1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تنش در روابط هند و پاکستان و سفر بن‌سلمان به اسلام‌آباد با هدف کمک به این کشور

اخیرا به دلیل رخ دادن دو اقدام تروریستی در ایران و هند، پاکستان در مظان اتهام قرار گرفته اما این کشور اتهامات وارده را رد می‌کند. این دو کشور درباره تروریست‌هایی که پاکستان به آن‌ها حق سکونت داده هشدار داده‌اند. همچنین هند، پس از خارج کردن پاکستان از لیست کشورهای دوست، تعرفه گمرگی بر کالا‌های پاکستانی را تا ۲۰۰ درصد افزایش داد.

از سوی دیگر بن‌سلمان، ولیعهد عربستان، امروز پا به اسلام‌آباد گذاشت. مردم پاکستان نه تنها از او استقبال نکردند، بلکه علیه حضور او در کشورشان تظاهراتی برپا شد. گفته می‌شود سفر بن‌سلمان به نیت سرمایه‌گذاری در پاکستان برای رفع بحران مالی در این کشور است. وزیر امور خارجه پاکستان امروز روابط بین کشورش با عربستان را «استراتژیک و استثنایی» خواند.

سردار سنایی‌راد، معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا، نفوذ عربستان سعودی در پاکستان را موضوعی قدیمی و مربوط به آمریکا می‌داند و می‌گوید خانم بوتو در زمان حیات خود تشکیل طالبان با طرح آمریکا و انگلیس و حمایت عربستان و امارات را تایید کرده بود.

سایت خبری

پاکستان متهم به پناه دادن به تروریست‌ها است

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
پاکستان متهم به پناه دادن به تروریست‌ها است
پاکستان متهم به پناه دادن به تروریست‌ها است - 0

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، گلوبال نیوز در گزارشی می‎نویسد: پاکستان در پی دو حمله انتحاری در مرز‌های غربی با ایران و مرز‌های شرقی با هند، در حال حاضر از سوی تهران و دهلی نو با اتهاماتی مبنی بر پناه دادن به تروریست‌ها مواجه شده است.

این گزارش می‎گوید: هر دو کشور ایران و هند درباره پاسخ قدرتمند به تروریست‌ها هشدار داده‌اند.

گلوبال نیوز ضمن اشاره به حمله انتحاری روز پنجشنبه در کشمیر نوشت: در پی این انفجار انتحاری ۴۴ نظامی هندی جان خود را از دست دادند و گروه موسوم به «جیش محمد» مسئولیت این حادثه را بر عهده گرفت.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در پی حمله انتحاری روز پنجشنبه، «نارندرا مودی»، هشدار داد که هند پاسخ مناسبی به پاکستان که هرگونه دست داشتن در این حمله را انکار می‌کند خواهد داد.

در همین حال دولت هند تعرفه گمرگی بر کالا‌های پاکستانی را تا ۲۰۰ درصد افزایش داد.

وزیر دارایی هند اعلام کرد که دهلی نو در واکنش به حمله تروریستی در کشمیر بر کالا‌های پاکستانی تعرفه گمرگی ۲۰۰ درصدی وضع کرده است.

به گفته وی این تصمیم دولت هند فورا به اجرا در خواهد آمد.

گلوبال نیوز در بخش دیگری به حادثه تروریستی اخیر در سیستان و بلوچستان اشاره کرده و به نقل از سرلشکر «سید رحیم صفوی»، دستیار ویژه و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا نوشت: چگونه این تروریست‌ها از مرز عبور کرده‌اند و چرا این کشور همسایه به پناهگاه امنی برای تروریست‌ها تبدیل شده است.

این پایگاه در پایان همچنین به نقل از «سرلشکر محمد علی جعفری»، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌نویسد: دولت پاکستان که به این تروریست‌ها پناه داده و می‌داند که مخفیگاه آن‌ها کجاست باید در قبال این جنایت پاسخگو باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

هند تعرفه واردات کالا از پاکستان را ۲۰۰ درصد افزایش داد

ایرناخبرگزاری ایرنا
هند تعرفه واردات کالا از پاکستان را ۲۰۰ درصد افزایش داد

به گزارش ایرنا، به نقل از روزنامه 'اکونومیک تایمز'، آرون جیتلی وزیر اقتصاد هند روز یکشنبه در حساب توییتری خود نوشت: دهلی نو پس از حمله تروریستی پلواما، پاکستان را از لیست کشورهای دوست خارج کرد و تعرفه گمرکی برای ورود کالاهای پاکستانی به این کشور را به ۲۰۰ درصد افزایش داد.

این اقدام به صادرات پاکستان به هند لطمه می‌زند.

ارزش صادرات پاکستان به هند در دوره آوریل تا نوامبر (فروردین تا آذر) ۳۸۱ میلیون دلار بوده است. این صادرات در سال مالی ۲۰۱۸ حدود ۴۸۹ میلیون دلار برآورد شده بود.

آجیل، گچ، گوگرد، چرم، سنگ معدن، مواد معدنی و سیمان مهمترین واردات هند از پاکستان را تشکیل می‌دهد.

در حمله روز پنجشنبه ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) به نیروهای نظامی هند در کشمیر، دستکم ۴۰ نیروی نظامی این کشور کشته‌ شدند.

پس از وقوع حمله تروریستی علیه نیروهای نظامی هند در کشمیر، دهلی نو 'اجی بیساریا' سفیر خود در اسلام آباد را برای 'مشورت' فراخوانده است.

دهلی نو اسلام آباد را به دست داشتن در حمله روز پنجشنبه کشمیر متهم کرده است اما وزارت خارجه پاکستان به اتهامات وارده از سوی هند علیه این کشور بدون انجام تحقیقات کافی اعتراض کرده و نقش خود را در این حمله رد کرده است.

نارندرا مودی نخست وزیر هند در سخنانی تهدید آمیز که احتمال اقدام نظامی هند علیه پایگاه‌های شبه نظامیان در خاک پاکستان را افزایش می‌دهدگفت: تروریست‌ها و حامیان آنها مرتکب اشتباه بزرگی شده‌اند و تاوان این اقدام را باید بدهند.

مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در گفت وگوی تلفنی با همتای هندی اش، ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در 'پولواما'ی کشمیر، گفت، آمریکا از حق هند برای دفاع از خود حمایت می‌کند.

این بزرگ‌ترین حمله تروریستی در جامو و کشمیر محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۶، حمله شبه نظامیان به پایگاه نیروی هوایی هند در شهر اوری به کشته شدن ۱۹ سرباز هندی منجر شد. این حمله دلیلی بود تا دولت هند یک حمله محدود علیه پایگاه شبه نظامیان در خاک پاکستان ترتیب دهد.

به گفته مقامات دفاعی هند در این حمله بیش از ۳۵ شبه نظامی و ۹ نیروی نظامی پاکستان کشته شده‌اند.

آساق**۲۶۷**۱۶۰۰

خواندن خبر در سایت منبع

استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر

فارسخبرگزاری فارس
استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، در آستانه ورود ولی عهد عربستان به پاکستان خیابان‌ها پر از نیروهای امنیتی شده و به مردم اجازه تردد در مسیرهای اصلی داده نمی‌شود.

از سوی دیگر در یک طرف پایتخت پاکستان ترافیک شدید به علت بسته بودن مسیرها سبب شد که خودروها ساعت‌ها منتظر باز شدن مسیر باشند.

با اینکه خیابان‌ها برای ورود بن سلمان تزئین شد اما مردم برای استقبال از وی حضور پیدا نکردند و فقط معترضان هستند که توسط نیروهای امنیتی سرکوب می‌شوند.

در عکس‌های زیر تصاویر پایتخت پاکستان در آستانه ورود ولی‌عهد عربستان را مشاهده می‌کنید.

استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 6استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 7استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 8استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 9استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 10استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 11استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 12استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 13استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 14استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 15استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 16استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 17استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 18استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 19استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 20استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 21استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 22استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 23استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 24استقبال سرد مردم پاکستان از ولی‌عهد عربستان+تصاویر - 25

خواندن خبر در سایت منبع

سردار سنایی‌راد: بن‌سلمان به پاکستان می‌رود تا به عاملان اقدام تروریستی زاهدان دستمزد بدهد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
سردار سنایی‌راد: بن‌سلمان به پاکستان می‌رود تا به عاملان اقدام تروریستی زاهدان دستمزد بدهد

سردار «رسول سنایی‌راد» با بیان اینکه عربستان سعودی به شکل سنتی از یک نفوذ در پاکستان برخوردار است، گفت: از زمان تشکیل القاعده نوعی همکاری میان مجموعه‌های پاکستانی، سعودی و اماراتی در خاک پاکستان به دستور آمریکایی‌ها شکل گرفت.

وی افزود: خانم «بی‌نظیر بوتو» هم در زمان حیات خود رسما به اینکه تشکیل طالبان با طرح آمریکا و انگلیس و حمایت لجستیکی عربستان و امارات و همکاری پاکستان بود، اعتراف کرده بود.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا در ادامه با بیان اینکه در زمان حضور القاعده در افغانستان، پاکستان نقش عقبه و پشتیبان القاعده در رقابت با غرب را بر عهده داشت، گفت: انتقال برخی از عناصر دارای گرایش معارض به خاک پاکستان نیز در این زمان توسط سعودی‌ها انجام می‌شد.

سردار سنایی‌راد با بیان اینکه تفکرات سلفی سعودی‌ها در پاکستان، ابتدا شکل جهادی داشت ولی بعدها شکل تکفیری به خود پیدا کرد، تاکید کرد: متاسفانه امروز گروهک‌هایی که اقدامات تروریستی را در سیستان و بلوچستان انجام می‌دهند، دارای پایگاه استقراری در کشور پاکستان هستند و بعید است که سرویس‌های اطلاعاتی و ارتش پاکستان بر آنها مسلط نباشند ضمن اینکه بعضا اخباری از همکاری‌ها میان نیروهای تکفیری و عوامل امنیتی پاکستان به گوش می‌رسد. پاکستان با ایجاد عمق مرزی به نفع تروریست‌ها، دارای همکاری با گروهک‌های تروریستی است که شاید این همکاری به شکل سیستمی نباشد اما احتمالا شکل شبکه‌ای دارد.

معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا همچنین گفت: بعد از انتخابات اخیر و روی کار آمدن «عمران‌خان» این تصور وجود داشت که این نوع اقدامات تصحیح شود اما عملا این اتفاق نیفتاد.

سردار سنایی‌راد در پایان با بیان اینکه حمله تروریستی به اتوبوس پاسداران در جاده خاش - زاهدان، در آستانه سفر بن‌سلمان به پاکستان و نشست ورشو صورت گرفت، گفت: رخ دادن این حادثه در آستانه سفر بن‌سلمان به پاکستان، بسیاری را متقاعد کرده است که هدف ولیعهد سعودی از سفر به پاکستان، دادن دستمزد به عوامل دخیل در اقدام تروریستی جاده خاش - زاهدان باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

سفر بن سلمان به اسلام‌آباد در سایه تنش‌های هند و پاکستان

ایلناخبرگزاری ایلنا
سفر بن سلمان به اسلام‌آباد در سایه تنش‌های هند و پاکستان

سفر بن سلمان به اسلام‌آباد در سایه تنش‌های هند و پاکستان - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان، بناست امروز -یکشنبه- به پاکستان برود. این نخستین مقصد سفرهای بن سلمان به جنوب آسیا و چین است. با این حال، این دیدار ممکن است تحت‌الشعاع تنش‌های پاکستان و هند قرار بگیرد.

سفر بن سلمان در حالی صورت می‌گیرد که در پی یک انفجار انتحاری در منطقه کشمیر ۴۴ پلیس هندی کشته شدند. دهلی نو پاکستان را به دست داشتن در این حادثه متهم می‌کند و اسلام‌آباد تمام اتهام‌ها را بی‌اساس می‌داند.

پاکستان که در بحران مالی به سر می‌برد، از سفر بن سلمان به این کشور بسیار استقبال می‌کند. انتظار می‌رود طی این سفر قراردادهایی برای سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار امضا شود.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که اختلاف‌ها میان اسلام‌آباد و دهلی نو افزایش چشمگیری یافته است. در گذشته، رابطه میان پاکستان و عربستان از منظر اقتصادی بسیار مثبت بوده و ریاض از این کشور در روزهای سخت حمات مالی می‌کرده و در دیگر سو اسلام‌آباد نیز با تسلیحات جنگی خود به ریاض کمک می‌کرد.

پاکستان تدابیر امنیتی را در فرودگاه و شهر اسلام‌آباد افزایش داده است. بن سلمان نخستین سیاستمداری خواهد بود که در اقامتگاه «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان، سکونت خواهد داشت. عمران خان برای حفظ پول مالیات‌دهندگان از این اقامتگاه استفاده نکرده است.

خواندن خبر در سایت منبع

وزیر خارجه پاکستان: روابط ما با عربستان استراتژیک است

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
وزیر خارجه پاکستان: روابط ما با عربستان استراتژیک است
وزیر خارجه پاکستان: روابط ما با عربستان استراتژیک است - 0

وزیر خارجه پاکستان روابط کشورش با عربستان سعودی را «استراتژیک و استثنایی» خواند و گفت: تفاهم سیاسی مستحکمی میان ریاض و اسلام‌آباد وجود دارد.

به گزارش ایسنا، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در گفت‌وگو با روزنامه الحیاة گفت: عربستان اولین کشوری بود که در کنار پاکستان در رنج‌هایش ایستاد و ما مواضع این کشور را هیچگاه فراموش نمی‌کنیم، چراکه رهبری عربستان درخواست پاکستان مبنی بر تأخیر در پرداخت‌های نفتی را برای کمک به جلوگیری از وقوع بحران در معاملات تجاری پذیرفت.

وی با بیان اینکه این موضع ریاض «شگفت‌انگیز» بود و پاکستان آن را می‌ستاید، گفت: ما از سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به اسلام آباد خرسند هستیم و پاکستان کشور دوم وی است و این افتخاری برای ما است. سفر ولیعهد عربستان به پاکستان بعد جدیدی خواهد داشت که همان بعد اقتصادی است و روابط تاریخی میان دو کشور را مستحکم‌تر خواهد کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
امروز در سالگرد حمله آمریکا به عراق، مجددا پرونده سرنوشت خانواده صدام حسین که چند دهه در بالاترین درجات قدرت این کشور حضور داشتند، گشوده شد. اما این فقط صدام حسین و سرنوشت او نیست که قابل تامل است. سرنوشت خاندان صدام۱- صدام حسین: ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ بعد از ۵ ماه از صدور حکم اعدامش توسط دادگاه جنایی عراق به دار آویخته شد. ۳- زنان صدام: صدام حسین ۳ زن داشت که مشهورترین آنها ساجده خیرالله دختر دایی‌اش بود. به گفته حریر که پدرش حسین کامل توسط صدام حسین به فجیع‌ترین شکل ممکن کشته شده، صدام حسین ۱۵ نوه دارد که برخی از آنها در اردن زندگی می‌کنند، مادرش رغد و خاله‌اش رنا هم در همین کشور هستند اما مادر بزرگش و خاله کوچکش ساکن قطرند.

فیلم | عجیب‌ترین دزدی در بالاشهر تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
ایرناایرنا10 ساعت قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی با «شیخ صباح الخالد الصباح» وزیر امور خارجه کویت در اشاره به اختلافات میان چند کشور عربی با قطر گفت: این اختلافات «به سود منطقه (خاورمیانه) و جهان نیست. وزیر خارجه آمریکا در ادامه در تلاش برای خروج این کشور از انزوا با طرح ادعای مضحک مدعی شد: نیاز داریم کشورهای خلیج فارس درباره چالش‌هایی که هر کدام از این کشورها با آن روبه‌رو هستند با هم همکاری کنند. وی در ادامه گفت: تلاش می‌کنیم به این کشورها کمک کنیم تا مجموعه‌ای از زمینه‌های مشترک را پیدا کنند. همه ما با تهدیدهای مشابهی مواجه هستیم، تهدیدهای القاعده، داعش و جمهوری اسلامی ایران. همه ما به شدت تلاش خواهیم کرد تا مسیری را برای حل اختلاف بین این کشورها پیدا کنیم.
الفالف15 ساعت قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.

اخبار بیشتر