آخرین اخبار تحلیلی سینمای ایران | سینمای ۹۸ به چه سمتی می‌رود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

آخرین اخبار تحلیلی سینمای ایران | سینمای ۹۸ به چه سمتی می‌رود؟

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم
فیلم‌هایی که به لحاظ موضوع، ساختار، تاثیرگذاری و فروش در سال آینده مورد توجه مخاطبان قرار خواهند گرفت: تختی، شبی که ماه کامل شد، متری شیش و نیم، سرخ‌پوست و ...

عصر ایران؛ نهال موسوی - از همین اکران نوروزی باید منتظر دیدن این ۷ فیلم‌ در سینما باشیم، فیلم‌های برتر جشنواره فجر سی و هفتم که هر کدام کمابیش سهمی از کسب جوایز داشتند. قابل ذکر است این نگرش براساس این پیش‌فرض است که شرایط مناسب اکران را داشته باشند. از منظری دیگر باید اذعان داشت قطعا در سال آینده فیلم‌های دیگری هم اکران خواهد شد که می‌توانند در این لیست قرار گیرند اما این گزینش بر اساس فیلم‌هایی است که در جشنواره فجر سی و هفتم حضور داشتند.

«غلامرضا تختی»

کارگردان: بهرام توکلی

تهیه کننده: سعید ملکان

زوج توکلی و ملکان بعد از فیلم تنگه ابوقریب به سراغ سوژه‌ای جذاب رفته‌اند. «تختی» در یک کلام ساده فیلمی خوش ساخت و استاندارد در سینمای بیوگرافی ورزشی است. شاید به نوعی گفت فیلمی کمیاب در این حوزه در سینمای ایران.

فیلم به زندگی غلامرضا تختی در مقطع‌های کودکی، نوجوانی، بزرگسالی، مبازرات مسابقات کشتی و فوت وی می‌پردازد.

تمام اجزا فیلم از فیلمبرداری و طراحی صحنه تا بازی بازیگران و … در حد عالی است. برای سینمای تنبل ایران چنین فیلمی غنیمت است زیرا که تلاش و دقت زیادی در پشت تمامی پلانهای فیلم دیده می‌شود.

تختی از آن دست فیلم‌هایی است که به هر کسی می‌توان دیدن آنرا توصیه کرد. سینمای بدون قهرمان ایران حال به یک قهرمان پرداخته است. جمله مهمی ذر فیلم است که می‌گوید: «تختی را نوع مرگش تختی نکرد بلکه شیوه زندگی او بود که او را تختی ساخت.»

فیلمنامه فیلم خوب نگاشته شده و مقطع‌های درست و جذابی را از زندگی جهان پهلوان می‌بینیم، تنها حسرتی که به دل می‌ماند این است که‌ای کاش یک کم بیشتر روحیات و عمق تنهایی تختی را درک می‌کردیم. در کل فیلم فاصله‌ای با کراکتر تختی حفظ شده است.

فیلمبرداری فیلم تختی یکی از اتفاقات چشم‌گیر سینمای ایران است، چند پله صعود است. باید به حمید خضوعی ابیانه مدیر فیلمبرداری آن تبریک گفت.

با توجه به اینکه ملکان و توکلی به صورت مشترک فیلمنامه را نوشته‌اند باید گفت از پس این آزمایش حساس و خطیر (ساخت فیلم تختی) سربلند بیرون آمده‌اند. فیلم «غلامرضا تختی» در سال آینده قطعا پرفروش خواهد شد.

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم - 12

«شبی که ماه کامل شد»

کارگردان: نرگس آبیار

تهیه کننده: حسین قاسمی

نرگس آبیار با این فیلم اخیرش کاملا تصورات راجع به سینماگران زن را به هم زد، چون فیلمی که ساخته است در تولید چنان سخت و طاقت فرساست که در ۲ دهه اخیر کمتر کارگردانی چنین کاری کرده است و این در نوع خود کم نظیر و قابل تحسین است.

برخلاف اعتقاد برخی بر طولانی بودن فیلم، اتفاقا به منظور شکل گرفتن داستان و به ثمر نشستن پیام فیلم این زمان لازم است. فیلم بر اساس داستان واقعی خانواده عبدالمالک ریگی (شرور منطقه سیستان و بلوچستان و رئیس گروه جندالله) و ازدواج برادرش عبدالحمید با یک دختر تهرانی است. در فیلم از عاشق شدن این ۲ تا تغییراتی که در زندگی آنها رخ می‌دهد و عاقبت به استحاله عبدالحمید منجر می‌شود را شاهد هستیم.

از فیلم معلوم است که با یک تحقیق و پژوهش مفصل، فیلمنامه نگاشته شده و بازگو کردن این داستان (بر اساس واقعیت) در حد استانداردهای جهانی است، فیلم با زمان ۱۴۰ دقیقه‌ای بسیار روان و در پاره‌ای بخش‌ها نفس‌گیر و میخکوب کننده است.

بازی بازیگران فیلم بسیار چشمگیر و جذاب است هوتن شکیبا، الناز شاکر دوست، شبنم مقدمی و فرشته صدر عرفایی در این فیلم درخشیده‌اند و به حق ۳ بازیگر این فیلم از جشنواره سیمرغ گرفتند.

تمامی اجزا فیلم مانند فیلمبرداری، گریم، صحنه، جلوه ویژه، موسیقی و … در هماهنگی کامل با داستانی است که شاهد آن هستیم.

«شبی که ماه کامل شد» از فیلم‌های پرفروش سال آینده سینمای ایران است.

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم - 22

«متری شیش و نیم»

کارگردان: سعید روستایی

تهیه کننده: سید جمال ساداتیان

سعید روستایی در دومین فیلمش یک گام جاه طلبانه برداشته و فیلمی ساخته است که اولین نکته درباره آن این است که شاهد به جریان درآمدن خونی تازه در سینمای ایران هستیم. از یک منظر دیگر بعد از فیلم تحسین شده «ابد و یک روز» می‌توان گفت سعید روستایی به سلامت از گذرگاه فیلم دومش عبور کرد.

قصه فیلم درباره تقابل و درگیری یک پلیس (صمد با بازی پیمان معادی) و یک خلافکار حرفه‌ای (ناصر خاکزاد با بازی نوید محمد زاده) است تا عاقبت پلیس موفق به دستگیری او شده و …

فیلم یک شروع غافلگیر کننده و بسیار تاثیرگذار دارد و در ادامه هم تا نیم ساعت اول فیلم چندین صحنه شکوهمند را شاهد هستیم (مانند سکانس دستگیری و جمع آوری معتادها و خلاف کارها و …) از آن به بعد هم مرحله به مرحله نزدیک شدن به خلافکار اصلی و عاقبت یک صحنه درخشان دستگیری ناصر خاکزاد.

فیلم به لحاظ فیلمبرداری، تدوین، صدا، طراحی صحنه، موسیقی و … بسیار چشمگیر است و واقعا استانداردهای لازم یک فیلم جهانی در آن مشهود است. تنها اشکالی که به فیلم وارد است در فیلمنامه است علی الخصوص در یک چهارم پایان آن.

بدون تردید این هم فیلم پرفروش خواهد بود.

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم - 31

«سرخ‌پوست»

کارگردان: نیما جاویدی

تهیه کننده: مجید مطلبی

فیلم داستان یک رئیس زندان باهوش در دهه چهل شمسی است، زمانی که قرار است ترفیع درجه بگیرد و رئیس شهربانی کل منطقه شود یک زندانی فرار می‌کند و …

از نکات مثبت فیلم می‌توان به بازی متفاوت نوید محمدزاده و پریناز ایزدیار اشاره کرد و البته فیلمبرداری و طراحی صحنه فیلم بسیار خوب است.

مشکلی که در فیلمنامه وجود دارد این است که خط اصلی داستان ملات لازمه را ندارد ولی نیما جاویدی با کارگردانی درست نقیصه فیلمنامه را تا حد زیادی جبران نموده و همین اتفاق باعث می‌شود مخاطب تا آخر فیلم را دنبال کند.

نیما جاویدی هم چون سعید روستایی در دومین فیلمش یک گام رو به جلو برداشته و از فیلم اولش «ملبورن» فاصله گرفته است، فیلم را در یک جمله می‌توان گفت فیلمی «منتقد پسند» است، تمام پارمترهای لازم برای چنین سلیقه‌ای را دارد. در اکران هم فروش قابل توجهی خواهد داشت، شاید جز ۵ فیلم‌ پرفروش سال آینده نباشد اما در پله دوم پرفروش‌ها خواهد بود.

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم - 40

«درخونگاه»

کارگردان: سیاوش اسعدی

تهیه کننده: منصور سهراب‌پور

درخونگاه متعلق به سینمای داستان‌‌پرداز است که اتفاقا این کار را هم به خوبی انجام می‌دهد، فیلم یک فضا، زمان و مکان را می‌سازد و در ارائه و معرفی قصه یک خانواده در گوشه‌ای از تهران اوائل دهه ۷۰ موفق است. پسر بزرگ خانواده، که در ژاپن ۸ سال با کار سخت پول جمع کرده و حال برگشته تا زندگی و آینده‌ای خوب برای خود و خانواده و اطرافیانش رقم بزند اما …

اسعدی یک فیلم استاندارد و با کیفیت ساخته است، کارگردانی فیلم توجه برانگیز و حتی در پاره‌ای لحظات تحسین برانگیز است. فیلم داستان محور است و قطعا در زمان اکران به دلیل موضوعات مطرح شده در فیلم بحث برانگیز خواهد بود.

گروه بازیگران فیلم نقش آفرینی بسیار خوبی داشته‌اند و امین حیایی و ژاله صامتی در نقش‌هایشان خوش نشسته‌اند. با توجه به اینکه ژاله صامتی از امین حیایی به لحاظ سنی کوچکتر است اما نقش مادر او را در فیلم ایفا می‌کند و بسیار باورپذیر است.

با توجه به اینکه اتفاقات فیلم در سال ۱۳۷۰ رخ می‌دهد، گروه طراحی صحنه و لباس فیلم در جهت باز آفرینی آن دوران موفق‌اند وفیلمبرداری فیلم هم این ترکیب را کامل می‌کند.

بازیگرانی هم که حضوری کوتاه در فیلم داشته‌اند هم می‌درخشند علی الخصوص نادر فلاح و پانته‌آ پناهي‌ها.

فیلمی چون درخونگاه برای سینمای ایران لازم است، فیلمی که به دنبال جذب مخاطب است اما از راه درست، نه از راه باج دادن و یا استفاده از تمهیدات مبتذل و پیش‌پا افتاده.

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم - 50

«قصرشیرین»

تهیه کننده و کارگردان: رضا میرکریمی

میر کریمی با قصر شیرین به موضوع خانواده و روابط اعضای خانواده پرداخته است. فیلم غیر از مقدمه نسبتا طولانی‌اش بسیار خوب داستانش را روایت می‌کند و به مخاطب یک فیلم خوش‌ساخت و استاندارد در سینمای ایران را نشان می‌دهد.

قصه فیلم در ارتباط با مواجه شدن پدری با پسر و دخترش بعد از سه سال است که حال به دیل فوت مادر باید آنها را نزد خود ببرد. بازی حامد بهداد حساب شده و باور پذیر از کار درآمده است.

بزرگترین اتفاق بازیگری فیلم قصر شیرین 2 بازیگر کودک (پسرو دختر) آن هستند که بار زیادی از پیش بردن قصه و ارائه شناخت از مادر (شیرین) بر دوش آنهاست، این دو بازیگر کودک درخشان ظاهر می‌شوند. بابت این انتخاب و اساسا یافتن این ۲ بازیگر باید به میر کریمی تبریک گفت.

قصر شیرین در اکثر بخش‌ها چون فیلمبرداری، صدابرداری، طراحی صحنه و لباس، موسیقی و … موفق و قابل قبول است. ایرادی که بر این فیلم می‌توان گرفت پایان آن است، اساسا یکی از آسیب‌های سینمای ایران پایان فیلم‌هاست که این مهم باید در فیلمنامه لحاظ شود، فیلم میرکریمی هم از این بخش ضربه خورده است.

نمی‌توان گفت فیلم پرفروشی خواهد بود اما از ان دسته فیلم‌هایی است که فروشی متناسب با خودش را خواهد داشت، اصطلاحا این است که سرمایه خودش را باز می‌گرداند.

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم - 59

«جان دار»

کارگردان: پدرام پور امیری، حسین امیری دوماری

تهیه کننده: کامران مجیدی

یک اتفاق دیگر در سینمای فیلم اولی‌ها فیلم جان‌دار و ۲ کارگردان جوان آن است، فیلم داستان یک خانواده است که شب مراسم عقد دختر خانواده برادر خواستگار سابق او سعی در بهم زدن مهمانی آنها دارد و در پی دعوا و درگیری او توسط یکی از برادران دختر کشته می‌شود، حال خانواده دختر از خواستگار سابق باید رضایت بگیرند و …

فیلمنامه جاندار داستانی پرکشش و جذاب دارد که به تناوب مخاطب را با گره افکنی‌های جدید غافل گیر می‌کند. تنها ایراد بزرگ این فیلم هم پایان آن است که از مرحله پایان باز هم رد شده است و باید گفت پایان ناتمام، انگار قرار است ادامه فیلم را در قسمت دوم آن شاهد باشیم.

موضوعی که در جاندار مطرح می‌شود یک نقد اجتماعی جدی است به موقعیت‌هایی است که انسانها در آن گرفتار می‌شوند و راه پس و پیش ندارند، طبیعتا اگر فیلم پایان دیگری داشت امتیاز فیلم بالاتر بود.

بازیگران فیلم همگی در نقشهایشان بسیار خوب ظاهر شده‌اند و انصافا بازی حامد بهداد در این فیلم یک اتفاق است، یک بازی در شخصیتی تا حدی عصبی اما مطیع و دوست‌داشتنی.

باید به کارگردانان جوان فیلم جاندار تبریک گفت چون اساسا سر و شکل فیلم آنها مانند فیلم اولی نیست و پختگی بیشتری در آن مشهود است.

سینمای ۹۸ در انتظار این ۷ فیلم - 68

خواندن خبر در سایت منبع

قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما
خبرگزاری میزان- جدول فروش سینما طی دو هفته گذشته و با توجه به همزمانی با جشنواره فیلم فجر افت قابل توجهی را تجربه کرده و حال باید دید با اتمام این جشنواره بار دیگر شاهد افزایش فروش آثار سینمایی در هفته جاری خواهیم بود یا خیر.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگیخبرگزاری میزان، جدول فروش سینمای ایران با اعلام صدرنشینی فیلم سینمایی "قانون مورفی«ساخته سینمایی»رامبد جوان" در ششمین هفته از اکران این فیلم سینمایی منتشر شد.

جدول فروش سینما طی دو هفته گذشته و با توجه به همزمانی با جشنواره فیلم فجر افت قابل توجهی را تجربه کرده و حال باید دید با اتمام این جشنواره بار دیگر شاهد افزایش فروش آثار سینمایی در هفته جاری خواهیم بود یا خیر.

قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما - 4

قانون مورفی

فروش هفتگی: ۵۴۸,۴۹۱,۰۰۰ تومان

فروش کلی: ۷,۷۱۹,۲۰۰,۰۰۰ تومان

نویسنده و کارگردان: رامبد جوان

بازیگران: امیر جدیدی، امیر جعفری، هادی کاظمی، سروش صحت و رامبد جوان

خلاصه داستان: این فیلم یک اثر اکشن طنز است.

قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما - 12

تخته گاز

فروش هفتگی: ۲۱۲,۷۴۹,۰۰۰ تومان

فروش کلی: ۱,۴۹۹,۷۹۱,۰۰۰ تومان

نویسنده و کارگردان: محمد آهنگرانی

بازیگران: سام درخشانی، کامبیز دیرباز، لیلا اوتادی، الهام حمیدی، رز رضوی، بیژن بنفشه‌خواه، نیما شاهرخ‌شاهی، پرستو صالحی

خلاصه داستان: «سلیمان» قطار خنده را به قصد اثبات مرد بودنش در خانواده و جامعه تخته گاز می‌راند چرا که به هزار و یک دلیل زیر سوال قرار گرفته شده و خود او خود نیز به این امر واقف شده و درصدد رفع نواقص خود برآمده است و در این مابین فضای شاد و مفرحی را برای مخاطبین به ارمغان می‌آورد و در این مسیر فراز و نشیب هایی را پشت سر می‌گذارد و در ایستگاه‌های مختلف خنده توقفی می‌کند.

قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما - 19

کلمبوس

فروش هفتگی: ۱۲۳,۱۴۰,۰۰۰ تومان

فروش کلی: ۴,۷۷۶,۱۴۱,۰۰۰ تومان

نویسنده و کارگردان: هاتف علیمردانی

بازیگران: فرهاداصلانی، سعیدپورصمیمی، شبنم مقدمی، مجید صالحی با حضور هانیه توسلی و فریده سپاه منصور، گیتی قاسمی

خلاصه داستان: در این روزهای سرد، در این روزهای سخت، بروم یا بمانم؟!

قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما - 26

مارموز

فروش هفتگی: ۱۰۷,۱۵۷,۰۰۰ تومان

فروش کلی: ۶,۳۱۵,۷۰۰,۰۰۰ تومان

نویسنده و کارگردان: کمال تبریزی

بازیگران: حامد بهداد، ویشکا آسایش، آزاده صمدی، رضا ناجی، مانی حقیقی، محمد بحرانی، عیسی یوسفی پور، سیاوش چراغی پور، مرتضی زارع، بهزاد قدیانلو، فرهان معین زاده همراه با گروه موسیقی «بمرانی»

خلاصه داستان: این فیلم با مضمونی کمدی و سیاسی روایتگر داستان زندگی شخصی به نام «قدرت» با بازی حامد بهداد است که سودای رسیدن به قدرت را دارد.

قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما - 35

بمب یک عاشقانه

فروش هفتگی: ۹۹,۹۹۴,۰۰۰ تومان

فروش کلی: ۶,۵۸۳,۴۳۶,۰۰۰ تومان

نویسنده و کارگردان: پیمان معادی

بازیگران: لیلا حاتمی، پیمان معادی، سیامک انصاری، حبیب رضایی، سیامک صفری، صبا گرگین پور، معصومه قاسمی‌پور، رامین پورایمان، بهادر مالکی‌

خلاصه داستان: در بحبوحه‌ی جنگ ایران و عراق در سال۱۳۶۷، تهران بی‌وقفه بمباران می‌شد. عشق، محبت، امید، زندگی و ترس از مرگ را در رو‌زهای پر اضطراب آن زمان برای مردمی که درگیرجنگ بودند از بین می‌برد. اغلب عشق به سختی درک می‌‍شود اما مرگ واقعیتی است ترسناک. «بمب؛ یک داستان عاشقانه» نشان می‌دهد که عشق و امید چطورحتی در مواجهه با تاریکی مرگ، راهشان را پیدا می‌کنند. روایت انسان‌هایی است که هیچ‌گاه فرصت عاشق شدن و به دلخواه خود زندگی کردن را نداشته‌ و تنها برای لقمه نانی به سختی کار کرده‌اند. این فیلم روایت انسان‌هایی است که در استبداد زمان و مکان به دام افتاده‌اند اما گویی که آرزوهای برباد رفته‌ی آن‌ها هم‌چنان گریبان‌گیر ما است. گویی با تمام آن آرزوها از دوردست‌ها آمده‌اند و به انتظار هستند که داستانشان روایت شود، یا شاید کسی دوباره آن‌ را زندگی کند: داستانی از عشقی انسانی و ساده.

قانون مورفی در آستانه هفت میلیارد تومان/فیلم رامبد جوان صدرنشین جدول فروش سینما - 42

همچنین فیلم‌های دزد و پری با ۷۷,۵۶۲,۰۰۰ تومان، ترانه با ۵۳,۵۶۷,۰۰۰ تومان و پاستاریونی با ۳۲,۸۷۲,۰۰۰ تومان فروش رتبه‌های هفتم و دهم جدول فروش سینمای ایران را در اختیار دارند.

خواندن خبر در سایت منبع

جشنواره فیلم فجر ۹۷ گامی رو به جلو در حوزه سینما بود

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
جشنواره فیلم فجر ۹۷ گامی رو به جلو در حوزه سینما بود
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معقتد است جشنواره فیلم فجر امسال نسبت به سال‌های گذشته یک گام به پیش و از حاشیه‌های کمتری برخوردار بود.

احمد مازنی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملتبا اشاره به برگزاری سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر گفت: جشنواره امسال نسبت به سال‌های گذشته یک گام به پیش و از حاشیه‌های کمتری برخوردار بود و اگرچه داوران در تمام دوره‌ها برای قضاوت شایسته تلاش کردند ولی در این دوره به خصوص در انتخاب برگزیدگان داوری‌های بهتری صورت گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: نکته مثبت داوری این دوره جشنوارهفیلم فجر آن بود که هیئت داوران نخواستند به هر طریق ممکن همه را راضی کنند و جوایز را بین تمام فیلم‌ها تقسیم کنند بلکه در یک نگاه منصفانه، برخورد فنی‌تری صورت گرفته است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: ویژگی‌های مثبت جشنواره فجر و سینمای ایران به مفهوم عدم نقد آن نیست؛ بلکه نقدهایی بر این حوزه وارد است به ویژه آنکه سینمای ایران نتوانسته تاریخ انقلاب اسلامی را به خوبی عرضه کند.

وی تصریح کرد: بخش‌های دیگر نیز در معرفی تاریخی انقلاب اسلامی و فلسفه تحقق آن کوتاهی‌هایی داشته‌ و دارند که همه باید به دنبال جبران این کوتاهی‌ها باشیم و از جمله سینما می‌تواند نقش موثرتری در این جهت داشته باشد.

موضوع فیلم «شبی که ماه کامل شد» نیاز زمانه است

مازنی که به تماشای فیلم «شبی که ماه کامل شد» نشسته است، درباره آن توضیح داد: مهمترین بخش فیلم آخر خانم نرگس آبیار پرداختن به موضوعی بود که نیاز زمانه است؛ مساله انسان‌هایی که قربانی افکار و عقاید انحرافی و تکفیری می‌شوند و می‌خواهند مسائل خود را از طریق خشونت و با منطق خود حق‌پنداری پیش برند.

وی با بیان اینکه این امر مساله روز منطقه خاورمیانه است که از آن رنج می‌برد، ادامه داد: در دوران معاصر با این مساله در قالب‌های مختلف روبرو هستیم؛ چه در چهره جریان منافقین در ایران و چه در قالب داعش و تکفیری‌هایی تحمیلی به منطقه که البته برخی از مناطق مرزی کشور ما نیز از این مساله و مشکل مصون نماندند.

مازنی با تقدیر از به تصویر کشیدن مظلومیت زن با زنگاه زنانه در این فیلم، گفت: با این که بر فیلم نگاه مردانه حاکم است اما ذیل آن یک نگاه مظلومانه و لطیف زنانه چه در نقش مادر یا در همسر احساس می‌شود و البته هر دو هنرمند زنی که در این فیلم ایفای نقش اصلی و مکمل دارند، جوایز را به دست آوردند.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: برخلاف تصور غلط و تبلیغات سوء در مورد نقش و تاثیرگذاری زنان در دوره انقلاب اسلامی ایران، این اثر نشان داد زن مسلمان می‌تواند در عرصه‌های مختلف حضوری تاثیرگذار داشته باشد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نمایش فیلم‌هایی درباره موسیقی در خانه سینما

ایلناخبرگزاری ایلنا
نمایش فیلم‌هایی درباره موسیقی در خانه سینما
همزمان با سی و چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر خانه سینما تعدادی از فیلم‌های ساخته شده با موضوع موسیقی را به نمایش می‌گذارد.

نمایش فیلم‌هایی درباره موسیقی در خانه سینما - 1

به گزارش ایلنا، سالن سیف‌الله داد خانه سینما در ایام برگزاری سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر میزبان مخاطبان و پژوهشگران با نمایش چندین فیلم مستند با موضوع موسیقی خواهد بود. این آثار مجموعه فیلم‌های مستندی هستند که طی سال‌های گذشته با محوریت موسیقی تهیه و تولید شده است.

یلم «مایسترو» به کارگردانی وحید زارع‌زاده درباره لوریس چکناواریان، مستند بلند «سمفونی ایران» حساخته وحید موساییئان که درباره فریدون شهبازیان، «شش قرن و شش سال سکوت» به کارگردانی مجتبی میرتهماسب، مستند «ممد نبودی» به کارگردانی شهروز توکل، «آقایان پرنده»، مستندی به کارگردانی رضا بهرامی‌نژاد، فیلم مستند «در انتهای یک روز کامل» به کارگردانی کامران حیدری و مینا کشاورز، «اسکورپیو» به کارگردانی فریده صارمی و امید هاشملو، «فریاد رو به باد» عنوان فیلم مستندی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی عطا مهراد و سیاوش جمالی، «اهمیت عارف بودن» به کارگردانی مهدی باقری، «والسی برای تهران» به کارگردانی زینب تبریزی، مستند «بزم رزم» به کارگردانی سیدوحید حسینی، مستند «برف» به کارگردانی مهران زینت بخش، «بن بست» عنوان فیلمی به کارگردانی مصطفی شیری، «یک موسیقیدان در دربار قاجار به کارگردانی مهران پورمندان، مستند «دوکمانچه» به کارگردانی بهمن کیارستمی، مستند «گوشه‌های اصفهان» به کارگردانی محمدرضا مهیمن، «هزار داستان امیرجاهد» به کارگردانی منوچهر مشیری، مستند «آخرین بخشی» به کارگردانی فرشاد فناییان در روزهای برگزاری جشنواره موسیقی فجر در خانه سینما به نمایش درمی‌آیند.

خواندن خبر در سایت منبع

سینمای امروز به سمت بازیگران ویترینی رفته است/بازیگران جوان برای ورود به سینما صبر کنند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
سینمای امروز به سمت بازیگران ویترینی رفته است/بازیگران جوان برای ورود به سینما صبر کنند
خبرگزاری میزان- بازیگر فیلم روزهای نارنجی گفت: بازیگران خوب تئاتر کمتر راهی برای ورود به سینما پیدا می کنند زیرا شاید سینمای امروز بیشتر به سمت بازیگران ویترینی رفته است که باز هم تاکید می کنم بد نیست.
سینمای امروز به سمت بازیگران ویترینی رفته است/بازیگران جوان برای ورود به سینما صبر کنند - 0

رویا حسینی بازیگر فیلم روزهای نارنجی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، درخصوص ویترینی شدن بسیاری از بازیگران زن سینمای ایران و عدم تطابق کیفیت بازی آنها بر تعداد خضورشان در سینما گفت: واقعیت امر بخشی از سینمای امروز به سمت ویترین شدن بازیگران رفته است. البته این گاهی از اوقات بد هم نیست. به هر حال زیبایی ظاهری و ذاتی وجهی از یک بازیگر است.

وی در همین راستا ادامه داد: البته این را فراموش نکنیم که کیفیت بازیگری بسیار مهم است و اگر این کیفیت بازی با زیبایی هم راستا شود اتفاقات خوبی برای یک بازیگر می‌افتد. به هر حال برخی بازیگران زن در تئاتر هر روزه فعالیت درخشانی دارند اما متاسفانه کمتر دیده می‌شوند.

بازیگر فیلم روزهای نارنجی درباره کم کار بودن بازیگران خوب تئاتر در سینما اضافه کرد: بازیگران خوب تئاتر کمتر راهی برای ورود به سینما پیدا می‌کنند زیرا شاید سینمای امروز بیشتر به سمت بازیگران ویترینی رفته است که باز هم تاکید می‌کنم بد نیست.

وی با اشاره به حضورش در فیلم روزهای نارنجی تاکید کرد: اما من پیشنهادم به بازیگران جوان این است که صبور باشند و مطمئن باشند که اتفاقات بسیار خوبی برای آنها در آینده می‌افتد و احتمالا آرش لاهوتی نامی پیدا شود که استعداد آنها را کشف کرده و بر همین اساس آنها را به سینما معرفی کند.

حسینی خطاب به همنسلان خود در عرصه بازیگری افزود: من هنوز برای نصیحت خیلی جوانم اما صحبتم با بازیگران جوان این است که صبور باشند. اگر واقعا هدف واقعی آنها بازیگری است تنها راه موفقیت صبوری است.

خواندن خبر در سایت منبع

همایون غنی زاده؛ روشنفکر نابغه یا پسرک لوس سینما!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
همایون غنی زاده؛ روشنفکر نابغه یا پسرک لوس سینما!
سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر چند روز قبل با برگزاری مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان به کار خود پایان داد. اما همچنان حرف و حدیث‌ها درباره نپذیرفتن سیمرغ نگاه نو توسط همایون غنی زاده ادامه دارد.

برترین‌ها - زینب نثار: سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر چند روز قبل با برگزاری مراسم اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان به کار خود پایان داد. اما همچنان حرف و حدیث‌ها درباره نپذیرفتن سیمرغ نگاه نو توسط همایون غنی زاده ادامه دارد.

از اهالی سینما گرفته تا کاربران عادی در فضای مجازی، رفتار این کارگردان جوان را به دلایل مختلف مورد انتقاد قرار داده‌اند. برخی گفتند که سیمرغ بلورین بهترین مسخره‌بازی باید به همایون غنی‌زاده می‌رسید.

همایون غنی زاده؛ روشنفکر نابغه یا پسرک لوس سینما! - 3

سیمرغ دومی را دوست داشتم، اما دومی را نه

همایون غنی زاده، هنرمند ۳۷ ساله از سال‌ها پیش در تئاتر فعالیت کرده و نمایشنامه‌های موفقی مانند «کالیگولا» و «می سی سی پی نشسته می‌میرد» را به روی صحنه برده است. وی همچنین مالک کافه‌های معروف گودو در پایتخت هم است.

«مسخره‌باز» اولین اثر سینمایی غنی زاده است که امسال در جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد. این فیلم درباره جوانی شیفته بازیگری (با بازی صابر ابر) است که در یک سلمانی کار می‌کند. بابک حمیدیان، علی نصیریان و هدیه تهرانی هم از دیگر هنرمندان حاضر در این فیلم هستند. استاد علی نصیریان برای نقش آفرینی در این فیلم سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد.

از آن جایی که مسخره‌باز اولین فیلم اثر سینمایی همایون غنی زاده بود این فیلم در بخش نگاه نوی جشنواره که مربوط به فیلم اولی‌هاست، شرکت داده شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم نگاه نو به مسخره‌باز تعلق گرفت و همچنین سیمرغ بهترین فیلم هنر و تجربه.

همایون غنی زاده جایزه بهترین فیلم بخش نگاه نو را دریافت نپذیرفت و به جای خود یک جوان افغانستانی را به روی سن فرستاد. خیال محمد گفت که برای غنی زاده کار می‌کند و از وی خواسته تا در مراسم از سختی‌های شهروندان افغان در ایران بگوید، اما همایون غنی زاده گفته که خودش به روی صحنه برود و از مشکلات‌شان بگوید.

همایون غنی زاده؛ روشنفکر نابغه یا پسرک لوس سینما! - 9

جوان افغان که بر روی صحنه معذب به نظر می‌آمد، اضافه کرد ایرانی‌ها این روز‌ها مشکلات زیادی دارند و برای همین فقط می‌خواهد از ایرانی‌ها برای سال‌ها میزبانی‌شان تشکر کند و برای آن‌ها آرزوی آرامش دارد. خیال محمد متنی هم از غنی زاده خواند که نوشته بود، چون فکر می‌کند نتوانسته با فیلمش نگاه نویی به جشنواره تزریق کند پس سیمرغ این بخش را هم نمی‌پذیرد.

اما کمی بعد هیئت داوران با اعلام برنده سیمرغ بهترین فیلم هنر و تجربه یعنی همایون غنی زاده همه را سورپرایز کرد. این بار این کارگردان به روی سن آمد و جایزه‌اش را دریافت کرد. وی گفت که سیمرغ اولی را دوست نداشته، اما سیمرغ دومی را دوست دارد. غنی زاده با جملاتی مبهم و پر از مکث اضافه کرد که به علی نصیریان بعد از ۴۰ سال فعالیت یک سیمرغ داده‌اند، اما در یک شب به من ۲ سیمرغ می‌دهند. به هر حال من کلیات این جشنواره را قبول کرده‌ام.

سینماگر جوانی که می‌خواهد ادای مارلون براندو را در بیاورد

همه متفق القول بعد از نپذیرفتن سیمرغ توسط کارگردان تازه کار سینما گفتند که او از مارلون براندوی کبیر، بازیگر نامدار و اسطوره‌ای سینما تقلید کرده است.

مارلون براندو، بازیگر بزرگ تاریخ سینما در سال ۱۹۷۳ میلادی برای ایفای نقش «ویتو کورلئونه» در پدرخوانده موفق به دریافت جایزه اسکار شد. براندو در اعتراض به رفتار تبعیض آمیز سینمای آمریکا نسبت به بومیان از دریافت اسکار خودداری کرد و دختر سرخپوست جوانی را به جای خود به مراسم فرستاد تا نامه اعتراضی او را در مراسم بخواند.

منتقدان همایون غنی زاده اعتقاد دارند که او تقلید ناشیانه و ضعیفی از مارلون براندو کرده است تا جلب توجه کند. در ضمن براندو سال‌ها برای حقوق سرخپوستان بومی آمریکا جنگیده بود. او هم خودش می‌دانست و هم رسما در نامه‌اش اعلام کرد که در اعتراض به تبعیض‌ها نسبت به سرخپوستان معترض است.

همایون غنی زاده؛ روشنفکر نابغه یا پسرک لوس سینما! - 17

اما همایون غنی زاده دقیقا معلوم نیست که به چه چیزی اعتراض دارد. اگر او نسبت تبعیض به افغان‌ها معترض است پس چرا در نامه‌اش می‌گوید به دلیل موفق نشدن در تزریق نگاه نو به جشنواره نمی‌تواند سیمرغ این بخش را دریافت کند. اصلا اگر او اعتقاد دارد اثرش نگاه نویی ندارد پس چرا اصلا فیلمش را به جشنواره داده در حالی که می‌دانسته آثار کارگردان‌های فیلم اولی در بخش نگاه نوی جشنواره رقابت می‌کنند.

حمله تند منتقد سینما به کارگردان جوان

مهرزاد دانش، عضو هیئت داوران جشنواره فیلم فجر امسال و منتقد سینما با لحنی تند، همایون غنی زاده را به دلیل رفتارش در اختتامیه سرزنش کرد.

مهرزاد دانش در کانال تلگرامی خود نوشت: «لوس‌بازی زننده جوانک تازه‌کاری با رفتار‌های تهوع‌آور متظاهرانه‌اش در ادا درآوردن کژفهمانه از براندوی بزرگ و پذیرش/عدم پذیرش ادواری جایزه‌اش، از میزان شعور اجتماعی‌اش رونمایی‌ای جانانه به عمل آورد، نشان داد این جایگاه نیاز به مراقبت بیش‌تر دارد».

این منتقد به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر پیشنهاد کرده تا تهمیداتی بیندیشد تا در سال‌های بعدی افرادی این طور بدون دلیل از پذیرفتن جایزه خودداری می‌کنند در سال‌های بعدی نتوانند دوباره در جشنواره شرکت کنند.

همایون غنی زاده؛ روشنفکر نابغه یا پسرک لوس سینما! - 23

برخی کاربران در فضای مجازی هم گفتند همایون غنی زاده با نپذیرفتن سیمرغ به داوران بی احترامی کرده است. حتی تعدادی از کاربران توییتر گفتند که غنی زاده در کافه هایش رفتار ظالمانه‌ای با کارگران افغانش دارد و فرستادن یک جوان افغانی برای طرح مشکلات افغانستانی‌ها فقط یک رفتار متظاهرانه از سوی او بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

سوال رضا کیانیان از مدیران سینمایی

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
سوال رضا کیانیان از مدیران سینمایی
رضا کیانیان با انتشار یادداشتی ، به اکران فیلم آشغالهای دوست داشتنی پس از ۶ سال واکنش نشان داد.

برترین‌ها: رضا کیانیان با انتشار یادداشتی، به اکران فیلم آشغالهای دوست داشتنی پس از ۶ سال واکنش نشان داد.

سوال رضا کیانیان از مدیران سینمایی - 1

کیانیان نوشت: فیلم آشغال‌های دوست داشتنی ساخته محسن امیر یوسفی، که سال‌ها توقیف بود، بالاخره اکران شد.

از آقایان و خانم هایی که سال‌ها نمی‌گذاشتند این فیلم اکران شود سؤال می‌کنم: آیا با اکران این فیلم چه اتفاقی افتاد؟ به کدام منافع ملی ضربه زد؟ چی شد که نمی‌بایست می‌شد؟ آن همه پا فشاری برای جلوگیری از اکران بعضی فیلم‌ها برای چیست؟ چرا این همه وقت و سرمایه برای جلوگیری از اکران فیلم‌های توقیف شده صرف می‌شود؟ لطفا به فیلم‌های توقیف شده از جمله فیلم «صد سال به این سال‌ها» هم اجازه اکران بدهید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | اثر جدید سالار عقیلی با شعر سید عبدالجواد موسوی

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل

برگزاری نمایشگاه الکامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
محمد حسن حافظی پور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، گفت: شبکه تلویزیونی اینترنتی «اشاره» به صورت مستقل افتتاح می‌شود اما این شبکه زیر مجموعه شبکه تلویزیون اینترنتی آیو از نظر فنی و محتوایی است. وی افزود: این شبکه ویژه مخاطبان ناشنواست و برنامه‌های آن با استفاده از زبان اشاره و زیر نویس برای این گروه مناسب سازی شده است. مدیر تلویزیونی اینترنتی آیو با اشاره به اینکه شبکه اینترنتی اشاره با تلاش بخش خصوص فعال شده است گفت: برای افتتاح این شبکه ویژه ناشنوایان دنبال منفعت اقتصادی نبوده‌ایم بلکه هدف ارتقای زندگی اجتماعی برای تمام اقشار جامعه از جمله ناشنوایان بوده است. حافظی پور با بیان اینکه اینترنت شبکه‌های تلویزیونی اینترنتی رایگان است به این معنی که حجم استفاده (دانلود آن) محاسبه نمی‌شود اما نیکوکاران فرهنگی می‌توانند هزینه اشتراک مخاطبان ناشنوای این شبکه تلویزیون اینترنتی را بپردازند تا اشتراک آنان رایگان باشد. وی افزود: برای افتتاح این شبکه حدود سه میلیارد تومان هزینه شده است که در کنار هزینه‌های زیر ساختی شبکه آیو که حدود ۷۰ میلیارد تومان ارزش دارد امکان افتتاح شبکه «اشاره» فراهم شد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
مدیر شبکه تلویزیون اینترنتی اشاره در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: برنامه‌های این تلویزیون که از یک ماه پیش به صورت آزمایشی پخش می‌شد از امروز به صورت رسمی برای مخاطبان ناشنوا پخش می‌شود. بهزاد بیک وردی افزود: زیر ساخت شروع به فعالیت شبکه تلویزیون اینترنتی اشاره از ۹ پیش آغاز شد. مدیر شبکه تلویزیون اینترنتی اشاره افزود: برنامه‌های این شبکه ابتدا چهار ساعت و نیم در روز که در مرحله نخست تا ۶ ساعت و در مرحله بعدی تا ۸ ساعت افزایش خواهد یافت که در ۲۴ ساعت شبانه روز به صورت گردشی تکرار می‌شوند. بیک وردی گفت: ۲۵۰ هزار ناشنوای مطلق در کشور زندگی می‌کنند که سالانه هفت هزار نفر به آنان اضافه می‌شود. وی ابراز امیدواری کرد: شبکه تلویزیون اینترنتی اشاره که به صورت تخصصی برای مخاطبان ناشنوا پخش می‌شود بتواند خدمات مناسبی به این گروه از جامعه و خانواده‌های آنان ارائه کند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در پایان این جلسه به خبرنگاران گفت: در این جلسه ائین نامه داخلی ستاد به تصویب اعضا رسید. سید سعید رضا عاملی توجه محوری به جامعه و رصد نیازهای اجتماعی را محوری‌ترین اهداف ستاد مهندسی فرهنگی عنوان کرد و افزود: در شرایط کنونی جلوگیری از تبعیض اجتماعی، تامین عدالت فرهنگی، توجه به نیازهای اساسی مردم و توجه به اقتصاد فرهنگ پایه و اساس مهندسی فرهنگی است. وی گفت: در این جلسه یک وفاق در مورد مفهوم مقوله فرهنگ میان اعضا وجود داشت و ان نگاه دانش یکپارچه به مقوله فرهنگ بود. سید سعید رضا عاملی گفت: در جلسه مرکز مروری بر چارچوب سند مهندسی فرهنگی و بررسی وظایف ششگانه این سند و نگاه به مفهوم مهندسی فرهنگی شد. وی افزود: هدف ستاد از مهندسی فرهنگ نگاه بین رشته‌ای به مقوله فرهنگ و فضا ایجاد کردن برای مردم در مدیریت فرهنگی بها دادن به حضور مردم در مقوله فرهنگ و توانمند سازی فرهنگی و بها دادن به نهاد خانواده است و در همین چارچوب اولویتهای سند باز مهندسی مورد بررسی قرار گرفت.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
محمد مهدی رحیمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره مسدود شدن حساب توئیتری خبرگزاری مهر ادامه داد: شب گذشته و بعد از انتشار خبر توقیف نفتکش انگلیسی‌ها در خلیج فارس حساب توئیتری ما چه خبرگزاری مهر و چه بخش بین الملل را مسدود کردند با اینکه ما با همین چارچوب‌های قانونی که خودشان قرار دادند عمل می‌کردیم و از باب محتوای خشونت یا غیر اخلاقی پایبند انها بودیم اما خلاف ان عمل کردند و پاسخی هم به ایمیل‌های ما برای چرایی این عمل ندادند. این اقدام محدود به ما هم نیست و اکانت‌های دیگری را هم محدود کردند. وی گفت: البته این حرکت انها قابل درک است وقتی در هوا و دریا در مقابل ما اسیب می‌بینند طبیعی است که وقتی انجا نمی‌توانند پاسخ دهند جلوی ما را در فضای مجازی می‌گیرند تا پیام حق و اقتدار جمهوری اسلامی به جهانیان منتقل نشود. صداو تصویر دارد.

اخبار بیشتر