اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 1 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - چهارشنبه 1 اسفندماه

اهداف حوزه مسکن محقق نشد

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
اهداف حوزه مسکن محقق نشد
کارشناسان ریشه بسیاری از نارسایی‌های اقتصادی را در وضعیت نابسامان بازار مسکن جستجو می‌کنند.

اعتمادآنلاین| مسکن از نمونه بازار‌هایی به شمار می‌رود که از گذشته، سرمایه گذاری در آن با جذابیت‌های خاص به خود همراه بوده که البته چندی پیش در خصوص بازار سرمایه و سرمایه گذاری در این عرصه گزارشی به تفصیل تنظیم و منکعس شد، اما آنچه که به آن پرداخته شد، معطوف به کلیت سرمایه گذاری در این حوزه بود، اما شرایط موجود در حوزه مسکن آنچنان نامطلوب است که بسیاری از انبوه سازان و فعالان عرصه ساخت و ساز آنچنان که باید دل به کار نمی‌دهند، زیرا ضریب انجام معاملات و خرید و فروش‌ها آنچنان که باید چنگی به دل نمی‌زند و به تبع در چنین شرایطی، سرمایه گذاران با در نظر گرفتن خواب عمیق سرمایه خود در این بخش، از فعالیت کافی همانند سال‌های نه چندان دور گذشته (همچون سال‌های ۹۰، ۹۱) که زمینه ساز فرصت‌های شغلی متنوع و متکثری بود اجتناب و پرهیز می‌کنند.

کم نیستند کارشناسان و صاحب نظرانی که معتقدند با حصول رونق در بازار مسکن بخش قابل توجهی از مشکلات مرتبط با بیکاری در جامعه و حتی عرصه‌های تولیدی در این مرز و بوم مرتفع خواهد شد.

به واقع، با راه افتادن بازار مسکن، رونق به صنوف تولیدی و خدماتی بسیاری باز خواهد گشت.

با همه این اوصاف، متاسفانه به دلیل برخی از سیاست گذاری‌های غلط، بازار مسکن در طول بیش از ۵ سال گذشته به کما فرو رفته و اقتصاد کشور و مردم نیز از این وضعیت دچار خسران شده‌اند.

سعید ترکاشوند، کارشناس حوزه مسکن و از مشاوران املاک فعال در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، در تشریح این موضوع اظهار کرد: دولت نهم و دهم همچون دولت‌های ادوار گذشته در این کشور دارای معایب و محاسنی بود و انصاف حکم می‌کند فارغ از جناح بندی‌های سیاسی به تحلیل عملکرد دولت‌ها پرداخته شود.

وی افزود: یکی از نکات مثبت دولت دهم به طرح مسکن مهر معطوف می‌شد که البته به دلیل اجرای نامطلوب آن در برخی مناطق، مشکلاتی به اقتصاد کشور تحمیل کرد، اما نباید این طرح، با نگاه و نگرش سیاه و سفید مورد ارزیابی قرار می‌گرفت.

این فعال در حوزه ساخت و ساز و از مشاوران املاک در ادامه بیان کرد: برای تحلیل واقعیت این طرح می‌باید با دیدی منصفانه به بررسی آن پرداخت، اما متاسفانه در برخی اظهار نظر‌ها به نحوی موضع گیری می‌شود که گویی پروژه‌های مسکن مهر مملو از خسارت و زیان به کشور بود در حالیکه در سایه همین طرح‌ها، فرصت‌های شغلی بسیاری ایجاد شد و جویندگان کار بسیاری در حوزه‌های مرتبط با ساخت و ساز مسکن و بخش‌های خدماتی، مشغول به فعالیت شدند.

وی افزود: از دیگر سو، با مصالح تعبیه و استفاده شده در مساکن مهر، چرخ بسیاری از واحد‌ها و کارخانجات تولیدکننده مصالح ساختمانی می‌چرخید و گردش مالی مطلوبی در این حوزه در جریان بود.

ترکاشوند گفت: متاسفانه این طرح با تصمیماتی نادرست ملغی شد در صورتی که می‌باید با اصلاح نواقص آن، بصورتی اصولی استمرار پیدا می‌کرد تا بواسطه آن، علاوه بر توسعه فرصت‌های شغلی، در بخش‌های متعدد، بسیاری از خانوار‌های نیازمند، مالک و صاحب خانه شوند.

وی افزود: بنا بر گزارش‌های موجود، بازار مسکن بصورت مستقیم برای ۳۰۰ شغل و بصورت غیر مستقیم برای هزار شغل اشتغالزایی می‌کند و بدون تردید، غفلت از چنین ظرفیت ویژه و بالقوه‌ای، مصائب بسیاری برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت.

اهداف حوزه مسکن محقق نشد/تعادل کافی در بازار عرضه و تقاضا وجود ندارد

محمد ملکی، یکی دیگر از فعالان حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، با اشاره به افزایش قیمت مسکن در زمان دولت نهم و دهم، اظهار کرد: شاید یکی از دلایل ایجاد رکود در بازار مسکن با هدف کنترل قیمت‌ها عملیاتی شد، اما گذشت زمان این واقعیت را به اثبات رساند که نه تنها اهداف مذکور در این عرصه محقق نشد و متاسفانه در نهایت فنر قیمت مسکن با فشاری بسیار آزاد شد، بلکه معایب رکود در حوزه فوق، بصورتی ملموس و محسوس، بروز کرد.

وی افزود: در حال حاضر تعادل کافی در عرضه و تقاضای مسکن وجود ندارد که البته دلایل بسیاری برای آن مطرح می‌شود که یکی از آن‌ها به پدیده خانه‌های خالی باز می‌گردد که سوداگری برخی افراد باعث نمود این عارضه شده است.

این فعال در بخش بازار مسکن در ادامه بیان کرد: یکی از مشکلات موجود در حوزه مسکن معطوف به این واقعیت تلخ می‌شود که متاسفانه برخی افراد غیر کارشناس به این بازار ورود پیدا کرده‌اند و صرفا به دلیل برخورداری از سرمایه، به ساخت و ساز در این حوزه مبادرت ورزیده‌اند.

وی افزود: در بسیاری از کشور‌های جهان، اساسا صنف و واحدی تحت عنوان یا عبارت مشاوران املاک وجود ندارد و به واقع حوزه مسکن، صرفا یک متولی واحد دارد.

ملکی تصریح کرد: طرح این موضوع به معنای غیر کارشناس خواندن تمامی مشاوران املاک نیست و قطعا در این میان هستند افراد و گروه‌هایی که زبده و نخبه حوزه مسکن و ساخت و ساز هستند. متاسفانه دلال بازی و حلقه‌های متعدد و واسطه‌گری در بازار مسکن، عرصه مذکور را با نارسایی‌های بسیاری همراه کرده است.

وی افزود: می‌باید در کشورمان به نقطه‌ای برسیم که نه تنها یک متولی، مسکن را تهیه و به خریداران واگذار کند بلکه باید سازوکاری تدوین و طراحی شود که همین متولی به خریداری مسکن از فروشندگان مبادرت ورزد و یا به متقاضیان عرضه باز توزیع کند.

وی افزود: با پیاده سازی چنین شیوه‌ای و البته اعمال نظارت‌های منطقی، قیمت مسکن در یک سطح و ضریب متعادلی باقی می‌ماند و قطعا در چنین بستری، عرصه مسکن به جولانگاه افرادی سودجو تبدیل نمی‌شود.

ملکی گفت: در چنین شرایط و فضایی برای کنترل قیمت مسکن، هیچگونه نیازی به اجرای برخی سیاست‌های ناصحیح و غلط نخواهد بود، سیاست‌هایی که ضرر آن، به مراتب بر مزایا و منافع آن غلبه دارد.

بسیاری از طرح‌های مرتبط با بخش مسکن، بر روی کاغذ باقی مانده است

علی قائدی، کارشناس مسکن نیز در گفت و گویی با رسانه‌ها با اشاره به اینکه برخی از طرح‌های تعریف شده حوزه مسکن مستلزم تخصیص منابع مالی است می‌افزاید: در این میان شاهد طرح‌هایی همچون نوسازی بافت‌های فرسوده هستیم که همچنان بلاتکلیف است و در واقع بخش قابل توجهی از طرح‌های مذکور، همچنان بر روی کاغذ باقی مانده‌اند.

وی معتقد است، افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز نقش تاثیر گذاری در راکد ماندن بسیاری از طرح‌ها و دستورکار‌های ذی ربط داشته است.

این کارشناس حوزه مسکن در ادامه می‌گوید: در شرایطی که با پدیده تحریم‌ها مواجه هستیم با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و منطقی در بخش مسکن می‌توان بر بسیاری از نارسایی‌ها و مشکلات مرتبط با معضل بیکاری غلبه کرد و به موجب آن در توسعه فرصت‌های شغلی و جذب و هدایت جویندگان کار در شرایط تحریمی، به موفقیت‌های قابل توجهی نائل شد.

تلاش برای ایجاد رونق در بخش مسکن، به اصلی‌ترین اولویت دولت در سال ۹۸ مبدل شود

با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه واشنگتن علیه مردم ایران، پیش بینی و بازی خوانی دشمن ضرورتی اجتناب ناپذیر است در غیر اینصورت عبور از مشکلات و تنگنا‌های اقتصادی امری بسیار دشوار و سخت خواهد بود.

بدون تردید در صورت اجرای دقیق‌تر و جدی‌تر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از نمود بسیاری از مشکلات اقتصادی فعلی پیشگیری می‌شد، سیاست‌هایی که از سال‌ها پیش مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفت، لذا متاسفانه با وجود برخی اقدامات انجام شده، آنچنان که انتظار می‌رفت پیگیری نشد.

با اوصاف فعلی و با توجه به اظهار نظر برخی از مسئولان، ظاهرا سال ۹۸ سالی سخت و دشوار از حیث اقتصادی خواهد بود.

چندی پیش، احمد امیر آبادی فراهانی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی با شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: در بودجه سال ۹۸، تورم ۵۰ درصدی نقطه به نقطه و سالیانه ۳۶ درصدی تخمین زده می‌شود و همچنین خط فقر ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومانی برای یک خانواده چهار نفره در شهرستان‌ها و ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومانی در شهر تهران برآورد می‌شود.

وی معتقد است، بحران ارزی، بحران بانکی و بحران مالی دولت از دیگر نارسایی‌هایی است که احتمالا در بودجه سال آینده با آن مواجه خواهیم بود.

در چنین شرایطی، انتظار می‌رود پیش از انکار چنین نارسایی‌هایی، در صدد حل و فصل و حداقل تعدیل و کاهش آن باشیم.

در شرایطی که برخی از کارشناسان همچون علی قائدی معتقدند در فقدان رونق مسکن، رشد و شکوفایی اقتصادی ناممکن است، انتظار می‌رود سیاست گذاری دستگاه‌های ذی ربط، به نحوی تنظیم و طراحی شود که حصول رونق در بخش مسکن در صدر و اولویت برنامه‌های دستگاه‌های ذیربط اقتصادی کشور قرار گیرد.

امری که به احتمال قریب به یقین با تحقق آن عبور از مشکلات و چالش‌های پیش روی اقتصادی با سهولت فزاینده‌تری ممکن خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خواندن خبر در سایت منبع

هزینه زمین برای سرمایه گذاران در پروژه‌های انبوه‌سازی حذف می‌شود

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
هزینه زمین برای سرمایه گذاران در پروژه‌های انبوه‌سازی حذف می‌شود
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هزینه زمین و صدور پروانه برای سرمایه گذاران در پروژه‌های انبوه‌سازی در شهرهای جدید حذف می‌شود، گفت: ساخت 45 هزار مسکن در چهار شهر جدید اطراف تهران آغاز شده است.

اعتمادآنلاین| حبیب الله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید درباره ساخت و عرضه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تا سال ۱۴۰۰ گفت: برنامه دولت برای تامین بخشی از نیاز بازار مسکن تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید ساخته می‌شود و عملیات اجرایی این پروژه در برخی از مناطق آغاز شده است.

وی در پاسخ به این سوال که شهرهای جدید اطراف تهران چه سهمی از این میزان عرضه جدید دارند؟ گفت: ۴۵ هزار واحد مسکونی از این پروژه در ۴ شهر جدید اطراف تهران یعنی هشتگرد، پرند، پردیس و اندیشه احداث و تحویل داده خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه این برنامه و پروژه متکی به وام نیست، ادامه داد: سرمایه و حجم نقدینگی بالایی در دست مردم است و اگر مدل پیش فروش مناسبی طراحی کنیم مردم از سرمایه‌گذاری بر روی این پروژه‌ها استقبال می‌کنند.

وی افزود: البته برای تامین اعتبارات از تسهیلات مذاکراتی انجام شده است. بانک مسکن اعلام کرده است که اگر شرکای این پروژه گردش مالی خود را در این بانک انجام دهند تهسیلات ۱۰۰ میلیون تومان با ۱۸ درصد در اختیار سازندگان قرار می‌دهیم.

طاهرخانی درباره سازو کار و نحوه ارائه اراضی به سازندگان مسکن در این پروژه اظهار داشت: در حال اعلام فراخوان جذب سرمایه‌گذار در تمام شهرهای جدید هستیم. مشارکت‌کنندگان بخش خصوصی براساس توانایی فنی و مالی انتخاب می‌شوند و صلاحیت مالی و فنی شرکت‌ها در شرایط رقابتی بررسی می‌شود.

وی افزود: مدلی که طراحی شده این است که زمین را دولت یعنی شرکت عمران شهرهای جدید در اختیار بخش خصوصی و سرمایه گذاران قرار می‌دهد و پروانه ساخت را هم برای سرمایه‌گذار صادر می‌کنیم. بنابراین هزینه زمین و پروانه ساخت را دولت می‌پردازد و تامین هزینه ساخت را سرمایه‌گذار بخش خصوصی برعهده دارد. براساس هزینه‌های انجام شده مشخص می‌شود که در پروژه ۱۰۰ واحدی چه تعداد متعلق به دولت و چه تعداد سهم بخش خصوصی خواهد بود.

معاون وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: در آغاز فعالیت هزینه‌ای را به شرکای خود تحمیل نمی‌کنیم پس از اینکه واحدها ساخته شدند در تقسیم واحدها هزینه‌ها تسویه می‌شود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با بیان اینکه عملا قیمت زمین برای سرمایه گذاران حذف می‌شود، گفت: سرمایه گذاران در آغاز فعالیت هزینه‌ای را بابت زمین و مجوزها و پروانه ساخت نمی‌پردازند و فقط اعتباراتشان صرف ساخت می‌شود.

طاهرخانی در پاسخ به این سوال که سهم مسکن مهر شهر جدید هشتگرد از انتقال متقاضیان مسکن مهر پردیس چقدر است، گفت: بخش عمده‌ای از مشکلات مسکن مهر پردیس مرتفع شده است و با رفع معارضی که اخیرا در پردیس انجام دادیم حدود ۳۳۰۰ واحد جدید برای متقاضیانی که ثبت نام کرده بودند ایجاد شد اما با کمبود عرضه مواجه شدند.

وی با بیان اینکه بدون حضور بخش خصوصی امکان اجرای پروژه‌ها وجود ندارد، اظهار داشت: با تورم پروژه‌های عمرانی مواجه هستیم و ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام عمرانی در کشور بدون جذب منابع و سرمایه بخش خصوصی قابل تکمیل و اتمام نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی مانند کبوتر جلد است و اگر احساس ناامنی کند بلافاصله سرمایه خود را به سایر بازارها با ریسک کمتر انتقال خواهد داد، گفت: مدیران و مسئولان باید به طور مرتب پیگیر تسهیل امور شرکای بخش خصوصی خود باشند و نباید اجازه دهند نامه‌های اخطاری یا بروکراسی سایر نهادها جلوی ادامه کار سرمایه گذاران را بگیرد.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

جدول/ قیمت آپارتمان در منطقه سید خندان

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
جدول/ قیمت آپارتمان در منطقه سید خندان
برای خرید واحد ۹۵ متری با عمر بنا ۱۶ سال در سیدخندان به سرمایه ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومانی نیاز است.

قیمت مسکن در تهران

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
قیمت مسکن در تهران
روزنامه دنیای اقتصاد جدول زیر را در باره قیمت قطعی فروش آپارتمان در مناطق مختلف تهران منتشر کرده است.

روزنامه دنیای اقتصاد جدول زیر را در باره قیمت قطعی فروش آپارتمان در مناطق مختلف تهران منتشر کرده است.

قیمت مسکن در تهران - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فارسفارس5 ساعت قبل
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تا زمانی که ظرفیت کارآفرینان را باور نداشته باشیم رونق تولید اتفاق نمی‌افتد، گفت: نگرش و مدل‌های سنتی اجازه نمی‌دهد رونق تولید پایدار ایجاد شود. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، سیدفرید موسوی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع برنامه‌ها و الزامات رونق تولید گفت: تا زمانی که ظرفیت کارآفرینان را باور نداشته باشیم؛ رونق تولید اتفاق نمی‌افتد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ما با تزریق مالی دنبال رونق تولید هستیم تصریح کرد: روش‌های گذشته در امور اقتصادی جاریست. ضمن اینکه رونق تولید با برنامه‌ها و طرح‌های موجود که بیشتر نگرش سنتی دارند؛ به این زودی اتفاق نخواهد افتاد. موسوی تصریح کرد: طرح‌ها و برنامه‌های فعلی مسکنی بیش نیست و با این طرح‌ها رونق تولید پایدار ایجاد نخواهد شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
از سوی دیگر مشکلات مالی روز به روز بیش‌تر می‌شوند و با کمبود نقدینگی و عدم اختصاص بودجه مناسب به پروژه‌ها مواجه هستیم. وی با اشاره به اعمال تحریم‌ها علیه ایران گفت: از سوی دیگر به دلیل تحریم با مشکلاتی برای تأمین کالاهای اساسی مواجه شده‌ایم. برای مثال برای مشکل کمبود آب چاه حفر کنیم. فضای بعدی پیدا کردن راه‌حل پایدار است و برای مقابله با تنش آبی می‌توان طرح‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت تعریف کرد. در واقع مشکل را باید در فضای کشور و با همکاری همه نهادها مشکلات را برطرف کرد که کمیته سازگاری با کم‌آبی در این راستا تشکیل شده است.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، صبح امروز در جلسه هم اندیشی مدیران ستاد اجرایی فرمان امام با سندیکای داروسازی، از طرح این ستاد برای کاهش ۵۵ درصدی نیاز ارزی کشور به واردات مواد اولیه رونمایی شد. محمد مخبر اظهار کرد: در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به فکر سودآوری و انتفاع در صنعت دارویی نیستیم. رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) با اشاره به از خودگذشتگی برخی مدیران در هشت سال دفاع مقدس گفت: به‌عنوان یک اتمام حجت شرعی و اخلاقی می‌گویم که تمامی امکانات در ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) را برای خدمت در حوزه دارویی قرار داده‌ایم. مخبر تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم، شورایی پنج نفره متشکل از یک نفر از وزارت بهداشت، یک نفر از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و سه نفر از سندیکای داروسازان برای تدوین برنامه‌های عملیاتی کاهش نیاز ارزی کشور در حوزه مواد اولیه صنعت داروسازی تشکیل شود. لازم به ذکر است در این جلسه اعضای سندیکای داروسازان کشور نیز به ایراد نقطه نظرات و ایده‌ها و پیشنهادات خود پرداختند.
فراروفرارو1 روز قبل
اما تنها سه ماه لازم بود تا شایعات رنگ واقعیت به خود بگیرند و مشخص شود اتهامات قالیباف بازی سیاسی اصلاح‌طلبان نبود. این پرونده مفصل است و موضوع بر سر یک یا دو میلیارد نیست بلکه پای هزاران میلیارد تومان در میان است. هزاران میلیارد تومانی که تحت عناوین مختلفی همچون همکاری و وساطت برای تامین منابع قرق شده است. در نهایت پرونده به دادگاه انتظامی و نظامی رفت و تا اردیبهشت امسال خبری از آن نبود. حالا باید صبر کرد و دید جعبه سیاه دوران مدیریت قالیباف در نهایت چه سرنوشتی پیدا می‌کند، آیا جرم جاسوسی او اثبات می‌شود یا با همان اتهامات مالی به دادگاه می‌رود.
ایسناایسنا1 روز قبل
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد. در این رابطه چندی پیش محمدعلی دادور - مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس - از ا فزایش ظرفیت خوراک این پالایشگاه به ۵۴۰ هزار بشکه در روز تا پایان سال خبر داد و گفت: این میزان ظرفیت خوراک یک رکورد محسوب می‌شود و باید اعلام کرد که هم اکنون روزانه ۴۰۰ هزار بشکه میعانات گازی از میدان پارس جنوبی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس پالایش می‌شود. وی با اشاره به این‌که تا پایان شهریور این ظرفیت به ۴۵۰ هزار بشکه خواهد رسید، اظهار کرد: با راه اندازی فاز چهارم این میزان به ۵۴۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت که این افزایش ظرفیت با هزینه‌ای کمتر از ۱۰ درصد یک فاز پالایشگاه محقق خواهد شد. ایران صاحب مقام نخست تولید فرآورده در منطقهمدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با بیان این‌که ایران در بین کشورهای منطقه بالاترین میزان تولید فرآورده‌های با کیفیت و ارزش افزوده بالا را دارد، افزود: البته ظرفیت پالایش نفت خام عربستان بیشتر است اما ما صاحب پالایشگاهی به نام ستاره خلیج فارس هستیم که معادل یک پالایشگاه نفت یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت، فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا تولید می‌کند. به گفته وی وقتی این معادل سازی با پالایشگاه‌های منطقه صورت بگیرد، متوجه می‌شویم که ایران بالاترین ظرفیت تولید فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا را دارد.

اخبار بیشتر