نشست لهستان با حضور 30 کشور و با وجود غایبان بزرگش آغاز شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

نشست لهستان با حضور 30 کشور و با وجود غایبان بزرگش آغاز شد

نشست ورشو امروز با حضور برخی کشورها چون اردن و عربستان، امارات، عمان، بحرین، مغرب و کویت در سطح وزیر خارجه و غیبت کشورهایی چون آلمان و فرانسه، چین و روسیه تشکیل شد. در حال حاضر در افتتاحیه این نشست که موضوع اصلی آن اتحاد علیه ایران عنوان شده بود، حرفی از ایران به میان نیامد. از قاره سبز بیشتر کشورهای اروپای شرقی امروز در لهستان حاضر شدند که به نظر می‌رسد انگیزه آن‌ها از این گردهمایی ترس از قدرت یافتن روسیه در منطقه باشد.

فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، هدف ترامپ از برپایی این کنفرانس را ادامه سیاست او در بر هم زدن توافق‌هایی چون برجام دانست و گفت پس از 22 بهمن شرایطی فراهم شده که آمریکا را ناچار به مذاکره با ایران می‌کند.

فئودور لوکیانف، عضو هیات رئیسه سازمان غیردولتی «شورای سیاست خارجی روسیه» نیز بحران‌های خاورمیانه را ناشی از دخالت قدرت‌های خارجی در این منطقه دانست و گفت راه حل مشکلات به وجود آمده در درون منطقه است و نشست ورشو مسئله‌ای را حل نخواهد کرد.

سایت خبری

غایبان بزرگ نشست ورشو

ایرناخبرگزاری ایرنا
غایبان بزرگ نشست ورشو
تهران-ایرنا- نشست صلح و امنیت خاورمیانه از امروز چهارشنبه به مدت دو روز در ورشو پایتخت لهستان برگزار می‌شود. در این نشست که آمریکایی ها میدان دار آن هستند، کشورهای متحد آمریکا در منطقه از جمله عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی حضور جدی دارند و در مقابل قدرت های جهانی به علاوه بازیگران اصلی منطقه غایبان صحنه اند.

ایده برگزاری این نشست از همان ابتدا با مخالفت روس‌ها و چینی‌ها روبه رو شد و قدرت‌های اصلی اروپا نیز با دیده تردید به آن پرداختند.

آمریکایی‌ها اولین بار نفوذ ایران در منطقه ' و فعالیت‌های موشکی ایران را محور اصلی و تمرکز بحث‌های نشست دانستند، اما بعدا که با مخالفت اروپا و کشورهایی مانند روسیه و چین روبه رو شدند، از موضع خود عقب نشسته و اعلام کردند تمرکز نشست بر مسائل کلان منطقه خاورمیانه است.

**غایبان و حاضران

تا اینجای کار علاوه بر چین و روسیه که با نشست ورشو مخالفت کرده‌اند، از خاورمیانه کشورهای عراق، لبنان، سوریه و فلسطین که در کانون تحولات منطقه خاورمیانه هستند، اساسا شرکت ندارند، ترکیه درسطح سفیر یعنی پایین‌ترین سطح حاضر است و تنها اردن و عربستان، امارات، عمان، بحرین، مغرب و کویت در سطح وزیر خارجه در این نشست حضور یافته‌اند. مصر و تونس نیز در سطح معاونان وزیرخارجه به ورشو رفته‌اند.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپایی نیز فعلا انگلیس در سطح وزیر خارجه شرکت دارد که آن هم اعلام کرده به دلیل تحولات داخلی مربوط به برگزیت، زودتر از موعد، نشست را ترک خواهد کرد و کشورهای فرانسه و آلمان نیز به این نشست اعتنایی نکرده و نماینده‌ای را به آن گسیل نداشته‌اند. موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از همان ابتدا به این نشست روی خوش نشان نداد و اعلام کرد که به ورشو نمی‌رود.

در قاره سبز، بیشترین حضور در سطح وزیران خارجه را کشورهای حوزه بالکان و اروپای شرقی مانند مجارستان، چک و اسلواکی، دارند که نگران از قدرت گیری دوباره مسکو و بی اعتمادی به اروپای غربی، به دنبال یک متحد قدرتمند مانند آمریکا هستند.

حالا همه منتظر ابتکار عمل تازه تیم ترامپ رئیس جمهور آمریکا هستند تا مشخص شود او از برگزاری چنین نشستی به دنبال چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید به ترکیب و سطح هیات‌های شرکت کننده در نشست ورشو در کشور لهستان توجه کرد؛ امری که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به دنبال یارگیری و ایجاد ائتلافی جدید هستند؛ اما سوال اصلی این است که هدف اصلی از ایجاد یک جبهه جدید کیست؟

آیا آمریکا به دنبال ائتلافی برای مقابله با چین است که ترامپ و این آخری‌ها بولتون آن را دشمن اصلی آمریکا خوانده‌اند، یا روسیه پوتین؟

برخی‌ها هم با توجه به اعلام اولیه شخصیت هایی مانند پمپئو و بولتون معتقدند که هدف اصلی ایجاد یک اجماع جدید علیه ایران است که با توافق برجام در سال ۱۳۹۵ توانست از زیر سایه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل خارج شود.

موافقان این برداشت با توجه به حضور نمایندگان از گروه‌های تروریستی در این نشست از جمله گروه‌های معاند جمهوری اسلامی ایران، معتقدند که هدف اصلی همچنان ایران است، با این حال، برای روشن شدن اینکه هدف اصلی کجاست، باید به مواردی اشاره کرد که می‌تواند در رمزگشایی از اهداف و نیات تیم ترامپ پرده بردارد.

**کینه توزی‌های شخصی

ترامپ از هنگام تبلیغات انتخاباتی در ۲۰۱۵ علیه تمام دستاوردهای اوباما قیام و بعد از استقرار در کاخ سفید نیز هرآنچه اوباما امضا کرد، او پاره کرد. خروج از معاهدات و پیمان‌های بین المللی از جمله پیمان آب و هوایی پاریس عمق کینه ترامپ به اوباما و در کنار آن اتحادیه اروپا را به نمایش گذاشت که در تمام ۸ سال ریاست اوباما با او همسو بوده‌اند، اما خروج از برجام و مقاومت اروپایی در حفظ آن، او را به شدت عصبانی کرد بطوری که در موضوع برجام دچار یک سرخوردگی مفرط شد.

**بن بست‌های حاکمیتی

تقلا و دست و پا زدن‌های ترامپ و تیم تندرو وی در سال ۲۰۱۹ و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ تشدید شده است، بنابراین ترامپ نیازمند انتقال بحران داخلی به خارج از مرزهای آمریکاست و به دنبال یک بدیل می‌گردد؛ حال سوال این است که این بدیل، چین، روسیه، ایران یا اتحادیه اروپاست؟

**چالش حزبی

ترامپ اکنون در کوچه‌های عمدتا بن بست سیاسی گرفتار شده که دمکرات‌ها برایش ایجاد کرده‌اند؛ از دیوار مکزیک و آوار خاشقچی تا افتضاح انتخاباتی که در آن کاخ سفید را تصاحب کرد. او اکنون بدترین موقعیت را در روند سیاسی ایالات متحده دارد بطوری که حتی هم حزبی هایش از جمهوری خواهان نیز در ساخت دیوار مکزیک روبه روی او ایستادند.

اما آنچه بیش از همه ترامپ را آزار می‌دهد، همدلی دمکرات‌ها با کشورهای اروپایی در همه حوزه هایی است که ترامپ علیه آن به پا خاسته است.

**اروپا یا خاورمیانه؟

اختلافات و رقابت‌های آمریکا و اتحادیه اروپا امر تازه‌ای نیست؛ قدرت‌های اروپایی بارها شانس خود را برای خروج از زیر سایه قدرت اقتصادی و امنیتی آمریکا امتحان کرده‌اند و برجام آخرین مورد آن بود.

موضوع به حدی جدی است که بعد از بگومگوهای ترامپ و مکرون در یک ماه و نیم گذشته بر سر تشکیل ارتش اروپایی، فرانسه در گردابی از ناآرامی‌های اجتماعی موسوم به جلیقه زردها فرو رفت و البته درست یا غلط خیلی‌ها آن را تلنگری از ترامپ به اتحادیه اروپا تلقی کردند و خود ترامپ هم در توئیت هایش تلاش کرد همین برداشت را القا کند.

نمی‌توان این مساله را نادیده گرفت که سماجت اروپایی‌ها در موضوع برجام بویژه بعد از رونمایی از سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا، ترامپ را به شدت عصبانی کرده است. از همین رو می‌توان گفت او برای سازماندهی روابط خارجی خود حالا در شرق اروپا به دنبال یارگیری و ایجاد یک ائتلاف جدید است و به نظر می‌رسد هدف آن یک صف آرائی جدید مقابل اتحادیه اروپاست.

نشست ورشو، ظاهرا بهانه‌اش خاورمیانه است، جایی که آمریکایی‌ها پس از سال‌ها تحمیل هزینه‌های سنگین به ملت‌های آن در حال کوچ از این منطقه هستند، اما عدم حضور کشورهای کانون تحولات منطقه بویژه عراق، سوریه، لبنان و فلسطین، این ادعا را نقض می‌کند؛ بنابراین دوباره باید به اروپا نظر کرد.

۱۷۷۰//

خواندن خبر در سایت منبع

نشست ورشو حاصل تصمیمات هرج و مرج آمیز و زیان‌آور آمریکا است

فارسخبرگزاری فارس
نشست ورشو حاصل تصمیمات هرج و مرج آمیز و زیان‌آور آمریکا است
مقام‌های فرانسه، آلمان و انگلیس ضمن مضر خواندن نشست ضد ایرانی لهستان تاکید کردند که وزیر خارجه آمریکا این نشست را بدون مشورت یا توجه به نظرات «شرکای سنتی آمریکا»به پیش برده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سه مقام فرانسوی، آلمانی و انگلیسی که نخواستند نامشان فاش شود، نشست لهستان را «یک موضوع فرعی و مضر» خواندند و از مواضع دولت کنونی آمریکا در قبال ایران و همچنین خروج واشنگتن از سوریه به شدت انتقاد کردند.

یک مقام اروپایی که در سازمان ملل کار می‌کند، درباره تصمیم آمریکا برای برگزاری نشست ضد ایرانی در لهستان به پایگاه اماراتی «نشنال» گفت: «این تصمیمات مجموعه‌ای از تصمیمات هرج و مرج‌آمیزی است که به صورت تصادفی اتخاذ شده است».

وی ادامه داد: «آمریکا یک نشست با لهستانی‌ها برگزار کرد و تصمیم گرفت که یک نشست در سطح وزرای خارجه برگزار کند. آنها از هیچ کس دیگری سوال نکردند که آیا آنها هم در این نشست حاضر می‌شوند. این یک نمونه کلاسیک از عدم سنجیدن آغاز تا پایان کارها است».

این مقام اروپایی با انتقاد از مواضع آمریکا در قبال لهستان افزود: «اینکه ما در این موضوع (نشست لهستان) کنار گذاشته شدیم، موضوع قابل ملاحظه و مهمی است. ما صحبت‌های طولانی با آمریکا داشتیم و تاکید کردیم که این طرح (طرح برای برگزاری نشست علیه ایران در لهستان) اساسا طرح نیست. آمریکا طرحی برای فشار حداکثری (علیه ایران) داشت که ما با آن موافق نبودیم و به منافع امنیتی ما جدا پرداخته نشد».

مقام‌های فرانسه، آلمان و انگلیس به این رسانه اماراتی گفتند علیرغم اینکه آنها با آمریکا درباره لزوم محدود کردن برنامه موشک بالستیک ایران اتفاق نظر دارند، اما معتقدند که چنین کاری را می‌توان تنها با ابتکارهایی جدید انجام داد نه اینکه واشنگتن به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متوسل شود.

یک دیپلمات اروپایی در این باره گفت: «موضع آنها نامنسجم است. آنها از توافق (برجام) خارج شدند اما می‌خواهند از چیزی که وابسته به آن است، برای رسیدن به چیزی که در قبال برنامه موشکی (ایران) می‌خواهند، استفاده کنند. بدین نحو کارها پیش نمی‌روند».

یکی دیگر از مقام‌های اروپایی از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه به شدت انتقاد کرد و مدعی شد: «سوریه، یک جایزه بزرگ برای ایران است، جاهای دیگر را فراموش کنید. صادقانه بگویم که تصمیم آمریکا زیان‌آور بود».

وی افزود: «ما با ایران به منزله یک مشکلی که به مدتی طولانی وجود داشته، رفتار می‌کنیم و این موضع برای زمانی طولانی ادامه خواهد داشت».

خواندن خبر در سایت منبع

مذاکره با آمریکا تابو نیست

ایلناخبرگزاری ایلنا
مذاکره با آمریکا تابو نیست
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: نشست ورشو محکوم به شکست است و آمریکا این بار هم به نتیجه نمی‌رسد.

مذاکره با آمریکا تابو نیست - 1

به گزارش ایلنا، حشمت‌‌الله فلاحت‌‌‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه العربی قطر درباره برگزاری کنفرانس بین‌المللی به اصطلاح صلح و امنیت خاورمیانه در لهستان که به دعوت آمریکا در روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) برگزار می‌شود، گفت: این نشست محکوم به شکست است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها در شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای هم تلاش داشتند موضوع ایران را مطرح کنند، اما آنجا هم به نتیجه نرسیدند و نوعی سرخوردگی برای آنان در پی داشت.

اینستکس انتظارات ایران را برآورده نمی‌کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اینستکس یا ساحات را یک شروع خوب توصیف کرد اما ضمن اشاره به اینکه این سازوکار انتظارات ایرانیان را برآورد نمی‌کند، بر ضرورت توسعه آن برای بازگشت پول ایران و تضمین فروش آن تاکید کرد.

فلاحت‌پیشه درباره بیانیه اخیر اتحادیه اروپا اظهار داشت: به اروپایی‌ها برای اتلاف وقت ایران اجازه داده نخواهد شد و در دهه ۹۰ میلادی توطئه‌ای تحت عنوان گفت‌وگوی انتقادی بین ایران و اروپا مطرح شد و مدام آنها انتقاداتی مطرح می‌کردند و ایران باید پاسخ می‌داد اما اکنون ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم.

آمریکا مجبور خواهد شد با ایران وارد مذاکره شود

وی با اشاره به اعلام آمادگی تهران برای گفت‌وگو با اروپایی‌‌ها در همه زمینه‌‌ها در قالب «دیپلماسی عمومی» نه «دیپلماسی رسمی» برای اثبات حقانیت ایران، تصریح کرد: بعد از ۲۲ بهمن شرایطی در فضای سیاسی در جهان و در خود آمریکا در مقابل آمریکا فراهم خواهد شد و آمریکا مجبور خواهد شد با ایران وارد مذاکره شود.

این نماینده مجلس با توضیح اینکه ایران بعد از برجام و خروج آمریکا از آن در موضوع آمریکا دست به عصا حرکت کرده است، خاطرنشان کرد: مذاکره با آمریکا تابو نیست به شرط آنکه مذاکره، مذاکره باشد.

فلاحت‌پیشه آمادگی تهران برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه را نیز اعلام کرد و ابراز داشت که مجلس شورای اسلامی هیچ خط قرمزی برای گفت‌وگو با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات ندارد.

وی اضافه کرد که ثبات امنیت خلیج فارس مدیون جمهوری اسلامی بوده و راهبرد جمهوری اسلامی ایران تنش‌‌زدایی است.

موضوع ابوموسی بهتر است از قاموس سیاسی منطقه فراموش شود

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلسدر مورد جزیره ایرانی بوموسی و ادعاهایی که امارات مطرح می‌کند، بیان کرد: موضوع ابوموسی بهتر است از قاموس سیاسی منطقه فراموش شود.

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه روابط ایران با همه جهان است و در شرایطی که دنیا دو قطبی بود شعار «نه شرقی، نه غربی» را امام (ره) مطرح کردند، یادآور شد: جمهوری اسلامی اکنون تحت سیاست نومنطقه‌‌گرایی حرکت می‌کند.

وی افزود: ایران سیاست‌های تهاجمی ندارد اما وقتی که از تهدیداتی از قبیل «گزینه‌‌‌های نظامی روی میز» صحبت می‌شود، مسئولان نظامی ایران وظیفه دارند پاسخ‌های محکم به دشمنان دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

عطوان: نشست ورشو شکست عیان سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه است

ایرناخبرگزاری ایرنا
عطوان: نشست ورشو شکست عیان سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه است
تهران-ایرنا-«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسایل عرب در مطلبی نوشت:استقبال نشدن از نشست ورشو که آمریکا در آن به دنبال ائتلافی ضد ایران بود، نشان دهنده شکست سیاست های این کشور در خاورمیانه و تلاش برای تامین مالی پروژه آمریکایی- اسرائیلی معامله قرن از سوی اعراب است.

وی روز چهارشنبه در این مطلبدر روزنامه رای الیوم نوشت که عدم حضور و سطح پایین مشارکت ۶۰ کشوری که آمریکا برای نشست ورشو در لهستان دعوت کرده بود نشان دهنده فروپاشی دیپلماتیک آمریکا درخاورمیانه است.

عطوان افزود: این نشست تبدیل به نشستی در سطح وزاری خارجه و نمایندگان آنها است که در واقع نشان دهنده ناتوانی آمریکا در شکل دادن به یک ائتلاف سیاسی، اقتصادی و نظامی ضد ایران است.

این تحلیلگر یادآور شد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بیش از همه تمایل و اشتیاق برای مشارکت در این نشست را دارد چرا که او به دست دادن با وزرای خارجه عرب چشم دوخته است تا شانس حزب راستگرای افراطی را در انتخاباتی که قرار است در ماه آوریل در این رژیم برگزار شود تقویت کند و بعید نیست که در برابر دوربین‌ها با آنها دست داده و یکدیگر را در آغوش بگیرند.

عطوان افزود: آمریکا در سوریه، عراق، ایران و افغانستان شکست خورده و طرح آن موسوم به معامله قرن ناکام مانده چرا که حتی یک رهبر فلسطین حاضر به مناقشه و مذاکره درباره آن و نیز امضای آن نیست از جمله محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین علی رغم فشارهای روانی و مالی که برای تغییر موضع او به وی وارد کردند.

روزنامه‌های اسرائیلی برخی از جزئیات معامله قرن را در آستانه نشست ورشو از جمله سیطره اسرائیل بر مسجد الاقصی، الحاق شهرک‌های اسرائیل در کرانه باختری رود اردن به سرزمین‌های اشغالی افشا کردند و قرار است که سفر «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا در پایان ماه جاری میلادی به پایتخت‌های کشورهای حوزه خلیج فارس و عربی برای تامین مالی این پروژه‌ها صورت گیرد. همچنین قرار است غرامت هایی نیز به آوارگان فلسطین داده شود تا مساله بازگشت را فراموش کنند.

عطوان اضافه کرد: آمریکا از برخی اعراب حوزه خلیج فارس می‌خواهد که منابع مالی برای از بین بردن مساله فلسطین، یهودی سازی مسجد الاقصی، قانونی کردن شهرک سازی‌ها اسرائیلی در کرانه باختری و غرامت‌های مالی برای اعراب ۱۹۴۸ به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار را تامین کنند.

وی افزود: کسی که نیازمند صلح، امنیت و ثبات در منطقه در مرحله آینده است اعراب نبوده بلکه اسرائیل است که در هیچ یک از جنگ‌های سال‌های اخیر خود موفق نبوده و آخرین این درگیرهای در نوازغزه بود که پس از ۴۸ ساعت خواستار آتش بس شد.

عطوان نوشت: نشست مهمی که به صلح خاورمیانه و امنیت و ثبات در آن کمک می‌کند و معادلات سیاسی و نظامی را تغییر خواهد داد نشستی است که در سوچی در روسیه به میزبانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و مشارکت روسای جمهور ترکیه و ایران درباره آینده ادلب و شمال سوریه و شرق فرات تشکیل خواهد شد و چه بسا مقدمه‌ای برای نزدیکی سوریه و ترکیه است.

وی اضافه کرد که محاصره ایران توسط آمریکا به شکست انجامیده و جنگ تجاری آمریکا ضد چین به اهداف خود نرسید و ترامپ در حال آماده شدن برای دیدار از رهبرکره شمالی در ویتنام است در حالی که به دنبال یک دستاورد است اما رهبر کره شمالی لبخند می‌زند و از سلاح هسته‌ای خود دست نخواهد کشید.

خاورم**۹۳۶۶**۱۵۸۶

خواندن خبر در سایت منبع

اختلافات در خاورمیانه با نشست ورشو حل نمی‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
اختلافات در خاورمیانه با نشست ورشو حل نمی‌شود
مسکو - ایرنا - رئیس علمی باشگاه سیاسی والدای روسیه معتقد است که مشکلات و مسائل کشورهای خاورمیانه با نشست ورشو که آمریکا آن را رهبری می کند به هیچ عنوان حل و فصل نخواهد شد.

فئودور لوکیانف که عضو هیات رئیسه سازمان غیردولتی «شورای سیاست خارجی روسیه» است روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نشست ورشو و نشست‌های دیگر مشابه آن چاره گشای مسائل و مشکلات خاورمیانه نیست.

وی افزود: منطقه خاورمیانه گرفتار مسائلی شده که بر اثر مداخله‌های خطرناک خارجی در امور کشورهای این منطقه در وهله اول دخالت آمریکا بوجود آمده است.

لوکیانف ادامه داد: نشست ورشو که امروز در پایتخت لهستان آغاز می‌شود یک گام دیگر آمریکا برای نسخه پیچی مسائل منطقه خاورمیانه باتوجه به دیدگاه‌ها، منافع و ملاحظات سیاسی خود است.

وی با بیان اینکه بازیگران قدرتمندی همچون روسیه و ایران در این نشست شرکت نمی‌کنند، اضافه کرد: فقط کشورهای متحد و دنباله رو آمریکا در این نشست حاضر هستند.

**یکجانبه گرایی راه حلی بدنبال نخواهد داشت

کارشناس ارشد روس گفت که یکجانبه گرایی که شیوه رایج آمریکا در برابر مسائل جهانی و منطقه‌ای است هیچگاه نمی‌تواند راه حل قابل قبولی به دنبال داشته باشد.

لوکیانف که سردبیر نشریه «روسیه در سیاست جهانی» است، ادامه داد: باید با تعامل و مشارکت بین المللی مسائل مهم جهان را حل کرد.

وی افزود: متاسفانه چنین رفتاری از طرف آمریکا دیده نمی‌شود و نمونه بارز آن مداخله در امور ونزوئلا و تحریک مخالفان در کاراکاس به شورش و کودتا است.

عضو هیات رئیسه «شورای سیاست خارجی روسیه» گفت: در نشست ورشو نیز یک جانبه گرایی آمریکا و تمایل این کشور برای مداخله در امور خاورمیانه به خوبی به چشم می‌خورد.

وی افزود: هدف از برگزاری این نشست، تحمیل برنامه‌های آمریکا در مسائل جهانی است در حالی که دوره هژمونی سیاسی واشنگتن بسر آمده است.

لوکیانف گفت: آمریکا ایران را مانع اصلی برتری خود در خاورمیانه می‌بیند که از سلطه بر کشورهای همسایه خود جلوگیری می‌کند.

وی به عنوان نمونه به کمک ایران به عراق برای مبارزه با تروریست‌ها اشاره کرد و افزود: در سوریه نیز طرح تسلط آمریکا با استفاده از تروریست‌های مورد حمایت خود به شکست انجامید و روسیه و ایران در این عرصه همکاری گسترده داشتند.

وی با بیان اینکه دولت فلسطین نیز میانجی‌گری آمریکا را رد کرده است، افزود: آمریکا تلاش خواهد کرد در نشست ورشو به گونه‌ای رفتار کند که گویا ابتکار عمل را در خاورمیانه در دست دارد اما در واقع چنین نیست و این کشور در حاشیه روند حل مسائل خاورمیانه مانده است و نشست سیاسی در پایتخت لهستان کمک قابل توجهی به واشنگتن برای کنترل منطقه نخواهد کرد.

باشگاه سیاسی بین المللی «والدای» که لوکیانف ریاست علمی آن را برعهده دارد، سال ۲۰۰۴ به منظور ایجاد میدانی برای مباحثه همانند داووس سوییس و در رقابت با این کنفرانس بین المللی غربی تاسیس شده است.

این باشگاه سیاسی با جذب همکاری بیش از ۶۰ کشور جهان نشست‌های خود را سالانه و منظم برگزار می‌کند و به عنوان گردهمایی بین المللی ارایه کننده دیدگاه‌های مستقل سیاسی یا همگرا با روسیه است.

اروپام*۳۹۱*۱۳۴۶**

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش پمپئو به غیبت آلمان و فرانسه در نشست ضدایرانی ورشو

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
واکنش پمپئو به غیبت آلمان و فرانسه در نشست ضدایرانی ورشو
وزیر خارجه آمریکا در توجیه عدم حضور همتایان آلمانی و فرانسوی در نشست ضدایرانی ورشو، از احترام به حق انتخاب آنها سخن گفت و مدعی شد که به هرحال، این نشست دستاورد مهمی برای خاورمیانه دارد.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، پایتخت لهستان امروز چهارشنبه شاهد برگزاری نخستین روز از نشست ضدایرانی است که با ابتکار عمل آمریکا و با عنوان ظاهرفریب «ترویج آینده‌ای برآمده از صلح و امنیت در خاورمیانه» در سطح وزرای خارجه انجام خواهد شد.

این درحالی است که غیبت «هایکو ماس» و «ژان ایو لودریان» وزرای خارجه آلمان و فرانسه به عنوان ۲ قدرت مطرح اروپایی، تنش‌های ناشی از خروج یکجانبه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام را بیش‌ازپیش، نمایان می‌کند.

بیشتر بخوانید:گزارش گاردین از حضور محدود در کنفرانس ورشونتانیاهو: روزانه علیه ایران اقدام می‌کنیم، حتی همین دیروز

از سوی دیگر، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از غائبین بزرگ این نشست ۲ روزه است.

البته پمپئو که پیش از عزیمت به ورشو، سفری به اسلواکی داشت؛ تلاش کرد تا غیبت چهره‌های سرشناس اروپا از این نشست را به گونه‌ای توجیه کند.

وی در این باره گفت: وزرای خارجه برخی کشورها می‌آیند و برخی دیگر هم نمی‌آیند. حق انتخاب با خود آنها است.

پمپئو در ادامه مدعی شد: فکر می‌کنیم که پیشرفت واقعی حاصل خواهد شد. ده‌ها کشور آنجا خواهند بود که با جدیت درباره خاورمیانه‌ای بهتر و باثبات‌تر تلاش خواهند کرد و امیدوارم وقتی روز پنجشنبه ورشو را ترک می‌کنیم، به این دستاورد رسیده باشیم.

گفتنی است در بیانیه وزارت خارجه در مورد این نشست اشاره‌ای به ایران نشده، اما پمپئو پیشتر گفته بود یک هدف عمده از برگزاری این کنفرانس، جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر خارجه آمریکا اوایل بهمن ماه گفته بود کشورش قصد دارد برای مقابله با تهران یک ائتلاف تشکیل دهدمنبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

متاسفانه شبکه های لهستانی تمام توان خود را از 2 ماه پیش در راستای تروریسم در ایران و هدایت آن به منطقه را با بکارگیری عناصر خودشان بکار گرفته بودند حتی شاهین نجفی سناریو ساز

9 ماه قبل

در ادامه بخوانید

متاسفانه نتوانستیم «آدم‌سازی» کنیم/حرف زیاد است، ‌ اما …

ایسناایسنا1 روز قبل
ایشان حکومت اسلامی را همراه با واژه «جمهوری» بیان کردند و این جمله تاریخی را که «من رأی به جمهوری اسلامی می‌دهم، و از شما تقاضا دارم که رأی به جمهوری اسلامی بدهید، نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد. جمهوری اسلامی.» در روز رای‌گیری برای استقرار جمهوری اسلامی بیان کردند. این افراد باید توجه داشته باشند که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهند این اتفاق بیفتد. از آفت‌های حکومت اسلامی این است که کارگزاران و مسؤولانش به زندگی تجملی، لوکس و اشرافی روی آوردند. روحیه خاصی در آن فضا بر جامعه حاکم بود، در همین فضا بود که ۹۸٫۲ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند.

برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف سوخت و حمایت اجتماعی از تصمیمات مهم این جلسه بود، گفت: ابتدا آقای رحمانی فضلی وزیر کشور و آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی به جلسه ارایه کردند. آقای ربیعی افزود: سران قوا از تلاش‌های وزیر کشور برای اجرای طرح تشکر و هرکدام طی صحبت‌های جداگانه بر همکاری همه جانبه همه دستگاه‌ها و نهاد‌های کشور برای اجرای موفق این طرح ملی تاکید کردند. وی همچنین یکی دیگر از مباحث این جلسه را تحقق و اهداف این طرح دانست و گفت: در این جلسه ایجاد عدالت اجتماعی و برخوردار شدن ۶۰ میلیون نفر از خانواده‌های کم درآمد از منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین، مورد تاکید مجدد قرار گرفت. سخنگوی دولت افزود: از اهداف مهم ما در این طرح مبارزه با قاچاق سوخت بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. آقای ربیعی گفت: همچنین بحث مدیریت مصرف سوخت و مقاوم سازی اقتصاد ناشی از این طرح، مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

از فردا طرح معیشتی را برای خانوارها می‌ریزیم

مهرمهر1 روز قبل

شعار علیه روحانی در سخنرانی احمدی‌نژاد+عکس

24+
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | زیرنویس شبکه خبر درباره اعتراضات در برخی شهرهای کشور

همشهریهمشهری1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
دوسایت خبری تحلیلی یکی در ایران و یکی درخارج با پیشینه متفاوت گردانندگان در یک روز اقدام به انتشار نوشته هایی از دوتحلیلگر متفاوت در باره مقتدی صدر کرده‌اند که همپوشانی قابل اعتنایی دارد. تفکر مقتدی صدر به استقرار نوعی حکومت مقتدر با دعاوی دینی (زعامت سیاسی- دینی) تمایل دارد آمیخته با ناسیونالیسم عربی. مقتدی صدر بازیگری است قدرت‌ طلب و جسور که پایگاه قابل‌اعتنا و به خوبی سازمان‌یافته دارد. او هیچ ابایی ندارد که برای نیل به قدرت از حمایت کانون‌های خارجی استفاده کند و اگر ایران را مزاحم راه خود ببیند رودرروی ایران بایستد. به خصوص این روزها که مقتدی صدر با یکه تازی‌های خود برای تداوم و تشدید اعتراضات مردمی در عراق و سمت و سو دهی به جریان تظاهرات، همان برنامه و طرح مطلوب آمریکایی‌ها را پیاده می‌کند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری5 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری5 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مادر ۷ فرزند از تأثیر مثبت ازدواج در سن کم می‌گوید / تربیت فرزندانم را به حضور در تیم ملی تیراندازی ترجیح دادم

قدس آنلاین56 دقیقه قبل

احتمال فعال شدن متروی اصفهان تا عصر امروز وجود دارد

مهر59 دقیقه قبل

برگزاری جشن نوشتار سینمایی به تعویق افتاد

ایسنا1 ساعت قبل

دمای زیر صفر درجه در مناطق زلزله‌زده و ۱۲ شهر دیگر

ایسنا1 ساعت قبل

جلسات کمیته تنظیم بازار روزانه برگزار می‌شود

مهر1 ساعت قبل

عزل شهردار ناحیه به دلیل قصور در برف روز گذشته

انتخاب1 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

14 ساعت قبلاقتصاد آنلاین0

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

1 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1