1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

برف و کولاک در ارتفاعات و کیفیت هوا؛ سالم

کیفیت هوای پایتخت با شاخص ۶۳ سالم است

ایرناخبرگزاری ایرنا
کیفیت هوای پایتخت با شاخص ۶۳ سالم است

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.»

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲، ۵ میکرون هوای پایتخت در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز از ۵۲ به ۶۳ افزایش داشته است.

در همین مدت میزان آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۳۷ به ۴۵ و آلاینده منوکسیدکربن نیز از ۲۰ به ۲۳ افزایش داشته است.

بر این اساس ایستگاه‌های پیروزی (منطقه ۱۳)، پارک قائم (منطقه ۱۸) و ستاد بحران (منطقه ۷) به ترتیب با شانخص‌های ۸۷، ۷۹ و ۷۶ بالاترین حجم آلودگی هوا را در بین مناطق شهر تهران طی این مدت داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری (منطقه ۲)، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲) و مسعودیه (منطقه ۱۵) با شاخص‌های ۴۶، ۵۰ و ۵۳ کمترین حجم آلودگی شهر تهران را در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند.

تهرام/۷۲۴۴/۱۵۳۹

خواندن خبر در سایت منبع

بروز کولاک برف در ارتفاعات البرز

ایرناخبرگزاری ایرنا
بروز کولاک برف در ارتفاعات البرز

فریبا گودرزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: امروز شمال شرق بارش باران و برف دارد همچنین در شرق و جنوب شرق بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد را انتظار داریم، از اواخر وقت امشب این سامانه بارشی از سمت شرق خارج می‌شود.

وی اظهار داشت: فردا پنجشنبه در بیشتر مناطق کشور جوی نسبتا پایدار خواهیم داشت، بعدازظهر جمعه سامانه بارشی ضعیفی از سمت غرب کشور عبور می‌کند که موجب بارش باران پراکنده در مناطقی از غرب کشور می‌شود.

کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: امروز شمال شرق کشور مانند خراسان شمالی و خراسان رضوی بین ۵ تا ۸ درجه کاهش دما خواهد داشت اما فردا روند دما افزایشی می‌شود.

وی گفت: امروز در استان هایی مانند سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شرق یزد و کرمان، برخی نقاط هرمزگان و سیستان و بلوچستان وزش باد شدید رخ می‌دهد که در بخش هایی از شرق و جنوب شرق خیزش گرد و خاک به همراه دارد.

گودرزی افزود: این افزایش سرعت وزش باد در ارتفاعات و نقاط کوهستانی دامنه‌های البرز و استان‌های واقع در البرز شرقی کولاک برف به همراه خواهد داشت بنابراین کوهنوردان مراقب باشند، در واقع بارش برف نداریم اما وزرش باد موجب بروز کولاک، کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها می‌شود.

به گفته وی امروز دریای خزر و خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد بود.

*** وضعیت هوای تهران/ گرمترین و سردترین نقاط کشور

کارشناس سازمان هواشناسی افزود: امروز هوای تهران صاف و فردا غبار صبحگاهی خواهد داشت، کمینه امروز تهران منفی ۱ و بیشینه دمای امروز ۸ درجه بالای صفر می‌شود.

گودرزی گفت: زرآباد در سیستان و بلوچستان ۲۶ درجه بالای صفر و راسک ۲۵ درجه بالای صفر و سراب با دمای منفی ۱۷ کوهرنگ منفی ۱۵ به ترتیب گرمترین و سردترین نقاط کشور در ۲۴ ساعت گذشته بودند.

علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب19 ساعت قبل

فیلم | طنز تلخ مهران مدیری درباره تصادفات جاده‌ای

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل

تا حالا تهران رو از این زاویه‌ نگاه کرده بودید؟

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ساعت قبل
اقتصادنیوز: از ابتدای امسال استان‌های مازندران و گلستان درگیر سیل بودند و خسارات سنگینی به این دو استان وارد شد. همچنین استان خراسان شمالی نیز تا کنون خساراتی از سیل را متحمل شده است. آمادگی مردم و دستگاه‌های مختلف پیش از سیل می‌تواند این خسارات را کاهش دهد. عالی پور گفت: قایق‌سواری در رودخانه کارون با توجه به پیچ‌هایی که در مسیر حرکت رودخانه ممکن است ایجاد شود قابل‌اطمینان نخواهد بود. همچنین اماکن اقامتی آموزش‌وپرورش در مدارس شهر اهواز از دیگر گزینه‌های انتخابی برای میهمانان نوروزی است.

گزارش تصویری اختصاصی عصر ایران از مناطق سیل‌زده آق‌قلا و روستاهای اطراف

104+
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل

اخبار بیشتر