کلیات بودجه ۹۸ امروز (27 بهمن) در مجلس تصویب شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

کلیات بودجه ۹۸ امروز (27 بهمن) در مجلس تصویب شد

اگر مجلس کلیات بودجه را تأیید نکند نمی‌توانیم حقوق کارکنان را افزایش دهیم

فارسخبرگزاری فارس
اگر مجلس کلیات بودجه را تأیید نکند نمی‌توانیم حقوق کارکنان را افزایش دهیم
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: کارمندان دولت انتظار داشتند که مجلس محترم یک کمکی به آنها کند. آنچه اتفاق خواهد افتاد این است که حتی ما یک درصد در حقوق و دریافتی کارکنان دولت نمی‌توانیم افزایش دهیم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه عصر امروز در جلسه علنی بررسی لایحه بودجه سال آینده در مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز مجلس شورای اسلامی در یک جایگاه ویژه از نظر زمانی و شرایط سیاسی قرار گرفته است تا تصمیم مهمی را برای دخل و خرج سال آینده کشور بگیرد.

وی ادامه داد: اولا ما بودجه سال ۹۸ را به طور کامل قرار نیست مورد تأیید یا عدم تأیید قرار دهیم الان فقط بحث کلیات لایحه بودجه مطرح است بنابراین آنچه مخالفین محترم از اشکالات بیان کردند به این معنی نیست که رأی به کلیات به منظره صرفنظر از اشکالاتی است که وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: طبق آنچه در گزارش کمیسیون تلفیق مطرح است قرار است بر روی بخش بخش، ردیف به ردیف این گزارش نظر دهیم و نهایتا اظهارنظر کنیم. قرار نیست همه کاستی‌ها را با تأیید کلیات نادیده بگیریم و یا همه بودجه‌ای را که امروز در گزارش کمیسیون است به عنوان نقطه مثبت ببینیم.

نوبخت اظهار داشت: امروز مجلس محترم قرار است داوری کند که آیا کلیاتی که در این بودجه وجود دارد چیزی است که بتواند آن را تأیید کنیم و وارد اصلاح جزئیات شویم یا نه. همه حرف مخالفین این بود که اگر بودجه اشکالاتی دارد اصلاح شود. اتفاقا ورود به کلیات به این معنی است که شما فرصت پیدا می‌کنید نسبت به اصلاحاتی که موردنظرتان است بحث و ورود کنید و رأی‌گیری شود.

وی با طرح این سؤال که کلیات بودجه چه چیزی است، گفت: بودجه طبق ماده یک قانون محاسبات عمومی یک پیش‌بینی از منابع و مصارف است. ما برای اینکه تأیید کنیم این پیش‌بینی منابع و مصارف برای سال آینده اجرایی شود یا نه دولت نیست که تصمیم می‌گیرد مجلس است که تصمیم می‌گیرد بلکه دولت پیشنهاد می‌کند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، اضافه کرد: ما بر اساس آنچه در قانون اساسی جزو وظایف دولت است پیش‌بینی کرده‌ایم که سال آینده چیزی حدود ۲۰۸ هزار میلیارد تومان از درآمدها کسب منبع کنیم، درآمدها یعنی مالیات، حقوق گمرکی و سایر.

نوبخت اظهار داشت: همچنین پیش‌بینی کردیم که برای سال آینده با توجه به جمیع جهات ۱۴۸ هزار میلیارد تومان از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای که ۱۴۲ هزار میلیارد آن از فروش و صادرات نفت است کسب درآمد کنیم و چون ناکافی است ۵۰ هزار میلیارد تومان بتوانیم از طریق واگذاری دارایی‌های مالی که بخش عمده آن اوراق است کسب درآمد کنیم.

معاون رئیس جمهور بیان داشت: شما الان چه می‌خواهید نسبت به کلیات اظهارنظر کنید. شما می‌توانید بگویید دولت این عدد ۴۰۷ شما یا زیاد است یا کم است. اصلا حرف دیگری قانونا می‌توانید بزنید؟ شما می‌توانید عدد ۴۰۷ ما را همان‌طور که در یک ماه بررسی کمیسیون تلفیق آن را به ۴۴۲ هزار میلیارد افزایش دادید می‌توانید بیشتر یا کمتر کنید.

وی خطاب به نمایندگان مجلس با بیان اینکه شما چه کاری را الان در زمینه کلیات نمی‌توانید انجام دهید گفت: اتفاقا با تأیید کلیات است که شما می‌توانید نظرتان را راجع به منابع بدهید.

نوبخت راجع به مصارف بودجه خاطرنشان کرد: ما گفتیم ۳۲۰ هزار میلیارد تومان از مصارف را هزینه‌ای استفاده کنیم چیزی در حد ۶۲ هزار میلیارد تومان را به صورت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یعنی طرح‌های عمرانی استفاده کنیم، ۲۵ هزار تا را از طریق بازپرداخت تملک اوراقی که سال‌های قبل فروخته‌ایم انجام دهیم. شما می‌توانید بگویید ۳۲۰ هزار کم است کما اینکه شما به این رقم ۲۶ هزار میلیارد افزودید. شما با تأیید کلیات می‌توانید این مبالغ را کم و زیاد کنید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه رد کلیات به چه معناست تأکید کرد: هیچ، به معنی این است که شما نخواهید به بحث ورود کنید. شما همان‌طور که رئیس جلسه گفتند اگر کلیات را تصویب نکنید لایحه به دولت برمی‌گردد، دو هفته آینده چه اتفاقی می‌افتد. ما نظر اولیه‌مان یا یک اصلاح دیگر را انجام می‌دهیم مثلا ۴۰۷ را ۴۰۸ می‌کنیم یا خیلی بیشتر و یا خیلی کمتر اضافه و کم می‌کنیم. باز شما هستید که باید کلیات را تصویب کنید و بگویید دولت نظر تو اشتباه است.

وی خطاب به نمایندگان مجلس افزود: بدانید کسی که بودجه را تصویب و تأیید می‌کند دولت نیست. دولت طبق قانون اساسی فقط پیشنهاددهنده است شما راه گریزی ندارید. نهایتا این اعداد را کم و زیاد می‌کنید و فقط دو هفته آن را به عقب می‌اندازید اما چه اتفاقی می‌افتد، اتفاقش این است که یک پیامی به جامعه که جهان در راهپیمایی ۲۲ بهمن مرعوب آنها شد، می‌دهید. اقدام دیگری که دشمنان انجام می‌دهند این است که یک چهره بحرانی از اقتصاد ایران نشان دهند و به تعبیر من بگویند که تهدید ما درست شد. این اتفاقات باعث می‌شود که فرصتی که ما آنها را مرعوب کردیم دوباره از بین برود و نشان می‌دهد دولت و مجلس بر روی اولین مسأله که بودجه است به بحران رسیده‌اند. شما در رسانه‌های بیگانه این موضوع را خواهید دید، آنها منتظرند که یک چیزی از ما ببینند.

نوبخت افزود: بحث دیگر این است که در شرایطی که نسبت به کسانی که قرار است شما به خاطر تورم و شرایطی که کارکنان دارند و در سختی به سر می‌برند ۲۰ درصد حداقل به عددی که الان وجود دارد اضافه کنید اگر کلیات تأیید نشود و به دولت برگردد سپس باید چند دوازدهم اجرا شود، چند دوازدهم می‌دانید یعنی چه؟ یعنی همین حقوق علی که حداقل تا سه ماه آینده ادامه داده شود. آیا ما می‌توانیم به کارکنان جواب دهیم. دولت که جوابی ندارد، دولت وظیفه خود را نسبت به کارمندان انجام داده و ۲۰ درصد اضافه کرده، کارمندان دولت انتظار داشتند که مجلس محترم یک کمکی به آنها کند. آنچه اتفاق خواهد افتاد این است که حتی ما یک درصد در حقوق و دریافتی کارکنان دولت نمی‌توانیم افزایش دهیم. در ارتباط با طرح‌های عمرانی نیز جز با وضعیت موجودی که داریم به جهت ابهام نمی‌توانیم اقدام دیگری انجام دهیم، شما در ارتباط با پرداخت‌هایی که باید صورت گیرد و مبنای عملی که باید انجام شود نمی‌توانیم کاری کنیم.

معاون رئیس جمهور بیان داشت: من از ریاست محترم جلسه این استدعا را دارم که واقعا با شرایط کشور اگر احساس می‌شود برای تصمیم‌گیری نمایندگان صحبت‌های بیشتری در جلسه بعدی انجام دهیم شما منع نکنید، پیامی که رد بودجه به مردم خودمان می‌دهند به رسانه‌های خارجی و دشمنان می‌دهد و به بازار ارز می‌دهد پیام خوبی نیست. من به عنوان یک خدمتگزار کوچک که بیش از اینکه دولتی باشم خودم را مجلسی می‌دانم به شما استدعا می‌کنم که در این خصوص یک رأی مهمی اتخاذ شود و این رد کلیات قطعا کمکی به وضع موجود نمی‌کند.

وی بیان داشت: برخی از دوستان را می‌دیدم که می‌گفتند این موضوع را یک فکر اساسی کنید یعنی اصلاح ساختار؛ ما اصلاح ساختار را آماده کرده‌ایم من سؤالم از دوستان این است که اصلاح ساختار و این واژه زیبا می‌دانید یعنی چه تصمیمات مهمی؟ شما در مورد بنزین در کوتاه‌مدت نتوانستید تصمیم بگیرید و نهایتا آن را حل نکردید. بعد می‌خواهید ۹۳۴ هزار میلیارد تومان را که در یارانه‌های پنهان وجود دارد و بخشی از مفاسد آنجاست با اصلاح ساختار انجام دهید؟ شما حاضر نشدید دو دستگاهی را که در تبصره ۲۱ است حذف کنید. من بحثم این نیست که بگویم مجلس محترم در این ارتباط همکاری نکرده اما اینکه بگوییم آن را بگذاریم و به یک فکر اساسی کنیم درست نیست. آنچه مقام معظم رهبری فرمودند این بود که بتوانیم صرفه‌جویی در منابع و مصارف کنیم. موضوع کلیات یعنی اجازه ورود. یعنی اجازه ورود به اصلاحاتی که موردنظر است با این توضیح تمامی تلاش بر این شد که ما از طریق مساعدتی که می‌توانیم از طریق ارقام مرتبط با کالاهای اساسی و ۱۴ میلیارد دلار و آن را با ارز ۴۲۰۰ تومان همچنان محاسبه می‌کنیم با یک اصلاحی که در بودجه و در مجموعه دولت توافق شد این کنترل‌ها صورت گیرد به هر تقدیر اگر قرار باشد نسبت به این کلیات رأی‌گیری نکنیم و باز هم به سمت چند دوازدهم برود در این خصوص دچار دشواری خواهیم شد. ما در مورد حقوق مستمری‌ها و خانواده محترم شهدا به افراد تحت پوشش فقط می‌توانیم نسبت به وضع فعلی اقدام کنیم.

انتهای پیام/

خواندن خبر در سایت منبع

بودجه بحث دخل و خرج مردم است و نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم

فارسخبرگزاری فارس
بودجه بحث دخل و خرج مردم است و نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ مجلس با بیان اینکه در مورد بودجه خیلی نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم چون بحث دخل و خرج مردم است،‌ گفت: برخی دوستان برخی واژگان سیاسی را به کار می‌برند ولی اصلا ما اینجا بحث سیاسی نداریم و موضوع زندگی مردم است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران در مجلس شورای اسلامی عصر امروز طی نطقی در موافقت با کلیات بودجه سال ۹۸ اظهار داشت: مجددا از اینکه وقت همکاران را می‌گیرم پوزش می‌طلبم ولی به دلیل اظهاراتی که مخالفان کلیات بودجه بیان کردند چند نکته‌ای را عرض می‌کنم. آقای مطهری فرمودند که آئین‌نامه داخلی مجلس تغییر کرده است. اگر مجلس و صحن علنی بودجه را رد کند بودجه به دولت برمی‌گردد و مثل قبل به کمیسیون تلفیق برنمی‌گردد.

وی افزود: دولت باید پس از آن باید بودجه دیگری بدهد که احتمالا همان بودجه سه دوازدهم را تقدیم مجلس کند. در صحبت برخی دوستان که نظرشان را می‌گفتند منظور از سه دوازدهم، سه دوازدهم بودجه سال ۹۷ است نه سه دوازدهم لایحه؛ چون اصلا لایحه تصویب نشده است. آقای تابش و برخی دوستان نکاتی را مطرح کردند که لازم است ابتدا اتفاقی که می‌افتد را بگویم. در بودجه سال ۹۷ ما دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم ولی الان یک و نیم میلیون بشکه است، سه دوازدهم یعنی یک چهارم دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه را به دولت می‌دهیم و می‌گوییم در سه ماه آن را خرج کن.

نماینده مردم گچساران در مجلس در مجلس ادامه داد: این چه مقیاسی است که دولتی را که باید به نظم واداریم و تذکرات بر این منوال بوده است بگوییم دولت تو اجازه داری سه دوازدهم بودجه سال ۹۸ را سه ماهه بخوری و هیچ کس هم روی آن نظارت نداشته باشد.

تاجگردون با بیان اینکه اول از همه فشار همه مردم که بر روی ماست چون به آنها گفته‌ایم که ۲۰ درصد افزایش حقوق وجود خواهد داشت و با وجود این به ما حمله می‌کنند، ‌گفت: حالا اول فروردین به آنها بگوییم حقوق‌تان ۱۰ درصد افزایش دارد چون دولت اجازه ندارد و بعد بگوییم منتظر بمانید که ببینیم در برج چهارم پول و بودجه می‌آید و چه عددی تصویب می‌شود، ‌

نماینده مردم گچساران در مجلس در مجلس اظهار داشت: در حوزه یارانه‌ها، بهزیستی و کمیته امداد ۲۰ درصد افزایش داریم و حواسمان باشد که اینها برمی‌گردد. ما در مورد بودجه خیلی نمی‌توانیم سیاسی صحبت کنیم چون بحث دخل و خرج مردم است. برخی دوستان برخی واژگان سیاسی را به کار می‌برند ولی اصلا ما اینجا بحث سیاسی نداریم و موضوع زندگی مردم است و باید ببینیم با زندگی مردم چگونه برخورد کنیم.

وی تاکید کرد: دشمن دنبال یکسری چیزهایی است که به ما فشار وارد کند و از این فشارها اهدافی دارند. اول از همه فشار بر معیشت مرد است تا مردم اذیت شوند، ‌مردم را ما چگونه می‌توانیم نگه داریم، قبول داشته باشیم یا نداشته باشیم دولت گفته ۱۴ میلیارد دلار می‌خواهم کالای اساسی را با همان قیمت بدهم و ما می‌گوییم نه. با این حال فشار بر معشیت مردم را می‌خواهیم چه کنیم و چگونه با این موضوع روبرو می‌شویم.

تاجگردون با اشاره به بحث اشتغال و بیکاری بودجه سال ۹۸ خاطرنشان کرد: وقت نمی‌شود تمام احکام مربوط به اشتغال و بیکاری که در تمامی عرصه‌های نفت و گاز، اشتغال، تبصره ۱۸، بازآفرینی شهری، بافت فرسوده و مسائلی از این قبیل که اختیارات خوبی به دولت داده شده است، مطرح کنم. این اختیارات وجود ندارد در بودجه سال ۹۷ گذاشته‌ایم که بشود به آنها پرداخت. ما محدویت‌ها را باز کردیم و اجازه بیرون رفتن از محدودیت‌های علمی را در دانشگاه‌ها برداشتیم و بعد دوباره این را ببندیم و بگوییم باید به سال ۹۷ برگردیم؟ ‌اگر سال ۹۷ خیلی خوب بود که وضع ما این نبود. باید یک تغییر ساختارهایی انجام دهیم.

وی ضمن اشاره به حوزه دفاع در بودجه ۹۸ افزود: ‌ بحث دفاع نکته مهمی در کشور است، هر چند شاید یکی خوشش و یا بدش بیاید. دفاع هم بخش مهمی در کشور است که باید به آن توجه شود و اگر خلائی هست باید آن را اصلاح کرده و خلا را درست کنیم نه اینکه بعضی جاها را رها کنیم.

تاجگردون تاکید کرد: در بحث ساختارها بعضی دوستان نکاتی مطرح می‌کنند که باید اصلاح ساختار انجام شود. اصلاح ساختار را باید انجام دهیم در حالیکه ۴۰ سال است اصلاح ساختار می‌کنیم. مقام معظم رهبری فرمودند باید این کار را بکنیم. دوستانی که به آرمان‌های انقلاب واقعا دقت می‌کنند رهبر انقلاب آخرین پیامی که به جوانان مملکت دارند مگر این نبود که عملا به جوانان گفتند به ۴۰ سال آینده خود توجه کنید. بعد ما مجلسی‌ها هم در اولین حرکت می‌گوییم یک سال را نگاه نکن بلکه سه ماه را نگاه کن. کجای این نگاه به آینده است؟

وی با تاکید بر اینکه باید افق، وضعیت بیرون و مقدورات جامعه را نگاه کنیم، اظهار داشت: باید تعارضات و تفاوت سلیقه‌ها در برخی امور را نگاه کنیم. اصلاح حامل‌های انرژی بدون افزایش قیمت بنزین و فرآورده‌ها نیست. افزایش قیمت‌های نفت، بنزین و گازوئیل بدون افزایش نرخ تورم امکانپذیر نیست و نمی‌شود دوگانه حرف بزنیم. نمی‌شود بگوییم هم تورم نباشد و هم قیمت بنزین بالا برود. اینها با هم جمع شدنی نیست.

نماینده مردم گچساران در مجلس در پاسخ به اظهارات کریمی‌قدوسی به عنوان مخالف کلیات بودجه ۹۸ اظهار داشت: ‌ تکلیف ما را مشخص کنید ما نفت بفروشیم یا نفروشیم و کم بفروشیم یا زیاد بفروشیم. می‌فرمایند قیمت نفت در دنیا ۸۰ دلار است اما ما ۵۰ دلار گذاشته‌ایم در حالیکه این حسن بودجه است و نباید قبح بودجه باشد و باید بگوییم ما احتیاط را رعایت کرده‌ایم و اقتصاد و بودجه جنگی یعنی همین. اگر ۸۰دلار شد که نمی‌گوییم نفت‌مان را ۸۰ دلار می‌فروشیم و پولش را در خزانه می‌فرستیم و بودجه از کسری خارج می‌شود یا باید قیمت را زیاد کنیم و یا تولید را زیاد کنند و یا قیمت‌ حامل را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه برخی نگرانی‌ها در لایحه بود که مجلس و کمیسیون تلفیق آن را حذف کرده است، گفت: برخی واگذاری‌ها و مسائلی مثل مدارس و آموزش و پرورش از اینها بود. شما اول سال در همین بودجه تصویب کردید که طرح رتبه‌بندی معلمان را انجام می‌دهید و همسان سازی کنید و برای اینها عدد گذاشته‌ایم و سؤال این است که چگونه می‌خواهید اینها را انجام دهید؟ وقتی می‌گوییم سه دوازدهم است دوباره مردم، مملکت و اقشاری که متوجه ما هستند را رها کنیم؟

تاجگردون ضمن بیان اینکه اصلا بحث دولت و مجلس نیست، گفت: بحث این است که در شرایط کنونی که اتفاقات متوجه مجلس و دولت است چگونه می‌خواهیم این مطالب را با هم جلو ببریم. حداقل در این ۶ یا ۷ سالی که من در حوزه بودجه فعالیت می‌کنم سوالم این است که آقای کاتب عزیز، چرا بحث ۱۴ و نیم درصد را مطرح می‌کنید. ۱۴ و نیم یک عددی ضربدر عدد دیگر می‌شود که عدد قبلی ۳۰ میلیارد دلار ضربدر ۱۴ و نیم بود و عدد بعدی ۲۰ میلیارد دلار ضربدر ۱۴ و نیم است. ۱۴ و نیم عدد و نسبت است نه عدد مطلق. به خاطر اینکه بدانید این عدد یعنی چه این عدد در بودجه سال ۹۷ شش یا ۷ میلیارد دلار بود و در بودجه سال ۹۸ سه و نیم میلیارد دلار می‌شود.

وی افزود: شما به کسی که به ما نان می‌دهد تا حقوق معلم را بدهیم، می‌گویید آن را بزنید چون نان به ما نمی‌دهد و به همین خاطر خواهش می‌کنم با روشی که اصلاح ساختار شکل گرفته و گام‌های مهمی در بحث اصلاح شرکت‌های دولتی گذاشته شده تا فرمان رهبری را تعیین کنیم درست نیست که سر تسلیم فرود بیاوریم و با اولین جایی که می‌توانیم برای یکسال آخرمان حرف بزنیم بگوییم فایده ندارد. ما با عزت کارمان را انجام می‌دهیم و اگر مشکلی باشد در روند کار با دولت جلو می‌رویم تا انشالله به نتیجه کافی برسیم.

نماینده مردم گچساران در مجلس تاکید کرد: ‌ اگر اصلاحات ضروری نیاز است باید انجام دهیم ونگذاریم کشور معطل شود. چون دشمنان ما دوست دارند که ما معطل چیزی دیگر باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

مجلس کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را تصویب کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
مجلس کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را تصویب کرد
تهران-ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 117 رای موافق با کلیات لایحه بودجه سال 98 کل کشور موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان با ۱۱۷ رای موافق، ۸۶ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۲۱۲ نماینده حاضر با کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ موافقت کردند.

مجلس شورای اسلامی از فردا یکشنبه در دو نوبت صبح و عصر وارد بررسی جزییات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور می‌شود.

بر اساس این گزارش، بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور از صبح امروز در مجلس شورای اسلامی آغاز شد در جلسه نوبت عصر پنج موافق و پنج مخالف کلیات لایحه بودجه سال ۹۸ هر کدام به مدت ۱۰ دقیقه صحبت کردند.

سیام**۹۱۲۱**۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

مطهری: کمیسیون تلفیق برای اولین بار وارد بودجه شرکت‌های دولتی شده است

انتخابخبرگزاری انتخاب
مطهری: کمیسیون تلفیق برای اولین بار وارد بودجه شرکت‌های دولتی شده است
نماینده محلات در مجلس گفت: قرار بود بر اساس قانون برنامه ششم به سمت بودجه عملیاتی برویم اما این مورد هم رعایت نشده است.علی مطهری در پاسخ به این تذکر گفت: اینکه می‌گوئید لایحه بودجه تبدیل به طرح شده در حد معمول هر سال است و اگر ایرادی باشد شورای نگهبان ایراد خواهد کرد.اتفاقاً امسال کمیسیون تلفیق برای اولین بار به بودجه شرکت‌های دولتی خصوصاً شرکت‌های اصلی ورود پیدا کرده و ان‌شاءالله گزارش آن را تا پایان تصویب لایحه به مجلس خواهد داد.
مطهری: کمیسیون تلفیق برای اولین بار وارد بودجه شرکت‌های دولتی شده است - 0

نائب رییس مجلس در واکنش به تذکر یکی از نمایندگان گفت: کمیسیون تلفیق برای اولین بار وارد بودجه شرکت‌های دولتی شده است.

به گزارش ایسنا، علیرضا سلیمی در جلسه علنی بعد از ظهر امروز (شنبه) در اخطاری مستند به اصل ۵۲ قانون اساسی گفت: طبق این اصل بودجه سالانه کشور به ترتیبی که در قانون مقرر می‌شود از سوی دولت تهیه و برای رسیدگی و تصویب به مجلس ارسال می‌شود لایحه دولت ۱۶۰ تا ۱۷۰ بند بوده اما مجلس با بیش از ۶۰ ماده الحاقی آن را تبدیل به یک طرح با بیش از ۲۴۰ بند کرده است.

نماینده مردم محلات در مجلس ضمن قدردانی از کمیسیون تلفیق برای شفاف سازی برخی ردیف‌ها و جداول اضافه کرد: واقعیت این است گزارش مبسوط کمیسیون تلفیق در مورد بودجه شرکت‌های دولتی در اختیار ما نیست چطور می‌خواهیم در این راستا تصمیم‌گیری کنیم؟

وی همچنین اظهار کرد: قرار بود بر اساس قانون برنامه ششم به سمت بودجه عملیاتی برویم اما این مورد هم رعایت نشده است.

علی مطهری در پاسخ به این تذکر گفت: اینکه می‌گوئید لایحه بودجه تبدیل به طرح شده در حد معمول هر سال است و اگر ایرادی باشد شورای نگهبان ایراد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: اتفاقا امسال کمیسیون تلفیق برای اولین بار به بودجه شرکت‌های دولتی خصوصا شرکت‌های اصلی ورود پیدا کرده و ان‌شاءالله گزارش آن را تا پایان تصویب لایحه به مجلس خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور9 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر