سخنان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سخنان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اظهار امیدواری در مورد عزم اروپا در ارتباط با همکاری با ایران، اشاره کرد با وجود ثبت اینستکس تحرک چندانی از اروپایی‌ها ندیدیم. او تاکید نمود قطعا آمریکا کارشکنی‌هایی در این زمینه خواهد کرد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه از برقراری تماس با وزارت خارجه پاکستان در رابطه با اقدام تروریستی اخیر خبر و در این باره قول پیگیری داد.

قاسمی در واکنش به اظهارات اخیر جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس، در مورد یمن گفت: بحران یمن و بروز کشتار و فاجعه بشری همیشه در دستور کار مذاکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی با کشورهای دیگر قرار داشته و در همین راستا سال گذشته با چند کشور اروپایی گفتگو کرده‌ایم. این دیپلمات ارشد تصریح کرد ما به عنوان یک کشور مسلمان همیشه درباره سرنوشت مردم یمن حساس بوده‌ایم و توصیه ما آتش‌بس بوده زیرا این جنگ به پیروزی نمی‌انجامد.

سایت خبری

باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام

ایلناخبرگزاری ایلنا
باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام. البته اعلام کار اینستکس آغاز راه است و کار با کندی‌هایی روبه‌رو است. خواست ما از اروپا، اجرایی شدن این سازوکار است.

باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام - 1

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با محکومیت حادثه تروریستی استان سیستان و بلوچستان گفت: یاد و خاطره شهدای مرزداران کشورمان را گرامی می‌داریم و برای خانواده آنها آرزوی صبر دارم و امیدوارم که شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام

وی درباره درخواست کشورهای اروپایی برای رایزنی درخصوص مسائل موشکی و تاثیرگذاری این مسئله بر اینستکس اظهار داشت: فشارهای آمریکا ادامه دارد و به دلایل مختلف، مخالف ادامه روابط و همکاری‌های ایران و اروپا هستند. تصورم این است که کارشکنی‌ها و جاه‌طلبی‌های خود را در این باره ادامه می‌دهند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه اراده اروپا تداوم همکاری با ایران است، تصریح کرد: علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام. البته اعلام کار اینستکس آغاز راه است و کار با کندی‌هایی روبه‌رو است. خواست ما از اروپا، اجرایی شدن این سازوکار است.

رایزنی‌های خود را با اروپایی‌ها ادامه می‌دهیم

قاسمی با بیان اینکه در روزهای آینده به صورت فشرده مذاکرات کارشناسی که متشکل از وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌های اقتصادی است، رایزنی‌های خود را با اروپایی‌ها ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم روند تسریع پیدا کند زیرا با گذشت زمان نمی‌توان این انتظار را داشت که خواست خود در مورد ایران اجرا شود و به آنها هم اعلام کردیم صبر دولت و ملت ایران حدی دارد.

وی درباره رویکرد ایران نسبت به رفتارهای پاکستان ابراز داشت: پس از حادثه تلخ سیستان و بلوچستان، اقدامات اولیه لازم چه در اسلام‌آباد و چه در تهران و حتی در تماس تلفنی وزیر امور خارجه پاکستان با آقای ظریف صورت گرفته است. در تماس تلفنی هم، وزیر امور خارجه پاکستان این حادثه را محکوم کردند و در مورد همکاری‌ها صحبت شد. این مسئله دنبال می‌شود.

اجرای مفاد بیانیه رهبری در کمیته‌ای در وزارت خارجه در حال پیگیری است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه برای ایران قابل تحمل نیست که دولت و ارتش پاکستان نتواند در مقابل این نوع شرارت‌ها و اقدامات تروریستی در درون خاک خود علیه ایران جلوگیری کند، بیان کرد: امیدواریم این ماجرا بتواند به شکل مقتضی و با یک اراده بیشتر و تصمیم جدی‌تر در اسلام‌آباد حل و فصل شود و ما شاهد افزایش این نوع تنش‌ها در مرزهای شرقی خود نباشیم.

قاسمی ادامه داد: من در مورد پیوستن پاکستان علیه ائتلاف‌های در منطقه صحبت نمی‌کنم. علاقه‌مندی ما این است که مرزهای ما با پاکستان، مرزهای دوستی باشد ولی این نوع اقدامات، با داشتن مرزهای دوستی و صلح مغایرت دارد. امیدواریم دولت پاکستان بر این روایت تلخ نقطه پایان بگذارد و ما شاهد این نوع وقایع نباشیم.

وی درباره رویکرد وزارت امور خارجه نسبت به بیانیه گام دوم رهبری هم یادآور شد: در حدود ۱۵ توصیه در سیاست‌های جدیدی که از سوی رهبر انقلاب اعلام شد و گام دوم نامیده شد، در مورد سیاست خارجی مطرح شده است. تصور می‌کنم بخش عمده‌ای از آنها درگذشته در حال اجرا است ولی باید با جدیت بیشتر و نگاه دقیق‌تری این موارد پیگیری شود. این مسئله در یک کمیته‌ای در حال مطالعه و پیگیری است.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات جرمی هانت

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات جرمی هانت
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات جرمی هانت تصریح کرد: ایران تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده است و هیچگونه دخالتی در امور یمن نداشته و ندارد.

اعتمادآنلاین| «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس در گفت وگو با الشرق‌الاوسط مبنی بر گفت‌وگویش با وزیر خارجه ایران درباره یمن و اینکه ایران در این خصوص (یمن) تعهداتی را داده است، گفت: بحران یمن و تجاوز سه ساله به این کشور و کشتار مردم بیگناه آن و بروز فاجعه بشری در این کشور، همواره در دستورکار مذکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها قرار داشته است.

وی اضافه کرد: «آقای ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز در همین راستا و در ملاقات‌های متعدد و تماس‌های دیپلماتیک با همتایان خارجی در جهت یافتن راهکار یا راهکارهایی که بتواند به کاهش بحران در یمن کمک کرده و فضای لازم را برای توقف تجاوز و برقراری آتش‌بس دائم و ایجاد تمهیدات لازم به منظور امدادرسانی و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم قحطی زده یمن آماده و زمینه‌های لازم را برای ایجاد فضای سیاسی و مذاکرات سیاسی فراهم کند، این موضوع را همواره در دستورکار داشته است.

قاسمی در ادامه توضیح داد: در همین راستا در یک سال گذشته چندین دور نشست بین ایران و تعدادی از کشورهای اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا) که به موضوع یمن علاقه‌مند بودند، برگزار و در نهایت با کمک جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های به عمل‌آمده، مقدمات لازم برای نشست استکهلم و برگزاری مذاکرات گروه‌های یمنی تحت نظارت سازمان ملل فراهم شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: ما به عنوان کشوری مسلمان که نسبت به سرنوشت مردم یمن حساس بودیم، از ابتدا این نگرانی را داشتیم و توصیه‌های ما همواره بر این بود که این جنگ نمی‌تواند نهایتا یک پیروز نظامی داشته باشد و باید به یک آتش‌بس برسیم و در پس آن شرایط را برای کمک‌های انسان دوستانه و بشردوستانه مهیا کرده و نهایتا به گفت‌وگوهای یمنی - یمنی کمک کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: طبیعتا و همانگونه که آقای جرمی هانت بیان کرده، مذاکراتی نیز در سفر اخیر ایشان به تهران درباره یمن انجام شد و آن بحثی که از سوی وزیر خارجه انگلیس درباره گفت‌وگو با آقای ظریف درباره یمن عنوان شده، در همین سفر اخیر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه ایران هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و هیچ کشوری درباره یمن نداده است، تصریح کرد: یمن کشوری مستقل است و تصمیم گیری درباره آن به خود یمنی‌ها مربوط است و ایران هیچگونه دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و منظور آقای هانت از تعهد، همان تعهداتی است که در نشست استکهلم بین گروه‌های یمنی برای برقراری آتش بس و … حاصل شده است.

قاسمی بار دیگر تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای حل مسالمت‌آمیز بحران یمن و جلوگیری از استمرار فاجعه بشری در این کشور از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: جا دارد جامعه جهانی هر چه زودتر به خودش بیاید و سعی کند برای این فاجعه به عنوان یک نقطه تاریک از موضوعات عصر خود راه‌حلی بیابد و مردم یمن را از این وضعیت بسیار دشوار و فجیع، نجات دهد.

وی همچنین گفت: برخی کشورهای اروپایی هم باید از صدور و فروش و ارائه تسلیحات مخرب به کشورهای متجاوز اکیدا خودداری کرده و علاوه بر این نیاز است که جامعه جهانی هم متجاوزان را به توقف این تجاوزسبوعانه علیه ملت یمن وادار کند.

جرمی هانت در گفت‌وگویی با روزنامه الشرق‌الاوسط عنوان کرده بود: «با محمد جواد ظریف مفصل درباره یمن صحبت کرده‌ام. ما وضعیت انسانی آنجا را بحث کردیم. آنچه به من گفت این بود که ایران برای تحقق حل [بحران] در یمن نقش ایفا کرده. این تعهدات را گرفتیم و الان می‌خواهیم آن را عملی کنیم وحوثی‌ها بندر الحدیده را ترک کنند. همه می‌دانند که اگر این [اتفاق] فوری رخ ندهد، روند درگیری از سر گرفته می‌شود. این برای مردم یمن بد خواهد بود.»

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور6 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
معتقدم اصلاح طلبان امروز در مسیر نوعی افکارسازی برای آقای روحانی پیش می‌روند. آنها می‌خواهند آقای روحانی زیر پای خود را شل ببیند و استعفا دهد. روحانی از اول هم روحیه نداشتآقای روحانی روز گذشته گفته بود «اذیت کردند و غر زدند که نگذاشتند یک روز لذت ببریم»، آیا می‌توان گفت تاب آوری دولت روحانی کم شده است؟ آقای روحانی از اول هم روحیه نداشت. جهانگیری یکجاهایی از دست روحانی کلافه و عصبانی می‌شودآیا آقای جهانگیری نقش کاتالیزور را برای استعفای آقای روحانی ایفا می‌کند؟ خیر این ناراحتی‌های آقای جهانگیری از آقای روحانی را برنامه ریزی شده نمی‌دانم. دولت روحانی به پایان ۹۸ می‌رسد؟ زمان نمی‌توانم بدهم چون دولت حتی یک نقطه اتکا ندارد که براساس آن بتواند سایر حوزه‌ها را ترمیم کند.
الفالف22 ساعت قبل
وی تصریح کرد: اموال وزیر امورخارجه کشورمان را هم ضبط میکنند که البته ایشان نه در آمریکا و نه در جای دیگری در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک نداشته و ندارند. گفتنی است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. آمریکا اعلام کرده بود که ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود. در همین رابطه سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستأصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین المللیبرای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»

اخبار بیشتر