1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

سهام عدالت چه زمانی واریز می‌شود؟

تاریخ واریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
تاریخ واریز سود ۱۷۵ هزار تومانی سهام عدالت

به گزارش مشرق، پوری حسینی در گفتگو با رادیو گفت: ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر افرادی می‌باشند که ثبت نام شده قطعی سهام عدالت هستند که البته از این تعداد، بالای ۲ میلیون نفر پس از قطعیت ثبت نام سهام عدالت فوت کرده‌اند و در حال حاضر حدود ۴۷ میلیون نفر از جمعیت کشور دارای سهام عدالت هستند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: به دلیل این که کسانی که فوت کرده‌اند کماکان سهامدار سهام عدالت هستند و ورثه آنها نیز حق دارند از سهام عدالت آنها استفاده کنند، بنابراین از نظر ما کماکان ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر در کشور مشمول سهام عدالت هستند.

بیشتر بخوانید:پیشنهادی جدید برای آزادسازی سهامعدالت

وی اضافه کرد: در حال حاضر مشمولان سهام عدالت نمی‌توانند سهام خود را خرید و فروش کنند و تا به امروز نیز این امکان فراهم نشده و هنوز ورقه سهام یا واحدهای صندوقهای قابل معامله به مشمولان داده نشده است و مردم فقط ثبت نام شده سهام عدالت هستند.

پوری حسینی ادامه داد: با این وجود ما به صورت مجازی از طرف مشمولان، سهام عدالت را مراقبت می‌کنیم. بر این اساس سود این مشمولان را از شرکتهای سرمایه پذیر دریافت کرده و به آنها تقدیم می‌کنیم.

وی با اشاره به این که فعلا فقط سود سهام عدالت به مشمولان پرداخت می‌شود و عین ورقه سهم در اختیار مردم نیست و این سهام قابلیت خرید و فروش ندارد، افزود: اقداماتی پس از پایان ۱۰ سال مهلت قانونی، برای آزادسازی سهام عدالت انجام شده، اما مصوبه نهایی برای آزادسازی سهام عدالت هنوز صادر نشده و هنوز مشخص نیست چگونه قرار است سهام ۴۹ شرکت سرمایه پذیر را به ۴۹ میلیون نفر مشمول داد؟

رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص دلایل تاخیر در آزادسازی سهام عدالت گفت: در تصمیم گیری در این زمینه تردید و اختلاف نظر وجود دارد که این موضوع موجب تاخیر ۳ ساله در آزادسازی سهام عدالت شده و ما نیز از این موضوع ناراحت هستیم.

وی افزود: از ارائه لایحه ساماندهی سهام عدالت توسط دولت به مجلس حدود ۱۳ ماه می‌گذرد و این مدت زمان کافی برای بررسی این لایحه و نحوه آزادسازی سهام عدالت است، البته زحمتهای زیادی در زمینه بررسی لایحه در مجلس کشیده شده است.

پوری حسینی اذعان داشت: با توجه به این که در حال حاضر نمایندگان مجلس در حال تصویب بودجه سال آینده هستند، بعید بنظر میرسد لایحه ساماندهی سهام عدالت تا پایان امسال در مجلس به تصویب برسد. با این حال امیدواریم در اولین فرصت این اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به این که فعلا ورقه سهام عدالت در اختیار و به نام مشمولان نیست، گفت: با وجود این، مشمولان هیچ تردیدی در خصوص دریافت سود سهام عدالت خود نداشته باشند و سازمان خصوصی سازی با دقت بسیار بالا از سود سهام عدالت مشمولان مراقبت و این سود را وصول می‌کند و حتی زودتر از مهلت قانونی این سود را به حساب آنها واریز کرده است.

پوری حسینی افزود: تا به امروز سود سال مالی ۹۵ شرکتهای سرمایه پذیر به طور کامل به حساب مشمولان واریز شده است و سود سال مالی ۹۶ این شرکتها نیز تا به امروز به حساب بخش قابل توجهی از مشمولان شامل مشمولان تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و روستائیان و عشایر واریز شده است که حدود نیمی از جمعیت کل مشمولان را شامل می‌شود.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: برای یک میلیون تومان سهام عدالت، سال گذشته ۱۵۰ هزار تومان سود به حساب مشمولان واریز شد که این رقم برای امسال ۱۷۵ هزار تومان است.

وی گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان سال سود سهام عدالت سال مالی ۹۶ شرکتهای سرمایه پذیر را به حساب سایر مشمولان واریز کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

سهام عدالت‌مان را بفروشیم یا نه؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
سهام عدالت‌مان را بفروشیم یا نه؟

به گزارش تجارت‌نیوز، حالا چیزی حدود ۴٩‌میلیون نفر ایرانی سهام عدالت گرفته‌اند و از این میان ١٨‌میلیون نفر سود سهام عدالتشان را در‌ سال ٩۶ دریافت کرده‌اند. این اتفاق در حالی می‌افتد که برخی می‌گویند شرکت‌های زیرمجموعه سهام عدالت شرکت‌هایی زیان‌ده هستند و به همین دلیل حتی اگر سهام عدالت آزاد شود، خرید و فروش این نوع سهام برای مردم جذابیتی ندارد.شرکت‌های زیرمجموعه سهام عدالت سودده نیستند

در حال حاضر سهام عدالت قابلیت خرید و فروش در بورس اوراق بهادار را ندارد و دولت سود سهام را به صورت سالانه به مشمولان پرداخت می‌کند. براساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی چند گروه از مشمولان سهام عدالت سود‌ سال ٩۶ خود را دریافت کرده‌اند، سودی که متوسط مبلغ آن حدود ١۵٠‌هزار تومان برای هر نفر بوده است.

تاکنون سازمان خصوصی‌سازی سود‌ سال ٩۶ سه گروه؛ مددجویان تحت نظر بهزیستی، افراد تحت پوشش کمیته امداد و روستاییان را واریز کرده و در مجموع سود نزدیک به ١٨‌میلیون نفر مبلغی بالغ بر ٢هزار‌میلیارد تومان بوده است.

جعفر سبحانی، مشاور رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره رقم و زمان پرداخت سود سهام عدالت گفته بود: «توزیع سود سهام عدالت حدود ۶‌میلیون نفر از مشمولان کمیته امداد و بهزیستی به مبلغ ١٧۵‌هزار تومان آغاز شده است و بقیه مشمولان سهام عدالت امسال حدود ٩٠‌هزار تومان سود سهام دریافت خواهند کرد، همچنین می‌توانند صورت حساب سهم خود را در سایت www. samanese. ir با وارد کردن کد ملی مشاهده کنند.»

حالا گویا قرار است سهام عدالت برای ‌سال نو آزاد شود. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی دیروز اعلام کرد: «تلاش داریم سهام عدالتی که مردم دارند را آزاد کنیم، تا آن را اگر دوست دارند بفروشند و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند.» این موضوع درحالی است که عده‌ای معتقدند حتی در صورت آزادسازی سهام عدالت شرکت‌های زیرمجموعه آن زیان‌ده هستند و خرید و فروش سهام آن جذابیتی ندارد.

یک مقام مسئول در سازمان خصوصی‌سازی در این رابطه می‌گوید: «به‌طورکلی نمی‌توان شرکت‌های زیرمجموعه سهام عدالت را شرکت‌های زیان‌ده در نظر گرفت. در واقع بهتر است بگوییم ممکن است سهام عدالت این شرکت‌ها سودده نباشد، ولی زیان‌ده هم نیست و نام آنها از ‌سال ٨۵ در سایت سازمان وجود داشته است. البته در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تغییراتی در لیست این شرکت‌ها وجود داشت که شرکت‌های سودآور جایگزین شرکت‌های زیان ده شدند.»

او در ادامه با اشاره به این‌که برای آگاهی از شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توانید آنها را در سایت مربوطه بررسی کنید، ادامه می‌دهد: «۴٩ شرکت سرمایه‌پذیر وجود دارد که باید سود‌های خود را به موعد پرداخت کنند، از این تعداد تاکنون نزدیک به ١٧٠٠‌میلیارد تومان سود پرداخت شده است. با وجود این‌که مهلت ٨ماهه شرکت‌ها به اتمام نرسیده است، بسیاری پیش از موعد سود خود را پرداخت کرده و برخی توان پرداخت پیش از موعد را ندارند.»

این مقام مسئول با اشاره به متفاوت‌بودن سود سهام عدالت در این رابطه توضیح می‌دهد: «البته باید در نظر داشت که برخی سهم کامل دارند و برخی نه، به همین جهت میزان سود‌ها متفاوت است یا برخی سهام خود را به یک‌میلیون تومان رسانده‌اند، تا کامل شود. اما درمورد چگونگی خرید و فروش این سهام، افراد اگر بتوانند سهام خود را بفروشند، چهار برابر سهم به فروش می‌رسد و این اتفاق زمانی می‌افتد که لایحه ساماندهی سهام عدالت به تصویب برسد. در این صورت دارندگان سهام می‌توانند این سهام را در بورس خرید و فروش کنند.»

منبع: شهروند

خواندن خبر در سایت منبع

ارزش سهام عدالت ۴ برابر شد

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز
ارزش سهام عدالت ۴ برابر شد

پس از گذشت ۱۲ سال سرانجام طرح سهام عدالت به ایستگاه پایانی خود که همان انتقال مالکیت شرکت‌های مشمول به سهامداران است، نزدیک شد. بدین ترتیب بیش از ۴۹ میلیون ایرانی درقالب سهام عدالت به مجموع سهامداران بازارسرمایه افزوده می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی از برنامه دولت برای آزادسازی سریع‌تر سهام عدالت و انتقال مالکیت آن به مردم خبر داد.

در این زمینه فرهاد دژپسند از آزادسازی سهام عدالت در سال جدید، خبر داد و گفت: تلاش داریم سهام عدالتی را که مردم دارند آزاد کنیم تا اگر دوست دارند آن را بفروشند.

به گزارش سازمان خصوصی‌سازی، وی در پاسخ به این پرسش که برای سال نو یا پیش از آن چه خبر خوشحال‌ کننده‌ای برای مردم دارید، اظهار داشت: تلاش داریم تا سهام عدالت را آزاد کنیم تا مردم اگر دوست دارند آن را بفروشند و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند. اکنون بیش از یک‌سال از ارائه لایحه آزادسازی سهام عدالت توسط دولت به مجلس می‌گذرد و به نظر می‌رسد خبر خوشی که وزیر اقتصاد داده است نشان دهنده نهایی شدن سازوکار آزادسازی این طرح بزرگ در کشور است.

طرح سهام عدالت که از سال ۱۳۸۵ آغاز شد حال پس از ۱۲ سال مراحل شناسایی اولیه مشمولان، ثبت نام قطعی و پرداخت سود را گذرانده است و درآستانه مرحله چهارم خود یعنی آزادسازی سهام قرارگرفته است. موضوعی است که سال‌هاست مشمولان منتظر اجرایی شدن آن هستند تا سهام عدالت خود را به ارزش دارایی‌های خود بیفزایند و مدیریت آن را خود به عهده بگیرند. بر همین اساس دولت با هدف اجرایی شدن این مرحله در قالب لایحه آزادسازی سهام عدالت پیشنهادات خود را به نمایندگان مجلس ارائه داد، لایحه‌ای که به گفته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یک سال است که در کمیسیون ویژه مجلس خاک می‌خورد.

وی درباره آخرین وضعیت لایحه سهام عدالت در مجلس و دلیل طولانی شدن فرآیند بررسی آن گفته است: این لایحه هم‌اکنون به کمیسیون ویژه اصل ۴۴ ارجاع داده شده و دلیل طولانی شدن آن ناشی از وجود اختلاف پایه‌ای در مورد نحوه واگذاری سهام عدالت است. پورابراهیمی پیش‌بینی کرد: به نظر می‌رسد تا پایان امسال بتوان کمک کرد تا لایحه آزاد‌سازی سهام عدالت به نتیجه مشخصی دست یابد، اما هم‌اکنون این لایحه در کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی رفته و مانده است.

مسیرهای دوگانه برای آزادسازی سهام عدالت

حال که بیش از یک‌سال از ارائه لایحه آزادسازی سهام عدالت به مجلس می‌گذرد، دولت امیدوار است دراین مدت نمایندگان درخصوص چگونگی و سازوکار این آزادسازی به نتیجه نهایی رسیده باشند و برهمین اساس، وزیر اقتصاد از تلاش دولت برای آزادسازی هرچه سریعترسهام عدالت خبر داده است.

اما راهکار دیگری نیز وجود دارد که در صورت لزوم می‌توان از آن برای نهایی کردن سریعتر لایحه دولت استفاده کرد. دراین باره یک مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی به «ایران» می‌گوید: احتمال دارد که موضوع آزادسازی سهام عدالت به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سپرده شود تا در کوتاه‌ترین زمان و با تصویب سران سه قوه به قانون تبدیل شود.

سازوکار درحال طراحی است

از زمانی که دولت لایحه آزادسازی سهام عدالت را به مجلس ارائه کرده است سازمان خصوصی‌سازی و سازمان بورس و اوراق بهادار درحال طراحی سازوکارهای لازم هستند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود درصورتی که آزادسازی به قانون تبدیل شود در کوتاه‌ترین زمان بخشی از سهامداران عدالت برگه‌های سهام خود را دریافت کنند.

طبق پیشنهاد دولت آزادسازی سهام عدالت در قالب صندوق‌های قابل معامله یا «ای‌تی‌اف» انجام خواهد شد و مشمولان برگه‌های سهام یا یونیت خود را به صورت عمومی یا تخصصی (براساس نوع فعالیت شرکت‌های مشمول سهام عدالت) دریافت خواهند کرد.

هم‌اکنون حدود ۱۰ میلیون نفر در بورس تهران سهامدار هستند که با افزوده شدن ۴۹ میلیون سهامدار عدالت در مجموع تعداد سهامداران بازار سرمایه به نزدیک ۶۰ میلیون نفر خواهد رسید.

ارزش سهام عدالت ۴ برابر شد

طبق آخرین محاسبات صورت گرفته ارزش واقعی سهام عدالتی که هم‌اکنون به سهامداران اختصاص یافته چهار برابر شده است. بدین ترتیب کسی که سهام یک میلیون تومانی در اختیار دارد ارزش سهامش به نزدیک ۴ میلیون تومان افزایش یافته است. این درحالی است که تحت پوششان کمیته امداد و بهزیستی با اعمال تخفیف ۵۰ درصدی از سوی دولت بدون پرداخت مابه‌التفاوت صاحب سهام کامل یعنی یک میلیون تومان به ازای هر نفر شده‌اند.

کسانی که جزو این قشر نیستند درصورتی که مابه‌التفاوت اعلامی در صورتحساب خود را پرداخت نکرده باشند معادل ۵۳۲ هزار تومان سهام دارند که ارزش روز سهام آنها نیز به بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

آن‌طور که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده است پس از آزادسازی سهام عدالت کسانی که سهام خود را نفروشند و آن را نگهداری کنند همچنان سود سالانه را دریافت خواهند کرد. از سال ۸۵ تاکنون ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر از افراد جامعه به‌عنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی شده و به آنها سهام تعلق گرفته است. در ۱۷ اسفند سال ۹۵ نیز سامانه‌ای برای آگاهی و اطلاع مشمولان سهام عدالت از جزئیات صورتحسابشان راه‌اندازی شد که مشمولان با مراجعه به آن از میزان اقساط پرداخت‌ شده سهام خود و همچنین میزان بدهی‌شان به دولت اطلاع پیدا کنند. بسته به میزان دارایی و ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان، به آنها سود سهام عدالت تعلق گرفت. اولین مرحله از سود سهام عدالت که مربوط به سال مالی ۹۵ بود، در سال ۹۶ توزیع شد و آن دسته از مشمولانی که اقدام به تسویه مانده بدهی سود سهام عدالت خود کرده‌اند و همچنین مشمولان کمیته امداد و بهزیستی که مالک تمام سهام هستند، در سال گذشته ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت کردند و مابقی هم بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان سود گرفتند. بابت سال مالی ۹۶ نیزسود سهام عدالت عموم مردم تا ۱۰۰ هزار تومان و مشمولان کمیته امداد و بهزیستی هم حدود ۲۰۰ هزار تومان پیش‌بینی می‌شود.

منبع: روزنامه ایران

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

الفالف15 ساعت قبل
امروز آئین معارفه سردار سرلشکر حسین سلامی بعنوان فرمانده جدید کل سپاه برگزار شد. یکی از تصاویر این مراسم درخشید و رسانه‌ها تیتر زدند؛ ۴ فرمانده کل سپاه در یک قاب! سپاه علاوه بر اینکه از سرمایه انسانی برخوردار است، نسبت به این دارایی گرانقیمت و شیوه به گردش درآوردن آن آگاه است. سپاه «نمایش» این سرمایه انسانی را کمتر از نمایش جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک دفاعی نمی‌داند و برای نمایش اقتدار سرمایه انسانی خود از یک برنامه ریزی موثر و خلاقانه برخوردار است. سپاه به یک معادله مدیریتی و الگوریتم سازنده بین سرمایه انسانی و سرمایه پولی (طبق نظرات مدیریت اقتصادی نئولفت) دست یافته است.
الفالف11 ساعت قبل
آمریکا کشورهای مختلفی را ویران کرد، اما نگرانی اسرائیل روز به روز افزایش یافت. واقعیت آن است که منابع خطر اصلی که اسرائیل را تهدید می‌کند، در دست کسانی نیست که در جنگ‌ها شراکت خود با واشنگتن و تل آویو را اعلام می‌کنند. در سوی دیگر، اسرائیل نمی‌تواند از امضای آمریکا در راستای واداشتن مردم سوریه به خروج از جولان استفاده کند، همانطور که امکان بیرون راندن فلسطینی‌ها از قدس نیز برایش فراهم نیست. در واقع، یکی از اهداف جنگ سوریه، ایجاد یک راه جایگزین برای تنگه هرمز بود، به نحوی که لوله‌های نفت و گازی که از خلیج به سمت مدیترانه می‌رود، پس از سیطره بر سوریه، از این کشور عبور کند؛ چرا که آمریکا و اسرائیل هر دو می‌دانند تا زمانی که ایران برگه برنده خود یعنی نگهبانی از هرمز را در دست دارد، مقابله با آن فایده‌ای ندارد. اما آیا این هدف تل آویو و واشنگتن در مورد سوریه محقق شد؟!
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون سیاسی وزیر کشور در بازدید از مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید کرد. گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛، در جریان سفر استانی معاونت سیاسی به استان سیستان و بلوچستان، ضمن بازدید از برخی مناطق سیل‌زده سیستان از جملهدر نقطه صفر مرزی، از نزدیک در جریان وضعیت این مناطق و هم چنین اقدامات و امدادرسانی‌های تمامی دستگاه‌ها و نهاد‌های شورای مدیریت بحران قرار گرفت. عرف با تمجید از اقدامات انجام شده، ضمن اشاره به ضرورت حضور و فعالیت موثر احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در مدیریت شرایط و امدادرسانی به مردم، بر عزم دولت و وزارت کشور برای تداوم امدادرسانی، بازسازی مناطق سیل‌زده و جبران خسارات سیلاب اخیر تاکید نمود. معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین با حضور در پایانه مرزی میلک، از وضعیت این پایانه بازدید کرد. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: قهرمانی مقتدرانه تیم ملی کشتی آزاد ایران⁩ در قاره آسیا را صمیمانه به اعضای این تیم و مردم ایران تبریک عرض می‌کنم.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
فرزانه صادق مالواجرد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها​ محل جریمه کردن و ترمیم درآمد شهرداری‌ها شده است که در این رویه باید تغییراتی انجام گیرد که دولت در این باره لایحه‌ای را به مجلس تقدیم خواهد کرد. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت: برخی ساخت و ساز‌ها غیر مجاز هستند، اما این تخلفات به دلیل وجود کمیسیون ماده ۱۰۰ با پرداخت جریمه، تخریب نمی‌شوند از این رو تغییر کمیسیون ماده ۱۰۰ در دستور کار دولت قرار گرفته است. وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور درخصوص این لایحه پیشنهاداتی داشتند تا با آسیب شناسی، معضلاتی را که کمیسیون ماده ۱۰۰ ایجاد کرده حل و فصل شود. لایحه تغییر این کمیسیون در حال بررسی و جمع بندی نهایی است تا به مجلس برود. وی ادامه داد: البته آنچه مصوبه می‌شود باید ضمانت اجرایی هم داشته باشد که این کار قطعا همکاری و حمایت قوه قضائیه و قوه مقننه را می‌طلبد. مالواجرد گفت: ساخت و ساز‌هایی که در کنار بستر رودخانه‌ها انجام شده است بیانگر ورود به طبیعت و دستکاری آن است که منجر به اتفاقات نا خوشایندی شده است. وی با بیان اینکه افزایش بی رویه سطوح اشغالی در شهر‌ها از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد گفت: زمانی که سطع اشغال زمین در شهر‌ها بدلیل افزایش ساخت و ساز‌ها بیشترمی شود نفوذپذیری آب در خاک کمتر می‌شود و آب جاری می‌شود. مالواجرد افزود: باید جانمایی درستی برای ساخت و ساز‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و عمرانی صورت گیرد و ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها ممنوع شود. ضمن اینکه باید توجه ویژه به آبخیزداری و بازنگری در برنامه ریزی‌ها داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه باید حریم بستر رودخانه‌ها در مناطقی که دچار سیل شدند دوباره بازنگری شود، گفت: طرح جامع حفاظت از سیلاب باید با همکاری وزارتخانه‌ها به جدیت دنبال شود. همچنین باید پهنه‌هایی در همه شهر‌ها ایجاد و سایت‌های بحران در شهر‌ها تجهیز شوند. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه برخورد‌ها و پیگیری‌ها درباره تخلف در حریم رودخانه‌ها پررنگ‌تر شده است، افزود: باید جرم انگاری تخلفات شهرسازی صورت گیرد تا زمانی که تخلفات جرم نباشد ضمانت اجرایی آن تقویت نخواهد شد و این امر نیازمند همکاری بین قوا است. وی ادامه داد: با توجه به سیل اخیر، جابجایی در مکان یابی سایت‌ها و طرح‌های شهرسازی انجام می‌شود. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه آئین نامه کنترل شهرسازی را آغاز کردیم، گفت: در نقشه کاربری اراضی، ​ هر اتفاقی که در شهر‌ها می‌افتد مشخص می‌شود و طرح‌ها همه باید در قالب طرح فرادست اجرا شود. مالواجرد با اشاره به اینکه نخستین جلسه شورای عالی شهرسازی با موضوع «آسیب شناسی و بررسی سیل» برگزار شد، گفت: میزان بارش‌ها و حجم آب در پشت سد‌ها بررسی شد این میزان از حجم آب از زمانی که خشکسالی داشتیم بیشتر بود و به دلیل افزایش میزان آب در بستر رودخانه‌ها، ​سیل ایجاد شد. وی با بیان اینکه سیلاب گل آلود بیانگر شسته شدن خاک بدلیل نبود پوشش گیاهی است، تأکید کرد: باید توجه ویژه به آبخیزی داری، حفظ و صیانت از جنگل‌ها، مراتع و اراضی بالادست داشته باشیم. وظیفه کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، رسیدگی به تخلفات ساختمانی از لحاظ عدم رعایت ضوابط شهرسازی و ایمنی است.

اخبار بیشتر