خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت مستقر ونزوئلا، از مرز این کشور خارج شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت مستقر ونزوئلا، از مرز این کشور خارج شد

دیوان عالی ونزوئلا خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت مستقر این کشور را ممنوع‌الخروج کرده بود اما گوایدو شب گذشته با عبور از مرز زمینی ونزوئلا با کلمبیا در کنسرتی که با حمایت مالی «ریچارد برنسون» فعال تجاری و سرمایه‌گذار انگلیسی در کلمبیا برپا بود، حضور یافت. این کنسرت به هدف جلب شدن توجه‌ها به وضعیت ونزوئلا برگزار شده بود. گوایدو پس از حضور در میان مردم کلمبیا با رییس‌جمهور این کشور نیز دیدار کرد.

از آنجا که در ماه‌های اخیر ونزوئلا با بحران اقتصادی شدیدی دست و پنجه نرم می‌کرد، آمریکا از فرصت فعلی برای فرستادن آذوقه و دارو برای مردم این کشور استفاده کرده است. به همین بهانه نیکلاس مادورو مرزهای کشورش را یکی یکی می‌بندد. گفته شده پس از خروج خوان گوایدو از مرز کلمبیا، مرزهای اصلی بین این دو کشور را هم بستند. «دلسی رودریگز» معاون رئیس جمهوری ونزوئلا دلیل این اقدام را مقابله با تهدیدهای جدی از جانب کلمبیا عنوان کرد. دولت کاراکاس پیش‌تر، دستور بستن مرزهای این کشور با برزیل را نیز صادر کرده بود.

سایت خبری

گوایدو: همه گزینه‌ها علیه «مادورو» روی میز است!

مهرخبرگزاری مهر
گوایدو: همه گزینه‌ها علیه «مادورو» روی میز است!
فردی که عنوان ریاست‌جمهوری ونزوئلا راغصب کرده از توسل به آمریکا برای لحاظ کردن همه گزینه‌های موجود علیه دولت مشروع کاراکاس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، خوان گوایدو غاصب ریاست‌جمهوری ونزوئلا در واکنش به ممانعت دولت کاراکاس از ورود محموله کمک‌هایی که آمریکا برای اپوزیسیون این کشور ارسال کرده بود؛ مدعی شد: حوادث جاری من را به اتخاذ تصمیمی وا می‌دارد مبنی بر اینکه رسما از جامعه بین‌الملل بخواهم در راستای تضمیمن آزادی ونزوئلا، همه گزینه‌ها را لحاظ کند.

گفتنی است درحالیکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به عنوان اصلی‌ترین حامی اپوزیسیون، پیشتر گزینه مداخله نظامی در ونزئلا را مطرح کرده بود؛ گوایدو به استفاده از عبارت «همه گزینه‌ها» کفایت کرد و به طور مشخص صحبتی از حمله نظامی به میان نیاورد.

این درحالی است که خبرها حاکی از دیدار گوایدو و مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در نشستی است که روز دوشنبه در بوگوتا پایتخت کلمبیا برگزار می‌شود.

قرار است در این نشست که گروه لیما شامل برخی کشورهای آمریکای لاتین نیز در آن حضور دارند؛ درباره گام‌های بعدی در راستای تحت فشار قرار دادن دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا بحث و رایزنی شود.

گفتنی است گوایدو حدود یک ماه پیش، با برخورداری از حمایت آمریکا، مشروعیت مادورو را زیر سوال برد و عنوان ریاست‌جمهوری را از وی غصب کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

پنس در کلمبیا با گوایدو دیدار می‌کند

ایلناخبرگزاری ایلنا
پنس در کلمبیا با گوایدو دیدار می‌کند
معاون رئیس‌جمهوری آمریکا بناست با رهبر مخالفان ونزوئلا دیدار کند.

پنس در کلمبیا با گوایدو دیدار می‌کند - 1

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، بنا دارد تا روز دوشنبه برای نخستین‌بار با «خوان گوایدو»، رهبر مخالفان ونزوئلا، در کلمبیا دیدار و گفت‌وگو کند.

این خبر را معاونان پنس اعلام کردند.

بر این اساس، پنس بناست به بوگوتا، پایتخت کلمبیا، سفر کند تا با کشورهای گروه لیما که گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند، دیدار کند.

یک مقام ارشد آمریکایی روز جمعه گفت که در صورت این‌که تا زمان صورت گرفتن این دیدار کمک‌های بشردوستانه آمریکا نتواند وارد ونزوئلا شود، ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه این کشور اعمال می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

ونزوئلا روابط دیپلماتیک با کلمبیا را قطع می‌کند

مهرخبرگزاری مهر
ونزوئلا روابط دیپلماتیک با کلمبیا را قطع می‌کند
رئیس جمهور قانونی ونزوئلا اعلام کرد کاراکاس با قطع مناسبات دیپلماتیک خود با کلمبیا، کارکنان سفارت این کشور را اخراج می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا در سخنانی گفت: صبر ما به سر آمده و دیگر نمی‌توانیم تحمل کنیم که خاک کلمبیا برای حمله به ونزوئلا مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل، تمام روابط سیاسی و دیپلماتیک خود با دولت کلمبیا را قطع می‌کنیم.

رئیس جمهور ونزوئلا از سفیر و کارکنان کنسولی کلمبیا خواست ظرف ۲۴ ساعت ونزوئلا را ترک کنند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که تنش هایی در مرز کلمبیا و ونزوئلا رخ داد. غربی‌ها کمک هایی را راهی ونزوئلا کرده‌اند اما کاراکاس با آن مخالفت کرده است. مادورو به نیروهای مسلح دستور داده است که مانع از انتقال این کمک‌ها به داخل کشور شوند.

برخی فعالان و اعضای اپوزیسیون ونزوئلا قصد داشتند در مرز کلمبیا تجمع کرده و مخالفت خود را با اقدام ارتش برای ممانعت از ورود کمک‌های غذایی و دارویی به کشور اعلام کنند. قرار است این افراد از برزیل و کلمبیا راهی مرز شوند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اصلاح ساختار بودجه؛ دستور کار امروز هیئت دولت

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشت. به گفته سخنگو در حاشیه این جلسه، دولت برای جلوگیری از افزایش تورم برنامه‌ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال ندارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور5 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
معاون سیاسی وزیر خارجه با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، اقدامات آمریکا را سر منشاء تشنجات منطقه‌ای دانست و گفت: ایران برابر اقدامات زورمدارانه ایستادگی خواهد کرد. به گزارش مهر، «نزار خیرالله» قائم مقام وزارت خارجه عراق که به ایران سفر کرده با «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه در قالب کمیته سیاسی دو کشور دیدار و در خصوص موضوعات مختلف و مورد علاقه گفت وگو و بر ضرورت رایزنی‌های مستمر بین ایران و عراق در شرایط کنونی منطقه تاکید کردند. «سیدعباس عراقچی» در این دیدار از دیدگاه روشن و سازنده عراق در حمایت از مواضع جمهوری اسلامی تشکر کرد. عراقچی با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، اقدامات آمریکا را سر منشاء تشنجات منطقه‌ای دانست و گفت: ایران برابر اقدامات زورمدارانه ایستادگی خواهد کرد.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر