1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

قراردادهای سرمایه‌گذاری عربستان سعودی با پاکستان و فرانسه

بن‌سلمان ولیعهد عربستان در جریان سفر 2 روزه خود به پاکستان 7 قرارداد و یادداشت تفاهم همکاری با این کشور امضا کرد. این قراردادها در زمینه‌های مختلف از جمله تاسیس پالایشگاه نفتی بوده است. بن‌سلمان مبلغ اولیه همکاری دو کشور را 20 میلیارد دلار اعلام کرده. به نظر می‌رسد اقبال روی آورده به پاکستان به دنبال سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری چین در منطقه بلوچستان باشد که باعث جلب نظر عربستان به این منطقه شد.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان نیز یکشنبه شب در توییترش خبر از عقد قرارداد تامین نفت و سوخت با پاکستان داد.

از سوی دیگر عربستان قرارداری تازه با فرانسه امضا کرده که موضوع آن ساخت ناو جنگی و تجهیزات نظامی دریایی است. قرار است ساخت این تجهیزات در عربستان سعودی انجام شود اما اجرای طرح بر عهده شرکت‌های فرانسوی خواهد بود.

سایت خبری

سرمایه گذاری سعودی‌ها در پاکستان و ملاحظات قوم بلوچ

ایرناخبرگزاری ایرنا
سرمایه گذاری سعودی‌ها در پاکستان و ملاحظات قوم بلوچ

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در جریان سفر دو روزه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به پاکستان که شامگاه روز گذشته وارد اسلام آباد شد، دو کشور هفت قرارداد و یادداشت تفاهم همکاری در بخش‌های مختلف از جمله تاسیس پالایشگاه نفتی در بندر گوادر امضا کردند.

بن سلمان همچنین طی سخنانی در جمع هیات‌های پاکستانی و عربستانی با حضور عمران خان در کاخ نخست وزیری گفت که، عربستان با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد دلاری، مرحله اول همکاری‌های نمونه خود با پاکستان را تکمیل کرد.

با توجه به سرمایه گذاری تقریبا ۵۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در پاکستان تحت طرح راهروی مشترک اقتصادی پاک-چین و عبور این طرح از ایالت بلوچستان، نگاه سعودی‌ها نیز به این منطقه افتاده و آنان نیز خود را مشتاق سرمایه گذاری در بلوچستان به ویژه بندر گوادر اعلام کردند.

بر همین اساس نمایندگان مجلس ایالتی بلوچستان پاکستان با تصویب قطعنامه‌ای به اتفاق آرا خطاب به دولت مرکزی اسلام آباد و عمران خان نخست وزیر، خواستار جلب اعتماد مردم بلوچستان و رسیدگی به ملاحظات آنان قبل از هرگونه توافق با طرف سعودی شدند.

این قطعنامه به صورت مشترک توسط 'زمرک خان پیرعلی زی' وزیر دولت ایالتی و خانم 'ثنا بلوچ' از حزب ملی بلوچستان تقدیم مجلس ایالتی شد که در آن از دولت عمران خان خواسته شده تا به حقوق مردم بلوچستان رسیدگی شود.

آنان تاکید کردند که دولت مرکزی باید در بحث احداث پالایشگاه در بندر گوادر و سرمایه گذاری سعودی‌ها در دیگر طرح‌های عمرانی، اطمینان مردم ایالت بلوچستان و نمایندگان مجلس را کسب کند.

نمایندگان حزب حاکم و جناح مخالف در ایالت بلوچستان اعلام کردند: آنان با سرمایه گذاری کشورهای خارجی در این ایالت مخالف نیستند اما این حق آنان است که بدانند آیا چنین سرمایه گذاری هایی می‌تواند به حفظ منافع مردم این منطقه کمک کند یا خیر.

آنان هشدار دادند که هرگونه قرارداد همکاری با سعودی‌ها بدون موافقت کابینه دولت ایالتی بلوچستان پاکستان، هیچ اهمیت قانونی نخواهد داشت.

وزیر انرژی عربستان سعودی اواخر دی ماه امسال در سفر به بندر گوادر اعلام کرد که یک پالایشگاه نفتی و صنایع پتروشیمی با اعتبار ۱۰ میلیارد دلار در این بندر ساخته می‌شود که به گفته کارشناسان این یک گام منفی در مسیر تکمیل طرح چند میلیارد دلاری همکاری اقتصادی پکن - اسلام آباد است.

با توجه به اینکه بندر گوادر درچارچوب همکاری‌های اقتصادی چین و پاکستان به عنوان بخشی از طرح یک جاده -یک کمربند چین قرار دارد، سرمایه‌‌گذاری‌ عربستان در این بندر ممکن است بر روند همکاری‌ پکن با اسلام‌آباد تاثیر منفی بگذارد.

پیش از انتشار اخبار مربوط به تصمیم عربستان برای سرمایه‌‌گذاری در پاکستان، کارشناسان هندی و چینی از آن استقبال نکرده و با اتخاذ موضع منفی نشان دادند که دولت‌های منطقه از جمله پکن تمایلی برای مشارکت و یا حضور اقتصادی عربستان در بندر گوادر ندارند.

«هارون شریف» وزیر مشاور دولت فدرال پاکستان نیز به رسانه‌های این کشور گفته است که عربستان سعودی علاقه مند به سرمایه گذاری در بخش‌های ساخت پالایشگاه نفت، پتروشیمی، انرژی‌های تجدید پذیر و معادن این کشور است.

وی افزود: طی سه تا پنج سال آینده، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و چین ۴۰ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پیشتر آصف هارون سرتیپ بازنشسته ارتش پاکستان و کارشناس امور دفاعی این کشور در گفت وگو با روزنامه اردو زبان امت هشدار داد که سرمایه گذاری سعودی‌ها در بلوچستان پاکستان آغازی بر کنار گذاشتن چین از طرح‌های عمرانی در این منطقه است.

وی افزود، سعودی‌ها به بهانه احداث پالایشگاه نفت در بندر گوادر، در واقع به دنبال خرید اراضی در این منطقه ساحلی هستند بنابراین دولت پاکستان باید هوشمندانه عمل کند.

آساق*۲۷۴**۱۳۳۷

خواندن خبر در سایت منبع

امضا قرارداد نفتی برای تامین پاکستان از سوی عربستان سعودی

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
امضا قرارداد نفتی برای تامین پاکستان از سوی عربستان سعودی

اعتمادآنلاین| خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان یکشنبه شب در توییتر خود نوشت: عربستان سعودی قراردادی برای تامین نفت و محصولات سوختی پاکستان امضا کرده است تا نیازهای سوختی این کشور را برآورده کند.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، روز یکشنبه به پاکستان رفت و اعلام کرد که عربستان سعودی در طول دیدار او از پاکستان، قراردادهای سرمایه‌گذاری به ارزش ۲۰ میلیارد دلار با این کشور امضا کرده است.

منبع: مهر

خواندن خبر در سایت منبع

امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان
امضای قرارداد ساخت ناو جنگی میان فرانسه و عربستان - 0

فرانسه و عربستان قراردادی را برای ساخت ناو جنگی و تجهیزات نظامی دریایی امضا کردند.

به گزارش مهر، شرکت دولتی صنایع نظامی عربستان سعودی و گروه دریانوردی فرانسه قراردادی را برای ساخت و توسعه مشترک سیستم‌های نظامی دریایی از جمله ناو جنگی و زیردریایی امضا کردند.

براساس این قرارداد ساخت تجهیزات نظامی دریایی در عربستان سعودی انجام می‎شود، اما مجری آن شرکت‌های فرانسوی خواهند بود.

گفته شده ۵۱ درصد از این قرارداد متعلق به ریاض خواهد بود و در برنامه اولیه آن ساخت زیردریایی و ناو جنگی پیش بینی شده است.

همچنین اعلام شده است که بخشی از فعالیت‌های شرکت مشترک سعودی و فرانسوی در راستای تقویت ظرفیت‌ها و آمادگی نیروهای دریایی عربستان خواهد بود.

امضای قرارداد همکاری تسلیحاتی میان فرانسه و عربستان در شرایطی صورت گرفته است که رهبران ریاض بدلیل جنگ علیه یمن و رسوایی قتل جمال خاشقجی، نویسنده منتقد این کشور به شدت هدف انتقادات جهانی قرار دارند.

پیش از این بسیاری از مجامع حقوق بشری و غیردولتی در اروپا خواستار لغو همکاری‌ها و قراردادهای تسلیحاتی کشورهای غربی با عربستان سعودی شده بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر12 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر