گزارش سفر لاریجانی به چین
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

گزارش سفر لاریجانی به چین

گزارش لاریجانی از سفر به چین و ژاپن در جلسه غیررسمی مجلس

ایلناخبرگزاری ایلنا
گزارش لاریجانی از سفر به چین و ژاپن در جلسه غیررسمی مجلس
یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: رئیس مجلس خبر از ادامه ارتباطات دوجانبه بین ایران، چین و ژاپن داد و سفر خود را به این دوکشور موفقیت‌آمیز خواند.

گزارش لاریجانی از سفر به چین و ژاپن در جلسه غیررسمی مجلس - 2

علیرضا رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره جلسه غیر رسمی امروز پنج شنبه ۲ اسفندماه مجلس شورای اسلامی، گفت: علی لاریجانی گزارشی از سفر به کشورهای چین و ژاپن و دیدارهایش با مسئولان این کشورها به نمایندگان ارائه کرد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رییس مجلس در این جلسه بیان کرد که این دیدارها بسیار موفقیت‌آمیز بوده و رایزنی‌های مهمی انجام شده و ارتباطات دوجانبه با این کشورها ادامه می‌یابد.

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: نگاه ایران و چین در مسایل بین المللی مانند صلح مشابه است

ایرناخبرگزاری ایرنا
لاریجانی: نگاه ایران و چین در مسایل بین المللی مانند صلح مشابه است
پکن- ایرنا- « علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی که به دعوت همتای چینی خود به پکن سفر کرد، اظهار داشت: نگاه جمهوری اسلامی ایران و چین در خیلی از مسایل مهم بین المللی از جمله صلح خیلی مشابه است.

«علی لاریجانی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: دوستان چینی در زمینه همکاری‌های اقتصادی و سایر بخش‌ها، علاقه مند به همکاری با ایران هستند و از این جهت همفکر هستیم.

وی زمینه‌های همکاری‌های ایران و چین را بی شمار خواند و گفت: دو کشور در چارچوب ابتکار «یک جاده - یک کمربند» رییس جمهوری چین که بر یک منطق درست استوار است و باعث توسعه چین و همچنین سایر کشورهای این مسیر می‌گردد دارای زمینه‌های مهم همکاری هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به دلیل اهمیت این طرح مهم (یک جاده - یک کمربند) تعدادی از کشورهای ماجراجو مخالف آن هستند، افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ظرفیت‌های منحصر بفرد خود در زمینه‌های مختلف مانند حوزه‌های راه، زیرساخت، انرژی را در اختیار چین قرار دهد.

لاریجانی تمرکز طرح 'یک جاده - یک کمربند' را ارتقاء توسعه زیرساخت‌های اساسی جوامع به عنوان اساسی‌ترین نیاز توسعه کنونی بشریت عنوان و خاطرنشان کرد: درباره مشارکت و نحوه همکاری ایران در این طرح با مقام‌های چین به صورت مفصل بحث کردیم.

وی اظهارداشت: در دیدار با مقامات چین، در مورد مسایل سیاسی منطقه، مبارزه با تروریسم و رایزنی هایی که لازم است برای ایجاد صلح در منطقه صلح صورت گیرد گفت و گوهای سازنده‌ای داشتیم.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در ادامه سفر رییس جمهوری چین به ایران که در اسفند سال ۹۴ صورت گرفت وهمکاری‌های بلند مدت و استراتژیک پیگیری شد این سفر بیشتر جنبه عملیاتی پیگیری موضوع را داشت.

لاریجانی در مورد جزییات سفرش به چین گفت: این سفر سه روزه و فشرده با حضور تعدادی از اعضای دولت، روسای کمیسیون‌های بودجه و انرژی مجلس و بخش‌های دیگر مانند نظامی و امنیتی صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در این سفرهرکدام از مقامات ایرانی با همتایان خود دیدار و گفت و گو کردند و در زمینه برنامه‌های مختلف و ثابت دو کشور از جمله حوزه‌های انرژی، نفتی، بانکی، فرهنگی و صنعتی صحبت کردند و نظرات خودشان را با همتایان چینی به مشارکت گذاشتند.

رییس مجلس شورای اسلامی که در این سفر با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین و 'لی جان شو' رییس کنگره ملی خلق چین دیدار و گفت و گو کرد، گفت: در این سفر و در دیدار با مقامات چین، بر تقویت روابط دو کشور تاکید شد.

لاریجانی شامگاه چهارشنبه به وقت چین، پکن را به مقصد تهران ترک کرد.

**آساق**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: ایران برای گسترش همکاری‌ها با چین آمادگی دارد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
لاریجانی: ایران برای گسترش همکاری‌ها با چین آمادگی دارد
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایران برای استفاده از ظرفیت‌های پارلمانی با کشور چین در جهت تحقق و نقش‌آفرینی مشترک آمادگی دارد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که به چین سفر کرده است، با رئیس، اساتید و دانشجویان دانشگاه «رنمین» این کشور دیدار و در جمع آنها سخنرانی کرد.لاریجانی: ایران آماده تقویت روابط با چین استلاریجانی: ایران و چین همیشه ارتباطات نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند

متن کامل سخنرانی لاریجانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای لیو وی (Liu Wei)

رئیس محترم دانشگاه رنمین، عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

سلام علیکم

در ابتدا لازم می‌دانم مراتب خرسندی خود را از حضور در جمع فرهیختگان و اندیشمندان محترم چینی در دانشگاه رنمین ابراز نمایم و عید فانوس را به شما تبریک می‌گویم. همچنین آغاز سال جدید چینی، هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین و چهلمین سالگرد اصلاحات و گشایش اقتصادی در چین را به نمایندگی از ملت شریف ایران به شما و ملت چین تبریک عرض می‌نمایم. امیدوارم در دهه جدید از اصلاحات و گشایش همه‌جانبه، شاهد موفقیت و سعادتمندی روزافزون ملت چین و ملت‌های جهان باشیم.

حضار محترم

برخی از کشورهای در حال حاضر تلاش می‌کنند جهان را به سمتی پیچیده و خطرناک سوق دهند تا لرزه بر پایه‌های صلح و ثبات جهانی بیندازند. آنان به دنبال تحمیل الگوهای منسوخ شده تاریخی به ملت‌های متمدن در قرن ۲۱ و تحمیل خواست خودخواهانه خود به دیگر ملت‌ها با هر بهایی هستند، به آسانی به حاکمیت حقوق و مقررات بین‌المللی بی‌اعتنایی می‌کنند و چندجانبه‌گرایی را که زائیده از چندین قرن تجربه خردجمعی است، تخریب می‌نمایند.

قدرت‌های مدعی با انکار حق تعیین سرنوشت ملت‌ها و مداخله در امور داخلی آنان، حاکمیت ملی کشورهای مختلف جهان را به چالش کشیده و با استفاده ابزاری از پدیده‌های شوم نظیر تروریزم، حمایت از افراط‌گرایی، کودتا و توسل ریاکارانه به استانداردهای بین‌المللی، بی‌ثباتی و هرج و مرج را برای این مناطق به ارمغان می‌آورند. ضمن آنکه از مسئولیت‌پذیری اقدامات خود در قبال سایر ملت‌ها فرار کرده و الگوی برد- باخت را در مناسبات اقتصادی با دیگران دنبال می‌کنند و به منافع متقابل و بهر‌ه‌مندسازی اقتصادی سایر ملل هیچ باوری ندارند.

اما یافتن راه‌حل و ایجاد گشایش برای برون‌رفت از شرایط بغرنج ایجاد شده که توسط قدرت‌های سلطه‌گر به‌وجود آمده، برای ملت‌های متمدن و باستانی نیز ممکن است، زیرا آنان با رجوع به اصالت تاریخی و تمدن غنی خود می‌توانند راهکارهای درستی را به بشریت عرضه می‌کنند. نمونه‌های تاریخی فراوانی برای اثبات این ادعا وجود دارد که قدرت‌های مدعی جهانی باید به مطالعه دقیق آن بپردازند تا به وزن و جایگاه تاریخی ملت‌های متمدنی نظیر چین و ایران پی ببرند. احیای روح راه ابریشم باستانی در قالب ابتکار کمربند- راه توسط ملت متمدن و بزرگ چین برای ملت‌های قرن ۲۱ نمونه ارزشمندی از این واقعیات تاریخی و ارمغانی مبارک برای دیگر ملت‌هاست.

عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

در یک نگاه اجمالی به فلسفه سیاسی در دوران گذشته پی می‌بریم که:

1. تفکر مارکسیستی تئوری صلح را در نظریه برابری اقتصادی می‌دانست و چون رقابت جزو سرشت انسان‌ها است و این نظریه توجهی به این خواست بشری ننمود، عملا توفیقی در ایجاد صلح و توسعه واقعی نیافت.

2. در تفکر لیبرالیسم به رقابت توجه شد اما از آنجا که نیات سلطه‌گرانه و استعماری را در پناه لیبرالیسم دنبال کردند و دولت حداقلی امکان هدایت مطلوب اقتصادی به سوی عدالت را نیافت، دچار چالش گردید، که نمونه‌های این چالش‌های مردمی را در کشورهای مهد لیبرالیسم مشاهده می‌کنید.

3. نظریه کمربند - راه آن‌گونه که من از کتاب آقای «شی‌جین پینگ» رئیس محترم چین متوجه شدم، صلح جهانی را در بستر توسعه همه‌جانبه و رقابت‌پذیری برای همه ملت‌ها دنبال می‌کند و چون توسعه چین را با توسعه سایر ملت‌ها گره می‌زند از ظرفیت بالایی در ایجاد صلح برخوردار است.

4. گرچه آمریکا با همه توان دنبال شکست این نظریه است، اما برعکس به نظر من این نظریه توانایی شکست رفتارهای ماجراجویانه آمریکا را دارد چون سایر ملت‌ها را شریک این راه قرار می‌دهد.

ابتکار کمربند- راه یادآور روح راه ابریشم باستانی است که بر پایه «صلح، همکاری، گشایش، فراگیری، آموزش و سود متقابل» بنا نهاد شده و شکوه تاریخی ایجاد شده برای ملت‌های مسیر کمربند- راه را تداعی می‌کند. راه ابریشم باستانی از طریق برطرف‌سازی نیازهای معیشتی و اجتماعی ملل، برقراری گفت‌وگو و مفاهمه میان ملت‌ها و انجام سفرهای بازرگانان، به صلح جهانی و رشد تجاری و تقویت پیوندهای مردمی و همزیستی مسالمت‌آمیز بشری کمک شایسته کرده، به‌گونه‌ای که تمدن ایجاد شده بشری در عصر راه ابریشم به میراث مشترک بشری تبدیل شده و امروزه مایه مباهات بشریت شده است.

امروز ابتکار کمربند- راه با محوریت ۳ اصل مهم «رایزنی‌های مشترک، منافع مشترک، نقش‌آفرینی مشترک» به برقراری اتصالات و همکاری همه‌جانبه میان ملت‌ها، تأکید بر حاکمیت قانون و حمایت از چندجانبه‌گرایی، تأمین منافع مقابل و همکاری‌های سودمند برد-برد اهتمام ورزیده و پاسخی شایسته به نیازهای عصر کنونی می‌دهد.

در حالیکه برخی از قدرت‌های مدعی جهانی هیچ تلاش واقعی برای توسعه و ثبات ملت‌های در حال توسعه و یا کمتر توسعه‌یافته نمی‌کنند و صرفا به تبلیغات و شعارهای سیاسی بسنده می‌کنند اما کمربند- راه بر نیازهای واقعی ملت‌ها متمرکز شده و به ارتقاء توسعه زیرساخت‌های اساسی جوامع به عنوان اساسی‌ترین نیاز توسعه‌ای کنونی بشریت همت گمارده است. جهانیان نیز به خوبی به سودمندی متقابل این ابتکار پی برده و به نحو شایسته‌ای وارد این ابتکار شده‌اند.

در دنیایی که برخی از قدرت‌های بزرگ با انکار فهم و درک دیگر ملت‌ها به دنبال استیلاء فکری و ارزشی خود بر دیگران هستند و سعی دارند تا تبعیت از به اصطلاح ارزش‌های خود را به عنوان الگوی توسعه‌یافتگی سایر جوامع تجویز نمایند، سعدی شاعر بلند آوازه ایرانی در قرن ۷ نیز به خوبی بدان اشاره کرده و بیت معروف «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند» را سروده و مسئولیت‌پذیری انسان‌ها نسبت به همدیگر و سرشت و سرنوشت مشترک بشری را به همگان متذکر شده است.

حضار محترم

در اینجا مایلم تا در بیان اهمیت و جایگاه روح راه ابریشم نزد جمهوری اسلامی ایران به نکاتی اشاره کنم:

1- توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام که به تائید شورای امنیت سازمان ملل متحده رسیده و حاصل مذاکرات طولانی مدت با طرف‌های این توافق منجمله دولت چین است، بارزترین نمادی است که پایبندی عمیق جمهوری اسلامی ایران به روح راه ابریشم و احترام به چندجانبه‌گرایی را نشان می‌دهد چرا که تاکنون ۱۳ بار پایبندی کامل ایران به تعهدات خود توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به اثبات رسیده است. متأسفانه ایالات متحده آمریکا با بهانه‌هایی ماجراجویانه از عمل به تعهدات خود در این توافق فرار کرده و با خروج خود از برجام، گستاخانه سایر طرف‌ها را نیز به ارتکاب چنین عملی تشویق می‌کند. هر چند که طرف‌های برجام از پذیرش خواسته نامشروع آمریکا امتناع کردند و به حفظ برجام اهتمام ورزیدند، اما جمهوری اسلامی ایران انتظاری به حق و مشروع از طرف‌های دیگر برجام دارد تا آنان نیز در جهت حفظ این توافق و رعایت چندجانبه‌گرایی، به‌طور کامل و متوازن به تعهدات خود عمل کنند و هرگز زیر بار زورگویی زورگویان نروند.

2- جمهوری اسلامی ایران قویا از اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها، حفظ حاکمیت ملی کشورها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تبعیت کرده و از آن حمایت می‌کند، اما متأسفانه ایالات متحده آمریکا در اشکال مختلف نظیر حمایت از تروریست‌های بین‌المللی و افراط‌گرایی در تلاش برای سرنگونی دولت‌های مستقل و تحمیل رژیم‌های نامشروع در مناطق مختلف جهان می‌نماید. مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها، خطری جدی است.

3- در چهل سال پیش، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام‌خمینی ریشه سلطنت فاسد و آمریکایی را کند و آمریکا را از ایران بیرون کرد، تئوری امام زندگی مسالمت‌آمیز ملت‌ها و حمایت از صلح و دفاع از مظلومان بود، مقابله ایران با تروریست‌های آدم‌کش که به درخواست دولت عراق و سوریه صورت پذیرفت و خوشبختانه امروز با ضربه‌های جدی دچار از هم پاشیدگی شده است به جهت ایجاد صلح و دفاع از انسان‌های مظلوم بود که با تدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق یافت.

اما کیست که نداند، پشتوانه اصلی جریان تروریستی، ایالات متحده است که سال‌ها افغانستان، عراق و سوریه و سایر کشورها را دچار به‌هم‌ریختگی امنیتی نمود. البته برخی کشورهای منطقه نیز دچار این وسوسه فریبکارانه شدند. اما جمهوری اسلامی از ابتدای بحران در این کشورها به عنوان یک کشور مسئولیت‌پذیر از راه‌حل سیاسی حمایت نمود، امروز رژیم صهیونیستی اسرائیل که نمی‌توان نام دولت بر آن نهاد، بلکه به یک بروکراسی شر شباهت بیشتری دارد، ماجراجویانه دنبال آشوب در منطقه خاورمیانه است تا حقوق ملت مظلوم فلسطین را تحت عنوان معامله بزرگ دروغین آمریکایی قرن پایمال نماید. مقابله با این‌گونه اقدام شیطانی نیازمند حرکت دسته جمعی برای مقابله با آن است در غیر اینصورت صلح و ثبات بین‌المللی به طور جدی به مخاطره خواهد افتاد.

زیرا متأسفانه ایالات متحده آمریکا با اتخاذ رویکردی خصمانه نسبت به سایر ملت‌ها در اشکال مختلف اقتصادی نظیر اعمال تحریم‌های یک‌جانبه غیرقانونی و فراسرزمینی و اعمال تعرفه‌های تجاری بر محصولات صادراتی کشورها، به دنبال ضربه زدن به دیگر ملت‌ها، منجمله مردم متمدن چین و ایران است که البته موفق نخواهد شد، زیرا در قرن ۲۱ یک‌جانبه‌گرایی لجام‌گسیخته نزد ملت‌ها، به‌ویژه مردم تمدن‌ساز چین و ایران غیرقابل پذیرش بوده و هرگز آن را نخواهند پذیرفت.

عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ارتقاء صلح، توسعه پایدار و سعادتمندی ملت‌ها و حل و فصل اختلافات به شیوه‌ای مسالمت‌آمیز از طریق گفت‌وگو و رایزنی‌های مشترک می‌باشد و به سهم خود طی ۴ دهه گذشته بیشترین کمک و نقش‌آفرینی را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایفا کرده است.

ما آمادگی کامل داریم تا ظرفیت‌های منحصربه فرد کشورمان در حوزه‌های مختلف همکاری‌های کمربند- راه نظیر حوزه‌های اتصالاتی، زیرساختی، انرژی و غیره را در اختیار کشور دوست چین قرار دهیم تا با هم‌افزایی یکدیگر به سمت ساخت مشترک کمربند- راه و ایجاد جامعه‌ای با سرنوشت مشترک بشری حرکت کنیم. همچنین به نیابت از ملت و نمایندگان مردم ایران، آمادگی مجلس شورای اسلامی ایران برای استفاده از ظرفیت‌های پارلمانی دو کشور ایران و چین برای تحقق و نقش‌آفرینی مشترک در همکاری‌های کمربند- راه را اعلام می‌نمایم.

از دوست و همکار گرامی جناب آقای لی جن شو، رئیس محترم کنگره خلق چین که با دعوت و پذیرایی کریمانه خود فرصت مصاحبت با شما فرهیختگان را نیز فراهم نمودند، سپاسگزارم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله و برکاته

خواندن خبر در سایت منبع

لاریجانی: طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند

ایرناخبرگزاری ایرنا
لاریجانی: طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود عمل کنند
پکن - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی در پکن گفت: هرچند طرف های برجام از پذیرش خواسته نامشروع آمریکا امتناع کرده و به حفظ برجام اهتمام ورزیده اند اما از آنها انتظار داریم در حفظ این توافق و رعایت چندجانبه گرایی، به طور کامل و متوازن به تعهدات خود عمل کنند و زیربار زور نروند.

به گزارش ایرنا «علی لاریجانی» روز سه شنبه در دانشگاه رنمین پکن و در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه با اشاره به اینکه تاکنون ۱۳ بار پایبندی کامل ایران به تعهدات خود توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی به اثبات رسیده است، تاکید کرد آمریکا با بهانه هایی ماجراجویانه از عمل به تعهدات خود در این توافق فرار کرده و با خروج خود از برجام، گستاخانه سایر طرف‌ها را نیز به ارتکاب چنین عملی تشویق می‌کند.

به گفته وی جمهوری اسلامی ایران قویا از اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها، حفظ حاکمیت ملی کشورها و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تبعیت کرده و از آن حمایت می‌کند اما متاسفانه آمریکا در اشکال مختلف نظیر حمایت از تروریست‌های بین المللی و افراط گرایی در تلاش برای سرنگونی دولت‌های مستقل و تحمیل رژیم‌های نامشروع در مناطق مختلف جهان می‌نماید و مداخله آمریکا در امور داخلی کشورها، خطری جدی است.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۴۰ سال پیش، انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) ریشه سلطنت فاسد و آمریکایی را کند و آمریکا را از ایران بیرون کرد، افزود: تئوری امام زندگی مسالمت‌آمیزملت‌ها و حمایت از صلح و دفاع از مظلومان بود.

به گفته وی مقابله ایران با تروریست‌های آدم کش که به درخواست دولت عراق و سوریه صورت پذیرفت و خوشبختانه امروز با ضربه‌های جدی دچار ازهم‌پاشیدگی شده است به جهت ایجاد صلح و دفاع از انسان‌های مظلوم بود که باتدبیر رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تحقق یافت.

رییس مجلس شورای اسلامی، آمریکا را پشتوانه اصلی جریان تروریستی معرفی کرد که سال‌ها افغانستان، عراق و سوریه و سایر کشورها را دچار به‌هم‌ریختگی امنیتی کرده است.

به گفته وی برخی کشورهای منطقه نیز دچار این وسوسه فریبکارانه شده‌اند. اما جمهوری اسلامی از ابتدای بحران در این کشورها به ‌عنوان یک کشور مسئولیت‌پذیر از راه حال سیاسی حمایت نمود.

لاریجانی افزود: امروز رژیم صهیونیستی اسرائیل که نمی‌توان نام کشور بر آن نهاد، بلکه به یک بروکراسی شر شباهت بیشتری دارد، ماجراجویانه دنبال آشوب در منطقه خاورمیانه است تا حقوق ملت مظلوم فلسطین را تحت عنوان معامله بزرگ دوغین آمریکایی قرن پایمال نماید.

او گفت: مقابله با این گونه اقدام شیطانی نیازمند حرکت دستجمعی برای مقابله با آن است در غیراین صورت صلح و ثبات بین المللی به طور جدی به مخاطره خواهد افتاد.

وی افزود: آمریکا با اتخاذ رویکردی خصمانه نسبت به سایر ملت‌ها در اشکال مختلف اقتصادی نظیر اعمال تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی و فراسرزمینی و اعمال تعرفه‌های تجاری بر محصولات صادراتی کشورها، قصد ضربه زدن به دیگر ملت‌ها منجمله مردم متمدن چین و ایران است البته موفق نخواهد شد.

به گفته وی در قرن ۲۱ یکجانبه گرایی لجام گسیخته نزد ملت‌ها بویژه مردم تمدن ساز چین و ایران غیرقابل پذیرش بوده و هرگز آن را نخواهند پذیرفت.

او گفت: سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ارتقاء صلح، توسعه پایدار و سعادتمندی ملت‌ها و حل و فصل اختلافات به شیوه‌ای مسالمت آمیز از طریق گفتگو و رایزنیهای مشترک می‌باشد و به سهم خود طی ۴ دهه گذشته بیشترین کمک و نقش آفرینی را در عرصه‌های منطقه یی و بین المللی ایفا کرده است.

او افزود: ما آمادگی کامل داریم تا ظرفیت‌های منحصر بفرد کشورمان در حوزه‌های مختلف همکاری‌های کمربند- راه نظیر حوزه‌های اتصالاتی، زیرساختی، انرژی و غیره را در اختیار کشور دوست و برادر چین قرار دهیم.

لاریجانی همچنین به نیابت از ملت و نمایندگان مردم ایران آمادگی مجلس شورای اسلامی ایران برای استفاده از ظرفیت‌های پارلمانی دو کشور ایران و چین برای تحقق و نقش آفرینی مشترک در همکاری‌های کمربند- راه را اعلام کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: برخی کشورها در حال حاضر تلاش می‌کنند جهان را به سمتی پیچیده و خطرناک سوق دهند تا لرزه بر پایه‌های صلح و ثبات جهانی بیندازند.

به گفته وی آنان به دنبال تحمیل الگوهای منسوخ شده تاریخی به ملت‌های متمدن در قرن ۲۱ و تحمیل خواست خودخوانه خود به دیگر ملت‌ها با هر بهایی هستند و به آسانی به حاکمیت حقوق و مقررات بین المللی بی اعتنایی و چندجانبه گرایی را که زائیده چندین قرن تجربه خردجمعی است، تخریب می‌کنند.

لاریجانی افزود: قدرت‌های مدعی با انکار حق تعیین سرنوشت ملت‌ها و مداخله در امور داخلی آنان، حاکمیت ملی کشورهای مختلف جهان را به چالش کشیده و با استفاده ابزاری از پدیده‌های شوم نظیر تروریزم، حمایت از افراط گرایی، کودتا و توسل ریاکارانه به استانداردهای بین المللی، بی ثباتی و هرج و مرج را برای این مناطق به ارمغان می‌آورند.

به گفته وی این کشورها ضمن آنکه از مسئولیت پذیری اقدامات خود در قبال سایر ملت‌ها فرار کرده و الگوی برد - باخت را در مناسبات اقتصادی با دیگران دنبال می‌کنند به منافع متقابل و بهره مند سازی اقتصادی سایر ملل هم هیچ باوری ندارند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با این وجود یافتن راه حل و ایجاد گشایش برای برون رفت از شرایط بغرنج ایجاد شده توسط قدرت‌های سله‌گر، برای ملت‌های متمدن و باستانی ممکن است و آنان می‌توانند با رجوع به اصالت تاریخی و تمدن غنی خود، راهکارهای درستی را به بشریت عرضه کنند.

لاریجانی با بیان اینکه نمونه‌های تاریخی فراوانی برای اثبات این ادعا وجود دارد که قدرت‌های مدعی جهانی باید به مطالعه دقیق آن بپردازند از چین و ایران به عنوان دو کشوری یاد کرد که کشورهای دیگر باید به وزن و جایگاه تاریخی آنها پی ببرند.

رییس مجلس شورای اسلامی از احیای روح راه ابریشم باستانی در قالب ابتکار کمربند - راه توسط ملت متمدن و بزرگ چین به عنوان نمونه‌ای از این واقعیات تاریخی یاد کرد.

لاریجانی با اشاره به اینکه تفکرات مارکسیستی و لیبرالیسم هر کدام به دلایلی توفیقی در ایجاد صلح و توسعه نداشتند افزود: بر خلاف دو نظریه مذکور، نظریه یک جاده - یک کمربند 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین، صلح جهانی را در بستر توسعه همه‌جانبه و رقابت‌پذیری برای همه ملت‌های دنبال می‌کند و چون توسعه چین را با توسعه سایر ملت‌ها گره می‌زند از ظرفیت بالایی در ایجاد صلح برخوردار است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد گرچه آمریکا با همه توان دنبال شکست این نظریه است اما به نظر من این نظریه توانایی شکست رفتارهای ماجراجویانه آمریکا را دارد چون سایر ملت‌ها را شریک این راه قرار می‌دهد.

او ابتکار کمربند - راه را یادآور روح راه ابریشم باستانی عنوان کرد که بر پایه 'صلح، همکاری، گشایش، فراگیری، آموزش و سود متقابل' بنا نهاد شده و شکوه تاریخی ایجاد شده برای ملت‌های مسیر کمربند- راه را تداعی می‌کند.

لاریجانی تاکید کرد: راه ابریشم باستانی از طریق برطرف سازی نیازهای معیشی و اجتماعی ملل، برقراری گفت و گو و مفاهمه میان ملت‌ها و انجام سفرهای بازرگانان، به صلح جهانی و رشد تجاری و تقویت پیوندهای مردمی و همزیستی مسالمت آمیز بشری کمک شایسته کرده است.

لاریجانی افزود: امروز ابتکار کمربند- راه با محوریت ۳ اصل مهم 'رایزنی‌های مشترک، منافع مشترک، نقش آفرینی مشترک' به برقراری اتصالات و همکاری همه جانبه میان ملت‌ها، تاکید بر حاکمیت قانون و حمایت از چندجانبه گرایی، تامین منافع مقابل و همکاری‌های سودمند برد-برد اهتمام ورزیده و پاسخی شایسته به نیازهای عصر کنونی می‌دهد.

وی گفت: در حالی که برخی از قدرت‌های مدعی جهانی هیچ تلاش واقعی برای توسعه و ثبات ملت‌های در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته نمی‌کنند و صرفا به تبلیغات و شعارهای سیاسی بسنده کرده‌اند کمربند- راه بر نیازهای واقعی ملت‌ها متمرکز شده و به ارتقاء توسعه زیرساخت‌های اساسی جوامع به عنوان اساسی‌ترین نیاز توسعه کنونی بشریت همت گماشته است.

لاریجانی تاکید کرد جهانیان نیز به خوبی به سودمندی متقابل این ابتکار پی برده و به نحو شایسته‌ای وارد این ابتکار شده‌اند.

لاریجانی تصریح کرد: در دنیایی که برخی از قدرت‌های بزرگ با انکار فهم و درک دیگر ملت‌ها به دنبال استیلاء فکری و ارزشی خود بر دیگران هستند و سعی دارند تبعیت از به اصطلاح ارزش‌های خود را به عنوان الگوی توسعه یافتگی سایر جوامع تجویز نمایند، کمربند- راه سعی دارد با برقراری 'اتصالات ذهنی' میان ملت‌ها، راهی برای درک و فهم متقابل مشترک بشری ایجاد کند.

او تاکید کرد: نظریه کمربند-راه از بی مسئولیتی ملت‌ها نسبت یکدیگر فاصله گرفته و بشریت را نسبت به همدیگر مسئولیت پذیر می‌نماید و در مسیر شکل دهی به 'جامعه‌ای با سرنوشت مشترک بشری' حرکت می‌کند.

**آساق**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

عکس/ دیدار لاریجانی با رئیس کنگره خلق چین

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
عکس/ دیدار لاریجانی با رئیس کنگره خلق چین
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۷ در جریان سفر خود به چین با رئیس کنگره خلق چین دیدار و گفت و گو کرد.

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد
ایرنا نوشت: در ادامه سفر هیات عالی رتبه ایرانی به چین،«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی با «لی جانگ شو» رییس کنگره خلق چین دیدار کرد و «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین نیز میزبان «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود بود.

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 1

نسخه اصلی

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 4

نسخه اصلی

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 6

نسخه اصلی

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 8

نسخه اصلی

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 11

نسخه اصلی

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 13

نسخه اصلی

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 15

نسخه اصلی

دیدارهای روز دوم سفر لاریجانی به سرزمین اژدهای زرد - 17

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ورود نفتکش انگلیسی به لنگرگاه بندرعباس

مهرمهر15 ساعت قبل
ایلناایلنا15 ساعت قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.

اقدام رژیم بحرین در استخدام یک عضو القاعده برای ترور شیعیان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دولت بحرین می‌گوید ادعای این عضو سابق القاعده جعلی است. خبرنگار الجزیره انگلیسی گزارش داد سرکوب‌های خشونت آمیز دولت بحرین علیه تظاهرات شیعیان در ماه مارس سال ۲۰۱۱ توجه جهان را به خود جلب کرد. دولت بحرین اعلام کرد در این سرکوب‌ها ۳۵ نفر کشته و هزاران تن دیگر دستگیر شدند. یک عضو سابق القاعده می‌گوید دولت بحرین او را برای ترور اعضای شیعه مخالف استخدام کرده بود. "صالح می‌گوید با اعضای القاعده در عربستان سعودی تماس گرفت تا افراد کهنه کار برای انجام این عملیات به بحرین اعزام شوند. «محمد ابولفاسی فعال حقوق بشر در سخنانی گفت:» پادشاه بحرین می‌خواهد بر اساس اختلافات فرقه‌ای، بین شیعیان و سنی‌ها اختلاف ایجاد کند تا مسئولیت اوضاع را بر عهده نگیرد.

آمریکایی‌ها از ترس پهپاد ایرانی توهم می‌زنند

برنابرنا1 روز قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
وزیر خارجه بحرین در راستای سیاست‌ کشورش برای پیشبرد روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی پس از دیدار با همتای صهیونیست خود در واشنگتن بر نیاز اشغالگران به آرامش و همکاری قریب‌الوقوع با آنها تاکید کرد. اعتمادآنلاین| «خالد بن احمد» وزیر امور خارجه بحرین برای اولین بار با «یسرائیل کاتص»، همتای صهیونیست خود روز پنجشنبه در آمریکا دیدار کرد. بن‌احمد بر تمایل کشورش برای همکاری کامل با رژیم اشغالگر در زمینه گردشگری و تجارت تاکید کرد و گفت: مردم اسرائیل نیاز به آرامش دارند. او گفت: مردم اسرائیل برای نسل‌های آینده خود به آرامش خاطر نیاز دارند. منطقه‌ای که مردم اسرائیل به آن تعلق دارند بسیار بزرگتر است، زیرا شامل سرزمین‌های ما و کشورهای ما است.

اخبار بیشتر