استرداد دیپلمات ایرانی از آلمان به بلژیک به ظن دست داشتنش در طرح بمب‌گذاری گردهم‌آیی مجاهدین خلق
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

استرداد دیپلمات ایرانی از آلمان به بلژیک به ظن دست داشتنش در طرح بمب‌گذاری گردهم‌آیی مجاهدین خلق

دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد

بی‌بی‌سیخبرگزاری بی‌بی‌سی
دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد
دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی را به بلژیک تایید کرده که سه ماه پیش به ظن دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گرد‌هم‌آیی سازمان مجاهدین خلق دستگیر شده بود.

دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد

دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد - 1

تجمع مجاهدین خلق در برلین در ۱۱ ژوئیه که در آن خواهان استرداد دیپلمات ایرانی شده بودند

دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی را به بلژیک تایید کرده که سه ماه پیش به ظن دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گرد‌هم‌آیی سازمان مجاهدین خلق دستگیر شده بود.

این دادگاه در منطقه بامبرگ آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در تاریخ ۲۷ سپتامبر (پنج مهر) حکم به استرداد اسدالله اسدی،دیپلمات ایرانی مستقر در وین داده است.

دادگاه می‌گوید این دیپلمات در حال گذراندن تعطیلات در آلمان و خارج از حوزه ماموریتش بازداشت شده و به همین دلیل از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبوده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، به خبرگزاری فارس گفته است که موضوع استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک از سوی وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران در وین، برلین و بروکسل دنبال می‌شود.

آقای قاسمی ابراز امیدواری کرده که "دولت آلمان به واقعیت‌ها وقوف کامل پیدا کند و دیپلمات مزبور تبرئه و به ایران عودت داده شود."

ایران پیشتر ادعای دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین را رد کرده بود و به نشانه اعتراض سفرای بلژیک و فرانسه و همین طور کاردار آلمان را به وزارت امور خارجه فرا خوانده بود.قرار بازداشت دیپلمات ایرانی در آلمان تمدید شدایران به خاطر بازداشت دیپلمات ایرانی به آلمان، بلژیک و فرانسه اعتراض کرددستگیری یک دیپلمات ایرانی در ارتباط با 'طرح بمب‌گذاری' در گرد‌هم‌آیی مجاهدینرویترز: فرانسه در پی طرح بمبگذاری پاریس معرفی سفیر در تهران را معلق کرده

پرونده مربوط به طرح ادعایی بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق، چند روز بعد از پایان نشست این گروه در حومه پاریس مطرح شد.

در آن زمان شش نفر در بلژیک، فرانسه، آلمان بازداشت شدند که دو نفر از آنها بعدا آزاد شدند.

مقام‌های بلژیک در ماه ژوئیه درخواست استرداد آقای اسدی و مرد دیگری را ارائه دادند که با نام "مهراد الف" معرفی شده و در پاریس دستگیر شده بود.

داداستانی آلمان این ادعا را مطرح کرده که آقای اسدی -که به گفته آنها مامور اطلاعاتی بوده- دستور حمله به گردهم‌آیی مجاهدین را داده و در ماه ژوئن در لوکزامبورگ مواد منفجره در اختیار بازداشت‌شدگان دیگر قرار داده است.

پلیس بلژیک هم می‌گوید مهراد الف همدست زن و شوهری بوده که در بروکسل به دلیل حمل نیم کیلو مواد منفجره و یک چاشنی انفجاری دستگیر شده بودند. این زوج با نام‌های امیر س و نسیمه ن معرفی شده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

دادگاه آلمان استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک را تایید کرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
دادگاه آلمان استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک را تایید کرد
بین الملل > دیپلماسی - ایرنا نوشت: دادگاهی در آلمان اعلام کرد که استراداد یک دیپلمات ایرانی که از سوی بلژیک به اتهام مشارکت در طرح ناکام بمب گذاری در گردهمایی مخالفان نظام ایران نزدیک پاریس تحت تعقیب بوده را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه شهر بامبرگ در ایالت بایرن روز دوشنبه اعلام کرد که حکم دستگیری اروپایی برای 'اسدالله اسدی' را تایید و عنوان کرد که مصونیت دیپلماتیک در این پرونده قابلیت اجرایی ندارد.

دادگاه آلمان استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک را تایید کرد - 1

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که مقامات قضایی این ایالت در آلمان چه زمانی استرداد این دیپلمات ایرانی را اجرا خواهند کرد.

اسدی در ماه ژوئیه نزدیک یکی از شهرهای آلمان به دنبال صدور حکم دستگیری به اتهام مشارکت در طرح بمب گذاری گردهمایی مخالفان نظام ایران در پاریس(گردهمایی منافقین) بازداشت شد.

دستگیری این دیپلمات ایرانی پس از آن انجام شد که یک زوج ایرانی الاصل در بلژیک در این رابطه دستگیر شدند و مقامات گزارش دادند که در خودرو آنها مواد منفجره کشف کرده اند.

به گزارش ایرنا، دستگاه قضایی آلمان اواخر تیر ماه امسال حکم زندان موقت دیپلمات بازداشت شده ایرانی را صادر کرده بود. وی که به عنوان دیپلمات در کشور اتریش فعالیت داشت، اسدالله اسدی نام دارد.

ادعای بازداشت این افراد در حالی از سوی رسانه های غربی مطرح شد که بلافاصله ایران هرگونه نقش داشتن در آن را رد و آن را توطئه ای از پیش طراحی شده خواند.

'بهرام قاسمی' سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش تر در این باره اعلام کرده بود که سناریوی بی پایه و اساس دخالت دیپلمات ایرانی در یکی از کشورهای اروپایی، برای تخریب روابط ایران و اروپا در این مقطع مهم و حساس طراحی و اجرا شده است.

به دنبال این موضوع، وزارت خارجه ایران، سفرای کشورهای فرانسه، اتریش و کاردار آلمان را فرا خواند و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران را به آنها منتقل کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

موافقت دادگاه آلمان با استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک

انتخابخبرگزاری انتخاب
موافقت دادگاه آلمان با استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک
یک دادگاه در آلمان اعلام کرد که با استرداد دیپلمات ایرانی که به اتهام دست داشتن در طرح شکست خورده حمله به تجمع گروهک منافقین در پاریس بازداشت شده بود، موافقت کرده است.
موافقت دادگاه آلمان با استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک - 0

دادگاهی در آلمان با استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک موافقت کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک دادگاه در آلمان اعلام کرد که با استرداد دیپلمات ایرانی که به اتهام دست داشتن در طرح شکست خورده حمله به تجمع گروهک منافقین در پاریس بازداشت شده بود، موافقت کرده است.

پلیس آلمان چند ماه پیش این دیپلمات ایرانی را با ادعای برنامه‌ریزی برای بمبگذاری در تجمع گروهک تروریستی منافقین بازداشت کرده بود.

دادگاه منطقه‌ای بامبرگ روز دوشنبه اعلام کرد که حکم بازداشت اروپایی برای اسدلله اسدی را تائید می‌کند و حکم می‌دهد که وی از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نیست.

دادگاه بامبرگ تصریح کرد، به این علت که این دیپلمات ایرانی در تعطیلات به سر می‌برده و در کشور محل مأموریتش یعنی اتریش حضور نداشته است، بنابر این فاقد مصونیت دیپلماتیک است و می‌توان او را محاکمه کرد.

مشخص نیست که دادستانی آلمان چه زمانی قصد دارد وی را مسترد کند.

بازداشت این دیپلمات پس از آن انجام شد که یک زن و مرد ایرانی در بلژیک به دلیل همراه داشتن حجم زیادی از مواد منفجره در خودروی‌شان بازداشت شدند.

ادعا می‌شود که این زن و مرد در همکاری با دیپلمات ایرانی بازداشت شده در آلمان قصد حمله به تجمع منافقین در 30 ژوئن را داشته‌اند.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به خبر بازداشت این دیپلمات ایرانی گفت: چه همزمانی جالبی. همزمان با شروع سفر رئیس‌جمهور به اروپا یک عملیات ایرانی، افشا و عوامل آن دستگیر می‌شوند. ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می‌کند و آماده همکاری با همه مقامات ذی‌ربط برای کشف آنچه تنها یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است، می‌باشد.

همزمان با بازداشت این دیپلمات کشورمان، حسن روحانی رئیس جمهور ایران در راس یک هیئت سیاسی و اقتصادی ابتدا به سوئیس و سپس به اتریش سفر کرده بود. به گفته بهرام قاسمی، این سناریو برای تخریب روابط ایران و اروپا در این مقطع مهم و حساس طراحی و اجرا شده و اسناد و مدارک متقن برای روشن شدن ابعاد ماجرا آماده ارائه است.

در پی دستگیری این دیپلمات کشورمان در آلمان که به درخواست پلیس فرانسه صورت گرفت، سفرای فرانسه، بلژیک و کاردار آلمان (در غیاب سفیر) نیز به وزارت امور خارجه کشورمان فراخوانده شدند و مراتب اعتراض ایران به این کشورها ابلاغ شد.

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نیز در دیدار با سفیر فرانسه و کاردار آلمان مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی نسبت به دستگیری دیپلمات ایرانی را اعلام و با تأکید بر مصونیت دیپلمات‌ها براساس کنوانسیون وین، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط دیپلمات جمهوری اسلامی ایران شد.

وی این اقدام را سناریو و توطئه‌ای برای تخریب روابط ایران و اروپا دانست که همزمان با سفر رئیس‌جمهور کشورمان به اروپا و در آستانه اجلاس وزرای خارجه ایران و کشورهای ۱+۴ صورت می‌گیرد و هدف آن تحت‌الشعاع قرار دادن اجلاس مزبور در راستای اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌باشد.

عراقچی همچنین با اشاره به سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران در محکومیت هرگونه اقدام تروریستی، تأکید کرد: با توجه به اسناد و مدارک موجود نقش گروهک منافقین در طراحی این نمایش مضحک روشن است، کمااینکه مواد انفجاری نزد دو نفر از اعضای دستگیر شده این گروهک کشف شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

استرداد دیپلمات ایرانی از آلمان به بلژیک

مهرخبرگزاری مهر
استرداد دیپلمات ایرانی از آلمان به بلژیک
دادگاهی در آلمان موافقت خود را با استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، دادگاهی در آلمان موافقت خود را با استرداد دیپلمات ایرانی که با اتهام برنامه ریزی برای بمب گذاری در مراسمی از گروهک منافقین بازداشت شده بود، اعلام کرد. 

ادعا می شود این دیپلمات ایرانی روز اول ماه ژوئن (۱۰ تیر) در یک استراحت‌گاه بین راهی اتوبان A۳ در ایالت بایرن، نزدیک شهر آشافن‌بورگ دستگیر شده است.

این در حالی است که نیروهای امنیتی آلمان در بازرسی خودروی دیپلمات ایرانی دستگیرشده مواد منفجره ای پیدا نکردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
از سوی دیگر، مایک پمپئو به جریان «تی پارتی» و جان بولتون به جریان «نومحافظه کار» تعلق دارند. با این حال در صورتی که بولتون از کاخ سفید اخراج شود، رسانه‌ها بر روی یک نام متمرکز خواهند شد: «مایک پمپئو»! واقعیت امر این است که ترامپ نسبت به تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا از دو جهت نگران است. از سوی دیگر، وی نگران تاثیرگذاری سلبی تحولات سیاست خارجی کشورش بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. از این رو تضمینی جهت بقای پمپئو در کاخ سفید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده وجود ندارد.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.

اخبار بیشتر