1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

اظهارات اخیر ظریف درباره ترامپ، اسرائیل و برجام

به این ۶ دلیل مسؤولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است+تصاویر

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
به این ۶ دلیل مسؤولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است+تصاویر

سرویس سیاست مشرق - برخی دولتمردان و فعالین اصلاح طلب در اظهارات خود و روزنامه‌ها و وبسایت‌های اصلاح طلب در گزارش‌ها و تحلیل‌های خود بارها مدعی شده‌اند که مسئولیت برجام با نظام است و دولت صرفا مجری برجام بوده و اختیاری بیش از این نداشته است!

برخلاف این ادعای مضحک، با مروری کوتاه بر روند مذاکرات و سپس امضاء و اجرای برجام به راحتی پی می‌بریم که اتفاقا مسئولیت کامل برجام با روحانی (رئیس دولت) و ظریف (رئیس دستگاه دیپلماسی و رئیس تیم مذاکره کننده هسته‌ای) است.

به این موارد دقت کنید:

۱- نگرفتن تضمین قوی و کافی برای لغو تحریم‌ها:

رهبر معظم انقلاب -۲۹ مهر ۹۴- در نامه‌ای حکیمانه و دوراندیشانه خطاب به روحانی مبنی بر تایید مشروط برجام، الزامات ۹ گانه‌ای را در اجرای برجام اعلام کردند.

در بخشی از نامه مذکور تصریح شده است: «از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساسا با هدف لغو تحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرفهای مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. در اعلام اتحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریمها بکلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است».

متاسفانه دولت آقای روحانی و تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف هیچ اقدامی درخصوص اخذ تضمین کتبی از طرف مقابل انجام نداد. بر همین اساس دولت در اقدامی تأمل برانگیز به صورت پیش دستانه تمامی تعهدات خود را به صورت یکطرفه و با عجله و در مدت زمانی حدود ۲ ماه انجام داد!

«جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست - مهر ۹۶- نوشته بود: «ایران در توافق هسته‌ای (برجام) پیشاپیش همه امتیازاتش را پرداخت کرد …این کشور ۹۷ درصد از ذخایر اورانیوم خود را نابود، قلب رآکتور اراک را تخریب و غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو را متوقف کرده است و بیش از ۱۳۰۰۰ سانتریفیوژ را برچیده، و برنامه‌اش را در معرض نظارت شدید قرار داد».

متاسفانه دولت آقای روحانی صرفا به امضای وزیر خارجه آمریکا اعتماد کرد!

به این ۶ دلیل مسؤولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است+تصاویر - 10

بنابراین و بنابر مستندات متعدد دیگر، به دلیل نگرفتن تضمین قوی و کافی برای لغو تحریم‌ها، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است.

لازم به ذکر است که حدود ۲۴ ساعت پس از آغاز اجرای تعهدات ۱+۵ ذیل برجام در دی ۹۴، آمریکا (در دولت باراک اوباما) تحریم‌های جدید ضد ایرانی را تصویب کرد!

۲- ادامه اجرای تعهدات برجامی علیرغم نقض فاحش برجام توسط آمریکا:

در بخشی از نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به روحانی- مهر ۹۴- تاکید شده بود: «در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعالیتهای برجام را متوقف کند».

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، تنها یک روز پس از آغاز اجرای برجام، وزارت خزانه داری آمریکا، ایران را تحریم کرد. این اقدام در پسابرجام بارها و بارها- هم در دولت اوباما و هم در دولت ترامپ- تکرار شد.

به این ۶ دلیل مسؤولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است+تصاویر - 16

دولت آقای روحانی هیچگاه به نقض فاحش برجام از سوی آمریکا، واکنش متقابل نشان نداد. این انفعال موجب شد که روز به روز بر شدت تحریم‌ها افزوده شود. بر همین اساس دولت باراک اوباما، قانون تحریمی آیسا را تمدید کرد. دولت ترامپ نیز قانون تحریمی کاتسا ۲۰۱۷( مادر تحریم ها-سیاه چاله تحریم ها) را امضاء کرد. مقامات دولت صراحتا اعلام کردند که این اقدامات نقض فاحش برجام است، اما واکنش دولت به تذکر شفاهی و اعتراض توئیتری محدود شد و این واکنش منفعلانه، باعث شد تا هیچ دستاوردی از برجام عاید کشورمان نشود.

بنابراین به دلیل ادامه اجرای تعهدات برجامی توسط دولت علیرغم نقض فاحش برجام توسط آمریکا، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است.

۳- اجرای تعهدات علیرغم گزارش نادرست آژانس در موضوع PMD:

در بخشی از نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به روحانی- مهر ۹۴- تاکید شده بود: «اقدام در مورد نوسازی کارخانه اراک با حفظ هویت سنگین آن و معامله‌ی اورانیوم غنی‌شده‌ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس، پایان پرونده‌ی موضوعات حال و گذشته ( PMD) را اعلام نماید».

آژانس بین المللی انرژی اتمی در دسامبر ۲۰۱۵- آذر ۹۴- در گزارشی اعلام کرد: «ارزیابی آژانس این است که قبل از پایان سال ۲۰۰۳ طیفی از فعالیت‌های مرتبط با ساخت ابزار انفجاری هسته‌ای در ایران به صورت تلاش‌های هماهنگ انجام شده است»!

رهبر معظم انقلاب در نامه مذکور، شرط بسته شدن PMD به معنای واقعی کلمه را شرط اجرای تعهدات مطرح کردند اما براساس قطعنامه آژانس، اولاً ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران دیگر قید «احتمالی» ندارد و به طور «یقینی» و «قطعی» ثابت شد که ما در گذشته کارهایی غیر قانونی انجام داده ایم و بدین ترتیب بخش قابل توجهی از ادعاهای دروغ غرب علیه ایران در ۱۲ سال پیش از امضای برجام به یک سند حقوقی و معتبیر بین المللی تبدیل شد و ثانیا در عمل یک پرونده پی ام دی جدید علیه ایران باز شد که بر اساس آن آژانس می‌تواند ضمن بازدید از اماکن مورد نظر هر گونه اقلام دارای کاربرد دوگانه ایران نیز تحقیقات مفصلی کسب کند!

متاسفانه دولت آقای روحانی و تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف پذیرفت که علیرغم گزارش نادرست آژانس در موضوع PMD، تعهدات خود را انجام دهد!

بنابراین به دلیل اجرای تعهدات علیرغم گزارش نادرست آژانس در موضوع PMD، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است.

۴- مرجع بودن تفسیر طرف مقابل و مبهم بودن متن برجام:

در بخشی از نامه رهبر معظم انقلاب خطاب به روحانی- مهر ۹۴- تاکید شده بود: «در موارد ابهام برجام، تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است».

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی- شهریور ۹۵- گفت: «اگر ما وقتی برجام را تنظیم می‌کردیم دقت بیشتری می‌کردیم این فرصت برای امریکا پیش نمی‌آمد که از این قابلیت تفسیر بودن سوء استفاده کند».

با برجام «هسته ای رفت، ولی تحریم ها باقی ماند»؛ این نتیجه، به دلیل مرجع بودن تفسیر طرف مقابل و مبهم بودن متن برجام است. به عبارت دیگر قرار بود به واسطه برجام ضمن محدودیت در توان هسته‌ای، تمامی تحریم‌های ضدایرانی لغو شود، اما علیرغم بتن ریزی در صنعت هسته‌ای، نه تنها تحریم‌ها لغو نشد بلکه بر دامنه آن نیز افزوده شد.

بنابراین به دلیل مرجع بودن تفسیر طرف مقابل و مبهم بودن متن برجام، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است.

۵- قصور و تقصیر در انتخاب اعضای تیم مذاکره کننده و حمایت از جاسوسان

در مهر ۹۶ «عبدالرسول دری اصفهانی» مشاور ارشد بانکی و عضو دوتابعیتی تیم مذاکرات هسته‌ای دولت روحانی به تحمل پنج سال حبس در دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکوم شد.

«دری اصفهانی» بارها با مشاور امنیتی اوباما-رئیس‌جمهور سابق آمریکا- دیدار داشته است. دری اصفهانی کارمند شرکت چندملیتی PWC بود که پس از استخدام، برای انجام امور مشاوره (بخوانید جاسوسی) و اخلال در نظام بانکی ایران توسط سرویس‌های جاسوسی آموزش ویژه دید و به روش‌هایی خاص و از طریق افرادی وارد تیم هسته‌ای شد.

به این ۶ دلیل مسؤولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است+تصاویر - 34

شرکت PWC به علت تخلفات و رسوایی‌های مختلف در کشورهایی مثل هند، ژاپن یا روسیه مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است. دری اصفهانی طبق قرارداد با PWC برای ۵ روز کار در ماه ۷۵۰۰ پوند حقوق دریافت می‌کرده است. این کارمند دوتابعیتی شرکت PWC با پوشش اقتصادی، مسائل امنیتی-سیاسی ایران و اطلاعات مسئولین کشور را طبق قرارداد جمع‌آوری و گزارش می‌کرده است. لازم به ذکر است که چند تن دیگر نیز در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت روحانی دستگیر شده و یا تحت پیگرد قرار گرفتند. علاوه بر این یک جاسوس که بعنوان خدمتکار در منزل یکی از اعضای تیم مذاکره هسته‌ای دولت روحانی فعالیت می‌کرده است نیز در سالهای اخیر دستگیر شد.

متاسفانه دولت آقای روحانی و شخص ظریف در انتخاب اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای دچار قصور و تقصیرهای فراوان شد. اما ماجرا به انتخاب غلط ختم نشد، بلکه متاسفانه برخی دولتمردان علیرغم اثبات جاسوسی فرد موردنظر در تیم مذاکره کننده و صدور حکم قضایی، همچنان از فرد مورد نظر دفاع و تعریف و تمجید می‌کردند!

برای نمونه، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه - دی ۹۷- در مصاحبه با روزنامه همشهری گفت: «ورود آقای دری اصفهانی - که متأسفانه به‌رغم همه خدمات به ایشان اتهاماتی زده می‌شود - به مذاکرات برجام مشخص است، ایشان ۳ ماه قبل از توافق به مذاکرات پیوست».

وزیر امور خارجه چند روز پیش از این مصاحبه نیز در بخشی از گفت و گوی خود با روزنامه خراسان تاکید کرده بود: «آقای دری اصفهانی که واقعاً هم خدمات شایانی به برجام کرد در فروردین ۹۴ در لوزان وارد مذاکرات شد».

ظریف پیش از این نیز در اظهارنظری عجیب، دری اصفهانی را یک وطن‌پرست معرفی کرده بود!

این در حالی است که یکی از دلایل دستاورد تقریباً هیچ برجام، وجود افرادی همچون دری اصفهانی در تیم مذاکره کننده هسته ای بود.

بنابراین، به دلیل قصور و تقصیر در انتخاب اعضای تیم مذاکره کننده و حمایت از جاسوسان، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است.

۶- تاکید روحانی و ظریف بر اینکه مسئولیت برجام با دولت است:

روحانی - شهریور ۹۳- در چهارمین نشست خبری خود گفت: «دولت و رئیس‌جمهور مسئول مذاکرات است و امروز هم گفتم که من مسئولیت تمام کارها را برعهده می‌گیرم».

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز آذر ۹۲ گفته بود: «رهبری چارچوب کلی را تعیین می‌کنند و مسئولیت مذاکره با من است، ایشان صحبت کردند و بزرگواری‌شان نسبت به من را مطرح کردند، من نیز قدردان این بزرگواری هستم … ما باید خرج نظام و رهبری شویم نه اینکه رهبری خرج ما و نظام شود».

برخلاف ادعای حامان برجام مبنی بر اینکه دولت فقط مجری برجام بوده است، ۲۸ شرط از سوی رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی برای اجرای برجام به دولت ابلاغ شد. اما متاسفانه دولت در اجرای این ۲۸ شرط دچار قصور و تقصیرهای فراوان شد.

به این ۶ دلیل مسؤولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است+تصاویر - 46به این ۶ دلیل مسؤولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است+تصاویر - 47

لازم به ذکر است که در ماده ۳ «قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب مهر ماه سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی آمده است: «دولت موظف است هرگونه"عدم‌پایبندی" طرف مقابل در زمینه لغو مؤثر تحریم‌ها یا بازگرداندن تحریم‌های لغوشده و یا «وضع تحریم تحت هر عنوان دیگر» را به‌دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ایران انجام دهد و همکاری داوطلبانه را متوقف نماید و توسعه سریع برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران را سامان دهد به‌طوری‌که ظرف مدت دو سال ظرفیت غنی‌سازی کشور به یکصد و نود هزار سو افزایش یابد». به نظر شما، دولت به این ماده عمل کرد؟!

با توجه به تاکید روحانی و ظریف بر اینکه مسئولیت برجام با دولت است، مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است.

قطعا دلایلی که اثبات می‌کند که مسئولیت کامل برجام با روحانی و ظریف است، به همین موارد خلاصه نمی‌شود. اما تنها همین ۶ مورد نیز برای اثبات این امر کافی است.

اکنون قریب به ۶ سال از آغاز به کار دولت روحانی سپری شده است. این مدت زمان تاکنون صرف مذاکره، امضا و اجرای برجام شده است. در این مدت متاسفانه به ظرفیت‌های عظیم داخلی و اجرای اقتصاد مقاومتی توجه نشد.

رهبر معظم انقلاب -۲۹ مهر ۹۴- در نامه‌ای حکیمانه و دوراندیشانه خطاب به روحانی تاکید کردند: «جنابعالی با سابقه‌ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی، طبعا دانسته‌اید که دولت ایالات متحده آمریکا، در قضیه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جزخصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا در دو نامه به اینجانب مبنی بر اینکه قصد براندازی جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرف‌داری‌اش از فتنه‌های داخلی و کمک مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله‌ی نظامی و حتی هسته‌ای –که می‌تواند به کیفرخواست مبسوطی علیه وی در دادگاه‌های بین‌المللی منتهی شود– پرده از نیت واقعی سران آمریکا برداشت…لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدّی گرفتن و پیگیری همه‌جانبه‌ی اقتصاد مقاومتی میسّر نخواهد شد».

خواندن خبر در سایت منبع

ظریف: رژیم صهیونیستی حقوق بین الملل را نقض می‌کند

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
ظریف: رژیم صهیونیستی حقوق بین الملل را نقض می‌کند

ایرنا/ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ماجراجویی‌های رژیم صهیونیستی را خطرناک خواند و افزود که این رژیم حریم هوایی لبنان و سوریه و همچنین حقوق بین الملل را نقض می‌کند.

ظریف درمصاحبه با روزنامه آلمانی «زوددویچه سایتونگ» که روز پنجشنبه مشروح آن منتشر می‌شود، حملات رژیم صهونیستی به سوریه را «ماجراجویی» خواند و اظهار داشت: رژیم صهیونیستی دست به ماجراجویی می‌زند و ماجراجویی همیشه خطرناک است.

وی اظهار داشت که ایران به دعوت دولت سوریه در آن کشور حضور دارد و این در حالی است که رژیم صهیونیستی حریم هوایی لبنان و سوریه و همچنین حقوق بین الملل را نقض می‌کند.

رویترزکه بخش هایی از مصاحبه رامنتشر کرده، نوشت: ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا وی مناقشه نظامی فزاینده‌ای بین ایران و رژیم صهیونیستی را شاهد است، گفت که من چنین چیزی نمی‌بینم اما ما نمی‌توانیم چنین احتمالی را رد کنیم.

رژیم صهیونیستی طی ماه‌های گذشته حملاتی علیه سوریه انجام داده که با پاسخ ارتش آن کشور روبرو شده است.

ظریف روز یکشنبه در سومین روز از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ اظهار داشت: آمریکا به دلیل تمرکز بیمارگونه و وسواس روان پریشانه خودش، برای مدت طولانی مشوق ماجراجویی مخرب و یاغیگری دولت‌های اقماری خودش بوده است؛ از تسلیح صدام حسین بر جنگ بر ضد ایران تا حمایت از افراط‌گری؛ از کمک و معاونت در جرم ویران کردن سوریه و بمباران بی گناهان در یمن تا سرپوش گذاشتن بر حبس یک نخست وزیر و مثله کردن یک خبرنگار.

وی افزود: همزمان، ایالات متحده به صورت سیستماتیک تجاوزهای دائمی و شرم آور اسرائیل بر ضد فلسطینی‌ها را موجه جلوه داده و بر نقض جدی حاکمیت لبنان و سوریه سرپوش گذاشته است. و همه به بهانه ' مهار ایران ' انجام شده است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
نامه نیوز بررسی کردپیشنهاد صفار هرندی مبنی برچیده شدن جایگاه ریاست جمهوری و پارلمانی شدن نظام سیاسی شاهدی است بر این مدعا که طیفی در درون مجمع تشخیص مصلحت میل دارند روحانی آخرین رئیس جمهور ایران باشد. گروه سیاست نامه نیوز – شاهدی دیگر از غیب رسید تا معلوم شود گزاره «نامه نیوز» مبنی بر آخرین رئیس جمهور بودن روحانی هر روز جدی‌تر می‌شود. ا» شبکه ۴ تلویزیون پیشنهاد کرد که در ساختار اداره کشور نخست وزیر جایگزین رئیس جمهور شود. هرچه پیش می‌رود شواهد بیشتری از جدی بودن گزاره پارلمانی شدن نظام مشاهده می‌شود و این طور که معلوم است روحانی آخرین رئیس جمهور نظام جمهوری اسلامی خواهد بود. نام روحانی به عنوان آخرین رئیس جمهور کشور در تاریخ ایران ثبت می‌شود و آن طور که آقایان طرفدار پارلمانی شدن نظام می‌گویند خدشه‌ای هم به جمهوریت نظام وارد نمی‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشدر بیانیه سفارت الجزایر که روز دوشنبه در اختیار ما قرار گرفت، آمده است با توجه به فداکاری‌ها و جانفشانی‌های بزرگ انقلاب الجزایر و سلوک آمیخته با صداقت و شجاعت و صبر شهدا و رزمندگان آن، که دشمنان بیش از دوستان بر آن صحه می‌گذارند و با توجه به هدف متعالی این انقلاب در دفاع از ملت‌ها برای تعیین سرنوشتشان، بی شک انقلاب الجزایر، یکی از بزرگترین انقلاب‌های قرن بیستم بوده است. این بیانیه می‌افزاید: دولت مستقل الجزایر به خاطر ایستادگی، مبارزه طلبی و حمایت بی قید و شرط خود از موج جنبش‌های آزادیخواهانه جهان در دهه‌های ششم و هفتم قرن بیستم، با شایسستگی و اقتدار تمام به «قبله انقلابیون و آزادگان» ملقب شد. در این بیانیه آمده است: «در حالی که الجزایر خواب را از چشم کشورهای استعمارگر ربوده و آنها را در همه جبهه‌ها در هم کوبیده تا یک نظام سیاسی و اقتصادی جهانی و عادل بنا کند که مردم همه کشورهای در حال توسعه از آن بهره جویند» در یک سخنرانی، الجزایر تحت سیطره دشمن عنوان شده است. بر پایه بیانیه سفارت الجزایر، «دیپلماسی الجزایر همواره همراه با دوراندیشی، تعقل و تلاش بی وقفه و آرام در زمینه حمایت از صلح و ثبات بین المللی بوده و تلاش کرده تا از طریق اصول نهادینه شده در سیاست خارجی خود، بدون هر گونه دخالت بیگانه، توافقی ایجاد کند که به موجب آن، حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها حفظ و انسجام سیاسی و اجتماعی تحکیم یابد.» این بیانیه با اشاره به اینکه «تاریخ گواه این حقیقت است که کشور الجزایر در مدت ۱۳۲ سال حضور استعمار سیاه، بیش از ۱۰ میلیون شهید فدا کرده است»، می‌افزاید: «انقلاب اسلامی ایران و انقلاب الجزایر دارای ارزش‌ها و اصول مشترکی هستند و بر ماست که از آن دفاع کنیم و با هدف ایجاد وحدت و دوری از تفرقه، بر آنها تاکید کنیم و دیگران را به التزام نسبت به این اصول فرا خوانیم.» این بیانیه حاکی است: «کشور الجزایر در بسیاری از مسائل مهم، دارای رویکردی مشترک با ایران است و در محافل بین المللی و منطقه‌ای به ویژه در مسائلی همچون حق استفاده از انرژی هسته‌ای در اهداف صلح آمیز، حمایت از برجام، حقوق بشر و دفاع از دستاوردهای سازمان اوپک، با ایران همسو هماهنگ است.» در این بیانیه با تاکید بر اینکه روابط دیرینه ایران و الجزایر، باید مایه افتخار و مباهات طرفین باشد، از آنچه را عیب جویی بی محابا از انقلاب الجزایر بوده ناشی از عدم توجه به روابط مطلوب دو کشور در همه زمینه‌ها، دانسته است. این بیانیه در این باره می‌افزاید: «ارزیابی انقلاب الجزایر و نظر دادن درباره آن، صرفا حق مردم الجزایر است، زیرا تنها ایشان می‌توانند عمق فداکاری اجداد خود و حجم مصیبت هایی که زشتی آن را به چشمان خود دیده‌اند، دریابند.» در همایش «طلایه داران فجر فاطمی» که یازدم بهمن ماه در اصفهان برگزار شد، در خبری که به نقل از سردار نقدی منتشر شده بود، آمده است: انقلاب فرانسه بعد از ۱۰ سال استحاله شد، انقلاب روسیه بعد از مدتی بر ضد خود آن شد، انقلاب‌های چین، مصر، تونس به سرعت منحرف شد، انقلاب الجزایر با یک میلیون کشته، انقلاب افغانستان با یک میلیون تلفات انسانی نتوانست به هدف خود برسد و مردم ویتنام با سه تا پنج میلیون کشته هنوز تحت استعمار مستکبران هستند.
همشهریهمشهری1 روز قبل
شبکه نهم تلویزیون دولتی استرالیا روز شنبه ۱۶ مارس در شهر گرافتون در ایالت نیو ساوت ولز این کشور با مادربزرگ و دایی مهاجم حمله تروریستی نیوزیلند مصاحبه کرد. به گزارش یورونیوز برنتون هریسون تارنت، مظنون استرالیایی الاصل حمله به مساجد شهر کرایست چرچ نیوزیلند، روز گذشته در دادگاه این شهر تفهیم اتهام شد. ماری فیتز جرالد مادربزرگ این مهاجم ۲۸ ساله در این مصاحبه تلویزیونی گفت: «ما همه شوکه هستیم و نمی‌دانیم چه باید بکنیم. از زمانی که به خارج کشور سفر کرد با پسری که ما می‌شناختیم خیلی متفاوت شد.» مادربزرگ و دایی این مهاجم می‌گویند که وضعیت سختی را می‌گذرانند و آنچه برنتون ترنت انجام داده آنها را نیز خرد کرده است. تری فیتز جرالد، دایی برنتون ترنت در این مصاحبه گفت: «اولش می‌گفتم ممکن نیست.
الفالف1 روز قبل
به نظر بنده کسانی که آقای روحانی را می‌شناسند، می‌دانند که اگر آقای روحانی رئیس‌جمهور نبود و به عنوان یکی از شخصیت‌های سیاسی بود و شرایط کشور سخت می‌شد ایشان کسی است که با تمام وجود می‌آمد مسئولیت می‌پذیرفت بر اینکه مشکلات مردم حل شود. واعظی: هیچ استعفایی در سال‌های ریاست جمهوری روحانی مطرح نبوده است/ توضیحات درباره دلیل عدم حضور ظریف در دیدار اسدرئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: هیچ استعفایی در این سال‌های ریاست جمهوری آقای روحانی مطرح نبوده است. قیمت جوراب در آستانه روز پدرایسنا نوشت: آخرین روز امسال (۲۹ اسفند) مصادف شده با روز پدر. با فاصله گرفتن از خیابان‌های مرکز شهر به سمت خیابان‌های شمالی تهران، قیمت جوراب بین ۲۰ تا ۱۰۰ هزار تومان تغییر می‌کند. آفتاب یزد در ادامه نوشت: به هر حال آنچه در شبکه‌های اجتماعی درباره این رویداد آمده با آنچه مسئولان شهرداری برازجان می‌گویند متفاوت است.
فراروفرارو1 روز قبل
به گزارش ایسنا، اقدام برای محدود کردن مسوولیت‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان هفته گذشته از سوی پدر او ملک سلمان در جمع گروهی از وزیران ارشد فاش شده است. براساس گزارش‌ها، پادشاه سالخورده عربستان از بن سلمان خواسته بود تا در این جلسه کابینه حاضر شود اما او نیامد. این قتل که گفته می‌شود با دستور محمد بن سلمان صورت گرفت، موجی از محکومیت‌های بین‌المللی را به همراه داشت. منابع مطلع به گاردین گفتند، محمد بن سلمان در دو نشست اخیر وزیران کابینه به ریاست ملک سلمان حاضر نشده است. این سخنگو همچنین درباره تصمیم به حذف برخی از مسوولیت‌های مالی محمد بن سلمان یا تصمیم برای انتصاب مساعد العیبان برای نظارت بر مسائل مالی اظهارنظر نکرد.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه» مجید حسینی مدافع جوان تیم ملی ایران و استقلال بعد از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به عنوان ستاره جوان فوتبال ایران به ترابزون اسپور ترکیه پیوست اما اکنون بعد از گذشته چند ماه از حضور این بازیکن در باشگاه ترکیه‌ای مشکلی عجیب برای او پیش آمده است. امروز روزنامه گازتا دامگا در کشور ترکیه در خبری نوشت «مجید حسینی مدافع ایرانی تیم ترابزون اسپور به دلیل عدم پرداخت اقساط مبلغ انتقالش به باشگاه استقلال با تهدید محرومیت از سوی فیفا مواجه بوده است اما ترابزون اسپور این پول را که قرار بود به طور اقساط به باشگاه ایرانی بپردازد را داد اما حالا مشکل دیگری وجود دارد.» در ادامه گزارش این روزنامه آمده است:» باشگاه ایرانی (استقلال) بعد از اینکه چند ماه اقساطی که باید مجید حسینی به این باشگاه بابت انتقالش پرداخت می‌کرده را نمی‌دهد قصد شکایت به فیفا را دارد و این موضوع را با باشگاه ترابزون در میان می‌گذارد. ترابزون اقساط مربوط به مجید حسینی را به باشگاه استقلال پرداخت می‌کند. اما با وجود حل شدن مشکل شکایت استقلال به فیفا و دریافت اقساط، مجید حسینی با یک مشکل مواجه شده است. او که براساس قرارداد با باشگاه ترابزون باید سالانه ۵۵۰هزار یورو در سال دستمزد بگیرد الان سه ماه است که هیچ دستمزدی از باشگاه نگرفته است.» این گزارش روزنامه ترکیه‌ای به نوعی می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که باشگاه ترابزون اقساط مربوط به انتقال مجید حسینی را از دستمزد این بازیکن به استقلال داده و همین موضوع باعث شده است که حسینی سه ماه را در ترکیه بدون دریافت دستمزد سپری کند.

اخبار بیشتر