1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

کمک‌های اقتصادی ایران به سازندگی در عراق ادامه می‌یابد

عمار الجبر، استاندار استان صلاح الدین عراق در مراسمی با حضور ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در عراق از ایران برای سرمایه‌گذاری در سامرا دعوت به عمل آورد. او گفت به دلیل وجود حرمین امامین عسکریین این منطقه باید بیشتر مورد توجه دولت مرکزی قرار گیرد. سفیر ایران نیز در ادامه اعلام کرد که جمهوری اسلامی همیشه در کنار کشور دوست و برادر خود عراق خواهد ایستاد و در بازسازی بخش‌های داعش‌زده با این دولت مصرانه همکاری خواهد کرد.

علیرضا کلاهی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی کابل طی گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد کشور ما در زمینه کیفیت تولید و ساخت تجهیزات برق در میان کشورهای جهان سوم یکی از بهترین‌هاست و علی‌رغم تحریم‌ها و بی‌مهری‌ها نسبت به فعالان این حوزه ما توانستیم چراغ صادرات برق به عراق را روشن نگه داریم. او در صحبت‌هایش سفر وزیر برق عراق به ایران و شگفتی او از تکنولوژی پیشرفته ایران در زمینه برق را یادآوری کرد.

سایت خبری

عراق از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه گذاری در سامرا دعوت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
عراق از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه گذاری در سامرا دعوت کرد

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 'عمار الجبر' استاندار استان صلاح الدین عراق روز سه شنبه در مراسم تجلیل از دست اندرکاران عراقی اربعین در این استان با حضور 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: امکانات و زیرساخت‌های شهر سامرا و اطراف حرم امامین عسکریین بدلیل بی توجهی‌ها و نیز شرایط امنیتی سالیان گذشته، به هیچوجه شایسته زائران اهل بیت (ع) نیست و تاکنون کمترین توجه در میان عتبات عالیات به این شهر صورت گرفته است.

الجبر گفت: موضوعات فراوانی وجود دارد که در استان صلاح الدین بویژه سامرا باید مورد توجه دولت مرکزی قرار گیرد اما این امر کافی نیست و ما از شرکت‌های ایرانی دعوت می‌کنیم در بخش زیرساخت و سایر فعالیت‌های اقتصادی در این استان و شهر سامرا حضور یابند.

استاندار صلاح الدین افزود: وضعیت زیرساخت‌ها و خدمات در سامرا باید به گونه‌ای ارتقا یابد که زائران با فراغ بال چند روز اقامت داشته باشند و دولت محلی برای تحقق این امر جدی است.

وی گفت: استان صلاح الدین از خطر تروریسم رهایی یافته است و عناصر باقیمانده تروریست‌ها نیز با همکاری نیروهای امنیتی و مردم از بین خواهد رفت و اقدامات جدی برای توسعه این منطقه آغاز شده و با قدرت ادامه خواهد یافت.

در این نشست تعدادی دیگر از مسئولان استان و سران عشائر نیز طی سخنانی ضمن قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشورشان در مبارزه با داعش خواستار مشارکت بیش از پیش ایران در مرحله بازسازی عراق شدند.

'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز در این نشست با اهدای لوح تقدیر و صنایع دستی ایرانی از فعالان حوزه مراسم اربعین قدردانی کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بعنوان رئیس ستاد اربعین کشور در بخش عراق، همه ساله با حضور در شهرها و محورهای استقبال و خدمت رسانی از زائران میلیونی اربعین از فعالان این حوزه قدردانی می‌کند.

خاورم *۲**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

سفیر ایران: مشارکت در بازسازی عراق بطور جدی آغاز شده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
سفیر ایران: مشارکت در بازسازی عراق بطور جدی آغاز شده است

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 'ایرج مسجدی' در جمع رئیس و اعضای شورای شهر بلد (صلاح الدین) گفت: ایران همانطور که در زمان جنگ با داعش در کنار ملت و دولت برادر و دوست خود عراق بود در بازسازی شهرهای داعش زده نیز مصمم است.

وی با تاکید بر این که هیچ عاملی نمی‌تواند دو ملت ایران و عراق از یکدیگر جدا کند گفت: شرکت‌های ایرانی مشارکت در بازسازی و تقویت زیرساخت‌های عراقی را آغاز کرده‌اند و این روند به طور جدی ادامه خواهد یافت.

مسجدی به سفر اخیر وزیر برق عراق به تهران و توافقات بعمل آمده اشاره کرد و گفت: بر اساس این توافقات و با تلاش شرکت‌های ایرانی، بحران کمبود شدید برق عراق در یک بازه زمانی سه تا چهار ساله کاملا برطرف خواهد شد.

وی که برای قدردانی از مسئولان محلی فعال در برگزاری مراسم اربعین حسینی در این شهر حضور یافته است، در پاسخ به سوال یکی از اعضای شورای شهر بلد درباره تلاش آمریکا برای تخریب روابط ایران و عراق گفت: هیچ قدرتی توان چنین کاری را ندارد. آمریکا نمی‌خواهد ملت‌های مسلمان با عزت و قدرتمند باشند و به خود و قدرت جوانانشان تکیه کنند.

سفیر ایران افزود: آمریکا از قدرت کشورهای اسلامی و توان مقاومت و دفاع آنها می‌ترسد و همه فشارها و توطئه‌های امروز علیه ایران به همین دلیل است.

مسجدی گفت: ما با تکیه بر خداوند و همت ملت خود و توانمندی هایی که جوانان ایجاد کرده‌اند، از هیچ قدرتی نمی‌هراسیم و به حمایت از ملت‌های مسلمان و مظلوم ادامه خواهد داد.

در این نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با اهدای لوح تقدیر و صنایع دستی ایرانی از فعالان حوزه مراسم اربعین قدردانی کرد.

رئیس و برخی از اعضای شورای شهر بلد نیز در این نشست طی سخنانی با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران، خواستار گسترش همکاری‌های اقتصادی و حضور شرکت‌های ایرانی در این شهر شدند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بعنوان رئیس ستاد اربعین کشور در بخش عراق، همه ساله با حضور در محورهای استقبال و خدمت رسانی از زائران میلیونی اربعین از آنان قدردانی می‌کند.

خاورم *۲**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

سهم ۱۰ درصدی ایران از بازار ۱۱۰ میلیارد دلاری برق عراق

ایلناخبرگزاری ایلنا
سهم ۱۰ درصدی ایران از بازار ۱۱۰ میلیارد دلاری برق عراق

سهم ۱۰ درصدی ایران از بازار ۱۱۰ میلیارد دلاری برق عراق - 1

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی کابل در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص سفر لوی خطیب وزیر برق عراق به ایران و نقش بخش خصوصی گفت: کشور ما جزو معدود کشورهای جهان سوم است که از بالاترین کیفیت در تولید و ساخت تجهیزات برق برخوردار است و در کلاس جهانی مطرح است.

علیرضا کلاهی ادامه داد: علیرغم بی‌مهری‌های چند سال اخیر نسبت به تولیدکنندگان و فعالان این حوزه اما همچنان توانستیم چراغ این صنعت را در حوزه صادرات روشن نگه داریم که نمونه بارز آن در سفر وزیر برق عراق به ایران بود به طوری که ایشان از این همه پیشرفت وتکنولوژی که در کشور داریم ابراز تعجب کردند.

وی ادامه داد: وزیر برق عراق گفت پس از سقوط صدام این کشور ۱۱۵ میلیارد دلار در بخش برق هزینه کرده و تنها ۱۵هزار مگاوات برق دارد در حالی که ما در چند ده سال گذشته یک چندم این مبلغ را هزینه کردیم و توانستیم زیرساخت‌های باکیفیت برای کشور ایجاد کنیم و رتبه ۱۷ تولید برق در جهان را دارا هستیم حتی الان کشورهای منطقه ترجیح می‌دهند که تجهیزات مورد نیاز خود را به جای خرید از غول‌های جهانی همچون زیمنس و سایر کشورهای غربی از ایران تامین کنند.

وی افزود: این درحالی است که به دلیل تحریم‌ها ما شریک خارجی نداشتیم اما چون این صنعت بالغ است و مانند الکترونیک هر روز فن آوری جدیدی ساخته نمی‌شود توانستیم با مهندسی معکوس خود را در سطح اول جهانی قرار دهیم از طرف دیگر مواد اولیه این صنعت همچون مس و پلیمر در کشور تولید می‌شود و در سطح نیروی متخصص از وضعیت خوبی برخوردار هستیم به طوری که چند سال پیش رئیس دپارتمان برق دانشگاه استنفورد اعلام کرد که برترین دانشجوهای این رشته از دانشگاه امیرکبیر و شریف هستند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: در دولت مرحوم هاشمی در زمان صدارت آقای زنگنه طرح خودکفایی در صنعت برق اجرا شد و امروز پیشرفت ما به سبب همان سیاست‌ها است کاری که زنگنه در نفت برای بومی سازی این صنعت آغاز کرد که متاسفانه به دلیل برخی مشکلات به سرانجام نرسید.

وی با اشاره به صادرات خدمات فنی و مهندسی در این حوزه گفت: ۵۰ درصد صادرات در این حوزه مربوط به صنعت برق است ضمن آنکه تفاوت بسیاری با سایر صنایع دارد به طور مثال در جاده سازی نهایتا چند مهندس و نقشه به کشور مقصد می‌روند اما در این صنعت علاوه بر متخصصین، کابل برق، توربین، تابلو و ترانس هم صادر می‌شود ضمن آنکه قراردادهای تامین و نگهداری برای چندین سال منعقد می‌شود.

وی در خصوص بازار عراق گفت: در عراق بحث رقابت شرکت‌ها مطرح نیست بلکه رقابت دولت‌ها است و باید آنها از ما حمایت کنند اکنون سهم ما از بازار ۱۱۵ میلیاردی این کشور تنها ۱۰ درصد است و باید با یک برنامه‌ریزی مدون تا سال ۲۰۳۰ سهم خود را حداقل به ۳۰ درصد افزایش دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
امروز در سالگرد حمله آمریکا به عراق، مجددا پرونده سرنوشت خانواده صدام حسین که چند دهه در بالاترین درجات قدرت این کشور حضور داشتند، گشوده شد. اما این فقط صدام حسین و سرنوشت او نیست که قابل تامل است. سرنوشت خاندان صدام۱- صدام حسین: ۳۰ دسامبر ۲۰۰۶ بعد از ۵ ماه از صدور حکم اعدامش توسط دادگاه جنایی عراق به دار آویخته شد. ۳- زنان صدام: صدام حسین ۳ زن داشت که مشهورترین آنها ساجده خیرالله دختر دایی‌اش بود. به گفته حریر که پدرش حسین کامل توسط صدام حسین به فجیع‌ترین شکل ممکن کشته شده، صدام حسین ۱۵ نوه دارد که برخی از آنها در اردن زندگی می‌کنند، مادرش رغد و خاله‌اش رنا هم در همین کشور هستند اما مادر بزرگش و خاله کوچکش ساکن قطرند.

فیلم | عجیب‌ترین دزدی در بالاشهر تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
ایرناایرنا11 ساعت قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی با «شیخ صباح الخالد الصباح» وزیر امور خارجه کویت در اشاره به اختلافات میان چند کشور عربی با قطر گفت: این اختلافات «به سود منطقه (خاورمیانه) و جهان نیست. وزیر خارجه آمریکا در ادامه در تلاش برای خروج این کشور از انزوا با طرح ادعای مضحک مدعی شد: نیاز داریم کشورهای خلیج فارس درباره چالش‌هایی که هر کدام از این کشورها با آن روبه‌رو هستند با هم همکاری کنند. وی در ادامه گفت: تلاش می‌کنیم به این کشورها کمک کنیم تا مجموعه‌ای از زمینه‌های مشترک را پیدا کنند. همه ما با تهدیدهای مشابهی مواجه هستیم، تهدیدهای القاعده، داعش و جمهوری اسلامی ایران. همه ما به شدت تلاش خواهیم کرد تا مسیری را برای حل اختلاف بین این کشورها پیدا کنیم.
الفالف15 ساعت قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.

اخبار بیشتر