پلیس فتا برای مسدود نشدن سایت دیوار شرط تعیین کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

پلیس فتا برای مسدود نشدن سایت دیوار شرط تعیین کرد

دو شرط پلیس فتا برای ادامه فعالیت «دیوار» / شاهکار به میدان می‌آید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
دو شرط پلیس فتا برای ادامه فعالیت «دیوار» / شاهکار به میدان می‌آید
خراسان نوشت: بعد از گذشت یک هفته از ارجاع پرونده پلتفرم «دیوار»به دادسرا برای تصمیم گیری درباره مسدودسازی این سایت، رئیس پلیس فتای تهران در تازه‌ترین موضع‌گیری خود ادامه حیات این پلتفرم را منوط به اجرای شروطی کرده است .

طبق اظهارات تورج کاظمی، سایت دیوار در صورت اجرای دوشرط از جمله تعهد به مراجع قضایی درباره برقراری امنیت پلتفرم و نیز قبول پرداخت خسارت به شاکیان زیان دیده در صورت بروز مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و … می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد. اگرچه بررسی محتوای سایت اینترنتی دیوار، به دلیل درج آگهی‌های هنجارشکنانه از مدت‌ها پیش زیر ذره بین پلیس فتا قرار گرفته است، اما ورود جدی پلیس فتاو در پی آن ورود دادستانی به این ماجرا به حدود هشت ماه قبل یعنی تیرماه امسال بازمی‌گردد. ماجرایی که ابتدا با هشدار‌های پلیس فتا به مشتریان این سایت شروع شد اما به دلیل ادامه فعالیت افراد سودجو وکلاهبردار در این سایت وافزایش شکایت‌های افراد زیان دیده منجر به آن شد که سرانجام پلیس فتا در مقاطع مختلفی با تذکر به مدیران این سایت، درباره عواقب ناشی از نبود نظارت بر آگهی‌های درج شده در این سایت هشدار دهد و با آن‌ها اتمام حجت کند. در آن مقطع، رئیس پلیس فتا با اشاره به فعالیت سارقان و مجرمان برای خرید و فروش اموال مسروقه و … در سایت هایی مانند دیوار و شیپور از تذکر به مدیران سایت‌های دیوار و شیپور خبر داد و گفت: متأسفانه با وجود استفاده مردم از این سایت‌ها (دیوار، شیپور و …) تخلفاتی از خرید و فروش اموال مسروقه توسط مالخران بی‌هویت گرفته تا فروش کد و کارت ملی، موضوعات ضداخلاقی و … در آن‌ها روی می‌دهد. رئیس پلیس فتای ناجا با بیان این که به مدیران این سایت‌ها تذکرات لازم ارائه شده است خاطر نشان کرد: تخلفاتی که در سایت دیوار صورت می‌گیرد، بیشتر از بقیه سایت هاست و متاسفانه مدیران این سایت‌ها بیش از توجه به بحث امنیت، به درآمد توجه می‌کنند. هادیان‌فر در عین حال متذکر شده بود: به مدیران این سایت‌ها (دیوار و شیپور) اعلام کردیم اگر اصلاحات لازم را صورت ندهند، با آن‌ها برخورد قضایی می‌شود. نادیده گرفتن تذکرات پلیس فتا از سوی مدیران این سایت، سرانجام به برخورد قضایی با این سایت منجر شد و پرونده سایت دیوار به دادسرا رفت. حالا با گذشت تقریبا یک هفته از ارجاع پرونده پلتفرم دیوار به دادسرا، اعلام شروط جدید از سوی پلیس فتا، فرصت دیگری را به مدیران این سایت داده است تا بتوانند مانع از فیلترینگ پلتفرم خود شوند. شروطی که رئیس پلیس فتای تهران در گفت وگو با ماهنامه پیوست اعلام می‌کند عبارت است از: «تعهد این سایت به مراجع قضایی درباره برقراری امنیت پلتفرم خود و دیگری لزوم پرداخت خسارت به شاکیان در صورت بروز مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و ….»

سامانه احراز هویت کاربران اپلیکیشن های بومی راه اندازی می شود

در همین حال، رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در گفت وگو با خراسان از راه اندازی سامانه «شاهکار» برای احراز هویت کاربران اپلیکیشن‌های بومی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: برای حل مشکل احراز هویت کاربران در اپلیکیشن‌های بومی مانند دیوار درصدد راه اندازی سامانه شاهکار هستیم و به زودی امکان اتصال ۱۰ اپلیکیشن برتر و دو پیام رسان بومی را به API سامانه شاهکار فراهم می‌کنیم. این امکان باعث می‌شود کاربرانی که از این اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند احراز هویت شوند. وی اجرای این طرح را برای جلوگیری از تخلفات و کلاهبرداری در فضای مجازی دانست و گفت: در مرحله نخست این سیستم به ۱۰ اپلیکیشن برتر و دو پیام رسان بومی اختصاص داده می‌شود اما تا سال آینده امکان اتصال به سامانه شاهکار برای تمامی اپلیکیشن‌ها و پیام رسان‌های بومی فراهم می‌شود تا شاهد جلوگیری از کلاهبرداری و تخلف در جابه جایی و نقل و انتقال پول، خدمات پرداخت و خرید و فروش اینترنتی و نیز پرداخت قبوض از طریق این اپلیکیشن‌ها باشیم. وی درباره نحوه عملکرد این سامانه گفت: با ارائه مجوز سامانه «شاهکار» به اپلیکیشن‌ها و پیام رسان‌های بومی، این خدمات دهندگان می‌توانند برای ارائه خدمت هویت کاربران را تایید کنند. به این معنی که شماره‌های تلفنی که از این اپلیکیشن‌ها و پیام رسان‌های بومی استفاده می‌کنند باید تایید شوند. در واقع شماره کاربری که از اپلیکیشن‌های بومی و پیام رسان‌ها استفاده می‌کند با کد ملی وی مطابقت داده می‌شود و در صورتی که اطلاعات وی یکسان باشد امکان استفاده از خدمات را خواهد داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

تشکیل کارگروه بین اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی و پلیس فتا برای حل مشکل دیوار

دیجیاتوخبرگزاری دیجیاتو
تشکیل کارگروه بین اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی و پلیس فتا برای حل مشکل دیوار

«رضا الفت نسب»، عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی خبر از تشکیل یک کارگروه میان این اتحادیه و پلیس فتا از هفته آینده می‌دهد. هدف این کارگروه، در حال حاضر حل اختلافات میان پلیس فتا و سایت دیوار است. به گفته الفت نسب، البته این اولین باری نیست که چنین کارگروهی تشکیل می‌شود. وی در همین رابطه به دیجیاتو گفت:

«چند ماه قبل از سردار هادیان‌فر، رییس پلیس فتای کشور خواستیم تا کارگروهی را در رابطه با حل‌وفصل مشکلات کسب‌وکارهای آنلاین داشته باشیم. این درخواست به یکی از بخش‌های فتا ارجاع شد اما پس از چند جلسه، دیگر جلسات منظم تشکیل نشد. مجددا درخواست دادیم که با توجه به موضوع سایت دیوار، به شکل ویژه جلسات را به شکل عملیاتی و هفتگی برگزار کنیم. در حال حاضر قرار است طی دو جلسه، مشکلات شناسایی شوند و پس از آن شرکت‌های خصوصی نیز در جلسات حضور پیدا کنند. احتمالا نیاز است تا در آینده سازمان‌ها نیز در این جلسات شرکت کنند تا تعامل واقعی شکل بگیرد.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اساسا پلیس فتا برای حل مسئله تمایلی به همکاری دارد یا درخواست می‌کند که دیوار کل مسئولیت‌ها را برعهده بگیرد، می‌گوید: «ما بعد از این جریان با پلیس فتای ناجای کشور مذاکره کردیم. این دوستان دغدغه‌هایی دارند و اعلام کردند که قصد از بین بردن کسب‌وکارهای آنلاین را ندارند، اما به هر حال دغدغه دارند و می‌گویند هدف‌شان کمک به مردم است. حالا قرار است در کارگروه مشترک، این موضوع را حل و فصل کنیم. از نظر من هم فتا و هم کسب‌وکارها باید شرایط همدیگر را بهتر درک کنند. ما در اتحادیه به دنبال آن هستیم تا تعامل را برقرار کنیم و در هفته آینده جلسات این کارگروه آغاز می‌شوند.»

تشکیل کارگروه بین اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی و پلیس فتا برای حل مشکل دیوار - 5

الفت نسب همچنین از تدوین یک آیین نامه برای ارائه مجوز و نظارت بر سایت‌های نیازمندی آنلاین خبر می‌دهد و می‌گوید: «آیین نامه را تدوین کرده‌ و ۱۵ روز پیش آن را تحویل اتاق اصناف داده‌ایم. اتاق اصناف اگر متن را تصویب کند آن را به مرکز اصناف می‌فرستد و در نهایت ابلاغ خواهد شد. تصور من این است که ظرف مدت یک ماه این اتفاق می‌افتد.»

عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر تاکنون آیین نامه‌ای وجود نداشته است، نحوه فعالیت سایت‌های نیازمندی آنلاین چگونه بوده است، می‌گوید: «آیین‌نامه‌ای وجود نداشته اما بعضی رسته‌های اتحادیه می‌توانند بر اساس قانون، ضوابط خاص داشته باشند. ضوابط خاص آنها نوشته شده بود. اما قبل از این آیین‌نامه‌ای نداشته‌ایم و اگر این آیین‌نامه تصویب شود، هم صدور مجوزهای جدید و هم نظارت بر اساس آیین‌نامه خواهد بود.»

الفت نسب بزرگترین مشکل فعلی در وب‌سایت‌های آنلاین آگهی را وجود شماره تلفن‌ با هویت نامعلوم و جعلی می‌داند و راه‌حل آن را نیز وجود دیتای لازم یا دریافت وب‌سرویس از سازمان‌های مختلف می‌داند؛ اتفاقی که هنوز رخ نداده است:

«جاهایی مثل ثبت احوال یا سازمان فناوری می‌توانند وب‌سرویس‌هایی بدهند، مثل سامانه شاهکار. همچنین از پلیس درخواست همکاری کرده‌ایم. برای مثال در بحث کسب‌وکارهایی که پیک موتوری آنلاین ارائه می‌دهند، فعالیت موتورسیکلت‌های سرقتی یک مشکل است که از پلیس درخواست کرده‌ایم وب‌سرویسی را برای شناسایی همین موارد ارائه دهد. بعضی از وب‌سرویس‌ها وجود دارند و برخی هم باید تهیه شوند. برای مثال در مورد شاهکار، حرف زیاد زده می‌شود اما خیلی عملیاتی نشده است. یا وقتی کسب‌وکارها به ثبت احوال مراجعه می‌کنند با این پاسخ مواجه می‌شوند که وب سرویس برای بخش خصوصی نیست. همه این‌ها در حالیست که وب سرویس‌ها می‌توانند کمک شایانی به کسب‌وکارها بکنند و جرم را کاهش دهند.»

هفته گذشته سرهنگ «تورج کاظمی» رییس پلیس فتای تهران بزرگ در مصاحبه‌ای با روزنامه جام جم درخواست مسدود شدن سایت دیواررا مطرح کرده بود. وی همچنین از تشکیل ۳ هزار پرونده تخلف در این پلتفرم از ابتدای سال تا کنون در پلیس فتا خبر داده و گفته بود تاکنون ۳۰ نفر در همین رابطه دستگیر شده‌اند. از سوی دیگر دیوار با انتشار بیانیه‌ای در وبلاگ خود، با اعلام اینکه این پلتفرم ۲۰ میلیون کاربر دارد، گفته بود:

«ما شرایط پلیس را در روزهای اخیر درک می‌کنیم و همواره تلاش کرده‌ایم در فضای همکاری مشکلات را حل کنیم. حتما مقامات پلیس هم تایید می‌کنند که در عمده پرونده‌ها دیوار نقشی نداشته و سهل‌انگاری و اعتمادهای بیجا در فضای معامله افراد با یکدیگر باعث بروز این مشکلات شده است.»

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی همچنین در رابطه با درخواست رییس پلیس فتای تهران مبنی بر مسدودسازی سایت دیوار، بیانیه زیر را در اختیار دیجیاتو قرار داده است که به شرح زیر است:

«در پی انتشار مصاحبه فرمانده محترم پلیس فتا تهران مبنی بر درخواست آن پلیس برای مسدودسازی سایت دیوار، لازم است مطالبی به استحضار کاربران محترم فضای مجازی و مسئولان رسانده شود:

۱- بلاشک وجود حتی یک شکایت بواسطه استفاده از بستر وب سایت‌های نیازمندی آنلاین برای مدیران و دست‌اندرکاران کسب‌وکار آنلاین زیاد بوده و تمام تلاش خود را جهت امن‌تر شدن این فضا می‌نماید.

۲- وبسایت‌های نیازمندی می‌بایست مجوز لازم رو از نهاد ذی‌صلاح دریافت کنند که بر اساس قانون مرجع ذی‌صلاح صدور مجوز صرفا اتحادیه کشوری کسب و کار مجازی است.

۳- اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی بر اساس اختیارات خود و با همکاری وب سایت‌های نیازمندی آنلاین اقدام به تدوین آئین نامه برای ارائه مجوز و نظارت برای وب سایت‌های فوق نموده است که جهت تصویب به اتاق اصناف ایران ارائه و بزودی ابلاغ خواهد شد.

۴- همینک بیش از نیم میلیون آگهی به صورت روزانه در وب سایت‌های نیازمندی ثبت می‌شود که این آمار نشان از زیر ساخت‌های مناسب این وب‌سایت‌ها است.

۵- بلاشک تقویت نظارت بر ثبت آگهی‌ها از دغدغه‌های اصلی مدیران این وب سایت‌ها و نهادهای ناظر است که جهت تحقق آن نیاز به ابزارهای نظارتی از سوی سازمان‌های دولتی است.

۶- بزرگترین مشکل فعلی وجود شماره تلفن‌های با هویت نامعلوم و جعلی است که برای ممیزی نیاز به وجود دیتای لازم یا دریافت وب سرویس از سازمان‌های مرتبط بوده که تا این لحظه این مهم اتفاق نیفتاده است.

۷- فرهنگ‌سازی نحوه استفاده از فضای مجازی جز دغدغه‌های مهم فعالین این اکو سیستم بوده ولیکن جهت انتشار پیام‌های آموزشی و … نیاز به همراهی سازمان‌های مربوطه است و تاخیر در آن مخاطرات بسیاری برای عموم جامعه به همراه خواهد داشت.

۸- به طور قطع هم اکنون و در شرایط ناگوار اقتصادی وب سایت‌های نیازمندی بستر بسیار مناسبی برای کسب و کارهای آفلاین برای معرفی خود بصورت رایگان است که اتفاق بسیار مبارکی است که باید قدردان آن بود.

۹- بلاشک مسدودسازی کسب و کارهای ایرانی موجب هدایت کاربران به فضاهای نا امن غیر ایرانی خواهد شد که با سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی مغایرت دارد.»

خواندن خبر در سایت منبع

سایت «دیوار» گرفتار در موج تبلیغات فروشنده‌های کلاهبردار

تسنیمخبرگزاری تسنیم
سایت «دیوار» گرفتار در موج تبلیغات فروشنده‌های کلاهبردار
چندی است به دلیل افزایش کلاهبرداری‌های رخ داده در سایت دیوار، پلیس فتا خواستار مسدود شدن این سایت شده اما همپای رسیدگی دادسرا به این پرونده، معاون وزیر ارتباطات، راهکاری برای احراز هویت کاربران در این سایت پیشنهاد داد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ طرح احتمال فیلترینگ سایت «دیوار» و خبر حجت‌الاسلام و المسلمین محمد مهدی منتظری؛ دادستان کل کشور مبنی بر رسیدگی دادسرا به این پرونده، زمینه‌ای را برای نقدهای و تحلیل‌های چنین اقدام احتمالی در فضای مجازی به وجود آورده است.

با وجود اینکه کارشناسان حوزه فناوری در شبکه‌های اجتماعی توییتر این اقدام احتمالی را به کل، برخورد سلبی با اکوسیستم فعالیت‌های فناورانه در کشور دانسته و مانند دامی بر سر پیشرفت این قبیل کسب‌وکارها می‌دانند اما موافقان مسدودسازی نیز می‌گویند که این قبیل کسب‌کارها، منجر به رشد دامنه نفوذ کلاهبرداری‌های فضای مجازی به حقیقی شده است.

چرا دیوار به سمت فیلتر کشیده می‌شود

پیش از این سردار علیرضا لطفی؛ رئیس پلیس آگاهی پایتخت هم با بیان اینکه انشار آگهی‌های دروغین با شرایط ایده‌آل و استثنایی یکی از شیوه‌های رایج کلاهبرداری در این سایت‌ها (نظیر دیوار، شیپور و …) است، عنوان کرد: در این شیوه افراد با انتشار آگهی‌های تبلیغاتی مانند فروش خودرو با قیمتی کمتر از قیمت بازار و به قصد اغوای مشتری، گزینه‌هایی نظیر تحویل فوری خودرو، تحویل در مقابل در منزل، پیش فروش اقساطی و غیره را در نظر می‌گیرند.

وی افزود: برخی از شهروندان که آموزش‌های لازم و مناسب را در زمینه استفاده از فضای مجازی و چگونگی فعالیت در سایت‌های تبلیغاتی را ندیده‌اند، طعمه افراد سودجو قرار می‌گیرند.

او با بیان اینکه بدل اندازی از دیگر شیوه‌های بروز این تخلفات است، افزود: با توجه به بستر‌های وقوع جرم در این حوزه، مدیران سایت دیوار نسبت به کنترل این فضا ناتوان ظاهر شدند و از طرفی این موضوع که کدام آگهی سالم و کدام ناسالم است، برای کاربر به صورت واضح مشخص و قابل رویت نیست.

در همین راستا و به نوعی در تکمیل صحبت‌های لطفی، سرهنگ تورج کاظمی؛ رئیس پلیس فتا تهران بزرگ نیز درباره درخواست پلیس فتا مبنی بر مسدودسازی سایت دیوار در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌های کشور اظهار کرد: با توجه به تعداد شاکیان و مالباختگان در سایت‌ تبلیغاتی دیوار، پلیس فتا با ارسال نامه‌ای به دادسرای جرایم رایانه‌ای خواستار مسدودسازی این سایت شد.

وی با تأکید بر اینکه خرید و فروش دسته چک، حیوانات کمیاب و تزئینی گران‌قیمت، تبیلغ ماساژور زن برای آقایان و بالعکس از جمله اقداماتی بود که در این سایت انجام می‌شد، گفت: در گذشته اخطار‌هایی مبنی بر افزایش امنیت و حفظ حریم اطلاعات کاربران را به مدیران سایت دیوار ارسال کردیم اما آنها در انجام این امور ناتوان ظاهر شدند.

سرهنگ کاظمی تصریح کرد: درخواست پلیس فتا این است تا زمانیکه کنترل سایت دیوار توسط مدیران آن انجام نشود، این سایت مسدود باقی بماند.

راهکار معاون وزیر برای احراز هویت در دیوار

به گزارش تسنیم، با توجه به اینکه زمزمه‌های فیلتر کردن سایت دیوار از چند ماه قبل از سوی پلیس و مقامات قضایی مطرح شد و کاظمی؛ رئیس پلیس فتای تهران آبان ماه اعلام کرده بود که اگر سایت‌های دست دوم فروشی، بحث کنترل و شناسایی و احراز هویت کاربران خود را بهبود نبخشند، حتما برخورد جدی‌تری با آنها خواهد شد، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران نسبت به برخورد سلبی واکنش نشان داد.

امیر ناظمی با تأکید بر اینکه نباید نخستین چیزی که به ذهن مسئولان خطور می‌کند «دستور فیلترینگ» باشد، درباره راهکار احراز هویت کاربران در این سایت پیشنهادی را داد و گفت: می‌شود افرادی که قصد دارند اجناس با ارزش بالایی مثلا پنج میلیون تومان را در این سایت به فروش برسانند، ملزم شوند که هویت خودشان را از طریق کارت ملی اعلام کنند؛ از طرف دیگر سایت دیوار نیز بتواند با کمک سامانه شاهکار (شبکه احراز هویت کاربران ایران) هویت فرد را احراز کند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: شیوه کار به این صورت است که فروشنده از طریق سایت دیوار، کد ملی خود را به سامانه شاهکار اعلام می‌کند؛ پس از چند دقیقه یک کد چند رقمی به شماره موبایل آن فرد و هم‌زمان برای دیوار ارسال می‌شود؛ زمانیکه او این کد را در سامانه وارد می‌کند، دیوار می‌تواند چک کند که این کد با کدی که همزمان برای او ارسال شده هم‌خوانی دارد یا خیر.

ناظمی به حفظ حریم خصوصی شهروندان تأکید کرد و گفت: در این روند لازم نیست سایت دیوار یا هر سایت دیگری که از این طریق احزار هویت می‌کند، به تمام اطلاعات فردی کاربر دسترسی داشته باشد؛ این کار هم حریم شخصی شهروندان را حفظ می‌کند و هم این را به وجود می‌آورد که سایت برای یکسری از موضوعات این تطبیق را انجام بدهد.

برخورد دوگانه در برخورد با سایت‌های ایرانی و خارجی

او همچنین در لابه‌لای صحبت‌های خود گفت: زمانی که این اتفاق درباره شرکت‌های خارجی رخ می‌دهد، فیلترشان نمی‌کنیم اما زمانی که یک سرویس و اپلیکیشن ایرانی دچار چنین مشکلاتی می‌شود بلافاصله و راحت، بدون اینکه به پیامدهای آن فکر کنیم خیلی راحت مسئله را رسانه‌ای می‌کنیم و دستور فیلتر آن را می‌دهیم؛ این اقدام برای برندینگ آن تجارت بسیار خطرناک است.

اما شانزدهم بهمن‌ ماه جاری روابط عمومی دیوار پاسخی را از طریق بلاگ رسمی خود به اظهارات اخیر درباره مسدود شدن این سرویس ارائه کرد.

«اظهارات رئیس پلیس فتای تهران بزرگ درباره سایت دیوار که در رسانه‌های عمومی بازتاب یافت، باعث ایجاد نگرانی بین کاربران و همه کسانی شد که دیوار را در شش سال گذشته به عنوان همراه و همکار، همواره کنار خود داشته‌اند.

دیوار در ماه‌های گذشته روزانه نزدیک به ۴۰۰ هزار آگهی ثبت کرده است به این معنا که امسال تعداد آگهی‌های دیوار از مرز ۱۴۰ میلیون آگهی عبور خواهد کرد؛ کار و زندگی‌ بسیاری از مردم از کنار دیوار تأمین می‌شود؛ دیوار به سرعت در حال رشد است و باید آگاهی مردم درباره معامله کردن در این فضا افزایش یابد.

ما شرایط پلیس را در روزهای اخیر درک می‌کنیم و همواره تلاش کرده‌ایم در فضای همکاری مشکلات را حل کنیم؛ حتما مقامات پلیس هم تأیید می‌کنند که در عمده پرونده‌ها دیوار نقشی نداشته و سهل‌انگاری و اعتمادهای بی‌جا در فضای معامله افراد با یکدیگر باعث بروز این مشکلات شده است.

در دیوار بیش از ۳۸۰ هزار کسب‌وکار مشغول فعالیت هستند و این نشان از اعتماد عمومی به این سرویس است؛ آیا بهتر نیست به خاطر عده‌ای سودجو که به گفته رئیس پلیس فتای تهران تنها نزدیک به ۳۰ نفر بوده‌اند، نزدیک به حداقل ۲۰ میلیون کاربر دیوار را نگران نکرد؟ ۲ میلیارد تومان مبلغ کلاهبرداری مورد اشاره رئیس پلیس فتا در مقابل هزاران معامله روزانه موفق و امن بین مردم که با صرفه اقتصادی همراه است آیا می‌تواند معیار یک تصمیم‌گیری باشد؟ آیا تضمینی وجود دارد که با مسدود شدن دیوار این جرایم دیگر در متن جامعه رخ ندهد؟

در عین حال دیوار در تعامل با دادستانی و ابزارهای نظارتی وعده داده شده توسط دستگاه‌های ذی‌ربط در دولت سعی می‌کند معاملاتی نه تنها به صرفه، بلکه ایمن‌تر فراهم کند؛ ما افزایش امنیت کاربران‌مان را همواره از وظایف خود دانسته‌ایم و باز هم در این زمینه تلاش خواهیم کرد؛ از همین‌رو دست همه رسانه‌ها و به‌ویژه مسئولان را برای افزایش آگاهی عموم مردم در زمینه معامله کالای دست دوم می‌فشاریم و امیدواریم همین تعداد اندک تخلفات نیز به صفر نزدیک شود.»

سایت دیوار برای انجام خرید امن، این توصیه‌ها را ارائه کرده است:از کسانی خرید کنید که امکان ملاقات حضوری با آنها پیش از انجام معامله وجود داشته باشد.هرگز پیش از دریافت کالا، هزینه‌ای پرداخت نکنید.اگر فروشنده اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را ارائه کرد، ‌ دلیل کافی برای اعتماد شما به ایشان نیست؛ ممکن است اطلاعات شخص دیگری مورد سوء‌استفاده قرار گرفته باشد.در صورت امکان، پس از خرید کالا، رسید کتبی معتبر از فروشنده دریافت کنید.

بیشتر احتیاط کنید وقتی …قیمت و شرایط ارائه شده بیش از حد عالی به نظر می‌رسد.فروشنده یا خریداری که بی‌دلیل و به طرزی مشکوک اطلاعات حساب بانکی شما را می‌پرسد.می‌خواهید مبلغ قابل توجهی به کسی که نمی‌شناسید، بپردازید؛ سعی کنید در محلی امن مانند پایگاه‌های پلیس یا شعب بانک‌ها قرار بگذارید.

به گزارش تسنیم، با این حال تا مرحله تصمیم‌گیری نهایی دستگاه قضایی در برخورد یا عدم برخورد با این سایت باید منتظر ماند و احیانا خواسته و راهکارهای پیش‌رو برای ارتقای امنیت این درگاه اینترنتی را در آینده تحلیل کرد.دادستان کل کشور: فیلترینگ ‌به معنی مخالفت با فضای مجازی نیست

خواندن خبر در سایت منبع

تهدید به مسدود شدن دیوار

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد
تهدید به مسدود شدن دیوار
دنیای اقتصاد : هفته گذشته یکی از مقامات پلیس فتا با اشاره به وقوع کلاهبرداری‌های مختلف از طریق سایت دیوار از ارسال پرونده این سایت به دادسرا خبر داد. ماجرایی که خیلی زود سروصدای زیادی در فضای استارت‌آپی ایجاد کرد. رئیس پلیس فتای تهران بزرگ به جام جم اعلام کرد که میزان کلاهبرداری‌های انجام گرفته از طریق این سایت به ۲ میلیاردتومان می‌رسد. او همچنین گفت که حدود ۳ هزار پرونده کلاهبرداری از طریق دیوار در پلیس تشکیل شده است.

به گفته وی مدیران سایت دیوار مدعی هستند که سایت دیوار بیش از ۴۰ میلیون کاربر دارد و خودشان هم راهکاری برای حل مشکلات موجود ندارند. وی تاکید کرد در حال حاضر این سایت به بازاری تبدیل شده که مجرمان به راحتی در آن می‌چرخند و طعمه را شناسایی کرده و لطمات سنگین مالی به بار می‌آورند. سایت دیوار بلافاصله به این اظهارات پاسخ داد و نوشت: دیوار در ماه‌های گذشته روزانه نزدیک به ۴۰۰هزار آگهی ثبت کرده است به این معنا که امسال تعداد آگهی‌های دیوار از مرز ۱۴۰میلیون آگهی عبور خواهد کرد. کار و زندگی‌ بسیاری از مردم از کنار دیوار تامین می‌شود. دیوار در این پاسخ گفت که در عمده پرونده‌ها دیوار نقشی نداشته و سهل‌انگاری و اعتمادهای بیجا در فضای معامله افراد با یکدیگر باعث بروز این مشکلات شده است. موضوع درخواست مسدود شدن دیوار در شبکه‌های اجتماعی نیز واکنش‌های زیادی داشت. گروهی از این سایت حمایت کردند و برخی دیگر نیز رشد کلاهبرداری در دیوار را نتیجه کم‌توجهی مدیران این استارت‌آپ به موضوع امنیت معاملات عنوان کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب21 ساعت قبل
ویس میل یکی از قابلیت‌های مهم برای کاربرانی است که مرتب باید پیغامهای خود را بررسی کنند و دسترسی به صندوق دریافت پیغام‌ها برای آنان مهم است. به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، اگر شما یک گوشی گلکسیS۱۰ سامسونگ داشته باشید می‌توانید با روشی بسیار ساده به قابلیت ویس میل دسترسی داشته باشید. نحوه تنظیم یک پیام شخصی صوتی شخصی در گوشی گلکسی S۱۰ به این ترتیب است: _برنامه تلفن را اجرا کنید و اگر صفحه کلید عددی را مشاهده نمی‌کنید، روی «صفحه کلید» در پایین صفحه ضربه بزنید_با ضربه زدن و نگه داشتن کلید «۱» می‌توانید به بخش ویس میل دسترسی پیدا کنید_ برای مدت زمان حدود ۲ ثانیه، «۱» را نگه دارید تا تلفن به صورت خودکار پیام صوتی را فراخوانی کند_ برای دسترسی به تنظیمات پست صوتی، بلافاصله روی «۳» ضربه بزنید_به گزینه‌ها گوش دهید_در بیشتر سیستم‌های صوتی باید روی «۲» ضربه بزنید تا فرآیند را برای ضبط یک تب جدید ایجاد شود_ برای باز کردن یک تب جدید، دوباره روی «۲» ضربه بزنید_پس از انجام کار، روی «#» ضربه بزنید_ برای ذخیره روی «۱» ضربه بزنید_تماس را قطع کنید
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
افزایش آپشن‌ها ۳۰۱ در برنامه‌های ایران خودرو قراردارد و لذا پیش بینی شده تا ۲ مورد استفاده از سقف سانروف و نصب مولتی مدیا جدید به پژو ۳۰۱ اضافه شود. ۳ ماه پس از ارائه خودرو به صورت دستی نمونه گیربکس اتوماتیک نیز روانه بازار خواهد شد. پژو ۳۰۱ بناست تا در ۲ تیپ ساده و فول تولید شود که در ابتدا نوع فول آن روانه بازار می‌شود. به گفته منصوری پژو ۳۰۱ ایرانی از مدل ۲۰۱۷ این خودرو برداشت شده است و توانسته است کلیه استاندارهای ۸۵ گانه را اخذ کند. هنوز ایران خودرو در مورد قیمت این خودرو هیچگونه اظهار نظری نکرده است و بنابر این قیمت این خودرو هنوز اعلام نشده است.
مجله سخت‌افزارمجله سخت‌افزار1 ساعت قبل
این روزها اطلاعات جدیدی از سری پردازنده‌های Atom، تولید شرکت «اینتل» منتشر شده است که نشان دهنده واکنش این شرکت به استفاده از تراشه هایی مانند «اسنپ دراگون» در لپ تاپ‌ها است. اینتل در حال برنامه ریزی برای ارائه نسل جدید پردازنده‌های Atom است که تا کنون چند مشخصه برجسته آنها منتشر شده و حالا می‌دانیم که حتی در زمینه حافظه کش نیز شاهد یک نوآوری برای افزایش قدرت و سرعت هستیم. خانواده Ultra Low Volt Atom از پردازنده‌های اینتل قرار است که تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۹) وارد بازار شوند. سپس حافظه‌های ادغام شده کش L۳ نیز بدانها افزوده شده و عملا مطمئن هستیم که اینبار اینتل برای افزایش کارایی در تراشه‌های اتم قدم‌های بزرگی را برداشته است. گنجاندن L۳ Cache مطمئنا باعث افزایش کارایی خواهد شد، اما همچنین این بدان معناست که تراشه‌های جدید Atom در حال تغییر توان حرارتی خواهند بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، مصطفی سالاری در جلسه‌ای با مدیران شرکت کروز گفت: شرکت کروز به عنوان مجموعه‌ای که حدود ۱۱ هزار شغل پایدار ایجاد کرده و رسیدگی به وضعیت نیروی کار نیز در این شرکت به خوبی انجام می‌‎شود، از جمله شرکت‌های موفقی است که از سازمان تأمین اجتماعی خدمات دریافت می‌کند. باید همکاری نزدیک‌تری بین سازمان تأمین اجتماعی و تولید کنندگان ایجاد شود. ناهید حیدری، مدیرکل تأمین اجتماعی غرب تهران نیز در این بازدید گفت: شرکت کروز از جمله شرکت‌های موفق و بزرگ تحت پوشش شعبه ۱۵ است و با داشتن ۷۵۰۰ بیمه شده از شرکت‌های دوست دار کارگر است که تا کنون ۳ بار به عنوان کارفرمای نمونه سازمان تأمین اجتماعی انتخاب شده است. نادر سخا، مدیرعامل شرکت کروز نیز در این جلسه از حضور مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و هیأت همراه تشکر کرد و گفت: مجموعه همکاران برای موفقیت شرکت تلاش گسترده‌ای دارند و نیروی انسانی متخصص و توانمند از جمله عوامل موفقیت شرکت است. مدیرعامل شرکت کروز گفت: اکثریت کارکنان شرکت کروز از بانوان هستند و این شرکت کاملا خصوصی بوده و بعد از ایران خودرو و سایپا در بین شرکتها صنعت خودرو بالاترین گردش مالی را دارد.

۲۵ تیر | مهم‌ترین خبر روزنامه‌های صبح ایران

15+
همشهریهمشهری1 روز قبل
زومیتزومیت4 ساعت قبل
یاماها MT-۱۲۵ در کلاس موتورسیکلت‌های استاندارد (Naked) قرار می‌گیرد و در بازار اروپا توانسته توجه زیادی را به سمت خود جلب کند. یاماها MT-۱۲۵ برای استفاده‌ در سفرهای درون شهری گزینه‌ای بسیار خوبی است و رقیب مدل‌های هوندا Grom و کاوازاکی Z۱۲۵ Pro محسوب می‌شود. یکی از طرفداران یاماها MT-۱۲۵ دریک اوهلرکینگ، مدیر شرکت Kingstone است. سیستم تعلیق استاندارد یاماها MT-۱۲۵ ساخت KYB USD است. برخلاف بسیاری از موتورسیکلت‌های سفارشی، یاماها MT-۱۲۵ کینگستون یک موتورسیکلت کاملا کاربردی است و قیمت بالایی هم ندارد.

اخبار بیشتر