1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

هشدار ترامپ به ونزوئلا، درخواست او از اتحادیه اروپا مبنی بر پذیرش داعشی‌ها و شکایت 16 ایالت از وی

شکایت ۱۶ ایالت آمریکا از دولت ترامپ به دلیل اعلام وضعیت اضطراری ملی

ایسناخبرگزاری ایسنا
شکایت ۱۶ ایالت آمریکا از دولت ترامپ به دلیل اعلام وضعیت اضطراری ملی

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این شکایت به دلیل تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی به منظور دستیابی به تامین اعتبار برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک تنظیم شده است.

اخیرا، ترامپ اعلامیه وضعیت فوق‌العاده ملی را برای تضمین تامین اعتبار برای ساخت این دیوار مرزی امضا کرد.

ترامپ اذعان کرده بود که احتمالا بابت امضای این دستور مورد شکایت قرار می‌گیرد اما در دادگاه عالی آمریکا موفق می‌شود.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این شکایت روز دوشنبه در دادگاه منطقه‌ای شمال کالیفرنیا تنظیم شد.

خاویر بچرا، دادستان عمومی کالیفرنیا گفت: امروز، در روز رئیس جمهوری، ما او را به دادگاه می‌کشانیم تا سوءاستفاده‌اش از قدرت و اختیارات ریاست جمهوری را متوقف کنیم. ما از ترامپ شکایت کرده‌ایم تا جلوی سرقت یکجانبه پول مالیات دهندگان آمریکایی توسط او را بگیریم؛ پولی که توسط کنگره برای مردم کشور به صورت قانونی کنار گذاشته شده است. از نظر ما دفتر ریاست جمهوری محلی برای اجرای تئاتر نیست.

در این شکایت آمده است، ترامپ با اقدام خود کشور را در بحران قانون اساسی غرق کرده است.

این شکایت به دادگاه فدرال کالیفرنیا ارائه شده که ترامپ را به نقض دو بند قانون اساسی متهم می‌کند؛ بند اول در زمینه تعیین تدابیر قانونگذاری است و بند دوم به کنگره اختیار می‌دهد تصمیم نهایی را در زمینه بودجه‌های عمومی کشور بگیرد.

عدم توافق ترامپ با دموکرات‌ها بر سر تامین اعتبار به منظور ساخت دیوار مرزی باعث شده بود تا دولت به مدت ۳۵ روز به حالت نیمه تعطیل درآید که چند هفته پیش این وضعیت پایان یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ به نظامیان ونزوئلا هشیدار داد: یا ترک مادورو یا هیچ چیز! همه گزینه‌ها روی میز است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ترامپ به نظامیان ونزوئلا هشیدار داد: یا ترک مادورو یا هیچ چیز! همه گزینه‌ها روی میز است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است.

ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. آنها زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند.

وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: «اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. شما همه چیز را از دست می‌دهید.»

اوضاع در ونزوئلا از ۲۳ ژانویه سال جاری میلادی متشنج شده است. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس کمیسیون اروپا برای ترامپ خط و نشان کشید

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
رئیس کمیسیون اروپا برای ترامپ خط و نشان کشید

اعتمادآنلاین| ژان کلود یونکر پیرامون تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه بر واردات خودرو از اتحادیه اروپا گفت که او این کار را نمی‌کند.

به گزارش رویترز، یونکر در گفت وگو با روزنامه آلمانی «اشتوتگارتر زایتونگ» تصریح کرد: ترامپ قول داده است که هیچ تعرفه خودرویی در کار نخواهد بود. از نظر من این قول قابل اعتماد است.

رئیس کمیسیون اروپا در عین حال تاکید کرد که در صورت چنین اقدامی از سوی واشنگتن، اتحادیه اروپا نیز در واکنشی فوری خود از عمل به وعده خود مبنی بر خرید سویا و گاز مایع بیشتر از آمریکا خودداری خواهد کرد.

اتحادیه اروپا یکی از بزرگترین واردکنندگان سویای آمریکا است. تارنمای رسمی این اتحادیه ماه گذشته در گزارشی گفت ۲۸ درصد از کل صادرات سویای آمریکا مربوط به اتحادیه اروپا است که در سال گذشته میلادی ۱۱۲ درصد رشد داشته است.

همچنین گزارش مشابهی نشان می‌دهد که واردات گاز مایع اتحادیه اروپا از آمریکا سال گذشته ۲٫۸ میلیارد متر مکعب بوده است.

به نوشته رویترز، تحلیلگران بر این باورند که گزارش محرمانه وزارت بازرگانی آمریکا که اوایل این هفته به دست ترامپ رسید ممکن است راه را برای اعمال تعرفه ۲۵ درصد بر واردات خودرو از اتحادیه اروپا هموار کند.

پیشتر نیز استفان سایبرت سخنگوی دولت آلمان گفته بود درصورت اعمال تعرفه بر خودروهای اروپایی از سوی دولت ترامپ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز واکنش مشترکی در مورد ایجاد تعرفه برای ورود خودرو‌های آمریکایی نشان خواهند داد.

دولت ترامپ سال گذشته با اعمال تعرفه‌های سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم آشوبی را در تجارت بین المللی به راه انداخت که بسیاری از آن به جنگ تجاری تعبیر کردند.

این اقدامت واشنگتن با واکنش بسیاری از کشورها از جمله همپیمانان آمریکا همچون اتحادیه اروپا، کانادا، کره جنوبی و ژاپن مواجه شد.

جنگ تجاری ترامپ که بزرگترین جبهه آن در مقابل چین بود همچنان ادامه دارد و پکن و واشنگتن با وجود ماه‌ها مذاکره و رفت و آمد هیات‌های بلندپایه هنوز به توافق مشخصی در این باره نرسیده‌اند.

رقابت تعرفه‌ای و جنگ تجاری آمریکا با چین بر بازارهای بین المللی تاثیر گسترده‌ای داشته و تاکنون بارها موجب سقوط بازارهای سهام در آمریکا و شرق آسیا شده است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

اتحادیه اروپا به درخواست ترامپ برای پذیریش داعشی‌ها واکنش نشان داد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
اتحادیه اروپا به درخواست ترامپ برای پذیریش داعشی‌ها واکنش نشان داد

اعتمادآنلاین| کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است.

این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. ترامپ تهدید کرده بود این اعضای داعش را آزاد خواهد کرد.

به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است.

وی اضافه کرد: البته ممکن است در این باره جهت رسیدن به یک راه حل هماهنگ فکر کنیم.

فرانسه و انگلیس تاکنون پاسخ‌شان به خواسته ترامپ «نه» بوده است زیرا که آنها معتقدند طبق چارچوب قضایی مناسب‌تر شبه نظامیان خارجی داعش باید در مکانی که مرتکب جنایت شده‌اند محاکمه شوند. این را سخنگوی ترزا می، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد.

این سخنگو افزود: باید این افراد در مکانی که جرم مرتکب شده‌اند محاکمه شوند.

اما برلین بیشترین پاسخگویی را به خواسته ترامپ داشته و هایکو ماس در این باره گفته است، استرداد اعضای خارجی داعش در حال حاضر دشوار خواهد بود.

ترامپ روز شنبه در توییتی از کشورهای اروپایی در راس آنها انگلیس، آلمان و فرانسه خواست شهروندان افراطی بازداشت شده خود در سوریه را پذیرفته و آنها را در خاک کشورهایشان محاکمه کنند.

وی هشدار داد که آمریکا احتمالا ناگزیر شود آنها را آزاد کند.

گروه‌های کرد سوری نیز محاکمه خارجی‌های بازداشت شده نزد خود را رد می‌کنند و می‌خواهند آنها را به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند، بفرستند اما کشورهای غربی به طور اجمالی نگران واکنش منفی افکار عمومی در کشورهایشان هستند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر20 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب8 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. در اغاز، وزیر دفاع روسیه، یک روز بعد، وزیر دفاع عراق و رئیس ستاد مشترک نیروهای ملسح ایران، وارد سوریه شدند، و احتمالا در ادامه، هیئت هایی از دیگر دولتهای عربی برای بررسی امکان دعوت از سوریه برای بازگشت به نشست مجمع عربی که قرار است در تونس برگزار شود، به سوریه می‌روند. دو قدرت بزرگ که تجهیزات نظامی در اختیار دارند، مانع تکمیل سیطره اسد بر سوریه می‌شوند. طرفی که باید از عقب نشینی احتمالی روسیه از سوریه نگران باشد، اسرائیل است؛ چرا که روسیه را ضمانت مهمی برای جلوگیری از تمرکز ایران بر مرزهای سوریه با اسرائیل بویژه در تپه‌های جولان می‌داند. از سوی دیگر، اسرائیلیها امیدوارند از خروج نیروهای روسیه از سوریه، بعنوان عاملی برای فشار بر ایران استفاده شود، تا این کشور نیز در مورد خارج کردن نیروهای خود از سوریه اقدام کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار، بازیگر سینما، عکسی از خود سوار بر دوچرخه را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت. او در توضیح این عکس نوشت: «عید تهران با هوای عالی» چندی پیش، مهناز افشار برای بازی در فیلم «نوشین» به کارگردانی تاکه فومی تسوتسویی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی به ژاپن سفر کرده بود.

اخبار بیشتر