1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آغاز جلسه 4 اسفندماه مجلس شورای اسلامی و لوایح در دست تصویب

معصومه ابتکار امروز از ارائه لوایحی در زمینه مسائل زنان به مجلس شورای اسلامی خبر داد. این لایحه‌ها در مورد اصلاح قانون طلاق، حمایت از بنگاه‌هایی که زنان سرپرست خانوار در آن‌ها کار می‌کنند و بحث برابری دیه زنان و مردان است. ابتکار گفت طبق اولویت‌بندی انجام شده، پس از این قوانین به مبحث حضانت فرزندان می‌پردازیم.

حوزه دیگری که امروز مجلس در مورد آن به تصمیم‌گیری پرداخت، تصویب لایحه سازمان گردشگری شهرداری بود. اجرای این لایحه که به سال گذشته مربوط می‌شود به دلیل عدم امکان توسعه نیرو به تعویق افتاده بود اما حسن خلیل‌آبادی، نماینده مجلس، ابراز امیدواری کرد که در سال 98 با تصویب لایحه سازمان گردشگری اقدامات مهم حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در مدیریت شهری لحاظ شود.

سایت خبری

برابری دیه مرد و زن بر اساس مستندات شرعی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
برابری دیه مرد و زن بر اساس مستندات شرعی

پس از پیگیرهای یکساله فراکسیون زنان مجلس و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره تدوین لایحه اصلاح قانون برابری دیه زن و مرد، روز گذشته معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان از ارسال این لایحه به دولت خبر داد.

اواسط تیر امسال بود که پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، از تهیه طرحی برای تساوی دیه زن و مرد خبر داد و گفته بود برابری دیه زن و مرد یکی از مواردی است که فراکسیون زنان از ابتدای تشکیل مجلس دهم به دنبال آن بوده است، تدوین طرح تساوی دیه زن و مرد در اواخر سال ۹۶ در این فراکسیون آغاز و پس از بررسی‌های کارشناسی آماده شد.

پس از پیگیری‌های مستمر فراکسیون زنان مجلس درباره این طرح، معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده نیز از پیگیری این معاونت برای تساوی دیه زن و مرد به پانا خبر داد و گفت: در قرآن کرامتی که برای زن قائل شده است، مساوی کرامتی است که برای مردان در نظر گرفته شده است و ذات و روح انسان‌ها در برابری کامل با هم قرار دارد. بنابراین از آنجا که در قرآن کریم به عددی برای دیه اشاره نشده است، این امکان وجود دارد که با توجه به تغییراتی که در اوضاع اقتصادی و اجتماعی رخ داده است و زنان نقش مهمی در اقتصاد خانواده ایفا می‌کنند، در موضوع دیه با تکیه بر مقتضیات زمان بازنگری صورت بگیرد و تفاوت موجود از میان برداشته شود.

فریده غیرت، وکیل دادگستری، نیز در زمینه تأثیرگذاری لایحه برابری دیه زن و مرد بر جامعه به پانا گفت: ‌ من در خلال تدوین این لایحه همکاری داشته‌ام. این لایحه با همکاری معاونت امور زنان و نمایندگان مجلس تهیه شده و در تدوین آن تلاش شده است از جنبه‌های مختلف عرفی و شرعی به دیه زن و مرد پرداخته شود.

اکنون بین دیه زن و مرد تبعیض وجود دارد و دیه زن نصف دیه مرد است و حق کمتری به زنان تعلق می‌گیرد در حالی که وقتی لایحه تصویب شود دیه زن و مرد مساوی می‌شود.

این وکیل دادگستری درباره مخالفت‌های احتمالی با طرح برابری دیه زن و مرد گفت: از طرف مخالفان نمی‌توانم صحبت کنم اما برای تدوین لایحه بررسی‌های زیادی صورت گرفته است و ریشه‌های فقهی نیز به طور کامل بررسی شده است؛ به همین دلیل هم برابری دیه پیشنهاد شده است.

عضو پیشین هیات مدیره کانون وکلای مرکز اضافه کرد: حالا عده‌ای هم با برابری دیه زن و مرد مخالف هستند، این عده با هر پیشنهادی که به نفع زنان باشد مخالفت خود را اعلام می‌کنند که نمی‌توان درباره آن اظهار نظر کرد و نهایتا باید ببینیم که لایحه به کجا می‌رسد.

غیرت با بیان اینکه تصویب لایحه اصلاح قانون در راستای برابری دیه زن و مرد مسلما در جامعه تأثیرگذار است، گفت: اکنون دیه زن نصف دیه مرد است و حق کمتری به زنان تعلق می‌گیرد در حالی که وقتی لایحه تصویب شود دیه زن و مرد مساوی می‌شود.

این فعال حقوق زنان با بیان اینکه ریشه‌های فقهی موضوع برابری دیه زن و مرد بررسی شده است، گفت: امیدواریم با لایحه مخالفت نشود چون وقتش رسیده است که قانونگذاران چنین قانونی را تغییر دهند و گام بزرگی در جهت تحقق حقوق زنان بردارند.

غیرت تصریح کرد: در نگاه عرفی، دو برابر بودن دیه مردان دیگر چندان پذیرفته نیست و مقتضات زندگی امروز، ‌ شاغل بودن زنان، حضور آنها در عرصه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و سیاسی این تصور را کنار می‌زند که دیه مردان به دلیل این که بار زندگی بر دوش آنهاست باید بیشتر باشد. از نگاه شرعی هم مستنداتی وجود دارد که می‌توان به برابری دیه زن و مرد با استفاده از آنها حکم داد.

خواندن خبر در سایت منبع

ابتکار: ۲۷ درصد جامعه زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ابتکار: ۲۷ درصد جامعه زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند

معصومه ابتکار عصر امروز (۴ اسفند) در نشست شورای اداری استان کرمانشاه اظهار کرد: انتظار نمی‌رفت در یک برنامه پربیننده رسانه ملی، میهمان برنامه اعلام کند همسر خود را ۲۷ مرتبه به حدی کتک زده که به پزشکی قانونی مراجعه کرده و کارشان تا آستانه طلاق پیش رفته و این موضوع به عنوان یک اعتبار نمایش داده شود که با این وجود اینکه زندگی مشترکشان به این نقطه رسیده، ولی هنوز دارند با هم زنگی می‌کنند.

وی افزود: این کار رسانه ملی یک خطای بزرگ بود که انتظار آن نمی‌رفت.

ابتکار با بیان اینکه خشونت علیه زنان در همه جوامع وجود دارد، گفت: باید هم با فرهنگ سازی و هم با قوانین به سمت مقابله با خشونت علیه زنان برویم.

ابتکار در ادامه با تاکید بر لزوم تحقق عدالت جنسیتی، گفت: در سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های کشور موضوع عدالت جنسیتی دیده شده، اما بعضی اوقات دیده می‌شود به دلایلی دسترسی زنان و دختران به برخی خدمات کمتر است که نمونه آن دختران بازمانده از تحصیل است که اگرچه آمار آن از ۳۸ درصد قبل از انقلاب به سه درصد رسیده، اما همین میزان هم برای جامعه اسلامی ما بالا است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه از سیاست‌های دولت دوازدهم و مورد تاکید رئیس‌جمهوری موضوع حضور زنان در جایگاه‌های تصمیم سازی است، گفت: به دلایل مختلف فرصت چندانی برای حضور زنان در جایگاه‌های تصمیم سازی به وجود نیامده که این موضوع به جدیت دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون ۲۷ درصد جامعه زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند که قبل از انقلاب به سه درصد هم نمی‌رسید، گفت: متأسفانه متناسب با این پیشرفت در مدیریت‌ها به زنان فرصت داده نشده است.

ابتکار گفت: تا پایان برنامه ششم باید ۳۰ درصد پست‌ها در اختیار زنان قرار گیرد که این یک تکلیف است و از سوی رئیس جمهور نیز ابلاغ شده و ما نیز تحقق آن را رصد می‌کنیم.

وی به معضل بیکاری دختران تحصیلکرده نیز اشاره کرد و گفت: این افراد استعدادهای زیادی دارند و باید از این پتانسیل برای توسعه کشور استفاده کنیم.

ابتکار بر لزوم توجه به حوزه ورزش بانوان نیز تاکید کرد و گفت: توجه به ورزش بانوان موجب ارتقا سلامت جسمی و روانی این قشر از جامعه می‌شود و باید به این حوزه توجه داشته باشیم.

وی همچنین از تهیه سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده برای هر استان خبر داد و گفت: کرمانشاه اولین استانی است که سند ارتقا وضعیت زنان آن تصویب شده است.

ابتکار توانمندیهای زنان استان کرمانشاه در حوزه‌های مختلف را بالا توصیف و بر استفاده از این ظرفیت تاکید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر