متعادل سازی بازار مرغ به وسیله عرضه گسترده با قیمت تنظیم شده
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

متعادل سازی بازار مرغ به وسیله عرضه گسترده با قیمت تنظیم شده

عرضه گوشت مرغ با قیمتی بالاتر از ۱۲ هزار تومان تخلف است

ایرناخبرگزاری ایرنا
عرضه گوشت مرغ با قیمتی بالاتر از ۱۲ هزار تومان تخلف است
رشت - ایرنا - مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان قیمت مصوب هر کیلوگرم گوشت مرغ را 12 هزار تومان عنوان کرد و گفت: عرضه بیش از این قیمت در بازار، تخلف است.

احمد زارع روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سالانه ۱۵۵ هزار تن گوشت مرغ در گیلان تولید می‌شود، اظهار کرد: میزان مصرف روزانه گوشت مرغ به طور معمول ۱۸۰ تن است و مابقی مازاد تولید به استان‌های دیگر به ویژه تهران صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان‌های مازندران، گیلان و گلستان ۸۰ درصد گوشت مرغ تهران را تامین می‌کنند، تصریح کرد: اگر مصرف گوشت مرغ روزانه استان بدلیل مسائلی همچون افزایش گوشت قرمز بیشتر از میانگین معمول شود، دستگاه‌های مربوطه ابتدا نیاز استان را تامین و مابقی را به استان‌های دیگر صادر می‌کنند.

به گفته مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، کمبودی در تولید گوشت مرغ در استان نداریم و عرضه بایستی بر اساس قیمت مصوب باشد که در صورت عرضه به قیمتی بالاتر، تخلف محسوب می‌شود.

زارع به تولید گوشت قرمز در استان نیز اشاره و بیان کرد: سالانه ۱۵ هزار تن تولید گوشت قرمز در گیلان داریم اما مصرف روزانه مان ۸۰ تن است که به طور معمول بدلیل گردشگر پذیر بودن استان سالانه بین ۲۵ تا ۲۷ هزار تن گوشت قرمز مصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز سالانه گیلان از استان‌های دیگر تامین می‌شود.

در حال حاضر افزون بر ۸۲۲ واحد تولیدی مرغداری با ظرفیت حداقل ۱۸ میلیون جوجه‌ریزی در استان مشغول فعالیت تولیدی هستند.

۲۵ درصد زیرساخت‌های تولید مرغ کشور نیز در گیلان وجود دارد. در حالیکه فرآیند جوجه‌ریزی در کشور به طور میانگین حدود ۴۰ تا ۴۵ روز است، این چرخه تولیدی در گیلان به طور عمده بین ۳۵ تا ۴۰ روز تخمین زده می‌شود.

۷۲۹۶ / ۲۰۰۷

خواندن خبر در سایت منبع

عرضه ۳۰ هزارتن مرغ گرم تنظیم بازاری از هفته آینده

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
عرضه ۳۰ هزارتن مرغ گرم تنظیم بازاری از هفته آینده
یک مقام آگاه در وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد: برای متعادل سازی بازار گوشت مرغ، هفته آینده 30 هزارتن از این محصول با نرخ 11 هزار و 500 تومان به بازار عرضه می شود.

اعتمادآنلاین| با وجود اینکه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ گرم را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تعیین کرده بود، اما در چند روز گذشته بهای این محصول از مرز ۱۵ هزار تومان گذشت که نگرانی هایی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.

این درحالیست که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده بود هیچ خرده فروشی حق فروش گوشت مرغ با قیمت هایی بیش از نرخ‌های مصوب تنظیم بازاری را ندارد و در صورت مشاهده با متخلف برخورد قانونی می‌شود.

با شتاب عرضه و افزایش حجم مرغ‌های تنظیم بازاری توسط شرکت پشتیبانی اموردام کشور از دیروز (۲۹ بهمن)، به گفته مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی نرخ این محصول در سطح خرده فروشی‌های سطح شهر نیز بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم کاهش یافته است.

این مقام مسئول گفت: دولت نیز برای ثبات قیمت این محصول پروتئینی در بازار، طرح واردات گوشت مرغ را برای شب عید پیشنهاد داده است.

وی ابراز امیدواری کرد با افزایش حجم عرضه گوشت مرغ تنظیم بازاری به شکل گرم و منجمد در کنار بازار آزاد شاهد روند کاهش قیمت این محصول برای شب عید و ایام نوروز باشیم.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

یک تولیدکننده: تعیین قیمت مرغ تابع بخشنامه نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
یک تولیدکننده: تعیین قیمت مرغ تابع بخشنامه نیست
چند روز پیش بود که دبیر ستاد تنظیم بازار کشور قیمت مرغ را یازده هزار و ۵۰۰ تومان اعلام و عنوان کرد هیچ خرده فروشی حق ندارد مرغ گرم را بالاتر از این عرضه کند. قیمتی که هیچگاه رنگ واقعیت به خود نگرفت و قیمت مرغ همچنان حدودا کیلویی حدود ۱۵ هزار تومان است.

محمدامین مروتی، یک تولید کننده در حوزه طیور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار مبنی بر تخلف بودن عرضه مرغ با قیمت بیش از یازده هزار و ۵۰۰ تومان، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ برای مرغداران حداقل بین ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است که با احتساب سود ۱۰ تا ۱۲ درصدی برای تولیدکنندگان و با احتساب اضافه شدن هزینه‌های کشتار، توزیع و خرده فروشی، قیمت تمام شده مرغ بالای ۱۴ هزار تومان خواهد بود.

مروتی با بیان اینکه از مرداد امسال شاهد تغییرات نرخ ارز بودیم که همین امر قیمت مرغ را بالا برده، تاکید کرد: قیمت سویا و ذرت وابسته به نرخ ارز است و نوسانات ارزی به شدت آنها را تحت تاثیر قرار داده و افزایش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی داشته است.

وی همچنین با اشاره به افزایش هزینه نگهداری مرغ مادر (تولید کننده جوجه یک روزه)، اظهار کرد: میانگین قیمت فروش جوجه یک روزه نیز از حدود ۱۳۰۰ تا ۱,۷۰۰ تومان به بیش از ۴۰۰۰ تومان رسیده است.

مسئول فنی و بهداشتی شرکت تولیدکننده طیور اشاره‌ای هم به قیمت‌های اعلام شده برای نهاده‌های مورد نیاز در صنعت مرغداری داشت و افزود: در حال حاضر با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌ها، قیمت هر کیلوگرم سویا ۲۳۵۰ تومان، هر کیلوگرم ذرت بین ۱۳۰۰ تا ۱,۳۵۰ تومان و قیمت جوجه یک روزه ۲,۴۰۰ تومان اعلام شده، در حالیکه در حال حاضر این قیمت‌ها در بازار خیلی بیشتر است و برای سویا حدود ۴۱۰۰ تومان، ذرت ۱,۷۰۰ تومان و جوجه یک روزه چهار هزار تومان است و تنها تفاوت قیمت این سه نهاده به تنهایی قیمت هر کیلوگرم مرغ را حداقل سه هزار تومان افزایش می‌دهد.

مروتی تأکید کرد: مرغداران ناچار به تامین نهاده‌های مورد نیاز خود از بازار آزاد هستند، چرا که تا این نهاده‌ها با قیمت‌های مصوب به دستشان برسد، جوجه شان تلف شده است.

وی، بالا رفتن قیمت مرغ را متاثر از بالا رفتن قیمت گوشت قرمز هم دانست و تصریح کرد: در شرایط کنونی که قیمت گوشت قرمز بالا رفته، قطعاً خانواده هایی که از پس خرید گوشت قرمز برنمی‌آیند گوشت مرغ را جایگزین کرده اند که همین موضوع در بالا رفتن نسبی قیمت مرغ بی تاثیر نبوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه جوجه ریزی در سالن‌های پرورش مرغ در این مقطع از سال برای پوشش بازار عید به اوج خود می‌رسد، گفت: در شرایط کنونی اگر به مرغداران برای فروش مرغ با قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده فشار بیاید، با کاهش جوجه ریزی مواجه خواهیم شد که این اتفاق بحران دیگری برای قیمت مرغ را بعد از نوروز ایجاد خواهد کرد.

مروتی تصریح کرد: قیمت مرغ در شرایط کنونی تحت تاثیر تصمیم گیری‌های اشتباه دو ماه پیش بوده است.

مسئول فنی و بهداشتی شرکت طیور بهاران در ادامه راهکار اصلی و نهایی برای تعیین قیمت مرغ در شرایط کنونی را واگذار کردن آن به عرضه و تقاضا دانست. قیمت هر کالایی در بازار با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. تعیین قیمت مرغ تابع بخشنامه نیست و بخشنامه‌ای کردن آن جواب نمی‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لکسس ال اکس ۵۷۰؛ ویژگی‌ها و ضعف‌ها! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
درباره لکسس ال اکس ۵۷۰ مدل ۲۰۱۹ نیز شرایط به همین صورت است. در مطلب امروز به بررسی نقاط مثبت ال اکس ۵۷۰ در مدل ۲۰۱۹ و همچنین انتقادهایی که می‌توان به این خودرو داشت، می‌پردازیم: آفرود/ یک خودروی جان سخت! بنابراین اگر دل و جرات ماجراجویی با یک خودروی ۸۶ هزار دلاری (قیمت پایه) را در خود سراغ دارید، ال اکس گزینه مناسبی است. ال اکس ۵۷۰ نیز یک محصول موفق در زمینه طراحی محسوب می‌شود. موتور ۵٫۷ لیتری ۸ سیلندر ال اکس ۵۷۰ تنها ۳۸۳ اسب بخار خروجی (گشتاور ۴۰۳ پوندفوت) دارد که عدد ناامید کننده‌ای برای این مجموعه محسوب می‌شود.

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

ورود دیرهنگام میوه‌های تنظیم بازاری به میدان مرکزی.

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امسال ما هیچ نیازی به ذخیره سازی میوه نداریم و از حالا اعلام می‌کنیم که وزارت کشاورزی به دنبال ذخیره سازی میوه نباشد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما امسال ما هیچ نیازی به ذخیره سازی میوه نداریم و از حالا اعلام می‌کنیم که وزارت کشاورزی به دنبال ذخیره سازی میوه نباشند.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
سه خودروی برقی محبوب در فرانسهدنیای اقتصاد: بنابر آمارهای منتشر شده، طی ژوئن ۲۰۱۹ در مجموع ۵هزار و ۸۴۷ دستگاه خودروی برقی در بازار فرانسه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۲۵ درصدی بوده است. براساس گزارش وب‌سایت «کلین‌تکنیک»، نمودار و جداول ارائه‌ شده نشان می‌دهد که مشتریان و شهروندان فرانسوی در ماه ژوئن سال جاری تمایل زیادی به خریداری و استفاده از خودروهای ساخته شده توسط شرکت‌های خودروسازی همچون رنو فرانسه، تسلاموتورز آمریکا و نیسان ژاپن از خود نشان داده‌اند؛ به‌گونه‌ای که این خودروسازان توانسته‌اند جایگاه قابل‌قبول و رتبه‌های بالایی این جدول را به خود اختصاص دهند. بر این اساس سه خودروی برقی محبوب میان شهروندان فرانسوی طی ماه ژوئن به ترتیب رنو زوئه، مدل ۳ تسلا و نیسان لیف بوده‌اند. انگلستان، فرانسه، نروژ، آلمان، مکزیک، چین، هند و دانمارک از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند برای جلوگیری از آلودگی هوا، تولید خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی متوقف کنند.
ایبناایبنا1 ساعت قبل
معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد با بیان اینکه از ابتدای طراحی صندوق یکم، راهکار تقویت قدرت خرید تسهیلات از این محل در صورت افزایش قیمت‌ها پیش‌بینی شده بود، اظهار کرد: طرح اقدام این بود که در طول دوره‌های زمانی مشخص، متناسب با تغییرات قیمت مسکن سقف تسهیلات پرداختی نیز به تدریجی افزایش یابد. از آنجا که نرخ سود در اقتصاد ما بالاست، زمانی که سقف تسهیلات افزایش پیدا می‌کند، مبلغ اقساط ممکن است به کلی از استطاعت تسهیلات‌گیرندگان و به خصوص خانه اولی‌ها خارج شود. از طرفی اگر قرار باشد نرخ سود تسهیلات کاهش یابد هم نیازمند منابعی به جز سپرده‌های متقاضیان مسکن در صندوق یکم هستیم تا به کمک بیاید. اما به دلیل وجود برخی از محدودیت‌ها این اتفاق نیفتاد و در نتیجه امکان ترمیم سقف تسهیلات متناسب با افزایش قیمت مسکن پیدا نشد. وی معتقد است با وجود محدودیت منابع یارانه‌ای دولت، همین حالا هم می‌توان از این راهکار برای احیای صندوق پس‌انداز مسکن یکم استفاده کرد.

اخبار بیشتر