آنجلا مرکل در کنفرانس مونیخ ضمن مخالفت با دونالد ترامپ بر لزوم حفظ توافق برجام تاکید کرد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آنجلا مرکل در کنفرانس مونیخ ضمن مخالفت با دونالد ترامپ بر لزوم حفظ توافق برجام تاکید کرد

آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ خلع سلاح هسته‌ای را موضوعی مهم و ضروری خواند و شرکت در آن را واجب اعلام کرد. او همچنین اشاره کرد قطع رابطه با روسیه را به صلاح اروپا نمی‌داند. مرکل در ادامه سخنانش ضمن مقصر دانستن ایران به خاطر برنامه موشکی، توافق برجام را تنها راه حفظ امنیت منطقه دانست. پیش از او فدریکا موگرینی نیز بر لزوم پایبندی بر توافق برجام تاکید کرده بود.

حرف‌های مرکل برای آمریکا حساسیت‌زاست و او همیشه صریح‌ترین موضع را در مقابل دونالد ترامپ داشته است.

سایت خبری

مرکل: چین باید به آمریکا و روسیه در مذاکرات خلع سلاح بپیوندد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مرکل: چین باید به آمریکا و روسیه در مذاکرات خلع سلاح بپیوندد
صدراعظم آلمان اعلام کرد: برلین از پیوستن چین به آمریکا و روسیه در مذاکرات خلع سلاح استقبال می‌کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد: خلع سلاح مسأله‌ای است که همه باید به آن متوسل شویم. همگی باید بر این مساله تمرکز کنیم. ما خوشحال می‌شویم که در این مذاکرات علاوه‌بر آمریکا و روسیه، چین نیز شرکت کند.

چندی قبل آمریکا تعلیق شش ماهه پیمان منع کاربرد موشک‌های میانبرد هسته‌ای را اعلام کرد، واشنگتن خواستار توافق جدید با حضور چین و کشورهای دیگر است.

روسیه نیز در پاسخ به تعلیق شش ماهه آمریکا، اجرای این پیمان را شش ماه تعلیق کرد.

مرکل در بخش دیگری از اظهاراتش درباره روابط روسیه و اتحادیه اروپا اعلام کرد: اروپا علاقه‌ای به قطع روابط با روسیه ندارد. انزوای سیاسی روسیه یک اقدام اشتباه است. من معتقدم که این اقدام از نظر استراتژیکی و ژئوپلتیکی غلط است.

خواندن خبر در سایت منبع

مرکل از برجام حمایت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
مرکل از برجام حمایت کرد
تهران – ایرنا – در دومین روز از کنفرانس امنیتی سه روزه مونیخ صدر اعظم آلمان در سخنانی تصمیم آمریکا برای خروج از سوریه را زیر سوال برد و برجام را توافقی کارآمد خواند.

به گزارش خبرنگاران و رسانه‌های خارجی، آنگلا مرکل روز شنبه درجریان سخنرانی خود، خروج نیروهای آمریکایی ازسوریه را زیر سوال برد و گفت: آیا کار درستی است که نیروها را فوری از سوریه خارج کرد؟ آیا این اقدام ایران و روسیه را تقویت نمی‌کند؟

وی همچنین از برجام حمایت کرد وگفت که برجام توافقی کارآمد است که به حفظ کردنش می‌ارزد.

به گزارش ایرنا، پیش از این فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بر پایبندی این اتحادیه به برجام تاکید کرده بود. وی دیروز (۲۶ بهمن) در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت حفظ توافق هسته‌ای با ایران 'مساله‌ای امنیتی است'.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم درهمین کنفرانس تعهد قدرت‌های اروپایی به توافق هسته‌‌ای را تکرار کرد وگفت: 'بدون برجام 'منطقه امن‌تر نخواهد بود و اتفاقا به رویارویی آشکار نزدیکتر خواهد شد. '

کنفرانس سالانه مونیخ از دیروز ۲۶ بهمن آغاز شده و فردا ۲۸ بهمن پایان می‌یابد.

اروپام**۳۰۹۲**۱۵۹۰

خواندن خبر در سایت منبع

دوئل لفظی مرکل و پنس در کنفرانس امنیتی مونیخ

ایرناخبرگزاری ایرنا
دوئل لفظی مرکل و پنس در کنفرانس امنیتی مونیخ
تهران - ایرنا - تارنمای آلمانی «تاگس شاو» روز شنبه نوشت: معاون رئیس جمهور آمریکا و صدراعظم آلمان در حالی به سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ خواهند پرداخت که از این دو سخنرانی به عنوان «دوئل لفظی» این دو مقام اروپایی و آمریکایی یاد می شود.

به گزارش ایرنا، به نوشته تاگس شاو، فهرست بلندی از مسائل مورد اختلاف بین برلین و واشنگتن از جمله سیاست در قبال ایران، خط لوله «نورد استریم ۲» و هزینه‌های دفاعی وجود دارد که گمان می‌رود در کنفرانس امنیتی مونیخ مورد توجه مقامات دو کشور قرار گیرد.

در این میان سخنرانی روز شنبه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «مایک پنس» معاون اول رئیس جمهور آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

آنطور که «لیندسی لوهان» سناتور جمهوری خواه آمریکایی می‌گوید در هیچ زمانی به اندازه این دوره، این تعداد از نمایندگان و کارکنان کنگره آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور نداشته‌اند به طوری که بیش از ۵۰ نفر از آنها برای گفتگو در مورد مسائل مورد اختلاف بین آمریکا و اروپا به آلمان سفر کرده‌اند.

این امر نشان می‌دهد که با وجود اختلاف نظرها هر یک از دو طرف بدون دیگری قادر به پیشبرد اهداف خود نیستند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس امروز منتظرند تا نظرات پنس را در خصوص تحولات ناتو، پیمان موشکی با روسیه، توافق هسته‌ای با ایران و تنش‌ها با چین و روسیه بشنوند. اما از آنجا که اختلاف نظر بین واشنگتن و بروکسل در این موارد زیاد است، وی باید کلمات درستی را برای سخنانش انتخاب کند.

در همین رابطه گراهام معتقد است؛ مهم آن چیزی است که از این کنفرانس عاید آمریکا می‌شود؛ مطلوب واشنگتن این است که اروپایی‌ها ساختارهای خود را بشکنند و تحرک بیشتری در قبال تقویت ناتو نشان دهند.

این سناتور جمهوری خواه تاکید می‌کند همانطور که به رئیس جمهور آمریکا نیز گفته است، بهترین سرمایه گذاری برای سیاست خارجی آمریکا در حال حاضر ناتو است.

به گفته وی آمریکا در هر حال به اتحاد نظامی ناتو نیاز دارد حتی اگر «دونالد ترامپ» به خروج از آن بیاندیشد.

از سوی دیگر سخنرانی «آنگلا مرکل» در صبح شنبه با حساسیت خاصی از سوی آمریکایی‌ها دنبال می‌شود. هر چند خطی که او و «اورزولا فون در لاین» وزیر دفاع دولتش در ناتو دنبال می‌کنند مشخص است. به گفته فون در لاین برلین می‌داند که کار بیشتری باید در این زمینه انجام دهد و تا رسیدن به اهداف تعیین شده فاصله زیادی وجود دارد.

دولت آلمان تصمیم گرفته تا سال ۲۰۲۴ میزان هزینه‌های نظامی را تا ۱٫۵ درصد افزایش دهد، گویا بیش از این میزان برای رای دهندگان آلمانی قابل قبول نبوده است.

با این حال مساله آمریکایی‌ها در ناتو تنها تامین هزینه از سوی اعضا نیست بلکه شرکت در ماموریت‌های خارجی و اعزام نیروی‌های بیشتر به این ماموریت‌ها نیز از آنها انتظار می‌رود.

صدراعظم آلمان از پیش اعلام کرده قصد دارد در سخنان امروز خود به افزایش همکاری‌های بین المللی و لزوم توجه به «چندجانبه گرایی» بپردازد. با این حال این موضوع چندان باب میل آمریکایی‌ها نیست. گراهام می‌گوید در گفتگویش با ترامپ به وی یادآور شده هر چند چندجانبه گرایی مطلوب واشنگتن نیست و امور را پیچیده می‌کند اما در هر حال از تکروی کردن بهتر است.

در عین حال مسائلی مانند توافق هسته‌ای با ایران، همکاری‌های اروپا و روسیه در بخش انرژی، نحوه مقابله با رویکردهای تهدید آمیز چین و نگاه متفاوت دو سوی آتلانتیک به مسائل حقوق بشری مانند قتل «جمال خاشقچی» از مواردی است که به قول گراهام به پیچیدگی همکاری دو طرف افزوده است.

از این رو از سخنرانی مرکل و پنس به عنوان رویارویی نقطه نظرات دو اروپا و آمریکا در خصوص این مسائل و به عبارتی دوئل لفظی آن دو تعبیر می‌شود.

به گزارش ایرنا، صبح روز جمعه 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ وارد آلمان شد.

وی علاوه بر سخنرانی در این کنفرانس مهم بین المللی با مقامات و شخصیت‌های حاضر در این نشست دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

این کنفرانس بنا به گفته برگزار کنندگان آن، در پنج دهه گذشته به یکی از مجامع اصلی جهانی برای بحث درباره سیاست‌های امنیت بین المللی تبدیل شده است.

اروپام**۶۱۴۳** ۱۵۴۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور9 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر