تنش در روابط هند و پاکستان و سفر بن‌سلمان به اسلام‌آباد با هدف کمک به این کشور
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تنش در روابط هند و پاکستان و سفر بن‌سلمان به اسلام‌آباد با هدف کمک به این کشور

اخیرا به دلیل رخ دادن دو اقدام تروریستی در ایران و هند، پاکستان در مظان اتهام قرار گرفته اما این کشور اتهامات وارده را رد می‌کند. این دو کشور درباره تروریست‌هایی که پاکستان به آن‌ها حق سکونت داده هشدار داده‌اند. همچنین هند، پس از خارج کردن پاکستان از لیست کشورهای دوست، تعرفه گمرگی بر کالا‌های پاکستانی را تا ۲۰۰ درصد افزایش داد.

از سوی دیگر بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، امروز پا به اسلام‌آباد گذاشت. مردم پاکستان نه تنها از او استقبال نکردند، بلکه علیه حضور او در کشورشان تظاهراتی برپا شد. گفته می‌شود سفر بن‌سلمان به نیت سرمایه‌گذاری در پاکستان برای رفع بحران مالی در این کشور است. وزیر امور خارجه پاکستان امروز روابط بین کشورش با عربستان را «استراتژیک و استثنایی» خواند.

سردار سنایی‌راد، معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا، نفوذ عربستان سعودی در پاکستان را موضوعی قدیمی و مربوط به آمریکا می‌داند و می‌گوید خانم بوتو در زمان حیات خود تشکیل طالبان با طرح آمریکا و انگلیس و حمایت عربستان و امارات را تایید کرده بود.

سایت خبری

پاکستان متهم به پناه دادن به تروریست‌ها است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
پاکستان متهم به پناه دادن به تروریست‌ها است
خبرگزاری میزان- پایگاه خبری گلوبال نیوز در گزارشی به حادثه تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان و همچنین حمله به نظامیان هندی اشاره کرده و نوشته است که در حال حاضر پاکستان متهم به پناه دادن به تروریست‌ها شده است.
پاکستان متهم به پناه دادن به تروریست‌ها است - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، گلوبال نیوز در گزارشی می‎نویسد: پاکستان در پی دو حمله انتحاری در مرز‌های غربی با ایران و مرز‌های شرقی با هند، در حال حاضر از سوی تهران و دهلی نو با اتهاماتی مبنی بر پناه دادن به تروریست‌ها مواجه شده است.

این گزارش می‎گوید: هر دو کشور ایران و هند درباره پاسخ قدرتمند به تروریست‌ها هشدار داده‌اند.

گلوبال نیوز ضمن اشاره به حمله انتحاری روز پنجشنبه در کشمیر نوشت: در پی این انفجار انتحاری ۴۴ نظامی هندی جان خود را از دست دادند و گروه موسوم به «جیش محمد» مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفت.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در پی حمله انتحاری روز پنجشنبه، «نارندرا مودی»، هشدار داد که هند پاسخ مناسبی به پاکستان که هرگونه دست داشتن در این حمله را انکار می‌کند خواهد داد.

در همین حال دولت هند تعرفه گمرگی بر کالا‌های پاکستانی را تا ۲۰۰ درصد افزایش داد.

وزیر دارایی هند اعلام کرد که دهلی نو در واکنش به حمله تروریستی در کشمیر بر کالا‌های پاکستانی تعرفه گمرگی ۲۰۰ درصدی وضع کرده است.

به گفته وی این تصمیم دولت هند فورا به اجرا در خواهد آمد.

گلوبال نیوز در بخش دیگری به حادثه تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان اشاره کرده و به نقل از سرلشکر «سید رحیم صفوی»، دستیار ویژه و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا نوشت: چگونه این تروریست‌ها از مرز عبور کرده‌اند و چرا این کشور همسایه به پناهگاه امنی برای تروریست‌ها تبدیل شده است.

این پایگاه در پایان همچنین به نقل از «سرلشکر محمد علی جعفری»، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌نویسد: دولت پاکستان که به این تروریست‌ها پناه داده و می‌داند که مخفیگاه آن‌ها کجاست باید در قبال این جنایت پاسخگو باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

هند تعرفه واردات کالا از پاکستان را ۲۰۰ درصد افزایش داد

ایرناخبرگزاری ایرنا
هند تعرفه واردات کالا از پاکستان را ۲۰۰ درصد افزایش داد
دهلی نو-ایرنا- دهلی نو پس از خارج کردن پاکستان از لیست 'کشورهای دوست'،تعرفه 200 درصدی برای واردات کالاهای پاکستانی وضع کرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از روزنامه 'اکونومیک تایمز'، آرون جیتلی وزیر اقتصاد هند روز یکشنبه در حساب توییتری خود نوشت: دهلی نو پس از حمله تروریستی پلواما، پاکستان را از لیست کشورهای دوست خارج کرد و تعرفه گمرکی برای ورود کالاهای پاکستانی به این کشور را به ۲۰۰ درصد افزایش داد.

این اقدام به صادرات پاکستان به هند لطمه می‌زند.

ارزش صادرات پاکستان به هند در دوره آوریل تا نوامبر (فروردین تا آذر) ۳۸۱ میلیون دلار بوده است. این صادرات در سال مالی ۲۰۱۸ حدود ۴۸۹ میلیون دلار برآورد شده بود.

آجیل، گچ، گوگرد، چرم، سنگ معدن، مواد معدنی و سیمان مهمترین واردات هند از پاکستان را تشکیل می‌دهد.

در حمله روز پنجشنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) به نیروهای نظامی هند در کشمیر، دستکم ۴۰ نیروی نظامی این کشور کشته‌ شدند.

پس از وقوع حمله تروریستی علیه نیروهای نظامی هند در کشمیر، دهلی نو 'اجی بیساریا' سفیر خود در اسلام آباد را برای 'مشورت' فراخوانده است.

دهلی نو اسلام آباد را به دست داشتن در حمله روز پنجشنبه کشمیر متهم کرده است اما وزارت خارجه پاکستان به اتهامات وارده از سوی هند علیه این کشور بدون انجام تحقیقات کافی اعتراض کرده و نقش خود را در این حمله رد کرده است.

نارندرا مودی نخست وزیر هند در سخنانی تهدید آمیز که احتمال اقدام نظامی هند علیه پایگاه‌های شبه نظامیان در خاک پاکستان را افزایش می‌دهدگفت: تروریست‌ها و حامیان آنها مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اند و تاوان این اقدام را باید بدهند.

مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در گفت وگوی تلفنی با همتای هندی اش، ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در 'پولواما'ی کشمیر، گفت، آمریکا از حق هند برای دفاع از خود حمایت می‌کند.

این بزرگ‌ترین حمله تروریستی در جامو و کشمیر محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۶، حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر اوری به کشته شدن ۱۹ سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا دولت هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهد.

به گفته مقامات دفاعی هند در این حمله بیش از ۳۵ شبه نظامی و ۹ نیروی نظامی پاکستان کشته شده‌اند.

آساق**۲۶۷**۱۶۰۰

خواندن خبر در سایت منبع

استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر

فارسخبرگزاری فارس
استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر
در آستانه ورود ولی‌عهد عربستان به پاکستان خیابان‌ها پر از نیروهای امنیتی شده و به مردم اجازه تردد در مسیرهای اصلی داده نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در آستانه ورود ولی عهد عربستان به پاکستان خیابان‌ها پر از نیروهای امنیتی شده و به مردم اجازه تردد در مسیرهای اصلی داده نمی‌شود.

از سوی دیگر در یک طرف پایتخت پاکستان ترافیک شدید به علت بسته بودن مسیرها سبب شد که خودروها ساعت‌ها منتظر باز شدن مسیر باشند.

با اینکه خیابان‌ها برای ورود بن سلمان تزئین شد اما مردم برای استقبال از وی حضور پیدا نکردند و فقط معترضان هستند که توسط نیروهای امنیتی سرکوب می‌شوند.

در عکس‌های زیر تصاویر پایتخت پاکستان در آستانه ورود ولی‌عهد عربستان را مشاهده می‌کنید.

استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 6استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 7استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 8استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 9استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 10استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 11استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 12استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 13استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 14استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 15استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 16استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 17استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 18استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 19استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 20استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 21استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 22استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 23استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 24استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 25

خواندن خبر در سایت منبع

سردار سنایی‌راد: بن‌سلمان به پاکستان می‌رود تا به عاملان اقدام تروریستی زاهدان دستمزد بدهد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
سردار سنایی‌راد: بن‌سلمان به پاکستان می‌رود تا به عاملان اقدام تروریستی زاهدان دستمزد بدهد
میزان نوشت: معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا گفت: رخ دادن حادثه تروریستی جاده خاش - زاهدان در آستانه سفر بن‌سلمان به پاکستان، بسیاری را متقاعد کرده است که هدف ولیعهد سعودی از سفر به پاکستان، دادن دستمزد به عوامل دخیل در اقدام تروریستی اخیر باشد.

سردار «رسول سنایی‌راد» با بیان اینکه عربستان سعودی به شکل سنتی از یک نفوذ در پاکستان برخوردار است، گفت: از زمان تشکیل القاعده نوعی همکاری میان مجموعه‌های پاکستانی، سعودی و اماراتی در خاک پاکستان به دستور آمریکایی‌ها شکل گرفت.

وی افزود: خانم «بی‌نظیر بوتو» هم در زمان حیات خود رسما به اینکه تشکیل طالبان با طرح آمریکا و انگلیس و حمایت لجستیکی عربستان و امارات و همکاری پاکستان بود، اعتراف کرده بود.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا در ادامه با بیان اینکه در زمان حضور القاعده در افغانستان، پاکستان نقش عقبه و پشتیبان القاعده در رقابت با غرب را بر عهده داشت، گفت: انتقال برخی از عناصر دارای گرایش معارض به خاک پاکستان نیز در این زمان توسط سعودی‌ها انجام می‌شد.

سردار سنایی‌راد با بیان اینکه تفکرات سلفی سعودی‌ها در پاکستان، ابتدا شکل جهادی داشت ولی بعدها شکل تکفیری به خود پیدا کرد، تاکید کرد: متاسفانه امروز گروهک‌هایی که اقدامات تروریستی را در سیستان و بلوچستان انجام می‌دهند، دارای پایگاه استقراری در کشور پاکستان هستند و بعید است که سرویس‌های اطلاعاتی و ارتش پاکستان بر آنها مسلط نباشند ضمن اینکه بعضا اخباری از همکاری‌ها میان نیروهای تکفیری و عوامل امنیتی پاکستان به گوش می‌رسد. پاکستان با ایجاد عمق مرزی به نفع تروریست‌ها، دارای همکاری با گروهک‌های تروریستی است که شاید این همکاری به شکل سیستمی نباشد اما احتمالا شکل شبکه‌ای دارد.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا همچنین گفت: بعد از انتخابات اخیر و روی کار آمدن «عمران‌خان» این تصور وجود داشت که این نوع اقدامات تصحیح شود اما عملا این اتفاق نیفتاد.

سردار سنایی‌راد در پایان با بیان اینکه حمله تروریستی به اتوبوس پاسداران در جاده خاش - زاهدان، در آستانه سفر بن‌سلمان به پاکستان و نشست ورشو صورت گرفت، گفت: رخ دادن این حادثه در آستانه سفر بن‌سلمان به پاکستان، بسیاری را متقاعد کرده است که هدف ولیعهد سعودی از سفر به پاکستان، دادن دستمزد به عوامل دخیل در اقدام تروریستی جاده خاش - زاهدان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر بن سلمان به اسلام‌آباد در سایه تنش‌های هند و پاکستان

ایلناخبرگزاری ایلنا
سفر بن سلمان به اسلام‌آباد در سایه تنش‌های هند و پاکستان
ولیعهد عربستان، بناست امروز -یکشنبه- به پاکستان برود.

سفر بن سلمان به اسلام‌آباد در سایه تنش‌های هند و پاکستان - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، بناست امروز -یکشنبه- به پاکستان برود. این نخستین مقصد سفرهای بن سلمان به جنوب آسیا و چین است. با این حال، این دیدار ممکن است تحت‌الشعاع تنش‌های پاکستان و هند قرار بگیرد.

سفر بن سلمان در حالی صورت می‌گیرد که در پی یک انفجار انتحاری در منطقه کشمیر ۴۴ پلیس هندی کشته شدند. دهلی نو پاکستان را به دست داشتن در این حادثه متهم می‌کند و اسلام‌آباد تمام اتهام‌ها را بی‌اساس می‌داند.

پاکستان که در بحران مالی به سر می‌برد، از سفر بن سلمان به این کشور بسیار استقبال می‌کند. انتظار می‌رود طی این سفر قراردادهایی برای سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار امضا شود.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که اختلاف‌ها میان اسلام‌آباد و دهلی نو افزایش چشمگیری یافته است. در گذشته، رابطه میان پاکستان و عربستان از منظر اقتصادی بسیار مثبت بوده و ریاض از این کشور در روزهای سخت حمات مالی می‌کرده و در دیگر سو اسلام‌آباد نیز با تسلیحات جنگی خود به ریاض کمک می‌کرد.

پاکستان تدابیر امنیتی را در فرودگاه و شهر اسلام‌آباد افزایش داده است. بن سلمان نخستین سیاستمداری خواهد بود که در اقامتگاه «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان، سکونت خواهد داشت. عمران خان برای حفظ پول مالیات‌دهندگان از این اقامتگاه استفاده نکرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر خارجه پاکستان: روابط ما با عربستان استراتژیک است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
وزیر خارجه پاکستان: روابط ما با عربستان استراتژیک است
وزیر خارجه پاکستان: روابط ما با عربستان استراتژیک است - 0

وزیر خارجه پاکستان روابط کشورش با عربستان سعودی را «استراتژیک و استثنایی» خواند و گفت: تفاهم سیاسی مستحکمی میان ریاض و اسلام‌آباد وجود دارد.

به گزارش ایسنا، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در گفت‌وگو با روزنامه الحیاة گفت: عربستان اولین کشوری بود که در کنار پاکستان در رنج‌هایش ایستاد و ما مواضع این کشور را هیچگاه فراموش نمی‌کنیم، چراکه رهبری عربستان درخواست پاکستان مبنی بر تأخیر در پرداخت‌های نفتی را برای کمک به جلوگیری از وقوع بحران در معاملات تجاری پذیرفت.

وی با بیان اینکه این موضع ریاض «شگفت‌انگیز» بود و پاکستان آن را می‌ستاید، گفت: ما از سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به اسلام آباد خرسند هستیم و پاکستان کشور دوم وی است و این افتخاری برای ما است. سفر ولیعهد عربستان به پاکستان بعد جدیدی خواهد داشت که همان بعد اقتصادی است و روابط تاریخی میان دو کشور را مستحکم‌تر خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آغاز تمرینات پرسپولیس

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پرسپولیسی‌ها فعلا بدون سرمربی و با برنامه کریم باقری تمرینات خود را شروع کرده‌اند؛ آن‌ها قرار است بعد از ۱۰ روز تمرین در تهران راهی ترکیه شوند و ادامه تمرینات آماده سازی خود را در کمپ تمرینی فنرباغچه ترکیه پیگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.
الفالف18 ساعت قبل
وزارت اطلاعات بررسی بیشتری را دارد انجام می‌دهد و قوه قضائیه نیز نتیجه را اعلام خواهد کرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت هم در این باره گفت: رئیس‌جمهور درباره این موضوع با وزیر کشور صحبت کردند. البته آمریکایی‌ها و متحدانش هم بیکار نمی‌نشینند …برخلاف عراق و افغانستان، اشغال ایران کار ساده‌ای نیست. بنابراین آمریکایی‌ها به‌دنبال آن نیستند که نیروهای نظامی خودشان را وارد ایران کنند. باید بدانیم که ایالات متحده حتی یک سرباز هم وارد خاک ایران نخواهد کرد.»

اخبار بیشتر