اخبار روز بازار مسکن - شنبه 4 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - شنبه 4 اسفندماه

قیمت مسکن افت می‌کند؟

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت مسکن افت می‌کند؟
بازار مسکن در سال‌های اخیر به واسطه افزایش هزینه‌های تولید و برخی از تصمیمات سیاسی تحت تأثیر قرار گرفته و خرید مسکن به یک آرزو برای خانواده‌ها تبدیل شده که برای رفع دغدغه تهیه مسکن راه‌های مختلفی ارائه شده و امید بسیاری از افراد برای خرید مسکن، وام‌های بانکی است که وزیر مسکن افزایش سقف وام را در شرایط فعلی منتفی اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، همواره یکی از دغدغه خانواده‌ها به خصوص جوان‌ها تهیه مسکن بوده که در سال‌های اخیر این مهم به یک آرزو تبدیل شده زیرا قیمت مسکن رشد قابل توجهی به خود گرفته و این افزایش قیمت‌ها همخوانی با میزان درآمد عموم خانواده‌ها ندارد.

برای رفع مشکلات برنامه‌های مختلفی از سوی دولت ارائه شده که یکی از آنها وام‌های مسکن و ساخت مسکن مهر است، اما طی نشست خبری مصطفی قلی خسروی-رئیس اتحادیه املاک از برنامه جدید این اتحادیه که در ششمین نمایشگاه املاک و مستغلات اجرایی خواهد شد، خبر داد.

به گفته قلی خسروی در این برنامه قرار بر آن است، مشاوران املاک، سازندگان و بانک‌ها را با یکدیگر عجین شده تا بتوانند املاک خود را عرضه کنند. همچنین قرار بر آن است تا سازندگان، املاک خود را اعم از مسکونی و تجاری با تخفیف ۸ تا ۱۰ درصد در این نمایشگاه عرضه کنند.

اما این پایان اخبار مسکن در روز جاری نیست زیرا در حالی که برخی از کارشناسان بازار مسکن به دنبال افزایش وام مسکن بودند و از سوی دیگر سازندگان مسکن معتقد بودند که عدم همکاری بانک‌ها در ارائه وام ساخت و ساز عاملی شده تا قیمت مسکن در کشور افزایش یابد، محمد اسلامی-وزیر راه و شهرسازی آب پاکی را روی دست موافقان افزایش سقف وام مسکن ریخت و با بیان این که وظیفه ما تعادل بخشی به عرضه و تقاضای مسکن است، گفت: هیچ گاه اعلام نکردیم که برنامه‌ای برای افزایش وام مسکن داریم.

اسلامی پروسه خانه‌دار شدن دهک‌های بالای جامعه را کمتر از سه سال دانست و گفت: ما باید به دهک‌های پایین جامعه کمک کنیم تا بتوانند صاحب خانه مناسب شوند.

تورم گوشت به ۹۰ درصد رسید

قیمت گوشت در برخی از مناطق شهر تهران به ۱۲۰ هزار تومان در هر کیلو رسیده که البته کف قیمتی این ماده پروتئینی در شهر تهران رقم قابل توجه ۸۰ هزار تومان است و عاملی شده تا سفره بسیاری از خانواده‌ها کمتر رنگ گوشت تازه را به خود ببیند.

بررسی‌ها با توجه به آمار منتشر شده مرکز آمار نشان از آن دارد که قیمت گوشت در بهمن ماه امسال نسبت به همین مدت در سال گذشته با تورم ۹۰ درصدی مواجه شده است و این در حالی است که تورم نقطه به نقطه در گوشت قرمز و گوشت ماهیان ۹۲.۷ و تورم سالانه تا مرز ۴۰ درصد بود. از سوی دیگر در گروه ماهی‌ها و صدف‌داران نیز تورم ۹۰ درصدی نقطه به نقطه و بیش از ۴۰ درصدی سالانه قابل توجه است.

دولت برای مقابله با افزایش قیمت گوشت که دلیل اصلی آن را کمبود و کاهش میزان عرضه گوشت اعلام کرده است به واردات گوشت تازه و منجمد روی آورده تا بتواند با افزایش حجم عرضه از افزایش بیش از حد قیمت‌ها در بازار بکاهد.

در این زمینه آمار اعلامی از سوی رئیس کل گمرک گواه آن است که هم اکنون حدود ۷۰۰ کانتینر گوشت در گمرک است که ۳۰۰ کانتینر آن به پشتیبانی امور دام اختصاص دارد. همچنین در ۱۱ ماه امسال ۱۳۷ هزار تن گوشت گرم و منجمد وارد شده که این آمار غیر از واردات دام زنده و مواد پروتئینی و مرغ بوده و میانگین ماهانه واردات ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن گوشت بوده است.

خودروسازان برنامه‌های خود را فراموش کردند

در کنار افزایش قیمت مواد خوراکی که رشد قیمت گوشت سردمدار این گرانی است، خودرو نیز رشد قیمت قابل توجهی را در پی رشد قیمت دلار، نهاده‌های تولید و اعمال تحریم‌های آمریکا را به ثبت رسانده است، دولت همان مسیری که برای کاهش قیمت گوشت در پیش گرفته برای بازار خودرو در پیش گرفته و خودروسازان که تعهدات گذشته آنها باقی مانده را مجبور به پیش فروش و فروش فوری خودرو کرده است.

در ساعات ابتدایی روز جاری فروش فوری محصولات ایران خودرو و سایپا متوقف شد که پیگیری‌های ایسنا به این نتیجه رسید که قرار است در ساعات انتهایی روز کاری فروش فوری سایپا آغاز شود.

البته ناگفته نماند که بازار هیچ واکنش مثبتی به طرح‌های فروش دو خودروساز بزرگ کشور نداشت و حتی قیمت محصولات روند صعودی خود را با جدیت پیگیری کرد.

مردم در بانک‌ها چقدر پول دارند؟

بانک مرکزی رقم کل سپرده‌های بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی را در ۹ ماهه سال جاری ۱,۷۱۹ هزار میلیارد تومان اعلام کرد که نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود ۲۲ درصد افزایش داشته است. همچنین میزان سپرده‌های بخش غیردولتی در این بانک‌ها و مؤسسات در آذرماه سال گذشته ۱,۴۱۰ هزار میلیارد تومان و در اسفند سال پیش ۱,۴۸۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

سربازان غایب جایی در بودجه ندارند

از حدود ۴ سال پیش در بودجه کشور به سربازان غایب که دارای هشت سال غیبت داشتند اجازه داده شد تا بتوانند با پرداخت جریمه غیبت و خدمت ضرورت سربازی را خریداری کنند، اما با تصویب نهایی مجلس، دیگر فرصتی برای خرید خدمت سربازان مشمول در بودجه فراهم نیست و آنها بعد از چهار سال از بودجه می‌روند.

ارزانی ۵۰۰ تومانی دلار

قیمت دلار که در روزهای انتهایی هفته گذشته روند صعودی به خود گرفته بود و در محدوده ۱۳ هزار تومان قرار گرفته بود امروز شنبه قیمت آن در صرافی‌های مجاز با کاهش ۵۰۰ تومانی روبرو شده و به نرخ ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود. بر اساس اعلام این صرافی‌ها، قیمت فروش یورو نیز امروز ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت خرید آن ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان است.

فرآیند واردات طولانی می‌شود؟

اما در کنار قیمت دلار، عرضه و رفع نیاز تجار یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های بازار ارز و بانک مرکزی است که در تصمیم گیری اخیر قرار بر آن شده تا تجار ارز مورد نیاز خود را از سامانه نیما دریافت کنند و برای کنترل بازار ارز دیگر راهی بازار آزاد نشوند، این تصمیم در حالی گرفته شده که متقاضیان سامانه نیما همواره معتقد هستند که روند عرضه ارز در این سامانه بسیار کند است. حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید که آیا این اقدام دولت و بانک مرکزی منجر به طولانی‌تر شدن فرآیند تهیه ارز و واردات نمی‌شود.

در قلعه گنج چه می‌گذرد؟

یکی از برنامه‌هایی که در سال‌های اخیر دولت و نظام تاکید ویژه‌ای بر آن دارد، موضوع محرومیت زدایی است که دولت و دستگاه‌های زیرمجموعه خود با همکاری نهادهای امنیتی و انقلابی کشور به این موضوع ورود کرده‌اند که محمد سعیدی کیا-رئیس بنیاد مستضعفان ضمن تشریح فعالیت‌های مربوط به محرومیت‌زدایی توسط این دستگاه، از شناسایی ۱۴ نقطه مختلف در کشور برای محرومیت زدایی طبق برنامه زمان بندی شده خبر داد و روند محرومیت زدایی شهرستان قلعه گنج از ابتدا تا کنون را تشریح کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

عرضه مسکن توسط سازندگان با تخفیف ۸ تا ۱۰ درصد

ایسناخبرگزاری ایسنا
عرضه مسکن توسط سازندگان با تخفیف ۸ تا ۱۰ درصد
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه قیمت مسکن در سال آینده به ثبات می‌رسد گفت: در نمایشگاه املاک و مستغلات که در روزهای آینده برگزار می‌شود سازندگان، واحدهای خود را با تخفیفات ۸ تا ۱۰ درصد عرضه می‌کنند.

به گزارش ایسنا، مصطفی قلی خسروی در نشست خبری ششمین نمایشگاه املاک و مستغلات اظهار کرد: در ششمین نمایشگاه املاک و مستغلات که از ۱۰ تا ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود سعی کرده‌ایم مشاوران املاک، سازندگان و بانک‌ها را با یکدیگر عجین کنیم تا بتوانند املاک خود را عرضه کنند. البته وزارت صنعت، معدن و تجارت، ما را از فروش در محل نمایشگاه منع کرده اما خریداران می‌توانند هماهنگی لازم را انجام دهند و قراردادها را خارج از نمایشگاه منعقد کنند.

وی افزود: قرار شده سازندگان، املاک خود را اعم از مسکونی و تجاری با تخفیف ۸ تا ۱۰ درصد در این نمایشگاه عرضه کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه ما به عنوان مجری، تعهداتی داده‌ایم گفت: از جمله تعهدات ما این است که شرکت‌های خارجی حق فروش املاک ندارند و حراست وزارت صمت این موضوع را با حساسیت دنبال می‌کند.

قیمت مسکن در سال آینده به ثبات می‌رسد

خسروی درباره پیش بینی از قیمت مسکن در سال آینده گفت: تجربه نشان می‌دهد که بعد از انقلاب چهار بار در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ قیمت مسکن جهش داشته است. چهار مؤلفه اصلی هم باعث این جهش می‌شود که حامل انرژی، ارز، طلا و بورس است که هرگاه حرکت کند قیمت‌ها بالا می‌رود. در سال ۱۳۹۱ رشد یکباره نرخ ارز باعث افزایش قیمت مسکن شد، بعد به تدریج به ثبات رسید. در ۱۳۹۷ نیز همین اتفاق افتاد و انتظار داریم از این به بعد قیمت مسکن به ثبات می‌رسد. البته ممکن است بالا برود اما کمتر از شاخص تورم خواهد بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: مسؤولان دولتی و نمایندگان مجلس در تلاش هستند که بازار مسکن را به تعادل برسانند. با توجه به اینکه نگاه مهندس اسلامی هم در وزارت راه و شهرسازی به ساخت و ساز است، انتظار داریم ۱۷۴ شغل کلیدی نیز که مرتبط با بخش مسکن است به حرکت دربیاید. لذا نسبت به سال آینده خوشبین هستم.

وی در پاسخ به سوالی درباره پیش بینی از بازار اجاره در سال آینده گفت: ابتدا لازم است از سنتی سازی به صنعتی سازی برویم و صنعت اجاره را فعال کنیم؛ چرا که صنعت اجاره بسیار می‌تواند در تعادل بخشی در بازار مسکن کارساز باشد. در ترکیه نیز تأمین اجتماعی با شهرداری ساختمان‌ها را تجمیع سازی کرده و به خانه اولی‌ها اجاره می‌دهد. ما نیز باید از تجارب دیگر کشورها در این خصوص استفاده کنیم.

قراردادها در کل کشور ۴ درصد کاهش داشته است

خسروی درباره آمار خرید و فروش مسکن گفت: سال ۱۳۹۶ در کل کشور در بازه زمانی ابتدای فروردین تا ۳۰ بهمن ماه تعداد قراردادها اعم از مبایعه‌نامه، اجاره نامه و غیره یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۱۱ مورد بوده است. از ابتدای فروردین ۱۳۹۷ تا ۳۰ بهمن ماه کل قراردادها یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۱۶ مورد بوده که نشان می‌دهد کل قراردادها چهار درصد، مبایعه‌نامه هفت درصد و اجاره نامه ۱۴ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به آمار معاملات در تهران نیز اظهار کرد: از ابتدای فروردین تا ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶ تعداد کل قراردادهای شهر تهران ۳۹۸ هزار و ۶۱۹ مورد است. از این تعداد ۲۱۰ هزار و ۱۹۴ مورد مبایعه‌نامه و ۱۸۵ هزار و ۴۰ عدد اجاره نامه بوده است. در سال ۱۳۹۷ نیز از ابتدای فروردین تا ۳۰ بهمن ماه تعداد کل قراردادهای تهران ۳۰۲ هزار و ۱۸۸ بوده که از این تعداد ۱۴۴ هزار و ۶۵۴ مبایعه‌نامه و ۱۵۵ هزار و ۹۵ اجاره نامه بوده است. آمار نشان می‌دهد در تهران ۲۴ درصد کاهش قراردادها، ۳۱ درصد کاهش مبایعه‌نامه و ۱۶ درصد کاهش اجاره نامه داشتیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تاکید کرد: با همه احترامی که برای آمار سایر دستگاه‌ها قائل هستم باید بگویم سامانه املاک و مستغلات که تحت نظر اتحادیه صنف مشاوران املاک فعالیت می‌کند بهترین مرجع آماری است. ما کمیسیون تخصصی مشاوران املاک را داریم که تمام معاملات از آنجا نشأت می‌گیرد اما متأسفانه بسیاری از دستگاه‌ها با ما لینک نشدند. البته قبل از اینکه من اینجا بیایم این ساختمان تعطیل بود ولی آن را در جهت ارائه آمار شفاف در زمینه املاک، راه اندازی کردیم.

کمیسیون املاک چقدر است؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: نرخ کمیسیون مشاوران املاک که باید از طرفین معامله اخذ شود تا ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد مبلغ قرارداد از هریک از طرفین و از ۵۰۰ میلیون تومان به بالا یک چهارم درصد است. در نظر داریم این رقم را برای سال آینده به یک درصد برسانیم.

شکایتاز سایت آگهی املاک

خسروی با انتقاد از سایت‌های فروش املاک که بعضا آگهی‌هایی با قیمت‌های عجیب و غریب در آن ثبت می‌شود گفت: ما نمی‌توانیم با تکنولوژی مخالفت کنیم بلکه باید با آن جلو برویم اما باید این فضا کنترل شود تا نقاط ضعف به حداقل برساند. از یکی از اصلی‌ترین این سایت‌ها شکایت‌هایی شده است. از هموطنان عزیز درخواست می‌کنیم که برای خرید مطمئن به دفاتر املاک مراجعه کنند. البته فایل‌هایی که مشاوران املاک در این سایت‌ها ثبت می‌کنند به واقعیت نزدیک‌تر است. با این وجود مردم باید قبل از خرید مسکن در هر منطقه‌ای سوال کنند و مظنه قیمت را بپرسند و سپس اقدام به خرید کنند.

فروش املاک مسکونی و تجاری با تخفیف در نمایشگاه

وی با اشاره به نمایشگاه املاک و مستغلات که ۱۰ تا ۱۳ اسفندماه با حضور ۳۵ شرکت ایرانی و پنج شرکت از ترکیه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود گفت: ما سعی کرده‌ایم در این نمایشگاه، مشاوران املاک، سازندگان و بانک‌ها را با یکدیگر عجین کنیم؛ چرا که سازنده حق خرید و فروش ندارد و باید مشاور املاک در کنارش باشد. سه بانک نیز آنجا هستند و سعی دارند تسهیلاتی را برای خریداران فراهم کنند.

ترکیه از فروش ملک در نمایشگاه ممنوع است

خسروی در پاسخ به نقش ترکیه در این نمایشگاه گفت: ترکیه از فروش آپارتمان در این نمایشگاه ممنوع است بلکه باید فناوری و تجارب خود را ارائه کنند. مدیریت ترکیه در بخش املاک، ممتاز است و قصد داریم از این تجربیات استفاده کنیم.

خرید ۸۰۰۰ ملک در ازمیر توسط ایرانی‌ها

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با هشدار به کسانی که قصد خرید ملک در کشورهای همسایه را دارند اظهار کرد: ایران بهترین آب و هوا را در بین کشورهای منطقه دارد و مکانی امن برای سرمایه گذاری در حوزه املاک مسکونی و تجاری است. بسیاری از کسانی که در ترکیه اقدام به خرید آپارتمان کردند متوجه شدند وعده‌هایی همچون ارائه تابعیت، محقق نمی‌شود. با این وجود می‌بینیم کماکان بعضی از هموطنان اقدام به خرید می‌کنند. به طور مثال ایرانی‌ها در ۱۰ ماهه امسال ۸۰۰۰ ملک، تنها در شهر ازمیر خریداری کرده‌اند.

وی ادامه داد: در گرجستان نیز عده‌ای شتابزده اقدام به خرید کردند و در حال حاضر دولت گرجستان اعلام کرده اجازه نمی‌دهد اتباع خارجی در این کشور اقدام به خرید ملک کنند. لذا کسانی که قبلا خریداری کرده‌اند دچار مشکل شده و حتی نمی‌توانند خانه‌های خود را بفروشند. در دوبی هم قبلا ما هشدار دادیم که سرمایه گذاری نکنند ولی بعضی افراد خرید و ضرر کردند.

دوتابعیتی نیستم

خسروی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دوتابعیتی است یا خیر، اظهار کرد: بنده تابعیت هیچ کشوری را ندارم. یکی از دوستان ما به اشتباه در رسانه ملی اعلام کرد که من تابعیت آمریکا را دارم که این مساله را تکذیب می‌کنم. البته هیچ اشکالی ندارد که بخش خصوصی تابعیت کشور دیگری را داشته باشد ولی من تابعیت هیچ کشوری از جمله آمریکا را ندارم. با این وجود نماینده فدراسیون بین‌المللی املاک و مستغلات (FIABSI) در ایران هستم.

تأسیس دانشگاه برای ارتقای سطح علمی مشاوران املاک

در ادامه این نشست، محمدعلی عباس زاده، رئیس دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه املاک گفت: در دهه ۷۰ با حضور آقای خسروی در صنف مشاور املاک بحث آموزش، نهادینه شد؛ زیرا معتقد به تغییر و پیشرفت اعضای صنف بود. از ابتدا با توجه به اینکه بحث آموزش در قانون اصناف وجود نداشت مخالفت‌هایی با این موضوع شد اما امروز اتاق اصناف، آموزش را لازم می‌داند. بر این اساس از بهمن ماه ۱۳۹۰ دانشگاه علمی کاربردی اتحادیه صنف مشاوران املاک راه اندازی شد. ریل استیت برای اولین بار در ایران توسط مرکز ما تدریس شد که مورد تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و هم اکنون در سایر مراکز دانشگاهی نیز تدریس می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر تعداد دانشجو ۵۰۰ دانشجو در مرکز علمی کاربردی اتحادیه املاک مشغول به تحصیل هستند و ۲۷۴۰ دانشجو نیز فارغ التحصیل شده اند. اخیرا درخواست تأسیس مرکز رشد و نوآوری را به وزارت علوم داده‌ایم تا از کلیه طرح‌ها و ایده‌ها استفاده کنیم و حتی از ایده افراد از یک خط تا یک پروپوزال استفاده کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

وام مسکن هست ولی کم است +جدول

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
وام مسکن هست ولی کم است +جدول
با وجود صعود نجومی نرخ متوسط قیمت مسکن، وام مسکن همان رقم قبلی است تا نسبت به قیمت کل خانه سهم بسیار کمی داشته باشد.

به گزارش مشرق، رویای خانه‌دار شدن زوج‌های جوان، با فرارسیدن آخرین ماه سال ۹۷ دست‌نیافتی شده است. زوج‌های جوانی که سال ۹۶ سودای خرید خانه در سال ۹۷ را در سر می‌پروراندند، ناتوان‌تر و ناامیدتر از گذشته در انتظار اتفاقات پیش‌رو در بازار مسکن هستند تا کورسوی امیدی که برای خرید خانه دارند به واقعیت تبدیل شود. براساس آمار منتشرشده از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، در بهمن‌ماه سال جاری هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به‌طور میانگین به قیمت ۱۰ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان معامله شده است. این در حالی است که براساس داده‌های بانک مرکزی، یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در بهمن‌ماه سال گذشته پنج‌میلیون و ۵۰۷ هزار تومان معامله شده است. به‌عبارت دیگر، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در بهمن ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش دوبرابری داشته است. بیشتر بخوانید:توضیحات وزیر راه درباره وام مسکندلیل وزیر راه برای عدم افزایش وام مسکن

تاملی کوتاه بر آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی دولت، گویای این نکته است که اگر یک زوج جوان در بهمن‌ماه سال گذشته برای خرید یک واحد مسکونی ۶۰ مترمربعی باید حدود ۳۳۰ میلیون تومان پرداخت می‌کردند، امسال برای خرید همان واحد مسکونی باید ۶۴۰ میلیون تومان پرداخت کنند. رشد سرسام‌آور قیمت مسکن که دستاورد سوءمدیریت مدیران و نبود سیاست‌های حمایتی در حوزه مسکن است، موجب شده قدرت خرید مسکن به‌ویژه میان زوج‌های جوان روزبه‌روز کاهش یابد.

کاهش ۳۶ درصدی سهم وام مسکن در خرید خانه

دولت به‌عنوان متولی اصلی تامین مسکن و وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن به‌عنوان مجریان و عاملان تامین مسکن اقشار مختلف جامعه، موظف به سیاستگذاری در این حوزه با هدف افزایش قدرت خرید خانوارها و ارائه تسهیلات مناسب به متقاضیان خرید مسکن متناسب با رشد تورم هستند. بدیهی است که یکی از ابزارهای مورد استفاده متولیان این بخش، ارائه وام‌های مسکن به اشکال و شیوه‌های مختلف است تا هر زوج جوانی بتواند با توجه به شرایط درآمد و هزینه‌های زندگی خود، برای دریافت وام مسکن اقدام کند. در حال حاضر متقاضیان خرید مسکن می‌توانند از طریق وام‌های اوراق‌دار یا وام صندوق پس‌انداز یکم، اقدام به دریافت وام مسکن کنند. متقاضیان دریافت وام‌های اوراق‌دار باید اوراق مربوطه را از بازار سرمایه خریداری کنند. با خرید این اوراق دیگر نیازی به در انتظار ماندن برای دریافت وام نیست.

درواقع زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن به قیمت ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خریداری کنند. مضاف بر این متقاضیان باید ۲۰ میلیون تومان وام جعاله از طریق خرید ۴۰ برگ تسه خرید بهادار به قیمت دومیلیون و ۲۸۰ هزار تومان پرداخت کنند تا درمجموع وامی معادل ۱۲۰ میلیون تومان برای خرید مسکن دریافت کنند. اما برای دریافت وام پس‌انداز مسکن یکم در شهر تهران، یک زوج جوان باید برای دریافت ۱۶۰ میلیون وام کمک‌خرید مسکن، نیمی از مبلغ وام را به مدت یک‌سال نزد بانک عامل سپرده‌گذاری کنند و پس از پایان دوره سپرده‌گذاری می‌توانند اصل پول را به‌همراه دوبرابر آن به‌عنوان وام دریافت کنند. بدیهی است سپرده‌گذاری یک‌ساله در بانک، آن‌هم در شرایطی که اقتصاد کشور هر روز با نوسانات شدید قیمتی مواجه است، ریسک خرید مسکن با استفاده از وام را افزایش می‌دهد.

با یک حساب سرانگشتی، این نتیجه به دست می‌آید که اگر سال گذشته یک زوج جوان با دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی قادر به تامین ۳۶ درصد از قیمت یک مترمربع واحد مسکونی بودند، امسال با دریافت همان میزان وام (۱۲۰ میلیون تومان) تنها توانایی تامین ۱۸ درصد از قیمت یک مترمربع از واحد مسکونی را در تهران دارند. این آمار نگران‌کننده علاوه‌بر اینکه نشان‌دهنده کاهش قدرت خرید مسکن در کشور است، گویای این نکته است که مسئولان و متولیان بخش مسکن باید به‌دنبال راهکار مناسبی برای افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن باشند.

بی‌برنامه‌گی وزارت مسکن در پرداخت وام

اگرچه نباید از نقش سوءمدیریت وزیر پیشین مسکن در بحرانی‌شدن بازار مسکن چشم‌پوشی کرد، اما این وزارتخانه در دوره تصدی وزیر جدید نیز نتوانسته است کارنامه موفقی از عملکرد خود در حوزه مسکن به‌ویژه مسکن یکمی‌ها نشان دهد. وزیر مسکن به‌تازگی نیز اعلام کرده است قصد و برنامه‌ای برای افزایش وام مسکن ندارد زیرا وی بر این باور است که این اقدام موجب افزایش بیش از پیش قیمت مسکن می‌شود و اقشار کم‌درآمد برای تامین مسکن بیشتر دچار مشکل می‌شوند. این در حالی است که کارشناسان حوزه مسکن بر این باورند که شاید افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منجر به افزایش قیمت مسکن شود، اما افزایش نیافتن سقف تسهیلات و بالا نرفتن قدرت خرید و تقاضای بیشتر از رشد قیمت مسکن، می‌تواند به‌شدت خطرآفرین باشد. رئیس کمیسیون عمران مجلس به‌تازگی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید و کاهش میزان تقاضای خرید مسکن منجر به رکود ساخت‌وساز خواهد شد، از رویه وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن گلایه کرده و گفته است: «با توجه به افزایش قیمت مسکن، میزان کنونی سقف تسهیلات (۸۰ میلیون تومان) کفاف خرید مسکن را برای خانه‌اولی‌ها نمی‌دهد. از این رو سقف تسهیلات مسکن باید به‌گونه‌ای افزایش یابد که وام دریافتی برای متقاضیان حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش دهد. ناگفته نماند اگر قرار باشد نرخ تسهیلات خرید مسکن افزایش پیدا کند، باید مدت بازپرداخت آن نیز افزایش یابد تا میزان بازپرداخت اقساط برای خانه‌اولی‌ها و جوانان امکان‌پذیر باشد.»

انصراف ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن

به‌دنبال کاهش سهم وام مسکن در خرید خانه متقاضیان وام و عدم افزایش میزان تسهیلات مسکن، بسیاری از سپرده‌گذارانی که سرمایه خود را با هدف دریافت وام و خرید مسکن نزد بانک مسکن سپرده‌گذاری کرده بودند، از ادامه سپرده‌گذاری در این بانک منصرف شدند. براساس آماری که از سوی مدیرعامل بانک مسکن ارائه شده است، تا پایان دی‌ماه سال جاری بیش از ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده صندوق یکم انصرف دادند.

از سوی دیگر بانک مسکن به‌دنبال تاکید نمایندگان مجلس مبنی‌بر لزوم افزایش سقف وام مسکن تا ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرده است در حال حاضر امکان افزایش سقف وام مسکن وجود ندارد، چراکه اولا نرخ سود وام مسکن برای دوره‌های بازپرداخت طولانی جواب نمی‌دهد و ثانیا منابع مالی بانک بسیار محدود است و منابع صندوق پس‌انداز یکم مصرف شده و به اتمام رسیده است. در نتیجه سیاستگذاری بانک بر این مبنا قرار گرفته که به‌جای پرداخت وام بیشتر به یک نفر، به تعداد افراد بیشتری وام پرداخت شود!

۶۶۷۸ میلیارد تومان؛ مطالبات غیرجاری بانک مسکن

صحبت‌های مدیرعامل بانک مسکن در حالی مطرح می‌شود که براساس آمار به دست آمده، مطالبات غیرجاری این بانک از ۱۰ هزار و ۲۶۴ میلیارد تومان در سال ۹۵ به ۶ هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان در پایان سال ۹۶ رسیده است. اگرچه مطالبات غیرجاری بانک مسکن طی دو سال پیاپی کاهش نسبی را تجربه کرده است، اما همچنان این میزان از مطالبات غیرجاری می‌تواند موجب عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی‌شده بانک‌ها و ایجاد اخلال در درآمدهای بانکی و مدیریت نقدینگی شود، در نتیجه بانک را مجبور به تامین مالی با سودهای بالا کرده و درنهایت بر سود و زیان بانک تاثیر می‌گذارد. در این میان مدیریت افراد غیرمتخصص و عدم مصرف تسهیلات در محل موردنظر را می‌توان به‌عنوان دو عامل مهم در رشد مطالبات غیرجاری بانک‌ها عنوان کرد.

آخرین گزارش بانک مسکن از عملکرد صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا پایان دی‌ماه سال جاری نشان می‌دهد آمار کل تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم از ابتدای تاسیس این صندوق به ۹۱ هزار و ۸۵ فقره رسیده است. به‌عبارت دیگر، در طول سه‌سال و نیم از تولد این صندوق، کمتر از ۱۰۰ هزار خانواده با استفاده از تسهیلات آن صاحب خانه شده‌اند. این در حالی است که در این مدت بیش از دومیلیون و ۲۰۰ هزار تقاضای جدید (بیشتر زوجین) در بازار مسکن ایجاد شده است.

وام مسکن هست ولی کم است +جدول - 16وام مسکن هست ولی کم است +جدول - 17

منبع: فرهیختگان

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
۲/ نمادپردازی می‌تواند یک ابزار بسیار مفید پیام‌رسانی در امور بین المللی باشد اما نه در این مورد که پیام‌ها احمقانه است. ۴/ دوم اینکه، ما احساس می‌کنیم که مجبوریم به اقدامات ایران پاسخ متقابل بدهیم حتی در شرایط فعلی که گزینه‌های خوب ما کم شده است. ۵/ سوم اینکه، ترامپ وقتی می‌گوید به دنبال تغییر رژیم ایران نیست، چندان هم جدی نیست-اشاره مستقیم به رهبر ایران و دفترش [بیت رهبری]، به عنوان نماد حکومت ایران- این ادعا را زیر سوال می‌برد. ۶/ چهارمین مورد که تأکید می‌کند ما درباره گفت‌وگوها جدی نیستیم. اینکه ظریف وزیر خارجه ایران را هدف گرفته‌ایم.

کارشناس بی‌بی‌سی مورد هجمه سلطنت‌طلبان و منافقین+فیلم

قدس آنلاینقدس آنلاین6 ساعت قبل
یکی ار کارشناسان بخش فارسی شبکه تلویزیونی بی بی سی به دلیل اظهارتش مورد هجمه منافقین و سلطنت طلبان واقع شد. به گزارش خبرنگار بین الملل قدس آنلاین، سخنان یکی از کارشناسان بی‌بی‌سی فارسی به مذاق مجری و مدیران این شبکه خوش نیامد و این استاد دانشگاه به دلیل اظهارات خلاف میل این شبکه و دیگر شبکه‌های معاند مورد هجمه قرار گرفته است. این استاد دانشگاه به دلیل بیان این اظهارات شدیدا مورد هجمه سلطنت طلبان و منافقین قرار گرفته است. طهماسبی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: چرا آمریکایی که مایل‌ها آن سوی دنیا قرار دارد چرا باید در اطراف مرزهای ایران نیرو و پایگاه نظامی داشته باشد. وی خطاب به به اصطلاح اپوزوسیون خارج نشین نیز گفت: شما نمی‌توانید هم جنگ رسانه‌ای و هم جنگ اقتصادی علیه یک ملت راه بیاندازی، از یک ملت هیولا بسازی؛ اسلام هراسی و ایران هراسی را رواج بدهی و بعد انتظار داشته باشی مردم ایران به شما بدبین نباشند.
کرد آنلاینکرد آنلاین17 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - مدیرکل پست کردستان گفت: روزانه ۵۰۰ فقره مرسوله پستی از طریق صندوق‌های معابر شهری در نقاط مختلف استان جمع آوری می‌شود. وی با بیان اینکه استقبال از صندوق‌های پستی معابر داخل شهرها کاهش یافته است، افزود: تعداد ۱۴۹ صندوق پستی شهری در شهرهای مختلف استان وجود دارد. مدیرکل پست کردستان یادآور شد: غیر از مرسوله‌های پستی، اشیا و مدارک یافته شده نیز به صندوق‌های پستی شهری انداخته می‌شود که تا پیدا شدن مالک در مرکز پست نگهداری می‌شود. ۱۹۱ دفتر پست روستایی، ۱۹۰ دفتر پست شهری و ۲۷ نمایندگی پست در استان کردستان مشغول ارائه خدمت به مردم هستند. همچنین تعداد ۲۰ صندوق پستی شخصی هوشمند و ۲۶۸ صندوق پستی شخصی غیرهوشمند نیز در این استان فعال است.

گام‌های دولت برای رونق تولید و سرمایه گذاری در فارس

3+
ایرناایرنا13 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که اسکناس یا ایران چکی که در اختیار دارید به هر دلیلی پاره شده باشد. در این زمان سوالی که پیش می‌آید که به کدام بانک برای تعویض اسکناس مراجعه کنیم. سوالی که شاید برای گروهی از مردم پیش آمده این است که اسکناس‌های کهنه یا پاره را چطور تعویض کنیم؟ در پاسخ باید گفت: تمامی شعب بانک‌ها در تهران و سایر شهرستان‌ها موظف به تعویض اسکناس‌ها و ایران چک‌های فرسوده می‌باشند. علاوه براین باجه‌ای نیز به همین منظور در ساختمان فردوسی بانک مرکزی در تهران اختصاص یافته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
به گزارش مشرق، روزنامه آمریکائی واشنگتن پست درباره نشست جاری در منامه بحرین و آنچه از آن به عنوان بعد اقتصادی طرح سازش میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌های اشغالگر یاد می‌شود، در مقاله‌ای نوشت: طرح اقتصادی جرد کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای فلسطینیان مشابه طرح‌های قدیمی و شکست خورده است. در مقاله این روزنامه آمریکائی درباره آنچه واشنگتن از آن به عنوان «معامله قرن» یاد می‌کند، آمده است: طرح اقتصادی ۹ ۶ صفحه‌ای که روز شنبه از سوی کاخ سفید منتشر شد ادعا می‌کند «بلند پروازانه‌ترین و جامع‌ترین تلاش بین المللی برای فلسطین تا به امروز» است و همزمان جرد کوشنر مشاور ترامپ که معمار این طرح محسوب می‌شود آن را «فرصتی برای قرن حاضر» خوانده است! مقاله مذکور در ادمه می‌افزاید: این در حالیست که کارشناسان معتقدند برخی مؤلفه‌های مهم این طرح اصولا حرف تازه‌ای نیستند و در غیاب هر گونه توافق سیاسی رضایت بخش میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در گذشته نیز به شکست منتهی شده‌اند.

اخبار بیشتر