1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آنجلا مرکل در کنفرانس مونیخ ضمن مخالفت با دونالد ترامپ بر لزوم حفظ توافق برجام تاکید کرد

آنجلا مرکل صدر اعظم آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ خلع سلاح هسته‌ای را موضوعی مهم و ضروری خواند و شرکت در آن را واجب اعلام کرد. او همچنین اشاره کرد قطع رابطه با روسیه را به صلاح اروپا نمی‌داند. مرکل در ادامه سخنانش ضمن مقصر دانستن ایران به خاطر برنامه موشکی، توافق برجام را تنها راه حفظ امنیت منطقه دانست. پیش از او فدریکا موگرینی نیز بر لزوم پایبندی بر توافق برجام تاکید کرده بود.

حرف‌های مرکل برای آمریکا حساسیت‌زاست و او همیشه صریح‌ترین موضع را در مقابل دونالد ترامپ داشته است.

سایت خبری

مرکل: چین باید به آمریکا و روسیه در مذاکرات خلع سلاح بپیوندد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مرکل: چین باید به آمریکا و روسیه در مذاکرات خلع سلاح بپیوندد

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد: خلع سلاح مسأله‌ای است که همه باید به آن متوسل شویم. همگی باید بر این مساله تمرکز کنیم. ما خوشحال می‌شویم که در این مذاکرات علاوه‌بر آمریکا و روسیه، چین نیز شرکت کند.

چندی قبل آمریکا تعلیق شش ماهه پیمان منع کاربرد موشک‌های میانبرد هسته‌ای را اعلام کرد، واشنگتن خواستار توافق جدید با حضور چین و کشورهای دیگر است.

روسیه نیز در پاسخ به تعلیق شش ماهه آمریکا، اجرای این پیمان را شش ماه تعلیق کرد.

مرکل در بخش دیگری از اظهاراتش درباره روابط روسیه و اتحادیه اروپا اعلام کرد: اروپا علاقه‌ای به قطع روابط با روسیه ندارد. انزوای سیاسی روسیه یک اقدام اشتباه است. من معتقدم که این اقدام از نظر استراتژیکی و ژئوپلتیکی غلط است.

خواندن خبر در سایت منبع

مرکل از برجام حمایت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
مرکل از برجام حمایت کرد

به گزارش خبرنگاران و رسانه‌های خارجی، آنگلا مرکل روز شنبه درجریان سخنرانی خود، خروج نیروهای آمریکایی ازسوریه را زیر سوال برد و گفت: آیا کار درستی است که نیروها را فوری از سوریه خارج کرد؟ آیا این اقدام ایران و روسیه را تقویت نمی‌کند؟

وی همچنین از برجام حمایت کرد وگفت که برجام توافقی کارآمد است که به حفظ کردنش می‌ارزد.

به گزارش ایرنا، پیش از این فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بر پایبندی این اتحادیه به برجام تاکید کرده بود. وی دیروز (۲۶ بهمن) در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت حفظ توافق هسته‌ای با ایران 'مساله‌ای امنیتی است'.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم درهمین کنفرانس تعهد قدرت‌های اروپایی به توافق هسته‌‌ای را تکرار کرد وگفت: 'بدون برجام 'منطقه امن‌تر نخواهد بود و اتفاقا به رویارویی آشکار نزدیکتر خواهد شد. '

کنفرانس سالانه مونیخ از دیروز ۲۶ بهمن آغاز شده و فردا ۲۸ بهمن پایان می‌یابد.

اروپام**۳۰۹۲**۱۵۹۰

خواندن خبر در سایت منبع

دوئل لفظی مرکل و پنس در کنفرانس امنیتی مونیخ

ایرناخبرگزاری ایرنا
دوئل لفظی مرکل و پنس در کنفرانس امنیتی مونیخ

به گزارش ایرنا، به نوشته تاگس شاو، فهرست بلندی از مسائل مورد اختلاف بین برلین و واشنگتن از جمله سیاست در قبال ایران، خط لوله «نورد استریم ۲» و هزینه‌های دفاعی وجود دارد که گمان می‌رود در کنفرانس امنیتی مونیخ مورد توجه مقامات دو کشور قرار گیرد.

در این میان سخنرانی روز شنبه «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان و «مایک پنس» معاون اول رئیس جمهور آمریکا از اهمیت بالایی برخوردار است.

آنطور که «لیندسی لوهان» سناتور جمهوری خواه آمریکایی می‌گوید در هیچ زمانی به اندازه این دوره، این تعداد از نمایندگان و کارکنان کنگره آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور نداشته‌اند به طوری که بیش از ۵۰ نفر از آنها برای گفتگو در مورد مسائل مورد اختلاف بین آمریکا و اروپا به آلمان سفر کرده‌اند.

این امر نشان می‌دهد که با وجود اختلاف نظرها هر یک از دو طرف بدون دیگری قادر به پیشبرد اهداف خود نیستند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس امروز منتظرند تا نظرات پنس را در خصوص تحولات ناتو، پیمان موشکی با روسیه، توافق هسته‌ای با ایران و تنش‌ها با چین و روسیه بشنوند. اما از آنجا که اختلاف نظر بین واشنگتن و بروکسل در این موارد زیاد است، وی باید کلمات درستی را برای سخنانش انتخاب کند.

در همین رابطه گراهام معتقد است؛ مهم آن چیزی است که از این کنفرانس عاید آمریکا می‌شود؛ مطلوب واشنگتن این است که اروپایی‌ها ساختارهای خود را بشکنند و تحرک بیشتری در قبال تقویت ناتو نشان دهند.

این سناتور جمهوری خواه تاکید می‌کند همانطور که به رئیس جمهور آمریکا نیز گفته است، بهترین سرمایه گذاری برای سیاست خارجی آمریکا در حال حاضر ناتو است.

به گفته وی آمریکا در هر حال به اتحاد نظامی ناتو نیاز دارد حتی اگر «دونالد ترامپ» به خروج از آن بیاندیشد.

از سوی دیگر سخنرانی «آنگلا مرکل» در صبح شنبه با حساسیت خاصی از سوی آمریکایی‌ها دنبال می‌شود. هر چند خطی که او و «اورزولا فون در لاین» وزیر دفاع دولتش در ناتو دنبال می‌کنند مشخص است. به گفته فون در لاین برلین می‌داند که کار بیشتری باید در این زمینه انجام دهد و تا رسیدن به اهداف تعیین شده فاصله زیادی وجود دارد.

دولت آلمان تصمیم گرفته تا سال ۲۰۲۴ میزان هزینه‌های نظامی را تا ۱٫۵ درصد افزایش دهد، گویا بیش از این میزان برای رای دهندگان آلمانی قابل قبول نبوده است.

با این حال مساله آمریکایی‌ها در ناتو تنها تامین هزینه از سوی اعضا نیست بلکه شرکت در ماموریت‌های خارجی و اعزام نیروی‌های بیشتر به این ماموریت‌ها نیز از آنها انتظار می‌رود.

صدراعظم آلمان از پیش اعلام کرده قصد دارد در سخنان امروز خود به افزایش همکاری‌های بین المللی و لزوم توجه به «چندجانبه گرایی» بپردازد. با این حال این موضوع چندان باب میل آمریکایی‌ها نیست. گراهام می‌گوید در گفتگویش با ترامپ به وی یادآور شده هر چند چندجانبه گرایی مطلوب واشنگتن نیست و امور را پیچیده می‌کند اما در هر حال از تکروی کردن بهتر است.

در عین حال مسائلی مانند توافق هسته‌ای با ایران، همکاری‌های اروپا و روسیه در بخش انرژی، نحوه مقابله با رویکردهای تهدید آمیز چین و نگاه متفاوت دو سوی آتلانتیک به مسائل حقوق بشری مانند قتل «جمال خاشقچی» از مواردی است که به قول گراهام به پیچیدگی همکاری دو طرف افزوده است.

از این رو از سخنرانی مرکل و پنس به عنوان رویارویی نقطه نظرات دو اروپا و آمریکا در خصوص این مسائل و به عبارتی دوئل لفظی آن دو تعبیر می‌شود.

به گزارش ایرنا، صبح روز جمعه 'محمدجواد ظریف' وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ وارد آلمان شد.

وی علاوه بر سخنرانی در این کنفرانس مهم بین المللی با مقامات و شخصیت‌های حاضر در این نشست دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

این کنفرانس بنا به گفته برگزار کنندگان آن، در پنج دهه گذشته به یکی از مجامع اصلی جهانی برای بحث درباره سیاست‌های امنیت بین المللی تبدیل شده است.

اروپام**۶۱۴۳** ۱۵۴۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وقتی «بی بی سی» حاج قاسم سلیمانی را تحسین می‌کند

مهرمهر13 ساعت قبل
شبکه بی بی سی مستندی با نام «فرمانده در سایه» ساخته و منتشر کرده است که در آن مصاحبه‌شوندگان به تحسین حاج قاسم سلیمانی پرداخته و او را فرمانده دل‌ها می‌نامند.

فیلم | کشتی حامل ۲۰۰۰ خودروی گران‌قیمت آتش‌گرفت و غرق شد

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
کشتی باری ایتالیایی که ۲۰۰۰ خودرو از جمله ۳۷ پورشه ۲۹۲ هزار دلاری را از هامبورگ به سمت کازابلانکا حمل می‌کرد، در ۱۵۰ مایلی سواحل غرب فرانسه دچار حریق شد و در آب فرو رفت. خوشبختانه ۲۷ خدمه این کشتی نجات یافته‌اند.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
«دونالد ترامپ» در پیام تبریک نوروزی خود به مردم ایران، بار دیگر حملات لفظی خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرد و مدعی شد: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی‌های این ایام باشند.» به گزارش عصرایران؛ او بدون کوچکترین اشاره به تحریم‌های یکجانبه و نامشروع کاخ سفید علیه کشور ایران که با هدف فروپاشی اقتصاد وسخت‌تر کردن زندگی و معیشت دهها میلیون ایرانی وضع شده است، با آرزوهای بلند مردم ایران برای آبادانی، آزادی و سعادتمندی ایران، اعلام همبستگی کرده است!
الفالف1 روز قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
انتخابانتخاب1 روز قبل
الاخبار چاپ بیروت نوشت: هماهنگی نظامی عالی بین نیروهای نظامی ایران، سوریه و عراق منحصر به چالش‌های امنیتی مشترک در مقابله با گروههای مسلح نمی‌شود. به دنبال این نشست، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار شد که به عناوین اساسی مربوط مطرح شده در نشست نظامی پرداخت. علاوه بر این، دو هیئت عراقی و ایرانی با بشار اسد دیدار کردند و در جریان این دیدار، رئیس جمهور سوریه در برابر حاضرین تاکید کرد که رابطه بین سوریه، ایران و عراق رابطه‌ای مستحکم است. نکات اساسی مطرح شده در این نشست، محل توافق با روسیه‌ای که به تفاهم هایی با ترکیه و هماهنگی هایی با اسرائیل پایبند است، نبود. روسیه خود را خارج از چارچوب درگیری با اسرائیل قرار داده و به صورت مستقیم، به پرونده ارتباط سه دولت عراق، سوریه و ایران به یکدیگر، توجهی ندارد.

اخبار بیشتر