1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش مقامات مختلف به کنفرانس ضد ایرانی ورشو چیست؟

خرازی: شرکت کنندگان در نشست ورشو از دید ایران پنهان نمی‌مانند

فارسخبرگزاری فارس
خرازی: شرکت کنندگان در نشست ورشو از دید ایران پنهان نمی‌مانند
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: کشورهایی که در حمایت از سیاست‌‌های ضد ایرانی آمریکا در نشست ورشو شرکت خواهند کرد از دید ما پنهان نخواهند ماند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سیدکمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دیروز (شنبه) ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ در موسسه مطالعاتی الجزیره در دوحه طی سخنانی عنوان کرد: ‌امروزه ما در جهانی زندگی می‌کنیم که وارد یک دوران گذار طولانی از بی‌نظمی و در نتیجه آشوب مداوم شده است. لیبرالیسم که ادعا می‌کرد آخرین و بهترین راه‌حل برای حکمرانی است دچار بحران‌ها و مشکلات جدی شده است و کاپیتالیسم در استثمار جهان آنقدر پیش رفته که تعداد فقرا و گرسنگان به مرز بحرانی و خطرناکی رسیده است.

وزیر خارجه اسبق ایران با بیان اینکه منطقه ما به‌‌طور خاص در یک بحران طولانی گرفتار است، گفت: پس از خروج استعمارگران از منطقه، با تأسیس دولت صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین بذر اختلاف در این منطقه پاشیده شد و دوران دخالت بیگانگان در منطقه در قالب استعمار نو و حمایت از رژیم صهیونیستی و رژیم‌‌های دیکتاتوری آغاز شد.

خرازی خاطرنشان کرد: منطقه ما جنگ‌‌های زیادی را به خود دید و در دهه اخیر، انقلاب‌های عربی که انتظار می‌رفت موجب بیداری و تحول ژرفی در این منطقه شود با دخالت بیگانگان و عوامل آن‌ها در منطقه به بن‌بست رسید و گسل‌های سیاسی عمیقی را به وجود آورد. رقابت‌های ژئوپلیتیکی شدیدی در منطقه شکل گرفت، دوستان دیروز با یکدیگر دشمن و دشمنان با یکدیگر دوست شدند.

وی اضافه کرد: ‌از جمله رویدادهای پسا انقلاب‌های عربی دخالت نظامی به رهبری عربستان سعودی در مصر، لیبی، بحرین، سوریه و یمن و اخیرا تلاش آن کشور برای نفی حاکمیت یک هم‌پیمان خود، یعنی قطر، به بهانه عدم تسلیم آن کشور در مقابل سیاست‌های هژمونیک عربستان بود. این‌گونه اقدامات مداخله‌جویانه و خصمانه به‌ جز نابودی سرمایه‌‌های ملی، توزیع بذر خصومت بین کشورهای منطقه، جنگ و خونریزی و تخریب زیربنای کشورها نتیجه‌‌ای در بر نداشته است.

خرازی: شرکت کنندگان در نشست ورشو از دید ایران پنهان نمی‌مانند - 5

*طراحی ایران هراسی واهی توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی

خرازی بیان کرد: این سیاست تا آنجا پیش رفته است که به همکاری‌های سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی و حتی نظامی آن‌ها با رژیم صهیونیستی علیه همسایه بزرگ خود، ایران، منجر شده است. در چنین فضایی آمریکا که همواره درصدد ماهیگیری از آب‌های گل‌‌آلود است با همکاری رژیم صهیونیستی به ایران هراسی دامن زده و متأسفانه ائتلاف عربستانی را چنان به وحشت انداخته است که برای کسب حمایت آمریکا صدها میلیارد دلار از ذخایر خود را در اختیار آمریکا قرار داده‌‌اند.

به گفته وی طراحی چنین ایران‌ هراسی واهی نه‌ تنها منجر به غارت ثروت کشورهای عربی شده است، بلکه عادی‌ سازی روابط آن‌ها با رژیم صهیونیستی را در پی داشته است.

*کشورهایی که در حمایت از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا در نشست ورشو شرکت می‌کنند از دید ما پنهان نخواهند بود

خرازی بیان کرد: از جمله اقدامات آن‌ها برگزاری نشست لهستان در روزهای آینده است. البته هدف این نشست تنها ایران نیست، بلکه با انتخاب لهستان به‌عنوان میزبان، یکی از اهداف اصلی مقابله با روسیه و زمینه‌سازی برای استقرار موشک‌‌های خود در این کشور علیه روسیه است؛ اما آنچه به ایران مربوط است آن است که کشورهایی که در حمایت از سیاست‌‌های ضد ایرانی آمریکا در این نشست شرکت خواهند کرد از دید ما پنهان نخواهند ماند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: آنان که به دلیل وابستگی و عدم تجربه سیاسی برای ضربه زدن به خواهران و برادران مسلمان خود با بیگانگان و دشمنان اسلام متحد می‌شوند، باید بدانند که این سیاست خطرناک در صورت تداوم به بحرانی تبدیل خواهد شد که دامن خود آنان را نیز در بر خواهد گرفت.

به گزارش فارس، خرازی با بیان اینکه اکنون اگر بپذیریم که منطقه در شرایط بسیار خطیری قرار دارد، باید به این باور برسیم که برای دستیابی به صلح و آرامش در منطقه راهی جز تماس، گفتگو و احترام به‌ حق حاکمیت یکدیگر وجود ندارد، اظهار داشت: ‌ البته، کشورهای منطقه قبل از هر چیز نیاز به یک خودباوری و بیداری سیاسی دارند؛ یعنی اینکه با اعتماد به‌ نفس و تکیه بر استقلال سیاسی خود از طریق گفتگوهای درون منطقه‌‌ای در جهت حل اختلافات خود به گفتگو بنشینند.

وی خاطرنشان کرد: بیداری سیاسی به این معناست که به قدرت خود به‌عنوان مجموعه کشورهای اسلامی ایمان عمیق داشته باشیم و بدانیم که کشورهای بیگانه هر مقدار هم که قوی باشند موفق نخواهند شد در برابر قدرت ایمان مردم این منطقه، خواسته‌‌های خود را بر ما تحمیل کنند.

وزیر خارجه اسبق با ذکر این نکته که شما امروز معجزه ایمان را در ایران مشاهده می‌‌کنید، گفت کشوری که در زمان شاه حیاتش وابسته به بیگانگان بود و به‌‌رغم برخورداری از حمایت بیگانگان، نتوانست در برابر حرکت مردمی که به نیروی ایمان مجهز بودند، دوام بیاورد. با اتکا به همین نیروی ایمان بود که جمهوری اسلامی ایران توانست با وجود همه طرح‌های خبیثانه دشمنان از جمله کودتا، ۸ سال جنگ، تحریم و فشارهای سیاسی بیگانگان به حیات خود ادامه دهد و در جهت توسعه توان اقتصادی و سیاسی، دفاعی و علمی و فناوری خود گام بردارد.

*ایران با ثبا‌ت‌ترین کشور در این منطقه پرتلاطم

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به‌‌رغم تمام این توطئه‌‌ها امروز با ثبا‌ت‌ترین کشور در این منطقه پرتلاطم است و در دفاع از هویت و منافع خود به هیچ قدرتی وابسته نیست. بی‌شک، این الگوی مستقل، خود اتکا و پیشتاز در علم و فناوری، خود الهام‌‌ بخش ملت‌‌های دیگر است، به‌ طوری‌که منجر به نفوذ طبیعی و معنوی ایران در منطقه شده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: ایران در قرون اخیر به هیچ کشوری تهاجم نظامی نداشته است، ولی در دفاع از ثبات کشورهای منطقه کوتاهی نکرده است. آیا الهام‌بخش بودن و نفوذ معنوی داشتن یک گناه محسوب می‌‌شود؟

وی تصریح کرد: امروزه ما نیاز به منطقه‌‌ای قدرتمند داریم که همه کشورها همچون ایران با اتکا به توان داخلی خود راه توسعه را بپیمایند و از طریق گفتگو و تفاهم جهت گسترش صلح و ثبات در منطقه به یکدیگر یاری رسانند. در این راستا، جمهوری اسلامی ایران آماده گفتگو و همکاری با کلیه کشورهای منطقه است و آمادگی دارد 40 سال تجربه خودکفایی خود را در اختیار دیگران بگذارد.

به گزارش فارس، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با ذکر این نکته که ما برای قطر به‌ عنوان همسایه خود احترام قائلیم؛ یادآور شد: گرچه برخی از سیاست‌‌های آن با سیاست‌‌های جمهوری اسلامی ایران انطباق ندارد، ولی آنچه قابل تحسین است ایستادگی این کشور در قبال فشارهای سیاسی و تحریمی عربستان سعودی و امارات است. البته جمهوری اسلامی همان‌‌گونه که همواره از کشورهای مستقل منطقه حمایت کرده است در این مورد نیز با قرار دادن آسمان خود جهت عبور ناوگان هواپیمایی قطر و شکستن محاصره هوایی این کشور و رفع نیازهای روزمره مردم این کشور دریغ نداشته است.

*هیچ کشوری نباید خود را قدرت هژمون منطقه بداند

وی افزود: ایران به کمک قطر شتافت، زیرا بر این اعتقاد است که هیچ کشوری نباید خود را قدرت هژمون منطقه بداند. زورگویی، اجحاف و دخالت در امور داخلی همسایگان و به زیر سؤال بردن حق حاکمیت دیگران به‌ هیچ‌ وجه قابل‌قبول نیست. بر اساس همین اعتقاد بود که ایران با دعوت دولت‌های سوریه و عراق به کمک آن‌ها شتافت و در شکست گروه‌‌های تروریستی نقشی اساسی ایفا کرد، زیرا دخالت در امور داخلی کشورها و تغییر حکومت آن‌ها از طریق کمک به گروه‌‌های تروریستی را خلاف شریعت اسلام و مقررات بین‌‌المللی می‌‌داند.

خرازی خاطرنشان کرد: اینک سؤال این است که پس از سال‌‌ها بحران و درگیری در منطقه و تجربه سیاست‌‌های نابکار، راه برون‌رفت از شرایط کنونی چیست. به نظر من آنچه در درجه اول نیاز است، آگاهی سیاسی و خوداتکایی است. شرایط امروز منطقه ایجاب می‌‌کند کشورهای منطقه صرفنظر از نوع حکومت یا سیاست‌‌های داخلی خود با توجه به واقعیات و تجارب اندوخته شده در سال‌‌های اخیر، گرد هم آیند و به‌ دور از دخالت بیگانگان به تصمیمی برسند که صلح و ثبات منطقه را تضمین کند.

وی ادامه داد: منطقه ما چه از جهت میراث تمدنی، چه از جهت هوش ذاتی مردمان آن و چه ثروت خدادادی بی‌‌نظیر است. منطقه ما میراث‌‌دار تمدن بزرگ اسلامی است، آنچه کشورهای غربی قرن‌ها جیره‌‌خوار آن بودند و کتاب‌های علمی آن را ترجمه می‌‌کردند تا با علم روز آشنا شوند. یکی از وظایف مهم ما به‌ عنوان کشورهای منطقه، احیای مجدد چنین تمدن بزرگی است. ما وظیفه داریم در راستای بازسازی تمدن اسلامی، متناسب با شرایط امروز تلاش کنیم.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: جوانان با استعداد و فرهیخته ما شایستگی آن را دارند که پیشتازان علم و فناوری در جهان باشند. نشانه‌‌هایی از چنین پیشتازی را می‌‌توان در دانشگاه‌‌های کشورهای منطقه به‌‌خصوص جمهوری اسلامی ایران مشاهده کرد. دانشمندان ایرانی توانسته‌‌اند کشور را به خودکفایی دفاعی برسانند، به فناوری انرژی صلح‌آمیز هسته‌‌ای بدون حمایت کشور دیگری تسلط یابند و در مرزهای علم و فناوری دستاوردهایی داشته باشند که دانشمندان غربی را به شگفتی وادارد.

وی عنوان کرد: ما برای پاسداشت تمدن اسلامی و بازگشت به دوران اقتدار کشورهای اسلامی چاره‌‌ای جز این نداریم که ثروت خدادادی خود را صرف توسعه علم و فناوری کنیم و توان دانشمندان خود را در میدان رقابت علمی به اثبات برسانیم و بدین ترتیب، بستر اقتدار و اعتلای کشورهای خود را فراهم سازیم. شما محاسبه کنید که اگر منابع مالی که متأسفانه در چند دهه گذشته در این منطقه صرف جنگ و خونریزی شده است برای توسعه علم و فناوری به‌‌کار می‌‌رفت امروز وضعیت کشورهای منطقه چگونه بود.

وزیر خارجه اسبق ایران با بیان اینکه باید کار را از جایی شروع کرد، افزود: جمهوری اسلامی آمادگی دارد در این جهت با قطر و سایر کشورهای منطقه همکاری کند. دانشگاه‌‌های ایران و قطر می‌‌توانند پروژه‌‌های مشترکی را دنبال کنند، به تبادل استاد و دانشجو بپردازند و از شرکت‌‌های دانش‌بنیان حمایت مشترک نمایند.

وی گفت: من از آنجا که شخصا در زمینه یکی از دانش‌‌های نوین یعنی علوم و فناوری‌‌های شناختی کار کرده‌‌ام و مسئول ستاد توسعه علوم و فناوری‌‌های شناختی ایران بوده‌‌ام، بسیار امیدوارم که با همکاری ایران و کشورهای منطقه بتوانیم گام‌‌های مطمئنی را در جهت توسعه این دانش نوین که آثار فوق‌العاده‌ای در زندگی انسان‌‌ها خواهد داشت، برداریم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: نشست ورشو پیش از برگزاری محکوم به شکست شد

انتخابخبرگزاری انتخاب
ظریف: نشست ورشو پیش از برگزاری محکوم به شکست  شد
محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، در گفت‌و‌گویی با یادآوری برگزاری نشست "ورشو" در روزهای آتی، گفت: آمریکایی‌ها برای برگزاری نشستی علیه جمهوری اسلامی ایران در لهستان بسیار تلاش کردند اما از مواضع خود عقب‌نشینی کردند، به همین جهت عنوان نشست ورشو را تغییر دادند و اعلام کردند که ایران، موضوع این نشست نیست.
ظریف: نشست ورشو پیش از برگزاری محکوم به شکست  شد - 0

وزیر امور خارجه نسبت به برگزاری نشست «ورشو» واکنش نشان داد.

به گزارش «انتخاب»، محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، در گفت‌و‌گویی با یادآوری برگزاری نشست «ورشو» در روزهای آتی، گفت: آمریکایی‌ها برای برگزاری نشستی علیه جمهوری اسلامی ایران در لهستان بسیار تلاش کردند اما از مواضع خود عقب‌نشینی کردند، به همین جهت عنوان نشست ورشو را تغییر دادند و اعلام کردند که ایران، موضوع این نشست نیست.

وی که با خانه ملت گفت‌‌و‌گو کرده، تصریح کرد: آمریکایی‌ها همچنین اعلام کردند که معاون رئیس‌جمهورشان در نشست ورشو حضور پیدا می‌کند، بنابراین همه موارد نشان می‌دهد که اهداف و حرکت اولیه آنها به نتیجه نرسیده است.

وزیر امور خارجه افزود: آمریکا در تلاش است که به شکلی فضای شکل گرفته علیه خود را جبران کند؛ لذا به نظر می‌رسد که این اجلاس به صورت مورد قبول و نظر آمریکایی‌ها برگزار نخواهد شد.

ظریف در پایان با بیان اینکه هیچ‌کدام از مقامات و مسئولان ایرانی برای حضور در این نشست دعوت نشدند، خاطرنشان کرد: نشست ورشو قبل از شروع محکوم به شکست شد.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به حاضران اجلاس ورشو: از دید ما «پنهان» نمی‌مانید

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
هشدار رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به حاضران اجلاس ورشو: از دید ما «پنهان» نمی‌مانید
خبرگزاری میزان- رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تدارک اجلاس ضد ایرانی در لهستان از سوی آمریکا گفت: آنچه به ایران مربوط است اینکه کشور‌هایی که در حمایت از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا در این نشست شرکت خواهند کرد، از دید ما پنهان نخواهند ماند.
هشدار رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به حاضران اجلاس ورشو: از دید ما «پنهان» نمی‌مانید - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ سیدکمال خرازی روز گذشته در موسسه مطالعاتی الجزیره، با اشاره به تدارک اجلاس ضد ایرانی در لهستان از سوی آمریکا اظهار داشت: آنچه به ایران مربوط است اینکه کشور‌هایی که در حمایت از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا در این نشست شرکت خواهند کرد، از دید ما پنهان نخواهند ماند.

وی با تبیین دستاورد‌های انقلاب اسلامی باوجود توطئه‌های بیگانگان گفت: امروزه ما نیاز به منطقه‌ای قدرتمند داریم که همه کشور‌ها همچون ایران با اتکا به توان داخلی خود راه توسعه را بپیمایند و از طریق گفت‌وگو و تفاهم جهت گسترش صلح و ثبات در منطقه به یکدیگر یاری رسانند. در این راستا، جمهوری اسلامی ایران آماده گفت‌وگو و همکاری با کلیه کشور‌های منطقه است و آمادگی دارد ۴۰ سال تجربه خودکفایی خود را در اختیار دیگران بگذارد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی راه برون‌رفت از شرایط کنونی منطقه را آگاهی سیاسی و خوداتکایی توصیف کرد و ادامه داد: شرایط امروز منطقه ایجاب می‌کند کشور‌های منطقه صرف نظر از نوع حکومت یا سیاست‌های داخلی خود با توجه به واقعیات و تجارب اندوخته شده در سال‌های اخیر، گرد هم آیند و به‌دوراز دخالت بیگانگان به تصمیمی برسند که صلح و ثبات منطقه را تضمین کند.

آنچه در ادامه می‌خوانید متن کامل این سخنرانی است.

از اینکه امروز به دعوت ریاست محترم مجموعه فرهنگی الجزیره در دوحه هستم و در این نشست وزین علمی با شما صحبت می‌کنم بسیار خوشحالم. امیدوارم این سفر فتح باب خوبی باشد برای همکاری‌های بیشتر بین ما تا بتوانیم هم بر توسعه روابط دو کشور ایران و قطر مؤثر واقع شویم و هم به صلح و ثبات منطقه‌ای کمک نمائیم.

امروزه ما در جهانی زندگی می‌کنیم که وارد یک دوران گذار طولانی از بی‌نظمی و درنتیجه آشوب مداوم شده است. لیبرالیسم که ادعا می‌کرد آخرین و بهترین راه‌حل برای حکمرانی است دچار بحران‌ها و مشکلات جدی شده است و کاپیتالیسم در استثمار جهان آن‌قدر پیش رفته که تعداد فقرا و گرسنگان به مرز بحرانی و خطرناکی رسیده است.

منطقه ما به طور خاص در یک بحران طولانی گرفتار است: پس از خروج استعمارگران از منطقه، با تأسیس دولت صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی فلسطین بذر اختلاف در این منطقه پاشیده شد و دوران دخالت بیگانگان در منطقه در قالب استعمار نو و حمایت از رژیم صهیونیستی و رژیم‌های دیکتاتوری آغاز گردید. منطقه ما جنگ‌های زیادی را به خود دید و در دهه اخیر، انقلاب‌های عربی که انتظار می‌رفت موجب بیداری و تحول ژرفی در این منطقه شود با دخالت بیگانگان و عوامل آن‌ها در منطقه به بن‌بست رسید و گسل‌های سیاسی عمیقی را به وجود آورد. رقابت‌های ژئوپلیتیکی شدیدی در منطقه شکل گرفت، دوستان دیروز با یکدیگر دشمن و دشمنان با یکدیگر دوست شدند.

ازجمله رویداد‌های پسا انقلاب‌های عربی دخالت نظامی به رهبری عربستان سعودی در مصر، لیبی، بحرین، سوریه و یمن و اخیرا تلاش آن کشور برای نفی حاکمیت یک هم‌پیمان خود، یعنی قطر، به بهانه عدم تسلیم آن کشور در مقابل سیاست‌های هژمونیک عربستان بود. این‌گونه اقدامات مداخله‌جویانه و خصمانه به‌جز نابودی سرمایه‌های ملی، توزیع بذر خصومت بین کشور‌های منطقه، جنگ و خونریزی و تخریب زیربنای کشور‌ها نتیجه‌ای دربر نداشته است.

این سیاست تا آنجا پیش رفته است که به همکاری‌های سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی و حتی نظامی آن‌ها با رژیم صهیونیستی علیه همسایه بزرگ خود، ایران، منجر شده است. در چنین فضایی آمریکا که همواره درصدد ماهیگیری از آب‌های گل آلود است با همکاری رژیم صهیونیستی به ایران هراسی دامن زده و متأسفانه ائتلاف عربستانی را چنان به وحشت انداخته است که برای کسب حمایت آمریکا صد‌ها میلیارد دلار از ذخایر خود را در اختیار آمریکا قرار داده‌اند. طراحی چنین ایران‌هراسی واهی نه‌تن‌ها منجر به غارت ثروت کشور‌های عربی شده است، بلکه عادی‌سازی روابط آن‌ها با رژیم صهیونیستی را در پی داشته است.

ازجمله اقدامات آن‌ها برگزاری نشست لهستان در روز‌های آینده است. البته هدف این نشست تنها ایران نیست، بلکه با انتخاب لهستان به‌عنوان میزبان، یکی از اهداف اصلی مقابله با روسیه و زمینه‌سازی برای استقرار موشک‌های خود در این کشور علیه روسیه است؛ اما آنچه به ایران مربوط است آن است که کشور‌هایی که در حمایت از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا در این نشست شرکت خواهند کرد از دید ما پنهان نخواهند ماند.

آنان که به دلیل وابستگی و عدم تجربه سیاسی برای ضربه زدن به خواهران و برادران مسلمان خود با بیگانگان و دشمنان اسلام متحد می‌شوند، باید بدانند که این سیاست خطرناک در صورت تداوم به بحرانی تبدیل خواهد شد که دامن خود آنان را نیز دربر خواهد گرفت.

اکنون اگر بپذیریم که منطقه در شرایط بسیار خطیری قرار دارد، باید به این باور برسیم که برای دستیابی به صلح و آرامش در منطقه راهی جز تماس، گفتگو و احترام به‌حق حاکمیت یکدیگر وجود ندارد. البته، کشور‌های منطقه قبل از هر چیز نیاز به یک خودباوری و بیداری سیاسی دارند؛ یعنی اینکه با اعتمادبه‌نفس و تکیه بر استقلال سیاسی خود از طریق گفتگو‌های درون منطقه‌ای در جهت حل اختلافات خود به گفتگو بنشینند. بیداری سیاسی به این معناست که به قدرت خود به‌عنوان مجموعه کشور‌های اسلامی ایمان عمیق داشته باشیم و بدانیم که کشور‌های بیگانه هر مقدار هم که قوی باشند موفق نخواهند شد در برابر قدرت ایمان مردم این منطقه، خواسته‌های خود را بر ما تحمیل کنند.

شما امروز معجزه ایمان را در ایران مشاهده می‌کنید. کشوری که در زمان شاه حیاتش وابسته به بیگانگان بود و به رغم برخورداری از حمایت بیگانگان، نتوانست در برابر حرکت مردمی که به نیروی ایمان مجهز بودند، دوام بیاورد. با اتکا به همین نیروی ایمان بود که جمهوری اسلامی ایران توانست باوجود همه طرح‌های خبیثانه دشمنان ازجمله کودتا، ۸ سال جنگ، تحریم و فشار‌های سیاسی بیگانگان به حیات خود ادامه دهد و در جهت توسعه توان اقتصادی و سیاسی، دفاعی و علمی و فناوری خود گام بردارد.

جمهوری اسلامی ایران به رغم تمام این توطئه‌ها امروز باثبات‌ترین کشور در این منطقه پرتلاطم است و در دفاع از هویت و منافع خود به هیچ قدرتی وابسته نیست. بی‌شک، این الگوی مستقل، خوداتکا و پیشتاز در علم و فناوری، خود الهام بخش ملت‌های دیگر است، به‌طوری‌که منجر به نفوذ طبیعی و معنوی ایران در منطقه شده است. ایران در قرون اخیر به هیچ کشوری تهاجم نظامی نداشته است، ولی در دفاع از ثبات کشور‌های منطقه کوتاهی نکرده است. آیا الهام‌بخش بودن و نفوذ معنوی داشتن یک گناه محسوب می‌شود؟

امروزه ما نیاز به منطقه‌ای قدرتمند داریم که همه کشور‌ها همچون ایران با اتکا به توان داخلی خود راه توسعه را بپیمایند و از طریق گفتگو و تفاهم جهت گسترش صلح و ثبات در منطقه به یکدیگر یاری رسانند. در این راستا، جمهوری اسلامی ایران آماده گفت‌وگو و همکاری با کلیه کشور‌های منطقه است و آمادگی دارد ۴۰ سال تجربه خودکفایی خود را در اختیار دیگران بگذارد.

ما برای قطر به‌عنوان همسایه خود احترام قائلیم؛ گرچه برخی از سیاست‌های آن با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران انطباق ندارد، ولی آنچه قابل تحسین است ایستادگی این کشور در قبال فشار‌های سیاسی و تحریمی عربستان سعودی و امارات است. البته جمهوری اسلامی همان گونه که همواره از کشور‌های مستقل منطقه حمایت کرده است در این مورد نیز با قرار دادن آسمان خود جهت عبور ناوگان هواپیمایی قطر و شکستن محاصره هوایی این کشور و رفع نیاز‌های روزمره مردم این کشور دریغ نداشته است.

ایران به کمک قطر شتافت، زیرا براین اعتقاد است که هیچ کشوری نباید خود را قدرت هژمون منطقه بداند. زورگویی، اجحاف و دخالت در امور داخلی همسایگان و به زیر سؤال بردن حق حاکمیت دیگران به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست. بر اساس همین اعتقاد بود که ایران با دعوت دولت‌های سوریه و عراق به کمک آن‌ها شتافت و در شکست گروه‌های تروریستی نقشی اساسی ایفا کرد، زیرا دخالت در امور داخلی کشور‌ها و تغییر حکومت آن‌ها از طریق کمک به گروه‌های تروریستی را خلاف شریعت اسلام و مقررات بین المللی می‌داند.

اینک سؤال این است که پس از سال‌ها بحران و درگیری در منطقه و تجربه سیاست‌های نابکار، راه برون‌رفت از شرایط کنونی چیست. به نظر من آنچه در درجه اول نیاز است، آگاهی سیاسی و خوداتکایی است. شرایط امروز منطقه ایجاب می‌کند کشور‌های منطقه صرف نظر از نوع حکومت یا سیاست‌های داخلی خود با توجه به واقعیات و تجارب اندوخته شده در سال‌های اخیر، گرد هم آیند و به‌دوراز دخالت بیگانگان به تصمیمی برسند که صلح و ثبات منطقه را تضمین کند.

منطقه ما چه از جهت میراث تمدنی، چه از جهت هوش ذاتی مردمان آن و چه ثروت خدادادی بی نظیر است. منطقه ما میراث دار تمدن بزرگ اسلامی است، آنچه کشور‌های غربی قرن‌ها جیره خوار آن بودند و کتاب‌های علمی آن را ترجمه می‌کردند تا با علم روز آشنا شوند. یکی از وظایف مهم ما به‌عنوان کشور‌های منطقه، احیای مجدد چنین تمدن بزرگی است. ما وظیفه داریم در راستای بازسازی تمدن اسلامی، متناسب با شرایط امروز تلاش کنیم.

جوانان بااستعداد و فرهیخته ما شایستگی آن را دارند که پیشتازان علم و فناوری در جهان باشند. نشانه‌هایی از چنین پیشتازی را می‌توان در دانشگاه‌های کشور‌های منطقه به خصوص جمهوری اسلامی ایران مشاهده کرد. دانشمندان ایرانی توانسته‌اند کشور را به خودکفایی دفاعی برسانند، به فناوری انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بدون حمایت کشور دیگری تسلط یابند و در مرز‌های علم و فناوری دستاورد‌هایی داشته باشند که دانشمندان غربی را به شگفتی وادارد.

ما برای پاسداشت تمدن اسلامی و بازگشت به دوران اقتدار کشور‌های اسلامی چاره‌ای جز این نداریم که ثروت خدادادی خود را صرف توسعه علم و فناوری کنیم و توان دانشمندان خود را در میدان رقابت علمی به اثبات برسانیم و بدین ترتیب، بستر اقتدار و اعتلای کشور‌های خود را فراهم سازیم. شما محاسبه کنید که اگر منابع مالی که متأسفانه در چند دهه گذشته در این منطقه صرف جنگ و خونریزی شده است برای توسعه علم و فناوری به کار می‌رفت امروز وضعیت کشور‌های منطقه چگونه بود.

باید کار را از جایی شروع کرد. جمهوری اسلامی آمادگی دارد در این جهت با قطر و سایر کشور‌های منطقه همکاری کند. دانشگاه‌های ایران و قطر می‌توانند پروژه‌های مشترکی را دنبال کنند، به تبادل استاد و دانشجو بپردازند و از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت مشترک نمایند. من ازآنجاکه شخصا در زمینه یکی از دانش‌های نوین یعنی علوم و فناوری‌های شناختی کار کرده‌ام و مسئول ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی ایران بوده‌ام، بسیار امیدوارم که با همکاری ایران و کشور‌های منطقه بتوانیم گام‌های مطمئنی را در جهت توسعه این دانش نوین که آثار فوق العاده‌ای در زندگی انسان‌ها خواهد داشت، برداریم.

خواندن خبر در سایت منبع

تحلیلگر آمریکایی: نشست ورشو یک حرکت نمایشی است

ایرناخبرگزاری ایرنا
تحلیلگر آمریکایی: نشست ورشو یک حرکت نمایشی است
نیویورک– ایرنا– نویسنده کتاب در دفاع از ایران، تغییر موضوع نشست ورشو را ناشی از ناکامی دولت ترامپ در همراه کردن کشورهای مهم با آمریکا دانست و گفت: کاملا مشخص بود که این نشست، یک حرکت نمایشی است.

'فیلیپ ویلایتو' روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هنگامی که آمریکا اعلام کرد قصد برگزاری کنفرانس لهستان را دارد، کاملا مشخص بود که هدف اساسی آن نمایش؛ یک اجماع بین المللی علیه ایران است.

نشست ورشو قرار است روزهای ۲۳ و ۲۴ بهمن‌ماه به میزبانی مشترک آمریکا و لهستان برگزار شود.

وی با بیان این که جاناتان کوهن سرپرست نمایندگی آمریکا در سازمان ملل هدف از نشست را 'طرح کلی یک ساختار امنیتی قوی تر' برای خاورمیانه نامیده است، ادامه داد: او گفته است درباره توسعه موشکی، افراط گرایی، امنیت سایبری و بحران‌های سوریه و یمن گفت وگو خواهد شد.

این تحلیلگر سیاسی تاکید کرد: واضح است که دلیل تغییر موضوع نشست، این است که ایالات متحده نتوانست متحد و شریکی جدی برای قرار گرفتن در ائتلاف ضد ایرانی دست و پا کند.

ویلایتو افزود: واقعیت این است که جهان در حال تغییر از یک نظام تحت سلطه ایالات متحده به یک وضعیت سیاسی چند جانبه و چند قطبی است که در در چارچوب آن حتی کشورهای اروپایی ناگزیر به آن شده‌اند که منافع خود را جدا و مستقل از آمریکا پیگیری کنند.

** تضادهای اروپا و آمریکا

وی در پاسخ به این سوال که برخی از کارشناسان معتقدند ترامپ می‌خواهد از کنفرانس ورشو برای ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا استفاده کند، گفت: ترامپ مطمئنا می‌خواهد یک جبهه متحد از قدرت‌های غربی علیه ایران ایجاد کند اما مشکل وی این است که منافع آمریکا با منافع اروپا دیگر به همان اندازه که آنها پس از جنگ جهانی دوم توافق داشتند، هم راستا نیست.

تحلیلگر مسایل بین الملل خاطرنشان کرد: شعار 'اول آمریکا' ترامپ، خروج او از برجام، تهدید او به خروج از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در آینده نزدیک، همه دست به دست هم داده که پایه‌های شراکت آنها متزلزل شود.

ویلایتو تاکید کرد: همه این موارد باعث شده است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا با احتیاط و تردید درباره همراهی با خواسته‌های ایالات متحده گام بردارند.

** ضربه به جایگاه آمریکا

وی تلاش اروپا برای ارائه سازوکار مالی برای ایران را نشانه تنش تازه میان اتحادیه اروپا و ترامپ دانست و گفت: هنگامی که ترامپ در ماه مه سال گذشته از برجام خارج شد، امیدوار بود که نتیجه آن فروپاشی کامل توافق هسته‌ای باشد؛ زیرا قدرت‌های اروپایی باید بین تجارت با ایران و بازار بزرگتر ایالات متحده، یکی را انتخاب می‌کردند.

این نویسنده آمریکایی افزود: در عوض، اتحادیه اروپا در حال تلاش برای ایجاد یک ساز و کار مالی است که به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تجارت خود را با ایران ادامه دهد.

ویلایتو تاکید کرد: باز هم این نشانه دیگری است که جهان در حال تغییر است و ایالات متحده دیگر نمی‌تواند خواسته‌های خود را بر دیگران تحمیل کند. علاوه بر این، تلاش خشن ترامپ برای پیشبرد منافع اقتصادی آمریکا در جهان و دوری از همکاری با متحدان خود، جایگاه رهبری آمریکا در غرب را دچار آسیب کرده است.

وی تصریح کرد: اینکه همه این تحولات به کجا منجر شود، قابل پیش بینی نیست اما قطعا عامل تعیین کننده، مقاومت و پایداری مردم جهان خواهد بود که با خودداری از پذیرفتن فرمان یک امپراطوری زورگو که تنها به افزایش سود شرکت‌ها می‌اندیشد؛ طرح‌های آن را ناکام می‌گذارند.

شبد*م. ع*۱۴۲۹

خواندن خبر در سایت منبع

تونی بلر از نشست ضدایرانی «ورشو» حمایت کرد

الفخبرگزاری الف
تونی بلر از نشست ضدایرانی «ورشو» حمایت کرد
«تونی بلر» نخست‌وزیر سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ انگلیس در مصاحبه با یک رسانه سعودی ضمن اتهام‌زنی علیه انقلاب اسلامی ایران، از نشست ضد ایرانی لهستان حمایت کرد.

به گزارش فارس، نخست‌وزیر پیشین انگلیس که بسیاری از نهادهای حقوق بشری به دلیل مشارکتش در جنگ و اشغال سال ۲۰۰۳ عراق خواستار محاکمه وی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی شده‌اند، در مصاحبه با شبکه «العربیه» عربستان سعودی ضمن اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی ایران به غربی‌ها توصیه کرده که برای پایان دادن به جمهوری اسلامی ایران همه گزینه‌ها را حفظ کنند.

«تونی بلر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس در دو روز اخیر با نوشتن یک یادداشت برای روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» و همچنین در مصاحبه با شبکه «العربیه» عربستان سعودی، دشمنی خودش را با جمهوری اسلامی ایران بروز داده و از نشست ضد ایرانی لهستان حمایت کرده است.

وی در مصاحبه با العربیه، از آنچه «نگاه بسیار ساده‌لوحانه» غرب در قبال جمهوری اسلامی ایران خوانده، انتقاد کرده و مدعی شده که این کشور به تنهایی «بی‌ثبات‌کننده‌ترین نیروی در سراسر منطقه» است.

تونی بلر گفت: «ما باید این موضوع را تشخیص دهیم که در چنین شرایطی مهم است که یک ائتلاف قدرتمند برای پس زدن قدرت و نفوذ (ایران) بسازیم».

نخست‌وزیر سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ انگلیس از نشست ضد ایرانی ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) لهستان حمایت کرد و این نشست را «گام اول» برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران خواند.

از نظر بلر، «نشست ورشو برای ساختن ائتلاف بین بازیگران خارجی از قبیل آمریکا، بریتانیا، اروپا و کشورهای درون منطقه»، نشستی مهم است.

نخست‌وزیر اسبق انگلیس در یادداشت روز گذشته برای «واشنگتن پست» هم ضمن تکرار ادعاهای بی اساسش علیه مواضع جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال اخیر خطاب به غرب نوشته است: «همه گزینه‌ها (در قبال ایران) باید روی میز باشند».

او نوشت: «مواضع غرب (در ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران) بین مهار و تقابل در نوسان بوده است اما هر دوی این کارها را متناقض انجام داده است. ما باید این دو را ترکیب کنیم. آنجایی که ایران مداخله نظامی می‌کند، باید قویا در برابرش ایستاد، آنجایی که در تلاش برای اعمال نفوذ است باید با آن مقابله کرد».

حامی جنگ غیرقانونی علیه عراق که طبق آمارها از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ بیش از یک میلیون کشته از مردم عراق برجا گذاشته، از غرب خواسته که برای پیدا کردن راهی برای پایان دادن به جمهوری اسلامی ایران تلاش و به «مردم ایران برای آینده‌ای بدون حضور این حکومت مذهبی منسوخ» کمک کند.

وی همچنین در اظهاراتی همسو با مواضع «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی قدرت گرفتن وهابیت در عربستان را نتیجه جنبی انقلاب اسلامی ایران خوانده و مدعی شده است که گروه‌های تندروی وهابی تلاش کردند تا نیرویی همسان در برابر ایران شیعه تشکیل دهند.

نشریه «ساندی تلگراف» چندی پیش گزارش داد که «موسسه مشاوره تونی بلر» متعلق به بلر در قراردادی به ارزش بیش از ۱۲ میلیون دلار، در حال مشاوره دادن به حکومت عربستان سعودی است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

صفحه اول روزنامه‌های امروز (عکس)

14+
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل

فیلم | مسابقات جهانی ریش‌ و سبیل

همشهریهمشهری11 ساعت قبل
صدها مرد از سراسر جهان امسال به شهر آنتورپ در بلژیک آمدند تا در مسابقات جهانی ریش و سبیل ۲۰۱۹ شرکت کنند. این مسابقات در سه رده سبیل، ریش کامل و ریش تکه‌ای برگزار شد. شرکت‌کنندگان انواع و اقسام ریش و سبیل‌ها را به نمایش گذاشتند که در فیلم برخی از آنها را می‌بینید.

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب13 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز20 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز20 ساعت قبل

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما14 ساعت قبل

ماهور الوند با موهای برق گرفته!

پارس نیوز15 ساعت قبل

شیوا خنیاگر متفاوت‌تر از همیشه

پارس نیوز16 ساعت قبل

اعمال شب پانزدهم ماه رمضان

صدا و سیما8 ساعت قبل