جنجال بر سر گرانی گوشت ادامه دارد + فیلم صف خرید گوشت در شیراز
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

جنجال بر سر گرانی گوشت ادامه دارد + فیلم صف خرید گوشت در شیراز

علی اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی، اعلام کرد گوشت با قیمت تنظیمی میان اقشار کم‌درآمد جامعه توزیع خواهد شد. او توضیح داد در این زمینه مسئولیت تامین گوشت بر عهده وزرات جهاد کشاورزی و مسئولیت توزیع آن به عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سخنان اخیر رییس جمهور در هرمزگان که گفته بود کالا از ارزانی است که قاچاق می‌شود را آدرس غلط دادن خواند. او با توجه به رشد نرخ آمار قاچاق گوشت در ده ماه گذشته نسبت به سال پیش، این ادعا را رد کرد و گفت ما با رشد فزاینده قاچاق که موجب افزایش قیمت گوشت شود مواجه نیستیم.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، در روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی (۲۹ بهمن) گفت با این که پشتیبانی از تولید جزو وظایف تعریف شده دستگاه قضا نیست اما در شرایط فعلی ما باید از صنعت حمایت کنیم. منتظری اعلام کرد صنعتگران می‌توانند با مراجعه به روسای کل دادگستری‌های استان‌ها و شهرستان‌ها مشکلات خود را در راه تولید به ما منتقل کنند تا موانع از سر راه آن‌ها برداشته شوند.

سایت خبری

فیلم/ مافیایی که نمی‌گذارند گوشت به مردم برسد!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
افشاگری کارآفرین نمونه کشور از مافیای قدرتمند واردات گوشت که نمی گذارند گوشت ها به مردم برسد.

مدل جدید توزیع گوشت با مسئولیت مشترک ۲ وزارتخانه در راه است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
خراسان نوشت: معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد با اشاره به مدل جدید توزیع گوشت تنظیم بازاری، از تخصیص این محصولات به دهک های کم درآمد خبر داد.

با این حال، توضیحات وی حاکی از آن است که منظور از دهک‌های کم درآمد، اقشاری در جامعه است که به طور کلی درآمدهای کمتری دارند. بنا بر اظهارات مسئولان وزارت جهادکشاورزی، قرار است از این پس مدل آشفته توزیع گوشت وارداتی یا همان تنظیم بازاری، تغییر کند. در این باره، علی اکبر مهرفرد، معاون توسعه بازرگانی این وزارتخانه گفت: در مدل جدید توزیع گوشت قرمز مسئولیت تامین برعهده وزارت جهاد کشاورزی و مسئولیت توزیع برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی افزود: در بخش توزیع گوشت قرمز وارداتی قرار شده که گوشت با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومان براساس شاخص‌های تعیین شده وزارت صنعت بین گروه‌های هدف تقسیم شود نه این که هر کسی بیشتر برای خرید مراجعه کرد و در صف ایستاد، گوشت بیشتری بگیرد و کسی که کمتر آمد گوشت گیرش نیاید. مهرفرد با اشاره به گروه‌های هدف دریافت کننده گوشت وارداتی تنظیم بازاری گفت: این‌ها شامل دهک‌های کم درآمد جامعه از جمله خانوارهای کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، شبکه تعاونی‌های کارگری، فرهنگیان، نظامی و کارمندی می‌شود. معاون وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد: در کنار این نوع عرضه قرار است بخشی از گوشت مورد نیاز کشور با ارز نیمایی وارد کشور شود و خارج از شبکه تنظیم بازار در کنار گوشت تولید داخل در اختیار بازار قرار گیرد تا بازار متعادل شود که مبنای قیمتی آن نرخ تمام شده کالا خواهد بود.

تداوم چالش قشری گری در توزیع کالاهای یارانه ای

اگر چه تصمیم جدید وزارت صنعت برای توزیع بی هدف و بازاری گوشت یارانه‌ای را باید به فال نیک گرفت اما باید گفت کماکان سیاست‌های رفاهی دولت از قشری‌گری رنج می‌برد. چند هفته پیش نیز این چالش را در بسته حمایتی مشاهده کردیم و هم اینک قرار است «اقشار» و نه «جریان درآمدی افراد» ملاک توزیع گوشت‌های یارانه‌ای قرار گیرد چرا که سوای خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی، در بین هر یک از اقشار فوق، افراد و خانوارهایی که به کالاهای یارانه‌ای نیاز زیادی ندارند، قطعا وجود دارند. هرچند ممکن است در عمل دولت به سراغ شناسایی افراد نیازمند در دل اقشار برود و همه اقشار را مشمول توزیع گوشت نکند. با این حال، باز جای شکرش باقی است که قرار است جلوی بخشی از حیف و میل بیت المال با این سیاست گرفته شود.

خواندن خبر در سایت منبع

گرانی گوشت ارتباطی به قاچاق دام ندارد؛ آدرس غلط می‌دهند

مهرخبرگزاری مهر
گرانی گوشت ارتباطی به قاچاق دام ندارد؛ آدرس غلط می‌دهند
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با ارائه آماری از کشفیات میزان قاچاق دام، گفت: گرانی گوشت قرمز نمی‌تواند مربوط به قاچاق دام باشد و برخی آدرس غلط می‌دهند.

حمیدرضا دهقانی‌نیا در گفت و گو با خبرنگار مهر، در خصوص وضعیت قاچاق دام، اظهار داشت: از نظر ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به عنوان تنها مرجع ارائه دهنده آمار و اطلاعات در حوزه قاچاق، اینکه می‌گویند گرانی گوشت قرمز به واسطه قاچاق دام است را نمی‌پذیریم.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: بر اساس آمار مربوط به کشفیات ظن قاچاق که ما داریم، طی ۱۰ ماه سال ۹۶ تعداد ۹۳ هزار و ۲۴۰ راس قاچاق دام داشتیم ولی در ۱۰ ماه امسال این عدد با ۴۰٫۲ درصد رشد، به ۱۳۰ هزار راس رسیده است؛ بنابراین ما با یک رشد فزاینده‌ای که موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شود مواجه نیستیم و وزن این موضوع به آن میزانی که ادعا می‌کنند نیست.

دهقانی‌نیا با بیان اینکه درواقع ما نقطه اوجی برای قاچاق دام شاهد نیستیم، گفت: از این ۱۳۰ هزار راس مظنون به قاچاق، ۲۶ هزار راس در لب مرز کشف شده است.

شیوه‌نامه مقابله با قاچاق دام

وی ادامه داد: بر اساس تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شیوه‌نامه‌ای بابت موضوع حمل و نقل نگهداری و خرید و فروش دام زنده با همکاری دستگاه‌های مرتبط به خصوص وزارت جهاد کشاورزی و مجموعه‌های تابعه احصاء شد و ما این شیوه‌نامه را در اختیار حوزه ضابطین قرار دادیم تا با ابزار مشخص و قابل اندازه‌گیری موضوع قاچاق دام را مدیریت کنند.

دهقانی‌نیا گفت: به عنوان مثال در مساله جابجایی و حمل، حداقل باید دو سند وجود داشته باشد که یکی سند حمل محموله است که باید از سامانه بارنامه برخط بگیرند و یکی گواهی بهداشتی حمل دام است که باید از سامانه سازمان دامپزشکی کشور بگیرند؛ بنابراین نیروی انتظامی می‌تواند در گام اول از هر محموله‌ای که می‌خواهد جا به جا شود این دو سند را مطالبه کند.

تقسیم‌بندی استان‌ها به دو گروه الف و ب

وی با بیان اینکه در این شیوه‌نامه، استان‌های کشور به دو دسته الف و ب تقسیم شده‌اند، اظهار داشت: گروه الف شامل استان‌هایی می‌شود که قاچاق خیزتر هستند؛ از جمله استان‌های سیستان وبلوچستان، هرمزگان، خوزستان، کرمان، فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کردستان، آذربایجان غربی، قم، لرستان، همدان، کرمانشاه، اردبیل، بوشهر، ایلام و کهکیلویه و بویراحمد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: هر دامی که بخواهد از این استان‌ها به سمت مرکز و یا به سمت این استان‌ها حمل شود مشمول این شیوه‌نامه می‌شود و سپس بعد از ۶ ماه این شیوه‌نامه استان‌های دیگر را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

ثبت اطلاعات خرید و فروش در سامانه هویت دام

دهقانی‌نیا تاکید کرد: همچنین در خرید و فروش دام، برای جابجایی، باید دام زنده دارای پلاک شود و جابجایی دام زنده فاقد پلاک ممنوع است.

وی افزود: از سویی دیگر هم خریدار و هم فروشنده موظف هستند خرید و فروش خود را در سامانه هویت دام ثبت کنند.

برای علت گرانی گوشت، آدرس غلط می‌دهند

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه اظهار داشت: هم اکنون در فصلی هستیم که به دلیل شرایط جوی از برخی مرزها دامی نمی‌تواند رد شود.

وی تصریح کرد: بنابراین سوال اصلی این است که ما این میزان دام وارد کردیم وبیشتر از دام، ۲۰ درصد نسبت به ۱۲ ماهه سال ۹۶ گوشت گرم وارد کرده‌ایم؛ آیا با این تفاسیر قیمت گوشت کم شده است؟ خیر.

دهقانی‌نیا تاکید کرد: بنابراین اینکه برخی از افراد می‌گویند قاچاق دام باعث افزایش قیمت گوشت شده، آدرس غلط است.

وی افزود: ضعف‌ها در قسمت دیگری است اما سعی داریم همه موضوع را روی قاچاق دام آوار کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

دادستان کل کشور: ۶۰ کانتینر گوشت در گمرک باقی مانده است

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
دادستان کل کشور: ۶۰ کانتینر گوشت در گمرک باقی مانده است
دادستان کل کشور گفت: در شرایط جنگ اقتصادی امروز، نباید اجازه دهیم هیچ واحد تولیدی به‌دلیل معوقات بانکی و مشکلات حقوقی و قضائی تعطیل شود.

آفتاب‌‌نیوز : محمدجعفر منتظری شامگاه دوشنبه (۲۹ بهمن) مصادف با روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی و در شانزدهمین جشنواره تولید ملی - افتخار ملی، با بیان این‌که بانک‌ها نیز به دلیل این‌که پول مردم دستشان است باید به سرمایه خود برسند، تاکید کرد که تعطیلی نباید اتفاق بیفتد؛ بلکه باید به نحوی مشکلات حل شود.

وی افزود: هر چند کمک به اقتصاد، تولید و صنعت جزو وظایف ذاتی دستگاه قضا نیست، اما در این شرایط باید از دولت، صنعت، تولید و کارآفرینی حمایت کنیم.

منتظری همچنین با بیان این‌که صنعتگران می‌توانند با مراجعه به رؤسای کل دادگستری‌ها در استان‌ها و رئیسان دادگستری شهرستان‌ها، چالش‌ها و مشکلات خود را به دستگاه قضا منعکس کنند، از تولیدکنندگان حاضر در مراسم خواست که اگر بخشنامه، دستورالعمل یا مصوبه‌ای مغایر قانون دیدند که سد راه تولید است، اطلاع‌رسانی کنند تا از طریق دیوان عدالت اداری برای ابطال آن اقدام شود.

دادستان کل کشور با بیان این‌که امروز در شرایط جنگ اقتصادی هستیم، تصریح کرد: مقابله با این جنگ پیچیدگی‌هایی دارد که از جنگ نظامی سخت‌تر است و دولت باید یک تیم اقتصادی متناسب با شرایط جنگی داشته باشد.

وی افزود: دشمنان دروغ می‌گویند که هدف‌شان از تحریم‌ها مردم نیست بلکه حکومت است؛ چراکه این حکومت برخاسته از مردم است.

منتظری با بیان این‌که مردم اشکالات و همچنین نقد بر مدیریت‌ها را در جای خود بیان می‌کنند، گفت: هفته گذشته در یوم‌الله ۲۲ بهمن شاهد حضور میلیونی مردم در راهپیمایی بودیم که در جهان بدیل ندارد.

وی همچنین با بیان این‌که در شرایط فعلی تولیدکنندگان، صنعتگران و کارآفرینان نیز باید درآمد کافی داشته باشند تا چرخ تولید بچرخد اما باید از برخی امتیازهای خود دست بکشند، اظهار کرد: باید شرایط جنگ اقتصادی را به درستی شناخته، خود را متناسب با آن تطبیق دهیم؛ زیرا مردم ما شایسته بهترین خدمات هستند.

دادستان کل کشور در ادامه ضمن انتقاد از وضعیت قاچاق در کشور، گفت: اگر همه دست‌اندرکاران امر خطیر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در صحنه بودند، امروز شاهد این حجم قاچاق نبودیم.

وی با بیان این‌که برخی چالش‌های اقتصادی ناشی از این است که بعضی از مدیران اقتصادی با گوشت و پوست جنگ اقتصادی را لمس نکرده‌اند، تصریح کرد: در برخی موارد گوشت موردنیاز مردم وارد بنادر شده است اما به دلایلی همچون استفاده از برخی معافیت‌ها، ۶۰ کانتینر گوشت در گمرک باقی مانده و مشمول ضبط و تحویل به سازمان اموال تملیکی شده است.

منتظری با بیان این‌که این مشکلات ناشی از ضعف در مدیریت‌ها است، گفت: از آن طرف شاهدیم هزاران تن گوشت و دام زنده از کشور خارج می‌شود.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لکسس ال اکس ۵۷۰؛ ویژگی‌ها و ضعف‌ها! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
درباره لکسس ال اکس ۵۷۰ مدل ۲۰۱۹ نیز شرایط به همین صورت است. در مطلب امروز به بررسی نقاط مثبت ال اکس ۵۷۰ در مدل ۲۰۱۹ و همچنین انتقادهایی که می‌توان به این خودرو داشت، می‌پردازیم: آفرود/ یک خودروی جان سخت! بنابراین اگر دل و جرات ماجراجویی با یک خودروی ۸۶ هزار دلاری (قیمت پایه) را در خود سراغ دارید، ال اکس گزینه مناسبی است. ال اکس ۵۷۰ نیز یک محصول موفق در زمینه طراحی محسوب می‌شود. موتور ۵٫۷ لیتری ۸ سیلندر ال اکس ۵۷۰ تنها ۳۸۳ اسب بخار خروجی (گشتاور ۴۰۳ پوندفوت) دارد که عدد ناامید کننده‌ای برای این مجموعه محسوب می‌شود.

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

ورود دیرهنگام میوه‌های تنظیم بازاری به میدان مرکزی.

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امسال ما هیچ نیازی به ذخیره سازی میوه نداریم و از حالا اعلام می‌کنیم که وزارت کشاورزی به دنبال ذخیره سازی میوه نباشد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما امسال ما هیچ نیازی به ذخیره سازی میوه نداریم و از حالا اعلام می‌کنیم که وزارت کشاورزی به دنبال ذخیره سازی میوه نباشند.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

هزینه‌های زندگی ۴۲۶ هزار تومان زیاد شد

خبری2 ساعت قبل

ایران، از پرمصرف‌ترین کشورهای دنیاست

خبری3 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه 24 تیرماه

خبری21 ساعت قبل

طرح حذف سود و جرایم مضاعف بانکی دوفوریتی در مجلس بررسی می‌شود

اقتصادنیوز7 دقیقه قبل

لوایح مجلس نمایندگان آمریکا برای تنبیه سعودی‌ها در پرونده خاشقجی و جنگ‌ یمن

ایسنا10 دقیقه قبل

ظریف: درباره برجام دوباره مذاکره نمی‎کنیم

مهر10 دقیقه قبل

ظریف در گفتگو با بی‌بی‌سی: درباره برجام دوباره مذاکره نمی‌کنیم/ کسی که میز مذاکره را ترک کرد باید برگردد نه ما

اقتصادنیوز11 دقیقه قبل

جهانگیری به اروپایی‌ها: بازگشت ایران به برجام بسیار ساده‌ است/اراده کنیم در چند ساعت، همه تعهدات‌ را اجرایی می‌کنیم/دنیا بدانند با کشوری بی اراده رو به رو نیست

ساعت ۲۴11 دقیقه قبل

پمپئو نسبت به «خلاقیت بیشتر» آمریکا و کره‌شمالی در مذاکرات ابراز امیدواری کرد

اعتمادآنلاین11 دقیقه قبل

واردات لوازم آرایشی متوقف شد

خبرآنلاین11 دقیقه قبل