آغاز جلسه 4 اسفندماه مجلس شورای اسلامی و لوایح در دست تصویب
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

آغاز جلسه 4 اسفندماه مجلس شورای اسلامی و لوایح در دست تصویب

معصومه ابتکار امروز از ارائه لوایحی در زمینه مسائل زنان به مجلس شورای اسلامی خبر داد. این لایحه‌ها در مورد اصلاح قانون طلاق، حمایت از بنگاه‌هایی که زنان سرپرست خانوار در آن‌ها کار می‌کنند و بحث برابری دیه زنان و مردان است. ابتکار گفت طبق اولویت‌بندی انجام شده، پس از این قوانین به مبحث حضانت فرزندان می‌پردازیم.

حوزه دیگری که امروز مجلس در مورد آن به تصمیم‌گیری پرداخت، تصویب لایحه سازمان گردشگری شهرداری بود. اجرای این لایحه که به سال گذشته مربوط می‌شود به دلیل عدم امکان توسعه نیرو به تعویق افتاده بود اما حسن خلیل‌آبادی، نماینده مجلس، ابراز امیدواری کرد که در سال 98 با تصویب لایحه سازمان گردشگری اقدامات مهم حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در مدیریت شهری لحاظ شود.

سایت خبری

برابری دیه مرد و زن بر اساس مستندات شرعی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
برابری دیه مرد و زن بر اساس مستندات شرعی
پانا نوشت: یک وکیل دادگستری گفت: مستندات شرعی‌ای وجود دارد که می‌توان به برابری دیه زن و مرد حکم داد.

پس از پیگیرهای یکساله فراکسیون زنان مجلس و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری درباره تدوین لایحه اصلاح قانون برابری دیه زن و مرد، روز گذشته معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان از ارسال این لایحه به دولت خبر داد.

اواسط تیر امسال بود که پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، از تهیه طرحی برای تساوی دیه زن و مرد خبر داد و گفته بود برابری دیه زن و مرد یکی از مواردی است که فراکسیون زنان از ابتدای تشکیل مجلس دهم به دنبال آن بوده است، تدوین طرح تساوی دیه زن و مرد در اواخر سال ۹۶ در این فراکسیون آغاز و پس از بررسی‌های کارشناسی آماده شد.

پس از پیگیری‌های مستمر فراکسیون زنان مجلس درباره این طرح، معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده نیز از پیگیری این معاونت برای تساوی دیه زن و مرد به پانا خبر داد و گفت: در قرآن کرامتی که برای زن قائل شده است، مساوی کرامتی است که برای مردان در نظر گرفته شده است و ذات و روح انسان‌ها در برابری کامل با هم قرار دارد. بنابراین از آنجا که در قرآن کریم به عددی برای دیه اشاره نشده است، این امکان وجود دارد که با توجه به تغییراتی که در اوضاع اقتصادی و اجتماعی رخ داده است و زنان نقش مهمی در اقتصاد خانواده ایفا می‌کنند، در موضوع دیه با تکیه بر مقتضیات زمان بازنگری صورت بگیرد و تفاوت موجود از میان برداشته شود.

فریده غیرت، وکیل دادگستری، نیز در زمینه تأثیرگذاری لایحه برابری دیه زن و مرد بر جامعه به پانا گفت: ‌ من در خلال تدوین این لایحه همکاری داشته‌ام. این لایحه با همکاری معاونت امور زنان و نمایندگان مجلس تهیه شده و در تدوین آن تلاش شده است از جنبه‌های مختلف عرفی و شرعی به دیه زن و مرد پرداخته شود.

اکنون بین دیه زن و مرد تبعیض وجود دارد و دیه زن نصف دیه مرد است و حق کمتری به زنان تعلق می‌گیرد در حالی که وقتی لایحه تصویب شود دیه زن و مرد مساوی می‌شود.

این وکیل دادگستری درباره مخالفت‌های احتمالی با طرح برابری دیه زن و مرد گفت: از طرف مخالفان نمی‌توانم صحبت کنم اما برای تدوین لایحه بررسی‌های زیادی صورت گرفته است و ریشه‌های فقهی نیز به طور کامل بررسی شده است؛ به همین دلیل هم برابری دیه پیشنهاد شده است.

عضو پیشین هیات مدیره کانون وکلای مرکز اضافه کرد: حالا عده‌ای هم با برابری دیه زن و مرد مخالف هستند، این عده با هر پیشنهادی که به نفع زنان باشد مخالفت خود را اعلام می‌کنند که نمی‌توان درباره آن اظهار نظر کرد و نهایتا باید ببینیم که لایحه به کجا می‌رسد.

غیرت با بیان اینکه تصویب لایحه اصلاح قانون در راستای برابری دیه زن و مرد مسلما در جامعه تأثیرگذار است، گفت: اکنون دیه زن نصف دیه مرد است و حق کمتری به زنان تعلق می‌گیرد در حالی که وقتی لایحه تصویب شود دیه زن و مرد مساوی می‌شود.

این فعال حقوق زنان با بیان اینکه ریشه‌های فقهی موضوع برابری دیه زن و مرد بررسی شده است، گفت: امیدواریم با لایحه مخالفت نشود چون وقتش رسیده است که قانونگذاران چنین قانونی را تغییر دهند و گام بزرگی در جهت تحقق حقوق زنان بردارند.

غیرت تصریح کرد: در نگاه عرفی، دو برابر بودن دیه مردان دیگر چندان پذیرفته نیست و مقتضات زندگی امروز، ‌ شاغل بودن زنان، حضور آنها در عرصه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی و سیاسی این تصور را کنار می‌زند که دیه مردان به دلیل این که بار زندگی بر دوش آنهاست باید بیشتر باشد. از نگاه شرعی هم مستنداتی وجود دارد که می‌توان به برابری دیه زن و مرد با استفاده از آنها حکم داد.

خواندن خبر در سایت منبع

ابتکار: ۲۷ درصد جامعه زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
ابتکار: ۲۷ درصد جامعه زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند
معاون امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری به پخش برنامه فرمول یک از صدا و سیما واکنش نشان داد.

معصومه ابتکار عصر امروز (۴ اسفند) در نشست شورای اداری استان کرمانشاه اظهار کرد: انتظار نمی‌رفت در یک برنامه پربیننده رسانه ملی، میهمان برنامه اعلام کند همسر خود را ۲۷ مرتبه به حدی کتک زده که به پزشکی قانونی مراجعه کرده و کارشان تا آستانه طلاق پیش رفته و این موضوع به عنوان یک اعتبار نمایش داده شود که با این وجود اینکه زندگی مشترکشان به این نقطه رسیده، ولی هنوز دارند با هم زنگی می‌کنند.

وی افزود: این کار رسانه ملی یک خطای بزرگ بود که انتظار آن نمی‌رفت.

ابتکار با بیان اینکه خشونت علیه زنان در همه جوامع وجود دارد، گفت: باید هم با فرهنگ سازی و هم با قوانین به سمت مقابله با خشونت علیه زنان برویم.

ابتکار در ادامه با تاکید بر لزوم تحقق عدالت جنسیتی، گفت: در سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های کشور موضوع عدالت جنسیتی دیده شده، اما بعضی اوقات دیده می‌شود به دلایلی دسترسی زنان و دختران به برخی خدمات کمتر است که نمونه آن دختران بازمانده از تحصیل است که اگرچه آمار آن از ۳۸ درصد قبل از انقلاب به سه درصد رسیده، اما همین میزان هم برای جامعه اسلامی ما بالا است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه از سیاست‌های دولت دوازدهم و مورد تاکید رئیس‌جمهوری موضوع حضور زنان در جایگاه‌های تصمیم سازی است، گفت: به دلایل مختلف فرصت چندانی برای حضور زنان در جایگاه‌های تصمیم سازی به وجود نیامده که این موضوع به جدیت دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون ۲۷ درصد جامعه زنان ایران دارای تحصیلات دانشگاهی هستند که قبل از انقلاب به سه درصد هم نمی‌رسید، گفت: متأسفانه متناسب با این پیشرفت در مدیریت‌ها به زنان فرصت داده نشده است.

ابتکار گفت: تا پایان برنامه ششم باید ۳۰ درصد پست‌ها در اختیار زنان قرار گیرد که این یک تکلیف است و از سوی رئیس جمهور نیز ابلاغ شده و ما نیز تحقق آن را رصد می‌کنیم.

وی به معضل بیکاری دختران تحصیلکرده نیز اشاره کرد و گفت: این افراد استعدادهای زیادی دارند و باید از این پتانسیل برای توسعه کشور استفاده کنیم.

ابتکار بر لزوم توجه به حوزه ورزش بانوان نیز تاکید کرد و گفت: توجه به ورزش بانوان موجب ارتقا سلامت جسمی و روانی این قشر از جامعه می‌شود و باید به این حوزه توجه داشته باشیم.

وی همچنین از تهیه سند ارتقا وضعیت زنان و خانواده برای هر استان خبر داد و گفت: کرمانشاه اولین استانی است که سند ارتقا وضعیت زنان آن تصویب شده است.

ابتکار توانمندیهای زنان استان کرمانشاه در حوزه‌های مختلف را بالا توصیف و بر استفاده از این ظرفیت تاکید کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

کارتون روزنامه ابتکار درباره خشونت علیه زنان

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
کارتون روزنامه ابتکار درباره خشونت علیه زنان
در ادامه کارتون روزنامه ابتکار درباره خشونت علیه زنان را ببینید.

برترین‌ها: در ادامه کارتون روزنامه ابتکار درباره خشونت علیه زنان را ببینید.

کارتون روزنامه ابتکار درباره خشونت علیه زنان - 2

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اصلاح ساختار بودجه؛ دستور کار امروز هیئت دولت

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشت. به گفته سخنگو در حاشیه این جلسه، دولت برای جلوگیری از افزایش تورم برنامه‌ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال ندارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور5 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
قائم مقام وزارت امور خارجه عراق در جریان سفر به تهران با سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه دیدار و رایزنی کرد. به گزارش ایسنا، در چارچوب رایزنی‌های مستمر سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، نزار خیرالله قائم مقام وزارت خارجه عراق و سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در قالب برگزاری نشست کمیته سیاسی دو کشور، با یکدیگر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کرده و بر ضرورت رایزنی‌های مستمر بین ایران و عراق در شرایط کنونی منطقه، تاکید کردند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این دیدار از دیدگاه روشن و سازنده عراق در حمایت از مواضع کشورمان تشکر کرد و با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، اقدامات آمریکا را سر منشأ تشنجات منطقه‌ای دانست و گفت: ایران در برابر اقدامات زورمدارانه، ایستادگی خواهد کرد. انتهای پیام

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر