1. خبری
  2. اقتصادی
پوشش خبری

کاهش قیمت دلار تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان

پیش‌بینی سقوط نرخ ارز تا زیر 10 هزار تومان؛ بانک مرکزی به میدان آمد و کمر دلار را شکست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
پیش‌بینی سقوط نرخ ارز تا زیر 10 هزار تومان؛ بانک مرکزی به میدان آمد و کمر دلار را شکست

رضا ترکاشوند» افزود: در ساعات پایانی معاملات ارز نرخ هر دلار آمریکا در تابلو صرافی ها به 15 هزار و 300 تومان کاهش یافت اما در بازار غیررسمی 15 هزار و 900 تومان معامله می شود.

وی یکی از دلایل کاهش نرخ ها نسبت به هفته های گذشته را تمایل دارندگان ارز به فروش ذکر کرد و ادامه داد: بانک مرکزی آیین نامه ای برای عرضه ارز به بازار در دست تهیه دارد که فروش ارز به مردم را تسریع و تسهیل می کند؛ اگر این اتفاق بیفتد و این آیین نامه اجرا شود، بازار می تواند خود را تعدیل و کنترل کند.شنبه این هفته (هفتم مهرماه) شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مدیریت بازار ارز را به بانک مرکزی واگذار کرد. در همین پیوند، دیروز بانک مرکزی اعلام کرد 11 بانک در تامین ارز خدماتی مورد نیاز مردم مشارکت می کنند که نام آنها در روزهای آینده اعلام می شود.در هفته های گذشته نرخ ارز بویژه دلار و یورو به دلیل گمانه زنی های سیاسی و عوامل روانی و همچنین کاهش عرضه به شکل اسکناس، رو به افزایش نهاد.

پیش‌بینی سقوط نرخ ارز تا زیر 10 هزار تومان؛ بانک مرکزی به میدان آمد و کمر دلار را شکست - 3

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که مداخله بانک مرکزی با هدف مدیریت بازار ارز به تعدیل قیمت ها منجر می شود.پیش از این یک کارشناس اقتصادی توضیح داد نرخ واقعی و اقتصادی دلار در ایران با توجه به تفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی کمتر از 10 هزار تومان برآورد می شود و هر نرخی بیش از این ناشی از متغیرهای سیاسی و انتظارات جامعه است.«هادی حق شناس» اضافه کرد: خرید و فروش ارز در بازار آزاد با نرخ های فعلی اقتصادی نیست و به مثابه یک قمار است که می تواند با سود یا زیان همراه باشد.وی پیش بینی کرد هیجانات بازار پس از سیزدهم آبان ماه (زمان اعمال آخرین دور تحریم های آمریکا) فروکش کرده و به یک تعادل مطلوب برسد.

خواندن خبر در سایت منبع

دلار ترکید، تلاش شبانه مردم برای فروش ارز خانگی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
دلار ترکید، تلاش شبانه مردم برای فروش ارز خانگی

فشار فروش در بازار ارز از عصر امروز شدت یافته و همین امر موجب شد تا دلار ١٧ هزار تومانی صبح امروز تا ساعت انتشار این گزارش به ١٤ هزار و 600 تومان کاهش یابد.

دلال های خیابان فردوسی قیمت دلار فردایی را ١٤ هزار تومان اعلام میکنند.

قیمت سکه نیز در بازار تهران هم اکنون به ٤ میلیون و 300 هزار تومان سقوط کرده است.

دلار ترکید، تلاش شبانه مردم برای فروش ارز خانگی - 3

خواندن خبر در سایت منبع

کاهش قیمت سکه از ۴۰۰.۰۰۰ تومان گذشت/ ریزش قیمت دلار ادامه دارد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
کاهش قیمت سکه از ۴۰۰.۰۰۰ تومان گذشت/ ریزش قیمت دلار ادامه دارد

 بهگزارش خبرآنلاین، کاهش قیمت دلار در کنار ریزش قیمت طلا در بازارهای جهانی اینوضعیت را رقم زده است.

کاهش قیمت سکه از ۴۰۰.۰۰۰ تومان گذشت/ ریزش قیمت دلار ادامه دارد - 1

هر دلار در تهران هر چند بنا بر اعلام برخیدلالان در حدود 15 هزار تومان قیمت دارد اما دلار به قیمتی کمتر از این رقم نیز بهفروش می رسد . گزارش های رسیده از برخی شهرها حکایت از آن دارد برخی دلارهای خودرا حتی با قیمت 12 هزار و 500 تومان و حتی 11 هزار و 500 تومان نیز به فروش میرسانند.

 فعالانبازار معتقدند این موج ریزش قیمت تداوم خواهد داشت. 

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت دلار کاهش یافت/ نخستین نشانه‌های ورود بانک مرکزی به بازار

فراروخبرگزاری فرارو
قیمت دلار کاهش یافت/ نخستین نشانه‌های ورود بانک مرکزی به بازار

فرارو- امروز بازار دارایی‌ها شاهد کاهش قابل توجهی در بازار‌های سکه، ارز و طلا بود و تنها بورس رشد اندکی را تجربه کرد. در ادامه به بررسی این بازار‌ها می‌پردازیم.

قیمت دلار کاهش یافت/ نخستین نشانه‌های ورود بانک مرکزی به بازار - 1

نرخ متفاوت امروز دلار در میدان فردوسی از دوازده تا شانزده هزارتومان کاهش نرخ دلار

هر دلار در بازار آزاد با کاهش قابل توجهی روبرو بود تا چهارمین روز کاری کاهش متوالی را در بازار پشت سر بگذارد. ارزش هر دلار که در روز ۴ مهر از مرز ۱۹ هزار تومان نیز گذشته بود، در پایان دیروز، ۸ مهر ماه، با حدود ۱۷ هزار تومان مبادله شد، اما امروز ارزش دلار با سیگنال‌هایی که از دخالت فعال بانک مرکزی و سایر قوا در بازار ارز حکایت داشت، روند نزولی پیموده و حتی وارد کانال ۱۵ هزار تومان نیز شد؛ حتی برخی از خبر‌ها مبنی بر معامله دلار در کانال ۱۴ تا ۱۲ هزار تومان بود. تا ساعت ۱۷:۰۰ هر دلار آمریکا با حدود ۹۵۰ تومان کاهش با ۱۶۰۰۹ تومان مبادله شد.از آنجا که قیمت دلار در حال حاضر بیشتر مبتنی بر انتظارات مبنی بر افزایش دلار است و پیشران قیمت در بازار ارز جوّ روانی بوده است، ورود صحیح و با برنامه بانک مرکزی به این مقوله می‌تواند این فضا را تا حدودی تلطیف کند. از آنجا که انتظار می‌رود بانک مرکزی موجی از ورود به این بازار را آغاز کرده باشد، کاهش قیمت ارز در روز‌های آینده چندان دور از انتظار نیست؛ همان طور که در طول چهار روز کاری اخیر، دلار حدود چند هزار تومان کاهش قیمت داشته است.

سقوط بهای سکه

بهای هر سکه امامی نیز امروز در بازار‌ها شاهد کاهش قابل توجهی بود و تا زمان نگارش این مطلب (ساعت ۱۷:۰۰) با افت ۲۵۰ هزار تومانی به ۴ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان رسید. ارزش هر سکه در طول روز حتی به ۴ میلیون و ۷۱۵ هزار تومان نیز کاهش یافت. از آنجا که ارزش سکه نیز با تقاضای دلار هم جهت حرکت می‌کند، هر گونه اقدام در راستای کاهش التهاب بازار و دخالت صحیح از جانب مرکزی، بهای آن را بیشتر نیز کاهش خواهد داد.

طلای ۱۸ عیار

بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز امروز کاهش یافت و حتی تا ۴۳۰ هزار و ۲۶۴ تومان نیز مبادله شد، هرچند که در زمان نگارش این مطلب در ۴۴۱ هزار و ۱۹۰ تومان معامله می‌شد. به این ترتیب هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش ۴۰ هزار و ۴۰۰ هزار تومانی یعنی ۹.۱۶ درصدی همراه بود. البته یکی دیگر از دلایل کاهش ارزش طلا و سکه در بازار، علاوه بر افزایش ارزش ریال در برابر دلار، کاهش ارزش انس طلا در بازار‌های جهانی نیز بود.

رشد اندک بورس

امروز بورس تنها بازاری بود که روند صعودی خود را ادامه داد. بورس با افزایش ۳۷۶ واحدی ۰.۱۹ درصد رشد کرد و رقم شاخص آن به ۱۹۵ هزار و ۴۸۰ رسید. کاهش رشد بورس به رغم تداوم استقبال از این بازار، ناشی از اعلام تغییر نحوه محاسبه قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بود. با این حال، با توجه به استقبال گسترده از بورس روز‌های آتی این بازار سبزتر از امروز به نظر می‌رسد.

خواندن خبر در سایت منبع

گزارشی از خریدوفروش ارز در خیابان فردوسی؛ دلار را تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند

انتخابخبرگزاری انتخاب
گزارشی از خریدوفروش ارز در خیابان فردوسی؛ دلار را تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند
گزارشی از خریدوفروش ارز در خیابان فردوسی؛ دلار را تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می‌خرند - 0

زمزمه های کاهش قیمت دلار امروز در بازار آزاد توانست فروش ارز از سوی دارندگان خانگی ارز را رونق بخشد و دلالان نرخ های متفاوتی از ۱۲ تا ۱۶ هزار تومان را پیشنهاد می دادند.

بازار ارز از بعدازظهر امروز شاهد رفت و آمد افرادی است که این روزها برای حفظ دارایی خود دلار خریده اند، فارغ از اینکه آنقدرها هم این بازار قابل اطمینان نبوده و مشخص نیست که دلارهای خریداری شده آنها بتواند سود منطقی برایشان به ارمغان آورد.

گزارش های میدانی از فاصله میدان فردوسی تا چهارراه استانبول حاکی است بیش از آنکه در بازار حضور پررنگ دلالان مشهود باشد، افرادی خودنمایی می کنند که به میزان اندک ارز در اختیار داشته و با شنیدن پیش بینی هایی مبنی بر کاهش قیمت طی روزهای آینده روانه بازار شده اند تا دلارهای خود را بفروشند.

دلالان هم دو دسته اند؛ آنهایی که هنوز هم بر این باورند که می توانند از بازار ارز سودهای جذابی به چنگ آورند و دسته دیگر افرادی که نگران از دست دادن بخشی از مال خود هستند؛ چرا که از ساعات ابتدایی صبح امروز اقدام به خرید دلار از مشتریان با نرخ های بسیار بالا نموده اند اما حالا که روز به ساعات پایانی خود نزدیک می شود، با افت قیمت مواجه شده اند.

یکی از این دلالان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از صبح میلیون ها تومان ضرر کرده ام، چرا که دلار به نرخ بالا از مردم خریده ام و اکنون اگر بخواهم آن را بفروشم حتما باید ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان روی هر دلار ضرر بدهم.

وی افزود: نرخ از ساعات ابتدایی امروز همچون دیروز روند نوسانی را تجربه کرد و از ساعت ۱۴ به بعد امروز، کاملا کاهشی شده است، به نحوی که حتی برخی از همکاران دلار را تا ۱۲ هزار تومان هم از افراد خریداری کرده و حداکثر ۱۵ هزار تومان می فروشند.

هستند در این میان افرادی هم که همچنان به افزایشی شدن نرخ ارز امیدوارند و حاضرند بابت خرید هر دلار از مشتریان ۱۷ هزارتومان را هم بپردازند اما جو حاکم بر بازار یک نااطمینانی را برای دلالان رقم زده است.

گزارش میدانی حکایت از آن دارد که برخی صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی نیز تابلوهای قیمتی خود را خاموش کرده و از خرید دلارهای عرضه شده به بازارخودداری می کنند؛ چرا که نرخ را مشخص نمی دانند و خرید و فروش را در چنین شرایطی به صرفه نمی بینند اما در این میان برخی صرافی ها، هم نرخ می دهند، هم معامله می کنند.

برخی دلالان دلار را ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان می خرند و ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان می فروشند و برخی دیگر۱۶ هزار تومان می خرند و ۱۶ هزار و ۳۲۰ تومان می فروشند اما آن دسته ای که دلار را ۱۷ هزار تومان می خرند بابت فروش آن ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان از متقاضیان طلب می کنند.

هستند افرادی هم که نرخ دلار را برای خرید از مردم ۱۵ هزار تومان و برای فروش به آنها ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان نرخ می دهند، البته در مواردی نادر، برخی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان می خرند و ۱۵ هزار تومان می فروشند.

یکی از صرافی های دارای مجوز بانک مرکزی نرخ خرید دلار را ۱۴ هزار و ۴۳۸ تومان و فروش را ۱۴ هزار و ۵۳۰ تومان اعلام کرد و یکی دیگر ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان برای فروش و ۱۵ هزار و ۲۵۰ تومان برای خرید.منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

سازوکار جدید فروش ارز خدماتی اعلام شد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سازوکار جدید فروش ارز خدماتی اعلام شد

برهمین اساس هم بانک مرکزی 11 بانک را مسئول توزیع ارزخدماتی بین مردم کرد؛ از همین رو  بانک های ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات،کشاورزی، توسعه صادرات، اقتصاد نوین، پارسیان، سامان و پاسارگاد مسئول توزیع ارز خدماتی هستند.

طبق اعلام بانک مرکزی، تامین ارز به‌ منظور حواله ارزی از طریق روابط کارگزاری بانک های نامبرده یا صرافی‌های مجاز امکان‌پذیر است،‌همچنین در صورت عدم امکان حواله به ‌روش‌های فوق، تأمین ارز به‌ صورت اسکناس نیز برای بخشی از مصارف ارزی خدماتی مندرج در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه فوق‌ به شرح زیر و با رعایت مقررات مربوطه میسراست: 1ـ تامین و پرداخت ارز بابت شهریه دانشجویان.  2ـ هزینه‌ شرکت ‌های هواپیمایی ایرانی اعم از دولتی و غیردولتی. 3‏- هزینه ثبت نام برای شرکت در آزمون‌های بین‌المللی از جمله TOEFL،GRE ، IELTS و ...  4‏- هزینه شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشور و هزینه‌های ارزی دوره‌های آموزشی داخل کشور متقاضیان آزاد. 5‏- هزینه دفاتر خارج از کشور وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها‏ یا موسسات و شرکت‌های دولتی و واحدهای وابسته، سفارتخانه‌ها و نهادهای انقلاب اسلامی و نهادهای عمومی غیر دولتی. 6‏- هزینه برگزاری‏‏ یا شرکت در همایش‌های بین‌المللی و اعطای جوایز جشنواره‌ها و مسابقات بخش دولتی. 7‏- هزینه انجام آزمایش‌های علمی و فنی، انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی‌های بین‌المللی (استاندارد، کیفیت و ...) بخش دولتی و متقاضیان بخش غیر دولتی. 8‏- هزینه حق عضویت و حق ثبت نام در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و محافل علمی و هزینه چاپ مقالات علمی در خارج از کشور بخش دولتی و متقاضیان بخش غیردولتی. 9‏- کماکان تامین ارز توسط آن بانک بابت کلیه مصارف ارزی خدماتی درج شده در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه ذکر شده و این بخشنامه در چارچوب مقررات مربوطه امکان‌پذیر است. 10‏- تامین و پرداخت ارز درمانی (به عاملیت بانک‌های عامل تجارت و سامان) برای مبالغ بیش از ده هزار دلار (یا معادل آن به سایر ارزها) که دارای مجوز شورای عالی پزشکی هستند، نیازی به اخذ مجوز موردی از این بانک ندارد.  11‏- فرآیند تخصیص و تامین ارز به شرح زیر است: الف) در مواردی که درخواست تامین ارز خارج از دسترسی‌های بانک مرکزی مطرح است، درصورت تغییر مقصد ارز مورد درخواست در گواهی ثبت آماری مربوطه، تامین آن از سوی این بانک امکان‌ پذیر است. ب) درصورت عدم امکان حواله از طریق روابط کارگزاری، آن بانک می‌تواند از خدمات صرافی‌ خود و یا سایر صرافی‌های مجاز برای این منظور استفاده کند. ج) مبنای نرخ ارز درخصوص حواله‌های ارزی، نرخ ارز حواله مندرج در سامانه «معاملات الکترونیکی ارز» (ETS) و درمورد اسکناس، نرخ ارز اسکناس درج شده در سامانه مورد اشاره خواهد بود. د) لازم است آن بانک در رابطه با درخواست‌های تامین اسکناس در محل کد بخشنامه در گواهی ثبت آماری مربوطه با کد 13935837 و برای درخواست‌های تامین حواله در محل موردنظر با درج کد 23935837 با نوع نرخ ارز آزاد (کد 5) اقدام کند. هـ) درهنگام ثبت درخواست گواهی ثبت آماری خدمت با شرایط درج شده در بند «د» توسط بانک عامل، کنترل‌های سیستمی لازم در سامانه «نمایش و مدیریت اطلاعات گواهی ثبت آماری»به نحوی انجام گیرد که از امکان ثبت درخواست غیرمجاز اجتناب شود.  گفتنی است برای تامین اسکناس موردنیاز، با اداره عملیات ارزی این بانک  هماهنگی لازم انجام گرفته است و در صورت هرگونه ابهام در رابطه با فرآیند تخصیص و تامین ارز، با ادارات مرتبط این بانک (آمار و تعهدات ارزی‏، نظارت ارز،عملیات ارزی‏، بین الملل) هماهنگی انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
اگر خانم مارپل اینجا بود، معمای فوت بابا حل می‌شد/ چرا برخی گذاشتند و بعد از فوت به سخنان بابا جواب دادند؟ آدم شک می‌کند/ اصلاح‌طلبان به شعارهایشان پایبند نبودند/ اعظم طالقانی را تحسین می‌کنم
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
اگر خانم مارپل اینجا بود، معمای فوت بابا حل می‌شد/ چرا برخی گذاشتند و بعد از فوت به سخنان بابا جواب دادند؟ آدم شک می‌کند/ اصلاح‌طلبان به شعارهایشان پایبند نبودند/ اعظم طالقانی را تحسین می‌کنم
خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
رضا سلطان محمدی در خصوص وضعیت واحدهای صنفی در شرایط گرانی مواد اولیه گفت: در جامعه امروز، همه اقشار جامعه مشکل دارند و با گرانی دست و پنجه نرم می‌کنند و افزایش قیمت مواد اولیه هم بخشی از مشکل رستوران داران است. سلطان محمدی ادامه داد: در این شرایط برخی افراد با پایین آوردن سود دریافتی خود، در حال ادامه فعالیت هستند چون اگر با همان سود قبل ادامه دهند عملا مشتری ندارند. سلطان محمدی در ادامه از فعالیت ۶۰۰ واحد صنفی در صنف پزندگان کرج خبرداد و گفت: از این ۶۰۰ واحد صنفی، متأسفانه حدود ۵۰ واحد به دلیل گرانی‌های اخیر مواد اولیه تعطیل شده است. وی در ادامه افزود: البته از لحاظ آماری مراجعه به رستوران‌ها و خرید از آنها نسبت به چند ماه گذشته کاهشی ۲۰درصدی داشته است که خود این مسئله باعث کاهش درآمد رستوران‌داران هم می‌شود. رئیس اتحادیه پزندگان درخصوص وضعیت بهداشت رستوران‌ها هم گفت: درست است که بازرسی‌های بهداشتی توسط اداره بهداشت و خود اتحادیه به صورت مستمر صورت می‌گیرد اما در نهایت مسائل مربوط به بهداشت امری مربوط به وجدن افراد است که بدانند با سلامت مردم سرو کار دارند و باید به بهترین شکل رفتار کنند.

پردرآمدترین بازیگران زن هالیوودی در سال ۲۰۱۸ (عکس)

3+
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
ایسناایسنا8 ساعت قبل
سخنگوی قوه قضاییه گفت: به صرف اینکه برای متهمان بانک سرمایه وثیقه ۱۰ میلیاردی گذاشته شده باشد، مدعی العموم وارد نمی‌شود. مثلا یک زمانی در تهران یک برج یا حتی پایین‌تر از برج هست که ۱۰ میلیارد می‌ارزد. وی افزود: به صرف اینکه ۱۰ میلیارد برای سه نفر وثیقه گذاشته شده باشد مدعی العموم وارد نمی‌شود. محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا در بین متهمان اقتصادی در دادگاه‌های ویژه و احکام صادره در این دادگاه‌ها هیچ کدام از مسولان دولتی وجود ندارند؟ گفت: در پرونده بانک سرمایه آیا مسئول بوده‌اند یا غیرمسئولند؟ یا در پرونده‌های بانک مرکزی یا پرونده کسانی که در وزارت صمت بود آیا مسئول بودند یا نیستند. کسانی هم هستند که قیمت بیشتر یا کمتر گفتند و تقلب کردند.

اخبار بیشتر