هشدار ترامپ به ونزوئلا، درخواست او از اتحادیه اروپا مبنی بر پذیرش داعشی‌ها و شکایت 16 ایالت از وی
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

هشدار ترامپ به ونزوئلا، درخواست او از اتحادیه اروپا مبنی بر پذیرش داعشی‌ها و شکایت 16 ایالت از وی

شکایت ۱۶ ایالت آمریکا از دولت ترامپ به دلیل اعلام وضعیت اضطراری ملی

ایسناخبرگزاری ایسنا
شکایت ۱۶ ایالت آمریکا از دولت ترامپ به دلیل اعلام وضعیت اضطراری ملی
ائتلافی از ۱۶ ایالت آمریکا به رهبری کالیفرنیا شکایتی را علیه دولت واشنگتن تنظیم کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این شکایت به دلیل تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای اعلام وضعیت فوق‌العاده ملی به منظور دستیابی به تامین اعتبار برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک تنظیم شده است.

اخیرا، ترامپ اعلامیه وضعیت فوق‌العاده ملی را برای تضمین تامین اعتبار برای ساخت این دیوار مرزی امضا کرد.

ترامپ اذعان کرده بود که احتمالا بابت امضای این دستور مورد شکایت قرار می‌گیرد اما در دادگاه عالی آمریکا موفق می‌شود.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، این شکایت روز دوشنبه در دادگاه منطقه‌ای شمال کالیفرنیا تنظیم شد.

خاویر بچرا، دادستان عمومی کالیفرنیا گفت: امروز، در روز رئیس جمهوری، ما او را به دادگاه می‌کشانیم تا سوءاستفاده‌اش از قدرت و اختیارات ریاست جمهوری را متوقف کنیم. ما از ترامپ شکایت کرده‌ایم تا جلوی سرقت یکجانبه پول مالیات دهندگان آمریکایی توسط او را بگیریم؛ پولی که توسط کنگره برای مردم کشور به صورت قانونی کنار گذاشته شده است. از نظر ما دفتر ریاست جمهوری محلی برای اجرای تئاتر نیست.

در این شکایت آمده است، ترامپ با اقدام خود کشور را در بحران قانون اساسی غرق کرده است.

این شکایت به دادگاه فدرال کالیفرنیا ارائه شده که ترامپ را به نقض دو بند قانون اساسی متهم می‌کند؛ بند اول در زمینه تعیین تدابیر قانونگذاری است و بند دوم به کنگره اختیار می‌دهد تصمیم نهایی را در زمینه بودجه‌های عمومی کشور بگیرد.

عدم توافق ترامپ با دموکرات‌ها بر سر تامین اعتبار به منظور ساخت دیوار مرزی باعث شده بود تا دولت به مدت ۳۵ روز به حالت نیمه تعطیل درآید که چند هفته پیش این وضعیت پایان یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

ترامپ به نظامیان ونزوئلا هشیدار داد: یا ترک مادورو یا هیچ چیز! همه گزینه‌ها روی میز است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
ترامپ به نظامیان ونزوئلا هشیدار داد: یا ترک مادورو یا هیچ چیز! همه گزینه‌ها روی میز است
ایسنا نوشت: رئیس جمهوری آمریکا به ارتش ونزوئلا تاکید کرد تا پیشنهاد عفو "سخاوتمندانه" رهبر اپوزیسیون این کشور را بپذیرند و در غیر این صورت متضرر خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که واشنگتن به دنبال یک انتقال صلح آمیز قدرت در ونزوئلاست اگرچه به این مساله نیز اشاره کرده که تمامی گزینه‌ها هنوز هم روی میز است.

ترامپ همچنین مدعی شده که افسران ارتش ونزوئلا که از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا حمایت می‌کنند، زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند.

رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی‌اش برای جامعه ونزوئلایی آمریکایی گفت: تعدادی از اعضای ارتش ونزوئلا هنوز هم از این «دیکتاتوری شکست خورده» حمایت می‌کنند. آنها زندگی و آینده خود را به «خطر» می‌اندازند.

وی خطاب به نظامیان ونزوئلا ادامه داد: «اگر شما این راه را در حمایت از مادورو انتخاب کنید، هیچ محل امنی، خروج آسان و راهی به بیرون نخواهید داشت. شما همه چیز را از دست می‌دهید.»

اوضاع در ونزوئلا از ۲۳ ژانویه سال جاری میلادی متشنج شده است. اخیرا خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خودش را «رئیس جمهوری خودخوانده» این کشور اعلام کرد و مورد حمایت ۵۰ کشور آمریکای لاتین، ایالات متحده و کشورهای اروپایی قرار گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

رئیس کمیسیون اروپا برای ترامپ خط و نشان کشید

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
رئیس کمیسیون اروپا برای ترامپ خط و نشان کشید
«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا گفت: در صورتی که دولت ترامپ تعرفه برای واردات خودرو از اتحادیه اروپا تعیین کند، این اتحادیه واردات سویا و گاز مایع از آمریکا را قطع می کند.

اعتمادآنلاین| ژان کلود یونکر پیرامون تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر اعمال تعرفه بر واردات خودرو از اتحادیه اروپا گفت که او این کار را نمی‌کند.

به گزارش رویترز، یونکر در گفت وگو با روزنامه آلمانی «اشتوتگارتر زایتونگ» تصریح کرد: ترامپ قول داده است که هیچ تعرفه خودرویی در کار نخواهد بود. از نظر من این قول قابل اعتماد است.

رئیس کمیسیون اروپا در عین حال تاکید کرد که در صورت چنین اقدامی از سوی واشنگتن، اتحادیه اروپا نیز در واکنشی فوری خود از عمل به وعده خود مبنی بر خرید سویا و گاز مایع بیشتر از آمریکا خودداری خواهد کرد.

اتحادیه اروپا یکی از بزرگترین واردکنندگان سویای آمریکا است. تارنمای رسمی این اتحادیه ماه گذشته در گزارشی گفت ۲۸ درصد از کل صادرات سویای آمریکا مربوط به اتحادیه اروپا است که در سال گذشته میلادی ۱۱۲ درصد رشد داشته است.

همچنین گزارش مشابهی نشان می‌دهد که واردات گاز مایع اتحادیه اروپا از آمریکا سال گذشته ۲٫۸ میلیارد متر مکعب بوده است.

به نوشته رویترز، تحلیلگران بر این باورند که گزارش محرمانه وزارت بازرگانی آمریکا که اوایل این هفته به دست ترامپ رسید ممکن است راه را برای اعمال تعرفه ۲۵ درصد بر واردات خودرو از اتحادیه اروپا هموار کند.

پیشتر نیز استفان سایبرت سخنگوی دولت آلمان گفته بود درصورت اعمال تعرفه بر خودروهای اروپایی از سوی دولت ترامپ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز واکنش مشترکی در مورد ایجاد تعرفه برای ورود خودرو‌های آمریکایی نشان خواهند داد.

دولت ترامپ سال گذشته با اعمال تعرفه‌های سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم آشوبی را در تجارت بین المللی به راه انداخت که بسیاری از آن به جنگ تجاری تعبیر کردند.

این اقدامت واشنگتن با واکنش بسیاری از کشورها از جمله همپیمانان آمریکا همچون اتحادیه اروپا، کانادا، کره جنوبی و ژاپن مواجه شد.

جنگ تجاری ترامپ که بزرگترین جبهه آن در مقابل چین بود همچنان ادامه دارد و پکن و واشنگتن با وجود ماه‌ها مذاکره و رفت و آمد هیات‌های بلندپایه هنوز به توافق مشخصی در این باره نرسیده‌اند.

رقابت تعرفه‌ای و جنگ تجاری آمریکا با چین بر بازارهای بین المللی تاثیر گسترده‌ای داشته و تاکنون بارها موجب سقوط بازارهای سهام در آمریکا و شرق آسیا شده است.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

اتحادیه اروپا به درخواست ترامپ برای پذیریش داعشی‌ها واکنش نشان داد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
اتحادیه اروپا به درخواست ترامپ برای پذیریش داعشی‌ها واکنش نشان داد
وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است.

اعتمادآنلاین| کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است.

این اظهارات کاریل کنایسل، وزیر خارجه اتریش در پایان نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بعد از درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از کشورهای اروپایی برای پذیرش ۸۰۰ داعشی اروپایی مطرح شد. ترامپ تهدید کرده بود این اعضای داعش را آزاد خواهد کرد.

به دلیل نگرانی اروپا نسبت به محاکمه اعضای اروپایی داعش در کشورهایشان فضایی از تنش شدید بر این نشست سایه افکنده بود.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در پایان نشست مذکور گفت، هیچ تصمیمی در سطح اتحادیه اروپا در این باره گرفته نشد و موضوع به دولت‌های عضو اتحادیه اروپا مربوط است.

وی اضافه کرد: البته ممکن است در این باره جهت رسیدن به یک راه حل هماهنگ فکر کنیم.

فرانسه و انگلیس تاکنون پاسخ‌شان به خواسته ترامپ «نه» بوده است زیرا که آنها معتقدند طبق چارچوب قضایی مناسب‌تر شبه نظامیان خارجی داعش باید در مکانی که مرتکب جنایت شده‌اند محاکمه شوند. این را سخنگوی ترزا می، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد.

این سخنگو افزود: باید این افراد در مکانی که جرم مرتکب شده‌اند محاکمه شوند.

اما برلین بیشترین پاسخگویی را به خواسته ترامپ داشته و هایکو ماس در این باره گفته است، استرداد اعضای خارجی داعش در حال حاضر دشوار خواهد بود.

ترامپ روز شنبه در توییتی از کشورهای اروپایی در راس آنها انگلیس، آلمان و فرانسه خواست شهروندان افراطی بازداشت شده خود در سوریه را پذیرفته و آنها را در خاک کشورهایشان محاکمه کنند.

وی هشدار داد که آمریکا احتمالا ناگزیر شود آنها را آزاد کند.

گروه‌های کرد سوری نیز محاکمه خارجی‌های بازداشت شده نزد خود را رد می‌کنند و می‌خواهند آنها را به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند، بفرستند اما کشورهای غربی به طور اجمالی نگران واکنش منفی افکار عمومی در کشورهایشان هستند.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی می‌توان به این نتیجه رسید که برآورد عددی دقیقی از میزان یارانه ارائه شده به کشاورزان وجود ندارد. علی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع جلسه امروز بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی و سایر عوامل تولید بود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده، سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها مرکز پژوهش‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو گزارشاتی در این زمینه دادند. گزارش‌ها نشان می‌داد که آمار و اطلاعات دقیقی از نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پایان گفت: ما یارانه را هم در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم یارانه‌های حامل‌های انرژی و هم معافیت‌های مالیاتی ارائه می‌کنیم و این یارانه‌ها پنهان نامیده می‌شود.

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

آمادگی دو برابر کردن ظرفیت تولید آلومینا

دنیای اقتصاد1 روز قبل

خبر خوش درباره یک بازیکن به استقلالی‌ها

افکارنیوز1 روز قبل

در نشست ستاد بحران شهرستان مسجدسلیمان / استاندار خوزستان: ارزیابی خسارت‌ مناطق زلزله‌زده شتاب گیرد

خوزستان آنلاین1 روز قبل

افزایش استقبال مردم از چای داخلی

قدس آنلاین22 ساعت قبل

واکنش نتانیاهو به سخنان موگرینی درباره تحریم‌ها علیه ایران

افکارنیوز14 ساعت قبل

کشتار بیش از ۸ هزار مسلمان در بوسنی طی ۶ روز؛ جنایتی هولناک در خاک اروپا که نباید فراموش شود

میزان‌آنلاین1 روز قبل

دانش آموزان با مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی آشنا می‌شوند

مهر18 ساعت قبل

برگشت ۲۵ محموله صادراتی از مرز سیران‌بند بانه

فارس21 ساعت قبل

خانه احزاب تهران تشکیل می‌شود/ کارکرد‌های احزاب گستردگی خاصی از نظر مشارکتی دارد/ دولتی که از ظرفیت احزاب استفاده کند، نقش موثرتری خواهد داشت

اعتمادآنلاین23 ساعت قبل

گزارش محرمانه سفیر مستعفی انگلیس در واشنگتن: ترامپ بخاطر خصومت با اوباما از برجام خارج شد

نامه‌نیور1 روز قبل