1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

متعادل سازی بازار مرغ به وسیله عرضه گسترده با قیمت تنظیم شده

عرضه گوشت مرغ با قیمتی بالاتر از ۱۲ هزار تومان تخلف است

ایرناخبرگزاری ایرنا
عرضه گوشت مرغ با قیمتی بالاتر از ۱۲ هزار تومان تخلف است

احمد زارع روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سالانه ۱۵۵ هزار تن گوشت مرغ در گیلان تولید می‌شود، اظهار کرد: میزان مصرف روزانه گوشت مرغ به طور معمول ۱۸۰ تن است و مابقی مازاد تولید به استان‌های دیگر به ویژه تهران صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان‌های مازندران، گیلان و گلستان ۸۰ درصد گوشت مرغ تهران را تامین می‌کنند، تصریح کرد: اگر مصرف گوشت مرغ روزانه استان بدلیل مسائلی همچون افزایش گوشت قرمز بیشتر از میانگین معمول شود، دستگاه‌های مربوطه ابتدا نیاز استان را تامین و مابقی را به استان‌های دیگر صادر می‌کنند.

به گفته مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، کمبودی در تولید گوشت مرغ در استان نداریم و عرضه بایستی بر اساس قیمت مصوب باشد که در صورت عرضه به قیمتی بالاتر، تخلف محسوب می‌شود.

زارع به تولید گوشت قرمز در استان نیز اشاره و بیان کرد: سالانه ۱۵ هزار تن تولید گوشت قرمز در گیلان داریم اما مصرف روزانه مان ۸۰ تن است که به طور معمول بدلیل گردشگر پذیر بودن استان سالانه بین ۲۵ تا ۲۷ هزار تن گوشت قرمز مصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تن گوشت قرمز مورد نیاز سالانه گیلان از استان‌های دیگر تامین می‌شود.

در حال حاضر افزون بر ۸۲۲ واحد تولیدی مرغداری با ظرفیت حداقل ۱۸ میلیون جوجه‌ریزی در استان مشغول فعالیت تولیدی هستند.

۲۵ درصد زیرساخت‌های تولید مرغ کشور نیز در گیلان وجود دارد. در حالیکه فرآیند جوجه‌ریزی در کشور به طور میانگین حدود ۴۰ تا ۴۵ روز است، این چرخه تولیدی در گیلان به طور عمده بین ۳۵ تا ۴۰ روز تخمین زده می‌شود.

۷۲۹۶ / ۲۰۰۷

خواندن خبر در سایت منبع

عرضه ۳۰ هزارتن مرغ گرم تنظیم بازاری از هفته آینده

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
عرضه ۳۰ هزارتن مرغ گرم تنظیم بازاری از هفته آینده

اعتمادآنلاین| با وجود اینکه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ گرم را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تعیین کرده بود، اما در چند روز گذشته بهای این محصول از مرز ۱۵ هزار تومان گذشت که نگرانی هایی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.

این درحالیست که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده بود هیچ خرده فروشی حق فروش گوشت مرغ با قیمت هایی بیش از نرخ‌های مصوب تنظیم بازاری را ندارد و در صورت مشاهده با متخلف برخورد قانونی می‌شود.

با شتاب عرضه و افزایش حجم مرغ‌های تنظیم بازاری توسط شرکت پشتیبانی اموردام کشور از دیروز (۲۹ بهمن)، به گفته مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی نرخ این محصول در سطح خرده فروشی‌های سطح شهر نیز بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان در هر کیلوگرم کاهش یافته است.

این مقام مسئول گفت: دولت نیز برای ثبات قیمت این محصول پروتئینی در بازار، طرح واردات گوشت مرغ را برای شب عید پیشنهاد داده است.

وی ابراز امیدواری کرد با افزایش حجم عرضه گوشت مرغ تنظیم بازاری به شکل گرم و منجمد در کنار بازار آزاد شاهد روند کاهش قیمت این محصول برای شب عید و ایام نوروز باشیم.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

یک تولیدکننده: تعیین قیمت مرغ تابع بخشنامه نیست

ایسناخبرگزاری ایسنا
یک تولیدکننده: تعیین قیمت مرغ تابع بخشنامه نیست

محمدامین مروتی، یک تولید کننده در حوزه طیور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار مبنی بر تخلف بودن عرضه مرغ با قیمت بیش از یازده هزار و ۵۰۰ تومان، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ برای مرغداران حداقل بین ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است که با احتساب سود ۱۰ تا ۱۲ درصدی برای تولیدکنندگان و با احتساب اضافه شدن هزینه‌های کشتار، توزیع و خرده فروشی، قیمت تمام شده مرغ بالای ۱۴ هزار تومان خواهد بود.

مروتی با بیان اینکه از مرداد امسال شاهد تغییرات نرخ ارز بودیم که همین امر قیمت مرغ را بالا برده، تاکید کرد: قیمت سویا و ذرت وابسته به نرخ ارز است و نوسانات ارزی به شدت آنها را تحت تاثیر قرار داده و افزایش حدود ۳۰ تا ۴۰ درصدی داشته است.

وی همچنین با اشاره به افزایش هزینه نگهداری مرغ مادر (تولید کننده جوجه یک روزه)، اظهار کرد: میانگین قیمت فروش جوجه یک روزه نیز از حدود ۱۳۰۰ تا ۱,۷۰۰ تومان به بیش از ۴۰۰۰ تومان رسیده است.

مسئول فنی و بهداشتی شرکت تولیدکننده طیور اشاره‌ای هم به قیمت‌های اعلام شده برای نهاده‌های مورد نیاز در صنعت مرغداری داشت و افزود: در حال حاضر با توجه به تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌ها، قیمت هر کیلوگرم سویا ۲۳۵۰ تومان، هر کیلوگرم ذرت بین ۱۳۰۰ تا ۱,۳۵۰ تومان و قیمت جوجه یک روزه ۲,۴۰۰ تومان اعلام شده، در حالیکه در حال حاضر این قیمت‌ها در بازار خیلی بیشتر است و برای سویا حدود ۴۱۰۰ تومان، ذرت ۱,۷۰۰ تومان و جوجه یک روزه چهار هزار تومان است و تنها تفاوت قیمت این سه نهاده به تنهایی قیمت هر کیلوگرم مرغ را حداقل سه هزار تومان افزایش می‌دهد.

مروتی تأکید کرد: مرغداران ناچار به تامین نهاده‌های مورد نیاز خود از بازار آزاد هستند، چرا که تا این نهاده‌ها با قیمت‌های مصوب به دستشان برسد، جوجه شان تلف شده است.

وی، بالا رفتن قیمت مرغ را متاثر از بالا رفتن قیمت گوشت قرمز هم دانست و تصریح کرد: در شرایط کنونی که قیمت گوشت قرمز بالا رفته، قطعاً خانواده هایی که از پس خرید گوشت قرمز برنمی‌آیند گوشت مرغ را جایگزین کرده اند که همین موضوع در بالا رفتن نسبی قیمت مرغ بی تاثیر نبوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه جوجه ریزی در سالن‌های پرورش مرغ در این مقطع از سال برای پوشش بازار عید به اوج خود می‌رسد، گفت: در شرایط کنونی اگر به مرغداران برای فروش مرغ با قیمت پایین‌تر از قیمت تمام شده فشار بیاید، با کاهش جوجه ریزی مواجه خواهیم شد که این اتفاق بحران دیگری برای قیمت مرغ را بعد از نوروز ایجاد خواهد کرد.

مروتی تصریح کرد: قیمت مرغ در شرایط کنونی تحت تاثیر تصمیم گیری‌های اشتباه دو ماه پیش بوده است.

مسئول فنی و بهداشتی شرکت طیور بهاران در ادامه راهکار اصلی و نهایی برای تعیین قیمت مرغ در شرایط کنونی را واگذار کردن آن به عرضه و تقاضا دانست. قیمت هر کالایی در بازار با عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. تعیین قیمت مرغ تابع بخشنامه نیست و بخشنامه‌ای کردن آن جواب نمی‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک1 روز قبل
دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شد طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است. این در حالی است که تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالهاشم حسن نیا اظهار کرد: از تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق - شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد. در ۸ نقطه ریزش سنگ و در بیش از ۵ نقطه رانش، موجب ناامنی ,کاهش عرض محور، و در نهایت انسداد کامل محور شد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش شبانه روزی راهداران برای بازگشایی محورها اظهار کرد: عوامل راهداری به طور شبانه روزی با استفاده از ۲۱۰ دستگاه ماشین آلات راهداری و ۴۲۰نفر پرسنل در حال بازگشایی این محورها هستند. همچنین در این خصوص ادارات کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استانهای مازنداران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همکاری موثر در جهت بازگشایی محورها دارند. انتهای پیام/

رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

12+
الفالف17 ساعت قبل
الفالف16 ساعت قبل
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی مشهد گفت: صادرات پیاز عامل اصلی گرانی این محصول است و کاهو و گوجه‌فرنگی نیز به همین دلیل گران شد. در سال جاری نیز همین اتفاق افتاد و ضرر و زیان‌های کشاورزان سبب شد امسال پیاز نکارند یا اینکه تولیدشان را کاهش دهند. وی ادامه داد: افزایش تقاضا و نبود پیاز در بازار باعث گرانی این محصول شد که با توجه به واردات پیاز از شهرهای جنوبی امیدورایم به ثبات قیمت در بازار میوه و تره‌بار مشهد برسیم. وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت پیاز به هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان طی چندروز اخیر در فروشگاه‌های میوه و تره بار سبب نارضایتی مردم شده است. مصدق تصریح کرد: در کنار گرانی پیاز ما شاهد کاهش قیمت برخی محصولات از جمله گوجه از ۴هزارتومان به ۳هزارتومان و خیار از ۸هزارتومان به ۶هزارتومان در سال ۹۸هستیم.
افتصادنیوزافتصادنیوز12 ساعت قبل
اقتصادنیوز؛ علیرضا قدمی، فرمانده پلیس راه مازندران گفت که ریزش کوه منجر به مسدود شدن جاده هراز (آمل- تهران) شده است. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ جاده هراز یکی از پرترافیک‌ترین محورهای کشور با میانگین تردد روزانه بیش ۵۰ هزار دستگاه خودرو سواری است. فرمانده پلیس راه مازندران روز دوشنبه گفت: ریزش کوه در محدوده پلور محور هراز اتفاق افتاد که منجر به بسته شدن این محور شد. علیرضا قدمی علت ریزش کوه را بارش سنگین برف و نفوذ آب حاصل از آن در خاک کوه عنوان کرد و ادامه داد: گروههای راهداری سرگرم برداشتن سنگ ریزه‌ها از کف جاده و بازگشایی محور هستند. جاده هراز به دلیل مسافت کمتر به تهران در مقایسه با سایر محورهای مواصلاتی مازندران به پایتخت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که یک سوم ترافیک محورهای استان مربوط به این محور است.
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
این ماشین به عنوان اولین کامپیوتر دنیا آغازگر عصر جدیدی در فناوری بود. اختراع اولین کامپیوتر دنیاارتش ایالات متحده در گرماگرم جنگ جهانی دوم شدیدا به ابزاری برای برآورد دقیق و سریع محاسبات خود نیاز داشت. طراحی اولین کامپیوتر دنیا که بعدا انیاک نام گرفت حدود یکسال زمان برد و پس از آن هم ۱۸ ماه را به توسعه ماشین اختصاص دادند. راه اندازی اولین کامپیوتر دنیا حرارت بسیار بالایی را تولید می‌کرد و مهندسان برای کاهش دمای آن از دو دمنده ۲۰ اسب بخاری بهره می‌بردند. پایان داستان انیاکعلی رغم پیشرفت‌های چشمگیر انیاک در زمینه محاسبات عمر اولین کامپیوتر دنیا دیری نپایید.

اخبار بیشتر