1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اعلام وضعیت فوق‌العاده به‌خاطر دیوار مکزیک و سیاست‌های ترامپ در قبال خاورمیانه

کنفرانس ورشو با عنوان نشست «صلح و امنیت در خاورمیانه» در حالی پایان یافت که دونالد ترامپ نتوانست به هیچکدام از اهدافش در زمینه جذب متحدانی علیه ایران دست یابد. همچنین مایک پمپئو علی‌رغم تلاش‌هایش در زمینه درخواست خروج اتحادیه اروپا از برجام در حاشیه این اجلاس، از هیچ‌یک از این کشورها پاسخ مثبتی دریافت نکرد.

ترامپ که پیش از این درباره دیدار مجددش با کیم جونگ اون اطلاع‌رسانی کرده بود گفت تحریم کره شمالی همچنان پابرجاست چون ما می‌خواهیم آزمایشات هسته‌ای انجام نشود اما برای خلع سلاح هسته‌ای شتابی نداریم. رییس جمهور آمریکا در خصوص سوریه نیز سیاست خروج نیروهای آمریکایی را با اعلام پایان داعش در پیش گرفته است.

آخرین تصمیم عجیب ترامپ، اعلام شرایط فوق‌العاده برای ساخت دیوار مکزیک است. با اعلام وضعیت اضطراری، او می‌تواند بدون اجازه کنگره، اعتبار مالی برای ساخت دیوار در مرز مکزیک را از سایر ردیف‌های بودجه تأمین کند. نمایندگان حزب دموکرات بحرانی جلوه دادن یک امر عادی به دست رییس دولت را نقض آشکار قانون اساسی دانستند.

سایت خبری

انزوای سیاست ضدایرانی ترامپ در ورشو

ایرناخبرگزاری ایرنا
انزوای سیاست ضدایرانی ترامپ در ورشو

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری، کنفرانس «صلح و امنیت در خاورمیانه» در حالی در ورشو به پایان رسید که ایالات متحده تقریبا به هیچ یک از اهداف ضدایرانی که از آن انتظار داشت دست پیدا نکرد.

ایالات متحده آمریکا در ورشو با گرفتن ژست حامی ثبات جهانی، نقش اصلی در برگزاری کنفرانس به اصطلاح امنیت خاورمیانه را به خود گرفته بود. واشنگتن با وجودی که به دلیل اعتراض کشورها موضوع ایران را از عنوان نشست حذف کرده بود، اما نتوانست سیاستمداران قابل توجهی را از کشورهای مطرح جهان به لهستان بکشاند. کاخ سفید با کنار هم قراردادن این چهره‌های درجه دو سیاسی نتوانست به جهانیان نشان دهد که در مقابل ایران جبهه‌ای منسجم را تشکیل داده است.

حتی روزنامه صهیونیستی «هاآرتض» در تحلیل خود از نشست ورشو و اهداف ایالات متحده آورده است: در لهستان، شکاف‌ها و ناکارآمدی سیاست‌های کاخ سفید به ویژه در زمینه تشکیل یک ناتوی عربی در مقابل ایران نشان داده شد.

این گزارش عنوان داشت: اگرچه به نظر نمی‌رسد که تنش و اختلافات میان آمریکا و اروپا بر سر روابط با ایران و توافق هسته‌ای قابل حل باشد، اما عکس دسته جمعی که در آن «بنیامین نتانیاهو» در کنار رهبران عربی قرار گرفته است تنها دستاورد مهمی است که موجب گسترش روابط دیپلماتیک دو طرف می‌شود.

**سیاست‌های بحران آفرین آمریکا در خاورمیانه

بسیاری از تحلیلگران مسائل خاورمیانه اعتقاد دارند سیاست‌های ایالات متحده در دهه‌های اخیر به ویژه حضور نظامی تمام عیار در منطقه و حمایت از حکام دست نشانده مهم‌ترین عامل برای بروز نارضایتی و وقوع بحران‌های امنیتی بوده است. بر این اساس در صورتی که کاخ سفید در خط مشی‌های خود بازبینی انجام دهد یا از دخالت در امور منطقه خودداری کند و مهار بحران‌ها و مدیریت مباحث امنیتی را به همکاری کشورهای منطقه بسپارد جهان شاهد بسیاری از این بی ثباتی‌ها نخواهد بود.

نکته اینجاست که این سیاست‌های اشتباه در طول سالیان متمادی نه تنها اصلاح نشده بلکه از مسیر خود انحراف بیشتری را پیدا کرده است. روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ با برگزاری کنفرانس ضدایرانی در ورشو نشان داد که تا چه اندازه از بقیه کشورهای غربی دور است. این امر درحالی اتفاق افتاد که آلمان، فرانسه و انگلستان آشکارا اعلام کردند علاقه‌ای به مشارکت در ابتکارهای وی در کاخ سفید ندارند.

این گزارش با احمقانه خواندن ژست‌های «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه رویکردهای لیبرال ترامپ و تعهد مثبت وی به صلح در خاورمیانه افزود پومپئو در کل ویژگی‌های یک دیپلمات را ندارد و تنها به لطف سابقه اطلاعاتی و نظامی خود و با کمک ترامپ مدتی است در این منصب بسیار مهم قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه وی نشست ورشو را در همان هفته‌ای برگزار کرد که ایران با صدای بلند چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن گرفت. از طرف دیگر پومپئو تلاش کرد تا برخی کشورهای اروپایی را در کنار متحدان عرب آمریکا گرد هم بیاورد تا اتحاد آن‌ها را نشان دهد و همگان را از ایران بتراساند. اما همین رویکرد شکاف‌های عمیق رو به افزایش میان ایالات متحده و کشورهای اصلی اروپا را نیز به نمایش گذاشت.

به نوشته گاردین، در حالی که «مایک پنس» و پومپئو نشست ورشو را در چارچوب تلاش برای ایجاد یک خاورمیانه باثبات تفسیر کردند، اما عقده دشمنی ترامپ با ایران بیش از پیش در حال منحرف کردن اهداف بلندمدت سیاسی آمریکا و بی ثبات‌تر کردن متحدان منطقه‌ای واشنگتن است. به عنوان نمونه تعجیل برای خروج از سوریه با مخالفت متحدان کاخ سفید روبرو شد. کنگره و ژنرال‌های پنتاگون هم تلاش کردند تا وی را برای تغییر این خط مشی متقاعد سازند و در نهایت وی تصمیم گرفت حضور آمریکا را در عراق تقویت کند تا از آنجا بر ایران نظارت داشته باشد.

بر این اساس تکاپوی خصمانه پومپئو در ورشو مرحله دیگری از روند عمدی دور شدن رویکردهای ترامپی کاخ سفید از متحدان به ویژه در اروپا است که موجب واگرایی بیشتر می‌شود. اگر این جدایی تاکنون آشکار نبود این هفته سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان (با ایجاد کانال مالی اروپایی با ایران) نشان دادند که نمی‌توانند بیش از این به منطق، آگاهی و تعادل رهبر ایالات متحده اعتماد داشته باشند.

***غیبت بازیگران مهم منطقه

از سوی دیگر این کنفرانس به اصطلاح امنیتی و صلح جویانه در حالی برگزار شده است که مهمترین رکن ثبات و امنیت در خاورمیانه یعنی جمهوری اسلامی ایران در آن شرکت ندارد و مشخص نیست تصمیمات این نشست با چه هدفی و چگونه قرار است اجرایی شود. علاوه بر ایران کشورهای روسیه و چین هم در این نشست حضور نیافته‌اند. نبود مسکو در کنفرانس ورشو به ویژه پس از پیروزی‌های اخیر «ولادیمیر پوتین» در عرصه‌های سیاسی و نظامی سوریه می‌تواند ضربه بزرگی به کارآمدی تصمیمات این نشست باشد. از طرف دیگر در حالی که قدیمی‌ترین عامل بی ثباتی در خاورمیانه، منازعه فلسطین و رژیم صهیونیستی است، تقریبا همه گروه‌های فلسطینی نیز هیچ نماینده‌ای را به لهستان نفرستادند.

روزنامه «واشنگتن پست» در گزارشی ضمن بیان این نکته، آورده است که غیبت ایران توجه‌ها را در مذاکرات خاورمیانه‌ای در ورشو به خود جلب کرده است.

این روزنامه به صورت تلویحی فهرست حاضران در نشست ورشو را نشانه‌ای از شکست کاخ سفید در آزمون تشکیل یک ائتلاف در مقابل ایران توصیف کرد.

روزنامه «لس آنجلس تایمز» هم در گزارش خود کاخ سفید را میزبان واقعی کنفرانس ورشو توصیف کرد که با استقبال سرد کشورهای مطرح روبرو شد و بسیاری از کشورها در سطحی پایین در آن مشارکت کردند و تنها رژیم صهیونیستی و چند کشور عربی از آن راضی شدند.

دست پخت ایالات متحده در برگزاری این نشست به اندازه‌ای شور بود که سخنان تند پومپئو مبنی بر لزوم مقابله با ایران هم خریداری پیدا نکرد. آتش تند مقام‌های آمریکایی به اندازه‌ای بود که حتی مایک پنس برای تحریک حاضران و ایجاد ترس در میان کشورهای منطقه مدعی شد ممکن است یک هولوکاست دیگر در خاورمیانه به راه بیافتد.

این گزارش عنوان داشت که اگرچه این کنفرانس با هدف ایجاد صلح در خاورمیانه برگزار شد اما برخی از اصلی‌ترین بازیگران منطقه در آن غایب بودند. بر این اساس اگرچه از سوی مقام‌های آمریکایی سنگ تمام گذاشته شد و کاخ سفید حضور پررنگی را در نشست داشت اما شواهد نشان داد در لهستان موضوع صلح اعراب و اسرائیل برای آمریکا اهمیتی بیشتر از مسائل مربوط به ایران پیدا کرد.

بنابر تحلیل این روزنامه آمریکایی با اینکه مشاوران دولت ترامپ سعی داشتند با برگزاری این نشست به جهان نشان دهند که قادر شده‌اند اتحادی را در مقابل تهران ایجاد کنند، اما نبود دو بازیگر اصلی منطقه در کنار غیبت روسیه و چین در کنار استقبال سرد رهبران اروپایی حکایت از پذیرفته نشدن سیاست‌های دولت ترامپ از سوی بسیاری از کشورهای جهان داشت.

به اعتقاد رسانه‌های آمریکایی بسیاری از تحلیلگران وقتی که این کنفرانس را با تلاش‌های «باراک اوباما» در امضای توافق هسته‌ای مقایسه می‌کنند، ابتکار در ورشو را شکستی بارز برای ایالات متحده می‌دانند.

بار دیگر گذشت زمان نشان داد که دولت آمریکا خود را در باتلاقی خود ساخته غرق کرده و حتی از دوستان خود منزوی مانده است. نشانه این وضع را می‌توان در این مورد دید که اکنون حتی یکی از کشورهایی که توافق هسته‌ای را امضا کرد با این سیاست‌های کاخ سفید موافق نیست.

پژوهش**۹۱۳۰

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ: تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه می‌یابد

ایرناخبرگزاری ایرنا
ترامپ: تحریم‌ها علیه کره شمالی ادامه می‌یابد

به گزارش ایرنا خبرگزاری یونهاپ روز شنبه نوشت؛ رییس جمهوری آمریکا گفته است ما هیچ شتابی برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی نداریم و تحریم‌ها سرجای خود باقی است.

او افزود: بهترین روابط را در طول تاریخ مناسبات آمریکا و کره شمالی با 'کیم جونگ اون' رهبر کره شمالی برقرار کرده‌ایم.

با این وصف رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد به فشارها علیه کره شمالی ادامه خواهد داد و آنچه فعلا می‌خواهد این است که کره شمالی دست به آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی نزند.

ترامپ گفت: مساله فوری برای ما این است که چنین آزمایش هایی انجام نشود و برای خلع سلاح هسته‌ای فرصت وجود دارد.

رییس جمهوری آمریکا گفت: چین و روسیه هم چون تحریم‌ها را تاکنون اجرا کرده‌اند در واقع به برنامه آمریکا برای فشار بر کره شمالی مساعدت و با آن همراهی کرده‌اند.

گزارش خبرگزاری کره جنوبی حاکی است که یک هیات شامل ۱۲ نفر از مقام‌های کره شمالی به ریاست 'کیم چانگ سون' رییس ستاد رهبر آن کشور وارد پکن شده‌اند.

این هیات قرار است از طریق چین راهی ویتنام محل برگزاری دومین دیدار سران کره شمالی و آمریکا شود.

بر اساس اعلام ترامپ دیدار وی و کیم رهبر کره شمالی روزهای ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام انجام خواهد شد، رییس جمهوری آمریکا ابراز امیدواری کرده است این نشست نیز مانند نشست نخست آنها در سنگاپور در نیمه اول سال ۲۰۱۸ میلادی موفق باشد.

این در شرایطی است که از آن زمان تاکنون کره شمالی برنامه تسلیحاتی اتمی خود را رها نکرده و آمریکا نیز تحریم‌ها را با قدرت اعمال کرده است.

آساق**۲۳۱**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

بیانیه ترامپ در مورد سوریه

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
بیانیه ترامپ در مورد سوریه

اعتمادآنلاین| ترامپ اعلام کرد تا چند ساعت دیگر بیانیه‌ای در رابطه با عقب‌نشینی نظامیان آمریکا از سوریه صادر خواهد کرد.

به گزارش اعتمادآنلاین، خبرگزاری‌ها اعلام کردند ترامپ که در کاخ سفید سخن می‌گفت اعلام کرد: ما اعلامیه‌های مهمی در رابطه با سوریه و موفقیت‌هایمان در از بین بردن خلافت داعش داریم که طی ۲۴ ساعت آینده منتشر خواهیم کرد.

ترامپ در حالی وعده صدور بیانیه را داد که پیش از این چند بار از شکست داعش و خروج نظامیانش از سوریه سخن گفته بود.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ترامپ وضعیت اضطراری اعلام کرد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در همین حال، نانسی پلوسی و چاک شومر از نمایندگان شناخته شده حزب دموکرات در بیانیه مشترکی به این فرمان ترامپ واکنش نشان دادند.

در بیانیه این دو نماینده آمده است: واقعی جلوه دادن یک بحران غیرواقعی از سوی رئیس‌جمهور، نقض آشکار قانون اساسی است و کشور را ناامن‌تر خواهد کرد.

به گزارش رویترز، با اعلام وضعیت اضطراری، رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند بدون اجازه و تصویب کنگره این کشور، اعتبار مالی برای ساخت دیوار در مرز مکزیک را از سایر ردیف‌های بودجه تأمین کند.

به اعتقاد رئیس‌جمهور آمریکا، ساخت دیوار در مرز مکزیک باعث توقف مهاجرت غیرقانونی به این کشور خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگاران در کاخ سفید تصریح کرد: من فرمان وضعیت اضطراری را امضا می‌کنم.

وی اضافه کرد: ما با حمله باندهای تبهکار، با تهاجم مواد مخدر و با حمله (ورود غیرقانونی پناهجویان) مواجه هستیم و این غیر قابل قبول است.

ترامپ تصریح کرد، منابع مختلفی برای تأمین هزینه ساخت دیوار مرزی در اختیار دارد و می‌خواهد با این فرمان اجرایی ساخت دیوار را تسریع کند.

ترامپ برای ساخت دیوار مرزی خواستار بودجه‌ای ۵٫۷ میلیارد دلار شده بود اما دموکرات‌ها در کنگره با این بودجه مخالفت کردند.

اختلاف دولت دونالد ترامپ با دموکرات‌ها بر سر تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا باعث شد که بخشی از ادارات دولت فدرال به مدت ۳۵ روز تعطیل شود. این طولانی‌ترین تعطیلی ادارات در تاریخ معاصر آمریکا بود که در نهایت با موافقت طرفین بر سر تأمین بودجه موقت به پایان رسید.

این در حالی است که نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا هشدار داد، اگر دونالد ترامپ در رابطه با مرزهای جنوبی کشور اعلام وضعیت اضطراری کند، رئیس‌جمهور دموکرات بعدی در رابطه با اسلحه چنین خواهد کرد.

پلوسی همچنین گفت، دونالد ترامپ با این اقدام خود کنگره را دور می‌زند و اکنون دموکرات‌ها باید امکانات و گزینه‌های خود را ارزیابی کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی خبری با «بحرانی» خواندن وضعیت امنیتی در مرز جنوبی با مکزیک، گفت برای تأمین بودجه دیوار مرزی مورد نظرش وضعیت اضطراری اعلام می‌کند.

ترامپ گفت، با اعلام وضعیت اضطراری می‌تواند هشت میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی اختصاص دهد. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر12 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر