس آماده رابطه‌ای متفاوت با روسیه است اگر روسیه از فعالیتی که پیمان‌ها و امنیت جمعی ما را تضعیف می‌کند دست بکشد.

گزارش|تجمع دلالان خیانت و تاجران خون برای فروش فلسطین/ وعده‌های سرخرمن داماد ترامپ و مخالفت بی‌سابقه فلسطینیان

4+
تسنیمتسنیم14 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین12 ساعت قبل
رهبر انقلاب صبح امروز در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه: قوه قضائیه در جمهوری اسلامی یک بنای جدید بود. این نهال باید روز به روز رشد کند/ تحول بدون برنامه امکان ندارد. قبل از مسئولیت رئیس محترم جدید قوه قضائیه از ایشان خواسته شد و یک برنامه جامعی تهیه کردند. بنده توصیه اولم این است که همین برنامه خوبی که تهیه شد طبق زمانبندی و بدون اغماض پیش ببرید و عملیاتی کنید. راهپیماییها و انتخاباتها را ببینید/ آخر امسال هم یک انتخاباتی هست؛ من میدانم که ملت ایران با وجود تردیدآفرینی هایی که بعضی میکنند، با شور و شوق در این انتخابات هم حضور پیدا میکند
فارسفارس13 ساعت قبل
به گزارش معصومه سادات عمارتی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه چهار با بیان این خبر افزود: با توجه به توسعه زندگی شهری و کمبود فضای مناسب برای تفریح ورزشی و بازی‌های گروهی در شهرهای بزرگ، بسترسازی و زمینه سازی اجرای فعالیت‌های تفریحی ورزشی در محیط شهری از سوی مدیریت شهری در دستور کار قرار گرفت. وی با اشاره به برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات مختلف ورزشی در محلات منطقه همزمان با آغاز فصل تابستان گفت: جشنواره کودک و بومی و محلی در ناحیه ۶، جشنواره بازی‌های رایانه‌ای، برپایی همایش دوچرخه سواری و پیاده روی، همایش تفریحی کودکان کار و دهها برنامه دیگر ورزشی در این فصل برای شهروندان منطقه چهار برنامه ریزی شده است. عمارتی در ادامه به فعالیتهای ایستگاه‌های فعالیت بدنی در منطقه چهار اشاره کرد و افزود: منطقه چهار با داشتن روزانه ۵۷ ایستگاه ورزش صبحگانی بانوان و ۲۰ ایستگاه ورزش صبحگاهی آقایان بیشترین آمار را در بین مناطق ۲۲گانه دارد. وی در پایان اظهار امیدواری کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم علاوه بر ورزش همگانی در یک جامعه کارکردهای مطلوبی چون افزایش همدلی، تقویت همبستگی، مشارکت اجتماعی، تحکیم روابط و پیوندهای اجتماعی کمک به فرایند جامعه‌پذیری را شاهد باشیم. انتهای پیام/
خانه ملتخانه ملت15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به اصفهان، آسمان اردوغان نماینده رئیس APA در نشست کمیته سیاسی مجمع مجالس آسیایی که صبح امروز (چهارشنبه، ۵ تیرماه) در اصفهان آغاز به کار کرد، گفت: کشورهای آسیایی به لحاظ اقتصادی به هم وابسته هستند و باید بتوانند به چارچوبی هدفمند در این راستا دست پیدا کنند. وی افزود: تا کنون همکاری‌ها و گفتگوهای سازنده‌ای با همتایان خود در ایران داشته‌ایم و روابطی که میان کشورها شکل می‌گیرد به عنوان دارایی برای منطقه است چرا که تحولات منطقه‌ای بر روی مردم تأثیر دارد. اردوغان ادامه داد: بحث برجام یکی دیگر از مهم‌ترین مسائلی است که این روزها تغییر رویکرد برخی کشورها نسبت به آن باعث تغییراتی در منطقه شده است لذا پایبندی به توافق هسته‌ای بسیار ضروری به نظر می‌رسد. نماینده رئیس APA در نشست کمیته سیاسی این مجمع گفت: از نمایندگان پارلمان‌ها انتظار می‌رود در خصوص مهاجرت و ساماندهی آوارگان جنگی قدم‌های موثر بردارد و از صلح و ثبات مد نظر در سوریه، فلسطین و یمن حمایت کند لذا اقدامات نمایندگان در این مسیر بسیار حائز اهمیت است. /پایان پیام

اخبار بیشتر