سخنان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سخنان بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با اصحاب رسانه

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اظهار امیدواری در مورد عزم اروپا در ارتباط با همکاری با ایران، اشاره کرد با وجود ثبت اینستکس تحرک چندانی از اروپایی‌ها ندیدیم. او تاکید نمود قطعا آمریکا کارشکنی‌هایی در این زمینه خواهد کرد.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه از برقراری تماس با وزارت خارجه پاکستان در رابطه با اقدام تروریستی اخیر خبر و در این باره قول پیگیری داد.

قاسمی در واکنش به اظهارات اخیر جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس، در مورد یمن گفت: بحران یمن و بروز کشتار و فاجعه بشری همیشه در دستور کار مذاکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی با کشورهای دیگر قرار داشته و در همین راستا سال گذشته با چند کشور اروپایی گفتگو کرده‌ایم. این دیپلمات ارشد تصریح کرد ما به عنوان یک کشور مسلمان همیشه درباره سرنوشت مردم یمن حساس بوده‌ایم و توصیه ما آتش‌بس بوده زیرا این جنگ به پیروزی نمی‌انجامد.

سایت خبری

باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام

ایلناخبرگزاری ایلنا
باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام. البته اعلام کار اینستکس آغاز راه است و کار با کندی‌هایی روبه‌رو است. خواست ما از اروپا، اجرایی شدن این سازوکار است.

باوجود ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام - 1

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، بهرام قاسمی پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با محکومیت حادثه تروریستی استان سیستان و بلوچستان گفت: یاد و خاطره شهدای مرزداران کشورمان را گرامی می‌داریم و برای خانواده آنها آرزوی صبر دارم و امیدوارم که شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام

وی درباره درخواست کشورهای اروپایی برای رایزنی درخصوص مسائل موشکی و تاثیرگذاری این مسئله بر اینستکس اظهار داشت: فشارهای آمریکا ادامه دارد و به دلایل مختلف، مخالف ادامه روابط و همکاری‌های ایران و اروپا هستند. تصورم این است که کارشکنی‌ها و جاه‌طلبی‌های خود را در این باره ادامه می‌دهند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه اراده اروپا تداوم همکاری با ایران است، تصریح کرد: علیرغم ثبت اینستکس موفقیت چندانی از اروپایی‌ها ندیده‌ام. البته اعلام کار اینستکس آغاز راه است و کار با کندی‌هایی روبه‌رو است. خواست ما از اروپا، اجرایی شدن این سازوکار است.

رایزنی‌های خود را با اروپایی‌ها ادامه می‌دهیم

قاسمی با بیان اینکه در روزهای آینده به صورت فشرده مذاکرات کارشناسی که متشکل از وزارت امور خارجه و سایر دستگاه‌های اقتصادی است، رایزنی‌های خود را با اروپایی‌ها ادامه می‌دهیم، خاطرنشان کرد: امیدوارم روند تسریع پیدا کند زیرا با گذشت زمان نمی‌توان این انتظار را داشت که خواست خود در مورد ایران اجرا شود و به آنها هم اعلام کردیم صبر دولت و ملت ایران حدی دارد.

وی درباره رویکرد ایران نسبت به رفتارهای پاکستان ابراز داشت: پس از حادثه تلخ سیستان و بلوچستان، اقدامات اولیه لازم چه در اسلام‌آباد و چه در تهران و حتی در تماس تلفنی وزیر امور خارجه پاکستان با آقای ظریف صورت گرفته است. در تماس تلفنی هم، وزیر امور خارجه پاکستان این حادثه را محکوم کردند و در مورد همکاری‌ها صحبت شد. این مسئله دنبال می‌شود.

اجرای مفاد بیانیه رهبری در کمیته‌ای در وزارت خارجه در حال پیگیری است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه برای ایران قابل تحمل نیست که دولت و ارتش پاکستان نتواند در مقابل این نوع شرارت‌ها و اقدامات تروریستی در درون خاک خود علیه ایران جلوگیری کند، بیان کرد: امیدواریم این ماجرا بتواند به شکل مقتضی و با یک اراده بیشتر و تصمیم جدی‌تر در اسلام‌آباد حل و فصل شود و ما شاهد افزایش این نوع تنش‌ها در مرزهای شرقی خود نباشیم.

قاسمی ادامه داد: من در مورد پیوستن پاکستان علیه ائتلاف‌های در منطقه صحبت نمی‌کنم. علاقه‌مندی ما این است که مرزهای ما با پاکستان، مرزهای دوستی باشد ولی این نوع اقدامات، با داشتن مرزهای دوستی و صلح مغایرت دارد. امیدواریم دولت پاکستان بر این روایت تلخ نقطه پایان بگذارد و ما شاهد این نوع وقایع نباشیم.

وی درباره رویکرد وزارت امور خارجه نسبت به بیانیه گام دوم رهبری هم یادآور شد: در حدود ۱۵ توصیه در سیاست‌های جدیدی که از سوی رهبر انقلاب اعلام شد و گام دوم نامیده شد، در مورد سیاست خارجی مطرح شده است. تصور می‌کنم بخش عمده‌ای از آنها درگذشته در حال اجرا است ولی باید با جدیت بیشتر و نگاه دقیق‌تری این موارد پیگیری شود. این مسئله در یک کمیته‌ای در حال مطالعه و پیگیری است.

ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات جرمی هانت

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به اظهارات جرمی هانت
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات جرمی هانت تصریح کرد: ایران تعهدی به هیچ طرف و کشوری درباره یمن نداده است و هیچگونه دخالتی در امور یمن نداشته و ندارد.

اعتمادآنلاین| «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس در گفت وگو با الشرق‌الاوسط مبنی بر گفت‌وگویش با وزیر خارجه ایران درباره یمن و اینکه ایران در این خصوص (یمن) تعهداتی را داده است، گفت: بحران یمن و تجاوز سه ساله به این کشور و کشتار مردم بیگناه آن و بروز فاجعه بشری در این کشور، همواره در دستورکار مذکرات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها قرار داشته است.

وی اضافه کرد: «آقای ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز در همین راستا و در ملاقات‌های متعدد و تماس‌های دیپلماتیک با همتایان خارجی در جهت یافتن راهکار یا راهکارهایی که بتواند به کاهش بحران در یمن کمک کرده و فضای لازم را برای توقف تجاوز و برقراری آتش‌بس دائم و ایجاد تمهیدات لازم به منظور امدادرسانی و ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم قحطی زده یمن آماده و زمینه‌های لازم را برای ایجاد فضای سیاسی و مذاکرات سیاسی فراهم کند، این موضوع را همواره در دستورکار داشته است.

قاسمی در ادامه توضیح داد: در همین راستا در یک سال گذشته چندین دور نشست بین ایران و تعدادی از کشورهای اروپایی (فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا) که به موضوع یمن علاقه‌مند بودند، برگزار و در نهایت با کمک جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های به عمل‌آمده، مقدمات لازم برای نشست استکهلم و برگزاری مذاکرات گروه‌های یمنی تحت نظارت سازمان ملل فراهم شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: ما به عنوان کشوری مسلمان که نسبت به سرنوشت مردم یمن حساس بودیم، از ابتدا این نگرانی را داشتیم و توصیه‌های ما همواره بر این بود که این جنگ نمی‌تواند نهایتا یک پیروز نظامی داشته باشد و باید به یک آتش‌بس برسیم و در پس آن شرایط را برای کمک‌های انسان دوستانه و بشردوستانه مهیا کرده و نهایتا به گفت‌وگوهای یمنی - یمنی کمک کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: طبیعتا و همانگونه که آقای جرمی هانت بیان کرده، مذاکراتی نیز در سفر اخیر ایشان به تهران درباره یمن انجام شد و آن بحثی که از سوی وزیر خارجه انگلیس درباره گفت‌وگو با آقای ظریف درباره یمن عنوان شده، در همین سفر اخیر بوده است.

وی با تأکید بر اینکه ایران هیچگونه تعهدی به هیچ طرف و هیچ کشوری درباره یمن نداده است، تصریح کرد: یمن کشوری مستقل است و تصمیم گیری درباره آن به خود یمنی‌ها مربوط است و ایران هیچگونه دخالتی در امور داخلی یمن ندارد و منظور آقای هانت از تعهد، همان تعهداتی است که در نشست استکهلم بین گروه‌های یمنی برای برقراری آتش بس و … حاصل شده است.

قاسمی بار دیگر تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای حل مسالمت‌آمیز بحران یمن و جلوگیری از استمرار فاجعه بشری در این کشور از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: جا دارد جامعه جهانی هر چه زودتر به خودش بیاید و سعی کند برای این فاجعه به عنوان یک نقطه تاریک از موضوعات عصر خود راه‌حلی بیابد و مردم یمن را از این وضعیت بسیار دشوار و فجیع، نجات دهد.

وی همچنین گفت: برخی کشورهای اروپایی هم باید از صدور و فروش و ارائه تسلیحات مخرب به کشورهای متجاوز اکیدا خودداری کرده و علاوه بر این نیاز است که جامعه جهانی هم متجاوزان را به توقف این تجاوزسبوعانه علیه ملت یمن وادار کند.

جرمی هانت در گفت‌وگویی با روزنامه الشرق‌الاوسط عنوان کرده بود: «با محمد جواد ظریف مفصل درباره یمن صحبت کرده‌ام. ما وضعیت انسانی آنجا را بحث کردیم. آنچه به من گفت این بود که ایران برای تحقق حل [بحران] در یمن نقش ایفا کرده. این تعهدات را گرفتیم و الان می‌خواهیم آن را عملی کنیم وحوثی‌ها بندر الحدیده را ترک کنند. همه می‌دانند که اگر این [اتفاق] فوری رخ ندهد، روند درگیری از سر گرفته می‌شود. این برای مردم یمن بد خواهد بود.»

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
سخنگوی دولت گفت: در دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند. علی ربیعی سخنگوی دولت، طی گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع‌رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده‌ایم. سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند. ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه‌ای نیست و مدتهاست صورت می‌گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند. دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می‌کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.
صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای الیاس حضرتی پس از جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران، افزود: در جلسه امروز (سه شنبه) ۹ نفر از نمایندگان مجلس سوالاتی را در بخش‌های مختلف بانک‌ها، بیمه‌ها، گمرک و سایر موارد از وزیر اقتصاد پرسیدند و آقای فرهاد دژپسند هم با دقت و به صورت کارشناسی به این سوالات پاسخ گفت. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین گفت: تعدادی از نمایندگان مجلس از توضیحات وزیر امور اقتصاد و دارایی قانع شدند و تعدادی هم نیاز به اطلاعات تکمیلی دارند و قرار شد که بررسی‌های بیشتری انجام دهند و برخی از نمایندگان هم قانع نشدند. آقای حضرتی در ادامه با اشاره به اینکه (سه شنبه) هر هفته وزرای مختلف به این کمیسیون دعوت می‌شوند، افزود: علاوه بر وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در جلسه امروز به سوال دو نفر از نمایندگان پاسخ گفت. وی افزود: معمولا ما سه شنبه هر هفته فعالیت بخش نظارت کمیسیون اقتصادی مجلس را شاهد هستیم.
افکارنیوزافکارنیوز19 ساعت قبل
قدس آنلاینقدس آنلاین5 ساعت قبل
روسیه سامانه‌های جدیدی را ارائه داد که برای مقابله با وسایل نقلیه هوایی کوچک بدون سرنشین (پهپاد) طراحی شده‌اند. به گزارش قدس آنلاین به نقل از اسپوتنیک، در نمایشگاه ایرشو-۲۰۱۹ دبی، روسیه سامانه‌های «ریپلنت»، «ساپسان-بکاس»، «روبژ-آفتاماتیکا»، «کوپول»، «لوچ» و «پیشال» را ارائه داد که برای مقابله با وسایل نقلیه هوایی کوچک بدون سرنشین (پهپاد) طراحی شده‌اند. سامانه ریپلنت برای فواصل بیشتر از ۳۰ کیلومتر کار می‌کند باعث ایجاد محافظت تاکتیکی در برابر پهپادها می‌شود. سامانه‌های «ساپسان-بکاس»، «روبژ-آفتاماتیکا» و «کوپول» برای محافظت از زیر ساخت‌های مهم و حیاتی طراحی شده‌اند. سامانه‌های قابل حمل «لوچ» و «پیشال» می‌توانند هواپیماهای بدون سرنشین را به ترتیب در فواصل شش و دو کیلومتری نابود کنند.
الفالف1 روز قبل
دولت روحانی ابتدای کار دولت با دونرخی بودن قیمت بنزین مخالفت کرد و حتی تاکید داشت که این اقدام فسادزاست و از این رو کارت‌های سوخت از گردش خارج شد. کسانی که معتقدند دولت کار غیرکارشناسی کرده است باید توضیح دهند که کجای این کار غیرکارشناسی است. در دی ماه ۹۶ عده‌ای نشان دادند که به خاطر منافع خود حاضرند دولت، کشور و نظام جمهوری اسلامی را با هم آتش بزنند. باید با هر وسیله ممکن ولو اینکه منابع و پول آن را در چاه بریزیم مصرف بنزین ایران را کاهش دهیم. این که شما مخیر باشید به‌عنوان یک ایرانی بنزین آتش بزنید یا با پول این بنزین دولت بتواند برای شما اشتغال بهتری ایجاد کند، کدام را انتخاب می‌کنید؟ یا اینکه پول بنزین را به خودتان بدهد و شاید بخواهید به جای بنزین چیز دیگری خریداری کنید.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

افزایش عجیب قیمت پراید در بازار

خبرآنلاین15 دقیقه قبل

مردم ایران اجازه موج‌سواری بر حوادث اخیر را به دشمن ندادند

ایسنا15 دقیقه قبل

ریزش‌های کابینه ترامپ ادامه دارد

رکنا15 دقیقه قبل

اعلام مصادیق تخلفات و جرایم انتخاباتی

رکنا16 دقیقه قبل

۱۲ میلیون کودک یمنی نیازمند کمک فوری هستند

رکنا17 دقیقه قبل