1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سخنان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اظهار امیدواری در مورد عزم اروپا در ارتباط با همکاری با ایران، اشاره کرد با وجود ثبت اینستکس تحرک چندانی از اروپایی‌ها ندیدیم. او تاکید نمود قطعا آمریکا کارشکنی‌هایی در این زمینه خواهد کرد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه از برقراری تماس با وزارت خارجه پاکستان در رابطه با اقدام تروریستی اخیر خبر و در این باره قول پیگیری داد.

قاسمی در واکنش به اظهارات اخیر جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس، در مورد یمن گفت: بحران یمن و بروز کشتار و فاجعه بشری همیشه در دستور کار مذاکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی با کشورهای دیگر قرار داشته و در همین راستا سال گذشته با چند کشور اروپایی گفتگو کرده‌ایم. این دیپلمات ارشد تصریح کرد ما به عنوان یک کشور مسلمان همیشه درباره سرنوشت مردم یمن حساس بوده‌ایم و توصیه ما آتش‌بس بوده زیرا این جنگ به پیروزی نمی‌انجامد.

سایت خبری

باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام

ایلناخبرگزاری ایلنا
باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام

باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام - 1

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با محکومیت حادثه تروریستی استان سیستان و بلوچستان گفت: یاد و خاطره شهدای مرزداران کشورمان را گرامی می‌داریم و برای خانواده آنها آرزوی صبر دارم و امیدوارم که شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام

وی درباره درخواست کشورهای اروپایی برای رایزنی درخصوص مسائل موشکی و تاثیرگذاری این مسئله بر اینستکس اظهار داشت: فشارهای آمریکا ادامه دارد و به دلایل مختلف، مخالف ادامه روابط و همکاری‌های ایران و اروپا هستند. تصورم این است که کارشکنی‌ها و جاه‌طلبی‌های خود را در این باره ادامه می‌دهند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه اراده اروپا تداوم همکاری با ایران است، تصریح کرد: علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام. البته اعلام کار اینستکس آغاز راه است و کار با کندی‌هایی روبه‌رو است. خواست ما از اروپا، اجرایی شدن این سازوکار است.

رایزنی‌های خود را با اروپایی‌ها ادامه می‌دهیم

قاسمی با بیان اینکه در روزهای آینده به صورت فشرده مذاکرات کارشناسی که متشکل از وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌های اقتصادی است، رایزنی‌های خود را با اروپایی‌ها ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم روند تسریع پیدا کند زیرا با گذشت زمان نمی‌توان این انتظار را داشت که خواست خود در مورد ایران اجرا شود و به آنها هم اعلام کردیم صبر دولت و ملت ایران حدی دارد.

وی درباره رویکرد ایران نسبت به رفتارهای پاکستان ابراز داشت: پس از حادثه تلخ سیستان و بلوچستان، اقدامات اولیه لازم چه در اسلام‌آباد و چه در تهران و حتی در تماس تلفنی وزیر امور خارجه پاکستان با آقای ظریف صورت گرفته است. در تماس تلفنی هم، وزیر امور خارجه پاکستان این حادثه را محکوم کردند و در مورد همکاری‌ها صحبت شد. این مسئله دنبال می‌شود.

اجرای مفاد بیانیه رهبری در کمیته‌ای در وزارت خارجه در حال پیگیری است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه برای ایران قابل تحمل نیست که دولت و ارتش پاکستان نتواند در مقابل این نوع شرارت‌ها و اقدامات تروریستی در درون خاک خود علیه ایران جلوگیری کند، بیان کرد: امیدواریم این ماجرا بتواند به شکل مقتضی و با یک اراده بیشتر و تصمیم جدی‌تر در اسلام‌آباد حل و فصل شود و ما شاهد افزایش این نوع تنش‌ها در مرزهای شرقی خود نباشیم.

قاسمی ادامه داد: من در مورد پیوستن پاکستان علیه ائتلاف‌های در منطقه صحبت نمی‌کنم. علاقه‌مندی ما این است که مرزهای ما با پاکستان، مرزهای دوستی باشد ولی این نوع اقدامات، با داشتن مرزهای دوستی و صلح مغایرت دارد. امیدواریم دولت پاکستان بر این روایت تلخ نقطه پایان بگذارد و ما شاهد این نوع وقایع نباشیم.

وی درباره رویکرد وزارت امور خارجه نسبت به بیانیه گام دوم رهبری هم یادآور شد: در حدود ۱۵ توصیه در سیاست‌های جدیدی که از سوی رهبر انقلاب اعلام شد و گام دوم نامیده شد، در مورد سیاست خارجی مطرح شده است. تصور می‌کنم بخش عمده‌ای از آنها درگذشته در حال اجرا است ولی باید با جدیت بیشتر و نگاه دقیق‌تری این موارد پیگیری شود. این مسئله در یک کمیته‌ای در حال مطالعه و پیگیری است.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات جرمی هانت

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات جرمی هانت

اعتمادآنلاین| «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس در گفت وگو با الشرق‌الاوسط مبنی بر گفت‌وگویش با وزیر خارجه ایران درباره یمن و اینکه ایران در این خصوص (یمن) تعهداتی را داده است، گفت: بحران یمن و تجاوز سه ساله به این کشور و کشتار مردم بیگناه آن و بروز فاجعه بشری در این کشور، همواره در دستورکار مذکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها قرار داشته است.

وی اضافه کرد: «آقای ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز در همین راستا و در ملاقات‌های متعدد و تماس‌های دیپلماتیک با همتایان خارجی در جهت یافتن راهکار یا راهکارهایی که بتواند به کاهش بحران در یمن کمک کرده و فضای لازم را برای توقف تجاوز و برقراری آتش‌بس دائم و ایجاد تمهیدات لازم به منظور امدادرسانی و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم قحطی زده یمن آماده و زمینه‌های لازم را برای ایجاد فضای سیاسی و مذاکرات سیاسی فراهم کند، این موضوع را همواره در دستورکار داشته است.

قاسمی در ادامه توضیح داد: در همین راستا در یک سال گذشته چندین دور نشست بین ایران و تعدادی از کشورهای اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا) که به موضوع یمن علاقه‌مند بودند، برگزار و در نهایت با کمک جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های به عمل‌آمده، مقدمات لازم برای نشست استکهلم و برگزاری مذاکرات گروه‌های یمنی تحت نظارت سازمان ملل فراهم شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: ما به عنوان کشوری مسلمان که نسبت به سرنوشت مردم یمن حساس بودیم، از ابتدا این نگرانی را داشتیم و توصیه‌های ما همواره بر این بود که این جنگ نمی‌تواند نهایتا یک پیروز نظامی داشته باشد و باید به یک آتش‌بس برسیم و در پس آن شرایط را برای کمک‌های انسان دوستانه و بشردوستانه مهیا کرده و نهایتا به گفت‌وگوهای یمنی - یمنی کمک کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: طبیعتا و همانگونه که آقای جرمی هانت بیان کرده، مذاکراتی نیز در سفر اخیر ایشان به تهران درباره یمن انجام شد و آن بحثی که از سوی وزیر خارجه انگلیس درباره گفت‌وگو با آقای ظریف درباره یمن عنوان شده، در همین سفر اخیر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه ایران هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و هیچ کشوری درباره یمن نداده است، تصریح کرد: یمن کشوری مستقل است و تصمیم گیری درباره آن به خود یمنی‌ها مربوط است و ایران هیچگونه دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و منظور آقای هانت از تعهد، همان تعهداتی است که در نشست استکهلم بین گروه‌های یمنی برای برقراری آتش بس و … حاصل شده است.

قاسمی بار دیگر تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای حل مسالمت‌آمیز بحران یمن و جلوگیری از استمرار فاجعه بشری در این کشور از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: جا دارد جامعه جهانی هر چه زودتر به خودش بیاید و سعی کند برای این فاجعه به عنوان یک نقطه تاریک از موضوعات عصر خود راه‌حلی بیابد و مردم یمن را از این وضعیت بسیار دشوار و فجیع، نجات دهد.

وی همچنین گفت: برخی کشورهای اروپایی هم باید از صدور و فروش و ارائه تسلیحات مخرب به کشورهای متجاوز اکیدا خودداری کرده و علاوه بر این نیاز است که جامعه جهانی هم متجاوزان را به توقف این تجاوزسبوعانه علیه ملت یمن وادار کند.

جرمی هانت در گفت‌وگویی با روزنامه الشرق‌الاوسط عنوان کرده بود: «با محمد جواد ظریف مفصل درباره یمن صحبت کرده‌ام. ما وضعیت انسانی آنجا را بحث کردیم. آنچه به من گفت این بود که ایران برای تحقق حل [بحران] در یمن نقش ایفا کرده. این تعهدات را گرفتیم و الان می‌خواهیم آن را عملی کنیم وحوثی‌ها بندر الحدیده را ترک کنند. همه می‌دانند که اگر این [اتفاق] فوری رخ ندهد، روند درگیری از سر گرفته می‌شود. این برای مردم یمن بد خواهد بود.»

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر