نرخ ارز بزرگترین مشکل کشور و عراق نقش آفرینی جدید در نظام ارزی ایران
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

نرخ ارز بزرگترین مشکل کشور و عراق نقش آفرینی جدید در نظام ارزی ایران

عراق، نقش‌آفرین جدیدنظام ارزی ایران/آیا نقشه ارزی جدید در راه است؟

مهرخبرگزاری مهر
عراق، نقش‌آفرین جدیدنظام ارزی ایران/آیا نقشه ارزی جدید در راه است؟
امکان افتتاح حساب دیناری و یورویی بانکهای ایرانی در عراق و افتتاح شعب یکی از بزرگترین بانکهای عراق در ایران،فصل جدیدی از تعاملات دو کشور را رقم خواهد زد.

به گزارش خبرنگار مهر، طی روزهای گذشته، عبدالناصر همتی یکی از مهمترین سفرهای کاری خود در زمان مسئولیت در بانک مرکزی را به پایان رساند. سفری که طی آن، ملاقات‌های مهمی در این مقطع تاریخی از اقتصاد ایران رخ داد و البته توافقاتی که در حاشیه آن صورت گرفت، شاید یکی از بی‌نظیرترین فرصت‌ها را در اختیار نظام بانکی ایران قرار داد که در صورت اجرای صحیح و به موقع مفاد آن، می‌تواند گام مهم و موثری در حوزه نظام ارزی ایران باشد.

تسریع در نظام پرداخت‌ بدهی‌های عراق به ایران، فعالیت صادرکنندگان ایرانی از طریق بانک‌های عراقی و امکان افتتاح حساب بانک‌های ایرانی با دینار و یورو از جمله توافقات صورت گرفته در ملاقات‌های مجزای رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با مقامات عراقی بود. بسیاری از صاحب‌نظران بانکی می‌گویند این توافقات در کنار اهمیتی که به لحاظ زمانی برای ایران دارد، در حوزه حواله‌های ارزی نیز مثبت و راهگشا خواهد بود.

البته موفقیت در اجرایی شدن این توافق‌نامه‌ها به طور قطع مستلزم اراده سیاسی دو طرف است که به موقع و مطابق با توافقات انجام شده، کار را به موقع پیش ببرند؛ بویژه آنکه عراق، ماهها است که اولین شریک تجاری ایران به شمار آمده و بیشترین صادرات غیرنفتی ایران را به خود اختصاص داده است. به علاوه اینکه عراق حداقل طی ماههای گذشته توانسته با بازارهای ارزی هرات و سلیمانیه خود، بر بازار ارز ایران اثرگذار باشد.

عراق، نقش‌آفرین جدید نظام ارزی ایران

مجید شاکری، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سفر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عراق گفت: این سفر هم به لحاظ زمان و هم به لحاظ چارچوب محتوایی، مهمترین اتفاق مثبتی بود که در حوزه حواله‌های ارزی در سال جاری رخ داده است. به علاوه اینکه عراق، کشور بسیار مهمی در نقشه ارزی ایران بوده و مهم‌ترین مقصد صادراتی ایران در ماههای گذشته به شمار آمده است.

وی افزود: بازار سلیمانیه، یک بازار مرتبط با استانبول، هرات و دوبی است و از این رو، تاثیر و تاثرات جدی بر بازار نقدی تهران دارد؛ ضمن اینکه با توجه به مسائل جمعیتی عراق، دسترسی حواله‌ای صرافی به مناطق مرکزی اروپا و امریکای جنوبی در این کشور یافت می‌شود.

شاکری معتقد است در میان کشورهایی که در منطقه توانسته‌اند با موفقیت، ارز خود را به دلار اتصال دهند، عراق بهترین شرایط امنیتی وسیاسی را برای همکاری با ایران و بیشترین تطابق منافع امنیتی را با ایران دارد؛ به همین دلیل عراق نقطه بسیار مهمی برای ایران به شمار می‌رود و از جمله نتایجی که از سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق مشروط به اجرایی شدن توافقات حاصل خواهد شد، دسترسی مناسب حواله‌ای است؛ ضمن اینکه تمام موارد مثل افتتاح حساب شرکت‌های عراقی در ایران، افتتاح حساب برای بانک‌های ایرانی در این کشور و افتتاح حساب‌های دیناری نیز بسیار دارای اهمیت هستند.

شاکری گفت: اگر دینار، ارزی مثل روپیه هند و روبل روسیه بود، این سفر نمی‌توانست چندان موثر باشد اما دینار به خاطر درآمدهای ارزی عراق، بسیار قوی است و به دلیل جنس درهم کنش این درآمدها و منافع شرکت‌های آمریکایی، در بلندمدت هم به مشکل ویژه‌ای برنمی‌خورد.

چرا توافقات ارزی با عراق حائز اهمیت است؟

وی با بیان اینکه جایگاه عراق بسیار مهم است، گفت: اخباری که از توافقات منتشر شده، نشان می‌دهد که تمامی اقدامات در راستای هدف و کار واقعی بوده است؛ البته زمان عقد این موافقت هم زمان مهمی است؛ چراکه در فرصت نیمه دوم بهمن و اسفند به خاطر اینکه بازار حواله، کم و بیش خواب است، شرایط مناسبی را برای اجرای این سیاستها رقم می‌زند؛ ضمن اینکه اگر این توافقات به خوبی اجرا شود، می‌توان قبل از اینکه در اردیبهشت ماه سال آینده، سیستم حواله زیر بار سال جدید برود، از این سیستم استفاده مناسبی صورت دهیم.

شاکری با بیان اینکه عراق برای ما نکات مثبت دیگری هم دارد و آن بافت‌های جمعیتی در جنوب و شمال این کشور است، خاطرنشان کرد: بافت‌های متناظر آنها در مرز ایران وجود دارد و امکان می‌دهد که دفاتر کل از هم گسسته، شبیه آنچه بین تهران و دوبی برقرار است، برای طرف ایرانی و عراقی وجود داشته باشد؛ ضمن اینکه جنس مرز ایران و عراق نیز به نحوی است که دسترسی حواله با دسترسی اسکناس، متناظر با هم بوده و تحریم پذیری بخش تسویه را کم می‌کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه جنس در هم رفتگی منافع آمریکا با بخشی از جامعه عراق، به نحوی است که آمریکایی‌ها نمی‌توانند یک بانک را در عراق به خاطر همکاری با ایران، ایزوله کنند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد رئیس کل بانک مرکزی و تیم ارزی کشور، به لحاظ اولویت‌شناسی نسبت به تیم قبلی برنامه از پیش فکر شده، دارند؛ اما در کنار همه این موارد، آنچه چسبندگی امنیتی لازم برای گرفتن نتیجه مالی خوب را ایجاد می‌کند تا ایران نتیجه مالی خوبی بگیرد، موضوع تحرکات امنیتی ایران در غرب آسیا و یاری رساندن به عراق در زمان حمله داعش است.

توافق عراق؛ جایگزینی موثرتر از INSTEX

وی تصریح کرد: مجموع این شرایط می‌گوید در مقابل مفهومی که اروپایی‌ها مطرح می‌کنند و مطابق با آن، ایران باید دستاوردهای امنیتی در غرب آسیا را معامله کند و در قبال آن، دسترسی هدایت شده روی یورو را بگیرد، یک مفهوم جدید می‌تواند متولد شود که بر روی محور مقاومت قرار دارد که تا امروز، لایه‌های امنیتی و نظامی داشته است.

شاکری گفت: این مفهوم به لحاط فنی، از مفهومی که اروپایی‌ها پیشنهاد می‌کنند، قوی‌تر، باورپذیرتر و متناسب با شرایط امنیتی ایران است؛ بنابراین دسترسی‌هایی که عراق برای ما باز می‌کند، همه مشکلات را حل نمی‌کند، اما بخش مهمی از مشکلات را با تقریب خوبی به شرط اجرایی شدن، می‌تواند حل کند.

توافقات ارزی ایران و عراق در چه صورت کارآمد است؟

سیدکمال سیدعلی، معاون اسبق ارزی بانک مرکزی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص تغییر نقشه ارزی ایران و توافقات اخیر صورت گرفته با عراق، گفت: به طور قطع به دلیل اینکه این توافق‌نامه‌ها از سوی رئیس کل بانک مرکزی به امضاء رسیده، وضعیت فعلی ارزی کشور به لحاظ تحریم‌ها در آن لحاظ شده است.

وی افزود: بر این اساس، آنچه که رخ می‌دهد آن است که وقتی دو طرف با پول‌های محلی کار می‌کنند، به دور از تحریم‌ها مراودات خود را سامان می‌دهند؛ اما باید مصرف دینار کشور را هم در نظر گرفت؛ به این معنا که اگر یک عراقی به ایران کالا صادر می‌کند و ما می‌خواهیم پول حاصل از خرید کالا را به وی بدهیم، می‌توان از محل دینار در اختیار خود که بابت مطالبات دریافت شده است، پرداخت را صورت داد و یا اگر ما صادرات می‌کنیم و آنها می‌خواهند پول محلی به ما بدهند، امکانش وجود دارد.

سیدعلی گفت: میزان صادرات عراق به ایران و ایران به عراق باید با هم مقایسه شود تا دو طرف بتوانند این پول را تسویه کنند؛ اما نکته حائز اهمیت در این توافقات آن است که اگر دیناری که به دست می‌آوریم را با نرخ مناسب، تبدیل به ارزهای رایج بین‌المللی کنیم، فایده آن دوچندان خواهد شد و می‌تواند برای صادرکنندگان کشور حائز اهمیت باشد؛ چراکه هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

وی اظهار داشت: اگر بانک‌های ایرانی و اشخاص در این مراودات، حساب یورویی داشته باشند تا دیناری که بابت فروش کالای خود دریافت می‌کنند را هم بتوانند در آن بانک که حساب دارند، تبدیل به درهم، دلار و یورو کنند، منافع بسیار بالاتر می‌رود؛ در توافقات صورت گرفته از سوی رئیس کل بانک مرکزی نیز اعلام شده که صادرکنندگان ایرانی می‌توانند از این مکانیزم استفاده کنند.

سیدعلی خاطرنشان کرد: اقداماتی که از سوی بانک مرکزی در عراق صورت گرفته، در صورت اجرایی شدن و امکان تبدیل دینار به ارزهای جهان شمول، کار خوب و بزرگی است و باید زمینه‌ای را فراهم کند که دینارهای حاصل از صادرات به این کشور را تبدیل به سایر ارزها کرد و از طریق آن، بخشی از نیازهای ارزی کشور را تامین کرد.

وی اظهار داشت: زمانی پیمان‌های پولی فعال می‌شود که هر دو طرف بتوانند ارزهای مشترک را به کار گرفته و از آن حداکثر بهره را ببرند.

خواندن خبر در سایت منبع

نرخ ارز بزرگترین مشکل کشور از نگاه فعالان اقتصادی

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
نرخ ارز بزرگترین مشکل کشور از نگاه فعالان اقتصادی
بر اساس یک نظرسنجی بین حدود دو هزار فعال اقتصادی درباره مشکلات فضای کسب و کار ۹۸٪ از فعالین اقتصادی بزرگترین مشکل خود را "نرخ ارز" دانسته‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین، مسعود خوانساری در یک رشته توییت از نتایج نظرسنجی اتاق تهران از فعالان حوزه کسب و کار نوشت.

خوانساری نوشت: اتاق تهران در جریان پویش یک صدا برای کار آفرینی به نظرسنجی از حدود دو هزار فعال اقتصادی درباره مشکلات فضای کسب و کار پرداخته است.

بر اساس نتایج این نظرسنجی:

۹۸٪ از فعالین اقتصادی بزرگترین مشکل خود را «نرخ ارز» دانسته‌اند.

۲۲٪ هیچ‌گاه به ارز ۴۲۰۰ تومانی دسترسی نداشته‌اند.

۳۸٪ معتقدند مشکل اصلی از بخشنامه‌های بانک مرکزی است.

۲۵٪ نیز بر این باورند که تثبیت نرخ ارز [روی ۴۲۰۰] دلیل بحران است.

نرخ ارز بزرگترین مشکل کشور از نگاه فعالان اقتصادی - 10

لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش ۱۰ برابری ارزش پول ملی در ۱۰ سال اخیر

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب
کاهش ۱۰ برابری ارزش پول ملی در ۱۰ سال اخیر
استاد اقتصاد دانشگاه علامه با بیان اینکه چیزی به نام بازار ارز نداریم و نمی‌توان نام آنچه هست را بازار گذاشت تاکید کرد: در 10 سال گذشته ارزش ...
کاهش ۱۰ برابری ارزش پول ملی در ۱۰ سال اخیر - 0

استاد اقتصاد دانشگاه علامه با بیان اینکه چیزی به نام بازار ارز نداریم و نمی‌توان نام آنچه هست را بازار گذاشت تاکید کرد: در ۱۰ سال گذشته ارزش پول مان در برابر دلار ۱۰ برابر کاهش یافته است.

عباس شاکری استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در نشست موسسه مطالعات دین و اقتصاد که در رابطه با منظومه قیمت‌های نسبی برگزار شده بود اظهار داشت: صد بار یک چیزی را تجربه کردیم و دیدیم خیلی وقت است که می‌گوییم به سراغ مباحث پایه‌ای برویم و قضیه شور شده و مساله از جهاتی روشن شده است.

وی با اشاره به قمیت‌های نسبی تصریح کرد: از ابتدای برنامه اول هر کسی خواسته قبل و بعد از انقلاب نظری را جلب کند گفته است باید تخصیص منابع را بهتر کنیم. یکی از علائم آن قیمت‌های نسبی است. اگر بخواهیم خوب ریشه‌یابی کنیم قیمت نسبی تعیین کننده است و نه قیمت مطلق.

این اقتصاددان تعریفی از قیمت‌ مطلق ارائه داد و گفت: قیمت کالا به خودی خود چقدر است اما قیمت نسبی یعنی آنکه قیمت یک کالا نسبت به کالاهای دیگر بررسی می‌شود مثلا اگر قیمت یک کالا کم است و برای تولید می‌صرفد منظور اینکه قیمت در جای دیگری بیشتر است بنابراین منابع آنجا می‌رود.

شاکری با بیان اینکه قیمت تعادلی که بازار رقابتی عرضه می‌کند آن هم قیمت نسبی است تصریح کرد: حتی اگر انحصار و دستور باشد نمی‌شود مخصوصا در مورد کالاهای کلیدی، آنها را با یک قیمت بسنجیم و اظهارنظر کنیم بلکه همه کالاها باید سنجیده شوند.

وی به برنامه‌های تعدیل و اصلاحات ساختاری اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات ضروری تصحیح قیمت‌های نسبی است منابع به سمتی برود که بازدهی و اثرات جانبی مثبت و هزینه‌های کمتر اجتماعی دارد اما نمی‌رود.

این اقتصاددان درمورد پیش‌شرط‌های تصحیح قیمت نسبی عنوان کرد: شفافیت و محدود کردن فساد از جمله این عوامل است ۱۸ میلیارد دلار کالای اساسی به چه کسی داده شد گفتند گزارش تهیه می‌کنیم و بعد هم گفتند کامل نیست. در موضوع سپرده‌گذاران موسسات به چه کسانی پول پرداخت شد بیمه‌ها تالی بعدی دارد.

وی ادامه داد: در بودجه جاری می‌ خواهیم کسری را صفر کنیم. سال ۷۲ بودجه شرکت‌ها از بودجه جدا شد اما شفافیت روز به روز بدتر شده است زیرا تیم نظارت دیوان محاسبات وجود ندارد و درمورد خصوصی‌سازی نیز همین مباحث وجود دارد. فساد از برنامه اول تا پنجم گرایش رو به بالایی دارد در حالی که اینها پیش‌شرط است.

این اقتصاددان به موضوع بهره‌وری در قیمت‌های نسبی پرداخت و یادآور شد: دانش، فناوری، ‌مدیریت صحیح، ‌سازمان کار و تولید مناسب به ارتقای این مساله می‌پردازد. نمی‌توان از بهره‌وری گفت و به مقیاس نپرداخت و اینکه هزینه تمام شده یک کالا چقدر است و بعد بگوییم قیمتش همین است یعنی سوء مدیریت و بی‌توجهی به بهره‌وری را در هزینه تمام شده پنهان کنیم.

شاکری در این باره توضیح داد: مقیاس در رقابت بنگاه‌ها موضوعیت دارد، ‌ وقتی هزار کارخانه فرش داریم قطعا هزینه تولید بال است و نمی‌تواند رقابت کند. تاوان عدم بهره‌وری را نباید جامعه بدهد برای ارتقاء رقابت‌پذیری باید هدفگذاری شود مثلا چهار تا پنج سال از یک صنعت قدرتمند حمایت شود حمایتی که تعهدآور باشد و بعد بداند که دست حمایتی برداشته خواهد شد. نمی‌شود بهره‌وری را با افزایش قیمت جبران کرد.

این اقتصاددان مساله دیگر قیمت‌های نسبی را ارتقاء نهادها دانست و افزود: قوانین و مقررات، ‌روابط اجتماعی و حاکمیت شرکتی باید مشخص باشد، ‌فعالیت‌های مزاحم باید با نظام پاداش‌دهی خوب دلسرد شود.

وی ایجاد مدیریت مرحله گذر را از دیگر عوامل موثر در قیمت‌ نسبی دانست و گفت: اگر برای شفافیت کاری کردید قلمرو بودجه جاری، عمرانی، بازنشستگی و شرکت‌های دولتی را جدا کردید فساد محدود می‌شود وقتی می‌خواهید قیمت را تغییر دهید دوره گذار تعریف کنید. مثلا سال ۸۹ در رابطه با افزایش قیمت حامل‌های انرژی قیمت بنزین ۶۰۰ تومان بالا رفت مثلا اگر کسی یک پراید با مصرف ۳۰ لیتر داشته باشد ۱۸ هزار تومان روی هزینه‌ها رفته بنابراین قیمت را که اصلاح می‌کنید به قیمت نسبی علامت می‌دهد.

این اقتصاددان به ارز در بازار اشاره کرد و گفت: هر کسی صاحب کالا و خدماتی بود هرطور خواست هزینه‌ها را بالا برد مثلا کاغذ ۲۰ روز پیش ۲۷۰ تومان بود و هفته گذشته ۳۲۰ تومان شد در حالی که کاغذها ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و انبار شده و بعد هم اینگونه است. جالب است که اسم آ‌ن را نیز بازار می‌گذارند. بازار مانند ماشین پیچیده‌ای است که باید آن را ایجاد کرد.

وی تاکید کرد: قیمت نباید پنج برابر شود وقتی این را می‌گوییم به ما می‌گویند قیمت‌ها را سرکوب نکنید چون منافع زیاد دارد و تکرار می‌شود.

در برنامه ساختار اقتصادی دوستان اشتباه گرفتند و می‌گویند اگر رها کنید بازار می‌شود آیا این تعریف از بازار است. آدام اسمیت هم چنین تعریفی ندارد. قیمت‌ها به صورت طبیعی تعریف می‌شود و طرف عرضه و تقاضا روند تعادلی دارد. بازار مانند ماشین خودکار است قیمت پراید به ۴۰ میلیون رسیده باز پیش‌فروش می‌گذارند و یک ساعته به فروش می‌رسد چون پرتفو (سود) دارد.

وی درمورد بازار ارز نیست گفت: ۱۵ سال است می‌نویسیم ارز بازار ندارد از سال ۵۲ تاکنون یا کسری یا مازاد ارز داریم. بازار رقابتی به وضعیتی گفته می‌‌شود مجالی برای عوامل اقتصادی و تاثیرگذاری قیمت ندارد. یعنی در اقتصاد قیمت مقدار را تسویه می‌کند. از سال ۵۲ تا ۵۶ مازاد ارز داشتیم از سال ۵۶ تا ۷۹ کمبود، از سال ۷۹ تا ۹۰ مازاد و از سال ۹۰ تاکنون کمبود منابع ارزی داریم. دلیل دیگر این مساله آن است که ۸۰ تا ۹۰ درصد ارز متعلق به نفت، گاز و پتروشیمی است بنابراین نیازمند بازارسازی جدید هستیم.

این اقتصاددان با بیان اینکه برای افزایش ارز بازارسازی با تنوع در محصول صادراتی نیاز است یادآور شد: کدام کالا بازار دارد که طرف عرضه زیاد است و تاثیر روی قیمت نگذارد، قیمت از نیروی بی‌نام شکل می‌گیرد. هر موقع می‌خواهند قیمت را دو تا سه برابر کنند به دست بازار می‌سپارند.

به گفته وی ۱۴ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی در نظر گرفته شده و ارز صادراتی غیرنفتی نیز یک سوم آمده و همه مسئولان نیز می‌گویند بازار را به تعادل می‌رسانیم. از کدام بازار صحبت می‌کنند.

این اقتصاددان درمورد اصلاحات اساسی در نظام پولی و مالی اظهار داشت: از زمانی که اصلاح ساختار شروع کردیم متوسط ۲۷ درصد نقدینگی داشتیم جالب است در ۶ سال گذشته ضریب فزاینده به شدت افزایش یافته جز در سال ۹۶، همچنین سهم شبه‌پول ۸۷ درصد است و ۱۳ درصد آن پول.

وی ادامه داد: از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۸ در اقتصاد آمریکا ضریب فزاینده با شیب کمتری بالا رفت و پایه پولی رشد کرد اما بعد از بحران شرایط عوض شد و به شدت کاهش یافت.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ۸۷ درصد سپرده‌ها پس‌انداز است و طبق گفته مسئولین یک درصد سپرده‌گذاران ۸۰ درصد سپرده‌ها را در اختیار دارند، گفت: این مساله برای تورم ضرر دارد بعد که شوک ارزی رخ می‌دهد می‌گویند به دلیل نقدینگی است در حالی که مربوط به فشار هزینه است.

وی درمورد سیاست‌های مالی و مالیات‌ستانی گفت: سرجمع مالیات کم است و فرهنگ مالیاتی باید ارتقا یابد و البته دولت شفاف بگوید کجا و چگونه آن را خرج می‌کند، پایه‌های مالیاتی گسترش یابد. عایدات سرمایه‌ای که بی‌جهت عاید عده‌ای می‌شود مالیات بدهند نه آنکه رشد مالیات را از دفتری که به صورت شفاف جلویشان است بگیرند.

شاکری تاکید کرد: در سیاست مالی سمت هزینه‌ها را تنظیم کنیم اما هیچ اقدامی نداریم. حتی برای تامین بودجه جاری قلمرو بودجه را مخدوش کردیم.

وی به موضوع توسعه صنعتی اشاره کرد و یادآور شد: قبل از توسعه صنعتی به خدمات فکر می‌کنیم اگر به توسعه صنعتی فکر نشود در تنظیم قیمت‌های نسبی دچار اختلال می‌شوید پس تاثیرات اختلاف‌زای رانتی، منابع طبیعی و کارکرد بخش‌های اقتصادی کاسته شود. همچنان ارزش مواد خام از تولید ناخالص داخلی قابل ملاحظه است و در جریان اقتصاد قرار نمی‌گیرد. اگر نفت در بودجه نبود فقط صادرات و واردات مهم بود و در این حالت قشنگ بازار شکل می‌گرفت و نیروهای مرتبط قیمت را تعیین می‌کردند اما یک شیر جداگانه در اقتصاد باز شد که درآمد آن در بودجه رفت و اکنون وابسته به خرید یا نخریدن نفت دارد. به جای کالای سرمایه‌ای و واسطه‌ای مونتاژ آوردیم.

وی ادامه داد: واردات از ۱۳ میلیارد دلار در شرایط مازاد ارزی به ۸۰ میلیارد دلار رسید که البته تا سال قبل هم ادامه داشت اگر نفت باشد نقدینگی و تورم و اگر نباشد اکنون کسری و استقراض داریم.

شاکری با تاکید بر اینکه در برنامه‌های توسعه‌ای شعار اقتصاد بدون نفت را داریم اما آیا یک قدم برداشته‌ایم یا نه، خاطرنشان کرد: میزان موفقیت برنامه‌های اصلاح ساختار به اصلاح‌ قیمت‌های نسبی بستگی دارد.

این اقتصاددان به سال ۸۹ اشاره کرد و گفت: از این سال به بعد که نفت فراوان شد دلار زیاد شد و نمی‌دانستند چه کار کنند بنابراین تبلیغ خرید تلویزیون، یخچال و کالاهای مصرفی را می‌کردند جالب است بدانید تورم و کسری بودجه هم داشتیم.

وی تاکید کرد: مدار تعیین قیمت کالاها و خدمات، ارز شده است کجای دنیا اینگونه است. از سال گذشته تا به حال قیمت زمین دو برابر شده است دولت نقش تنظیم‌گری و نظارتی دارد. اگر به مجموعه ساختار قیمت‌های نسبی توجه شود می‌تواند خودش یک راه حل برای کشور باشد. وقتی به آمارها و نمودارها نگاه می‌کنیم واسطه‌گری مالی ا ز همه بخش‌ها بالاتر رفته، اگر برنامه‌ریزی و برنامه توسعه داریم بازدهی واسطه‌گری مالی باید یک مقدار بالاتر از دیگر بخش‌ها باشد نه اینکه در هر کوچه و خیابان بانک دارید و ۳۰ هزار میلیارد تومان از پایه پولی برای تامین سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنید.

شاکری به سهم نیروی کار از تولید ناخالص داخلی پرداخت و عنوان کرد: سهم نیروی کار بسیار پایین است در اقتصاد کلاسیک نظام انگیزشی سرمایه‌گذار و نیروی کار در امان است، ‌نمی شود با بسته حمایتی آن را جبران کرد و فقط جابجایی درآمد از یک جایی به جای دیگر است بنابراین باید اصلاح ساختار صورت بگیرد.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه مشکل کنونی کاهش سه برابری سرمایه در گردش تولید است گفت: در مرحله گذار باید یکسری موارد را رعایت کرد. اگرچه خواستار رفاه‌طلبی زیاد هستیم ولو اینکه حقمان است اما باید در دوره گذار توصیه کرد اگر سهم هر گروه کم است صبر کنید اگر این روند رو به هدف باشد درست می‌شود اما اگر به جیب عده‌ای است خوب نیست.

وی به مساله نقدینگی پرداخت و گفت: تورم با رشد تولید ناخالص داخلی را که جمع می‌کنیم می‌شود نقدینگی. خیلی از سال‌ها رشد نقدینگی از جمع تورم و تولید ناخالص بیشتر بوده یعنی منابع به سمتی رفته که مربوط به کالاهای مستعمل، ‌دست دوم نظایر آن است باید ترکیب پول و شبه پول منطقی باشد مثلا اگر به ترتیب ۴۰ به ۶۰ باشد یعنی مردم پس‌انداز می‌کند که کمک به سرمایه‌گذاری است اما در شرایط کنونی اینگونه نیست چون زمین کشاورزی تبدیل به مسکن می‌شود و دامنه کوه‌ها را می‌سازند.

وی با اشاره به اینکه در ۱۰ سال اخیر برحسب دلار ۱۰ برابر ارزش پول ما کاهش پیدا کرده که مربوط به نوسانات ارزی است، گفت: برنامه اصلاح ساختار باید نوسانات شدید بازارها را کاهش دهد و این بازارها به هم نزدیک شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اصلاح ساختار بودجه؛ دستور کار امروز هیئت دولت

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشت. به گفته سخنگو در حاشیه این جلسه، دولت برای جلوگیری از افزایش تورم برنامه‌ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال ندارد.

نقش پترو پالایشگاه‌ها در آینده صنعت نفت ایران

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
این فعال صنعت نفت معتقد است احداث پترو پالایشگاه‌ها می‌تواند سود حاصل از پالایش نفت را تا دو برابر افزایش دهد و این حاشیه سود فراوری نفت عامل مهمی است که توجه به پترو پالایشگاه‌ها را ضروری می‌سازد. درهمین رابطه سعید ساویز کارشناس حوزه نفت و انرژی معتقد است تقاضا برای نفت خام در جهان رو به کاهش است و تا چند سال آینده نفت خام بازاری نخواهد داشت. از دیگر سو تاسیس پترو پالایشگاه‌ها و تنوع بخشی به محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمیایی می‌تواند نقش مهمی در مقابله با تحریم‌های نفتی و مقاوم سازی صنعت نفت ایران ایفاکند. برای این مشکل نیز دولت می‌تواند با فروش اوراق مشارکت و جذب سرمایه‌های سرگردان، منابع مالی مورد نیازبرای احداث پترو پالایشگاه‌ها را تامین کند. اما ضروری است در احدث پترو پالایشگاه‌ها و توسعه صنعت پالایشی کشور، به تمامی ابعاد موضوع توجه شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور6 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
در این نمایشگاه بیش از ۱۲۰ شرکت داخلی و خارجی از جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها از جمله ایتالیا، چین و ترکیه حضور و مشارکت دارند. این گردهمایی صنعتی در چهار بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات برگزار می‌شود و در آن کارخانجات سنگبری، معادن سنگ، سازندگان ماشین آلات معدن و حفاری و فرآوری سنگ، تولید کنندگان ابزارآلات فرآوری معدن و صادرکنندگان و وارد کنندگان با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. برگزاری همایش بین المللی سنگ با شرکت روسای انجمن سنگ کشورهای ایتالیا، و ترکیه، برگزاری سمینار معماری با حضور مطرح‌ترین معماران کشور و دانشجویان معماری و اجرای معماری پارامتریک در زمان برگزاری نمایشگاه توسط دانشجویان معماری با نظارت اساتید دانشگاه در محل نمایشگاه و انتخاب غرفه برتر توسط اساتید معماری و طراحی داخلی؛ از جمله برنامه‌های جانبی یازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ‌، معدن، ماشین‌آلات و تجهیزات است. صادرات سنگ خام و سنگ فرآوری کشورمان حدود ۲۰۰ میلیون دلار است که سنگ خام بیشترین حجم صادراتی را دارد و متاسفانه سنگ فرآوری شده، نقش بسیار کمرنگی در صادرات دارد. البته برنامه‌ریزی شده است که در یک برنامه ۵ ساله این رقم به ۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور9 ساعت قبل

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری8 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری9 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری10 ساعت قبل

اردن: رویکرد ما در قبال فلسطین تغییر نکرده است

ساعت ۲۴9 دقیقه قبل

ترامپ ایده‌ای درباره سیاست خود در قبال ایران ندارد؛ عدم اطمینان ترامپ به مشاورانش

اقتصادنیوز11 دقیقه قبل

قمی: گسترش نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های حجاب را مسئولیت خود می‌دانیم

فارس12 دقیقه قبل

کروس: جدایی رونالدو از رئال خیلی‌ها را خوشحال کرد/ در ۳۳ سالگی کفش‌هایم را خواهم آویخت

میزان‌آنلاین14 دقیقه قبل

مهم‌ترین رویدادهای امروز دنیای IT و تکنولوژی؛ از خبرهای جدید گوشی تاشو سامسونگ تا عینک واقعیت مجازی «ویوو»

انتخاب14 دقیقه قبل

ویدیو/ ترامپ خطاب به خبرنگارCNN: به تو ربطی ندارد!

انتخاب14 دقیقه قبل

وعده بزرگ دنیزلی به هواداران تراکتور

ورزش ۱۱15 دقیقه قبل