این‌بار نتیجه بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام چه خواهد بود؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

این‌بار نتیجه بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام چه خواهد بود؟

جمعی از همسران شهدای دفاع مقدس، جانبازان، مدافعین حرم و دانشمندان هسته‌ای ضمن نوشتن بیانیه‌ای از نهاد مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته‌اند با در نظر گرفتن عزت و مصلحت نظام جمهوری اسلامی از تصویب لایحه FATF که به گفته آنان سر خم کردن در برابر بیگانگان است جلوگیری کنند.

سعید لیلاز، استاد دانشگاه، صلاح ایران را در تصویب لایحه FATF می‌داند. او می‌گوید باید دید چرا عده‌ای با قوانینی مثل برجام و پالرمو مخالفت می‌کنند. لیلاز می‌گوید من سال‌هاست دیگر به بحث دانش و شعور در سطح نخبگان اعتقادی ندارم، بلکه نگاه می‌کنم منفعت هر کسی در چیست. مثلا منفعت من در تصویب برجام است چون در آن شرایط ایران می‌تواند حضوری آرام در جامعه بین‌الملل داشته باشد. چه کسی گفته عضویت در کنوانسیون‌های بین‌المللی خللی در استقلال ایران به وجود می‌آورد؟ مقاومت در برابر این لوایح یعنی زدن مهر تایید بر اتهاماتی که سالهاست آمریکا در زمینه همدستی با تروریسم بر ما وارد می‌کند.

امروز قرار بود تکلیف لایحه FATF و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شود اما پس از اظهار نظرات موافقان و مخالفان آن، رای‌گیری در این خصوص بار دیگر به آینده موکول شد.

سایت خبری

مجمع تشخیص مصلحت با اصل «عزت، حکمت و مصلحت» پالرمو، CFT و FATF را بررسی کند

فارسخبرگزاری فارس
مجمع تشخیص مصلحت با اصل «عزت، حکمت و مصلحت» پالرمو، CFT و FATF را بررسی کند
جمعی از زنان مبارز انقلابی و همسران شهدای قبل از انقلاب، دفاع مقدس، مدافعین حرم، دانشمندان هسته‌ای، شهدای منا ومکه، جانبازان و ایثارگران با انتشار بیانیه‌ای خواستار بررسی پالرمو، CFT و FATF با در نظر گرفتن «عزت،حکمت و مصلحت» نظام جمهوری اسلامی در مجمع تشخیص مصلحت نظام شدند.

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، جمعی از زنان مبارز انقلابی و همسران شهدای قبل از انقلاب، دفاع مقدس، مدافعین حرم، دانشمندان هسته‌ای، شهدای منا ومکه، جانبازان و ایثارگران با انتشار بیانیه‌ای از مردم برای حضور میلیونی در جشن چهل سالگی انقلاب تشکر کردند.

در این بیانیه آمده است:

چهلمین سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در دهه فجر امسال با حضور میلیونی ملت مسلمان ایران در یوم الله ۲۲ بهمن بار دیگر چشم جهانیان را خیره و دشمنان این مرزوبوم را ناامید ساخت. بی‌تردید از مهم‌ترین پیام‌های این حضور حماسی به مسئولین کشور مخصوصا در عرصه سیاست خارجی ایستادگی و مقاومتی مؤمنانه و پرصلابت درصحنه دفاع از انقلاب اسلامی و مبانی و اصول ارزشی آن است.

مجمع تشخیص مصلحت نظام قطعا یکی از مهمترین ارکان اندیشه ورز و هدایت‌گر جمهوری اسلامی است؛ به گونه‌ای که مقام عظمای ولایت، این نهاد را به عنوان تجمیع کننده تجارب ارزنده چهل سال اخیر انقلاب اسلامی معرفی و از آن به عنوان «راهنمای گام دوم انقلاب اسلامی» یاد نموده‌اند. قطعا انتظاری که از این نهاد معظم و مهم می‌رود آن است که این حضور حماسی و باصلابت را پشتوانه فعالیت‌های خود قرار داده و با در نظر گرفتن عزت، حکمت و مصلحت نظام مقدس جمهوری اسلامی که به پشتوانه خون هزاران شهید گلگون کفن و رنج و آلام بسیاری از فرزندان این مرز وبوم به این نقطه رسیده است به بررسی معاهدات بین المللی از جمله کنوانسیون‌های پالرمو، CFT و FATF بپردازند. لوایحی که جز «نقض حاکمیت ملی»، «مداخله بیگانگان در امور کشور»، «اشراف اطلاعاتی دشمن به‌نظام پولی و مالی کشور و اعمال دقیق‌تر تحریم‌ها در آینده»، «مخدوش شدن استقلال سیستم قضایی»، «تسلیم شدن در برابر خواسته‌های مخرب نظام سلطه در حوزه اقتصادی و ضربه‌های جبران‌ناپذیر به سیستم اقتصادی کشور» هیچ فایده دیگری برای انقلاب اسلامی نخواهد داشت و با تصویب آن‌ها باید منتظر فشارهای روزافزون جامعه غربی علی‌الخصوص آمریکای خبیث باشیم.

امید است مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام با تصمیم گیری سنجیده در این زمینه، بار دیگر دشمنان این انقلاب را ناامید ساخته و مکر و حیله آن‌ها را به خودشان بازگرداند و همچون گذشته نور امید به آینده انقلاب اسلامی را در دلهای امیدواران به این مسیر پربهجت زنده نگه دارند.

رضوانه دباغ، مبارز و زندانی سیاسی زمان شاه، زهرا سجادی زندانی سیاسی بمدت ده سال وهمسر جانباز غیوران و مادر شهید، سلیحی همسر شهید لباف نژاد وزندانی ومبارز زمان شاه، همسر ودختر شهیدلاجوردی، دخترشهید امانی، همسر شهیدهمدانی، همسرشهید تهرانی مقدم، همسروخواهرشهید رکن آبادی، معصومه آباد آزاده، روح افزا همسر شهیدحاتمی دانشمند هوافضا، مادر و همسر شهیدمصطفی احمدی روشن، مادر شهید محمد حسین حدادیان و جمعی از مادران وهمسران شهدای مدافع حرم و ۳۰۰نفر از مادران وهمسران جانبازان وایثار گران جمعی از همسران شهدای مکه و منا این بیانه را امضا کردند.

خواندن خبر در سایت منبع

تحلیل سعید لیلاز از سود مخالفان FATF در انزوای ایران

فراروخبرگزاری فرارو
تحلیل سعید لیلاز از سود مخالفان FATF در انزوای ایران
می‌خواستیم این حضور منفعل را به حضور فعال و حضور تدافعی را به حضور تهاجمی تبدیل کنیم. کجای این تهاجمی است در حالی که همه دنیا از جمله اصلی‌ترین کشور‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنیم، مثل چین، هند، روسیه، سوریه و لبنان که حزب‌الله در آنجاست و اگر می‌خواهیم کمک کنیم از آن طریق باید باشد؟ اگر آن‌ها عضو این کنوانسیون‌ها باشند و ما نباشیم، کوچک‌ترین مراوده‌ای نمی‌توان با جهان انجام داد. این به آن معناست که ما می‌خواهیم یک هسته منزوی ایزوله را در کشور خودمان ایجاد کنیم و دور آن دیوار بکشیم. من تصور نمی‌کنم اساس انقلاب اسلامی چنین چیزی بوده است.
تحلیل سعید لیلاز از سود مخالفان FATF در انزوای ایران - 0

«سکان مسئولیت‌ها نمی‌تواند هم در دستان حسن روحانی باشد و هم در دستان مجمع تشخیص مصلحت نظام»؛ این جان کلام دکتر سعید لیلاز تحلیلگر مسائل اقتصادی و سیاسی است که به‌شدت معتقد است لوایح پالرمو بنا بر مصلحت و منافع ملی کشور در مجمع تشخیص مصلحت نظام باید تأیید شود.

به گزارش شرق، این استاد دانشگاه به دغدغه‌های دلواپسان نیز پرداخته، اما همچنان چاره کار را در عدم تأیید این لایحه نمی‌داند و تأکید می‌کند که ایران باید به عضویت این کنوانسیون بین‌المللی درآید.

حالا اینکه چرا و بنا بر چه ضرورت‌هایی و کدام مصالح ملی، مجمع تشخیص مصلحت نظام باید مهر تأیید بر این لوایح چندگانه بزند، موضوع گفت‌وگویی است که با سعید لیلاز استاد دانشگاه و کارشناس حوزه اقتصادی در میان گذاشتیم که مشروح این گفتگو را در ذیل می‌خوانید.

‌با توجه به نزدیکی اتمام مهلت ایران برای پیوستن به کنوانسیون پالرمو به‌نظر شما ضرورت تصویب لایحه مذکور در مجمع تشخیص مصلحت نظام چیست؟

نه من بلکه همه ما و همه کسانی که دست‌اندرکار این موضوع هستند، به‌خوبی ضرورت این تصویب را می‌دانند. درواقع عدم تصویب این قانون به منزله پاگذاشتن در جاده‌ای است که ایالات متحده به عنوان حادترین دشمن ایران در تاریخ، شاید می‌خواهد و دنبال می‌کند! برای اینکه کنوانسیون پالرمو و همه قوانین مرتبط با آن، قوانینی هستند که در حال حاضر عملیات بانکی جهان را شکل می‌دهند و تاکنون دولت ایالات متحده به همراهی اسرائیل و عربستان همه تلاششان این بوده است که ایران را یک عضو یاغی جامعه بین‌المللی نشان دهند و بگویند که ایرانی‌ها دنبال تمرد از شرایط و روابط بین‌المللی هستند و نمی‌خواهند به تعهدات بین‌المللی‌شان پایبند باشند.

درواقع آن‌ها ما را تا الان به پول‌شویی و فرار از قوانین متهم می‌کردند. عدم تصویب قوانین پالرمو هیچ معنایی جز تأیید همه آن اتهاماتی که آمریکایی‌ها به صورت ناجوانمردانه به ایران می‌زنند، ندارد. ضمن اینکه فایده‌ای هم برای ایران ندارد. اگر ما این را به عنوان یک هزینه می‌پذیرفتیم و در قبالش منافعی برای کشور به‌دست می‌آمد، می‌توانستیم بگوییم که مثل هر پدیده و کنوانسیون بین‌المللی دیگری، عضویت در این کنوانسیون‌ها معایب و مزایایی دارد. اگر معایبش بیشتر از مزایایش بود، نباید بپذیریم و برعکس. به هر حال اکنون همه ما به خوبی می‌بینیم که حتی مخالفان هم می‌دانند مزایایش برای کشور چیست و همه می‌دانند که ما اگر عضو این کنوانسیون‌ها نشویم، به‌هیچ‌وجه به معنای مصون‌بودن از تبعات بین‌المللی نیست.

چه ضرورتی دارد؟ لطفا موضوع را بیشتر باز کنید...

مسئله این است که یا ایران باید راه‌حل کره‌شمالی را انتخاب کند که الان تکلیفش دارد روشن می‌شود ضمن اینکه سال‌ها مقاومت در برابر بدیهی‌ترین امواج اتهام در نظام بین‌المللی، یک‌شبه به دامن واشنگتن می‌رود؛ یا باید همگام با جامعه بین‌المللی سعی کند مقررات جهانی را رعایت کند و در عین حال منافع خود را با تمام قوا به پیش ببرد. به هیچ وجه هم این‌طور نیست که عضویت در این کنوانسیون به منزله ازدست‌دادن استقلال مالی ایران است یا باعث می‌شود ما نتوانیم به نهضت آزادی‌بخش کمک کنیم.

چون کشور‌های محل زندگی نهضت‌های آزادی‌بخش همه این کنوانسیون‌ها را پذیرفته‌اند. درواقع یک مفاهمه روشن بر سر ضرورت این مسئله وجود دارد. فکر می‌کنم برای اینکه این موضوع را درک کنید باید این سؤال را مطرح کنید؛ کسانی که با تصویب این کنوانسیون مخالفت و تلاش می‌کنند بر رأی مجمع تشخیص اثرگذار باشند، چه سودی از عدم تصویب آن می‌برند؟ من سال‌های سال است که دیگر بحث شعور، دانش، اطلاع و آگاهی را حداقل در سطح نخبگان در مورد مسائل مختلف قبول ندارم. من همیشه نگاه می‌کنم ببینم منافع هر کسی در هر موضوعی چیست و موضع آن شخص را آن منافع تأمین می‌کند.

مثلا در مورد برجام به روشنی گفته‌ام که منافع من، منافع طبقاتی و اجتماعی من در پیروزی برجام است. برای اینکه من در شرایط آرام و در شرایطی که ایران بتواند در جامعه بین‌المللی به عنوان یک عضو روشن با حفظ منافع و مصالح خود سربلند اقدام کند و حضور داشته باشد، سود بیشتری می‌برم تا اینکه نان ایران در خروج از برجام باشد. مخالفان برجام مثل مخالفان FATF و مخالفان کنوانسیون پالرمو، منافع و مصالحشان در انزوای ایران است. این‌طور نیست که بگوییم دلشان برای ارزش‌ها می‌سوزد! شما وقتی عضو این کنوانسیون‌ها نباشید، به این معناست که اصلا در جامعه بین‌المللی حضور ندارید در حالی که من به عنوان یک انقلابی پنجاه‌وهفتی به شما می‌گویم که داعیه انقلاب اسلامی این بود که در جهان حضور مؤثر و فعال داشته باشیم. ما وقتی انقلاب می‌کردیم مخالف حضور در صحنه بین‌المللی نبودیم. ‌

می‌خواستیم این حضور منفعل را به حضور فعال و حضور تدافعی را به حضور تهاجمی تبدیل کنیم. کجای این تهاجمی است در حالی که همه دنیا از جمله اصلی‌ترین کشور‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنیم، مثل چین، هند، روسیه، سوریه و لبنان که حزب‌الله در آنجاست و اگر می‌خواهیم کمک کنیم از آن طریق باید باشد؟ اگر آن‌ها عضو این کنوانسیون‌ها باشند و ما نباشیم، کوچک‌ترین مراوده‌ای نمی‌توان با جهان انجام داد. این به آن معناست که ما می‌خواهیم یک هسته منزوی ایزوله را در کشور خودمان ایجاد کنیم و دور آن دیوار بکشیم. من تصور نمی‌کنم اساس انقلاب اسلامی چنین چیزی بوده است.

همین دو روز پیش هم بیانیه مقام معظم رهبری منتشر شد که اصلا چنین انزوایی را نه توصیه می‌کنند و نه برمی‌تابند، تا این لحظه که ۳۰ سال است تحت زعامت ایشان در کشور هستیم؛ به هیچ وجه تا الان این‌طور نبوده و ایران همیشه کوشیده از مسائل بین‌المللی حداکثر استفاده را بکند و روی آن اثر هم بگذارد. ما می‌توانیم تمام نقاطی را که خودمان دنبالش هستیم، به عنوان تحفظ به این کنوانسیون‌ها وارد کنیم چنان‌که خیلی کشور‌های دیگر کردند و در عین حال خروج از آن هم کاملا مؤثر است. عدم حضور ما در این کنوانسیون هیچ فایده‌ای تا الان نداشته و در آینده هم نخواهد داشت. عضویت ما هم هیچ خسارتی ایجاد نمی‌کند. بنابراین آنچه مطرح است بحث منافع است.

همان‌طور که می‌دانید این روز‌ها موجی از حمله‌های مختلف از برگزاری تجمع و مصاحبه و تا صدور بیانیه علیه تصویب آخرین لایحه مبارزه با پول‌شویی شروع شده و در این رابطه فضاسازی شدیدی در حال انجام است. توصیه شما به اعضای محترم

مجمع تشخیص مصلحت نظام برای عدم تأثیرپذیری از این فضاسازی‌ها چیست؟

مجمع تشخیص مصلحت ایران اگر نتواند درک کند که مصالح ایران در تصویب این مصوبه است، اشکال از مجمع تشخیص مصلحت نیست بلکه اشکال از گروه‌های سیاسی مخالف کشور و دولت است. مسئله اینجاست که آن‌ها برخورد غیر از مصالح و منافعشان را که در عدم تصویب این کنوانسیون است، اعمال می‌کنند. مخالفان این طرح درواقع دارند علیه دولت روحانی عقده‌گشایی می‌کنند وگرنه یک انتقاد دلسوزانه همان کاری است که ما خودمان داریم انجام می‌دهیم. الان من خودم یک موضع انتقادی روشن به دولت در بعضی سیاست‌های اقتصادی‌اش دارم که دائما هم می‌گویم، دلسوزانه هم هست.

ما در همه وزارتخانه‌ها حضور پیدا می‌کنیم، با مقامات ارشد رایزنی و سعی می‌کنیم روی روابط و افکارشان برای پیشبرد مصالح کشور اثر بگذاریم. این احتیاج به پیامک‌های تهدیدآمیز ندارد. این رفتار به معنی عقده‌گشایی‌ها علیه دولت است. درواقع این گروه دارند این سیاست سنتی را پیش می‌برند که در تمام سال‌های گذشته رایج بوده است. آن‌ها برای پیشبرد مقاصد جناحی خودشان از ضربه‌زدن به هیچ‌یک از منافع ملی ایران تا الان فروگذار نکرده‌اند و از این به بعد هم نخواهند کرد. این‌ها همان کسانی هستند که در دولت احمدی‌نژاد صد تا بدتر از این را تحمل و تأیید می‌کردند.

شاید فراموش کرده‌اید که آقای احمدی‌نژاد زیر پرچم امارات متحده عربی نشست و گفت: اگر حسنی مبارک -نه دونالد ترامپ یا هنری کسینجر، نه ایالات متحده و نه حتی اسرائیل یکی از نوکران دست‌چندم- امشب به من اجازه دهد من سوار هواپیما می‌شوم و به مصر می‌آیم. این را گفت: یا نگفت؟ این جگرسوزان و جگردران ارزش‌ها کجا بودند درحالی‌که این اتفاق کوچک‌ترین ربطی به ارزش‌ها ندارد و کشوری که بخواهد واردات و صادرات داشته باشد، باید بتواند با جامعه بین‌المللی کار کند. یادتان باشد در آن بیانیه ۲۴ ماده‌ای اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب اصل اولیه‌ای وجود دارد که اقتصاد ایران یک اقتصاد درون‌زا و برون‌گراست.

بدبختانه در این بحث‌های جناحی کسی به حرف‌های حساب مقام معظم رهبری توجه نمی‌کند و در دعوا‌ها مغفول می‌افتد. وگرنه بسیار بسیار رویکرد جدی‌ای بود. درون‌زا و برون‌گرا بودن یعنی بدون کنوانسیون پالرمو و CFT و FATF اصلا عملی نیست. اگر شما برون‌گرا نباشید، نمی‌توانید درون‌زا باشید. درون بزایید که چه کارش کنید؟ ما باید بتوانیم تراز بازرگانی‌مان با جهان را مثبت کنیم. کاری که در ۱۰ ماه اول امسال انجام شده است. برای اینکه به طور کلی سمت‌گیری دولت آقای روحانی در پنج سال گذشته این بوده است. یعنی ما در تمام پنج سال گذشته به شدت از کسری تراز بازرگانی خارجی‌مان کم کرده‌ایم، سال گذشته مثبت بودیم و امسال هم در ۱۰ ماه گذشته مثبت بوده‌ایم. ما باید این مسیر را جلو ببریم.

خواندن خبر در سایت منبع

مخالفان و موافقان FATF در مجمع تشخیص چه کسانی هستند؟

ایرناخبرگزاری ایرنا
مخالفان و موافقان FATF در مجمع تشخیص چه کسانی هستند؟
تهران-ایرناپلاس- با وجود طولانی شدن بررسی پیوستن ایران به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام و نزدیک شدن به پایان فرصت ایران برای تصمیم‌گیری نهایی درباره آن، بررسی‌ها نشان می‌دهد از 50 عضو این نهاد، هشت نفر مخالفت و چهار عضو، موافقت خود را با تصویب لوایح CFT و پالرمو اعلام کرده‌اند.

اخباری درباره نشست دوره‌ای FATF که یک‌شنبه هفته آینده در پاریس برگزار می‌شود، منتشر شده است. بر اساس این خبر، در این جلسه نماینده‌ای از ایران حضور ندارد و قرار است کشورهای عضو درباره تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه تصمیم‌گیری شود. در ایران نیز آن‌گونه که گفته می‌شود قرار است امروز سرنوشت پیوستن ایران نیز در مجمع تشخیص مصلحت نظام روشن شود. تا به حال چند تن از اعضای مجمع به‌طور صریح نظر خود را در این باره اعلام کرده‌اند.

روایت حاضران در جلسات اخیر نشان می‌دهد تصمیم‌گیری در جلسه آینده نیز چندان راحت نیست، اما اظهارنظر برخی از اعضا می‌تواند کدهایی برای پیش‌بینی تصمیم نهایی بدهد. غلامرضا مصباحی‌مقدم به ایرناپلاس گفته است «در جلسه گذشته ۱۷-۱۸ نفر به‌عنوان موافق و مخالف برای اظهارنظر درباره این لوایح ثبت‌نام کرده‌اند»، به این ترتیب می‌توان گفت از ۵۰ عضو حقیقی و حقوقی مجمع، حدود یک سوم موضع خود را اعلام کرده‌اند. علاوه‌براین، برخی از اعضا طی سال‌های اخیر در گوشه کنار و به شکل ضمنی مواضع خود را نسبت به این لوایح بیان کرده‌اند.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اخیرا در سخنرانی درباره اینستکس گفته است «شرط اروپا برای اجرای سازوکار مالی، مبنی بر تصویب FATF تحقیرآمیز است». وی پیش از این نیز اعلام کرده بود «شروط ایران برای پیوستن به پالرمو مبهم است».

آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و عضو مجمع پیش از این نیز در نقد FATF گفته بود: «نمی‌دانم این‌ها به چه جرئتی این سند را محرمانه امضا کرده‌اند، این‌ها می‌خواهند به اسم مبارزه با پولشویی اطلاعات مالی و بانکی ما را به دشمن بدهند و به این شکل، خودتحریمی کنند. اگر این اتفاق بیفتد باید فاتحه خیلی چیزها را بخوانیم … البته ان‌شاءالله جلوی این‌ها گرفته می‌شود و به خواست خداوند می‌روند و امضایشان را پس می‌گیرند.»

محسن رضایی دبیر مجمع، صراحتا اعلام نظر مشخصی نکرده است، اما بعد از آخرین جلسه مجمع گفت: «ما در اینجا نمی‌توانیم تحت تأثیر فشارها قرار بگیریم و باید آنچه به نفع ملت و کشور است را پیش ببریم.» اما اینکه منافع ملت از منظر او چیست تاکنون مشخص نشده است. البته او آذرماه امسال نیز تأکید کرده بود: «سه لایحه «اف‌ای‌تی‌اف» مغایر قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام است.»

احمد توکلی از دیگر اعضای بنام این مجمع است که پیشتر بر ضرورت پیوستن به FATF سخن گفته بود، اما اخیرا تغییر رأی داده و در صفحه توییتر خود نوشته است: «درباره پذیرش FATF ابهام داشتم، اما بیانیه وقیحانه اروپا و شرایط تحقیرآمیزش برای تجارت با ایران در اینستکس نشان داد در مقابل مستکبران، هرچه کوتاه بیاییم، طلبکارتر و گستاخ‌تر می‌شوند و پایانی هم ندارد. تجربه و منطق می‌گوید التماس از متکبر، معیشت را بر مردم تنگ‌تر خواهد کرد.»

محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیشتر از حمایت این فراکسیون از FATF سخن گفته بود. بنابراین می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که او به CFT و پالرمو رأی مثبت می‌دهد.

مصطفی میرسلیم، عضو اصولگرای این مجمع نیز در این باره به خبرگزاری مهر گفته است: «آمریکا ما را تحریم کرده و دیگران را وادار به تحریم ما می‌کند، اگر به معاهده «پالرمو» بپیوندیم، آمریکا از آن برای محاصره بیشتر ما استفاده می‌کند.» البته او در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو تأکید کرده است که سازمان ملل بر ضرورت توجه به جرایم سازمان یافته تأکید کرده است.

محمدباقر قالیباف، نامزد انصرافی اصولگرایان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و از اعضای مجمع، اخیرا در دانشگاه گیلان گفته است «این لوایح با حق‌شرط‌های مطروحه قابل دنبال‌ شدن هستند، اما آنچه آن‌ها را با مبانی و اساس انقلاب و نظام با مشکلات و چالش‌های عظیم همراه می‌کند، FATF است.»

سردار احمد وحیدی، رئیس دانشگاه دفاع ملی در گفت‌و‌گویی با موضوع اینستکس گفته است «دشمن زمانی ‌که مشاهده کرد نمی‌تواند با قطع‌نامه مانع پیشرفت هسته‌ای ما شود، مسائل هسته‌ای را هم جزئی از FATF قرار دادند تا به وسیله اجبار در پذیرش آن، مانع پیشرفت ما شوند و قدرت دفاعی کشورمان را کاهش دهند.»

حسین مظفر، از چهره‌های اصولگرای مجمع تشخیص مصلحت، اخیرا در گفت‌و‌گو با روزنامه وطن امروز گفته است: «فضای مجمع نه به پالرمو است.» او در گفت‌و‌گویی دیگر با اعتمادآنلاین نیز گفته «پالرمو و CFT در مجمع تشخیص با موانع جدی مواجهند و اعضای مجمع از توضیحات نمایندگان دولت قانع نشدند.»

محمد صدر، از چهره‌های اصلاح‌طلب مجمع، نظری مخالف با مظفر را مطرح کرده است و به جماران گفته: اکنون بحث «مصلحت» مطرح است و «در مجمع، نظر مثبت در مورد کنوانسیون پالرمو بیشتر از نظر منفی است.»

غلامرضا مصباحی‌مقدم، بعد از رونمایی از اینستکس به ایرناپلاس گفته است: «فشار کشور‌های اروپایی و اجرایی شدن کانال ویژه مالی مشروط به تأیید لوایح FATF، نظر منفی اعضای مجمع تشخیص به تصویب این لوایح را در پی خواهد داشت.»

مجید انصاری از چهره‌های اصلاح‌طلب این نهاد، ضمن تأکید بر ضرورت مقابله با تروریسم و پولشویی برای مراوده مالی با کشورهای دیگر، به خبرگزاری ایسنا گفته است: «اگر پالرمو در مجمع به بن‌بست رسید، به آرای عمومی مراجعه کنیم.» او برای این اظهارنظر خود به قانون اساسی اتکا و تأکید کرده است «در مسائل مهم اقتصادی، فرهنگی یا سیاسی ممکن است قانونگذاری از طریق مراجعه مستقیم به آرای عمومی انجام شود. البته نوبت به این‌ها نمی‌رسد ان‌شاءالله پالرمو در مجمع حل می‌شود.» او پیش از این نیز تأکید کرده بود «ما ناگزیریم CFT را تصویب کنیم».

هرچند سعید جلیلی اخیرا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پاسخ به دانشجویان درباره این لوایح چهارگانه گفته است: «آن‌هایی که مدافع پیوستن به پالرمو و CFT هستند می‌گویند می‌خواهیم بهانه‌ها را کم کنیم! خب این مسیری است که شما یک‌بار طی کردید! چه تضمینی وجود دارد؟!» اما مجید انصاری مدعی شده است بحث پیوستن به FATF اصلا به دولت‌های یازدهم و دوازدهم مربوط نیست، در زمان احمدی‌نژاد مطرح بود. حتی زمانی که آقای جلیلی در شورای عالی امنیت ملی بود با دستخط ایشان توصیه شده تا این کار صورت بگیرد.

آیت‌الله مجتهد شبستری درباره پیوستن ایران به FATF با حق تحفظ به خبرگزاری مهر گفته است: «بله، البته ما باید شرایط تحفظ را ذکر کنیم. مقررات بین‌المللی یک ‌سری محاسن و یک‌ سری معایب دارد. آن مقرراتی که با شرع و قانون اساسی ما نمی‌خواند، شرط می‌گذاریم که اجباری در رعایت آن‌ها نداریم. با لحاظ این تحفظ لوایح را می‌پذیریم چون به مصلحت کشور بوده و برای دنیا هم خوب است.»

محمدرضا باهنر، از معدود اصولگرایان موافق این لوایح در یکی از نشست‌های خبری خود گفته است: «ما می‎توانیم CFT را به‎صورت مشروط و تا آنجا که مخالف احکام اسلامی و قانون اساسی نباشد، بپذیریم چراکه اگر به آن نپیوندیم با تحریم‎ها و مشکلات بیشتری مواجه می‎شویم.»

علاوه‌براین، نمایندگان مجلس چندین نوبت و با وجود مخالفت‌های هیئت نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی نظام و شورای نگهبان بر نظر خود مبنی‌بر موافقت با پیوستن به FATF اصرار کرده‌اند. دولت دوازدهم و نمایندگان آن نیز بارها بر لزوم و ضرورت پیوستن به این کنوانسیون تأکید کرده‌اند. با این حال، مخالفان نیز از پای ننشستند و از هر طریقی مخالفان را تحت فشار قرار دادند، البته با وجود تأخیر و برخی کارشکنی‌ها برخی از چهره‌های سیاسی و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به رأی مثبت اعضای مجمع برای پیوستن به این کنوانسیون‌ها امیدوارند.

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**

خواندن خبر در سایت منبع

داوودی، معاون اول احمدی‌نژاد: FATF از ترکمنچای بدتر است

انتخابخبرگزاری انتخاب
داوودی، معاون اول احمدی‌نژاد: FATF از ترکمنچای بدتر است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین ماجرای FATF اگر کم‌کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم‌کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.
داوودی، معاون اول احمدی‌نژاد: FATF از ترکمنچای بدتر است - 0

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در همین ماجرای FATF اگر کم‌کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم‌کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.

پرویز داودی در نشست علمی «بررسی مسائل اقتصادی ایران» و همچنین شانزدهمین مجمع عمومی انجمن اقتصاد اسلامی حوزه که در سالن جلسات دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه برگزار شد، ضمن کالبد شکافی از اوضاع اقتصادی، پولی و بانکی کشور، در بخشی از سخنانش اظهار کرد: مسئولان هنوز باور ندارند در جنگ اقتصادی قرار داریم و باید برای برون رفت از مشکلات به طور جدی‌تری برنامه ریزی کرد.

وی افزود: در اقتصاد ما حداقل با گزارش‌هایی که از مجلس و کمیسون اقتصاد مجلس و هم از مرکز پژوهش‌ها گرفته‌ایم با انواع مختلف حدود ۳۰ درصد ظرفیت اقتصادی مان کار می‌کند و ۷۰ درصد خالی است. تولید ما برای بخش صنایع و معادن در سال ۹۰ میزان ۱۷۰ هزار میلیارد بوده و در سال ۱۳۹۵ یعنی ۵ سال بعد این رقم ۱۵۷ هزار میلیارد تومان بوده است که نشان می‌دهد ۱۱ هزار میلیارد تومان از تولید کم شده است و ظرفیت‌هایی موجود بوده، ولی بلااستفاده مانده است

طبق گزارش حوزه، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تراز اقتصاد سیاسی گفت: دولت به این گونه نیست که هر مشکلی ایجاد شود راس نظام اسلامی را مورد خطاب قرار دهیم، سیاست‌های کلان بر عهده مقام اول کشور است، افرادی که بر سر دولت‌های مختلف می‌آیند دارای ویژگی‌هایی هستند، که مثبت یا منفی باشد جمع می‌شود و عده‌ای نیز نفوذی هستند یا ناآگاه یا مغرض هستند از این ویژگی استفاده می‌کنند و جریانی را به راه می‌اندازند و وقتی جریان در بروکراسی دولتی افتاد به جلو می‌رود.

داودی متذکر شد: اولین بانک خصوصی در سال ۷۹ ایجاد شد حال آنکه در سال ۸۴ این سیاست‌های کلی اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری ترسیم و ابلاغ گردید، از اول بنا نبود بانک‌های خصوصی در آن بیاید، منتها یک مجموعه‌ای هماهنگ کرد و بانک‌های خصوصی را مطرح کردند حالا بدان معنا نیست که همه اجرای آن را، چون مدیریت ارشد نظام آورده، نه مدیریت ارشد نظام کلان را نگاه می‌کند وظیفه ما است که کم کاری نکنیم، ما باید به درستی فعالیت می‌کردیم افرادی دنبال آن بودند که تحقق یابد، باید کاری می‌کردیم دست آن‌ها را رو می‌کردیم و می‌گفتیم اشتباه است وگرنه اگر مدیریت ارشد نظام بخواهد وارد هر جزئیاتی شود که درست نیست.

داودی خاطرنشان کرد: نباید به مدیریت ارشد نظام مرتبط بدانیم این به واسطه کم کاری ما در آن مقطع بوده و من می‌گویم در حال حاضر فعال و پرکار باشیم و وارد شویم در همین ماجرای FATF نیز اگر کم کاری کنیم آقایان می‌زنند و می‌برند، ما باید پرکاری و تلاش کنیم و اجازه ندهیم، حالا اگر کم کاری کنیم و این قرارداد بدتر از ترکمنچای را به ما تحمیل کردند ما مقصر هستیم و ربطی به مدیریت ارشد نظام ندارد.

منبع: میزان

خواندن خبر در سایت منبع

پست معنادار عضو مجمع درباره FATF

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
پست معنادار عضو مجمع درباره FATF
پست "پرویز داوودی"، معاون اول احمدی نژاد و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام قبل از آغاز جلسه مجمع برای بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی را ببینید.

برترین‌ها: پست «پرویز داوودی»، معاون اول احمدی نژاد و عضو فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام قبل از آغاز جلسه مجمع برای بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون‌های بین‌المللی را ببینید.

پست معنادار عضو مجمع درباره FATF - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سید رضا اکرمی: پایداری‌ها فقط شعار می‌دهند/ جبهه پایداری کدام توفیق را به دست آورده است؟

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
انقلاب اسلامی محصول انتخاب اصلح توسط مردم بوده و استمرار آن نیز محصول انتخاب مجدد اصلح در مدیریت کلان کشور است؛ بنابراین، باید بنایمان بر این باشد که افراد اصلح را بشناسیم». من باید به اصلح رأی بدهم». او در تحلیل روکیرد اخیر نیروهای پایداری به «نامه‌نیوز» گفت: «پایداری‌ها همواره همین‌طور بوده‌اند و شعارهای سنگینی می‌دهند که از پس آنها بر نمی‌آیند. جبهه پایداری در طول تاریخ پیدایشش هیج توفیق خاصی به دست نیاورده که اکنون به صورت شعاری اصرار بر گزینه اصلح می‌کند. گاهی وحدت‌هایی که درست می‌شود هم باید صبر کرد تا شب عملیات بعد دید که آیا با هم هستند یا خیر.

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.
ایرناایرنا11 ساعت قبل
آنها مدعی شده‌اند که در همان روز بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی و به تلافی حمله به نفتکش‌ها، سامانه‌های تسلیحاتی و تجهیزات موشکی ایران هدف حملات سایبری آمریکا قرار گرفت. بر این اساس، آنها در ادامه ترسیم واکنش‌های مختلف کاخ سفید نسبت به سرنگونی پهپاد متجاوز به حریم هوایی ایران، «حملات سایبری» را از طریق رسانه‌های خود مطرح کرده و بازتاب دادند. هرچند که مسئولان ذیربط در ایران، بارها اعلام کرده‌اند که در این سال‌ها، تعداد حملات سایبری افزایش یافته اما متخصصان کشورمان توانسته‌اند آنها را دفع کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین رابطه امروز (دوشنبه) در توئیتر خود از تروریسم سایبری علیه ایران نوشت و از دفع ۳۳ میلیون حمله سایبری در سال گذشته خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی افزود: «رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشجرج کانوی، همسر مشاور ارشد دونالد ترامپ، در مقاله‌ای که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرد به جمهوری‌خواهان هشدار داد رسوایی جنسی اخیر ترامپ را جدی بگیرند. جرج کانوی گفت در انتخابات ۲۰۱۶ ترامپ از موضوع رسوایی اخلاقی بیل کلینتون به عنوان یک اهرم سیاسی برای فشار علیه هیلاری کلینتون استفاده کرد و حالا این رسوایی در مورد خود ترامپ پیش آمده است. کانوی در ادامه تاکید کرد: «اما امروز زن دیگری با نام الیزابت ژان کارول با ادعای مشابه علیه یک مرد قدرتمند دیگری ظاهر شده است». این وکیل محافظه‌کار آمریکایی در ادامه مقاله خود نوشت «ترامپ برادریک را «شجاع» نامید. کانوی در ادامه افزود: «در حال حاضر، در حمایت از کارول مسائل زیادی علیه ترامپ در حال شکل گرفتن است.

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین17 ساعت قبل
خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ رویدادهایی را در پی داشت که در نهایت به بحران کنونی منجر شدند. کارزار فشار حداکثری ترامپ، ایران را در گرفتار کرده است. به این ترتیب، پیش‌بینی می‌شود که در ۶۰ روز آینده تنش‌ها بین دو کشور افزایش پیدا کند. مقامات آمریکایی هرگز توضیح نداده‌اند که خروج از توافق هسته‌ای با ایران چگونه می‌تواند مانعی مقابل حمایت‌های ایران از تهدید کردن متحدان آمریکا ایجاد کند. شاید آقای ترامپ تمایلی به جنگ نداشته باشد اما بسیاری از افراد نزدیک به او از اقدام نظامی حمایت می‌کنند.

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1