1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تشکیل جلسه فوری کمیسیون امنیت ملی درخصوص حادثه تروریستی زاهدان

محمدعلی نجفی خوشرودی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، امروز در جلسه فوق‌العاده‌ای که به منظور بررسی حادثه تروریستی اخیر در زاهدان تشکیل شده بود ضمن تاکید بر استفاده تروریست‌ها از خاک پاکستان برای اقدام علیه ایران اظهار داشت ما مشکلات دولت پاکستان را در صیانت از مرزها درک می‌کنیم اما انتظار همکاری بیشتری در کنترل مناطق هم‌مرز داریم.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رییس این کمیسیون نیز اذعان کرد: معتقدیم که دولت در لایحه بودجه یک پنجم نیازهای مرز را پیش بینی کرده است. این نماینده مجلس افزود: باید راهبرد کلی مرز را که هم مرزبانی کشور، هم سپاه پاسداران و هم مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه داده‌اند، به یک سیاست کلی بدل کنیم. وی در ادامه خاطرنشان کرد که اکنون صدها تروریست در مرز ایران تجهیز شده‌اند و به محض یافتن فرصت دست به اقدامات خرابکارانه خود خواهند زد. او سخنان خود را اینگونه به پایان رساند: جمهوری اسلامی ایران که در فراتر از مرزها امنیت ایجاد کرده است سربازان آن نباید در داخل مرزها قربانی شوند.

سایت خبری

جزئیات جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی با حضور مسئولان اطلاعاتی برای بررسی حادثه تروریستی اخیر

ایلناخبرگزاری ایلنا
جزئیات جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی با حضور مسئولان اطلاعاتی برای بررسی حادثه تروریستی اخیر

جزئیات جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی با حضور مسئولان اطلاعاتی برای بررسی حادثه تروریستی اخیر - 1

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدعلی نجفی خوشرودی در جمع خبرنگاران در تشریح جلسه ظهر امروز کمیسیون امنیت ملی که برای بررسی حادثه تروریستی زاهدان تشکیل شده بود، گفت: علیرغم اینکه مجلس بررسی بودجه سال ۹۸ را در دستور کار دارد اما به محض وقوع حادثه در سریع‌ترین زمان جلسه فوق‌العاده کمیسیون برای بررسی این حادثه تشکیل و بررسی‌ها انجام شد.

وی تاکید کرد: اعضای کمیسیون امنیت ضمن محکومیت حادثه و تسلیت به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب اسلامی نظرات خود را پیرامون این حادثه بیان کردند. در این جلسه مسئولان دستگاه‌های امنیتی، معاون سیاسی وزارت خارجه و استاندار سیستان و بلوچستان هم حضور داشتند و نظرات خود را مطرح کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: اگرچه طی ماه‌های اخیر تعداد قابل توجهی از تحرکات تروریستی خنثی شد اما در این حادثه به دلیل ضعف و کاستی اشراف اطلاعاتی شاهد بروز حادثه بودیم.

وی تصریح کرد: یکی از نکاتی که بررسی شد، بحث استفاده از قلمرو و خاک پاکستان از سوی گروه‌های تروریستی برای اقدام علیه ایران بود. ما شرایط و مشکلات دولت پاکستان برای کنترل مرزها و هم‌جواری با جمهوری اسلامی را درک می‌کنیم اما انتظارمان اراده سیاسی قوی‌تر برای عدم استفاده از خاک پاکستان از سوی گروه‌های تروریستی برای ضربه زدن به ایران است که بحث توجه به مرزها و توسعه امنیت پایدار در این میان مطرح است.

نجفی خوشرودی اظهار کرد: در این جلسه مطرح شد که هماهنگی دستگاه‌های امنیتی بیشتر شود که نتیجه این بررسی‌ها را هم خواهیم گفت.

وی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: کار دستگاه دیپلماسی برای بررسی این حادثه در دو بخش انجام شده است؛ یکی اینکه با اقدامات آنها سازمان ملل و دبیرکل و اتحادیه اروپا و بسیاری دیگر از کشورها این اقدامات را محکوم کردند. کار دوم دستگاه دیپلماسی کشور رایزنی فشرده با طرف پاکستانی بود که سفیر پاکستان احضار شد و سفیر ایران هم با مسئولان نیروهای مسلح پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرد. در نتیجه رایزنی‌های اطلاعاتی و امنیتی به طور جدی در دستور کار است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ابراز کرد: رایزنی با طرف هندی برای مقابله با تروریسم در دستور کار است که امیدواریم مجموعه اقدامات پیام روشنی به طرف پاکستانی و گروه‌های تروریستی بدهد. هند کشوری مهم است که همزمان با اقدامات تروریستی در سیستان در کشور هند نیز اقدامات تروریستی انجام می‌شود که چهل نفر به شهادت می‌رسند.

خواندن خبر در سایت منبع

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: صدها تروریست انتحاری در مرزهای ایران تجهیز شده‌اند

انتخابخبرگزاری انتخاب
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: صدها تروریست انتحاری در مرزهای ایران تجهیز شده‌اند
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: صدها تروریست انتحاری در مرزهای ایران تجهیز شده‌اند - 0

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون درباره حادثه تروریستی زاهدان گفت: باید یک راهبرد صیانتی از نیروها در این منطقه باید شکل گیرد؛ نیاز است هماهنگی‌های لازم در مرز میان دستگاه‌های مختلف انجام شود.

به گزارش ایرنا، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: برای جلسه امروز مسئولان امنیتی و اطلاعاتی- امنیتی سپاه را دعوت کرده‌ایم با توجه به اینکه بخش اعظم شهدا از استان اصفهان هستند، مجمع نمایندگان اصفهان نیز در این جلسه حضور دارند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه افزود: متاسفانه بخشی از پیش بینی‌های ما در شرق کشور در حال شکل گیری است؛ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دو سفر را به استان سیستان و بلوچستان انجام داده است و در این سفر هم چنین مسائلی پیش بینی شده بود؛ حتی برای اولین بار در تاریخ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، جلسه بودجه را دو ماه پیش از تدوین پیش نویس بودجه برگزار کردیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: دو بخش دفاع و مرز را نیز در بودجه داشتیم، از آنجا که آقای نوبخت قول داده بود که در ستاد کل جلسه را برگزار می‌کند، ما در کمیسیون جلسه دفاع را نداشتیم و جلسه مرز در کمیسیون برگزار شد.

وی اظهار داشت: معتقدیم که دولت در لایحه بودجه یک پنجم نیازهای مرز را پیش بینی کرده است و با این شرایط تنها چیزی که وجود دارد با وجود آنکه سربازان ما با جان فشانی از مرز دفاع می‌کنند، اما شاهد هستیم که گرفتار یک سری جریانات تروریستی انتحاری می‌شوند.

وی تصریح کرد: موضوع تروریسم انتحاری به یک راهبرد ایذایی علیه ایران در شرق تبدیل شده است؛ راهبرد ایذایی با هدف اذیت و آزار یک کشور و ایجاد مشغله ذهنی برای مردم و سیاستمداران یک کشور عمل می‌کند؛ همین موضوع برای ما بسیار مهم و اساسی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز جلسه‌ای با این موضوع برگزار می‌کند؛ با وجود اینکه بخش عمده مسئولان سپاه هم اکنون در منطقه با این موضوع درگیر هستند، این جلسه گذاشته شد؛ مسئولان مربوطه نیز آمده‌اند و گزارش مربوطه در این جلسه ارائه خواهد شد.

وی گفت: ما معتقدیم یک راهبرد صیانتی از نیروها در این منطقه باید شکل گیرد، حفاظت از نیروهایی که در این شرایط خدمت می‌کنند و در معرض اقدامات انتحاری قرار می‌گیرند، بسیار اهمیت دارد؛ نیاز است هماهنگی‌های لازم در مرز میان دستگاه‌های مختلف اطلاعاتی، امنیتی و اطلاعاتی انجام شود؛ اگر در بخش هایی از منطقه به عنوان ناامن یا خط قرمز اعلام می‌شوند، حتما در آن مناطق اقدامات صیانتی بیشتری صورت گیرد.

فلاحت پیشه همچنین اظهار داشت: بخشی از وظیفه کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس این است در قالب بودجه در دست بررسی، الزامات دفاعی در مرز را در نظر بگیریم؛ موضوع حائز اهمیت دیگر؛ راهبرد کلی مرز را که هم مرزبانی کشور، هم سپاه پاسداران و هم مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه داده‌اند، به یک سیاست کلی تبدیل کنیم و با بودجه پایدار به استقبال این سه راهبرد عملیاتی در مرز برویم.

وی ادامه داد: صدها نفر تروریست انتحاری در مرز ما بسیج و تجهیز شده‌اند و هر لحظه ممکن چنین اقداماتی را صورت دهند؛ جمهوری اسلامی ایران که در فراتر از مرزها امنیت ایجاد کرده است سربازان آن نباید در داخل مرزها قربانی شوند.

این نماینده مجلس گفت: دشمنان هیچ گاه نتوانسته‌اند در محدوده‌های عملیاتی کشور ورود و چنین اقداماتی را انجام دهند، نباید سربازان وطن که در بدترین شرایط از مرزها دفاع می‌کنند اینگونه قربانی شوند؛ بخشی از این اقدام انتحاری در قالب عملیات جاسوسی اطلاعاتی صورت گرفته است یعنی عاملان به این اقدام از نفوذ استفاده کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی حادثه تروریستی خاش

ایلناخبرگزاری ایلنا
جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی حادثه تروریستی خاش

جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی برای بررسی حادثه تروریستی خاش - 2

علی نجفی خشرودی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخصوص حادثه تروریستی خاش سیستان و بلوچستان گفت: جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به منظور بررسی حادثه تروریستی اخیر استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: این جلسه امروز ساعت دوازده و نیم با حضور مسئولان دستگاه‌های ذیربط برگزار خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
امروز در سالگرد حمله آمریکا به عراق، مجددا پرونده سرنوشت خانواده صدام حسین که چند دهه در بالاترین درجات قدرت این کشور حضور داشتند، گشوده شد. اما این فقط صدام حسین و سرنوشت او نیست که قابل تامل است. سرنوشت خاندان صدام۱- صدام حسین: ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ بعد از ۵ ماه از صدور حکم اعدامش توسط دادگاه جنایی عراق به دار آویخته شد. ۳- زنان صدام: صدام حسین ۳ زن داشت که مشهورترین آنها ساجده خیرالله دختر دایی‌اش بود. به گفته حریر که پدرش حسین کامل توسط صدام حسین به فجیع‌ترین شکل ممکن کشته شده، صدام حسین ۱۵ نوه دارد که برخی از آنها در اردن زندگی می‌کنند، مادرش رغد و خاله‌اش رنا هم در همین کشور هستند اما مادر بزرگش و خاله کوچکش ساکن قطرند.

فیلم | عجیب‌ترین دزدی در بالاشهر تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
ایرناایرنا10 ساعت قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی با «شیخ صباح الخالد الصباح» وزیر امور خارجه کویت در اشاره به اختلافات میان چند کشور عربی با قطر گفت: این اختلافات «به سود منطقه (خاورمیانه) و جهان نیست. وزیر خارجه آمریکا در ادامه در تلاش برای خروج این کشور از انزوا با طرح ادعای مضحک مدعی شد: نیاز داریم کشورهای خلیج فارس درباره چالش‌هایی که هر کدام از این کشورها با آن روبه‌رو هستند با هم همکاری کنند. وی در ادامه گفت: تلاش می‌کنیم به این کشورها کمک کنیم تا مجموعه‌ای از زمینه‌های مشترک را پیدا کنند. همه ما با تهدیدهای مشابهی مواجه هستیم، تهدیدهای القاعده، داعش و جمهوری اسلامی ایران. همه ما به شدت تلاش خواهیم کرد تا مسیری را برای حل اختلاف بین این کشورها پیدا کنیم.
الفالف15 ساعت قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.

اخبار بیشتر