1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اجتماعی
پوشش خبری

جدیدترین اخبار بازار گوشت؛ توزیع گوشت بین یارانه بگیران تکذیب شد

گوشت وارداتی ۴۰ هزارتومانی را ۱۲۰ هزار تومان می‌فروشند؟ / وزارت کشاورزی: کذب است!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
گوشت وارداتی ۴۰ هزارتومانی را ۱۲۰ هزار تومان می‌فروشند؟ / وزارت کشاورزی: کذب است!

علی اکبر مهرفرد با ابراز تاسف از پخش اظهارات خلاف واقع درباره واردات گوشت قرمز در برنامه زنده تلویزیونی پایش شبکه اول سیما، اظهار داشت: متاسفانه در این برنامه فردی مطلع از صنعت و واردات گوشت قرمز چه از بخش دولتی و یا بخش خصوصی در این برنامه حضور نداشت و کسانی که در این برنامه زنده تلویزیونی درباره آمار و شرایط واردات گوشت اظهار نظر کردند هیچکدام حتی یک کیلوگرم تا به حال گوشت به کشور وارد نکرده‌اند.

وی با اشاره به این که افرادی که در این برنامه حاضر بودند، در زمینه‌های صنعت روغن زیتون، صنایع بهداشتی و صنعت ساختمان فعالیت دارند، خاطرنشان کرد: معلوم نیست صدا و سیما با چه شاخصی این افراد را برای اظهار نظر درباره گوشت قرمز انتخاب کرده و چرا رسانه ملی از کسانی که درباره صنعت گوشت مطلع بوده‌اند به این برنامه دعوت نکرده است.

مهرفرد درباره ادعای طرح شده در این برنامه مبنی بر این که دولت گوشت را به صورت تضمینی خریداری می‌کند، گفت: گوشت از اقلام خرید تضمینی دولت نیست بلکه واردکننده گوشت را با قیمت مصوب به مباشر توزیع تحویل و مباشر نیز این کالا را در اختیار فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین میوه و تره بار قرار می‌دهد.

وی در مورد مسائل مطرح شده درباره واردات گوشت از گرجستان و همچنین وجود یک کشتارگاه رجیستر شده توسط سازمان دامپزشکی در این کشور، یادآور شد: تاکنون مجوز واردات حدود ۱۵ هزار تن گوشت از گرجستان برای ۷۹ شرکت صادر و از این میزان حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تن گوشت به کشور وارد شده است و در کشور گرجستان ۶ کشتارگاه مورد تایید سازمان دامپزشکی قرار دارد و اطلاعات طرح شده غلط است.

مهرفرد با طرح این سئوال که آیا ۷۹ شرکت واردکننده گوشت از گرجستان آن طور که در برنامه پایش مطرح شد، «خاص» هستند؟، ادامه داد: صدور مجوز واردات گوشت قرمز هیچگونه محدودیتی ندارد اما ضابطه دارد زیرا کسی که می‌خواهد گوشت وارد کند باید اهلیت داشته باشد و بر اساس مصوبه دولت وزارت جهاد کشاورزی موظف است اهلیت شرکت‌های متقاضی را مشخص کند تا ارز کشور به هدر نرود و همچنین شرکت متقاضی باید تعهدات قبلی خود را نیز انجام داده باشد و مسائل بهداشتی را نیز رعایت کند.

وی با کذب خواندن میزان ۲۶۱ هزار تن واردات گوشت و همچنین انحصاری بودن مجوزها، تصریح کرد: اگر منظور از عدد ۲۶۱ هزار تن واردات گوشت قرمز از گرجستان باشد که این کشور چنین ظرفیتی برای واردات ندارد و اگر منظور کل واردات گوشت قرمز باشد هم باز عدد گفته شده غلط است چراکه از ابتدای امسال تاکنون برای واردات ۳۱۳ هزار تن گوشت قرمز مجوز صادر شده و ۹۷ شرکت برای واردات گوشت گوساله و ۱۷۰ شرکت برای گوشت گوسفندی مجوز دریافت کرده‌اند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که واردات گوشت کاری تخصصی است و هر کسی صرف داشتن کارت بازرگانی نمی‌تواند در این زمینه واردات انجام دهد، درباره ادعای طرح شده مبنی بر انحصار مجوز واردات در دست انجمن واردکنندگان گوشت خاطرنشان ساخت: در صدا و سیما بارها مطرح می‌شود که چرا دولت در انجام امور با بخش خصوصی مشورت نمی‌کند و یا تشکل‌ها مشارکت در تصمیم گیری داشته باشند و دولت پشت درهای بسته تصمیم نگیرد؛ انجمن واردکنندگان گوشت یک انجمن قانونی است که توسط پارلمان بخش خصوصی یعنی اتاق بازرگانی تاسیس شده و این انجمن در کنار سازمان دامپزشکی و شرکت پشتیبانی امور دام از جمله مراجعی است که در صورت وجود ابهام، درباره اهلیت شرکت‌های متقاضی از آن‌ها استعلام می‌شود و اختیاری برای صدور مجوز ندارد.

وی ادامه داد: اتفاقا به خاطر مشورت وزارت جهاد کشاورزی با تشکل‌های مرتبط در انجام امور لازم است، تشکر شود.

مهرفرد با طرح این پرسش که آیا اقدام صدا و سیما در دعوت و پخش زنده اظهارات افراد غیر متخصص که هیچگونه فعالیتی در زمینه واردات گوشت نداشته‌اند، حرفه‌ای بوده است؟ در مورد ادعای مطرح شده در زمینه مجوزفروشی اظهار داشت: فروش مجوز از نظر فنی امکان پذیر نیست زیرا به شرکتی که مجوز داده می‌شود، به همان شرکت ارز اختصاص می‌یابد و تمام اسناد اعم از سند تولید، نظارت دامپزشک و ناظر شرعی، گواهی‌های بهداشتی خارج از کشور و بارنامه حمل باید به نام همان شرکت صادر می‌شود و همچنین اسناد گمرکی به نام شرکتی است که مجوز صادر شده و شرکت دیگر نمی‌تواند محموله آن را ترخیص کند.

وی از فردی که ادعای فروش مجوز را طرح کرده خواست که در صورت وجود چنین موردی، مدارک را به مراجع ذی صلاح ارائه کند تا برخورد قانونی صورت گیرد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزارت جهاد کشاورزی در خصوص ادعای طرح شده درباره این که قیمت تمام شده گوشت ۲۸ هزار تومان است و واردکننده آن را به قیمت ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان به پشتیبانی امور دام می‌فروشد و این شرکت گوشت را به قیمت کیلویی ۴۰ هزار تومان عرضه می‌کند، گفت: این اعداد هم اشکال دارد زیرا هزینه ارز گوشت گوسفندی که به کشور وارد می‌شود ۲۸ هزار تومان است و این گوشت، هزینه‌های دیگری مانند هزینه حمل، هزینه بارگیری، حمل داخلی و همچنین مقداری سود واردکننده هم دارد و همه اینها را سازمان حمایت محاسبه کرده و واردکننده با قیمتی که سازمان حمایت مشخص کرده گوشت را به مباشر توزیع و مباشر به میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌کند.

مهرفرد با بیان این که گوشت ۴۰ هزار تومانی به قیمت ۱۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود نیز کذب محض است، خاطرنشان کرد: گوشت ۴۰ هزار تومانی گوشت وارداتی است نه گوشت داخلی است و در فروشگاه‌های مشخص عرضه می‌شود و با توجه به مشکلاتی که در توزیع به وجود آمد، مقرر شد به صورت هدفمند بین گروه‌های مورد نظر توزیع شود.

وی افزود: البته قیمت ۱۲۰ هزار تومان برای گوشت داخلی نیز غلط است برای این که طبق سامانه حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بانک مرکزی، قیمت گوشت گوسفندی حدود ۸۲ تا ۹۰ هزار تومان متغییر بوده و این افزایش اخیر نیز در پی مسائلی از جمله تغییرات نرخ ارز و قاچاق دام به وجود آمده و در کل، شبکه‌های توزیع گوشت‌های وارداتی و داخلی متفاوت است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره این که گفته شده، گوشت هست ولی مجوز نمی‌دهند، توضیح داد: اشکالاتی در توزیع گوشت وارداتی به وجود آمد که سیستم توزیع در حال اصلاح است.

وی افزود: مجوز فروشی نیست و به همه کسانی که اهلیت داشته باشند داده می‌شود؛ البته به امثال این فرد که تا به حال گوشت به کشور وارد نکرده، مجوز نمی‌دهند اگر هم مجوز بدهند در تناژ پایین خواهد بود تا ثابت شود توانایی واردات گوشت و انجام تعهدات را دارد؛ ما قطعا ارز را به کسانی که کار را بلد نیستند آن را تلف می‌کنند، نخواهیم داد.

مهرفرد گفت: امثال این فرد انتظار دارند مثل شرکتی که توانایی واردات ۲ تا ۳ هزار تن گوشت به کشور را دارد و از سابقه ۵۰ساله در واردات برخوردار است، مجوز یکسان بدهند که امکان پذیر نیست؛

وی تصریح کرد: گفتن این عبارات که «مردم! شب عید گوشت کم می‌شود، مردم! صف می‌خورید و …» در برنامه زنده تلویزیونی پایش مورخ ۲۸ بهمن ماه سال جاری از نظر من باید در مراجع صالحه بررسی و اثبات شود. ۱۷۲۳۱

خواندن خبر در سایت منبع

شرکت پشتیبانی امور دام: با متخلفان واردات گوشت برخورد قاطع می‌شود

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
شرکت پشتیبانی امور دام: با متخلفان واردات گوشت برخورد قاطع می‌شود

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد که بر خلاف ادعاهای مطرح شده از سوی یک کارآفرین در برنامه زنده تلویزیونی هیچ رانت و انحصاری در واردات گوشت قرمز به کشور وجود ندارد، چراکه بیش از ۱۲۰ شرکت مجوز واردات گوشت دارند و می‌توانند این کار را انجام دهند. اما اگر سوء استفاده و سودجویی در این راستا صورت بگیرد قطعا دستگاه‌های متولی با متخلفان برخورد قاطع خواهد کرد.

شرکت پشتیبانی امور دام: با متخلفان واردات گوشت برخورد قاطع می‌شود - 2

به گزارش ایسنا، در روزهای گذشته چند کارآفرین برتر در یک برنامه زنده تلویزیونی مدعی شدند که «در واردات گوشت قرمز به ویژه از گرجستان انحصار و رانت وجود دارد و کسی نمی‌تواند به این حوزه ورود پیدا کند». این در حالی است که حمید ورناصری در این باره در گفت‌وگو با ایسنا توضیح داد که این ادعا کاملا کذب است، چراکه بیش از ۱۲۰ شرکت مجوز واردات گوشت قرمز دارند و می‌توانند از کشورهای متعددی که مورد تأیید سازمان دامپزشکی قرار می‌گیرند، این کار را انجام دهند.

وی افزود: از سوی دیگر این کارآفرین ادعای کذب دیگری را مطرح کرده مبنی بر این که «گوشت قرمز تنظیم بازاری را که ۲۸ هزار تومان وارد می‌شود و باید ۴۰ هزار تومان به مردم فروخته شود، ۱۲۰ هزار تومان عرضه می‌شود»، در حالی که کاملا کذب است و هر کسی که اقدام به واردات گوشت کند باید آن را در داخل شبکه‌های توزیعی که وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی و تعریف کرده عرضه کند و قیمت آن نیز همان نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار است.

ورناصری ادامه داد: اگر یک وارد کننده در این شبکه و در سیستم‌های تعریف شده گوشت وارداتی خود را عرضه نکند باید به دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات حکومتی و بانک مرکزی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان پاسخگو باشد چرا که در صورت تخلف، تعهد ارزی او مرتفع نمی‌شود و به مشکل خواهد خورد. اما ممکن است یک نفر با خرید چندین کیلوگرم گوشت تنظیم بازاری بخواهند آن را که حجم بسیار محدودی هم دارد به قیمت آزاد بفروشند که البته با این تخلف نیز برخورد خواهد شد.

وی با بیان این که دستگاه‌های نظارتی قطعا با متخلفان در این زمینه برخورد می‌کنند کما این که این برخورد همچنان انجام می‌شود و دادستانی هم به این مساله ورود پیدا کرده است افزود: شرکت پشتیبانی امور دام وظیفه دارد تا به عنوان مباشر در حوزه‌ی تنظیم بازار ذخایر استراتژیک کشور را در این اقلاب تأمین کند و وارد کنندگان نیز مکلفند در داخل شبکه تنظیم بازاری عمل کنند.

مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام تصریح کرد: به نظر می‌رسد این فرد، به دنبال اهداف شخصی چنین مباحث را مطرح کرده و به همین سبب عملا در رسانه ملی شو راه انداخت و متأسفانه مردم را دعوت به اعتراض کرد که سیستم‌های امنیتی و نظارتی حتما با این مساله برخورد خواهند کرد. ضمن اینکه ما هم حتما پیگیری‌های قانونی انجام می‌دهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

سخنان عجیب بهنوش بختیاری درباره افزایش قیمت گوشت

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
سخنان عجیب بهنوش بختیاری درباره افزایش قیمت گوشت

بهنوش بختیاری بازیگر سینما و تلویزیون عصر روز چهارشنبه اول اسفندماه در برنامه «خیابان جام جم» حضور پیدا کرد. او برای بازی در مجموعه «گل و بلبل» نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره جام جم است.

این بازیگر در بخشی از این برنامه درباره افزایش قیمت گوشت گفت: «توصیه می‌کنم که در مورد تغذیه حواس‌تان جمع باشد، گوشت هم کمتر بخورید. چه بهتر که گوشت گران شد زیرا که چیز خیلی خوبی نیست. هیچ خانواده‌ای شرمنده بچه‌اش نباشد و بگوید که چه بهتر گوشت نمی‌خورید.»

خواندن خبر در سایت منبع

تکذیب خبر توزیع گوشت تنظیم بازار بین یارانه بگیران

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
تکذیب خبر توزیع گوشت تنظیم بازار بین یارانه بگیران

به گزارش مشرق به نقل از صداوسیما؛ در توضیح سازمان هدفمندسازی یارانه‌ ها آمده است باتوجه به موضوع انتشار یافته در فضای مجازی و رسانه‌ای منتسب به معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و مدیرکل دفتر برنامه ریزی تنظیم و توزیع بازار با عنوان «گوشت تنظیم بازار فقط بین یارانه بگیران توزیع می‌شود» بدینوسیله توزیع گوشت تنظیم بازار با استفاده از هر گونه اطلاعات از جمله کد ملی و سایر اطلاعات هویتی سرپرستان خانوارهای مندرج در سامانه رفاهی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تکذیب می‌شود.

این سازمان بر اساس آئین نامه اجرایی ماده ۷ قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مجاز به انتشار و ارائه اطلاعات هویتی سرپرستان خانوار و افراد زیرمجموعه آنان نخواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیلی که خانه قهرمان المپیک را زیر آب برد

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل

فیلم از شهادت دو مامور نیروی انتظامی توسط شوهر عصبانی

افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل

فیلم هوایی از فاجعه سیل در آق قلا

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

گلستان در سیل، استاندار در خارج کشور!

آخرین خبرآخرین خبر20 ساعت قبل
برای دیدن این کلیپ لطفا امکان استفاده از جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال نمایید، و از مرورگر خود را بروزرسانی نماییدآخرین خبر/ عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در گفتگویی تلویزیونی اعلام کرد که استاندار گلستان از یک ماه قبل برای رسیدگی به مسایل خانوادگی در خارج از کشور حضور دارد و به همین دلیل در هنگام بروز سیل در این استان نتوانسته شخصا در محل حضور داشته باشد. صحبت‌های او را بشنوید.

ویدیو/ استاندار گمشده گلستان کجاست؟

انتخابانتخاب18 ساعت قبل

ویدیو/ ورود دیرهنگام استاندار معزول گلستان به جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان

انتخابانتخاب8 ساعت قبل

اخبار بیشتر