1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

کمک‌های اقتصادی ایران به سازندگی در عراق ادامه می‌یابد

عمار الجبر، استاندار استان صلاح الدین عراق در مراسمی با حضور ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در عراق از ایران برای سرمایه‌گذاری در سامرا دعوت به عمل آورد. او گفت به دلیل وجود حرمین امامین عسکریین این منطقه باید بیشتر مورد توجه دولت مرکزی قرار گیرد. سفیر ایران نیز در ادامه اعلام کرد که جمهوری اسلامی همیشه در کنار کشور دوست و برادر خود عراق خواهد ایستاد و در بازسازی بخش‌های داعش‌زده با این دولت مصرانه همکاری خواهد کرد.

علیرضا کلاهی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی کابل طی گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد کشور ما در زمینه کیفیت تولید و ساخت تجهیزات برق در میان کشورهای جهان سوم یکی از بهترین‌هاست و علی‌رغم تحریم‌ها و بی‌مهری‌ها نسبت به فعالان این حوزه ما توانستیم چراغ صادرات برق به عراق را روشن نگه داریم. او در صحبت‌هایش سفر وزیر برق عراق به ایران و شگفتی او از تکنولوژی پیشرفته ایران در زمینه برق را یادآوری کرد.

سایت خبری

عراق از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه گذاری در سامرا دعوت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
عراق از شرکت‌های ایرانی برای سرمایه گذاری در سامرا دعوت کرد
سامرا - ایرنا - مقامات استان صلاح الدین عراق از شرکت های ایرانی برای فعالیت و سرمایه گذاری در این استان و بویژه شهر مقدس سامرا دعوت کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 'عمار الجبر' استاندار استان صلاح الدین عراق روز سه شنبه در مراسم تجلیل از دست اندرکاران عراقی اربعین در این استان با حضور 'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: امکانات و زیرساخت‌های شهر سامرا و اطراف حرم امامین عسکریین بدلیل بی توجهی‌ها و نیز شرایط امنیتی سالیان گذشته، به هیچوجه شایسته زائران اهل بیت (ع) نیست و تاکنون کمترین توجه در میان عتبات عالیات به این شهر صورت گرفته است.

الجبر گفت: موضوعات فراوانی وجود دارد که در استان صلاح الدین بویژه سامرا باید مورد توجه دولت مرکزی قرار گیرد اما این امر کافی نیست و ما از شرکت‌های ایرانی دعوت می‌کنیم در بخش زیرساخت و سایر فعالیت‌های اقتصادی در این استان و شهر سامرا حضور یابند.

استاندار صلاح الدین افزود: وضعیت زیرساخت‌ها و خدمات در سامرا باید به گونه‌ای ارتقا یابد که زائران با فراغ بال چند روز اقامت داشته باشند و دولت محلی برای تحقق این امر جدی است.

وی گفت: استان صلاح الدین از خطر تروریسم رهایی یافته است و عناصر باقیمانده تروریست‌ها نیز با همکاری نیروهای امنیتی و مردم از بین خواهد رفت و اقدامات جدی برای توسعه این منطقه آغاز شده و با قدرت ادامه خواهد یافت.

در این نشست تعدادی دیگر از مسئولان استان و سران عشائر نیز طی سخنانی ضمن قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از کشورشان در مبارزه با داعش خواستار مشارکت بیش از پیش ایران در مرحله بازسازی عراق شدند.

'ایرج مسجدی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز در این نشست با اهدای لوح تقدیر و صنایع دستی ایرانی از فعالان حوزه مراسم اربعین قدردانی کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بعنوان رئیس ستاد اربعین کشور در بخش عراق، همه ساله با حضور در شهرها و محورهای استقبال و خدمت رسانی از زائران میلیونی اربعین از فعالان این حوزه قدردانی می‌کند.

خاورم *۲**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

سفیر ایران: مشارکت در بازسازی عراق بطور جدی آغاز شده است

ایرناخبرگزاری ایرنا
سفیر ایران: مشارکت در بازسازی عراق بطور جدی آغاز شده است
سامرا - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد گفت که مشارکت ایران در بازسازی عراق بطور جدی آغاز شده و تهران در این موضوع کاملا مصمم است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، 'ایرج مسجدی' در جمع رئیس و اعضای شورای شهر بلد (صلاح الدین) گفت: ایران همانطور که در زمان جنگ با داعش در کنار ملت و دولت برادر و دوست خود عراق بود در بازسازی شهرهای داعش زده نیز مصمم است.

وی با تاکید بر این که هیچ عاملی نمی‌تواند دو ملت ایران و عراق از یکدیگر جدا کند گفت: شرکت‌های ایرانی مشارکت در بازسازی و تقویت زیرساخت‌های عراقی را آغاز کرده‌اند و این روند به طور جدی ادامه خواهد یافت.

مسجدی به سفر اخیر وزیر برق عراق به تهران و توافقات بعمل آمده اشاره کرد و گفت: بر اساس این توافقات و با تلاش شرکت‌های ایرانی، بحران کمبود شدید برق عراق در یک بازه زمانی سه تا چهار ساله کاملا برطرف خواهد شد.

وی که برای قدردانی از مسئولان محلی فعال در برگزاری مراسم اربعین حسینی در این شهر حضور یافته است، در پاسخ به سوال یکی از اعضای شورای شهر بلد درباره تلاش آمریکا برای تخریب روابط ایران و عراق گفت: هیچ قدرتی توان چنین کاری را ندارد. آمریکا نمی‌خواهد ملت‌های مسلمان با عزت و قدرتمند باشند و به خود و قدرت جوانانشان تکیه کنند.

سفیر ایران افزود: آمریکا از قدرت کشورهای اسلامی و توان مقاومت و دفاع آنها می‌ترسد و همه فشارها و توطئه‌های امروز علیه ایران به همین دلیل است.

مسجدی گفت: ما با تکیه بر خداوند و همت ملت خود و توانمندی هایی که جوانان ایجاد کرده‌اند، از هیچ قدرتی نمی‌هراسیم و به حمایت از ملت‌های مسلمان و مظلوم ادامه خواهد داد.

در این نشست سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با اهدای لوح تقدیر و صنایع دستی ایرانی از فعالان حوزه مراسم اربعین قدردانی کرد.

رئیس و برخی از اعضای شورای شهر بلد نیز در این نشست طی سخنانی با قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران، خواستار گسترش همکاری‌های اقتصادی و حضور شرکت‌های ایرانی در این شهر شدند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد بعنوان رئیس ستاد اربعین کشور در بخش عراق، همه ساله با حضور در محورهای استقبال و خدمت رسانی از زائران میلیونی اربعین از آنان قدردانی می‌کند.

خاورم *۲**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

سهم ۱۰ درصدی ایران از بازار ۱۱۰ میلیارد دلاری برق عراق

ایلناخبرگزاری ایلنا
سهم ۱۰ درصدی ایران از بازار ۱۱۰ میلیارد دلاری برق عراق
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: در عراق بحث رقابت شرکت‌ها مطرح نیست بلکه رقابت دولت‌ها است و باید آنها از ما حمایت کنند اکنون سهم ما از بازار 115 میلیاردی این کشور تنها 10 درصد است و باید با یک برنامه‌ریزی مدون تا سال 2030 سهم خود را حداقل به 30 درصد افزایش دهیم.

سهم ۱۰ درصدی ایران از بازار ۱۱۰ میلیارد دلاری برق عراق - 1

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی کابل در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص سفر لوی خطیب وزیر برق عراق به ایران و نقش بخش خصوصی گفت: کشور ما جزو معدود کشورهای جهان سوم است که از بالاترین کیفیت در تولید و ساخت تجهیزات برق برخوردار است و در کلاس جهانی مطرح است.

علیرضا کلاهی ادامه داد: علیرغم بی‌مهری‌های چند سال اخیر نسبت به تولیدکنندگان و فعالان این حوزه اما همچنان توانستیم چراغ این صنعت را در حوزه صادرات روشن نگه داریم که نمونه بارز آن در سفر وزیر برق عراق به ایران بود به طوری که ایشان از این همه پیشرفت وتکنولوژی که در کشور داریم ابراز تعجب کردند.

وی ادامه داد: وزیر برق عراق گفت پس از سقوط صدام این کشور ۱۱۵ میلیارد دلار در بخش برق هزینه کرده و تنها ۱۵هزار مگاوات برق دارد در حالی که ما در چند ده سال گذشته یک چندم این مبلغ را هزینه کردیم و توانستیم زیرساخت‌های باکیفیت برای کشور ایجاد کنیم و رتبه ۱۷ تولید برق در جهان را دارا هستیم حتی الان کشورهای منطقه ترجیح می‌دهند که تجهیزات مورد نیاز خود را به جای خرید از غول‌های جهانی همچون زیمنس و سایر کشورهای غربی از ایران تامین کنند.

وی افزود: این درحالی است که به دلیل تحریم‌ها ما شریک خارجی نداشتیم اما چون این صنعت بالغ است و مانند الکترونیک هر روز فن آوری جدیدی ساخته نمی‌شود توانستیم با مهندسی معکوس خود را در سطح اول جهانی قرار دهیم از طرف دیگر مواد اولیه این صنعت همچون مس و پلیمر در کشور تولید می‌شود و در سطح نیروی متخصص از وضعیت خوبی برخوردار هستیم به طوری که چند سال پیش رئیس دپارتمان برق دانشگاه استنفورد اعلام کرد که برترین دانشجوهای این رشته از دانشگاه امیرکبیر و شریف هستند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: در دولت مرحوم هاشمی در زمان صدارت آقای زنگنه طرح خودکفایی در صنعت برق اجرا شد و امروز پیشرفت ما به سبب همان سیاست‌ها است کاری که زنگنه در نفت برای بومی سازی این صنعت آغاز کرد که متاسفانه به دلیل برخی مشکلات به سرانجام نرسید.

وی با اشاره به صادرات خدمات فنی و مهندسی در این حوزه گفت: ۵۰ درصد صادرات در این حوزه مربوط به صنعت برق است ضمن آنکه تفاوت بسیاری با سایر صنایع دارد به طور مثال در جاده سازی نهایتا چند مهندس و نقشه به کشور مقصد می‌روند اما در این صنعت علاوه بر متخصصین، کابل برق، توربین، تابلو و ترانس هم صادر می‌شود ضمن آنکه قراردادهای تامین و نگهداری برای چندین سال منعقد می‌شود.

وی در خصوص بازار عراق گفت: در عراق بحث رقابت شرکت‌ها مطرح نیست بلکه رقابت دولت‌ها است و باید آنها از ما حمایت کنند اکنون سهم ما از بازار ۱۱۵ میلیاردی این کشور تنها ۱۰ درصد است و باید با یک برنامه‌ریزی مدون تا سال ۲۰۳۰ سهم خود را حداقل به ۳۰ درصد افزایش دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

داستان سورنا، سردار مقتول / نخستین جنگ میان ایران و روم (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
سورنا، سردار ایرانی در این جنگ بود. کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری - «مارکوس لیسینیوس کراسوس» سردار بزرگ روم، از رود فرات در سوریه امروز که گذشت، پا به قلمروی تازه‌ای گذاشت. او از خیانت ارمنستان آگاه شده و همزمان پیشروی سپاه روم را می‌دید. پس سپاه ایران را به دو بخش تقسیم کرد تا بخشی به ارمنستان رفته و بخش دیگر مقابل روم بایستد. سپاه روم در تعقیب آن‌ها، وارد دشتی می‌شود که ۹ هزار کماندار اشکانی از هر سو آن‌ها را تیرباران می‌کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
جواد طباطبایی علیه خاتمیسید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! ضرورت تحقق برجام داخلیمحمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
عادل الجبیر گفته عربستان برای جلوگیری از جنگ، تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفتعربستان سعودی ضمن تاکید بر اینکه خواهان جنگ در منطقه نیست، ضمن انتقاد شدید از ایران، از سران کشورهای عرب برای بررسی اوضاع خلیج فارس دعوت کرده است. هفته گذشته، در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد. در پی انفجار در این چهار نفتکش، وزارت امور خارجه ایران خواستار تحقیقات مستقل در این زمینه شده بود. هفته گذشته همچنین عربستان سعودی گزارش کرد که چند پهپاد حامل مواد منفجره به خطوط لوله نفتی این کشور حمله کرده و خساراتی بر جای گذاشته‌اند. عربستان خواهان جنگ نیستآژانس خبری سعودی در گزارش دیگری در روز یکشنبه، اظهارات عادل الجبیر، وزیر مشاور سعودی در امور خارجه را در مورد حوادث اخیر در خلیج فارس منتشر کرده است.

اخبار بیشتر