قراردادهای سرمایه‌گذاری عربستان سعودی با پاکستان و فرانسه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قراردادهای سرمایه‌گذاری عربستان سعودی با پاکستان و فرانسه

بن‌سلمان ولیعهد عربستان در جریان سفر 2 روزه خود به پاکستان 7 قرارداد و یادداشت تفاهم همکاری با این کشور امضا کرد. این قراردادها در زمینه‌های مختلف از جمله تاسیس پالایشگاه نفتی بوده است. بن‌سلمان مبلغ اولیه همکاری دو کشور را 20 میلیارد دلار اعلام کرده. به نظر می‌رسد اقبال روی آورده به پاکستان به دنبال سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری چین در منطقه بلوچستان باشد که باعث جلب نظر عربستان به این منطقه شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان نیز یکشنبه شب در توییترش خبر از عقد قرارداد تامین نفت و سوخت با پاکستان داد.

از سوی دیگر عربستان قرارداری تازه با فرانسه امضا کرده که موضوع آن ساخت ناو جنگی و تجهیزات نظامی دریایی است. قرار است ساخت این تجهیزات در عربستان سعودی انجام شود اما اجرای طرح بر عهده شرکت‌های فرانسوی خواهد بود.

سایت خبری

سرمایه گذاری سعودی‌ها در پاکستان و ملاحظات قوم بلوچ

ایرناخبرگزاری ایرنا
سرمایه گذاری سعودی‌ها در پاکستان و ملاحظات قوم بلوچ
اسلام آباد - ایرنا - با توجه به توافق عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در بندر گوادر پاکستان و همچنین تاسیس پالایشگاه نفت در ایالت بلوچستان، نمایندگان مجلس این ایالت از دولت عمران خان خواستند تا قبل از هرگونه توافق با سعودی ها، به ملاحظات مردم بلوچستان توجه کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در جریان سفر دو روزه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به پاکستان که شامگاه روز گذشته وارد اسلام آباد شد، دو کشور هفت قرارداد و یادداشت تفاهم همکاری در بخش‌های مختلف از جمله تاسیس پالایشگاه نفتی در بندر گوادر امضا کردند.

بن سلمان همچنین طی سخنانی در جمع هیات‌های پاکستانی و عربستانی با حضور عمران خان در کاخ نخست وزیری گفت که، عربستان با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری، مرحله اول همکاری‌های نمونه خود با پاکستان را تکمیل کرد.

با توجه به سرمایه گذاری تقریبا ۵۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در پاکستان تحت طرح راهروی مشترک اقتصادی پاک-چین و عبور این طرح از ایالت بلوچستان، نگاه سعودی‌ها نیز به این منطقه افتاده و آنان نیز خود را مشتاق سرمایه گذاری در بلوچستان به ویژه بندر گوادر اعلام کردند.

بر همین اساس نمایندگان مجلس ایالتی بلوچستان پاکستان با تصویب قطعنامه‌ای به اتفاق آرا خطاب به دولت مرکزی اسلام آباد و عمران خان نخست وزیر، خواستار جلب اعتماد مردم بلوچستان و رسیدگی به ملاحظات آنان قبل از هرگونه توافق با طرف سعودی شدند.

این قطعنامه به صورت مشترک توسط 'زمرک خان پیرعلی زی' وزیر دولت ایالتی و خانم 'ثنا بلوچ' از حزب ملی بلوچستان تقدیم مجلس ایالتی شد که در آن از دولت عمران خان خواسته شده تا به حقوق مردم بلوچستان رسیدگی شود.

آنان تاکید کردند که دولت مرکزی باید در بحث احداث پالایشگاه در بندر گوادر و سرمایه گذاری سعودی‌ها در دیگر طرح‌های عمرانی، اطمینان مردم ایالت بلوچستان و نمایندگان مجلس را کسب کند.

نمایندگان حزب حاکم و جناح مخالف در ایالت بلوچستان اعلام کردند: آنان با سرمایه گذاری کشورهای خارجی در این ایالت مخالف نیستند اما این حق آنان است که بدانند آیا چنین سرمایه گذاری هایی می‌تواند به حفظ منافع مردم این منطقه کمک کند یا خیر.

آنان هشدار دادند که هرگونه قرارداد همکاری با سعودی‌ها بدون موافقت کابینه دولت ایالتی بلوچستان پاکستان، هیچ اهمیت قانونی نخواهد داشت.

وزیر انرژی عربستان سعودی اواخر دی ماه امسال در سفر به بندر گوادر اعلام کرد که یک پالایشگاه نفتی و صنایع پتروشیمی با اعتبار ۱۰ میلیارد دلار در این بندر ساخته می‌شود که به گفته کارشناسان این یک گام منفی در مسیر تکمیل طرح چند میلیارد دلاری همکاری اقتصادی پکن - اسلام آباد است.

با توجه به اینکه بندر گوادر درچارچوب همکاری‌های اقتصادی چین و پاکستان به عنوان بخشی از طرح یک جاده -یک کمربند چین قرار دارد، سرمایه‌‌گذاری‌ عربستان در این بندر ممکن است بر روند همکاری‌ پکن با اسلام‌آباد تاثیر منفی بگذارد.

پیش از انتشار اخبار مربوط به تصمیم عربستان برای سرمایه‌‌گذاری در پاکستان، کارشناسان هندی و چینی از آن استقبال نکرده و با اتخاذ موضع منفی نشان دادند که دولت‌های منطقه از جمله پکن تمایلی برای مشارکت و یا حضور اقتصادی عربستان در بندر گوادر ندارند.

«هارون شریف» وزیر مشاور دولت فدرال پاکستان نیز به رسانه‌های این کشور گفته است که عربستان سعودی علاقه مند به سرمایه گذاری در بخش‌های ساخت پالایشگاه نفت، پتروشیمی، انرژی‌های تجدید پذیر و معادن این کشور است.

وی افزود: طی سه تا پنج سال آینده، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و چین ۴۰ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پیشتر آصف هارون سرتیپ بازنشسته ارتش پاکستان و کارشناس امور دفاعی این کشور در گفت وگو با روزنامه اردو زبان امت هشدار داد که سرمایه گذاری سعودی‌ها در بلوچستان پاکستان آغازی بر کنار گذاشتن چین از طرح‌های عمرانی در این منطقه است.

وی افزود، سعودی‌ها به بهانه احداث پالایشگاه نفت در بندر گوادر، در واقع به دنبال خرید اراضی در این منطقه ساحلی هستند بنابراین دولت پاکستان باید هوشمندانه عمل کند.

آساق*۲۷۴**۱۳۳۷

خواندن خبر در سایت منبع

امضا قرارداد نفتی برای تامین پاکستان از سوی عربستان سعودی

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
امضا قرارداد نفتی برای تامین پاکستان از سوی عربستان سعودی
وزیر انرژی عربستان یکشنبه شب در توییتر خود نوشت: عربستان سعودی قراردادی برای تامین نفت و محصولات سوختی پاکستان امضا کرده است تا نیازهای سوختی این کشور را برآورده کند.

اعتمادآنلاین| خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان یکشنبه شب در توییتر خود نوشت: عربستان سعودی قراردادی برای تامین نفت و محصولات سوختی پاکستان امضا کرده است تا نیازهای سوختی این کشور را برآورده کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز یکشنبه به پاکستان رفت و اعلام کرد که عربستان سعودی در طول دیدار او از پاکستان، قراردادهای سرمایه‌گذاری به ارزش ۲۰ میلیارد دلار با این کشور امضا کرده است.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان
امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان - 0

فرانسه و عربستان قراردادی را برای ساخت ناو جنگی و تجهیزات نظامی دریایی امضا کردند.

به گزارش مهر، شرکت دولتی صنایع نظامی عربستان سعودی و گروه دریانوردی فرانسه قراردادی را برای ساخت و توسعه مشترک سیستم‌های نظامی دریایی از جمله ناو جنگی و زیردریایی امضا کردند.

براساس این قرارداد ساخت تجهیزات نظامی دریایی در عربستان سعودی انجام می‎شود، اما مجری آن شرکت‌های فرانسوی خواهند بود.

گفته شده ۵۱ درصد از این قرارداد متعلق به ریاض خواهد بود و در برنامه اولیه آن ساخت زیردریایی و ناو جنگی پیش بینی شده است.

همچنین اعلام شده است که بخشی از فعالیت‌های شرکت مشترک سعودی و فرانسوی در راستای تقویت ظرفیت‌ها و آمادگی نیروهای دریایی عربستان خواهد بود.

امضای قرارداد همکاری تسلیحاتی میان فرانسه و عربستان در شرایطی صورت گرفته است که رهبران ریاض بدلیل جنگ علیه یمن و رسوایی قتل جمال خاشقجی، نویسنده منتقد این کشور به شدت هدف انتقادات جهانی قرار دارند.

پیش از این بسیاری از مجامع حقوق بشری و غیردولتی در اروپا خواستار لغو همکاری‌ها و قراردادهای تسلیحاتی کشورهای غربی با عربستان سعودی شده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
دکتر شیرین هانتر (Shireen Hunter)، نویسنده و استاد دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی درمقاله‌ای که از سوی سایت دیپلماسی ایرانی برای خوانندگان برگزیده و ترجمه شده با صراحت می‌نویسد آمریکا و اروپا از این گامهای برداشته شده ایران نترسیدند. هیچ یک از اقدامات ایران تا اینجای کار تهدیدی جدی برای ایالات متحده یا اروپا ایجاد نمی‌کردند، اما می‌توانند ضرر سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشند. چنین اقدامی همچنین سبب می‌شود معدود طرف‌های تجاری ایران از جمله چین و روسیه با آن درگیر شوند. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای هم آنقدری نگران کننده نیست که باعث تغییر رفتار آمریکا و اروپا شود. عقب نشینی ایران از تعهدات هسته‌ای صرفا موضع سیاستمداران جنگ طلب در آمریکا و اروپا را قدرتمند می‌کند و بازیگران خاورمیانه را به سمت حمله پیشگیرانه سوق می‌دهد. سیاست‌های فرهنگی ایران هزینه اقتصادی سنگینی برای این کشور داشته و به فرار سرمایه به امارات، ترکیه، اروپا، آمریکا و حتی کشورهایی همچون ارمنستان و گرجستان انجامیده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
اصلاحات پرساصلاحات پرس2 ساعت قبل
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت ضمن تأکید دوباره بر تعهد دولت به واریز درآمد ناشی از افزایش نرخ قیمت بنزین به حساب مشمولان و طرح کمک معیشتی، از هدایت‌ها و حمایت‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب تشکر کرد. وی دراین جلسه همچنین، از وزیر کشور و سایر وزرای ذی‌ربط، سازمان صدا و سیما، نیروهای نظامی و انتظامی، استانداران، بخشداران و فرمانداران تقدیر و تشکر کرد. در جلسه هیات دولت، وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی در خصوص تنظیم بازار و همکاری تولیدکنندگان و عرضه کنندگان به هیات وزیران ارائه کرد. وزیر کشور نیز ضمن ارائه گزارشی از آشوب‌های اخیر که به بهانه افزایش قیمت بنزین صورت گرفته است، ‌تأکید کرد: باوجود خواست و اراده دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی، آرامش و امنیت به کشور بازگشته است. در ادامه جلسه نیز، ‌ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شناسایی مشمولان طرح کمک معیشتی خبر داد و خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور، کمک‌های دولت بطور منظم به حساب‌های مشمولان واریز می‌شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
به رغم آنکه برخی خدمات اینترنتی به واسطه اقدامات صورت گرفته در یکی دو روز اخیر دایر شده‌اند، کماکان دسترسی بسیاری از ایرانیان به اینترنت قطع است؛ موضوعی که سخنگوی دولت از برنامه‌ای ویژه برای رفع آن خبر می‌دهد، اما وزیر ارتباطات تأکید دارد که این گونه نیست! اینترنت استان به استان وصل می‌شودربیعی در این بارهبا این توضیحات، وی برنامه دولت برای برقراری دوباره اتصال به اینترنت در کشور را این گونه تشریح کرد: «می‌پذیرم که با قطع اینترنت خیلی‌ها دچار سختی شده‌اند، اما نگرانی بزرگتر امنیت ملی کشور است که باید به آن توجه شود. در استان‌هایی که از اینترنت سوء استفاده صورت نمی‌گیرد استان به استان اینترنت آن‌ها وصل خواهد شد و به حالت طبیعی برمی گردد.» ربیعی در این باره گفت: «مشکلات برخی مشاغل اینترنتی و بانک‌ها را حل کردیم، اما هنوز مشکل برخی کار‌های دانشجویی و مشاغل دیگر مانده است. باید همه بپذیریم در شرایطی که برخی به دنبال سوء استفاده هستند، چنین تصمیمی از سوی دولت طبیعی است. تصمیم گرفتند کاری انجام شود که از این مجرا به کشور آسیب وارد نشود.
مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم کارکنان پایور و دانشجویان نیروی دریایی راهبردی ارتش صبح امروز (چهارشنبه) در سالن همایش‌های مدیریت هنری ارتش با حضور امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش، امیر شاهین تقی‌خانی سخنگوی ارتش و معاون فرهنگی ارتش و حجت الاسلام عباس محمد حسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی برگزار شد. فرمانده نیروی دریایی ارتش در بخش دیگری از سخنان خود به روند جذب و استخدام نیروها در نیروی دریایی ارتش اشاره کرد و گفت: کسانی که به نیروی دریایی ملحق شده‌اند افرادی هستند که در صف ثروت و مال اندوزی نیاستاده‌اند بلکه در صف سربازی و پاسداری از کشور و شهادت ایستاده‌اند. به همین دلیل نیروی انسانی لازمه نیروی دریایی ویژگی‌های بسیار خاصی دارند که مقام معظم رهبری این ویژگی‌ها را ایمان، شجاعت و دانش می‌دانند. وی افزود: در نیروی دریایی وظیفه داریم در فرایند جذب نیرو ویژگی‌ها مد نظر مقام معظم رهبری را مورد توجه قرار دهیم و در فرایند آموزش این ویژگی‌ها را تقویت کنیم. وی خاطرنشان کرد: انس با قرآن کریم در جمهوری اسلامی ایران و به ویژه نیروهای مسلح یکی از شاخص‌های بارز نیروهای ما و شاخصی برای جذب نیروهاست.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

فتوکلیپ مهر از خداحافظی مردم با شهید امنیت

مهر5 دقیقه قبل

حدود نیمی از ضایعه نخاعی‌ها زخم بستر دارند

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل

تحلیلگر عراقی: آمریکا درصدد اخراج حشد شعبی از غرب عراق است

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل

گلاب آدینه با گریم مردانه ولی معروف برای ایرانی‌ها

پارس نیوز6 دقیقه قبل

تازه‌ترین بیانیه فدراسیون فوتبال؛ تیم ملی به جام‌جهانی صعود می‌کند

نود6 دقیقه قبل