طرح پیشنهاداتی برای افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین با مخالفت مجلس روبه‌رو شد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

طرح پیشنهاداتی برای افزایش قیمت یا سهمیه‌بندی بنزین با مخالفت مجلس روبه‌رو شد

طرح چالش‌برانگیز سهمیه‌بندی بنزین که در بودجه 98 بسیار مورد مباحثه قرار گرفته بود، امروز در مجلس با ۵۳ رأی موافق، ۱۴۷ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۷ نماینده با شکست مواجه شد. چند نماینده از جمله علی مطهری در این زمینه پیشنهاداتی داده بودند که در صورت تصویب این لایحه اجرایی شود. از سوی دیگر هوشنگ فلاحتیان در نشست تخصصی چشم‌انداز صنعت نفت و گاز ایران در سومین کنگره اکتشاف و تولید، عدد میانگین مصرف بنزین در سال 97 را 88 میلیون لیتر اعلام نمود. وی ضمن هشدار در مورد افزایش مصرف بنزین در کشور اذعان داشت تا دو سال دیگر ما واردکننده بنزین خواهیم شد. فلاحتیان راه افزایش عرضه و تولید بنزین را سرمایه گذاری برای ساخت پالایشگاه عنوان نمود و گفت برای مدیریت مصرف سوخت باید قیمت آن را افزایش داد.

سایت خبری

مجلس با افزایش قیمت وچند نرخی شدن بنزین درسال ۹۸مخالفت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
مجلس با افزایش قیمت وچند نرخی شدن بنزین درسال ۹۸مخالفت کرد
تهران-ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات بودجه سال 98 با پیشنهاد ساماندهی و افزایش قیمت بنزین و چند نرخی شدن آن مخالفت کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز در جلسه علنی امروز شنبه مجلس در پیشنهادی به تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، گفت: طبق این پیشنهاد دولت باید نسبت به ساماندهی قیمت حامل‌های انرژی از اردیبهشت ماه سال آینده اقدام کند که تصمیمات نهایی در جلسات سران قوا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

علیرضا سلیمی نماینده محلات در مخالف با این پیشنهاد گفت: در صورت تصویب نهایی این پیشنهاد تورم و قیمت‌ها در سال آینده افزایش پیدا می‌کند که در شرایط کنونی به صلاح کشور نیست.

میر حمایت میرزاده نماینده گرمی در موافقت با این پیشنهاد اظهار داشت: صرفه جویی در شرایط امروز جامعه که روزانه قیمت‌ها زیاد می‌شود، تنها راهکار است که این پیشنهاد در این راستا تعریف می‌شود.

نمایندگان مجلس با ۵۹ رأی موافق، ۱۱۲ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۷ نماینده حاضر با پیشنهاد فرهنگی عضو کمیسیون تلفیق برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی مخالفت کردند.

**نمایندگان مجلس با چند نرخی شدن قیمت بنزین مخالفت کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در بررسی تبصره ۱۴ بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور با پیشنهاد چند نرخی شدن قیمت بنزین مخالفت کردند.

علی مطهری در جلسه علنی امروز شنبه مجلس در هنگام بررسی تبصره ۱۴ بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور پیشنهادی درباره نرخ بنزین داد و گفت: وضعیت قبلی نرخ بنزین تا سال ۸۳ به این صورت بود که هر سال ۱۰ تا ۱۵ درصد به قیمت بنزین اضافه می‌شد و مردم نیز با این افزایش طبیعی مشکلی نداشتند ولی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۸۴، مجلس هفتم قانون تثبیت قیمت‌ها را وضع کرد که به موجب آن قیمت بنزین ثابت ماند و همین مسئله موجب مشکلاتی برای کشور از جمله قاچاق بنزین شد.

وی افزود: به دنبال این موضوع قانون هدفمندی یارانه‌ها آمد که قائل به آن بود که به دلیل افزایش قیمت‌ها باید یارانه بنزین را به مردم بدهیم، ولی قانون هدفمندی یارانه‌ها مصیبتی برای کشور شد.

مطهری تصریح کرد: باید فکری به حال مسئله بنزین کرد تا هم مصرف بی رویه بنزین کنترل شود و هم از قاچاق آن جلوگیری صورت گیرد.

در این پیشنهاد آمده است: از تاریخ یکم خرداد ۹۸ بنزین با کارت سوخت و برای خودروهای شخصی به این صورت عرضه شود که مصرف بنزین تا ۸۰ لیتر با مبلغ هر لیتر هزار تومان و برای مصارف بالاتر از ۸۰ لیتر با مبلغ هر لیتر ۳ هزار تومان در نظر گرفته شود و درآمد ناشی از این موضوع برای اشتغال، تولید و کمک به اقشار کم درآمد صرف شود.

نمایندگان با ۷۰ رای موافق، ۱۲۲ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از ۲۱۲ نماینده حاضر با این پیشنهاد مخالفت کردند.

سیام**۹۱۲۱**۳۰۵۰**۱۵۳۵

خواندن خبر در سایت منبع

نظر دولت درباره افزایش قیمت بنزین چیست؟ /معاون سازمان مدیریت: معتقدیم درآمد ناشی از بالا رفتن قیمت بنزین باید صرف تولید و اشتغال شود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
نظر دولت درباره افزایش قیمت بنزین چیست؟ /معاون سازمان مدیریت: معتقدیم درآمد ناشی از بالا رفتن قیمت بنزین باید صرف تولید و اشتغال شود
ایلنا نوشت: معاون سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت معتقد به افزایش قیمت بنزین و هزینه آن در بخش تولید و اشتغال است.

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نوبت عصر، در جریان بررسی کلیات بودجه سیدحمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه درخصوص هدفمندی یارانه‌ها و پیشنهاد احمد امیرآبادی نماینده قم در مخالفت با این پیشنهاد، گفت: این پیشنهاد تأکید دارد که باید درآمد حاصل از هدفمندی قیمت بنزین به مردم داده شود.

وی افزود: در صورتیکه قیمت بنزین در سال آینده کاهش پیدا کند، چگونه می‌خواهید به مردم توضیح دهید؟ طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها درآمدهای حاصل از اجرای این قانون باید به بخش تولید و اشتغال اختصاص یابد اما طبق این پیشنهاد درآمد حاصل از هدفمندی بنزین بین مردم توزیع خواهد شد.

پورمحمدی تصریح کرد: دولت معتقد به افزایش قیمت بنزین و هزینه آن در بخش تولید و اشتغال است.

وی با بیان اینکه این ساز و کار یکی از ۲۰ سناریویی است که در سازمان برنامه در حال بررسی است، گفت: دولت با این شیوه هدفمندی مخالف است.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد علی مطهری برای افزایش قیمت بنزین

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
پیشنهاد علی مطهری برای افزایش قیمت بنزین
شش نماینده از جمله علی مطهری نایب رئیس مجلس و کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش ها، هشت پیشنهاد برای اصلاح شیوه قیمت گذاری و توزیع بنزین در سال آینده مطرح کرده اند.

به گزارش مشرق، یکی از مهمترین و جنجالی‌ترین موضوعات مرتبط با لایحه بودجه ۹۸ تصمیم گیری درباره قیمت و نحوه توزیع بنزین در سال آینده است.

از دیدگاه مراکز پژوهشی معتبر مانند مرکز پژوهش‌های مجلس، اندیشکده حکمرانی شریف، شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی و موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی، ضرورت دارد شیوه قیمت گذاری و نحوه توزیع بنزین در سال آینده اصلاح شود زیرا مضرات تداوم وضعیت فعلی عبارتست از: الف-قاچاق گسترده، ب-توزیع ناعادلانه یارانه پنهان، ج-فقدان زیرساخت مورد نیاز برای توزیع فرآورده‌ها و د-نیازهای بودجه‌ای.

بیشتر بخوانید:پروژه تحریم بنزین چگونه شکست خورد؟دیدید پالایشگاه بومی بنزین ضرورت داشت، آقای وزیر!مصرف روزانه بنزین در کشور چند لیتر است؟

علی رغم تاکید مراکز پژوهشی و همچنین اجماع گسترده بین مسئولین دولتی، نمایندگان مجلس درباره تبعات فراوان و مهم تداوم روند فعلی قیمت گذاری بنزین و ضرورت اصلاح آن، نه دولت و نه کمیسیون تلفیق مجلس بخاطر نگرانی درباره آثار تورمی این امر، نتوانستند در این زمینه تصمیم خاصی بگیرند و هیچکدام از پیشنهادهای مطرح شده به تصویب نرسید. با این وجود، نمایندگان پیشنهادهای مختلفی درباره اصلاح شیوه قیمت گذاری و نحوه توزیع بنزین در قالب اصلاح تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۸ مطرح کرده‌اند که به زودی و در حین بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس، برخی از این پیشنهادها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

براساس این گزارش، هشت پیشنهاد مهم درباره بنزین توسط علی مطهری نایب رئیس مجلس، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس (دو پیشنهاد)، احمد امیرآبادی فراهانی (دو پیشنهاد)، محمدحسین حسین زاده بحرینی، شهروز برزگرکلشانی و نصراله پژمانفر (همگی از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس) مطرح شده است که در صورت تصویب هر کدام از این پیشنهادها، قیمت و نحوه توزیع بنزین در سال ۹۸ تغییر پیدا خواهد کرد.

*پیشنهادهای مطهری، جلالی و حسین زاده بحرینی برای اختصاص سهمیه بنزین به خودرو

مطهری، جلالی و حسین زاده بحرینی سه پیشنهاد متفاوت با محوریت اختصاص سهمیه بنزین به خودرو مطرح کرده‌اند.

متن پیشنهاد علی مطهری عبارتست از: «از تاریخ ۱۳۹۸/۳/۱ بنزین با کارت سوخت و برای خودروهای شخصی به شرح زیر عرضه می‌شود:

۱- تا مصرف ماهانه ۸۰ لیتر به نرخ هر لیتر هزار تومان

۲- از مصرف ماهانه ۸۰ لیتر به بالا به نرخ هر لیتر سه هزار تومان

درآمد حاصل از این بند برای اشتغال و تولید و کمک به اقشار کم درآمد اختصاص می‌یابد».

متن پیشنهاد کاظم جلالی درباره توزیع بنزین با اختصاص سهمیه به خودروها عبارتست از: «۱- قیمت پایه بنزین در سال ۱۳۹۸ همان قیمت پایان سال ۱۳۹۷ خواهد بود. عرضه بنزین به خودروها و موتورسیکلتهای شخصی با کارت سوخت صورت گرفته و در صورت استفاده از کارت جایگاه دار بالاترین نرخ سوختگیری اعمال می‌شود.

۲- مصرف بنزین بالاتر از ۶۰ لیتر در ماه برای هر خودرو شخصی تا ۱۰۰ لیتر و برای موتورسیکلت بالاتر از ۲۰ لیتر تا ۴۰ لیتر در ماه، مشمول ۷۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۵۰ درصد عوارض آلودگی نسبت به قیمت پایه خواهد شد.

۳- مصرف بنزین بالاتر از ۱۰۰ لیتر برای هر خودرو شخصی و بالاتر از ۴۰ لیتر برای موتور سیکلتها مشمول ۱۵۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۵۰ درصد عوارض آلودگی نست به قیمت پایه خواهد شد.

۴- دولت موظف است برای حمایت ازخودروهای خدمات عمومی مانند: تاکسی‌ها (اعم سنتی و اینترنتی)، وانت‌ها و آمبولانس در سه ماه اول سال سهمیه مکفی متناسب با پیمایش آنها اختصاص دهد. در فاصله زمانی این سه ماه، خودروهای خدمات عمومی باید با استفاده از تسهیلات بند ۶ این تبصره نسبت به دوگانه سوز کردن خودروی خود اقدام نمایند. بعد از این تاریخ سهمیه خودروهای عمومی حذف خواهد شد.

۵- منابع حاصل از افزایش نرخ عوارض موضوع این تبصره در ردیف درآمدی … صرفا بابت گسترش حمل و نقل عمومی با اولویت توسعه مترو در اختیار سازمان همیاری شهرداریها و دهیاریها با نظرات و تایید سازمان محیط زیست قرار خواهد گرفت و سازمان برنامه و بودجه موظف است گزارش عملکرد این بند را هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی و مردم ارائه دهد.

۶- منابع حاصل از افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع این تبصره در ردیف درآمدی … صرفا بابت دوگانه سوز کردن خودروها، حکایت از خودروهای پایه گاز سوز با ظرفیت باک بنزین محدود و اشتغال اختصاص می‌یابد.

۷- آیین نامه این تبصره توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. سازمان برنامه و بودجه موظف است گزارش عملکرد این تبصره را هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد».

متن پیشنهاد محمدحسین حسین زاده بحرینی درباره بنزین هم عبارتست از: «تبصره- به منظور مدیریت مصرف سوخت، دولت موظف است از اول فروردین سال ۱۳۹۸ اقدامات زیر را انجام دهد:

۱- عرضه بنزین فقط با کارت سوخت خودرو صورت می‌گیرد و هرگونه توزیع سوخت بدون کارت سوخت برای کلیه خودروها غیرقانونی بوده و مشمول قاچاق سوخت خواهد بود.

۲- به ازای هر خودروی شخصی ماهانه ۶۰ لیتر بنزین (برای خودروی سبک) سهمیه به قیمت پایان سال ۱۳۹۷ (۱۰ هزار ریال) اختصاص می‌یابد. هر شخص صرفا میتواند برای یک خودرو سهمیه دریافت نماید. قیمت مازاد بر سهمیه طبق جدول ذیل محاسبه و دریافت میشود:

برای مصرف ماهانه بین ۶۰ تا ۱۲۰ لیتر، قیمت ۱۵,۰۰۰ ریال به ازای هر لیتر

برای مصرف ماهانه بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ لیتر، قیمت ۲۰,۰۰۰ ریال به ازای هر لیتر

برای مصرف ماهانه بیش از ۲۰۰ لیتر، قیمت ۵ درصد کمتر از نرخ فوب خلیج فارس با نرخ ارز سامانه سنا که ماهانه اعلام می‌شود

۳- سهمیه وسایل نقلیه عمومی اعم از تاکسی (سنتی و اینترنتی)، وانت، ون و غیره متناسب با پیمایش آنها توسط دولت تعیین خواهد شد. برای خودروهای دوگانه سوز سهمیه سوخت بر اساس سوخت بنزینی و CNG محاسبه و توسط دولت تعیین خواهد گردید.

۴- دولت می‌تواند برای مصرف بنزین کمتر از ۶۰ لیتر در ماه برای هر خودرو مکانیزم‌های تشویقی قرار دهد.

۵- منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین، براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، تخصیص می‌یابد. تا سقف ۲۰ درصد منابع مزبور برای یارانه اعطای تسهیلات بانکی به منظور دوگانه سوزکردن خودروهای عمومی و برقی کردن موتورسیکلت‌ها تخصیص می‌یابد. تسهیلات پرداختی بابت دوگانه‌سوز کردن خودروها صرفا با هر بار سوخت‌گیری در جایگاه‌های سی ان جی مستهلک شده و در صورت عدم استفاده از سی ان جی، سود تسهیلات ارائه شده با حداکثر سود شبکه بانکی محاسبه خواهد شد.

۶- دولت مکلف است حداکثر ظرف مدت ۲ ماه پس از تصویب این قانون با انجام اقداماتی نظیر سهمیه بندی، نظارت بر مصرف و اعمال قیمتهای پلکانی به مدیریت مصرف سوخت گازوئیل در کشور اقدام نماید».

براساس این گزارش، در صورت تصویب پیشنهاد مطهری، بنزین دونرخی و در صورت تصویب پیشنهاد جلالی، بنزین سه نرخی می‌شود. در صورتی که پیشنهاد حسین زاده بحرینی هم به تصویب برسد، بنزین چهار نرخی خواهد شد.

*پیشنهادهای جلالی، امیرآبادی، برزگر و پژمانفر برای اختصاص سهمیه بنزین به افراد

جلالی، امیرآبادی (دو پیشنهاد)، برزگر و پژمانفر پنج پیشنهاد متفاوت با محوریت اختصاص سهمیه بنزین به افراد را مطرح کرده‌اند.

پیشنهاد کاظم جلالی درباره توزیع بنزین با اختصاص سهمیه به افراد عبارتست از: «۱- دولت موظف است به هر ایرانی دارای کد ملی به جز ساکنین خارج کشور معادل ۲۰ لیتر بنزین به قیمت سال ۱۳۹۷ برای استفاده از بنزین به طور ماهانه به کارت سوخت سرپرست خانوار اختصاص داده شود.

۲- قیمت بنزین خارج از این سهمیه بر مبنای ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس (با نرخ تسعیر سامانه نیما) محاسبه خواهد شد.

۳- در صورت عدم مصرف سهمیه سوخت، افراد می‌توانند اعتبار خود را از طریق سامانه و دستگاههای شتاب ATM به افراد دیگر واگذار نمایند و در غیر این صورت درانتهای هر ماه اعتبار باقیمانده در کارت به شکرت ملی پالایش و پخش واگذار و معادل ریالی آن (مطابق نرخ متوسطه ماهانه بنزین آزاد – قیمت پایه بنزین) در کارت‌های بانکی واریز و قابل برداشت خواهد بود.

۴- دولت موظف است برای حمایت از خودروهای خدمات عمومی بنزینی مانند: تاکسی‌ها (اعم سنتی و اینترنتی)، وانت‌ها و آمبولانس در سه ماه اول سال سهمیه مکفی متناسب با پیمایش آنها اختصاص دهد. در فاصله زمانی این سه ماه، خودروهای خدمات عمومی باید با استفاده از تسهیلات بند (۶) این تبصره نسبت به دوگانه سوز کردن خودروی خود اقدام نمایند. بعد از این تاریخ سهمیه خودروهای عمومی حذف خواهد شد.

۵- مابه التفاوت درآمد حاصل از فروش بنزین تولید شده در داخل و بنزین صادراتی به ردیف … واریز شده و صرفا جهت کمک به حمل و نقل عمومی، دوگانه سوز کردن خودروها و اشتغال اختصاص می‌یابد. آیین نامه این تبصره توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. سازمان برنامه و بودجه موظف است گزارش عملکرد این تبصره را هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد».

پیشنهاد احمد امیرآبادی که در حین بررسی لایحه بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق مجلس هم رسانه‌ای شد، عبارتست از: «۱- دولت موظف است به ازاء هر ایرانی دارای کد ملی به جز ساکنین خارج کشور به قیمت سال ۱۳۹۷ برای استفاده از بنزین به طور ماهانه ۲۴ لیتر به کارت سوخت سرپرست خانوار اختصاص دهد.

۲- قیمت بنزین خارج از این سهمیه بر مبنای ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس (با نرخ آزاد محاسبه خواهد شد).

۳- در صورت عدم مصرف سهمیه سوخت افراد می‌توانند اعتبار خود را از طریق سامانه و دستگاههای شتاب ATM به افراد دیگر واگذار نمایند و در غیر این صورت در انتهای هر ماه اعتبار باقیمانده در کات به شرکت ملی پالایش و پخش واگذار و معادل ریالی آن (مطابق نرخ متوسط ماهانه بنزین آزاد-قیمت پایه بنزین) در کارت‌های بانکی واریز و قابل برداشت خواهد بود.

۴- دولت موظف است برای حمایت ازخودروهای خدمات عمومی بنزینی مانند تاکسی‌ها (اعم از سنتی و اینترنتی)، وانت‌ها و آمبولانسها در سه ماهه اول سال سهمیه مکفی متناسب با پیمایش آنها اختصاص دهد. در فاصله زمانی این سه ماهه، خودروهای خدمات عمومی باید با استفاده از تسهیلات بند ۶ این تبصره نسبت به دو گانه سوز کردن خودروی خود اقدام نمایند. بعد از این تاریخ سهمیه خودروهای عمومی حذف خواهد شد.

۵- مابه التفاوت درآمد حاصل از فروش بنزین تولید شده در داخل و بنزین صادراتی به ردیف ….. واریز شده و صرفا جهت کمک به حمل و نقل عمومی، دوگانه سوز کردن خودروها و اشتغال اختصاص می‌یابد. عملکرد این بند هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی و مردم ارائه می‌شود. منابع حاصل صرفا بابت امر زیر اختصاص می‌یابد:

-۲۰٪ از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود ۴٪ با اولویت وانت بارها و تاکسی‌ها (اعم از اینترنتی و سنتی) به مالکان خودروهایی که طی سال ۱۳۹۸، خودروی خود را دوگانه سوز نمایند، اختصاص می‌یابدتسهیلات پرداختی بابت دوگانه سوز نمودن خودروها صرفا با هر بار سوختگیری در جایگاه‌های CNG مستهلک شده و در صورت عدم استفاده از CNG سود تسهیلات ارائه شده با حداکثر سود شبکه بانکی محاسبه خواهد شد.

-۱۰٪ از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود ۴٪ برای خریداری خودروهای پایه گاز سوز و دوگانه سوزبا ظرفیت باک بنزین محدود (کمتر از ۱۵ لیتر) از خودرو سازهای داخلی اختصاص می

یابد. -۱۰٪ منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود ۴٪ برای احداث، تجهیز، ایمن سازی و به روزرسانی جایگاههای سوخت CNG اختصاص می‌یابد.

- ۴٪ از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود ۴٪ به شهرداری‌ها بابت خرید اتوبوس‌های حمل ونقل عمومی کم مصرف (با اولویت برقی و گاز سوز) و توسعه ناوگان مترو و اشتغال اختصاص می‌یابد.

-۲۰٪ بابت یارانه بلیط اتوبوس شهری و مترو

۶- وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف است به گونه‌ای برنامه ریزی نماید که میزان تولید خودروهای داخلی با موتور پایه CNG توسط تولید کنندگان داخلی در طی سال ۱۳۹۸، ۳۵٪

باشد.۷- افزایش قیمت هزینه حمل و نقل مسافر درون شهری ناشی از افزایش حامل‌های انرژی در راستای اجرای این حکم توسط دولت، شورای اسلامی شهر و روستا و شوراهای فرادستی و شهرداریها و سازمان‌های وابسته ممنوع می‌باشد.

۸- نرخ CNG و LPG در سال ۱۳۹۸ افزایش نمی‌یابد.

۹-تعیین نرخ نفت سفید، گازوییل و نفت کوره به عهده دولت می‌باشد. آیین نامه این تبصره توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد سازمان برنامه و بودجه موظف است گزارش عملکرداین تبصره را هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید».

امیرآبادی پیشنهاد مشابه دیگری هم در این زمینه ارائه کرده است که تنها تفاوت آن میزان اختصاص بنزین سهمیه‌ای به هر فرد است. براساس این پیشنهاد، به ازای هر ایرانی به طور ماهانه ۳۰ لیتر به کارت سوخت سرپرست خانوار اختصاص خواهد یافت.

پیشنهاد شهروز برزگرکلشانیدرباره شیوه قیمت گذاری بنزین در سال آینده عبارتست از: «‌برای ایجاد اشتغال پایدار و مصرف بهینه بنزین، این ثروت خدادادی:

۱- ارائه سوخت فقط از طریق کارت هوشمند در جایگاههای عرضه سوخت گازوئیل و بنزین مجاز است

۲- برای هر ایرانی ساکن در کشور که دارای کد ملی می‌باشد روزانه یک لیتر بنزین به مبلغ ۱۰ هزار ریال معادل هزار تومان عرضه می‌شود.

۳- وزارت نفت به نمایندگی از دولت موظف است در اول هر ماه میزان یا مقدار پس انداز بنزین از شهروندان کشور را ب مبلغ ۵۰ هزار ریال معادل پنج هزار تومان خریداری و مبلغ آن را به حساب شهروندان واریز نماید.

۴- قیمت بنزین خارج از سهمیه ماهانه برای شهروندان به نرخ فوب خلیج فارس عرضه خواهد شد.

۵- برای وسایل نقلیه همگانی از ۱۵ فروردین تا ۱۵ تیر ماه سال ۹۸ (سه ماه) و با تشخیص سازمان حمل و نقل درون شهری و برون شهری میزان بنزین مصرفی بر اساس کلیومتر و کارکرد عرضه شود تا فرصت تمامی ناوگان حمل و نقل عمومی جهت تجهیز خودروی خود به دستگاه CNG اقدام کنند.

۶- کلیه درآمد حاصل از هدفمندی یارانه‌های مصرف سوخت فقط برای اشتغال پایدار هزینه خواهد شد.

۷- عوارض واردات خودروهای هیبرید (برقی) ۵۰ درصد کاهش می‌یابد.

۸- دولت مکلف است به صورت عملیاتی جهت افزایش جایگاههای سوخت گاز (CNG) در طی سه ماهه اول سال ۹۸ اقدام کند.

۹- ارائه گازوئیل (نفت گاز) به وسایل حمل و نقل درون شهری و برون شهری بر اساس کارکرد و مسافت طی شده عرضه خواهد شد.

۱۰- دولت مکلف است در طول سال ۱۳۹۸ جهت فراهم نمودن بستر مناسب برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در خصوص تولید وسایل نقلیه برقی (هیبرید) در اقصی نقاط کشور جمهوری اسلمی اقدام کند.

۱۱- وزارت نیرو مکلف است برای ایجاد اشتغال در اقصی نقاط کشور جهت تولید برق از انرژی خورشیدی اقدام کند و برق تولیدی را از تولیدکنندگان خریداری نماید».

آخرین پیشنهاد مطرح شده در این زمینه توسط نصراله پژمان‌فر است که در ادامه آمده است: «در راستای مدیریت مصرف بنزین و کاهش قاچاق، دولت مکلف است به همۀ سرپرستان خانواده، به ازای هر عضو خانوار، ماهانه ۳۰ لیتر بنزین ۱۰۰۰۰ ریالی تخصیص دهد به نحوی که هر خانوار بتواند در صورت عدم مصرف بنزین، سهمیۀ خود را به دولت و یا سایر متقاضیان به قیمت روز بنزین آزاد به فروش برساند. مکانیزم تعیین و اعلام قیمت روز بنزین آزاد توسط هیات دولت و با درنظر گرفتن ملاحظات مختلف اجتماعی و اقتصادی به تصویب می‌رسد. درآمدهای حاصل از فروش یا صادرات بنزین مازاد بر سهمیه، به سرجمع سهم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اضافه شده و صرفا در راستای اجرای احکام ماده یک قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب ۱/۱۰/۱۳۸۶ به ویژه تسهیل استفاده از سوخت‌های جایگزین و نوسازی راه‌های روستایی صرف می‌شود. عوارض حاصل از این بند در هر استان صرفا در همان استان هزینه می‌شود. دولت مکلف است هزینه کرد این بند را به تفکیک هر استان ماهانه در قالب گزارشی به اطلاع عموم برساند».

براساس این گزارش، هرچند اکثر پیشنهادهای مطرح شده با محوریت اختصاص سهمیه ۱ لیتر بنزین به هر ایرانی (۳۰ لیتر در ماه) است ولی جلالی پیشنهاد اختصاص سهمیه ۲۰ لیتر در ماه و امیرآبادی پیشنهاد اختصاص ۲۴ لیتر در ماه را مطرح کرده‌اند.

حال باید دید که نمایندگان مجلس با تصویب یکی از پیشنهادهای مذکور در صحن علنی حاضر به اصلاح روند قیمت گذاری و شیوه توزیع بنزین در سال ۹۸ خواهند شد یا آنها هم مانند دولت و کمیسیون تلفیق مجلس ترجیح می‌دهند در این زمینه محافظه کارانه عمل کنند و بر تداوم شرایط نامطلوب فعلی در سال آینده مهر تایید بزند و هزینه سنگینی را به کشور تحمیل کنند؟منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار معاون وزیر نفت: تا ۲ سال دیگر واردکننده بنزین می‌شویم

ایرناخبرگزاری ایرنا
هشدار معاون وزیر نفت: تا ۲ سال دیگر واردکننده بنزین می‌شویم
تهران- ایرنا- معاون برنامه ریزی وزیر نفت گفت: اکنون امکان صادرات بنزین را داریم اما اگر برای مصرف سوخت و بنزین تدبیری اندیشه نشود، تا 2 سال آینده با توجه به رشد سالانه هفت درصدی مصرف، بار دیگر واردکننده بنزین خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هوشنگ فلاحتیان امروز (شنبه) در نشست تخصصی چشم‌انداز صنعت نفت و گاز ایران در سومین کنگره اکتشاف و تولید در مرکز همایش‌های صدا و سیما افزود: میانگین مصرف بنزین در سال جاری به ۸۸ میلیون لیتر در روز رسید در حالی که میزان تولید به بیش از ۱۰۰ میلیون در روز افزایش یافته است.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت یادآور شد: در شرایط کنونی امکان صادرات بنزین نیز فراهم شده است.

وی با هشدار نسبت به افرایش مصرف بنزین گفت: برای رفع این مشکل باید اقدام به افزایش عرضه و یا کاهش مدیریت مصرف کرد.

فلاحتیان افزود: برای افزایش عرضه و تولید بنزین باید اقدام به سرمایه گذاری برای ساخت پالایشگاه کرد که منابع مالی ما محدود است.

وی اضافه کرد: برای مدیریت مصرف سوخت باید اقدام به افزایش قیمت حامل‌های انرژی کرد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت با تاکید بر لزوم تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر گفت: باید از خام فردشی فاصله گرفت.

وی ادامه داد: از مهم‌ترین طرح‌های در دست احرا در بخش بالادستی صنعت نفت می‌توان به توسعه میدان‌های غرب کارون، توسعه میادین خشکی مانند آذر و میدان‌های دریایی همانند پارس جنوبی اشاره کرد.

معاون برنامه ریزی وزیر نفت به بومی سازی تجهیرات پرمصرف صنعت نفت اشاره کرد و افزود: تاکنون ۵۱ قرارداد به ارزش ۵۹۷ میلیون یورو و ۴۳۳ میلیارد تومان با بخش خصوصی امضا شده است.

به گزارش ایرنا، سومین کنگره اکتشاف و تولید با حضور مدیران ارشد بخش بالادستی صنعت نفت و کارشناسان صنعت نفت در مرکز همایش‌های صدا و سیما برپاست.

اقتصام۲۰۲۲**۲۰۷۸**۲۰۲۵

خواندن خبر در سایت منبع

نماینده مجلس: مردم طاقت افزایش قیمت بنزین را ندارند

الفخبرگزاری الف
نماینده مجلس: مردم طاقت افزایش قیمت بنزین را ندارند
سخنگوی کمیسیون انرژی گفت: موضوع افزایش قیمت بنزین در کمیسیون تلفیق مجلس بررسی شد و به این نتیجه رسیدیم که مردم و جامعه در شرایط کنونی طاقت افزایش قیمت را ندارند.

به گزارش تسنیم، احمد امیرآبادی، عضو هیئت رئیسه مجلس شب گذشته در برنامه مناظره شبکه یک که با موضوع سهمیه‌ بندی بنزین پخش شد گفت: در حال حاضر ۹۲میلیون لیتر بنزین در روز در کشور مصرف می‌شود؛ این در حالی است که با افتتاح فاز ۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تولید روازنه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در روز دست یافته‌ایم و از این جهت خودکفا شده‌ایم.

وی افزود: البته پیش‌بینی مرکز پژوهش‌های مجلس این است که در صورتی که روند فعلی مصرف بنزین در کشور ادامه پیدا کند و شرایط فعلی که برای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش خودروها، ۱۲ لیتر بنزین مصرف می‌شود، ادامه پیدا کند، در سال ۱۴۰۸ روزانه به مصرف ۲۵۰ میلیون لیتر بنزین نیاز دارم. بنابراین مجبور هستیم که هم مصرف را مدیریت کنیم و هم تکنولوژی در تولید خودرو را تغییر دهیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس اذعان داشت: در موضوع مدیریت مصرف اگر سیاست‌گذاری‌ها به دنبال حل مشکل قاچاق است، باید کارت سوخت را احیا کنیم؛ اگر به دنبال کاهش مصرف سوخت هستیم باید سهمیه‌بندی را به همراه قیمت‌گذاری پیگیری کنیم؛ اگر هدف توزیع یارانه پنهان سوخت میان مردم است باید این یارانه را میان همه مردم توزیع کنیم و اگر هدف تامین منابع مالی برای دولت است باید به دنبال سناریوهای دیگری که از افزایش قیمت‌ها دفاع می‌کنند را پیگیر باشیم.

وی گفت: آنچه که مسلم است این موضوع می‌باشد که چاره‌ای نداریم جز این که مصرف بنزین را در کشور مدیریت کنیم. در این زمینه نیز طرحی در مجلس نوشته شده که بر اساس آن سرانه بنزین اختصاصی به هر ایرانی روزی یک لیتر است و پیش‌بینی هزینه‌ها نیز در این زمینه انجام شده است.

نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز در این برنامه با تاکید بر این که موضوعاتی همچون بنزین باید بدور از شعارهای انتخاباتی و این که سال آینده انتخابات مجلس برگزار می‌شود، مطرح شود گفت: در زمینه هدر رفت حامل‌های انرژی در دنیا جزو ۳ کشور نخست هستیم.

سید علی ادیانی با اشاره به این که باید کارت سوخت احیا شود در مجلس مورد اجماع نمایندگان است، افزود: در این که الان در مصرف داریم اسراف می‌کنیم و سرمایه کشور را هدر می‌دهیم، اختلافی نیست. ضمن این که چون اقتصاد انرژی با اقتصاد سیاسی ارتباط دارد، بر این اساس با مشکلاتی در این زمینه روبرو هستیم.

مهدی حیدری، استاد اقتصاد و مدیریت مالی هم در این برنامه گفت: راه‌حل بهینه کردن یارانه بنزین که تمام اقتصاددانان نیز بر آن اتفاق نظر دارند اینست که تمام یارانه‌ها حذف شود و در عوض یارانه نقدی به مردم پرداخت شود.

وی اضافه کرد: مجموع یارانه فعلی دولت در حال حاضر ۹۰ هزار میلیارد تومان است که اگر تقسیم به جمعیت کشور کنیم، ماهانه یک میلیون تومان به هر نفر می‌رسد. بر این اساس باید تمام یارانه‌ها حذف و به مردم داده شود.

این استاد دانشگاه گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد دهک بالایی جامعه خودرو دارند، اما کمتر از یک درصد دهک پایین جامعه دارای خودرو هستند. در این صورت اگر سهمیه بنزین را به خودرو اختصاص دهیم به نوعی داریم افرد ثروتمند کمک می‌کنیم و در مقابل این موضوع بی‌عدالتی به اقشار کم‌درآمد است.

سخنگوی کمیسیون انرژی نیز در ادامه با اشاره به این که در دولت‌های مختلف موضوع بنزین مورد جدل میان دولت‌ و مجلس بوده است، افزود: موضوع افزایش قیمت بنزین در کمیسیون تلفیق مجلس بررسی شد و به این نتیجه رسیدیم که مردم و جامعه در شرایط کنونی طاقت افزایش قیمت را ندارند.

اسداله قره‌خانی گفت: اگر به‌صورت تدریجی و متناسب با تورم و درآمد مردم قیمت بنزین را افزایش می‌دادیم از این نظر مشکلی نبود. این در حالی است که در سالجاری طرح‌های متفاوتی در خصوص افزایش قیمت بنزین مطرح شد که با اتفاق آرا مجلس این موضوع هم در کمیسیون انرژی و هم کمیسیون تلفیق رد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(1)

واقعاً احمقانه‌اس. مگه میشه همه چیز سه برابر بشه بعد قیمت بنزین همون ۱۰۰۰ تومن ثابت بمونه؟ هیچ راه حلی هم ندارند! این کار خودش باز تورم رو بیشتر هم می‌کنه!!!

4 ماه قبل

در ادامه بخوانید

اصلاح ساختار بودجه؛ دستور کار امروز هیئت دولت

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشتبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ مهم‌ترین دستور کار امروز هیئت دولت به اصلاح ساختار بودجه اختصاص داشت. به گفته سخنگو در حاشیه این جلسه، دولت برای جلوگیری از افزایش تورم برنامه‌ای برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال ندارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور5 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
ایسناایسنا57 دقیقه قبل
قائم مقام وزارت امور خارجه عراق در جریان سفر به تهران با سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه دیدار و رایزنی کرد. به گزارش ایسنا، در چارچوب رایزنی‌های مستمر سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، نزار خیرالله قائم مقام وزارت خارجه عراق و سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در قالب برگزاری نشست کمیته سیاسی دو کشور، با یکدیگر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف مورد علاقه گفتگو و تبادل نظر کرده و بر ضرورت رایزنی‌های مستمر بین ایران و عراق در شرایط کنونی منطقه، تاکید کردند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این دیدار از دیدگاه روشن و سازنده عراق در حمایت از مواضع کشورمان تشکر کرد و با اشاره به جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، اقدامات آمریکا را سر منشأ تشنجات منطقه‌ای دانست و گفت: ایران در برابر اقدامات زورمدارانه، ایستادگی خواهد کرد. انتهای پیام

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر