نقطه‌نظر بهروز افخمی کارگردان سینما درباره ترامپ: سگ ترامپ به هیلاری شرف دارد!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نقطه‌نظر بهروز افخمی کارگردان سینما درباره ترامپ: سگ ترامپ به هیلاری شرف دارد!

بهروز افخمی: سگ ترامپ به هیلاری کلینتون شرف دارد

فراروخبرگزاری فرارو
بهروز افخمی: سگ ترامپ به هیلاری کلینتون شرف دارد
یک مصاحبه در همان زمان در مجله همشهری است که از من پرسیده خودتان را اصلاح طلب می دانید و پاسخ داده ام که من محافظه کارم/ ترامپ بهترین رئیس جمهور آمریکا بعد از جنگ دوم جهانی است. یعنی هیچ‌وقت رئیس جمهوری در آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم سر کار نیامد که به معنای واقعی ملی باشد/ اینکه من خود بگویم اصلاح طلب یا اصولگرا هستم چه معنی دارد؟
بهروز افخمی: سگ ترامپ به هیلاری کلینتون شرف دارد - 0

نماینده مجلس ششم با بیان اینکه هیچگاه چپ نبوده‌ام درباره علت حضور در مجلس با لیست اصلاح طلبان گفت: با اصرار اصلاح طلبان در لیست آنها قرار گرفتم.

بهروز افخمی در سال‌های اخیر به سبب حضور در سینما و کارگردانی و برنامه سینمایی هفت یا موضوعاتی مثل حرف هایش درباره صادق هدایت، زیاد در رسانه‌ها حاضر بوده است اما به دلیل حضور در مجلس ششم و ساخت مستندهای ریاست جمهوری و حضور در ستادهای انتخاباتی نامزدهایی چون خاتمی و کروبی در انتخابات ریاست جمهوری، پیشینه‌ای سیاسی برای خود ایجاد کرده؛ پیشینه‌ای که به پشتوانه‌اش می‌تواند همان قدر جنجال ساز حرف بزند که درباره صادق هدایت و فیلم‌های سینمایی زده است.

گفتگو خبرآنلاین با وی را می‌خوانید:

بهروز افخمی تجربه حضور در مجلس جنجالی ششم را در کارنامه کاری خود دارد که اگرچه با لیست اصلاح‌طلبان به مجلس راه یافت اما امروز به منتقد جدی اصلاح طلبان تبدیل شده است حتی شاید تندتر از اصولگراها!

من هیچکدام نیستم. یعنی اصلا نمی‌دانم اینطور برچسب زدن به خود یعنی چه؟ شما اگر دوست دارید برچسب بزنید اما من که نباید به خود برچسب بزنم.

در حال حاضر نمی‌دانیم که باید در کدام لیست به شما رای بدهیم

این همان طرز فکر مبتذل فضای مجازی است! اینکه من خود بگویم اصلاح طلب یا اصولگرا هستم چه معنی دارد؟ می‌خواهم راجع به هر موضوعی نظر خودم را داشته باشم و این حق را برای خود محفوظ نگه دارم، با کسی هم قرارداد نبسته‌ام. من عضو حزبی نیستم و قرار نیست مواضع کلی یک گروه سیاسی را تائید کنم و به آن وابسته بمانم یا مقید به مسائلش باشم. یک سیاستمدار ممکن است که مجبور باشد چنین کارهایی بکند یا به نوعی تعهد اخلاقی احساس کند اما من دلیلی ندارد این کار را بکنم.

ما می‌توانیم هرکسی را دسته بندی کنیم و به نحوی در زمره اصولگراها، اعتدالیون یا اصلاح طلب‌ها یا حتی گروه های دیگر قرار دهیم؟

درمورد سیاستمداران؟

یا حتی غیرسیاستمداران مانند فیلمسازها؛ مثلا خانم بنی اعتماد یا آقایان ده نمکی یا حاتمی کیا را می توان گفت کجا قرار می‌گیرند، شما هم درباره مسائل سیاسی و تاریخی اظهارنظر و موضع گیری دارید حتی یک دوره هم نماینده مجلس با یک لیست خاص بودید.

در حوزه سیاست و به ویژه در مجلس ششم اتفاقاتی افتاد که فکر کردم بهتر است برای مدتی خودم را از سیاست تبعید کنم. ببینید وقتی جایی می‌روید که احساس می‌کنید باید به بعضی از موضع گیری‌ها مقید بوده و جایگاه مشخصی در یک دارودسته داشته باشید اما اتفاقاتی می‌افتد که نباید می‌افتاد و به اسم شما هم تمام می‌شود بر اساس وجدان فکر می‌کنید که یک مدت باید خودتان را تبعید و مجازات کنید و صلاحیت حرف زدن را از خودتان بگیرید. من وقتی به کانادا رفتم آنچه باعث حیرتم شد این بود که تازه آنجا متوجه شدم گروه‌های اپوزیسیون هیچ خط قرمزی بین خودشان و گروه‌های مخالف و برانداز قائل نیستند و می‌خواهند با هم به نوعی به وحدت و جمع بندی برسند. برای من حیرت انگیز و اصلا ترسناک بود، به همین دلیل تصمیم گرفتم مدتی خودم را تبعید کنم، هنوز علاقه‌ای ندارم که به آن معنا به سیاست برگردم.

ماجرای حضور در تحصن های مجلس ششم

الان حدود ۲۰ سال از آن زمان گذشته. یکی از دلایل فروپاشی نگاه اصلاح طلبانه در آن سال ها را رویکردهای تند احزاب مشارکت در مجلس ششم و چپ های آن زمان و شورای شهر می دانستند. تندروی های شان مردم را دلزده کرد .امروز بسیاری از کارشناسان نزدیک به عقاید اعتدالی بر این باورند که احمدی نژاد ثانی در انتخابات بعدی ریاست جمهوری و لیست تندروی اصولگرا در مجلس از صندوق ها بیرون بیایند. آن موقع چه اشتباهاتی کردید که آن اتفاقات افتاد؟ البته گفته اید از سیاست دلزده شده بودید! راستی شما اعتصاب مجلس ششم را همراهی نکردید؟

در تحصن می‌رفتم برای اینکه اصلا برای مجلس بعدی ثبت نام نکرده بودم و نمی‌خواستم کاندیدا شوم. در نتیجه نمی‌توانستم به طور رسمی در تحصن شرکت کنم؛ اعتراض آنها به رد صلاحیت های‌شان بود ولی من اصلا ثبت نام نکرده بودم که رد صلاحیت شوم. ولی می‌رفتم از آنها فیلمبرداری می‌کردم. یک دوربین پی بی ۱۷۰ داشتم که آن موقع خیلی تازه و مدرن بود. فیلمبرداری می‌کردم و از لحاظ اخلاقی به نحوی از تحصن و اعتراضی که به طور کلی داشتند، حمایت می‌کردم. اما اینکه دلزده شده باشم را یادم نیست. من آن موقع دلزده نشده بودم چون از اول خیلی امیدی نداشتم که بعدا دلزده شوم. موقعی که سال ۷۶ از آقای خاتمی حمایت کردیم و فیلم‌های تبلیغاتی را ساختیم، من و سیف الله داد و احمد مرادپور تصور خیلی خیالی یا اغراق شده‌ای از ماجرا نداشتیم، خود آقای خاتمی هم نداشت. در واقع آقای خاتمی نمی‌خواست رئیس‌جمهور شود و فکر می‌کرد چند میلیونی رای می‌آورد و یک اپوزیسیون رسمی فعال را رهبری می‌کند. احتمالا یکی از معدود کسانی که می‌دانست او رئیس جمهور می‌شود من بودم.

پیشگو هم بودید؟

یادم است هفت، هشت ماه قبل از انتخابات، احتمالا آذر سال ۷۵ در ساختمان موسسه حفظ آثار امام، از من، ناصر تقوایی، فریدون جیرانی و یک نفر دیگر که یادم نیست دعوت کردند که ایده‌های‌مان را درباره یک کمپین انتخاباتی بدهیم. بعد از آن درباره اینکه ناطق‌نوری الان ۳۷ درصد و خاتمی ۲۳ درصد رای دارد، صحبت کردند. گفتند ولی آرای ناطق نوری در حال نزول و خاتمی در حال صعود است. با توضیحاتی که از آمارها درآمد، گفتم چرا خودتان را گول می‌زنید؟ حوصله‌ام سر رفت، معلوم است که خاتمی رئیس جمهور می‌شود!

گفتند چرا اینطور فکر می‌کنی؟ گفتم چون من مثل شماها نیستم که در ماشین های‌تان شهر را می‌گردید. صبح به سرکار می‌روید و شب برمی‌گردید. من در خیابان و بین مردم زندگی می‌کنم و با تاکسی تردد می‌کنم و پیاده راه می‌روم. خاتمی قطعا رئیس جمهور می‌شود. مسئله شما رئیس جمهور شدن خاتمی نیست، مسئله این است که خاتمی برای رئیس جمهور شدن آمادگی ندارد. نه کادرش را دارد و نه حتی از لحاظ روانی خودش را برای اینکه این مقام را به طور کامل بگیرد و کنترل کند، براق کرده است. یعنی اگر من جای شما بودم می‌گفتم امروز مسئله اصلی این است که خاتمی دارد به زبان بی زبانی در دل خود می‌گوید آقایان بیایید کمک کنید، من دارم رئیس جمهور می‌شوم! این حرف من در آن زمان خیلی عجیب بود. به حدی که آقای شریعتی که جلسه را اداره می‌کرد گفت خیلی با اطمینان این حرف را می‌زنی؟ بعد از آن هم که بحث ساختن فیلم‌های تبلیغاتی رسید، بر همان اساس قبلی گفتم به نظرم ما هر کاری بکنیم، زیاد تفاوتی ندارد و او رئیس جمهور می‌شود مگر اینکه اتفاق عجیبی پیش بیاید.

ولی سعی کردید فیلم احساسی برای مردم بسازید و برای رای گرفتن، احساسی شان کنید!

کارهایی که در فیلمهای تبلیغاتی کردیم بیشتر متوجه این بود که مردم را متوجه جنبه مسالمت جو و اهل مسامحه آقای خاتمی کرده باشیم زیرا تصوری از خاتمی به دلیل استعفایی که به عنوان وزیر ارشاد داده بود، وجود داشت که آدم بی حوصله و جنگجویی است که البته غلط هم بود. اتفاقا بهترین خصوصیت خاتمی همین تحملش بود. شاید آنچه باعث شد نقطه ضعفی هم در رفتار جبهه مشارکت پیدا شود همین تحملی بود که رهبری جبهه مشارکت از خود نشان می‌داد و بعضی وقت‌ها با وجود اینکه می‌دانست همه دارند اشتباه می‌کنند، سعی نمی‌کرد کنترل امور را به دست بگیرد و نگذارد که این اشتباه پیش بیاید. وقتی جمعیت تصمیم می‌گرفتند کاری کنند، تسلیم می‌شد.

امروز که به عقب بر می‌گردید فکر می کنید باز باید همان نتیجه در انتخابات ۷۶ رقم می خورد؟

این اتفاق در آن دوران به نظرم درست بود و درست‌ترین اتفاقی بود که می‌توانست بیفتد. واقعیت این بود که یک نسل جوان که هیچ تعلق خاطری به انقلاب نداشتند کمابیش در اکثریت بودند. یعنی بین نیمه جوانانی که اعتقاد داشتند، بسیجی و حزب اللهی بودند و همان نیمه‌ای که اعتقادی نداشتند، این نیمه بین ۱۵ تا ۳۰ ساله‌ها در اکثریت بود. البته قانون طبیعت است و نسل جوانی که می‌آید که انقلاب برایش یا زیر ۵ سالگی اتفاق افتاده یا اینکه اصلا بعد از انقلاب دنیا آمده، معمولا به نام و قانون طبیعت اصلا علاقه‌ای به میراث پدرانشان ندارند.

هیچ حس نوستالژیکی هم نداشتند؟

قاعدتا هم نباید داشته باشند. همه جوان‌ها اینطوری هستند که تا وقتی خودشان چیزی را نساخته‌اند، حتی اگر ثروت پدری هم باشد، معمولا نابودش می‌کنند. یعنی هر جوانی که کمی جنم داشته باشد، ثروت پدری را نابود می‌کند برای اینکه می‌خواهد خودش چیزی بسازد و از خودش چیزی به وجود بیاورد. در سطح ملی و سیاسی هم همینطور است و اگر قرار باشد نسلی بیاید و به دلیل رشد ناهمگون جمعیت در آن سالها، در اکثریت قرار بگیرد که اینها واقعا در اکثریت بودند، طبیعتا هیچ علاقه‌ای به میراث پدرانشان ندارند و این خطر هست که فریب هر تبلیغاتی را بخورد یا حتی بدون دلیل که انقلاب یا شورش فی نفسه جالب است، وارد پروسه‌ای شود که خطرناک است و منجر به از بین رفتن حتی مملکت- کل ایران به عنوان یک کشور یکپارچه- و نه فقط انقلاب شود. این خطر در آن سالها وجود داشت و شاید هم کار خدا و حکمتی در آن بود که بهترین شخصیتی برای اینکه بتواند این وضعیت را کنترل کند، کسی بود که بتواند جوانهایی را که شورشی اند، خشمگین اند و خودشان هم نمی‌دانند برای چه خشمگین هستند، تحمل کنند. نه اینکه حتما آنها را هدایت کند یا وارد کانالی کند که شورشها را کنترل کند، صرفا اصلا شخصیت مسامحه جویی داشته باشد. آقای مهاجرانی تعبیر دیگری به کار می‌برد که مانند تلورانس است. منظور این است که این روش در آن دوره بهترین روش ممکن بود. چون اکثریت جمعیت زیر ۳۰ سال بود و به طور باورنکردنی ۷۰ درصد جمعیت زیر ۳۰ سال بود. یکبار به یکی از نمایندگان مجلس که خیلی با هم رفیق بودیم گفتم ما امروز در اقلیت کامل هستیم. ۷۰ درصد جمعیت زیر ۳۰ سال است یعنی اینکه زمان انقلاب یا ۵ ساله بوده یا اینکه بعد از انقلاب بدنیا آمده است یعنی ما که ادعا داریم، یک چهارم جمعیت ایران هستیم، گفت که ۷۰ درصد نه، ۵۰ درصد. به او به شوخی گفتم مرتیکه مگر دست من و تو هست؟ برو کتاب بردار و آمار بخوان مگر به اختیار من است که کوتاه بیایم. درحقیقت ممکن بود که اینها ناپختگی و هیجان زدگی نشان دهند و به هر جریانی کشیده شوند.

الان در مورد یک ماجرایی مثل ماجرای ندا آقاسلطان که چند سال بعد اتفاق افتاد، اگر از شما بپرسم که آیا می‌توانید صددرصد تضمین دهید که کار یک بسیجی یا یک نقشه اطلاعاتی- امنیتی بوده است؟ می‌توانید صددرصد مطمئن باشید که سناریوی یک آژانس جاسوسی خارجی نبوده باشد؟ ممکن است شما بگویید من حرفی می‌زنم که به نفع رژیم تمام شود اما دیگر نمی‌خواهید سر مرا ببرید. ولی آن موقع که ندا آقاسلطان کشته شد اگر می‌خواستیم چنین حرفی بزنیم احتمالا یک عده حمله ور می‌شدند که آدم را بکشند! می‌خواهم بگویم انقدر فضا هیجانی بود و چند سال قبل ازآن هم بیشتر از آن هیجانی بود. مثلا سال ۸۳ بیشتر از سال ۸۸ هیجانی بود.

درواقع شما می گویید جریان اصلاحات  باعث شد پیکِ جمعیت زیر ۳۰ سال در آن ۱۰ سال از حالت ناپختگی و خامی و جوانی رد شوند و به یک بلوغ فکری برسند؟

بله، منظورم همین است و آقای خاتمی چنین کاری را کم و بیش با یک جور آگاهی و توجهی که ناشی از تجربه بود، انجام داد. خاتمی موقعی که رئیس جمهور بود ۵۵ ساله بود و کم و بیش با آگاهی اوضاع را اداره و هدایت کرد.

آنچه باعث شد آن طرز فکر نتواند ادامه دهد و از درونش یک (احمدی نژادیسم) پوپولیست بیرون بیاید...

از اینجا بحث خیلی پیچیده می‌شود. تا وقتی که داریم درباره این صحبت می‌کنیم که …

الان تبیین کردید که آن انتخاب درست و برای همه سودآور بوده است؟

تا وقتی داریم درباره این صحبت می‌کنیم که دوران هشت ساله خاتمی دورانی بود که ما احتمالا از کنار یک جنگ داخلی عبور کردیم، حالا بخشی به طور حکمی و حکمت خدا که اینطور شود و بخشی هم به آگاهی خاتمی ربط دهیم که از خطری که مملکت را تهدید می‌کرد، آگاه بود و کم و بیش خوب هدایت می‌کرد. اما از اینجا به بعد اگر بخواهیم وارد این بحث شویم که جبهه اصلاحات پوپولیست نیست و احمدی نژاد پوپولیست است به نظرم بحث‌های ساده‌ای نبوده و خیلی پیچیده است. من هیچ‌وقت به احمدی نژاد رای ندادم و اصلا هم هیچ جور ارادتی نسبت به وی، شخصیتش و سیاست ورزی اش ندارم اما به نظرم نمی‌شود به او پوپولیست گفت و جبهه اصلاحات را غیرپوپولیست تلقی کرد.

ترامپ بهترین رئیس جمهور آمریکا بعد از جنگ دوم جهانی است

راست افراطی با این شیوه رفتارهمه جای دنیا هم داریم مثل ترامپ در آمریکا

برای همین می‌گویم این بحث پیچیده‌ای است. ترامپ بهترین رئیس جمهور آمریکا بعد از جنگ دوم جهانی است. یعنی هیچ‌وقت رئیس جمهوری در آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم سر کار نیامد که به معنای واقعی ملی باشد. حالا ممکن است به این ملی گرایی انگ فاشیسم بزنید و ممکن است هم که واقعا جنبه‌های فاشیستی در آن باشد. ممکن است بگویید پوپولیست است اما واقعیت این است که بین مردم آمریکا محبوبیت زیادی دارد که رو به فزونی است. علتش هم این است که اوضاع واحوال آمریکا تحت اداره همین کسانی که خودشان را پوپولیست نمی‌دانند بلکه خیلی هم به روز و پیشرفته می‌دانند، افتضاح شده بود. درحالی که هیچ چیزی جز سرمایه داری وحشی نیستند که اسم خودشان را نئولیبرال گذاشته‌اند. یعنی سگ ترامپ به هیلاری کلینتون شرف دارد و اگر قرار بود هیلاری کلینتون انتخاب شود من تقریبا مطمئنم که الان جنگ با ایران شروع شده بود. این همان …است که در یک مصاحبه گفت ایران را به دلیل اینکه اسرائیل را به نابودی تهدید کرده، از روی صفحه زمین پاک می‌کنیم. این گفته هیلاری کلینتون است اما ترامپ دارد به نفع ایران عمل می‌کند. البته او قصد ندارد به نفع ایران عمل کند و اصلا برایش اهمیتی ندارد. چون واقعا یک رئیس جمهور ملی و متعلق به فکر خود آمریکاست. همان شعار خودش که اول آمریکاست را واقعا درست عمل می‌کند. از آنجا که پول ناتو را نمی‌دهد و معتقد است چرا ۷۵ درصد بودجه ناتو را باید آمریکا تامین کند. مگر ناتو برای اینکه با اتحاد شوروی بجنگد، طراحی نشده است؟ اتحاد شوروی کجاست و چرا ما باید آنجا پول بدهیم؟ لیبرالها انتقادها و حملات شدید دارند تا بگویند این آدم خطرناکی است درحالی که وقتی می‌گویند در مورد کره شمالی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و کره شمالی همچنان موشک و بمب خود را می‌سازد، فکر می‌کنید واقعا ترامپ می‌خواهد در مورد کره شمالی به نتیجه برسد؟ شما اگر رئیس جمهور آمریکا بودید در دلتان درباره کسانی که کره شمالی را به یک توجیه کاملا عوام فریبانه برای هزینه وحشتناکی که ارتش آمریکا در جنوب اقیانوس آمریکا خرج می‌کند، چه فکری می‌کردید؟ می‌گویند خطر کره شمالی باعث می‌شود ناوگان هفتم ما برای دفاع از ژاپن همیشه آنجا آماده باشد. می‌دانید چقدر خرج برمی دارد؟ فقر و بدبختی در کشور آمریکا نتیجه همین کثافت کاری هایی است که لیبرالها در جاهای مختلف دنیا با کشتار مردم مختلف دنیا مرتکب شده‌اند.

شما در دلتان اگر واقعا یک رهبر ملی در آمریکا بودید، می‌گفتید فلان فلان شده‌ها، ۱۰ تا بمب اتمی دارد، موشک دارد، بمب هیدروژنی دارد، مگر روسیه شش هزار تا ندارد؟ مگر چین چند هزار تا ندارد؟ چرا من حتما باید بمب‌ها و موشک هایش را از دستش دربیاورم؟ چه خبر است مگر؟ مگر مرز مشترک با روسیه ندارد و پوتین اگر بخواهد یک شبه می‌تواند ۱۰۰ تا موشک دیگر و ۱۰ تا بمب اتمی اضافه به این کشور برساند. اصلا مگر این چیزی غیر از یک رهبر منطقه‌ای کاملا وابسته به روسیه است؟

البته بیشتر به چین وابسته است.

نه به روسیه وابسته است. اتفاقا اینطوری هم نیست. البته به چین هم وابسته است اما کسی که از لحاظ سیاسی اداره‌اش می‌کند … این پیچیدگی هایی است که در فضای مه آلود سیاسی امروز نمی‌گذارند مردم بفهمند. خیلی جالب است که ماجرایی مثل خاشقچی باعث می‌شود که یکباره همه نقشه هایشان بهم بریزد. طوری که امروز یک دلیل کاملا آشکار برای اینکه ماکرون دارد سقوط می‌کند فالوده خوردنش با بن سلمان است که تصاویرش هم منتشر شده است. قبل از آخرین تظاهرات جلیقه زردها همه تصاویر ماکرون را دیدند که با بن سلمان پچ پچ می‌کرد. چطور این تصویر و پچ پچ کردن ماکرون با بن سلمان ماکرون را زمین می‌زند ولی روی ترامپ اثر نمی‌گذارد؟ یعنی ترامپ از اول گفته که من فقط به فکر آمریکا هستم. با وجود اینکه بیشترین بی اعتنایی را نسبت به قتل خاشقچی می‌کند ولی مردم نسبت به او موضعی نمی‌گیرند که راجع به ماکرون گرفته‌اند. از ماکرون منزجر شده‌اند و می‌خواهند به هر قیمتی شده سرنگونش کنند. تحمل دیدنش را ندارند برای اینکه لیبرال است، برای اینکه ادعایش این است که ارزشهای انسانی را رهبری می‌کند و سرشیر تمدن دنیا هستیم. نتیجه آخرین پیشرفت‌های تمدن هستیم. چنین افرادی که با این دروغها به دنیا مسلط شده‌اند معلوم است که در مقابل ترامپ چگونه کلافه می‌شوند. هر روز برای این پیرمرد یک پرونده از دخالت روسیه در انتخابات گرفته تا ارتباطات نامشروع درست می‌کنند.

آن که پرونده نیست و واقعیت بود.

اصلا چنین چیزی واقعیت ندارد به این معنا که می‌توانید از بین هزاران خبر در دنیا روی بعضی از آنها تاکید کنید. ببینید! مردم دنیا فهمیده‌اند. یک دلیل اینکه یک فضای مزاجی به این صورت ابتذالش بالا زد و بوی گند آن در ایران هم باعث شد که اینها انقدر بی اعتبار باشند به طوری که الان در بین همین چند میلیون نفری که وقت می‌گذارند و مزخرف می‌گویند و می‌شنوند، دیگر هیچ اعتباری برایشان باقی نماند در سطح جهانی و در سطح مطبوعات معتبر هم اتفاق افتاده است. بی‌خود نیست که مردم به هیلاری کلینتون پشت می‌کنند. چگونه می‌فهمند حرفهایی که او می‌زند جز دروغ و ریا چیزی نیست؟ بیخود نیست ضمن اینکه هر روز برای ترامپ یک پرونده درمی‌آید، باز هم محبوب مردم است. مردم از چیزی که بیشتر از هر چیز بدشان می‌آید، ریاکاری و دروغ و وحشی‌گری است که تحت عنوان تمدن پنهان شده باشد.

شما به عنوان یک شخصیت لیبرال به مجلس رفتید؟

نه اصلا چنین چیزی نیست. یک مصاحبه در همان زمان در مجله همشهری است که از من پرسیده خودتان را اصلاح طلب می‌دانید و پاسخ داده‌ام که من محافظه کارم.

پس چرا در لیست اصلاح طلبان به مجلس رفتید؟ شما فیلم آقای خاتمی را ساختید.

آنها خواستند. من وقتی تصمیم گرفتم از آقای خاتمی حمایت کنم … درواقع همین افسانه سازی‌ها و مبتذل کردن موضوع است که الان سکه رایج شده است. ما موقعی که داشتیم فیلم را می‌ساختیم یکی از کسانی که بیشتر از همه به جان من غر می‌زد، سیف الله داد بود. خاتمی که برای ما تمثال و آیکون نبود. یک مجسمه اصلاح طلبی نبود. ما تصمیمی در یک لحظه بین ناطق نوری و خاتمی گرفتیم و براساس آن تصمیم گرفتیم فیلمها را ساختیم. بعدا هر طور حرف که تصور کنید راجع به آن درآمد. از اینکه چقدر پول گرفته‌اند برای اینکه این کار را بکنند تا اینکه خاتمی به یک تمثال و مجسمه بی نقص اصلاح طلبی تبدیل شد که لابد به او اعتقاد و ایمان داشته‌ایم که این کار را کرده‌ایم.

و در آن انتخابات از نماینده اصلاح طلبان حمایت کردید. بعد هم رفتید در لیست شان برای مجلس!

دو سال بعد آنها با اصرار دنبال من آمدند برای اینکه در انتخابات شورای شهر شرکت کنم و من فرار کردم و قایم شدم چون با هم رفیق بودیم. اما در انتخابات مجلس دیگر جای فرار کردن نبود چون از دو، سه ماه قبل شروع به چانه زنی با من کردند. آن موقع هم گفتم که با شماها هم عقیده نیستم و در خیلی از موارد اختلاف نظر داریم. خود سیدرضا خاتمی به من گفت ما اصلا داریم به مجلس می‌رویم برای اینکه هر کسی عقیده خودش را دنبال کند، اصلا این چیزهایی که الان تعریف می‌کنم، حرفهایی است که از شدت ابتذال اصلا ارزش جواب دادن ندارد.

روندی که در اثر اینکه هر کس حرفش را بزند و عقیده اش را بگوید، شد عدم اعتماد دوباره مردم! شکست اصلاحات و آمدن احمدی نژاد و دیگران.

داستان مجلس هفتم که اصلا فرق می‌کرد چون رد صلاحیت‌ها باعث شد که خیلی‌ها تحریم کنند.

اتفاقی که وجود داشت مردم برای شورای شهر هم پای صندوق‌ها نرفتند. همین ترس درباره انتخابات سال آینده مجلس وجود دارد فارغ از اینکه چه اتفاقی می افتد، چند نفر رد صلاحیت می شوند یا نمی شوند، یکی از ترس‌هایی که بهزاد نبوی درباره اش حرف زده با توجه به اینکه آدمی است که تمام عمرش چریک بوده و ...

اصلا بیفتد، هر بلایی که مردم به خاطر رای ندادن، سرشان بیاید حق‌شان است. نطق چهارم پیش از دستور من در مجلس که خارج از نوبت بود درباره همین بود که‌ای جوانان وطن! که خودتان را لوس کردید، مردم تهران که خودتان را لوس کردید و در انتخابات شرکت نکردید، الان شوراها دست طرف مقابل افتاده و دارند هرچیزی که برای شما ارزش دارد، تعطیل می‌کنند. بخورید تا برای‌تان بیاورند. در انتخابات مجلس هم خودتان را لوس کنید و شرکت نکنید تا مجلس هم دست آن طرف بیفتد. بعد خیلی بامزه بود چون مرحوم احمد بورقانی از من خواسته بود که مطلبی راجع به انتخابات شورای شهر تهران بگویم. پایین که آمدم خود بورقانی جا خورده بود که به این شدت به مردم تهران و رای دهندگان حمله کرده‌ام! نماینده ارومیه هم که به رحمت خدا رفته از تعبیراتی که من درباره رای دهندگان تهرانی به کار بردم، عذرخواهی کرد. من هم از پایین گفتم من نماینده تهرانم و تو نماینده ارومیه هستی. به شما چه ارتباطی دارد که از طرف من معذرت می‌خواهی؟!

درواقع الان هم می گویید که اگر رای ندهند اشتباه می کنند.

بله، اصلا ببینید! بازی سیاسی یک پروسه و فرایند است. همانطور که آن موقع جوانها هم در پرشوری و عصبانی بودنشان خطرناک بودند و هم اینکه خودشان را لوس کردند و در انتخابات شرک نکردند یا اظهار ناامیدی کردند و خرابکاری به بار آوردند، الان هم که میانگین سنی ۴۰ سال شده است و ۷۰ درصد مردم زیر ۴۵ سال هستند، باز وضع همان است و در ۴۵ سالگی ممکن است که افسردگی افراد بیشتر شده باشد و در عین حال هم از عقل و پختگی بیشتری برخوردار شده باشد. اگر قرار باشد برآیند این وضعیت طوری باشد که کسی غیر از جبهه اصلاح طلبان سر کار بیاید خیلی هم خوب است و حقشان است. اصلا اگر واقعا به جریان دموکراسی اعتقاد داشته باشید باید همین جوری پیشرفت کند. یعنی با اشتباه کردن، پخته شدن و بعد جبران کردن اشتباهات قبلی.

یک مثال در مورد سال ۷۶ و کاندیدای اول جریان چپ دارم. میرحسین موسوی نیامد و بعد خاتمی را به عنوان کاندیدا معرفی کردند. روی ناطق از قبل توافق شده بود که کاندیدای اصولگراها یا محافظه کارها باشد. اگر میرحسین موسوی هم کاندیدای سال ۷۶ بود، باز شما به آن سمت متمایل می شدید. یعنی فیلم تبلیغاتی هم می ساختید. چون شما عنوان کردید که نه اصلاح طلب هستید و نه به جریان خاصی رای داده اید.

اگر مهندس موسوی بود احتمالا من کاملا بی طرف می‌ماندم. من در دوران تلویزیون یعنی موقعی که مدیر فیلم و سریال بودم یا بعد که سریال کوچک جنگلی را ساختم یعنی زمانی که در تلویزیون بودم تا قبل از بیرون آمدنم از تلویزیون از لحاظ سیاسی منتقد مهندس موسوی و حتی خود آقای خاتمی بودم ولی شخصیت خاتمی را دوست داشتم البته از طریق سیدمحمد بهشتی و بنیاد فارابی که آن موقع تازه تاسیس شده بود یک ارتباطی داشتیم. همه کسانی که در وزارت ارشاد خاتمی فعال بودند و خیلی هم دوران مدیریت خوبی را ثبت کردند، همگی رفیقان نزدیک من بودند. در نتیجه با وجودی که من خودم را منتقد می‌دانستم اینها به عنوان منتقد مرا تحویل نمی‌گرفتند و می‌گفتند حالا بیا در این کار شرکت کن تا مثلا با هم مرامنامه بنیاد فارابی یا خانه سینما را بنویسیم. همه دوران با وجودی که من لگدپراکنی می‌کردم مرا تحویل می‌گرفتند و با اصرار جزو خودشان یعنی جریانی که به اصلاح طلبی تبدیل شد، می‌دانستند. چیزی که باعث شد دیگر فکر کنم کاملا باید این فاصله را نشان دهم و روی آن تاکید کنم همانطور که گفتم دورانی بود که در کانادا متوجه شدم اصلا هیچ مرزبندی ای وجود ندارد. یعنی اصلا به نظر می‌رسد که بعضی از کسانی که خودشان را اصلاح طلب می‌دانند بیشتر به کسانی تمایل دارند که می‌خواهند جمهوری اسلامی برداشته شود و یک چارچوب حکومتی دیگری بیاید که این را هم آشکار کردند و نشان می‌دهند ولی برای من یک مرزبندی مشخصی وجود دارد و اینگونه نبودم.

در حمایت از خاتمی اشتباه نکردم

آقای افخمی در این سالها خیلی به دهه ۶۰ خود برگشته اند.

من هیچوقت از دهه ۶۰ فاصله نگرفتم. وسط دهه ۷۰ تصمیم گرفتیم که از آقای خاتمی حمایت کنیم و هنوز هم فکر می‌کنم که اشتباه نکرده‌ایم.

حمایت از خاتمی به نفع کشور و مردم تمام شده است؟

بله.

«شوکران» و حتی «عروس» و این جنس کارهایتان خیلی این را نشان نمی دهد.

اتفاقا اگر قرار باشد از شوکران یک برداشت سیاسی شود، که من هم با برداشت سیاسی موافق نیستم، شوکران یک فیلم منتقد و مخالف کارگزاران است. درواقع اگر بخواهیم آن جنبه سیاسی اش را در نظر بگیریم صحبت از فروش و واگذاری کارخانه هاست. یک طبقه تازه به دوران رسیده مسلمانی که تکنوکرات به حساب می‌آید در فیلم معلوم است که دارد طرح می‌شود. نمی‌دانم که این حرفها که راجع به فیلم عروس و شوکران می‌زنند، چیست در حالی که هر دوی این فیلمها به شدت به لحاظ سیاسی چپ است و اصلاح طلبی دیگر چپ نیست و همان زمان هم نبود.

ولی مثلا وقتی شوکران را ساختید که اتفاقا اصلاح طلب ها خیلی مرحوم هاشمی را می زدند! همان اوج عالیجناب سرخپوش و این بحث ها!

بله، فکر کنم آن موقع دیگر گنجی و این ‌ها آمریکا بودند. من هیچ وقت چپ نبودم. بستگی دارد که به چه چیزی چپ بگویید. اگر قرار باشد اصلاح طلبی این چیزی باشد که امروز داریم می‌بینیم یا همان دوره دیدیم که پیش قراول‌های اصلاح طلبی کاملا لیبرال داشتند، سعی می‌کردند کنترل اوضاع را بدست بگیرند، من هیچوقت چپ نبودم.

خواندن خبر در سایت منبع

افخمی: سال ۷۵ گفتم خاتمی برای رئیس جمهور شدن آمادگی ندارد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
افخمی: سال ۷۵ گفتم خاتمی برای رئیس جمهور شدن آمادگی ندارد
بهروز افخمی گفت: یادم است هفت، هشت ماه قبل از انتخابات، احتمالا آذر سال ۷۵ در ساختمان موسسه حفظ آثار امام، از من، ناصر تقوایی، فریدون جیرانی و یک نفر دیگر که یادم نیست دعوت کردند که ایده‌های‌مان را درباره یک کمپین انتخاباتی بدهیم. بعد از آن درباره اینکه ناطق‌نوری الان ۳۷ درصد و خاتمی ۲۳ درصد رای دارد، صحبت کردند. گفتند ولی آرای ناطق نوری در حال نزول و خاتمی در حال صعود است. با توضیحاتی که از آمارها درآمد، گفتم چرا خودتان را گول می‌زنید؟ حوصله ام سر رفت، معلوم است که خاتمی رئیس جمهور می شود!

وی در گفت و گو با خبرآنلاین افزود: گفتند چرا اینطور فکر می‌کنی؟ گفتم چون من مثل شماها نیستم که در ماشین های‌تان شهر را می‌گردید. صبح به سرکار می‌روید و شب برمی‌گردید. من در خیابان و بین مردم زندگی می‌کنم و با تاکسی تردد می‌کنم و پیاده راه می‌روم. خاتمی قطعا رئیس جمهور می‌شود. مسئله شما رئیس جمهور شدن خاتمی نیست، مسئله این است که خاتمی برای رئیس جمهور شدن آمادگی ندارد. نه کادرش را دارد و نه حتی از لحاظ روانی خودش را برای اینکه این مقام را به طور کامل بگیرد و کنترل کند، براق کرده است.

متن کامل را اینجا بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

سگ زرد برادر شغاله ....جناب افخمی عزیز

9 ماه قبل

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر1 روز قبل

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

احتمال فعال شدن متروی اصفهان تا عصر امروز وجود دارد

مهر58 دقیقه قبل

برگزاری جشن نوشتار سینمایی به تعویق افتاد

ایسنا59 دقیقه قبل

دمای زیر صفر درجه در مناطق زلزله‌زده و ۱۲ شهر دیگر

ایسنا1 ساعت قبل

جلسات کمیته تنظیم بازار روزانه برگزار می‌شود

مهر1 ساعت قبل

عزل شهردار ناحیه به دلیل قصور در برف روز گذشته

انتخاب1 ساعت قبل

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

تسنیم1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1