ساختار بودجه کشور به زودی اصلاح خواهد شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

ساختار بودجه کشور به زودی اصلاح خواهد شد

نماینده مجلس: ‌ اصلاح ساختار اقتصادی به زودی در دستور کا‌ر قرار خواهد گرفت

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
نماینده مجلس: ‌ اصلاح ساختار اقتصادی به زودی در دستور کا‌ر قرار خواهد گرفت
پورابراهیمی: آمریکائی‌ها در طول ماه‌های اخیر تمام تلاش خود را برای حذف نظام اسلامی در دستور کار قرار داده بودند.
نماینده مجلس: ‌ اصلاح ساختار اقتصادی به زودی در دستور کا‌ر قرار خواهد گرفت - 0

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در هفته‌های آینده اصلاح ساختار اقتصادی را با حضور سران قوا در دستور کار شورای عالی هماهنگی اقتصادی‌ کشور قرار خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی امروز در اجتماع راهپیمایان بم با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان اینکه امروز شرایط خطیری در دنیا و منطقه برای کشور ما وجود دارد اظهار داشت: آمریکائی‌ها در طول ماه‌های اخیر تمام تلاش خود را برای حذف نظام اسلامی در دستور کار قرار داده بودند.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا با ادبیات گستاخانه با مردم ما که ریشه در تمدن تاریخ دارند اظهارنظر کرد گفت: ترامپ براساس مشاوره مشاوران خود گفت ایران امسال ۴۰ سالگی انقلاب خود را نمی‌بیند اما با رهبری مقام معظم رهبری و حمایت مردم این آرزوی آمریکائی‌ها به سرابی تبدیل شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور میلیونی مردم در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن نشان داد که مردم ما در سخت‌ترین شرایط اقتصادی هم که باشند پای آرمان‌های امام و شهدا هستند افزود: مردم نشان دادند تنها راه رسیدن به عزت، تمسک به ساحت مقدس حضرت سیدالشهداء (ع) و اهل‌بیت (ع) است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا دچار اشتباه محاسباتی از طرف مشاورانش شده است و امروز وقت آن رسیده است که دست از دشمنی با مردم شکست‌ناپذیر ایران بردارد بیان کرد: امروز رسالت سنگینی بر دوش مسئولان و مدیران کشوری است و باید مسیر خدمت‌رسانی به این مردم قدرشناس را در هر حوزه‌ای افزایش داد.

پورابراهیمی با بیان اینکه امروز بار مسئولیت مسئولان کشور با تماشای حضور حماسی مردم در حمایت از نظام اسلامی بیشتر شده است گفت: مردم ایران امروز آثار اقتدار نظام اسلامی خود را در دنیا نشان داده و باعث خوشحالی جبهه مقاومت در دنیا شدند.

وی با اشاره به اینکه بعضی‌ها آدرس غلط به مردم دادند که دشمنی آمریکا با ما بر سر مسائل هسته‌ای و موشکی است در حالی که آمریکا براندازی نظام اسلامی را نشانه گرفته است و با اصل اسلام دشمن است یادآور شد: انقلاب اسلامی ایران براساس فرمایشات امام خمینی (ره) در تاسی از قیام عاشورا تشکیل شد و جریان استکبار با ما بر سر نهضت حسینی کنار نمی‌آید چرا که منافع خود را دنبال می‌کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ایام فاطمیه دیدیم که جای جای ایران مردم عزادار ام ابیها (س) بودند افزود: نگرانی آمریکا از پیروی مردم ایران از سیره اهل‌بیت (ع) است و می‌دانند که ملتی که زیر بیرق امام حسین (ع) سینه بزند زیر بیرق آمریکا نمی‌رود.

وی با اشاره به اینکه در برجام دیدیم که آمریکا چگونه عهدشکنی کرد گفت: برجام دو روی سکه داشت، یک روی سکه تعهدات ایران اسلامی و روی دیگر سکه آمریکا و اروپا برای حذف تحریم‌های ظالمانه بود و در حالی که جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده بود، آمریکا پیمان‌شکنی کرد.

پورابراهیمی با بیان اینکه امروز آمریکا، اروپائی‌ها را هم تحت فشار قرار داد تا آنها هم به تعهدات خود عمل نکنند عنوان کرد: آمریکا می‌خواهد در دنیا سلطه‌گری کند و باید بداند مسیر حرکت مردم ایران در مقابل آمریکا و زورگویان عالم مقاومت است.

وی با اشاره به اینکه هر جا که ایستادیم پیروز بودیم و هر جا عقب نشستیم دشمن هزینه‌های زیادی بر کشور تحمیل کرد افزود: امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و مسئولان ما باید بدانند با ادبیات وادادگی نمی‌شود جلوی دشمن ایستاد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این انقلاب را شهدا برای ما به امانت گذاشتند و باید با اقتدار در برابر دشمن حرف زد و عمل کرد عنوان کرد: برای رفع مشکلات اقتصادی در کشور راهکار وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها بر کشور هزینه داشته است اما بیشتر هزینه در کشور مربوط به تصمیم‌گیری‌های اشتباه و سوءمدیریت بوده است گفت: رهبر انقلاب شورای هماهنگی اقتصادی کشور را تشکیل دادند و اصلاح ساختار اقتصادی مورد تاکید رهبری است.

پورابراهیمی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی نیازمند بازنگری هستیم و اصلاح ساختار اقتصادی کشور مهمترین مولفه‌ای است که باید در دستور کار قرار گیرد افزود: ظرفیت داخلی کشور در هر حوزه‌ای آنقدر زیاد است که ما را از هر گردنه‌ای که آمریکا برای ما ایجاد کند، عبور خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها علیه ملت ایران کارساز نیست و خود آمریکائی‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند گفت: در هفته‌های آینده اصلاح ساختار اقتصادی را در دستور کار شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور با حضور سران قوای کشور قرار خواهیم داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: امروز مردم به سران آمریکا از جمله ترامپ اعلام کردند که آرزوی سرنگونی نظام اسلامی را به گور خواهید برد و مردم ما هوشیار و بیدار هستند و در تبعیت از رهبر خود آماده جان‌فشانی هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

بودجه کشور و ضرورت اصلاح ساختارها

ایرناخبرگزاری ایرنا
بودجه کشور و ضرورت اصلاح ساختارها
تهران- ایرنا- طبق نظر شماری از کارشناسان، اصلاح ساختار بودجه از ضرورت های انکارناپذیر در شرایط کنونی بوده و نحوه و چگونگی عملیاتی شدن آن پرسشی است که ذهن صاحبنظران را به خود مشغول کرده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، طبق نظر کارشناسان، بودجه چراغ راه نهادهای مختلف در عملیاتی کردن سالانه‌ی برنامه هایی در جهت توسعه کشور است و مبنای بودجه را منابع درآمدی و هزینه‌ها تشکیل می‌دهد. در واقع دومی تابعی از اولی است. وقتی منابع افزایش یا کاهش پیدا کند هزینه‌ها نیز متناسب با آن تغییر خواهد کرد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که افزایش منابع به معنای ریخت و پاش بیشتر نیست. در هر حالت باید نظام بودجه کشور به معنای واقعی کلمه منضبط و پیرو قواعد و مقررات خاصی باشد. بی انضباطی در بودجه به آشفتگی‌های اقتصادی دامن می‌زند.

بنابر این، به گفته صاحبنظران اقتصادی ساختار کلی بودجه و همچنین جزئیات آن، از یک طرف باید در چارچوب اسناد بالادستی و از جمله قانون برنامه پنج ساله توسعه تنظیم شود. و از طرف دیگر نباید این نکته را از نظر دور داشت که بودجه باید متناسب با شرایط روز اقتصاد و سیاست کشور بوده و متناسب با شرایط تغییر کند.

کارشناسان بر مبنای همین استدلال معتقدند که در حال حاضر کشور در شرایط اقتصادی عادی قرار ندارد و به خاطر تحریم‌ها و در نتیجه کاهش فروش نفت بخش قابل توجهی از درآمد کشور که از این منبع تأمین می‌شد از میان رفته است. بنابر این باید دولت بودجه سال ۱۳۹۸ را به اصطلاح انقباضی ببندد. این بدان معنا است که هزینه‌های اضافی حذف شود.

اما مهم‌تر از آن بودجه نیازمند اصلاحات ساختاری است. یعنی صرف کاهش و یا حذف هزینه‌ها نمی‌تواند جوابگوی نیازهای کنونی کشور باشد. به همین خاطر مقام معظم رهبری دستور اصلاحات ساختاری در خصوص بودجه را داده‌اند.

** منظور از اصلاح ساختار بودجه چیست؟

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که پیش‌تر در شهر قم از دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار کشور طی چهار ماه خبر داده بود، روز پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه در اراک در این مورد توضیحات بیشتری به خبرنگاران ارائه کرد. وی گفت: موضوع اصلاح ساختار کشور در رابطه با بحث بودجه است. قبلا بحث هایی درخصوص بودجه سال ۹۸ انجام شده بود که رهبر معظم انقلاب نظری را به سران قوا منعکس کردند که بودجه سال ۹۸ متناسب با شرایط تحریمی تغییرات لازم را داشته باشد.

برای رسانه‌ها و افکار عمومی مهم است که معنا و مفهوم تغییرات ساختار در بودجه روشن شود. از این طریق مردم و مسوولین بهتر می‌توانند خود را با شرایط کنونی تطبیق دهند. در این مورد بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در توضیحاتی تکمیلی به رسانه‌ها گفت: آنچه که مدنظر آقای لاریجانی رئیس مجلس درباره ساختار بودجه کشور است، شامل چابک‌سازی دولت، بهبود فضای کسب و کار و افزایش ضریب افزایش اشتغال و تولید است.

به طور کل، وقتی صحبت از ساختار می‌شود، یعنی ما با یک کل متشکل از اجزائی روبه رو هستیم که بین آنها ارتباط متقابلی وجود دارد. این روابط از الگویی خاص پیروی می‌کند. بنابر این، ساختار عبارت است از الگوی حاکم بر روابط بین اجزای این کل.

حال اگر بودجه را به عنوان یک کل در نظر بگیریم، کل بودجه از اجزائی تشکیل شده و روابط بین این اجزاء از الگوی خاصی پیروی می‌کند. درواقع، آنچه باید در اصلاح ساختاری تغییر کند، همین الگو است. در نظام بودجه کشور، دولت و سایر سازمان‌ها و نهادها قرار دارند. ارتباط بین آنها بر مبنای مقدار پولی است که بینشان رد و بدل می‌شود. این پول شامل درآمدها و هزینه‌ها است. یعنی دولت از یک طرف از منابعی درآمد کسب می‌کند و از طرف دیگر آنها را هزینه می‌کند. برای مثال یکی از منابع درآمدی دولت مالیاتی است که از افراد و نهادهای مختلف خصوصی و دولتی دریافت می‌کند. همچنین نفت نیز از اصلی‌ترین منابع درآمدی دولت است.

حال در این ارتباط ممکن است برخی نهادها و یا افراد به دولت مالیات ندهند و به اصلاح فرار مالیاتی داشته باشند. همچنین ممکن است نهادهایی باشند که بودجه اضافی از دولت دریافت کنند و یا حتی نهادهایی باشند که نباید بودجه بگیرند ولی هرسال نامشان در ردیف بودجه بگیران می‌آید. بنابر این در اصلاحات ساختاری باید به این موارد رسیدگی شود.

همچنین، تاکنون الگوی حاکم بر ساختار بودجه کشور به این صورت بوده است که هرسال انواع مختلف نهادها و سازمان‌ها مقدار مشخصی بودجه دریافت و سپس برای هزینه کرد آن برنامه ریزی می‌کردند. بعلاوه هر سازمانی هر سال متناسب با نرخ تورم بودجه بیشتری نسبت به سال قبل دریافت می‌کرد. بنابر این در قالب این الگو عملکرد سازمان‌ها مبنای تعیین بودجه نبود بلکه بودجه تعیین شده مبنای عملکرد آنها قرار می‌گرفت. به همین خاطر دولت سعی می‌کرد مدیران سازمان‌های مختلف را تشویق کند که کمتر هزینه کنند و مقداری از بودجه را برگردانند. اما این سازو کار دیگر کارساز نیست. برای اینکه انضباطی همیشگی بر بودجه حاکم شود طرحی نو لازم است. اصلاح ساختار بودجه اکنون ضرورتی انکار ناپذیر است.

لازم است دولت به عنوان جزء اصلی در نظام بودجه کشور در روابط بودجه‌ای خود با دیگر سازمان‌ها، نهادها و غیره تجدید نظر کند. این بدان معناست که آنهایی که نباید بودجه بگیرند نامشان از ردیف بودجه حذف شود، یا اگر بودجه اضافی گرفته‌اند، بودجه آنها کاهش پیدا کند. و مهمتر از همه اینکه بودجه باید عملیات محور شود. یعنی بر اساس عملکرد به سازمان‌ها بودجه اختصاص داده شود.

همچنین ضروری است نظام مالیاتی اصلاح و جلو فرار مالیاتی گرفته شود. اکنون که درآمدهای نفتی به عنوان یکی از منابع اصلی درآمدی دولت کاهش پیدا کرده است، بیش از هر زمان دیگری اصلاح ساختار مالیاتی ضروری به نظر می‌رسد. باید نهادها و افرادی که تاکنون از دادن مالیات خودداری کرده‌اند به قانون تمکین کرده و مالیات بدهند. در این میان باید سازوکاری در نظر گرفته شود تا بخش غیر مولد مالیات خود رابه درستی بپردازد.

بعلاوه، شفافیت در اقتصاد و به ویژه در درآمدها و هزینه‌ها بسیار ضروری است. بودجه باید شفاف باشد، اگر مردم بدانند که مالیات شان کجا هزینه می‌شود بهتر با دولت همراهی می‌کنند. شفافیت، از ضرورت‌های اصلی موفقیت اقتصادی به طور کل و نظام بودجه کشور به طور خاص است. موفقیت برنامه‌های دولت به همراهی و مشارکت مردم نیاز دارد و تحقق این امر بدون شفافیت مشکل خواهد بود.

** بهبود فضای کسب و کار

همانطور که گفته شد یکی از موارد مورد نظر در اصلاح ساختاری بهبود فضای کسب و کار است. این امر از اهمیت زیادی چه در دوران تحریم و چه در شرایط غیر تحریمی برخوردار است.

شاخص کلی فضای کسب‌وکار متشکل از ۱۰ شاخص کوچکتر، از جمله آغاز کسب‌وکار، کسب مجوز، ثبت داراییها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق است. این شاخص نشان می‌دهد که در یک کشور تا چه حد فضا برای فعالیت‌های اقتصادی آسان و مناسب است. کشورهایی که نمره بیشتری بگیرند از شرایط بهتری برای کسب‌وکار برخوردار هستند.

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود با عنوان «گزارش فضای کسب‌وکار ۲۰۱۹» به مقایسه ۱۹۰ کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب‌وکار آنها پرداخته است. طبق این گزارش که بر اساس آمار مربوط به یک‌ساله منتهی به خرداد تهیه شده فضای کسب‌وکار کشور ایران نسبت به سال قبل بهبود یافته است. ایران در شاخص کلی فضای کسب‌وکار نمره ۵۶٫۹۸ را کسب کرده است که نسبت به سال قبل ۲٫۳۴ واحد افزایش را نشان می‌دهد.

هرچند بر اساس گزارش یاد شده وضعیت فضای کسب و کار نسبت به سال گذشته بهبود پیدا کرده اما در کل طبق نظر کارشناسان در شرایط فعلی محیط کسب‌وکار وضعیت مناسبی ندارد. زیرا ایران در رده‌بندی جهانی فضای کسب‌وکار از میان ۱۹۰ کشور در رده ۱۲۸ جهان قرار گرفته است. این یعنی ما تنها از ۶۲ کشور جهان وضعیت بهتری داریم و وضعیت ۱۲۷ کشور نیز از ما بهتر است.

بنابر این باید در این زمینه اقدامات اساسی صورت گیرد. بر اساس نظر کارشناسان سه بخش اصلی شامل دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، قوه قضائیه و شهرداری‌ها (اعطای جواز کسب و جواز ساخت‌وساز) متولی بهبود فضای کسب‌وکار هستند. از این رو لازم است یک همکاری بین بخشی در این مورد شکل بگیرد. بسیار مهم است که نهادهای متولی برای بهبود فضای کسب و کار کشور هم افزایی داشته و در همکاری و هماهنگی با یکدیگر برنامه هایی را در این جهت پیش ببرند. البته هر نهادی دارای وظایف خاص خود در این باره بوده و وزن یکسانی ندارند. برای مثال عملکرد دولت بسیار مهم است. دولت باید ثبات و پایداری اقتصادی را برای کسب و کارهای مختلف تضمین کند. این امر در توسعه و رونق هر کسب و کاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس لازم است در کنار انضباط مالی شرایط و زمینه‌های لازم برای توسعه و راه اندازی انواع مختلف کسب و کار فراهم شود.

پژوهشم**س-م**۱۵۵۲

خواندن خبر در سایت منبع

ساختار بودجه کشور در جهت برطرف شدن مشکلات مردم اصلاح بشود

ایسناخبرگزاری ایسنا
ساختار بودجه کشور در جهت برطرف شدن مشکلات مردم اصلاح بشود
‌نماینده مردم شهرستان‌های ورامین، قرچک و پیشوا در خصوص دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار کشور ظرف چند ماه آینده به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد وگفت: ساختار بودجه کشور در جهت برطرف شدن مشکلات مردم اصلاح بشود.

‌سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم شهرستان‌های ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار بودجه کشور ظرف چند ماه آینده به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور و دشمنی و خصومت‌های دشمنان انقلاب اسلامی با این کشور مقام معظم رهبری چند روز پیش دستور فرمودند که ساختار بودجه کشور در جهت برطرف شدن مشکلات مردم، رسیدگی به مشکلات مردم اصلاح بشود و یک فرصت زمانی را به مجلس شورای اسلامی دادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امیدوار هستیم که مجلس و دولت هر دو با هم در جهت ساختار بودجه کشور تلاش کنند و منویات مقام معظم رهبری در بودجه و ساختار بودجه کاملا دیده بشود.

نقوی حسینی تصریح کرد: ساختار بودجه باید ضدتحریم باشد و یکی از نکات مهم این بوجه باید اشتغال آفرینی باشد و رفاه مردم وملت ایران را تأمین بکند.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم که دولت و مجلس دست در دست هم بدهند و برای رفع مشکلات مردم تلاش بکنند، گفت: ساختار بودجه باید آن تغییرلازم را داشته باشد و حتما مورد نظر مقام معظم رهبری باشد و هر چه سریع‌تر مجلس شورای اسلامی باید این ساختار را در کشور اعمال کند تا مشکلات شهروندان و مردم برطرف بشود.

خواندن خبر در سایت منبع

محبی‌نیا: تکنوکرات‌ها مانع اصلاح ساختار بودجه شدند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
محبی‌نیا: تکنوکرات‌ها مانع اصلاح ساختار بودجه شدند
جهانبخش محبی‌نیا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطرح شدن بحث اصلاح ساختار بودجه ظرف 4 ماه آینده، گفت: بودجه‌نویسی و اجرای آن در کشورمان دارای نواقص اساسی است.

جهانبخش محبی‌نیا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطرح شدن بحث اصلاح ساختار بودجه ظرف ۴ ماه آینده، گفت: بودجه‌نویسی و اجرای آن در کشورمان دارای نواقص اساسی است که متاسفانه این نواقص پیش از انقلاب اسلامی وجود داشته و پس از انقلاب هم به دلیل مسائل جنگ تحمیلی و فشارهای بین‌المللی کامل برطرف نشده است.

وی با بیان اینکه اگر نظام مالی کشور که منعکس کننده بودجه کشور است به روز نشود، قطعا اقتصاد کشور لنگ خواهد ماند، ادامه داد: مشکل اولیه در نظام بودجه‌ریزی کشور این است که در کشور قانون مناسبی برای بودجه‌نویسی و بودجه‌ریزی نداریم که به عنوان منفذ ورود به بحث کارشناسی و نظارت بر منابع عمومی، هزینه‌ها، درآمدها و بودجه بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و شرکت‌های وابسته به دولت باشد. اگر چه چندین‌بار برای اصلاح ساختار بودجه و تدوین قانونی جامع در این زمینه خیزهایی برداشته شده که در اواسط کار، بخشی از بدنه بوروکراسی که در برگیرنده تکنوکرات‌ها است مانع اصلی کار شده است.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس تصریح کرد: در حال حاضر بخشی از صورت بودجه کشور در قانون محاسبات، بخشی در قانون برنامه و بودجه، بخشی در قانون تنظیم بخشی از مقرارت مالی دولت ۱ و ۲ و بخشی به عنوان گوشت قربانی در صندوق توسعه ملی و بخشی در هدفمندسازی یارانه‌ها است که در اصل قانون بودجه‌نویسی در کشور را چند تکه کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه در چند سال گذشته به بحث تامین درآمدهای پایدار برای بودجه توجهی نشده است، اضافه کرد: بودجه کشور این فرهنگ را بر دستگاه‌های اجرایی حاکم نمی‌کند که از قبل به دنبال تعیین درآمدهای پایدار، اساسی و مطمئن باشند و دقیقا خارج از صورت‌بندی‌ درآمدها هزینه نکنند.

**بودجه از تامین نیازهای اولیه دستگاه‌ها به سمت شخصیت‌های حقیقی رفته است

محبی‌نیا با تاکید بر اینکه بودجه از تامین نیازهای اولیه مربوط به دستگاه‌های واجب مانند؛ دفاعی، سلامت و آموزش و پرورش به سمت بسیاری از شخصیت‌های حقیقی، حقوقی ودستگاه‌های زائد سوق داده شده است، عنوان کرد: کمیسیون تلفیق نیز در راه بودجه‌نویسی برای خود بلایی است. کمیسیون‌های تخصصی مجلس با انتخاب نمایندگان خود در این کمیسیون، خواسته‌های خود را تا حد تامین اعتبار دستگاه اجرایی پائین می‌آورند و نگاه بخشی را در بررسی بودجه کاملا تحمیل می‌کنند؛ نگاه کارشناسی در این زمینه وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در مجلس باید کمیسیون تخصصی برای بودجه‌نویسی و نظارت بر نحوه اجرای آن داشته باشیم، اضافه کرد: اگر به کمیسیون‌های تلفیق در دوره‌های گذشته نگاه کنیم، نگاه بخشی در مصوبات این کمیسیون به وضوح دیده می‌شود، به طور مثال به جای بررسی آثار بودجه در متغیرهای کلان مانند ضریب فزاینده پولی و نسبت سرمایه ثابت تولید ناخالص ملی بر نرخ ارز و مطابقت بودجه با برنامه ششم توسعه و سیاست‌های کلان اقتصادی به دنبال این هستیم که بودجه فلان دستگاه «A» مقداری بالا برود و یک گشایشی را برای وزرا و دستگاه‌های اجرایی داشته باشیم که این بزرگترین ستم و ظلم به بودجه کشور است.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ کل کشور با بیان اینکه به هر میزان که مجلس بتواند با افزایش نظارت‌های خود بودجه را به سمت انضباط ببرد به همان اندازه می‌توانیم در بودجه‌نویسی و بودجه‌ریزی موفق باشیم و به کارکرد اصلی خودش سوق بدهیم، ادامه داد: البته برخی از دولت‌ها هم با نگاه سیاسی بودجه را تدوین می‌کنند و تنها گشایش‌هایی برای بخش‌های ایجاد می‌کنند که این رویکرد هم به نفع کشور نیست.

نماینده میاندوآب در مجلس با بیان اینکه در زمان بررسی بودجه سال ۹۸ در صحن مجلس نیز می‌توان بخشی از ساختار بودجه را اصلاح کرد، گفت: البته این امکان نیز وجود دارد که پس از بررسی بودجه سال ۹۸، تیمی از دولت و مجلس با تعهد، اصلاح جدی در ساختار بودجه را در دستورکار خود قرار دهند و عالمانه و شجاعانه این اقدامات را انجام دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

رمزگشایی از سخنان رئیس مجلس درباره اصلاح ساختاری کشور| باید منتظر تغییراتی وسیع باشیم؟

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
رمزگشایی از سخنان رئیس مجلس درباره اصلاح ساختاری کشور| باید منتظر تغییراتی وسیع باشیم؟
سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی در شورای اداری استان قم، مبنی بر دستور رهبر معظم انقلاب برای «اصلاح ساختاری در کشور» چند روزی است که با تفاسیر و واکنش های مختلفی از سوی برخی رسانه های داخلی مواجه شده است.

آفتاب‌‌نیوز : علی لاریجانی روز چهارشنبه در جلسه شورای اداری قم، رئیس مجلس از دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اصلاح ساختار بودجه طی چهار ماه آینده خبر داد و گفت: در زمینه اصلاح ساختار در برخی حوزه‌ها همچون انرژی ممکن است تغییراتی به وجود آید که هدف آن رفاه مردم است.

این سخنان با آن که مجمل مطرح شده بود، بلافاصله به موضوع مهم رسانه‌های داخلی تبدیل و شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای به توضیح و تفسیر این اشاره گذرای رئیس مجلس پرداختند.

رمزگشایی از سخنان رئیس مجلس درباره اصلاح ساختاری کشور| باید منتظر تغییراتی وسیع باشیم؟ - 3

درنهایت مهدی کیایی مدیر روابط عمومی مجلس در توئیتی تصریح کرد: سخنان رئیس مجلس در جلسه شورای اداری استان قم، مربوط به 'اصلاح ساختاری در نظام بودجه ریزی کشور' بود و آن چه در رسانه‌ها به اشتباه 'اصلاحات ساختاری در کشور' گفته شده دقیق نیست.

امیرحسین قاضی زاده عضو هیئت رئیسه مجلس نیز در همین ارتباط تصریح کرد: بعد از آن که پیش نویس لایحه بودجه ۹۸ درآمد، رهبر معظم انقلاب نامه‌ای به شورای هماهنگی اقتصادی و دولت نوشتند و شش بند ایراد و توصیه داشتند. بعد مسئولان گفتند «اصلاح لایحه بودجه بر این اساس زمان می‌برد چون اصلاح برخی از بخش‌ها مقدمات و کار مطالعاتی می‌خواهد»، رهبر معظم انقلاب فرمودند «چهار ماه به شما فرصت می‌دهم، تاجایی که می‌توانید برای ارائه لایحه بودجه ۹۸ انجام دهید، مواردی هم که فرصت نمی‌شود، به صورت لایحه اصلاحیه در اردیبهشت ماه انجام دهید».

پس از این اظهار نظر رئیس مجلس، رسانه‌های اصلاح‌طلب به ‌صورت گسترده به این موضوع پرداخته و در تحلیل‌های خود بر لزوم تغییرات کلی در ساختار کشور تاکید کردند. یکی از رسانه‌های نزدیک به جریان اصلاح طلب در این باره نوشت: با توجه به اظهارات علی لاریجانی از یکسو و اظهارات قاضی‌زاده‌هاشمی و جعفرزاده ایمن‌آبادی از سوی دیگر، به‌نظر می‌رسد اصلاح بازار انرژی، اصلاح نرخ ارز و اصلاح نظام بانکی سه اولویت اصلاحی برای کشور است.

در مقابل رسانه‌های اصولگرا صرفا سخنان رییس قوه مقننه دراین باره و چند تن از نمایندگان مجلس را بازتاب داده‌اند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

** رمزگشایی از سخنان لاریجانی

«'رییس مجلس و معمای اصلاح ساختار' تیتر گزارشی از روزنامه اعتماد است که در بخشی ازآن می‌خوانیم: «اصلاح ساختاری کشور» با شنیدن این جمله و خودنمایی کلمه «کشور» در میان آن اولین موضوعی که به ذهن می‌رسد این است که باید منتظر تغییراتی وسیع باشیم. موضوعی که می‌تواند تا تغییر ساختار سیاسی کشور هم بسط و گسترش پیدا کند. هر چند به سرعت سناریوی اول یعنی تغییر ساختار نظام سیاسی کشور رد می‌شود اما بلافاصله سناریوی دوم در ذهن نقش می‌بندد و آن قرار گرفتن واژه «دولت» به جای «کشور» است. به عبارت دیگر به نظر می‌رسد، منظور علی لاریجانی از اصلاح ساختار کشور همان «اصلاح بخشی از ساختار دولت» باشد که سنگ ‌بنای اولیه رسیدن به این فرض ماجرای تفکیک وزارتخانه‌هاست.

این روزنامه در ادامه می‌نویسد: با رد دو احتمال اصلاح ساختار سیاسی و اصلاح ساختار دولت یک سناریوی دیگر باقی می‌ماند و آن اصلاح ساختار مالی کشور است. این موضوع از هر نظر به صحت نزدیک‌تر است چراکه درست چند هفته‌ منتهی به ارایه لایحه بودجه از سوی دولت به مجلس بود که خبر اصلاح لایحه بودجه ۹۸ به گوش رسید؛ موضوعی که گویا با نظر رهبری صورت گرفته بود. آن طور که گفته می‌شد ۱۰ روز مانده به ارایه لایحه بودجه در جریان جلسه سران ۳ قوه، موضوع توصیه‌های مقام معظم رهبری به دولت برای اصلاح لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور مطرح می‌شود.روزنامه ایران در واکنش به اظهارات لاریجانی نوشت: سخنان علی لاریجانی خبرساز شد؛ جایی که او از دستور رهبر معظم انقلاب برای اصلاح ساختار کشور آن هم ظرف مدت چهار ماه خبر داده بود. انتشار این خبر در همان دقایق اولیه موجی از واکنش‌ها در فضای مجازی به راه انداخت. آن هم با طرح این سؤال که اصلاحات مد نظر رهبر انقلاب چه می‌توانند باشند؟ نکته اینکه علی لاریجانی هم در سخنان خود هیچ جزئیاتی بیشتر از اصل خبر را مطرح نکرده بود. همین هم سؤال دیگری را پیش کشید که چرا لاریجانی چنین مسأله مهم و اساسی را اینچنین کلی و بدون جزئیات و با ابهام زیاد مطرح کرده است؟ اما ساعاتی بعد مشخص شد که اصل ماجرا چه بوده؛ امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس توضیح داد که «این دستور مربوط به اصلاح ساختار کشور نیست بلکه درباره اصلاح ساختار بودجه کشور است بنابراین خبر یادشده ناقص است.»

** لزوم اصلاح کلی ساختارها

اعتماد در یادداشت دیگری درباره این مهم نوشت: ما نیازی به نوشیدن جام زهر نداریم، به شرط آنکه عقل‌مان را به کار بیندازیم، وحدت داشته باشیم و برای اصلاح اوضاع کشور دست به کار شویم. فکر می‌کنم این بازه زمانی ۴ ماهه برای انجام این اصلاحات کافی است، منتها به شرط آنکه اولا از همین امروز شروع کنیم و درثانی، صبح و شب با کمک گرفتن از تمام توان تخصصی و کارشناسی کشور کار کنیم و بدون اینکه گروهی را خودی و گروهی را غیرخودی بنامیم، برای اعتلای کشورمان اقدام کنیم.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نایب رئیس فراکسیون مستقلین هم در گفت و گو با انتخاب با بیان این که اصلاح ساختارها که رهبری دستور آن را داده‌اند می‌تواند انقلاب اقتصادی تعبیر شود، گفت: ساختار‌های سازمانی ما مدت هاست که پاسخ‌گو نیستند. تشکیلات و رویه‌های ما باید اصلاح شوند. رابطه دولت با نفت باید مشخص شود و به اصلاحات در روابط بانکی، گمرکی و مالی هم نیاز داریم.

به گزارش ایسنا، آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم در نشست نخبگان استان سمنان درخصوص دستور رهبر معظم انقلاب و اصلاح برخی ساختارها و قوانین در کشور در یک بازه زمانی چهار ماهه گفت: فرایند صدور مجوزها و استعلامات یکی از همین ساختارها و قوانینی است که سخت نیازمند بازنگری است.

دنیای اقتصاد در مطلبی با تیتر «مهلت ۴ ماهه اصلاح ساختار» نوشت: با توجه به اظهارات علی لاریجانی از یکسو و اظهارات قاضی‌زاده‌هاشمی و جعفرزاده ایمن‌آبادی از سوی دیگر، به‌نظر می‌رسد اصلاح بازار انرژی، اصلاح نرخ ارز و اصلاح نظام بانکی سه اولویت اصلاحی برای کشور است. پیش از این در حوزه اصلاح بازار انرژی با هدف ایجاد عدالت در مصرف، کاهش قاچاق و بهبود قدرت خرید مردم، طرح‌هایی از سوی کارشناسان ارائه شده‌بود. سهمیه‌بندی مقداری و تشکیل بازار بنزین، افزایش یارانه نقدی از طریق اصلاح قیمت و … از جمله طرح‌های پیشنهاد شده به تصمیم‌گیران بود. اما در جریان بررسی بودجه، همه گزینه‌های اصلاح ساختاری به دلایل متفاوتی کنار گذاشته شد. خبر لاریجانی می‌تواند به معنای مطرح شدن مجدد پرونده اصلاحات در سطح سران سه قوه باشد. خبرهای برخی نمایندگان نیز حاکی است که علاوه‌بر بازار انرژی، نظام بانکی و سیاست‌های ارزی نیز از اولویت‌های اصلاح ساختار در سال آینده خواهد بود.

روزنامه شرق در همین ارتباط موضوع اصلاح قانون اساسی را پپیش کشیده و با حسین مرعشی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و سخنگوی حزب کارگزاران در زمینه محورهایی که می‌تواند در اصلاح قانون اساسی وجود داشته باشد گفت و گو کرده و به نقل از وی می‌نویسد: «بدون اصلاح قانون اساسی نمی‌توان ساختار را اصلاح کرد. قانون اساسی این اصلاح را پیش‌بینی کرده اما مهم‌تر از شکل رسمی که در قانون اساسی وجود دارد این است که موضوع به بحث گذاشته شود. نخبگان، دانشگاهیان، احزاب و به طور کلی صاحب‌نظران درباره آن بحث و بررسی انجام دهند. سپس در شورای بازنگری بررسی و تصویب شود و در آخر هم باید به همه‌پرسی گذاشته شود».

روزنامه سازندگی با تیتر 'فرمان اصلاح بودجه' اظهارات لاریجانی را فراتر از اصلاح ساختار بودجه و در حد و اندازه اصلاح قانون اساسی دانسته و در همین راستا به بازخوانی اظهارات محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام رهبری پرداخته است وی گفته بود 'راه اصلاح قانون اساسی باز است'.

روزنامه قانون در واکنش به سخنان لاریجانی و حواشی بعد از آن می‌نویسد: اینکه در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب فردی مانند علی‌لاریجانی سخنانی را مبنی بر اصلاح ساختار کشور بیان کند و در ادامه فردی دیگر آن را تکذیب کند و به سخنان چندی پیش رییس مجلس ارتباط دهد اقدامی است که ذهن هر مخاطبی را به خود جلب می‌کند که چگونه فردی مانند علی‌لاریجانی این اظهارات را به زبان می‌آورد و کل کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بلافاصله برخی دیگر آن را تکذیب می‌کنند؟! از طرفی باید پرسید که مگر اصلاح ساختار کشور خط قرمز است که برخی در واکنشی سریع به اصلاح اظهاراتی در این زمینه می‌پردازند و آن را تکذیب می‌کنند؟! اصلاح و اصلاحات حقیقی در نظام سیاسی و غیر سیاسی بعد از سال‌ها ضرورتی است که برای بهبود عملکرد باید مورد توجه همگان قرار بگیرد و از آن استقبال شود.

**اصلاح نظام بودجه‌ای

علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیات رئیسه مجلس در ارتباط با اظهارات رئیس مجلس در خصوص دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار کشور به «آرمان» گفت: برداشت من از سخنان آقای لاریجانی این است که احتمالا نظر مقام معظم رهبری بر اصلاح ساختار بودجه بوده است. چرا که قبلا هم من شنیده بودم که مقام معظم رهبری در مورد این قضیه دیدگاهی داشتند. اگر مقام معظم رهبری چنین تاکیدی را داشته باشند و ماموریت را به دولت و مجلس سپرده باشند یقینا خود آقای لاریجانی بهتر می‌داند، اما برداشت من این است که اظهارات آقای لاریجانی بیشتر متوجه بودجه بوده تا اصلاح ساختار کشور.

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: «رییس مجلس شورای اسلامی از دستور رهبری برای «اصلاح ساختار کشور» خبر داده و این احتمال را مطرح کرده که «شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه نیز بینجامد». با نگاه سیاسی می‌توان حدس زد قرار است از تعدد نهادها که کار را دشوار کرده کاسته شود و با نگاه بودجه‌ای می‌توان قضیه را به سخنان اخیر وزیر نفت ارتباط داد که از کاهش فروش نفت خبر داده و اینکه دولت هایی که دوست تصور می‌شدند نیز منافع خود را ترجیح می‌دهند و بین ایران و آمریکا، ما را انتخاب نکرده‌اند. عجالتا و در همین حد می‌توان این برداشت را داشت که در وضعیت شبه فوق العاده کشور را نباید مانند وضعیت عادی اداره کرد و اصل موضوع هم درآمدهای نفتی است.

رسانه‌های اصولگرا

… … … … … … … … …

** تغییرات در ساختار کشور

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات رئیس مجلس مبنی بر دستور مقام معظم رهبری برای اصلاح ساختار کشور ظرف ۴ ماه آینده، اظهار داشت: ما فعلا دسترسی نداشتیم تا جزئیات این اظهارات را از وی جویا شویم. از بحث‌هایی که پیش از این در هیأت رئیسه مطرح شد، برداشت من این است که منظور اصلاح نظامات بودجه است. رهبری به درستی به این وضع معترض هستند و معتقدند این نظامات باید تغییر کند. البته مباحث دیگری هم هست؛ اینکه باید نظام اداری کشور هم تغییراتی کند.

به گزارش مشرق، بهروز نعمتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، گفت: بیشتر منظور رئیس مجلس در این صحبت موضوع اصلاح ساختار بودجه‌ای کشور بود. منظور رئیس مجلس همچنین چابک‌سازی دولت، تسهیل فضای کسب و کار، پروژه‌های عمرانی، خصوصی‌سازی‌ها و غیره بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور6 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

پوتین؛ آتش نشان یا آتش بیار معرکه؟!

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره احتمال نابودی برجام گفته است روسیه آتش‌نشان نیست که همه چیز را نجات دهد. این سخنان پوتین، بازتاب گسترده‌ای داشته و تفسیرهای متعددی از آن منتشر شده. ویدیوی زیر را تماشا کنید.

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
عصرایران؛ سوده صدری - همزمان با بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در مجلس، جمعی از قربانیان اسیدپاشی در مجلس حاضر شدند. خانم نماینده شما در حالی از اعدام عاملان اسید پاشی صحبت کردید که مرضیه ابراهیمی معتقد است خواسته قربانیان اسید پاشی اعدام نیست بلکه آنها حبس ابد و توقف این عمل خشونت آمیز را با توسل به تصویب قانون می‌خواهند. او اسطوره زنان اسید پاش است او یک طرف صورت خود را از دست داد اما به زنان ایستادگی آموخت. او به ملاقات قربانیان اسید پاشی از جمله معصومه در تبریز زنی که مورد اسیدپاشی خواستگارش قرار گرفت، رفت و به او گفت از جا برخیزد و به تلاش ادامه دهد؛ به تلاشی که شاید هزاران زن دیگر را از اسید پاشی نجات دهد. زنی که فقط با یک چشم دنیا را انقدر زیبا میبیند حیف است به او بگویید قصر در رفته‌ای!
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
لشکریان معاویه و منافقان با شایعه مقتول او، روحیه سپاهیان امام حسن (ع) را ضعیف نمودند. عده‌ای از کارگزاران معاویه که به (مدائن) آمدند و با امام حسن (ع) ملاقات کردند، نیز زمزمه پذیرش صلح را بوسیله امام (ع) در بین مردم شایع کردند. و نیز سب و لعن بر علی (ع) را موقوف دارد و ضرر و زیانی به هیچ فرد مسلمانی نرساند. بر این پیمان، خدا و رسول خدا (ص) و عده زیادی را شاهد گرفتند. معاویه به کوفه آمد تا قرارداد صلح در حضور امام حسن (ع) اجرا شود و مسلمانان در جریان امر قرار گیرند.
الفالف19 ساعت قبل
دولت آقای روحانی نیز تحت‌تأثیر این چالش‌های ساختاری قرار گرفته است. در شرایط کنونی آمریکا با سه استراتژی در حال تقابل با ایران و در رأس آن دولت آقای روحانی است. در نتیجه دولت آقای روحانی با سه چالش داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه است و در اثر این چالش‌ها بوده که با وضعیت موجود مواجه شده است. به همین دلیل نمی‌توان دولت آقای روحانی را به‌تنهایی مسبب وضعیت موجود به شمار آورد. این نقد عمده‌ای است که به آقای سرافراز وارد می‌کنند که ایشان داشت با همه‌ی اهرم‌ها یک جا می‌جنگید و تقریبا همه‌ی اهرم‌ها علیه او شدند.

اخبار بیشتر