قراردادهای سرمایه‌گذاری عربستان سعودی با پاکستان و فرانسه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قراردادهای سرمایه‌گذاری عربستان سعودی با پاکستان و فرانسه

بن‌سلمان ولیعهد عربستان در جریان سفر 2 روزه خود به پاکستان 7 قرارداد و یادداشت تفاهم همکاری با این کشور امضا کرد. این قراردادها در زمینه‌های مختلف از جمله تاسیس پالایشگاه نفتی بوده است. بن‌سلمان مبلغ اولیه همکاری دو کشور را 20 میلیارد دلار اعلام کرده. به نظر می‌رسد اقبال روی آورده به پاکستان به دنبال سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری چین در منطقه بلوچستان باشد که باعث جلب نظر عربستان به این منطقه شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان نیز یکشنبه شب در توییترش خبر از عقد قرارداد تامین نفت و سوخت با پاکستان داد.

از سوی دیگر عربستان قرارداری تازه با فرانسه امضا کرده که موضوع آن ساخت ناو جنگی و تجهیزات نظامی دریایی است. قرار است ساخت این تجهیزات در عربستان سعودی انجام شود اما اجرای طرح بر عهده شرکت‌های فرانسوی خواهد بود.

سایت خبری

سرمایه گذاری سعودی‌ها در پاکستان و ملاحظات قوم بلوچ

ایرناخبرگزاری ایرنا
سرمایه گذاری سعودی‌ها در پاکستان و ملاحظات قوم بلوچ
اسلام آباد - ایرنا - با توجه به توافق عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در بندر گوادر پاکستان و همچنین تاسیس پالایشگاه نفت در ایالت بلوچستان، نمایندگان مجلس این ایالت از دولت عمران خان خواستند تا قبل از هرگونه توافق با سعودی ها، به ملاحظات مردم بلوچستان توجه کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در جریان سفر دو روزه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به پاکستان که شامگاه روز گذشته وارد اسلام آباد شد، دو کشور هفت قرارداد و یادداشت تفاهم همکاری در بخش‌های مختلف از جمله تاسیس پالایشگاه نفتی در بندر گوادر امضا کردند.

بن سلمان همچنین طی سخنانی در جمع هیات‌های پاکستانی و عربستانی با حضور عمران خان در کاخ نخست وزیری گفت که، عربستان با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری، مرحله اول همکاری‌های نمونه خود با پاکستان را تکمیل کرد.

با توجه به سرمایه گذاری تقریبا ۵۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در پاکستان تحت طرح راهروی مشترک اقتصادی پاک-چین و عبور این طرح از ایالت بلوچستان، نگاه سعودی‌ها نیز به این منطقه افتاده و آنان نیز خود را مشتاق سرمایه گذاری در بلوچستان به ویژه بندر گوادر اعلام کردند.

بر همین اساس نمایندگان مجلس ایالتی بلوچستان پاکستان با تصویب قطعنامه‌ای به اتفاق آرا خطاب به دولت مرکزی اسلام آباد و عمران خان نخست وزیر، خواستار جلب اعتماد مردم بلوچستان و رسیدگی به ملاحظات آنان قبل از هرگونه توافق با طرف سعودی شدند.

این قطعنامه به صورت مشترک توسط 'زمرک خان پیرعلی زی' وزیر دولت ایالتی و خانم 'ثنا بلوچ' از حزب ملی بلوچستان تقدیم مجلس ایالتی شد که در آن از دولت عمران خان خواسته شده تا به حقوق مردم بلوچستان رسیدگی شود.

آنان تاکید کردند که دولت مرکزی باید در بحث احداث پالایشگاه در بندر گوادر و سرمایه گذاری سعودی‌ها در دیگر طرح‌های عمرانی، اطمینان مردم ایالت بلوچستان و نمایندگان مجلس را کسب کند.

نمایندگان حزب حاکم و جناح مخالف در ایالت بلوچستان اعلام کردند: آنان با سرمایه گذاری کشورهای خارجی در این ایالت مخالف نیستند اما این حق آنان است که بدانند آیا چنین سرمایه گذاری هایی می‌تواند به حفظ منافع مردم این منطقه کمک کند یا خیر.

آنان هشدار دادند که هرگونه قرارداد همکاری با سعودی‌ها بدون موافقت کابینه دولت ایالتی بلوچستان پاکستان، هیچ اهمیت قانونی نخواهد داشت.

وزیر انرژی عربستان سعودی اواخر دی ماه امسال در سفر به بندر گوادر اعلام کرد که یک پالایشگاه نفتی و صنایع پتروشیمی با اعتبار ۱۰ میلیارد دلار در این بندر ساخته می‌شود که به گفته کارشناسان این یک گام منفی در مسیر تکمیل طرح چند میلیارد دلاری همکاری اقتصادی پکن - اسلام آباد است.

با توجه به اینکه بندر گوادر درچارچوب همکاری‌های اقتصادی چین و پاکستان به عنوان بخشی از طرح یک جاده -یک کمربند چین قرار دارد، سرمایه‌‌گذاری‌ عربستان در این بندر ممکن است بر روند همکاری‌ پکن با اسلام‌آباد تاثیر منفی بگذارد.

پیش از انتشار اخبار مربوط به تصمیم عربستان برای سرمایه‌‌گذاری در پاکستان، کارشناسان هندی و چینی از آن استقبال نکرده و با اتخاذ موضع منفی نشان دادند که دولت‌های منطقه از جمله پکن تمایلی برای مشارکت و یا حضور اقتصادی عربستان در بندر گوادر ندارند.

«هارون شریف» وزیر مشاور دولت فدرال پاکستان نیز به رسانه‌های این کشور گفته است که عربستان سعودی علاقه مند به سرمایه گذاری در بخش‌های ساخت پالایشگاه نفت، پتروشیمی، انرژی‌های تجدید پذیر و معادن این کشور است.

وی افزود: طی سه تا پنج سال آینده، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و چین ۴۰ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پیشتر آصف هارون سرتیپ بازنشسته ارتش پاکستان و کارشناس امور دفاعی این کشور در گفت وگو با روزنامه اردو زبان امت هشدار داد که سرمایه گذاری سعودی‌ها در بلوچستان پاکستان آغازی بر کنار گذاشتن چین از طرح‌های عمرانی در این منطقه است.

وی افزود، سعودی‌ها به بهانه احداث پالایشگاه نفت در بندر گوادر، در واقع به دنبال خرید اراضی در این منطقه ساحلی هستند بنابراین دولت پاکستان باید هوشمندانه عمل کند.

آساق*۲۷۴**۱۳۳۷

خواندن خبر در سایت منبع

امضا قرارداد نفتی برای تامین پاکستان از سوی عربستان سعودی

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
امضا قرارداد نفتی برای تامین پاکستان از سوی عربستان سعودی
وزیر انرژی عربستان یکشنبه شب در توییتر خود نوشت: عربستان سعودی قراردادی برای تامین نفت و محصولات سوختی پاکستان امضا کرده است تا نیازهای سوختی این کشور را برآورده کند.

اعتمادآنلاین| خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان یکشنبه شب در توییتر خود نوشت: عربستان سعودی قراردادی برای تامین نفت و محصولات سوختی پاکستان امضا کرده است تا نیازهای سوختی این کشور را برآورده کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز یکشنبه به پاکستان رفت و اعلام کرد که عربستان سعودی در طول دیدار او از پاکستان، قراردادهای سرمایه‌گذاری به ارزش ۲۰ میلیارد دلار با این کشور امضا کرده است.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان
امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان - 0

فرانسه و عربستان قراردادی را برای ساخت ناو جنگی و تجهیزات نظامی دریایی امضا کردند.

به گزارش مهر، شرکت دولتی صنایع نظامی عربستان سعودی و گروه دریانوردی فرانسه قراردادی را برای ساخت و توسعه مشترک سیستم‌های نظامی دریایی از جمله ناو جنگی و زیردریایی امضا کردند.

براساس این قرارداد ساخت تجهیزات نظامی دریایی در عربستان سعودی انجام می‎شود، اما مجری آن شرکت‌های فرانسوی خواهند بود.

گفته شده ۵۱ درصد از این قرارداد متعلق به ریاض خواهد بود و در برنامه اولیه آن ساخت زیردریایی و ناو جنگی پیش بینی شده است.

همچنین اعلام شده است که بخشی از فعالیت‌های شرکت مشترک سعودی و فرانسوی در راستای تقویت ظرفیت‌ها و آمادگی نیروهای دریایی عربستان خواهد بود.

امضای قرارداد همکاری تسلیحاتی میان فرانسه و عربستان در شرایطی صورت گرفته است که رهبران ریاض بدلیل جنگ علیه یمن و رسوایی قتل جمال خاشقجی، نویسنده منتقد این کشور به شدت هدف انتقادات جهانی قرار دارند.

پیش از این بسیاری از مجامع حقوق بشری و غیردولتی در اروپا خواستار لغو همکاری‌ها و قراردادهای تسلیحاتی کشورهای غربی با عربستان سعودی شده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایلناایلنا1 ساعت قبل
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با قائم‌مقام وزارت خارجه عراق دیدار کرد. به گزارش ایلنا، در چارچوب رایزنی‌های مستمر سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، نزار خیرالله قائم مقام وزارتخارجه عراق که به کشورمان سفر کرده است و سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در قالب کمیته سیاسی دو کشور، دیدار و در خصوص موضوعات مختلف مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر و بر ضرورت رایزنی‌های مستمر بین ایران و عراق در شرایط کنونی منطقه، تاکید کردند. سیدعباس عراقچی در این دیدار از دیدگاه روشن و سازنده عراق در حمایت از مواضع کشورمان تشکر کرد و با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، اقدامات آمریکا را سر منشاء تشنجات منطقه‌ای دانست و‌ گفت: ایران در برابر اقدامات زورمدارانه، ایستادگی خواهد کرد.
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور7 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
معتقدم اصلاح طلبان امروز در مسیر نوعی افکارسازی برای آقای روحانی پیش می‌روند. آنها می‌خواهند آقای روحانی زیر پای خود را شل ببیند و استعفا دهد. روحانی از اول هم روحیه نداشتآقای روحانی روز گذشته گفته بود «اذیت کردند و غر زدند که نگذاشتند یک روز لذت ببریم»، آیا می‌توان گفت تاب آوری دولت روحانی کم شده است؟ آقای روحانی از اول هم روحیه نداشت. جهانگیری یکجاهایی از دست روحانی کلافه و عصبانی می‌شودآیا آقای جهانگیری نقش کاتالیزور را برای استعفای آقای روحانی ایفا می‌کند؟ خیر این ناراحتی‌های آقای جهانگیری از آقای روحانی را برنامه ریزی شده نمی‌دانم. دولت روحانی به پایان ۹۸ می‌رسد؟ زمان نمی‌توانم بدهم چون دولت حتی یک نقطه اتکا ندارد که براساس آن بتواند سایر حوزه‌ها را ترمیم کند.

اخبار بیشتر