سخنرانی امروز (28 بهمن) ظریف در نشست امنیتی مونیخ
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. فرهنگ
پوشش خبری

سخنرانی امروز (28 بهمن) ظریف در نشست امنیتی مونیخ

محمدجواد ظریف امروز در کنفرانس امنیتی مونیخ در پاسخ به خبرنگاران درباره برنامه موشکی ایران گفت: وقتی هیچ کشوری حتی یک جت به ما نمی‌فروشد، ما چه کار می‌توانیم بکنیم؟ من نمی‌توانم به خاطر خوشایند وزیر خارجه فرانسه دست روی دست بگذارم تا صدام حسین بعدی به ما ضربه وارد کند. اگر جنگی اتفاق بیفتد انتظار دارید ما با شمشیر از خودمان دفاع کنیم؟ ظریف تاکید کرد ما کاری مغایر با قطع‌نامه شورای امنیت انجام نداده‌ایم.

وزیر امور خارجه ایران در رابطه با ماندن اروپا بر سر پیمان خود با ایران اظهار کرد: اروپا بیانیه‌های خوبی در حمایت از برجام داده اما در عمل رفتار رضایت‌بخشی نداشته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران یادآور شد: طی دو سال گذشته ایالات متحده دشمنی خود با ایران را به شکلی افراطی نشان داده که بهترین نمونه آن نقض یک جانبه و غیرقانونی تعهداتش در مورد برجام است که به سختی مذاکره و با اجماع به تایید شورای امنیت رسیده بود.

سایت خبری

ظریف: برای راضی‌کردن «لودریان» کشورم را بی‌دفاع نمی‌کنم

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ظریف: برای راضی‌کردن «لودریان» کشورم را بی‌دفاع نمی‌کنم
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان بعد از سخنرانی ابتدایی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ به سوالات مجری این نشست در ارتباط با برجام، تعامل ایران با اروپا، فعالیت‌های موشکی ایران و همچنین مسائل حقوق بشری پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیر امور خارجه پس از سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ در پرسش و پاسخ با 'لیز دوست' خبرنگار انگلیسی با رد تفسیر او از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت گفت: من درباره بند بند این قطعنامه مذاکره کرده‌ام و بهتر می‌دانم که درخواستی برای منع برنامه موشکی از ایران مطرح نشده است.

وی افزود: این قطعنامه در ارتباط با موشکهای طراحی شده برای حمل سلاح هسته‌ای است و این در حالی است که ما اصلا سلاح هسته‌ای نداریم.

ظریف در ادامه با انتقاد از فروش هنگفت تسلیحاتی غرب به کشورهای منطقه گفت:مشکل این است که هیچکس به ما حتی یک جت جنگی نمی‌فروشد، چطور ما باید از خودمان دفاع کنیم. من برای خوشامد آقای لودریان وزیر خارجه فرانسه کاری غیرمنطقی نمی‌کنم تا صدام حسین بعدی بتواند به ما ضربه بزند.

وی تاکید کرد:آقای ترامپ از فروش سلاح های زیبا به عربستان تمجید می کند؛ ما چیزی از آن سلاح های زیبا دریافت نمی کنیم آیا باید با شمشیر از خودمان دفاع کنیم ؟

ظریف در بخش دیگری در پاسخ به امکان مذاکره با آمریکا گفت: ما و آنها در میز مذاکره بودیم تا آوریل سال گذشته، آقای برایان هوک در وین با آقای عراقچی معاون من در کمیسیون برجام صحبت می‌کرد. آنها میز مذاکره را ترک کردند. بقیه اعضای برجام در میز مذاکره هستند.

وی افزود: ما سیگنال‌های متناقضی می‌بینیم. وزیر خارجه آمریکا ۱۲ شرط می‌گذارد که به معنای تسلیم است و رئیس جمهوری این کشور یک حرف می‌زند.

ظریف با دفاع از توافق هسته ای گفت : ما یک سند دو صفحه‌ای همراه با عکس یادگاری تهیه نکردیم؛ کاری بهتر از این توافق نمی‌توان به انجام رساند و برجام بهترین توافقی است که می‌توان به آن دست یافت.

وی در خصوص دوام برجام گفت: من پیشگو نیستم. ما امنیت را از مردم می‌گیریم برای ما مهم است که مردم را راضی نگاه داریم. نمی‌گوییم که کشوری کامل و بی نقص هستیم اما از بسیاری از متحدان شما بهتر هستیم. طبق نظرسنجی دانشگاه مریلند، ۵۱ درصد از مردم می‌گویند که باید در برجام باشیم. ما از کارهایی که اروپا انجام داده تقدیر می‌کنیم اما اروپا آماده پرداخت بها نبوده است. درخواست آمریکا از اروپا برای خروج از برجام وقیحانه است.

ظریف در بخش دیگری از این گفت وگوی چالشی در موضوع حقوق بشر، با اشاره به پرونده قتل جمال خاشقچی و ادامه روابط عادی با عربستان از سوی غرب گفت: اجازه دهید حقوق بشر شما را فراموش کنیم چون با پرونده خاشقچی این موضوع به گوشه طاقچه گذاشته شد. چنانکه دولت ترامپ حقوق و قوانین بین المللی را کنار طاقچه گذاشته است.

وی تاکید کرد: تضمین حقوق و آزادی مردم ایران برای ما یک مساله امنیت ملی است چون ما به مردم وابسته هستیم. مسئولیت ما در قبال شهروندان یک مساله است که در این زمینه کاستی هایی داریم اما این مساله ربطی به اروپا ندارد. حقوق بشر برای ما یک الزام امنیتی است نه مساله اخلاقی. اروپا و آمریکا در موضعی نیستند که در این باره صحبت کنند.

ظریف در خصوص اینکه آیا هنگام ترک مونیخ نسبت به قبل نگران تر شده است یا نه ؟گفت: اگر قرار بود امنیت خودمان را از اینجا بگیریم نگران تر می شدم اما چون امنیت خود را از مردم می گیریم اصلا نگرانی ندارم .

ادامه دارد..

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: اروپا در حد بازجویی از ایران نیست

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
ظریف: اروپا در حد بازجویی از ایران نیست
وزیر امور خارجه ایران در اظهاراتی که بعد از کنفرانس امنیتی مونیخ داشت، حق برخورداری از تجهیزات دفاعی را برای ایران محفوظ دانست و انتقاد اروپا در این باره را نابجا تلقی کرد.

به گزارش مشرق، وزیر خارجه ایران در بخشی از اظهارات خود بعد از ایراد سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ به رادیو بایرن آلمان گفت: اروپایی‌ها بیانیه‌های سیاسی خوبی در حمایت از برجام داده‌اند، اما در عمل باید اقدامات بیشتری انجام دهند. اگر روزی آمریکایی‌ها به اروپا بگویند باید رابطه تجاری خود با چین را قطع کنید، آن‌ها چه می‌کنند؟ همان کار را الان انجام دهید. چراکه اگر در برابر یک زورگو نایستید، زورگوتر می‌شود.

محمد جواد ظریف با توجه به برخی اظهارات مقامات اروپایی درباره برنامه موشکی ایران گفت: اگر قرار به صحبت درباره منع اشاعه باشد این اروپا است که باید پاسخگو شود. اروپا در موقعیتی نیست که بخواهد بر کرسی بازجویی بنشیند.

بیشتر بخوانید:آمریکا ۱۰ هزار کیلومتر طی کرد تا پایگاه‌های خود را در مرزهای ما برپا کند/INSTEX بسیار کمتر از تعهدات اروپایی‌ها برای نجات برجام است

وی ادامه داد: آن زمان که ما با جنگنده‌های فرانسوی، تسلیحات شیمیایی آلمانی، تانک‌های انگلیسی و آواکس‌های آمریکایی و تسلیحات روسی تحت حمله بودیم، زمانی که ما را موشک‌باران می‌کردند؛ هیچ‌کس کوچکترین ابزار دفاعی به ما نمی‌داد، نه پدافند و نه موشکی برای پاسخ.

وی در خصوص رفتار دوگانه آمریکا در حذف و اضافه کردن نام افراد و نهادها به لیست تروریستی خود، تاکید کرد: این رفتار باید متوقف شود. تروریست همیشه تروریست است.

وی همچنین از رفتار جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رودی جولیانی وکیل ترامپ در ایراد سخنرانی در جمع گروهک منافقین نیز انتقاد کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینستکس گفت: اروپا باید زمینه‌های اعتمادسازی خود در برابر ایران را افزایش داده و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد.

وزیر خارجه ایران همچنین خاطر نشان کرد: ما ادعا نمی‌کنیم که کشور کاملی هستیم؛ اما در راستای بهتر بودن در تلاش بوده و هستیم.

ظریف با اشاره به صلح طلبی ایران گفت: ایران خواهان برقراری صلح جهانی است و همه کشورها باید برای تحقق امنیت با یکدیگر همکاری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اهمیت حقوق بشر برای ایران خاطر نشان کرد: ما برای احیای حقوق بشر تلاش می‌کنیم. در عین حال باید به این نکته اشاره کنم که آمریکا در جایگاهی نیست که درباره حقوق بشر در ایران و کشورهای دیگر اظهار نظر کند.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (یکشنبه) در کنفرانس امنیتی مونیخ طی اظهاراتی عنوان کرد: دوشنبه گذشته میلیون‌ها ایرانی با شرکت در راهپیمایی‌های گسترده چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند که چنان زلزله‌ای ستون سلطه آمریکا در غرب آسیا را نابود کرد.

عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 1عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 3عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 4عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 5عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 6عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 8عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 9عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 10عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 11عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 12عکس/ سخنرانی ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ - 13

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: آمریکا بزرگترین منبع بی‌ثبات کننده در منطقه است

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
ظریف: آمریکا بزرگترین منبع بی‌ثبات کننده در منطقه است
وزیر خارجه ایران گفت: آمریکا اکنون به تنهایی بزرگترین منبع بی ثبات کننده در منطقه ماست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (یکشنبه) در کنفرانس امنیتی مونیخ طی اظهاراتی عنوان کرد: دوشنبه گذشته میلیون‌ها ایرانی با شرکت در راهپیمایی‌های گسترده چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند که چنان زلزله‌ای ستون سلطه آمریکا در غرب آسیا را نابود کرد.

وی افزود: البته ایالات متحده هرگز با این واقعیت که ایران از حق ابتدایی تعیین سرنوشت برای خود استفاده کرد، کنار نیامده است. به همین دلیل برای مدت طولانی است که به طرز بیمار گونه‌ای بر روی ایران متمرکز شده و یک اشتغال ذهنی وسواس گونه نسبت به ایران پیدا کرده است که تاکنون نیز ادامه یافته است.

ظریف گفت: مشوه کردن چهره کشور من سیاست در دسترسی بوده که توسط ۷ رئیس جمهور قبلی آمریکا مورد بهره برداری قرار گرفته است، سیاستی که در دولت‌های اقماری آمریکا خود را در پشت آن مخفی کرده‌اند. آمریکا بسیار پیش‌تر از این می‌بایست این بیماری بدخیم خود را مداوا می‌کرد، چرا که امروز تبدیل به یکی از بزرگترین خطرات حتی برای منافع خودش و البته صلح و امنیت بین‌المللی شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته ایالات متحده دشمنی خود بر ضد ایران را به یک سطح افراطی جدید رسانده است که بهترین مثال آن نقض یک جانبه و غیرقانونی تعهداتش در ذیل برجامی که به سختی مذاکره شده و با اجماع به تایید شورای امنیت رسید.

وی بیان کرد: ایالات متحده اکنون در تلاش برای وادار کردن بقیه به نقض قطعنامه شورای امنیت است که به صورت آشکارا خواستار عادی سازی روابط اقتصادی با ایران شده است.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: در نشست اخیر «افراد بی علاقه» و «آشکارا مجبور شده» در ورشو، معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا هر دو اروپا را حتی برای تلاش در جهت عمل به تعهداتش ذیل برجام و قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت – بدون آنکه موفقیت عملی زیادی را به دست آورده باشد – مورد سرزنش قرار دادند.

*مضحکه‌ای که پنس مجددا تکرار کرد

وی اضافه کرد: دیروز در همین مونیخ، پنس معاون رئیس جمهور آمریکا این مضحکه را مجددا تکرار کرد و گردن کشانه عنوان کرد که اروپا می‌بایست به آمریکا پیوسته و بدون در نظر گرفتن امنیت خود را تعهدات برجامی‌اش را نقض کند. اتهامات نفرت آمیز وی به ایران، به ویژه اتهام جاهلانه وی در نسبت دادن یهودی ستیزی به وارثان مردمی که در تورات به پاس نجات دادن یهودیان، مسیح خوانده شده، مضحک و در عین حال خطرناک است.

وی گفت: این تمرکز بیمار گونه و وسواس فکری بدخیم نسبت به ایران هزینه‌های زیادی را بر بقیه و به ویژه منطقه، که برای ۴۰ سال از پیامدهای ناشی از اصرار آمریکا بر انتخابات‌های غلط آن آسیب دیده، تحمیل کرده است.

ظریف ادامه داد: آمریکا مبتنی بر این تمرکز بیمارگونه و وسواس روان پریشانه خودش، برای مدت طولانی مشوق ماجراجویی مخرب و یاغی‌گری دولت‌های اقماری خودش بوده است: از تسلیح صدام حسین بر جنگ بر ضد ایران تا حمایت از افراط‌گری؛ از کمک و معاونت در جرم ویران کردن سوریه و بمباران بیگناهان در یمن تا سرپوش گذاشتن بر حبس یک نخست‌وزیر و مثله کردن یک خبرنگار. همزمان، ایالات متحده به صورت سیستماتیک تجاوزهای دائمی و شرم آور اسرائیل بر ضد فلسطینی‌ها را موجه جلوه داده و بر نقض جدی حاکمیت لبنان و سوریه سرپوش گذاشته است و همه به بهانه «مهار ایران» انجام شده است.

ظریف خاطرنشان کرد: ایالات متحده ادعا می‌کند و برخی نیز طوطی وار و چشم بسته و طوطی وار اتهامات مطروحه را تکرار می‌کنند، که ایران در منطقه دخالت می‌کند. اما هیچکس تاکنون از آنکه کشور پرسیده است که منطقه چه کسی؟ و فقط یک نگاه کوتاه به نقشه بیندازید. ارتش ایالات متحده ۱۰ هزار کیلومتر راه طی کرده تا پایگاه‌های خود را در مرزهای ما برپا کند. در عین حال، منابع منطقه را از طریق معادلات تسلیحاتی دوشیده است. بر اساس برآورد محافظه کارانه، هزینه‌های نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به تنهایی در سال جاری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد شد که ۷ برابر ایران است.

وی گفت: بنابراین، چه کسی واقعا ناامنی را به منطقه صادر می‌کند؟ و چه چیزی منطقه را بیشتر تهدید می‌کند؟

ظریف ادامه داد: موشک‌های بیشماری که برای وحشت یمن به کار رفته‌اند؟ و یا موشک‌های دفاعی ایران که تنها و صرفا بر ضد داعش در دفاع مشروع از خود استفاده شده‌اند؟

وی پرسید: آیا این ایران است که تهدید به نابودی به دیگران می‌کند و یا نتانیاهو رئیس همه چوپان‌های دروغگو است که آشکارا تهدید به کشور من را کرده است، آن هم زمانی که در کنار کارخانه ساخت بمب‌های هسته‌ایش ایستاده است؟ اینجا هیچ تئاتری – از جمله آنچه نمایش پنس معاون رئیس جمهور آمریکا بازی کرده است – نمی‌تواند حقیقت را مشوه کند.

* آمریکا اکنون به تنهایی بزرگترین منبع بی ثبات کننده در منطقه ما است

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در واقع هر روز ملت‌های بیشتری مواضع صریح خود در خصوص این واقعیت را آشکار می‌کنند که ایالات متحده اکنون به تنهایی بزرگترین منبع بی ثبات کننده در منطقه ما است. در حالی که ما در اینجا جمع شده‌ایم قانونگذاری عراقی خروج نیروهای آمریکایی را مطرح کرد‌ه‌اند و پس از بیش از ۱۷ سال شکست در افغانستان، ایالات متحده اکنون در حال مذاکره با طالبان است تا عقب نشینی کند.

وی بیان کرد: در مقابل، ایستادگی ما در کنار مردم عراق و سوریه برای مقابله با تروریست‌ها را داعش را در مرز کامل محو قرار داده است و این در حالی است که این دو کشور برخوردار از سطحی از صلح و ثبات شده‌اند که طی سال‌های اخیر شاهد آن نبوده‌ایم.

ظریف افزود: من پس از مذاکرات سوچی وارد مونیخ شده‌ام، شهری که در آن جناب آقای رئیس جمهور روحانی گفت‌وگوهای خود را با همتاهای روسی و ترک را برای ارتقا صلح در سوریه ادامه داد. پیش از آن نیز طی دیدار از عراق و لبنان به مدت ۷ روز با مقامات دولتی، رهبران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشوها برای کار مشترک به منظور تقویت ثبات وارتقا فرصت‌های اقتصادی دو جانبه در منطقه ما گفتگو داشته‌ایم.

وی گفت: اما اشتغال ذهنی و تمرکز بیمارگونه و سرکشانه آمریکا بر علیه ایران، این پیروزی‌هایی که به سختی به دست آمده است را به خطر انداخته‌اند.

ظریف ادامه داد: در جبهه دیگر نیز اجرای کامل برجام از سوی ایران که به رغم خروج آمریکا ادامه یافته است، نقش اصلی در کاهش تنش و افزایش ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا کرده است. اما ایران نمی‌تواند به تنهایی هزینه‌های دستاورد‌های جهانی را بپردازد؛ چه توافق هسته‌ای باشد و یا مبارزه با قاچاق مواد مخدر و یا قاچاق انسان. اروپا نیز لازم است سرمایه گذاری کند. بسیاری در دنیا و بویژه در این قاره به گونه‌ای زیبا در مورد چند جانبه گرایی صحبت می‌کند. اما اکنون لازم است در مسیری دیگر قدم بگذارند. برای مثال، ایجاد اینستکس بسیار کمتر از تعهدات سه کشور اروپایی که برای نجات برجام داده بودند، انجام گرفته است.

وی بیان کرد: در حالی که ما علاقمندی خود را به تعامل نشان داده‌ایم اما برای امنیت، ثبات، رشد و پیشرفت خود وابسته به دیگران نیستیم. ما تنها به ملت خود متکی هستیم. از این رو است که ۴۰ سال فشار حداکثری ادعایی آمریکا شامل مشوه کردن چهره ایران، جنگ، تحریم‌ها و ترور - از جمله حمله وحشیانه تروریستی چهارشنبه در خاک کشور من که از خارج حمایت شد – هیچگاه نتوانسته است ملت ایران را به زانو درآورده و یا منطق تصمیم گیری ملت ایران را تحت تاثیر قرار دهند.

ظریف افزود: هدف سیاست خارجی ایران با هدف ایجاد و تقویت «منطقه قوی» است که مانع اصلی ظهور تمایلات سلطه جویانه از جانب هر قدرتی، چه منطقه‌ای و یا جهانی، می‌گردد، طراحی شده است. یک منطقه قوی در تعریف ساده به معنی اعتماد بیشتر، تجارت بیشتر و تعامل بیشتر مابین کشورهای منطقه در مقایسه با قدرت‌های بیرون منطقه هست.

وی گفت: این امر نیازمند ثبات سیاسی و سرزمینی درون زا؛ اتکا بر مردم به عنوان منبع مشروعیت، امنیت و پیشرفت؛ هماهنگ سازی میان هویت‌های ملی و منطقه‌ای؛ مشارکت همگان در برقراری صلح؛ و در پیش گرفتن خویشتن داری راهبردی است.

ظریف خاطرنشان کرد: برغم سخنرانی جاهلانه شنیده شده طی روزهای گذشته توسط مقامات آمریکا، من مایل هستم به شما یادآوری کنم که ما ایرانی‌ها وارثان یک تمدن بزرگ باشیم. تمامیت بشریت امروزه بر یک قایق سوار است و یا ما با هم به ساحل امن می‌رسیم و یا با هم غرق می‌شویم. شاعر شناخته شده ما سعدی این حقیقت را ۹۰۰ سال قبل این گونه بیان نموده است:

بنی آدم اعضا یک ییکرند که در آفریشن ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: نتانیاهو رئیس همه چوپان‌های دروغگو در کنار کارخانه بمب‌ هسته‌ای، کشور من را تهدید کرد

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
ظریف: نتانیاهو رئیس همه چوپان‌های دروغگو در کنار کارخانه بمب‌ هسته‌ای، کشور من را تهدید کرد
خبرگزاری میزان- وزیر امور خارجه، گفت: آیا این ایران است که تهدید به نابودی دیگران می‌کند و یا نتانیاهو رئیس همه چوپان‌های دروغگو است که آشکارا تهدید به کشور من را نموده است، آن هم زمانی که در کنار کارخانه ساخت بمب‌های هسته‌ای اش ایستاده است؟ اینجا هیچ تئاتری – از جمله آنچه نمایش پنس معاون رئیس جمهور آمریکا بازی کرده است – نمی‌تواند حقیقت را مشوه کند.
ظریف: نتانیاهو رئیس همه چوپان‌های دروغگو در کنار کارخانه بمب‌ هسته‌ای، کشور من را تهدید کرد - 0

گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، امرو در پنجاه و پنجمین کنفرانس امنیتی مونیخ، سخنرانی کرد.

متن سخنان ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۱۹ به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

متن سخنرانی جناب آقای دکتر ظریف وزیرمحترم امورخارجه

در کنفرانس امنیتی مونیخ

۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۷

خانم‌ها و آقایان

دوشنبه گذشته میلیون‌ها ایرانی با شرکت در راهپیمایی‌های گسترده چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند که چنان زلزله‌ای ستون سلطه آمریکا در غرب آسیا را نابود کرد.

البته ایالات متحده هرگز با این واقعیت که ایران از حق ابتدایی تعیین سرنوشت برای خود استفاده نمود، کنار نیامده است. به همین دلیل برای مدت طولانی است که به طرز بیمار گونه‌ای بر روی ایران متمرکز شده و یک اشتغال ذهنی وسواس گونه نسبت به ایران پیدا کرده است که تاکنون نیز ادامه یافته است.

مشوه کردن چهره کشور من سیاست در دسترسی بوده که توسط ۷ رئیس جمهور قبلی آمریکا مورد بهره برداری قرار گرفته است؛ سیاستی که در دولت‌های اقماری آمریکا خود را در پشت آن مخفی نموده‌اند. آمریکا بسیار پیشتر از این می‌بایست این بیماری بدخیم خود را مداوا می‌کرد، چرا که امروز تبدیل به یکی از بزرگترین خطرات حتی برای منافع خودش و البته صلح و امنیت بین المللی شده است.

طی دو سال گذشته ایالات متحده دشمنی خود بر ضد ایران را به یک سطح افراطی جدید رسانده است که بهترین مثال آن نقض یک جانبه و غیرقانونی تعهداتش در ذیل برجامی که به سختی مذاکره شده و با اجماع به تایید شورای امنیت رسید. ایالات متحده اکنون در تلاش برای وادار کردن بقیه به نقض قطعنامه شورای امنیت است که به صورت آشکارا خواستار عادی سازی روابط اقتصادی با ایران شده است.

در نشست اخیر «افراد بی علاقه» و «آشکارا مجبور شده» در ورشو، معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه آمریکا هر دو اروپا را حتی برای تلاش در جهت عمل به تعهداتش ذیل برجام و قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت – بدون آنکه موفقیت عملی زیادی را بدست آورده باشد – مورد سرزنش قرار دادند. دیروز در همین مونیخ، پنس معاون رئیس جمهور آمریکا این مضحکه را مجددا تکرار کرد و گردن کشانه عنوان نمود که اروپا می‌بایست به آمریکا پیوسته و بدون در نظر گرفتن امنیت خود را تعهدات برجامی اش را نقض کند. اتهامات نفرت آمیز وی به ایران، بویژه اتهام جاهلانه وی در نسبت دادن یهودی ستیزی به وارثان مردمی که در تورات به پاس نجات دادن یهودیان، مسیح خوانده شده، مضحک و در عین حال خطرناک است.

این تمرکز بیمار گونه و وسواس فکری بدخیم نسبت به ایران هزینه‌های زیادی را بر بقیه و بویژه منطقه، که برای ۴۰ سال از پیامد‌های ناشی از اصرار آمریکا بر انتخابات‌های غلط آن آسیب دیده، تحمیل کرده است.

آمریکا مبتنی بر این تمرکز بیمارگونه و وسواس روان پریشانه خودش، برای مدت طولانی مشوق ماجراجویی مخرب و یاغی‌گری دولت‌های اغماری خودش بوده است: از تسلیح صدام حسین بر جنگ بر ضد ایران تا حمایت از افراط‌گری؛ از کمک و معاونت در جرم ویران کردن سوریه و بمباران بی گناهان در یمن تا سرپوش گذاشتن بر حبس یک نخست وزیر و مسلح کردن یک خبرنگار. همزمان، ایالات متحده به صورت سیستماتیک تجاوز‌های دائمی و شرم آور اسرائیل بر ضد فلسطینی‌ها را موجه جلوه داده و بر نقض جدی حاکمیت لبنان و سوریه سرپوش گذاشته است؛ و همه به بهانه «مهار ایران» انجام شده است.

خانم‌ها و آقایان

ایالات متحده ادعا می‌کند و برخی نیز طوطی وار و چشم بسته و طوطی وار اتهامات مطروحه را تکرار می‌کنند، که ایران در منطقه دخالت می‌کند. اما هیچکس تاکنون از آنکه کشور پرسیده است که منطقه چه کسی؟ و فقط یک نگاه کوتاه به نقشه بیندازید. ارتش ایالات متحده ده هزار کیلومتر راه طی کرده تا پایگاه‌های خود را در مرز‌های ما برپا کند. در عین حال، منابع منطقه را از طریق معادلات تسلیحاتی دوشیده است. بر اساس برآورد محافظه کارانه، هزینه‌های نظامی کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس به تنهایی در سال جاری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد شد که ۷ برابر ایران است؛ بنابراین، چه کسی واقعا ناامنی را به منطقه صادر می‌کند؟

و چه چیزی منطقه را بیشتر تهدید می‌کند؟

موشک‌های بیشماری که برای وحشت یمن بکار رفته‌اند؟ و یا موشکی‌های دفاعی ایران که تنها و صرفا بر ضد داعش در دفاع مشروع از خود استفاده شده‌اند؟

آیا این ایران است که تهدید به نابودی به دیگران می‌کند و یا نتانیاهو رئیس همه چوپان‌های دروغگو است که آشکارا تهدید به کشور من را نموده است، آن هم زمانی که در کنار کارخانه ساخت بمب‌های هسته‌ای اش ایستاده است؟ اینجا هیچ تئاتری – از جمله آنچه نمایش پنس معاون رئیس جمهور آمریکا بازی کرده است – نمی‌تواند حقیقت را مشوه کند.

در واقع هر روز ملت‌های بیشتری مواضع صریح خود در خصوص این واقعیت را آشکار می‌کنند که ایالات متحده اکنون به تنهایی بزرگترین منبع بی ثبات کننده در منطقه ما است. در حالی که ما در اینجا جمع شده‌ایم قانون گذاری عراقی خروج نیرو‌های آمریکایی را مطرح کرده‌اند و پس از بیش از ۱۷ سال شکست در افغانستان، ایالات متحده اکنون در حال مذاکره با طالبان است تا عقب نشینی کند.

در مقابل، ایستادگی ما در کنار مردم عراق و سوریه برای مقابله با تروریست‌ها را داعش را در مرز کامل محو قرار داده است و این در حالی است که این دو کشور برخوردار از سطحی از صلح و ثبات شده‌اند که طی سال‌های اخیر شاهد آن نبوده‌ایم.

من پس از مذاکرات سوچی وارد مونیخ شده‌ام، شهری که در آن جناب آقای رئیس جمهور روحانی گفتگو‌های خود را با همتا‌های روسی و ترک را برای ارتقا صلح در سوریه ادامه داد. پیش از آن نیز طی دیدار از عراق و لبنان به مدت ۷ روز با مقامات دولتی، رهبران سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشو‌ها برای کار مشترک به منظور تقویت ثبات وارتقا فرصت‌های اقتصادی دو جانبه در منطقه ما گفتگو داشته‌ایم.

اما اشتغال ذهنی و تمرکز بیمارگونه و سرکشانه آمریکا بر علیه ایران، این پیروزی‌هایی که به سختی به دست آمده است را به خطر انداخته‌اند.

در جبهه دیگر نیز اجرای کامل برجام از سوی ایران که به رغم خروج آمریکا ادامه یافته است، نقش اصلی در کاهش تنش و افزایش ثبات منطقه‌ای و جهانی ایفا کرده است. اما ایران نمی‌تواند به تنهایی هزینه‌های دستاورد‌های جهانی را بپردازد؛ چه توافق هسته‌ای باشد و یا مبارزه با قاچاق مواد مخدر و یا قاچاق انسان. اروپا نیز لازم است سرمایه گذاری کند. بسیاری در دنیا و بویژه در این قاره به گونه‌ای زیبا در مورد چند جانبه گرایی صحبت می‌کند. اما اکنون لازم است در مسیری دیگر قدم بگذارند. برای مثال، ایجاد INTEX بسیار کمتر از تعهدات سه کشور اروپایی که برای نجات برجام داده بودند، انجام گرفته است.

در حالی که ما علاقمندی خود را به تعامل نشان داده‌ایم، اما برای امنیت، ثبات، رشد و پیشرفت خود وابسته به دیگران نیستیم. ما تنها به ملت خود متکی هستیم. از این رو است که ۴۰ سال فشار حداکثری ادعایی آمریکا شامل مشوه کردن چهره ایران، جنگ، تحریم‌ها و ترور - از جمله حمله وحشیانه تروریستی چهارشنبه در خاک کشور من که از خارج حمایت شد – هیچگاه نتوانسته است ملت ایران را به زانو درآورده و یا منطق تصمیم گیری ملت ایران را تحت تاثیر قرار دهند.

دوستان برجسته.

هدف سیاست خارجی ایران با هدف ایجاد و تقویت «منطقه قوی» است که مانع اصلی ظهور تمایلات سلطه جویانه از جانب هر قدرتی، چه منطقه‌ای و یا جهانی، می‌گردد، طراحی شده است.

یک منطقه قوی در تعریف ساده به معنی اعتماد بیشتر، تجارت بیشتر و تعامل بیشتر مابین کشور‌های منطقه در مقایسه با قدرت‌های بیرون منطقه هست.

این امر نیازمند ثبات سیاسی و سرزمینی درون زا؛ اتکا بر مردم به عنوان منبع مشروعیت، امنیت و پیشرفت؛ هماهنگ سازی میان هویت‌های ملی و منطقه‌ای؛ مشارکت همگان در برقراری صلح؛ و در پیش گرفتن خویشتن داری راهبردی است.

خانم‌ها و آقایان

برغم سخنرانی جاهلانه شنیده شده طی روز‌های گذشته توسط مقامات آمریکا، من مایل هستم به شما یادآوری کنم که ما ایرانی‌ها وارثان یک تمدن بزرگ باشیم. تمامیت بشریت امروزه بر یک قایق سوار است و یا ما با هم به ساحل امن می‌رسیم و یا با هم غرق می‌شویم. شاعر شناخته شده ما سعدی این حقیقت را ۹۰۰ سال قبل این گونه بیان نموده است:

بنی آدم اعضا یک ییکرند که در آفریشن ز. یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضو‌ها را نماند قرار

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در این مراسم مردم با پیکر مطهر ۷۲ شهید وداع کردند البته این تعداد شهید از مجموع ۱۵۰ شهیدی است که قرار است امروز پنجشنبه در تهران تشییع شود. از این ۱۵۰ شهید ۳۴ شهید شناسایی شده‌اند دو شهید مربوط به شهدای مدافع حرم و بقیه گمنام هستند. این ۱۵۰ شهید مربوط به شهدای دفاع مقدس هستند این شهدای گرانقدر در عملیات تفحص در مناطق عملیاتی سال‌های دفاع مقدس در جنوب کشور شناسایی شدند. مراسم تشییع صبح امروز ساعت ۹ از دانشگاه تهران آغاز می‌شود. این ۱۵۰ شهید متعلق به ۱۷ استان است.

مسئله حجاب در جامعه

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ «صریح درباره فرهنگ» سراغ وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و علل و عوامل شکل دهنده آن رفته است. وضعیت حجاب و عفاف در جامعه، آسیب شناسی آن، نقش دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در این خصوص از جمله موضوعاتی است که در این قسمت «صریح درباره فرهنگ» به آن‌ها پرداخته شده است.

صعود

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، عکاس هشت سال دفاع مقدس در نمایشگاهی با عنوان «۴ نسل ۴ نگاه»، چهار عکس جدید را نخستین بار از روز‌های هشت سال دفاع مقدس منتشر کرده است. محمد نوروزی استاد عکاسی خبری در این نمایشگاه با بیان اینکه برایم جذاب است تا افراد حاضر را در عکس‌هایی که ۴۰سال پیش ثبت کرده‌ام، بیابم گفت: امروز دوست دارم سوژه‌های عکاسی خود و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که در عکس هایم هستند، ببینم. وی از شاگردان و همه مخاطبان عکس هایش خواسته است از عکس هایش، عکس بگیرند و در فضای مجازی منتشر کنند تا صاحبانشان را بیابند. این نمایشگاه با حضور ۴ نسل از عکاسان در فرهنگستان هنر برپا شده است. بازدید برای عموم از نمایشگاه ۴نسل ۴نگاه، از فردا پنجشنبه ۶ تیر از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ امکان پذیر است.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، آزمون‌های مربوطه در روز جمعه ۲۱ تیر ۹۸ همزمان در شهر‌های تهران، شیراز، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه، ساری، رشت و اردبیل برگزار خواهد شد. زمان دریافت کارت ورود به جلسه از روز چهارشنبه ۱۹ تیر است. دانشجویان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی در صورت تمایل با مراجعه به سامانه مرکزسنجش و پذیرش به نشانی english. iau. ac. ir/ept ثبت نام کنند و از منابع و بودجه بندی سؤالات این آزمون‌ها آگاهی یابند. شایان ذکر است به دلیل برگزاری همزمان آزمون EPT و آزمون فراگیر مهارت‌های عربی هر داوطلب مجاز به ثبت نام در یکی از آزمون‌ها است و شرکت همزمان در دو آزمون فوق امکان پذیر نیست.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

قیمت دلار و سکه تا کجا سقوط می‌کند؟

خبری1 ساعت قبل

آیا میز کلاه‌قرمزی را هم مانند میز عادل فردوسی‌پور در هندوانه‌فروشی خواهیم یافت؟

خبری5 ساعت قبل

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری1 روز قبل

واکنش عجیب امیرجعفری بعد از حاشیه حمایتش از آقازاده‌ها+فیلم

رکنا5 دقیقه قبل

بوشهر| تکمیل طرح آبرسانی سیراف به جم ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

تسنیم5 دقیقه قبل

والیبال قهرمانی نوجوانان جهان/ایران با چک، ایتالیا، بلغارستان و کلمبیا همگروه شد

فارس6 دقیقه قبل

اقدام عجیب باشگاه پرسپولیس برای جذب مربی خارجی؛ تخفیف بده جانشین برانکو شو!

تسنیم6 دقیقه قبل

ایگور کولاکوویچ: لیگ ملت‌های والیبال، تورنمنت بسیار مهمی برای ما است؛ مهم‌ترین موضوع صعود به مرحله نهایی است

طرفداری7 دقیقه قبل

بازیکن پرسپولیس راهی ایران شد

فارس8 دقیقه قبل

آمریکا قصد دارد مقاومت چهل ساله ایرانیان را هدف قرار دهد

موج8 دقیقه قبل