1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 1 اسفندماه

اهداف حوزه مسکن محقق نشد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
اهداف حوزه مسکن محقق نشد

اعتمادآنلاین| مسکن از نمونه بازار‌هایی به شمار می‌رود که از گذشته، سرمایه گذاری در آن با جذابیت‌های خاص به خود همراه بوده که البته چندی پیش در خصوص بازار سرمایه و سرمایه گذاری در این عرصه گزارشی به تفصیل تنظیم و منکعس شد، اما آنچه که به آن پرداخته شد، معطوف به کلیت سرمایه گذاری در این حوزه بود، اما شرایط موجود در حوزه مسکن آنچنان نامطلوب است که بسیاری از انبوه سازان و فعالان عرصه ساخت و ساز آنچنان که باید دل به کار نمی‌دهند، زیرا ضریب انجام معاملات و خرید و فروش‌ها آنچنان که باید چنگی به دل نمی‌زند و به تبع در چنین شرایطی، سرمایه گذاران با در نظر گرفتن خواب عمیق سرمایه خود در این بخش، از فعالیت کافی همانند سال‌های نه چندان دور گذشته (همچون سال‌های ۹۰، ۹۱) که زمینه ساز فرصت‌های شغلی متنوع و متکثری بود اجتناب و پرهیز می‌کنند.

کم نیستند کارشناسان و صاحب نظرانی که معتقدند با حصول رونق در بازار مسکن بخش قابل توجهی از مشکلات مرتبط با بیکاری در جامعه و حتی عرصه‌های تولیدی در این مرز و بوم مرتفع خواهد شد.

به واقع، با راه افتادن بازار مسکن، رونق به صنوف تولیدی و خدماتی بسیاری باز خواهد گشت.

با همه این اوصاف، متاسفانه به دلیل برخی از سیاست گذاری‌های غلط، بازار مسکن در طول بیش از ۵ سال گذشته به کما فرو رفته و اقتصاد کشور و مردم نیز از این وضعیت دچار خسران شده‌اند.

سعید ترکاشوند، کارشناس حوزه مسکن و از مشاوران املاک فعال در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، در تشریح این موضوع اظهار کرد: دولت نهم و دهم همچون دولت‌های ادوار گذشته در این کشور دارای معایب و محاسنی بود و انصاف حکم می‌کند فارغ از جناح بندی‌های سیاسی به تحلیل عملکرد دولت‌ها پرداخته شود.

وی افزود: یکی از نکات مثبت دولت دهم به طرح مسکن مهر معطوف می‌شد که البته به دلیل اجرای نامطلوب آن در برخی مناطق، مشکلاتی به اقتصاد کشور تحمیل کرد، اما نباید این طرح، با نگاه و نگرش سیاه و سفید مورد ارزیابی قرار می‌گرفت.

این فعال در حوزه ساخت و ساز و از مشاوران املاک در ادامه بیان کرد: برای تحلیل واقعیت این طرح می‌باید با دیدی منصفانه به بررسی آن پرداخت، اما متاسفانه در برخی اظهار نظر‌ها به نحوی موضع گیری می‌شود که گویی پروژه‌های مسکن مهر مملو از خسارت و زیان به کشور بود در حالیکه در سایه همین طرح‌ها، فرصت‌های شغلی بسیاری ایجاد شد و جویندگان کار بسیاری در حوزه‌های مرتبط با ساخت و ساز مسکن و بخش‌های خدماتی، مشغول به فعالیت شدند.

وی افزود: از دیگر سو، با مصالح تعبیه و استفاده شده در مساکن مهر، چرخ بسیاری از واحد‌ها و کارخانجات تولیدکننده مصالح ساختمانی می‌چرخید و گردش مالی مطلوبی در این حوزه در جریان بود.

ترکاشوند گفت: متاسفانه این طرح با تصمیماتی نادرست ملغی شد در صورتی که می‌باید با اصلاح نواقص آن، بصورتی اصولی استمرار پیدا می‌کرد تا بواسطه آن، علاوه بر توسعه فرصت‌های شغلی، در بخش‌های متعدد، بسیاری از خانوار‌های نیازمند، مالک و صاحب خانه شوند.

وی افزود: بنا بر گزارش‌های موجود، بازار مسکن بصورت مستقیم برای ۳۰۰ شغل و بصورت غیر مستقیم برای هزار شغل اشتغالزایی می‌کند و بدون تردید، غفلت از چنین ظرفیت ویژه و بالقوه‌ای، مصائب بسیاری برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت.

اهداف حوزه مسکن محقق نشد/تعادل کافی در بازار عرضه و تقاضا وجود ندارد

محمد ملکی، یکی دیگر از فعالان حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، با اشاره به افزایش قیمت مسکن در زمان دولت نهم و دهم، اظهار کرد: شاید یکی از دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن با هدف کنترل قیمت‌ها عملیاتی شد، اما گذشت زمان این واقعیت را به اثبات رساند که نه تنها اهداف مذکور در این عرصه محقق نشد و متاسفانه در نهایت فنر قیمت مسکن با فشاری بسیار آزاد شد، بلکه معایب رکود در حوزه فوق، بصورتی ملموس و محسوس، بروز کرد.

وی افزود: در حال حاضر تعادل کافی در عرضه و تقاضای مسکن وجود ندارد که البته دلایل بسیاری برای آن مطرح می‌شود که یکی از آن‌ها به پدیده خانه‌های خالی باز می‌گردد که سوداگری برخی افراد باعث نمود این عارضه شده است.

این فعال در بخش بازار مسکن در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلات موجود در حوزه مسکن معطوف به این واقعیت تلخ می‌شود که متاسفانه برخی افراد غیر کارشناس به این بازار ورود پیدا کرده‌اند و صرفا به دلیل برخورداری از سرمایه، به ساخت و ساز در این حوزه مبادرت ورزیده‌اند.

وی افزود: در بسیاری از کشور‌های جهان، اساسا صنف و واحدی تحت عنوان یا عبارت مشاوران املاک وجود ندارد و به واقع حوزه مسکن، صرفا یک متولی واحد دارد.

ملکی تصریح کرد: طرح این موضوع به معنای غیر کارشناس خواندن تمامی مشاوران املاک نیست و قطعا در این میان هستند افراد و گروه‌هایی که زبده و نخبه حوزه مسکن و ساخت و ساز هستند. متاسفانه دلال بازی و حلقه‌های متعدد و واسطه‌گری در بازار مسکن، عرصه مذکور را با نارسایی‌های بسیاری همراه کرده است.

وی افزود: می‌باید در کشورمان به نقطه‌ای برسیم که نه تنها یک متولی، مسکن را تهیه و به خریداران واگذار کند بلکه باید سازوکاری تدوین و طراحی شود که همین متولی به خریداری مسکن از فروشندگان مبادرت ورزد و یا به متقاضیان عرضه باز توزیع کند.

وی افزود: با پیاده سازی چنین شیوه‌ای و البته اعمال نظارت‌های منطقی، قیمت مسکن در یک سطح و ضریب متعادلی باقی می‌ماند و قطعا در چنین بستری، عرصه مسکن به جولانگاه افرادی سودجو تبدیل نمی‌شود.

ملکی گفت: در چنین شرایط و فضایی برای کنترل قیمت مسکن، هیچگونه نیازی به اجرای برخی سیاست‌های ناصحیح و غلط نخواهد بود، سیاست‌هایی که ضرر آن، به مراتب بر مزایا و منافع آن غلبه دارد.

بسیاری از طرح‌های مرتبط با بخش مسکن، بر روی کاغذ باقی مانده است

علی قائدی، کارشناس مسکن نیز در گفت و گویی با رسانه‌ها با اشاره به اینکه برخی از طرح‌های تعریف شده حوزه مسکن مستلزم تخصیص منابع مالی است می‌افزاید: در این میان شاهد طرح‌هایی همچون نوسازی بافت‌های فرسوده هستیم که همچنان بلاتکلیف است و در واقع بخش قابل توجهی از طرح‌های مذکور، همچنان بر روی کاغذ باقی مانده‌اند.

وی معتقد است، افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز نقش تاثیر گذاری در راکد ماندن بسیاری از طرح‌ها و دستورکار‌های ذی ربط داشته است.

این کارشناس حوزه مسکن در ادامه می‌گوید: در شرایطی که با پدیده تحریم‌ها مواجه هستیم با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و منطقی در بخش مسکن می‌توان بر بسیاری از نارسایی‌ها و مشکلات مرتبط با معضل بیکاری غلبه کرد و به موجب آن در توسعه فرصت‌های شغلی و جذب و هدایت جویندگان کار در شرایط تحریمی، به موفقیت‌های قابل توجهی نائل شد.

تلاش برای ایجاد رونق در بخش مسکن، به اصلی‌ترین اولویت دولت در سال ۹۸ مبدل شود

با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه واشنگتن علیه مردم ایران، پیش بینی و بازی خوانی دشمن ضرورتی اجتناب ناپذیر است در غیر اینصورت عبور از مشکلات و تنگنا‌های اقتصادی امری بسیار دشوار و سخت خواهد بود.

بدون تردید در صورت اجرای دقیق‌تر و جدی‌تر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از نمود بسیاری از مشکلات اقتصادی فعلی پیشگیری می‌شد، سیاست‌هایی که از سال‌ها پیش مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفت، لذا متاسفانه با وجود برخی اقدامات انجام شده، آنچنان که انتظار می‌رفت پیگیری نشد.

با اوصاف فعلی و با توجه به اظهار نظر برخی از مسئولان، ظاهرا سال ۹۸ سالی سخت و دشوار از حیث اقتصادی خواهد بود.

چندی پیش، احمد امیر آبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی با شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: در بودجه سال ۹۸، تورم ۵۰ درصدی نقطه به نقطه و سالیانه ۳۶ درصدی تخمین زده می‌شود و همچنین خط فقر ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومانی برای یک خانواده چهار نفره در شهرستان‌ها و ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومانی در شهر تهران برآورد می‌شود.

وی معتقد است، بحران ارزی، بحران بانکی و بحران مالی دولت از دیگر نارسایی‌هایی است که احتمالا در بودجه سال آینده با آن مواجه خواهیم بود.

در چنین شرایطی، انتظار می‌رود پیش از انکار چنین نارسایی‌هایی، در صدد حل و فصل و حداقل تعدیل و کاهش آن باشیم.

در شرایطی که برخی از کارشناسان همچون علی قائدی معتقدند در فقدان رونق مسکن، رشد و شکوفایی اقتصادی ناممکن است، انتظار می‌رود سیاست گذاری دستگاه‌های ذی ربط، به نحوی تنظیم و طراحی شود که حصول رونق در بخش مسکن در صدر و اولویت برنامه‌های دستگاه‌های ذیربط اقتصادی کشور قرار گیرد.

امری که به احتمال قریب به یقین با تحقق آن عبور از مشکلات و چالش‌های پیش روی اقتصادی با سهولت فزاینده‌تری ممکن خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه زمین برای سرمایه گذاران در پروژه‌های انبوه‌سازی حذف می‌شود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
هزینه زمین برای سرمایه گذاران در پروژه‌های انبوه‌سازی حذف می‌شود

اعتمادآنلاین| حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره ساخت و عرضه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تا سال ۱۴۰۰ گفت: برنامه دولت برای تامین بخشی از نیاز بازار مسکن تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید ساخته می‌شود و عملیات اجرایی این پروژه در برخی از مناطق آغاز شده است.

وی در پاسخ به این سوال که شهرهای جدید اطراف تهران چه سهمی از این میزان عرضه جدید دارند؟ گفت: ۴۵ هزار واحد مسکونی از این پروژه در ۴ شهر جدید اطراف تهران یعنی هشتگرد، پرند، پردیس و اندیشه احداث و تحویل داده خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این برنامه و پروژه متکی به وام نیست، ادامه داد: سرمایه و حجم نقدینگی بالایی در دست مردم است و اگر مدل پیش فروش مناسبی طراحی کنیم مردم از سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه‌ها استقبال می‌کنند.

وی افزود: البته برای تامین اعتبارات از تسهیلات مذاکراتی انجام شده است. بانک مسکن اعلام کرده است که اگر شرکای این پروژه گردش مالی خود را در این بانک انجام دهند تهسیلات ۱۰۰ میلیون تومان با ۱۸ درصد در اختیار سازندگان قرار می‌دهیم.

طاهرخانی درباره سازو کار و نحوه ارائه اراضی به سازندگان مسکن در این پروژه اظهار داشت: در حال اعلام فراخوان جذب سرمایه‌گذار در تمام شهرهای جدید هستیم. مشارکت‌کنندگان بخش خصوصی براساس توانایی فنی و مالی انتخاب می‌شوند و صلاحیت مالی و فنی شرکت‌ها در شرایط رقابتی بررسی می‌شود.

وی افزود: مدلی که طراحی شده این است که زمین را دولت یعنی شرکت عمران شهرهای جدید در اختیار بخش خصوصی و سرمایه گذاران قرار می‌دهد و پروانه ساخت را هم برای سرمایه‌گذار صادر می‌کنیم. بنابراین هزینه زمین و پروانه ساخت را دولت می‌پردازد و تامین هزینه ساخت را سرمایه‌گذار بخش خصوصی برعهده دارد. براساس هزینه‌های انجام شده مشخص می‌شود که در پروژه ۱۰۰ واحدی چه تعداد متعلق به دولت و چه تعداد سهم بخش خصوصی خواهد بود.

معاون وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: در آغاز فعالیت هزینه‌ای را به شرکای خود تحمیل نمی‌کنیم پس از اینکه واحدها ساخته شدند در تقسیم واحدها هزینه‌ها تسویه می‌شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه عملا قیمت زمین برای سرمایه گذاران حذف می‌شود، گفت: سرمایه گذاران در آغاز فعالیت هزینه‌ای را بابت زمین و مجوزها و پروانه ساخت نمی‌پردازند و فقط اعتباراتشان صرف ساخت می‌شود.

طاهرخانی در پاسخ به این سوال که سهم مسکن مهر شهر جدید هشتگرد از انتقال متقاضیان مسکن مهر پردیس چقدر است، گفت: بخش عمده‌ای از مشکلات مسکن مهر پردیس مرتفع شده است و با رفع معارضی که اخیرا در پردیس انجام دادیم حدود ۳۳۰۰ واحد جدید برای متقاضیانی که ثبت نام کرده بودند ایجاد شد اما با کمبود عرضه مواجه شدند.

وی با بیان اینکه بدون حضور بخش خصوصی امکان اجرای پروژه‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: با تورم پروژه‌های عمرانی مواجه هستیم و ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام عمرانی در کشور بدون جذب منابع و سرمایه بخش خصوصی قابل تکمیل و اتمام نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی مانند کبوتر جلد است و اگر احساس ناامنی کند بلافاصله سرمایه خود را به سایر بازارها با ریسک کمتر انتقال خواهد داد، گفت: مدیران و مسئولان باید به طور مرتب پیگیر تسهیل امور شرکای بخش خصوصی خود باشند و نباید اجازه دهند نامه‌های اخطاری یا بروکراسی سایر نهادها جلوی ادامه کار سرمایه گذاران را بگیرد.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

کنایه‌های سنگین جناب خان به روحانی!

برترین‌هابرترین‌ها17 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شد طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است. این در حالی است که تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود.
خبر فوریخبر فوری7 ساعت قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.

تصاویر هوایی از حمله به تل‌آویو / ۷ صهیونیست زخمی شدند

مهرمهر13 ساعت قبل

استودیو عصر جدید، مجلس «بله برون» شد/علی‌خانی مدیران سیما خوش‌شانس‌تر از زوج اراکی!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ علیرضا یعقوبی شرکت‌کننده عصر جدید که با برادرش در این مسابقه شرکت کرد و توانست نظر مثبت داوران را جلب کند، از یکی از آشنایانش که با پدر و مادرش در استودیو حضور داشت، خواستگاری کرد. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴خواستگاری که با جواب مثبت دختر و پدرومادرش همراه شد و پس از آن پسر با زانو زدن در مقابل دختر حلقه‌ای به او داد. اتفاق جالبی که با تشویق تماشاگران حاضر در استودیو همراه شد. انتشار ویدئویی از یک خواستگاری وسط یک پاساژ کار دست این دختر و پسر داد و کارشان به دادسرا و بازداشت رسید. البته در رسانه ملی که این روزها برنامه عصر جدید مدام اصلاحیه می‌خورد، این تصاویر خواستگاری که به سرعت وایرال می‌شوند احتمالا کار دست علیخانی نمی‌دهد و کارش همراه این زوج افغانستانی احتمالا به کلانتری نمی‌کشد.

اخبار بیشتر