1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

صحبت‌های اژه‌ای در زمینه چند پرونده از جمله شکایت خاتمی و صدور کیفرخواست حسین فریدون

محسنی اژه‌ای امروز ضمن اشاره به اینکه گاه جابه‌جایی پرونده‌ها موجب مغفول ماندن رسیدگی به آن‌ها می‌شود گفت پرونده شکایت محمد خاتمی از حسین شریعتمداری به جریان افتاده و دفاعیات شریعتمداری نیز آماده است.

معاون اول قوه قضاییه به این پرسش که «آیا پس از تامین وثیقه 10 میلیارد دلاری به وسیله متهمان بانک سرمایه، نباید مدعی‌العموم وارد شود؟» پاسخ منفی داد و گفت ممکن است یک نفر برای تامین وثیقه از چندین نفر کمک بگیرد و ایرادی ندارد. اما اگر احساس شود منشا تامین وثیقه خلاف است، مدعی‌العموم وارد می‌شود.

سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد درباره مشمولان عفو اگر کسی احساس می‌کند جزو مستثنیات نیست به شماره ۱۲۹ و دفتر ما اطلاع دهد تا بررسی کنیم.

اژه‌ای امروز از صدور کیفرخواست و برگزاری اولین جلسه دادگاه حسین فریدون (برادر رئیس جمهوری) در اسفندماه خبر داد. علنی یا غیرعلنی بودن این جلسه منوط به نظر رییس دادگاه است.

سایت خبری

ازه‌ای: لایحه امنیت زنان بازنگری اساسی می‌شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
ازه‌ای: لایحه امنیت زنان بازنگری اساسی می‌شود
ازه‌ای: لایحه امنیت زنان بازنگری اساسی می‌شود - 0

سخنگوی قوه قضاییه گفت: اشکالات لایحه تامین امنیت زنان زیاد بود و نمی‌شد اصلاحات روی آن انجام داد. یا باید به طور کلی لایحه دیگری تنظیم شود یا اصلاحات روی این لایحه با همکاری دولت انجام شود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه در یکصد و سی و ششمین نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت و اینکه کدام ماده آن مشکل دارد تصریح کرد: در این خصوص جلسه مشترکی تشکیل شده است در این باره یکی از مسائل این است که ما سیاست کلی برحبس زدایی داریم اما در این لایحه برای هر موضوعی حبس برگزیدند و موجب تزلزل بنیان خانواده می‌شود.

وی درباره حادثه تروریستی زاهدان گفت: مسببان حادثه تروریستی در زاهدان که موجب شهادت جمعی از پاسداران و مجروح شدن برخی از این پاسداران شد، باید به اشد مجازات برسند.

وی گفت: مردم در چهلمین سال انقلاب همه را شگفت زده و دشمنان را عصبانی و ناراحت و دشمنان را خوشحال کردند. امیدواریم بتوانیم به مردم خدمت شایسته ارایه دهیم.

وی تصریح کرد: دشمنان این حماسه بزرگ ملت ایران را برنتافتند و جمعی از پاسداران را شهید و عده‌ای را مجروح کردن و نتوانستند تحمل کنند و به انتقامجویی از ملت برخاستند، ضمن محکومیت این حرکت جنایتکارانه که توسط استکبار جهانی و کشورها خودفروخته پشتیبانی شده است، دستگاه قضایی باید عوامل و مسببان این جریان را هرچه سریعتر شناسایی و مورد اشد مجازات قرار دهد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: اتفاق دیگری که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی رخ داد نقش مهم ولایت فقیه است که به رغم همه توطئه‌های دشمنان رهبری پیش بینی کردند که ٢٢ بهمن باید از سال‌های قبل پرشکوه‌تر باشد و باید گفت که بیانیه حکیمانه و شجاعانه رهبری و اینکه زیر پرچم ولایت فقیه زندگی می‌کنیم باعث افتخار و غرور است. این بیانیه مسیر آینده ما را روشن می‌کند.

وی درباره عفو گسترده‌ای در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی نیز گفت: جمهوری اسلامی با همه دشمنی‌ها و همه کینه توزی هایی که از ناحیه سلطه گران و استکبار جهانی و کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا قرار دارد از اقتدار و امنیت بالایی برخوردار است به همین دلیل برای تجلی رأفت اسلامی عفو گسترده‌تری درباره کسانی که محکومیت پیدا کردند انجام داد. دستورالعمل آن تهیه شده است. این عفو معیاری است و کسانی که واجد این شاخص‌ها هستند، به مجازاتی که برای آنها در نظر گرفته شده است یا عفو یا تخفیف داده می‌شود.

محسنی اژه‌ای گفت: اعلام رأفت اسلامی، فرصت مجدد به محکومان برای اصلاح با حکومت و جامعه، کمک به خانواده‌ها و دیدن مصالح فرد و جمع آوری اهداف این عفو بوده است البته کسانی شامل عفو می‌شوند که لطمه‌ای به جامعه و افراد وارد نکنند.

وی تصریح کرد: تا ماه مبارک آینده چندین مناسبت دیگر در پیش داریم و توسط هیات یا کمیسیون مربوطه افرادی تشخیص داده می‌شود که به صورت موردی مجازات آنها بررسی شود و اگر مشخص شود مجازات یا بخشی از آن مورد عفو قرار گیرد این موارد هم به خدمت مقام معظم رهبری ارسال خواهد شد.

وی به کسانی که مشمول عفو می‌شوند توصیه کرد؛ زمانی که آزاد می‌شوند ممکن است شیاطین به سراغ آنها بیاندازید و دوباره مرتکب جرم شوند و اگر جرم داشته باشد مجازات آنها سنگین‌تر می‌شود و مشمول عفو نخواهد شد.

اژه‌ای به کسانی که شکایت دارند هم توصیه کرد: اکنون اگر طلب یا حقی دارند خیلی سختگیری نکنند و رضایت بدهند و درخواست دارم با خانواده‌های زندانیان مساعدت کنند.

محسنی اژه‌ای گفت: اگر رضایت افراد را بگیرند جمعیت قابل توجهی از افرادی که محکوم شده‌اند دیگر یا به زندان نمی‌روند یا عفو شامل حال آنها می‌شود و امیدواریم در نوبت‌های بعد و در مناسبت‌های مختلف افراد دیگر هم مشمول عفو شوند. کسانی که محکومیت قطعی داشته‌اند آنها را هم اعلام می‌کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که اخیرا نمایندگان مجلس درخواست رسیدگی سریعتر به پرونده حسین فریدون را داشتند، گفت: در قوه قضاییه تلاش می‌شود که پرونده‌ها هرچه سریعتر به سرانجام برسد برای این پرونده هم کیفرخواست صادر شده و به دادگاه رفته به زودی اولین جلسه دادگاه برگزار می‌شود و با تشخیص رئیس دادگاه علنی یا غیرعلنی بودن آن اعلام خواهد شد. قبل از نامه نمایندگان در دوم بهمن کیفرخواست صادر شده است و تعیین وقت شده و ممکن است در اسفند ماه دادگاه برگزار شود.

* آخرین اخبار دادگاه بانک سرمایه

وی درباره آخرین روند دادگاه بانک سرمایه، حسین هدایتی و امامی نیز گفت: بانک سرمایه دارای متهمان متعددی است. کسانی به دادگاه رفته و پرونده آنها رسیدگی شده است. برای تعدادی از آنها حکم در حال تدوین است و دادگاه تمام و آخرین دفاعیات گرفته شده است و بنابراین هروقت حکم انشاء شد. ظرف دو هفته آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره سیاست اعمال جایگزین حبس نیز افزود: یکی از سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری این است که تا جایی که می‌توانیم حبس را کمتر کنیم چون حبس آسیب زا است. قانون برای آن تدوین شد و در بخشی از جایگزینی حبس باید دستگاههای دولتی و شهرداری‌ها بپذیرند که این فرد حبس نشود و در این دستگاه‌ها کار کند. باید اینها همکاری کنند تاکنون این زمینه خیلی فراهم نشده است.

وی ادامه داد: در مواردی رشد در جایگزینی حبس را داشته‌ایم چون سیاست جدی قوه قضائیه است. ساز و کارها فراهم شده و قضات توجیه شده‌اند. امیدواریم رشد چشمگیری در این زمینه در سال ٩٨ داشته باشیم.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی و دادن مجوز به این افراد و جلوگیری از تخلفات چه اقدامی صورت گرفته و آیا برخورد با متخلفان صورت می‌گیرد، گفت: بر اساس ماده ٢٢ قانون قوه قضاییه این دستگاه در حدود اختیارات خود موظف است دادگاه‌ها را در دادگستری تشکیل دهد تا تخلفات ناشی از عدم اجرای این قانون را پیگیری کند.

وی ادامه داد: قوه قضاییه صنعتگران و تولید کنندگان را حمایت می‌کند و تلاش می‌کند تا صنعت و سرمایه گذاری این افراد معطل نشود و این نهاد آنها را حمایت می‌کند حتی اگر مشمول این قانون نباشند. اگر مردم اطلاع دهند دستگاه‌های نظارتی این موضوعات را پیگیری می‌کنند و به شعبه خاص ارجاع می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که در پرونده‌های فساد اقتصادی آیا هیچ مسئولی دخیل نبوده است و ارز گیرنده به محکومیت رسیده اما هیچ ارز دهنده‌ای محکوم نشده است چرا؟ اظهار داشت: در پرونده بانک سرمایه و بانک مرکزی برخی مسئول هستند اما درباره ارز یک نفر ارز می‌گیرد و باید کالا وارد کند اما این اقدام را انجام نمی‌دهد در این زمینه کسانی هستند که کالای موردنظر را وارد نکرده‌اند یا قیمت بالاتر داده‌اند، اگر جایی تبانی شده باشد و اگر ثابت شده باشد دستگاه دولتی تخلف کرده باشد حتما برخورد می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که در پرونده بانک سرمایه و تامین وثیقه ١٠ میلیارد تومان برای متهمان عجیب نیست آیا نباید مدعی العموم وارد شده است، اظهار داشت: اگر ثابت شود از راه خلاف بوده برخورد می‌کنیم اما اگر برخی مواقع از چند نفر چند سند را تامین کرده باشد مشکل نیست و ورود نمی‌کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده سیدامامی و پرونده محیط زیست گفت: این پرونده در حال بررسی است و اگر تمام شد آن موقع توضیح کامل داده می‌شود و پس از صدور حکم توسط دادگاه اطلاعات بیشتری داده خواهد شد.

محسنی اژه‌ای گفت: دادگاه فعالان محیط زیست در حال برگزاری است. کیفرخواست صادر شده است و دادگاه با حضور وکلا رسیدگی می‌شود و زمانی که به جمع بندی برسد نتیجه اعلام خواهد شد. البته بر اساس اسناد و مدارک نیروی ضابط و ادله دادسرا این افراد متهم هستند و باید دید دادگاه به چه نتیجه‌ای می‌رسد.

وی درباره پرسش خبرنگاری درباره خودکشی این فرد که شما اعلام کردید نیز گفت: اتهام بر این فرد وارد است اما دادسرا نمی‌تواند نظر قطعی بدهد.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره پرونده شریعتمداری که از سوی دادستان تهران مورد بررسی است چرا این پرونده که از سال ٨٨ باز است هنوز به نتیجه نرسیده است، گفت: این پرونده به شعبه بازگشته است و در حال بررسی است. این پرونده متاسفانه در این جابجایی‌های که داشته معلوم نیست که سهوی بوده یا عمدی چون در برخی دادگاه یا دادسراها پرونده جابجا می‌شود ولی هنوز علت آن مشخص نیست و مسئول کیهان آماده است و گفته هر لحظه دادگاه دعوت کند برای پاسخگویی خواهد رفت.

وی درباره سامانه پرداخت حقوق توسط نهادها و دستگاهها برای شفاف سازی حقوق و مزایا گفت: اطلاعات زیادی ندارم و ظاهرا مجلس و قوه قضائیه هنوز به این سامانه نپیوسته‌اند و چون درباره مقامات، روسا و مدیران در ابتدا گفته بودند که باید مشخص شود که مدیر و رئیس کیست اما اکنون تمام شعبی که با بیش از یک قاضی تشکیل می‌شود رئیس دادگاه و مستشاران مشخص است آیا منظور همه این افراد است؟

سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: آیا این مسأله تمام مدیران دفاتر یا دبیرخانه‌ها را هم شامل می‌شود؟ در مورد مقامات در قوه قضائیه در قانون پیش بینی شده مقاماتی که در دولت تعریف شده باید به دولت اعلام کند و آن را تصویب کند. باید مشخص شود چون در قوه قضائیه مقام تعریف نشده به عنوان مثال باید مشخص شود بنده در چه پستی یا همتراز کدام مقام دولتی از دولت محسوب می‌شوم.

وی تاکید کرد: قوه قضائیه خودش را ملزم به اجرای قانون می‌دادند و هر زمان سامانه تکمیل شود این کار انجام خواهد شد.

وی درباره بیانیه مقام معظم رهبری هم اشاره کرد و گفت: قوه قضائیه باید اقدام جدی نسبت به این منشور و بیانیه داشته باشد البته هنوز کارگروهی تشکیل نشده اما عنایت ویژه‌ای نسبت به منویات رهبری خواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

اژه‌ای: پرونده شکایت سید محمد خاتمی به شعبه بازگشت

ایلناخبرگزاری ایلنا
اژه‌ای: پرونده شکایت سید محمد خاتمی به شعبه بازگشت

اژه‌ای: پرونده شکایت سید محمد خاتمی به شعبه بازگشت - 1

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده شکایت سید محمد خاتمی که از سال ٨٨ مفتوح است، گفت: این پرونده به شعبه بازگشته و خیلی هم در دست دادستان نبوده است.

وی افزود: این پرونده یا در دست دادستان نبوده و یا مدتش کم بوده اما در جابجایی‌ها اینکه عمدا یا سهوا بوده قدری زمان برده است که گفتیم پیگیری کنند.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: گاهی در جابجایی پرونده مغفول می‌ماند و به نظرم بیشتر از حد متعارف این پرونده دنبال شده و آقای شریعتمداری هم گفته که دفاعیاتش آماده است.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش محسنی‌اژه‌ای به تامین وثیقه ۱۰ میلیاردی از سوی متهمان بانک سرمایه

ایسناخبرگزاری ایسنا
واکنش محسنی‌اژه‌ای به تامین وثیقه ۱۰ میلیاردی از سوی متهمان بانک سرمایه

به گزارش ایسنا، محسنی اژهای در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه تأمین سریع وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی از سوی سه مدیر دولتی متهم در پرونده بانک سرمایه، برای قوه قضائیه عجیب نیست و بنظر شما خود این موضوع نیاز به ورود و بررسی موضوع از سوی مدعی‌العموم ندارد؟ گفت: نه اگر احساس شود که خدایی نکرده از منشأ خلافی باشد، مدعی العموم وارد می‌شود اما اگر یک نفر برای تأمین وثیقه ۱۰ یا ۲۰ نفر را دیده باشد تا سند بگذارد ایرادی ندارد. یک سند بزرگ گذاشته شده است. مثلا یک زمانی در تهران یک برج یا حتی پایین‌تر از برج هست که ۱۰ میلیارد می‌ارزد.

وی افزود: به صرف اینکه ۱۰ میلیارد برای سه نفر وثیقه گذاشته شده باشد مدعی العموم وارد نمی‌شود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا در بین متهمان اقتصادی در دادگاه‌های ویژه و احکام صادره در این دادگاه‌ها هیچ کدام از مسولان دولتی وجود ندارند؟ گفت: در پرونده بانک سرمایه آیا مسئول بوده‌اند یا غیرمسئولند؟ یا در پرونده‌های بانک مرکزی یا پرونده کسانی که در وزارت صمت بود آیا مسئول بودند یا نیستند.

وی افزود: در مورد ارز باید بگویم که ارز دو بخش دارد و طرف طبق همه مقررات این ارز را می‌گیرد و باید کالا وارد کند ولی آن را انجام نمی‌دهد، چه کسی را باید محاکمه کرد؟ کسانی هستند که کالایی را که باید وارد می‌کردند را نکردند. کسانی هم هستند که قیمت بیشتر یا کمتر گفتند و تقلب کردند. اگر یک جایی تبانی شده باشد و جایی که باید ارز را تأمین و تخصیص می‌دادند و ثابت شود که در آن دستگاه دولتی تخلفی شده باشد حتما با آن برخورد می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار محسنی‌اژه‌ای به زندانیان مشمول عفو

تسنیمخبرگزاری تسنیم
هشدار محسنی‌اژه‌ای به زندانیان مشمول عفو

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود اظهار کرد: جمهوری اسلامی با همه دشمنی‌های استکبار و آمریکا از اقتدار و امنیت بالایی برخوردار است. در این شرایط و در چهلمین سال پیروزی انقلاب، جمهوری اسلامی خواست با نشان دادن گوشهای از رأفت اسلامی عفو گستردهای اعلام کند و دستورالعملی برای عفو تمام یا بخشی از مجازاتها و یا تخفیف مجازات تهیه شد.

وی درباره اهداف اعلام عفو و اینکه این عفو باید، فرصت اصلاح برای مشمولان در خدمت به جامعه باشد گفت: کمک به خانواده زندانیان و جلوگیری از فروپاشی خانواده از دیگر اهداف این عفو بود. البته کسانی که ممکن است عفو آنها خللی به آرامش و امنیت عمومی باید مورد دقت قرار بگیرند. اگر کسانی احساس می‌کنند که جزو مستثنیات نیستند و می‌توانند از عفو برخوردار شوند به شماره ۱۲۹ و دفتر ما اطلاع دهند بررسی می‌کنیم.

سخنگوی قوه‌قضاییه با بیان اینکه تا ماه رمضان هم چند مناسبت داریم که افراد دیگری ممکن است مشمول عفو باشند که لیست آنها را هم به مقام معظم رهبری پیشنهاد خواهیم داد گفت: هشدار می‌دهم ممکن است شیطان سراغ عفوشدگان بیاید و مرتکب جرم شوند، در این‌صورت مجازاتشان سنگین‌تر است و دیگر نمی‌توانند از عفو بهره‌مند شوند، دست رد به سینه شیطان بزنند و خانواده‌های آنها هم کمک و مراقبت کنند.

معاون اول قوه‌قضاییه ادامه داد: این حدود ۵۰ هزار نفر دفعتا آزاد نمی‌شوند و به همین دلیل نمی‌توانم الان عدد دقیقی از مشمولان عفو اعلام کنم. برخی که در زندان نیستند اصلا زندان نمی‌روند، برخی حبس‌شان تقلیل یافته و مدتی بعد آزاد می‌شوند، برخی مجازات نقدی داشتند که پرداخت نکرده بودند و دیگر به خاطر آن زندان نمیروند و برخی هم شلاق داشتند که آن هم اجرا نمی‌شود. برخی هم شاکی خصوصی دارند که اگر تا تاریخ اعلام شده نتوانند رضایت بگیرند به زندان می‌روند، از شاکیان هم خواهش می‌کنم سخت نگیرند و ریشسفیدها هم پادر میانی کنند.تعداد قابل توجهی محکوم موادمخدر مشمول عفو می‌شوند/تأیید ورود پول‌های مشکوک به سینما/افزایش تعداد خودروهای وارداتی غیرقانونیشرایط اجرای عفو عمومی و خصوصی زندانیانجزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شدحدود 50 هزار زندانی مشمول عفو گسترده می‌شوندرئیس قوه قضاییه: پیشنهاد اعلام عفو گسترده زندانیان در آستانه چهل‌سالگی انقلاب اسلامی

خواندن خبر در سایت منبع

صدور کیفرخواست برای حسین فریدون

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
صدور کیفرخواست برای حسین فریدون

خبرگزاری ایسنا: حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای عصر امروز (یکشنبه) در یکصد و سی و ششمین نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه امیداورم سال ۹۷ را به خوبی به پایان ببریم و سال ۹۸ را با فضل و به خوبی آغاز کنیم، اظهار کرد: در چهلمین دهه انقلاب حقیقتا مردم در ۲۲ بهمن شگفتی دیگری آفریدند و دنیا را از حضور پرشور خود متعجب و دوستان خود را در سراسر گیتی خوشحال و دشمنان را عصبانی و ناراحت کردند. به سهم خود بی نهایت تشکر می‌کنم و از خدا طلب می‌کنم به همه قدرت دهد بتوانیم به مردم خدمت خادمانه داشته باشیم.

صدور کیفرخواست برای حسین فریدون - 2

دشمنان ما این حماسه بزرگ ملت ایران را برنتافتند و خواستند از مردم انتقام بگیرند و جمعی از مرزداران پاسدار را به شهادت رساندند و عده‌ای را مجروح کردند. ضمن محکوم کردن این عمل تروریستی و جنایت کارانه که توسط سرویس‌های بیگانه و استکبار جهانی حمایت و برنامه ریزی شده و توسط عوامل مزدور اتفاق افتاده است مانند مسئولین به سهم خود تقاضا می‌کنم دستگاه قضائی با کمک نیرو‌های نظامی و انتظامی عاملین این حادثه را به اشد مجازات برسانند. این مصیبت را به خانواده شهدا، سپاه پاسداران و نیرو‌های مسلح تسلیت می‌گویم. برای جانبازان شفای کامل و عاجل مسئلت دارم.

سخنگوی قوه قضائیه، عنوان کرد: اتفاق دیگر در چهلمین سال انقلاب نقش، ولی فقیه و ناخدای خداگونه را شاهد بودیم. به رغم همه توطئه‌ها رهبر فرزانه پیش بینی کردند ۲۲ بهمن امسال از سال‌های قبل بهتر خواهد بود. ثانیا بیانه کامل، جامع، دلسوزانه، حکمیمانه و شجاعانه ایشان بود که احساس غرور و افتخار را برانگیخت که زیر پرچم، ولی فقیه زنده هستیم. این بیانیه ابعاد مختلف زندگی ما را روشن می‌کند. جفا است هر یک از مسئولین نظام با این امت و امام نخواهند ه. رآنچه در توان دارند در خدمت مردم و نظام به کار گیرند.

وی در رابطه با عفو گسترده زندانیان که در حال اجرا است نیز، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی با همه دشمنی‌ها و کینه توزی‌ها از ناحیه سلطه گران و کشور‌های غربی از اقتدار و امنیت بالایی برخوردار است و در این شرایط به مناسبت چهلمین سال انقلاب و تجلی رأفت اسلامی خواسته شد عفو گسترده‌تری انجام شود. این عفو معیاری است و شاخص‌هایی تعیین شده است تا کسانی که واجد این معیار‌ها هستند یا مطلقا عفو شوند یا بخشیده شوند یا مجازاتشان تخفیف داده شود. این اقدام با چند هدف انجام شد. یکی از آن‌ها اعطای فرصت مجدد به محکومین بود تا خود را همگام امت و جامعه کنند و برای کشور مفید باشند؛ بنابراین پیش بینی شد فرصت بیشتری به مجرمین با این معیار‌ها در جامعه داده شود و به خانواده‌ها کمک شود. البته باید مصالح فرد و جمع را با هم نگاه می‌کردیم. استثنائاتی در نظر گرفته شد تا کسانی از عفو بهره‌مند شوند تا به امنیت و آرامش مردم لطمه وارد نشود. ان شاءالله مجریان به تطبیق این شرایط با واجدین عفو دقت کنند.

محسنی اژه‌ای، تصریح کرد: ممکن است در این تطبیق‌ها عجله داریم تا آزاد شوند سریع‌تر تطبیق‌ها انجام شود و ممکن است افرادی باشند ادعا کنند جز مستثنیات نیستند و اگر موردی بود که طبق مستثنیات نبود از طریق مرکز ۱۲۹ یا دفتر ما اعلام کنند ما رسیدگی می‌کنیم. نکته دیگر اینکه تا ماه رمضان چند مناسبت در پیش داریم. اگر افرادی هستند به صورت موردی می‌توانند در این ایام مجدد بررسی شوند و کسانی که تشخیص داده می‌شود ضرورتی ندارد اجرا شود به مقام معظم رهبری پیشنهاد شود تا در آینده مشمول شود.

سخنگوی قوه قضائیه، خطاب به مشمولین عفو و خانواده آن‌ها گفت: اگر پس از آزادی مجدد شیطان به سراغشان آمد و مرتکب جرم شد بدانند مجازات بعدی سنگین است و مشمول عفو‌های دیگر نخواهند شد. از طرف دیگر برای دیگران هم مانع ایجاد می‌شود و جامعه ناامید می‌شود و دست قوه قضائیه هم بسته می‌شود؛ بنابراین حواسشان باشد شیطان و شیطان صفتان به سراغشان می‌آیند که باید دست رد به سینه شأن بزنند. خانواده‌ها مراقب باشند که دیگران گول نزنند و وسوسه نکنند فرد به تنهایی نمی‌تواند از خود مراقبت کنند.

وی همچنین گفت: عدد دقیقی از مشمولین عفو در اختیار نیست، زیرا هنوز در حال اجراست. این رقم به معنای ۵۰ هزار آزادی از زندان نیست بلکه کسانی بودند که حکم صادر شده، ولی طی این عفو اصلا زندان نمی‌روند. یعنی تعداد قابل توجه مشمولین عفو به نحوی است که آزادی شأن جلو افتاده است. تعدادی هم جریمه نقدی داشتند مجازات نقدی شأن مشمول عفو شده و چه بسا اصلا زندان نمی‌روند. کسانی نیز هستند که مجازات شلاق داشتند و اجرا نمی‌شود. یکی از استثنا‌ها داشتن شاکی خصوصی بود که تاریخی مشخص شده است رضایت شاکی خصوصی را بگیرند تا آزاد شوند به همین دلیل اجرا طولانی شده است.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه شاکیان تا جایی که امکان دارد با محکومین مدارا کنند، گفت: حق با شاکیان است، اما درخواست ما این است که با خانواده زندانیان مساعدت کنند و کسانی که می‌توانند ریش سفیدی کنند این کار را انجام دهند. به عقیده من اگر بتوانند رضایت افراد را بگیرند ان شاءالله جمعیت قابل توجهی از محکومین چه زندانیان چه آن‌هایی که مجازات زندان داشتند و … آزاد و مشمول عفو قرار می‌گیرند. تلاش می‌شود زودتر این اتفاق بیافتد و امیدواریم آن‌ها که مشمول نیستند هرچه زودتر آزاد شوند و خانم‌های زندانی، زمان ولادت حضرت زهرا (س) نیز مشمول عفو در آینده قرار گیرند.

صدور کیفرخواست برای حسین فریدون / ‏‬ برگزاری دادگاه در اسفندماه

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اخیرا نمایندگان مجلس به رئیس قوه نامه نوشتند و درخواست بررسی سریع در پرونده حسین فریدون را داشتند. این پرونده در چه مرحله‌ای است؟ گفت: از نمایندگان تشکر می‌کنم که موضوعات را پیگیری می‌کنند. کیفرخواست این پرونده قبل از اینکه نمایندگان نامه بنویسند، در دوم بهمن ماه صادرشده و به دادگاه رفته و تعیین وقت شده است و به زودی هم اولین جلسه آن یعنی در اسفندماه برگزار می‌شود.

وی افزود: اینکه دادگاه علنی باشد یا نباشد منوط به نظر رئیس دادگاه است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین؛ علی کریمی با انتشار عکسی که بر آن نوشته شده: «بابا تنها قهرمانیه که روی سکو نرفت و با نوشتن این عبارت: «به سلامتی نامردا که اگه نباشن، مردا به چشم نمیان» به استقبال روز پدر رفته است. علی کریمی یکی از فعال‌ترین ورزشکاران در شبکه‌های اجتماعی است که فالوورهای فراوانی دارد و سعی می‌کند در دل دعواهای فوتبالی، به مسئولیت‌های اجتماعی اش هم بپردازد.
افتصادنیوزافتصادنیوز22 ساعت قبل
اقتصاد نیوز: حمایت در رسانه‌ها و فضای مجازی از مجری محبوب برنامه ۹۰ در قبال رفتار مدیران صدا و سیما با او همچنان ادامه دارد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت روز نو، در جدید‌ترین حمایت‌ها از عادل فردوسی پور، علی کریمی فوتبالیست اسطوره ایی و محبوب کشورمان نیز از این مجری حمایت کرد. علی کریمی در این پست به مدیران صدا و سیما حمله و آنها را سرزنش کرد.
الفالف16 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۰:۲۹ ۳۹۷۱۲۲۹۱۸۳۱- آیا قالیباف از کشور خارج شده است؟ + عکسبه گزارش الف، از صبح روز ۲۰ مهر ماه امسال شایعه‌ای در کانال‌ها و رسانه‌های ضدانقلاب و در راس آنها آمدنیوز مطرح شد مبنی بر اینکه محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شهردار اسبق تهران از کشور از کشور خارج و متواری! او خانه‌اش را فروخته و دلالان به او گفتند بیشتر از ۱۱۳۰۰ نمی‌خرند. پیشتر نیز اخباری مبنی بر تلاش آقای خاتمی برای دیدار با رهبرانقلاب منتشر شده بود. اما کنار هم قرار گرفتن این دو خبر از منابع مشابه و همزمان، بدون دستور و برنامه نیست. طی چند روز گذشته چندخبر از جبهه اصلاحات با منابع مشابه، در میان رسانه‌ها دست به دست شده و توجه افکار عمومی را جلب کرده است؛ خبر اول رفع …
افتصادنیوزافتصادنیوز19 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از عصرایران، مطبوعات آرژنتینی گفته‌اند که به تازگی ۲ شهروند ایرانی را به دلیل ورود به آرژانتین به وسیله گذرنامه‌های جعلی اسرائیلی بازداشت کرده‌اند. آنها گفته‌اند که از ترکیه به صورت غیرقانونی به یونان رفته‌اند و آنجا گذرنامه‌های اسرائیلی را خریداری کرده‌اند. پلیس آرژانتین با این دو نفر به عنوان دو تروریست احتمالی برخورد کرده بود. به همین دلیل، بازداشت ۲ ایرانی به دلیل ورود با گذرنامه جعلی اسرائیل، از حساسیت زیادی برخوردار شده است. این دو ایرانی ۴ روز بعد از ورود به بوینس آیرس (پایتخت آرژانتین)، توسط پلیس این کشور در هتل بازداشت شدند.
الفالف13 ساعت قبل
۸۸ درصد ایرانی‌ها امسال آجیل کمتری خریدندگروه اقتصادی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۲۳:۵۶ ۳۹۷۱۲۲۹۱۳۹طبق نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۸۸٫۹ درصد مردم ایران اعلام کرده‌اند میزان خرید آجیل و تنقلات آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کمتر شده است. ۷۸٫۱ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که میزان خرید شیرینی و میوه آن‌ها و ۸۵٫۷ درصداعلام کردند تعویض برخی وسایل منزل ۸۲٫۲ درصددر این نظرسنجی گفته‌اند خرید پوشاک نهسبت به نوروز ۹۷ کاهش پیدا کرده است.
الفالف1 روز قبل
وی با اشاره به اینکه قیمت اکثر اقلام آجیل و خشکبار در بازار متعادل است، افزود: در شرایط فعلی حباب ۲۰ درصدی قیمت پسته همچنان به قوت خود در بازار باقی است. احمدی ادامه داد: با توجه به نیاز اعضای آجیل و خشکبار به نقدینگی پیش بینی می‌شود که طبق روال همه ساله قیمت اقلام آجیل و خشکبار با روند کاهشی در بازار روبه‌رو شود. آجیل و خشکبار ارزان شدعلیرضا ارزانی، ممقانی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار خبر داد و گفت: ثبات نرخ ارز، کاهش فروش مغازه داران و نیاز فعالان صنف به نقدینگی بر کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار دامن زد. ثبات قیمت شیرینی در ایام پایانی سالجشمید مغازه‌ای دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات از رونق بازار شکلات نسبت به ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: با توجه به ثبات قیمت شکلات در ایام پایانی سال، تقاضا برای خرید افزایش یافته است. وی افزود: قیمت شکلات در ۶ ماه گذشته به سبب افزایش قیمت مواد اولیه ۱۰ تا ۱۵ درصد در بازار گران شد.

اخبار بیشتر