لایحه FATF تصویب شود از فشارهای فعلی عبور می‌کنیم
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

لایحه FATF تصویب شود از فشارهای فعلی عبور می‌کنیم

مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل سیاسی در مورد تمدید مهلت 4 ماهه جامعه جهانی برای تصویب لایحه بین‌المللی FATF در ایران به نکاتی اشاره کرد که به طور چکیده می‌توان گفت اگرچه در کنفرانس ورشو اجماعی جهانی علیه ایران شکل گرفت اما دادن این فرصت امتیازی برای ایران است که عدم استفاده از آن می‌تواند حجت را بر جامعه جهانی برای توقف مماشات بیشتر با ایران تمام کند.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا امروز با اشاره به مهلتی که گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تا پایان ماه ژوئن به ایران داده گفت: پس از دو سال هیچ پیشرفتی در زمینه تصویب این قوانین حاصل نشده بنابراین این گروه پس از اتمام این فرصت و در صورت عدم پایبندی ایران به آن، اولین اقدام مالی مقابله‌ای بزرگ را در مورد این کشور اجرا خواهند کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: پیوستن ما به FATF به‌نفع ما خواهد بود؛ در شرایطی که ما تحت فشاریم، این لایحه می‌تواند به ما کمک کند که امور اقتصادی کشور را آسان‌تر انجام دهیم.

علی ربیعی وزیر سابق کار در این رابطه می‌گوید: FATF نباشد گوشت هم نیست!

احمد شیرزاد از نمایندگان مستعفی مجلس ششم نیز گفته است: نمی‌شود با جهان روابطی برقرار نکنیم و تمامی مبادلات را محدود به داخل مرزها بدانیم. ما به مراودات بین‌المللی و واردات کالا از خارج کشور نیاز داریم.

نادر طالب‌زاده، مستندساز و روزنامه‌نگار، می‌گوید چند ماه پیش می‌خواستم برای صدا و سیما برنامه‌ای در رابطه با FATF بسازم گفتند این کار ممنوع است. پس از پیگیری متوجه شدم رییس دولت نقد این لایحه را ممنوع اعلام کرده تا به امضا برسد.

سایت خبری

استفاده نکردن از فرصت FATF، زمینه پایان مماشات جامعه بین‌الملل با ایران را فراهم می‌کند

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
یک کارشناس مسائل سیاسی گفت:‌ از هم‌اکنون آمریکایی‌ها در پی ایجاد شکاف بیش‌تر بین ایران و کشورهای منطقه و ایجاد وحدت بیش‌تر اسرائیلی – عربی در برابر ایران برای محاصره منطقه‌ای این کشور هستند.

آفتاب‌‌نیوز : مهدی مطهرنیا در ارزیابی خود از تمدید مهلت ۴ ماهه FATF به ایران اظهار کرد: جامعه جهانی در مورد ایران به ویژه موضوع FATF، مبنی بر گزاره همکاری و دادن امتیاز به ایران معطوف به ایجاد اجماع جهانی علیه ایران است، سیر حرکت‌های آمریکا و همکاری آن با سازمان‌های بین‌المللی در قبال ایران از دهه دوم حرکت راهبردی آمریکا علیه ایران نشان‌دهنده آن است که آمریکا تلاش دارد تا در ارتباط با ایران با محافظه کاری کامل و در عین حال فراهم کردن زمینه بهره‌برداری چالش ایران در جهت گسترش هژمونی خود از غرب به شرق استفاده کند.

وی تصریح کرد: در عین حال آمریکا در سال‌های پایانی دهه چهارم در پی ایجاد فضای تبدیل چالش ایران به دشمن برآمده، چرا که در صورت استفاده از فرصت‌های مبتنی بر چالش ایرانی باید پرونده ایران را برای گذر از دوران انتقالی قدرت آمریکا از نیم‌کره غربی به شرقی ببندد، لذا از هم‌اکنون آمریکایی‌ها در پی ایجاد شکاف بیش‌تر بین ایران و کشورهای منطقه و ایجاد وحدت بیش‌تر اسرائیلی – عربی در برابر ایران برای محاصره منطقه‌ای این کشور و بزرگ‌نمایی قدرت‌نمایی‌های ایران برای شکستن حمایت‌های نسبی جهانی از برجام هستند.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: از این رو رهیافت آمریکا که به باور من در دهه چهارم متوجه ایجاد استراتژی معناداری علیه ایران بوده است، در این عنوان استقرار پیدا کرده که بتواند زمینه‌های محاصره منطقه‌ای ایران و اجماع جهانی علیه ایران را فراهم سازد.

مطهرنیا افزود: بنابراین، سیر وقایع نشان دهنده آن است که آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند تا از طریق بازتولید عملیات رسانه‌ای به جنگ روانی برای مقدمه‌سازی در ورود به جنگ میدانی علیه ایران از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده ببرند، آن‌ها به خوبی بر این امر واقف هستند که گروهی تندرو در ایران وجود دارد که بدون توجه به تفکر سیستمی و دوری گزیدن از تفکرهای انتقادی خود را در مقام حق می‌بینند و با تکیه بر این احساس حقانیت، پذیرش ورود به جامعه بین‌المللی و قواعد ناشی از آن را رد می‌کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: درواقع اگر چه نوعی اجماع منطقه‌ای علیه ایران در ورشو دیده شد اما هنوز جهان باور به عدم پذیرش ایران برای ورود به جامعه جهانی را مورد تأیید قرار نمی‌دهد، از این رو به نظر می‌رسد دادن فرصت به ایران، از یک طرف امتیازی برای ایران محسوب می‌شود و از طرف دیگر عدم استفاده از این امتیاز می‌تواند حجت را برای جامعه جهانی از نظر مماشات با ایران بیش‌تر به نمایش گذاشته و زمینه‌های اتمام آن را در مرحله بعدی فراهم سازد.

وی اظهار کرد: همان‌گونه که آمریکا گام به گام این معنا را در ارتباط با مساله نفت و ایجاد شرایط مناسب برای ۸ کشور و سپس ۴ کشور در ارتباط با تحریم‌های نفتی فراهم ساخت تا آن‌ها بتوانند با جایگزین کردن نیازهای نفتی خود همکاری‌های بین‌المللی خود را با ایران کاهش دهند، از این رو معتقدم نمی‌توان به این امتیازها دل خوش کرد، برنامه کلان‌تر و راهبردی وسیع‌تر در حال انجام است.

این استاد دانشگاه همچنین درباره این‌که این فرصت چه تأثیری بر تصمیم‌گیری‌های ایران دارد؟ گفت: فکر می‌کنم از منظر محتمل‌ترین سناریوی پیش‌رو، دادن امتیاز به ایران زیرکانه‌تر از ایجاد یک اجماع جهانی علیه ایران است، جامعه جهانی به خوبی دیده است که ایران در عرصه داخلی دچار تشتت در تصمیم‌گیری است و FATF و لوایح چهارگانه و بحث پالرمو، سطح درگیری جناح‌های رادیکال اعم از اصلاح طلب و اصولگرا در ایران را وضوح بیش‌تری بخشیده است.

مطهرنیا ابراز کرد: ادامه این مباحث در فضای متهم کردن دو طرف به تبعات و پیامدهای ناشی از پذیرش یا رد FATF می‌تواند جامعه ایران را در این شکل‌بندی و تشتت در تصمیم‌گیری بیش‌تر قرار دهد و ابعاد گوناگون فسادهای اقتصادی، اداری و سیاسی دو جناح را در منازعه پذیرش یا عدم پذیرش این معاهده و لوایح مربوط به آن بیش‌تر هویدا سازد.

این کارشناس مسائل سیاسی در پایان اظهار کرد: از طرف دیگر جهان و سازمان‌های بین‌المللی می‌توانند به ایران و افکار عمومی در جهان بگویند ما بار دیگر به ایران فرصت دادیم تا از این معنا بهره ببرد، ایران در وضعیت کیش و مات است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش جان بولتون به بیانیه جدید FATF درباره ایران

آفتاب‌نیوزخبرگزاری آفتاب‌نیوز
مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری در اظهاراتی خصمانه بر لزوم مقابله روسیه با ایران برای « ایجاد ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم» تاکید کرده و در پیامی دیگر به بیانیه جدید FATF درباره ایران واکنش نشان داد.

آفتاب‌‌نیوز : جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا در تازه‌ترین پیام توییتری خود درباره ایران نوشت: تلاش دولت روسیه برای تهدید سفیر مارک دی والس (از بنیانگذاران اصلی اتحاد علیه ایران هسته‌ای) و «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» غیرقابل قبول است. اگر رئیس جمهور پوتین به طور جدی به دنبال ایجاد ثبات در منطقه، مقابله با تروریسم و رقابت بر سر تسلیحات هسته‌ای در منطقه است، باید از «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» حمایت کرده و با ایران مقابله کند.

همچنین بولتون در پیام توییتری دیگری در واکنش به جدیدترین بیانیه FATF درباره ایران نوشت: زمان تقریبا به پایان آمده است. گروه ویژه اقدام مالی پس از دو سال و بدون هیچ پیشرفتی، موافقت کرد تا در صورت عدم پایبندی ایران به اقدامات ضد تأمین مالی تروریسم و الزامات پول‌شویی، اولین اقدام مالی مقابله‌ای بزرگ را در ماه ژوئن دوباره اعمال کند. من این اقدام را تبریک می‌گویم.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) روز جمعه اعلام کرد که تا ماه ژوئن ۲۰۱۹ به ایران مهلت می‌دهد تا انتظاراتش را در زمینه مبارزه با تأمین مالی تروریسم و پول‌شویی برآورده کند.

این به معنای تعلیق اقدامات تقابلی FATF علیه ایران است. این نهاد بین‌المللی پیش از این در سال ۲۰۱۶ این اقدامات تقابلی علیه تهران را به حالت تعلیق درآورده بود.

گروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد که هنوز موارد ناتمامی در خصوص خواسته‌های این گروه از ایران وجود دارد و انتظار دارد که ایران هر چه سریع‌تر خط مشی خود را اصلاح کند.

این گروه در ادامه اعلام کرد که اگر ایران تا ژوئن ۲۰۱۹ قوانین مرتبط با استانداردهای FATF را اجرایی نکند، ارزیابی نظارتی خود از شعبات و نهادهای وابسته به مؤسسات مالی ایران را لازم‌الاجرا خواهد کرد.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

عراقچی: به‌نفع ماست که به «FATF» بپیوندیم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
عراقچی: به‌نفع ماست که به «FATF» بپیوندیم
سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی جزئیات جلسه این فراکسیون با عراقچی درباره «کنفرانس ورشو» و پیوستن به «fatf» را تشریح کرد.

- اخبار سیاسی -

مهرداد بائوج لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به جلسه صبح امروز (یکشنبه ۵ اسفند) این فراکسیون اظهار کرد: عباس عراقچی، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه میهمان اعضای فراکسیون بود.بولتون به اقدام FATF در قبال ایران تبریک گفتواکنش محسن رضایی به فرصت 4ماهه FATF به ایرانکشورمان نباید با پذیرش FATF در زمینی که غربی‌ها ترسیم کرده‌اند بازی کندقریشی: تمرکز دولت بر خارج‌کردن نام اسلام‌آباد از لیست خاکستری FATF است

وی با بیان اینکه بررسی کنفرانس ورشو محور اصلی جلسه بود، افزود: معاون وزیر امور خارجه در این جلسه گفت آمریکایی‌ها با برگزاری این کنفرانس به‌دنبال این بودند که اجماعی علیه ایران به‌وجود آورند.

سخنگوی فراکسیون مستقلان ولایی مجلس ادامه داد: عراقچی عنوان کرد در نامه دعوتی که برای کشور‌های مختلف ارسال شده بود، در عنوان نامه موضوع ایران مطرح شده بود اما به این نتیجه رسیدند که کشورهای میهمان از این موضوع استقبال نکردند، در نهایت فضا را تغییر دادند و عنوان شد که «ما می‌خواهیم در این کنفرانس موضوع خاورمیانه را بررسی کنیم».

لاهوتی راجع به اظهارات عراقچی در این جلسات تصریح کرد: معاون وزیر امور خارجه تأکید کرد در نهایت از مجموع ۷۹ کشوری که به کنفرانس ورشو دعوت شده بودند تنها ۲۳ کشور در سطح وزیر حضور یافتند و بقیه در سطوح پایین‌تر و در حد سفیر در کنفرانس حضور یافتند، بسیاری از کشورهای شرکت‌کننده نیز موافق جلسه نبودند و صرفا برای شرکت در کنفرانس در آنجا حضور یافته بودند.

نماینده لنگرود در مجلس افزود: به‌گفته عراقچی، آمریکایی‌ها به هدف خود نرسیدند و کنفرانس با شکست مواجه شد و نتیجه‌ای برای آمریکایی‌ها نداشت.

لاهوتی با بیان اینکه در این جلسه درباره پیوستن ایران به کنوانسیون «fatf» نیز بحث و تبادل نظر شد، تصریح کرد: معاون وزیر امور خارجه گفت «اگر ما به «FATF» بپیوندیم به‌نفع ما خواهد بود و در شرایطی که ما تحت فشار هستیم می‌تواند به ما کمک کند که امور اقتصادی کشور را سهل‌تر انجام دهیم».

انتهای‌ پیام/*

خواندن خبر در سایت منبع

شش نکته مهم بیانیه جدید FATF درباره ایران

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
شش نکته مهم بیانیه جدید FATF درباره ایران

فارس/ ناکافی دانستن اصلاح قوانین مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی، تداوم اجرای مهمترین بخش اقدام متقابل علیه ایران و همچنین تهدید ایران به اجرای بند H اقدام متقابل در صورت عدم تصویب لوایح، از مهمترین نکات بیانیه FATF است.

جمعه هفته گذشته، گروه ویژه اقدام مالی FATF با صدور بیانیه‌ای در پایان نشست فوریه خود، مهلت ایران برای اجرای تعهدات خود و همچنین تعلیق اقدامات مقابله‌ای علیه ایران را مجددا تمدید کرد. این برای چهارمین بار در دو سال اخیر است که مهلت ایران برای اجرای تعهداتش تمدید می‌شود.

نکات مهم بیانیه عمومی جدید FATF درباره ایران عبارتست از:

۱- در این بیانیه، هرچند که از تلاشهای ایران برای پیشرفت در اصلاح دو قانون داخلی مبارزه با پولشوئی مقابله با تامین مالی تروریسم استقبال نموده است و به گفته خود آنها را به رسمیت میشناسد! (به اذعان خود بیانیه، این دو لایحه در مردادماه و دی ماه سال جاری، تصویب شدند) ولی، تصویب این دو اصلاحیه را ناکافی دانسته است:

الف- FATF تصویب اصلاح «قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» را ناکافی دانسته است چرا که در مورد اول از درخواست‌های ۷گانه موجود در بیانیه از ایران خواسته است که تبصره ۴ ماده ۱ قانون «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» را حذف نماید. FATF از ایران خواسته است گروه‌هایی که در تلاش برای پایان دادن به اشتغال خارجی، استعمار و نژادپرستی هستند را از تبصره فوق حذف کند و این یعنی اینکه مجددا، اصلاحیه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، باید مورد اصلاح قرار گیرد.

ب- FATF تصویب اصلاح قانون مبارزه با پولشوئی را هم ناکافی دانسته است زیرا در مورد چهارم از درخواست‌های ۷گانه خود، گفته است که ایران باید نشان دهد واحد اطلاعات مالی، از استقلال کامل (بدون محدودیت در زمینه ارتباط با خارج) برخوردار است. این در صورتی است که در اصلاح قانون فوق، به دلیل ملاحظات تحریمی، واحد اطلاعات مالی از استقلال مد نظر FATF برخوردار نیست. همچنین این نهاد بین الدولی از ایران خواسته است که روشن کند تراکنش‌های مشکوک به تامین مالی تروریسم، در چاچوب حقوقی نظام ایران، گزارش داده می‌شود. این دو مورد به این معنی است که اصلاح قانون مبارزه با پولشوئی هم نتوانسته است انتظارات FATF را برآورد کند و این بدان معناست که قانون مبارزه با پولشویی، باید مجددا اصلاح شود.

با توجه به آنچه گفته شد، انتظار می‌رود دولت مجددا لوایحی به منظور تامین نظرات FATF، به مجلس ارسال نماید.

۲- FATF ارزیابی خود از تصویب دو کنوانسیون پالرمو و مقابله با تامین مالی تروریسم CFT را منوط به تصویب نهایی آنها قرار داده است. یعنی اینکه دو کنوانسیون مزبور باید، توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام، تائید نهایی شود و سپس FATF، بررسی کند که آیا این دو کنوانسیون مطابق با استانداردهای FATF تصویب شده است یا خیر. همچنین در مورد ۶ از درخواست‌های ۷گانه موجود در این بیانیه، گفته شده است که تصویب این دولایحه باید به گونه‌ای باشد که نشان داده شود ظرفیت معاضدت و همراهی حقوقی و قضائی در عرصه بین‌الملل وجود دارد.

۳- در مورد چهارم از این درخواست‌های ۷گانه FATF از ایران، مجددا تاکید شده ایران باید نشان دهد که واحد اطلاعات مالی دارای استقلال کامل (در رابطه با تبادل اطلاعات با خارج از کشور) است. این امر بدین معنی است که به اشتراک گذاری اطلاعات با خارج ار کشور باید بدون هیچ محدودیتی باشد، موضوعی که برای شرکت‌ها و افرادی که در تلاش برای دور زدن تحریم‌ها هستند، قطعا تهدیدبرانگیز است.

۴- از دیگر نکات قابل تامل این بیانیه، تهدید کردن ایران توسط FATF است. این نهاد بین الدولی تهدید کرده است اگر ایران لوایح باقی مانده را مطابق با استانداردهای FATF تا نشست بعدی تصویب نکند، بند H اقدام متقابل توصیه شماره ۱۹ یعنی اعمال رویه‌های نظارتی فزاینده بر شعب و نمایندگی‌های بانک‌های با منشا ایران را برای کشور، اعمال خواهد نمود. در واقع، FATF فشار را بر کشورمان افزایش داده است تا ایران هر چه سریعتر درخواست‌های این نهاد بین الدولی و به طور ویژه، تصویب دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و مقابله با تامین مالی تروریسم مطابق با استانداردهای FATF، را انجام دهد.

۵- هرچند که وضعیت اقدام متقابل علیه ایران تا نشست بعدی FATF در ژوئن سال ۲۰۱۹ یعنی تیرماه سال آینده، مجددا به حالت تعلیق درآمده است، اما FATF همچنان پیرامون ایران اظهار نگرانی می‌کند و از کشورها می‌خواهد که همچنان با ایران مطابق با توصیه شماره ۱۹، اولین و مهمترین بخش اقدام متقابل یعنی شناخت مشتری به صورت تقویت‌شده (EDD) را اعمال کنند. با این اوصاف، به نظر می‌رسد ادعای تعلیق اقدامات مقابله‌ای FATF علیه ایران واقعیت ندارد.

۶- در این بیانیه FATF برخلاف بیانیه‌های قبلی این نهاد در دو سال و نیم اخیر، FATF از کشورها می‌خواهد که شناخت مشتری به صورت تقویت‌شده را با شدت بیشتری نسبت به ایران انجام دهند زیرا FATF دو مورد از موارد EDD را نام می‌برد که مورد اول که البته در بیانیه ماه اکتبر (آبان ماه امسال)، گفته شده بود، شامل جمع آوری اطلاعات اضافی برای چرایی انجام یک تراکنش می‌شود. مورد دوم نیز برای اولین بار، در طول دو سال و نیم گذشته، از کشورها خواسته شده است. در مورد دوم آمده است: «انجام نظارت‌های تقویت شده پیرامون روابط تجاری طوری که هم تعداد و هم زمان‌های کنترل‌های مدنظر افزایش یابد. همچنین الگوهای تراکنشی افراد و موسسات حقوقی موجود در کشورهای پرریسک در طول زمان بررسی بیشتر شود».

با توجه به آنچه گفته شد، مهمترین پیام بیانیه جدید FATF این است که اصلاح قوانین و مقررات و همچنین اجرای آنها، باید کاملا مطابق با توصیه‌های FATF باشد و در غیر اینصورت، مورد قبول این نهاد بین‌الدولی نیست. به عبارت دیگر، ادعای برخی مسئولین دولتی و نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه اجرای توصیه‌های FATF، می‌تواند مطابق با اقتضائات داخلی باشد، از اساس نادرست است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

FATF نباشد «گوشت» هم نیست!

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
FATF نباشد «گوشت» هم نیست!
علی ربیعی: دولت روحانی نتیجه تصمیم اصلاح‌طلبان است، باید پای آن بایستیم.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

علی ربیعی:

دولت روحانی نتیجه تصمیم اصلاح‌طلبان است، باید پای آن بایستیم

«علی ربیعی»، عضو ستاد میرحسین موسوی، وزیر سابق کار و از چهره‌های امنیتی دهه‌های ۶۰ و ۷۰ در بخشی از مصاحبه خود با شماره شنبه گذشته روزنامه دولتی ایران گفته است:

من به عنوان فردی که عضو هیچ گروه اصلاح‌طلبی نبودم، ولی خود را اصلاح طلب می دانستم و می دانم و خواهم دانست، معتقدم که این مشی، همان نکته‌ای است که انقلاب اسلامی برای تداوم به آن نیاز دارد!

او سپس می‌افزاید:

«این دولت نتیجه تصمیمی بوده که جریان اصلاح‌طلبی در سال ۹۲ گرفت و درست هم تصمیم گرفت، باید پای آن بایستیم.»

ربیعی تصریح می‌کند: این روزها با شرایطی که در جامعه و کشور ایجاد شده گویا نقد دولت کم‌هزینه‌ترین است و ممکن است فرد یا جریان منتقد هورابگیر و لایک خور بالا هم داشته باشد.

وزیر سابق کار همچنین می‌گوید:

من به نقد معتقد هستم. اما نه اینکه شبیه دورانی که عبور از خاتمی راه افتاده بود، عبور از دولت راه بیفتد و فکر کنیم که خرج خود را جدا می‌کنیم و جامعه هم مسئولیت ما را در این بخش نادیده می‌گیرد. به عنوان یک استاد دانشگاه و فعال اجتماعی و سیاسی، به این رفتار اعتقادی ندارم. من نه سمتی دارم و نه به دولت برگشته‌ام ولی معتقدم جریان‌های سیاسی و فکری باید تلاش کنند تا کاستی‌های دولت برطرف شود. [۱]

*صحبت‌های ربیعی بعنوان یک عضو ستادی جریان اصلاحات در حالی است که سایر اعضای این ستاد، این روزها نظر دیگری دارند و نقش خود را در حمایت از روحانی و مشکلات موجود کشور کتمان می‌کنند.

ربیعی حتما صحبت‌های چندی قبل «بهزاد نبوی» را خوانده است که گفته بود ما نه ائتلافی با روحانی داشته‌ایم نه توافقی. [۲]

ما همچنین به «برادر عباد» یادآوری می‌کنیم صحبت‌های رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات را که یکی از سینه‌چاکان روحانی در ایام انتخابات ۹۲ و طول دولت یازدهم بود اما به تازگی اظهاراتی از او شنیده شده است که گفته: «من جزو منتقدان روحانی هستم»! [۳]

روحانی برای رضای اصولگرایان فلان وزیر را معرفی کرد، روحانی خطوط قرمز اصولگرایان را پذیرفته، او چرخش به راست کرده و… نیز صحبت‌هایی است که بصورت هرروزه توسط ستاد جریان خاص یا به عبارت بهتر، رفقای گرمابه و گلستان علی ربیعی در ذهن جامعه پمپاژ می‌شود.

در این میان البته علی ربیعی نیز باید بداند که با گفتن چند خط در لابه‌لای یک مصاحبه چیزی عوض نخواهد شد و «برادر عباد» در حالت خوشبینانه اگر به دنبال عمل به مر سیاست عقلانی است باید که با صراحتی بیشتر در مقابل بازی «کی بود کی بود من نبودم» جریان اصلاحات بایستد و اجازه کتمان نقش آنها در وضع موجود که منجر به اضمحلال همیشگی این جریان سیاسی خاص خواهد شد را ندهد!

لازم به اشاره است که میزان ابتذال بازی اعضای ستاد مشترک دولت و اصلاحات به حدی رسیده است که این روزها دولت نقش خود را در وضع موجود انکار می‌کند و اصلاح‌طلبان نقش خود را در دولت و وضع موجود.

برخی معتقدند این سلسله غیر عقلانی و مضحک، آینده مشترک دولت و اصلاح‌طلبان را با مخاطرات بیشتری مواجه خواهد کرد.

***

FATF نباشد «گوشت» هم نیست!

FATF نباشد «گوشت» هم نیست! - 22

«احمد شیرزاد»، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم و از عاملان وضع موجود کشور طی یادداشتی در شماره شنبه گذشته روزنامه آرمان امروز با تأکید بر ضرورت امضای لوایح مالی غرب توسط ایران نوشته است:

«قدر مسلم احتیاج داریم، بتوانیم مبادلات پولی و بانکی با نهادهای بین‌المللی داشته باشیم و بدون این مبادلات اصلا امکان حیات اقتصادی وجود ندارد.»

او می‌افزاید:

ما نمی‌توانیم دور ایران دیوار بکشیم و مبادلات را محصور و محدود به دامنه داخل مرزهایمان کنیم. حتما به مبادلات گسترده اقتصادی با خارج کشور نیاز داریم چه از حیث واردات کالاهای مختلف مورد نیازمان و چه از حیث صادرات کالاهای مازاد؛ نفت و محصولات پتروشیمی که داریم. همین الان مورد گوشت را نگاه کنید که اگر نتوانیم وارد کشور کنیم، مردم دچار فقر غذایی خواهند شد. اگر نتوانیم خوراک طیور و دام را وارد کنیم، صنعت مرغداری‌مان دچار مشکل خواهد شد. به هر حال درست است که ایران کشور گسترده‌ای است و بسیاری از حلقه‌های اقتصادی را داخل خودش دارد ولی در دنیا هیچ کشوری حتی کشورهایی که از همه مواهب طبیعی هم برخوردار هستند، نمی‌توانند یک حلقه بسته‌ای از امکانات را داشته باشند و نیاز به مبادلات گسترده تجاری دارند. [۴]

*صحبت‌های شیرزاد که مصداقی از تئوری «گروگان گرفتن معیشت مردم برای امضای معاهدات استعماری» محسوب می‌شوند، در حالی است که تجربه جهانی چنین سخنانی را تأیید نمی‌کند.

ما در اینجا بخشی از نوشته جواهر لعل نهرو در کتاب «نگاهی به تاریخ جهان» را برای مخاطبان محترم ذکر می‌کنیم که در اشاره به ایستادگی کشور ایرلند در مقابل تحریم‌های بریتانیا در ابتدای قرن بیستم می‌نویسد:

«ایرلند بر سر پای خود ایستاده است. جنگ بازرگانی ایرلند و بریتانیا هنوز ادامه دارد. وضع عوارض سنگین از طرف بریتانیا بر کالاها و محصولات ایرلندی که هدفش فشار آوردن بر ایرلند و وادار ساختن او به تسلیم بود نتایج معکوسی به بار آورد. زیرا موجب گشت که صنایع و کشاورزی ایرلند به سرعت توسعه پذیرد و ایرلند توانست تقریبا ملتی بی‌نیاز از خارج و متکی به خودش گردد.

در ایرلند کارخانه‌های تازه در همه جا ساخته شده است و اراضی چمنزار و مراتع سابق، از نو به صورت مزارع غلات و غیره درمی‌آید. خوارباری که به انگلستان صادر می‌شد اکنون در خود کشور مصرف می‌شود و سطح زندگی مردم بالا می‌آید. بدین قرار «دووآلرا» رهبر ایرلند در اجرای سیاست ملی خود پیروز شد و ایرلند امروز همچون خاری در چشم سیاست امپراطوری بریتانیاست.

ایرلند سیاستی جسورانه دارد که نسبت به انگلستان بی اعتناست و روشش با مقررات کنفرانس امپراطوری که در اتاوا تشکیل شد، به هیچوجه سازش ندارد.»

اقتصاددانان جهانی نیز صراحتا تأکید دارند که تحریم در قرن بیست و یکم، بیش از آنکه ابزاری کارا برای به فقر کشاندن مردم یک کشور باشد؛ یک ابزار جنگ روانی است و با اخذ سیاست‌های درست می‌تواند بدون تأثیر و یا با تأثیر حداقلی باشد.

اظهارات شیرزاد همچنین در مقابله تجربه جالب ایران اسلامی در دوران دفاع مقدس نیز قرار دارد.

دورانی که انواع و اقسام تحریم‌ها و سدها در اطراف ایران قرار داشت و حتی به قول وزیر سابق اطلاعات، کشتی‌های حامل غذای مردم ایران نیز با موشک هدف قرار می‌گرفت اما نه شاهد بی‌غذایی شدیم، نه شاهد قحطی و نه حتی مثل امروز شاهد گرانی افسارگسیخته!

این مثال‌ها و دلایل عینی نشان می‌دهد که آنچه که شیرزاد را وادار به این دفاع غلط و بی‌مبنا از کشاندن کشور به ورطه FATF کرده، نه واقعیت که شهوات میرزاملکم‌خانی جریان خاص برای تسلیم در مقابل غرب است.

پیرامون اظهارات شیرزاد همچنین لازم به اشاره است که ساختار سرزمینی ایران، همانطور که در دوران جنگ تحمیلی، مایحتاج عمده مردم ایران را تأمین کرد و فی‌المثل تولید گوشت قرمز و گوشت سفید را به چند برابر (نسبت به دوران پهلوی) رساند و ایضا ایران را تبدیل به هفتمین تولید کننده گوشت مرغ در جهان کرد؛ امروز نیز ظرفیت‌های مختلفی دارد به نحوی که اندیشکده‌های غربی ایران را حائز مقام اول جهان در میزان برخورداری از ظرفیت می‌دانند.

البته لازم به اشاره است که تحلیل آمار نشان می‌دهد ایران فعلی در تولید و تأمین گوشت مشکلی ندارد و وارداتی هم که صورت می‌گیرد صرفا به دلیل تنظیم بازار است تا کم‌توانی دولت در امر نظارت بر قیمت‌ها جبران شود. (که گویا نمی‌شود!)

ضمن اینکه پر واضح است که اگر عزمی در دولت محترم باشد؛ می‌توان به راحتی مایحتاج اصلی مردم ایران را در داخل کشور تأمین کرد و همانطور که امروز با ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، چیزی به نام «تحریم بنزین» برای ایرانی‌ها به یک جوک مضحک تبدیل شده است؛ مقولات دیگری مثل واردات گوشت و غذای دام و از این قبیل نیز می‌توانند به جوک تبدیل شوند.

البته اگر شهوات میرزاملکم‌خانی جریان سیاسی خاص بگذارد …

همچنین لازم به اشاره است که برخی از همسایگان ایران که بخش بزرگی از اقتصاد آنها وابسته به تولید گوشت و صادرات آن است؛ اگر تولیدات خود را به ایران نفروشند دچار مشکلات فراوانی خواهند شد. ضمن اینکه مراودات ما با این کشورها نیز شامل هیچگونه معاهده بین‌المللی و حتی شامل تحریم هم نیست.

گفتنیست پیش از گران شدن گوشت در هفته‌های اخیر، یکی از اقتصاددانان نزدیک به دولت و اصلاح‌طلبان مدعی شده بود که میزان مصرف گوشت قرمز مردم ایران در طول ۴۰ سال گذشته، به دلیل فقر کاهش یافته است!

این در حالیست که در طول ۴۰ سال گذشته میزان واردات و تولید گوشت در ایران هزاران برابر شده و میزان صادرات رسمی گوشت گرم ایرانی نیز بسیار اندک و در حد چند ده تن است.

آن اقتصاددان در صحبت‌های خود البته پاسخ نداده بود که این حجم گوشت وارد و تولید شده در ایران در سال‌های اخیر که میزان سرانه آن به ازای هر ایرانی نیز جهش یافته؛ در کجا مصرف شده است؟!

***

«مادر» حاشیه‌های بیلبورد ولیعصر کیست؟

بیلبورد جدید میدان ولیعصر تهران که به مناسبت روز زن و روز مادر طراحی شده است، اعتراضاتی را در محافل رسانه‌ای و سیاسی اصلاح‌طلبان برانگیخته است.

اعتراضاتی که می‌گوید چرا تصویر زن در این بیلبورد بصورت یک مادر و نماد خانواده معرفی شده است؟

FATF نباشد «گوشت» هم نیست! - 50

در این زمینه حتی رسانه دولتی ایران‌آنلاین هم به صحنه آمده و طی یادداشتی نوشته است:

دیوارنگاره جدید به مناسبت روز مادر و روز زن که هفته آینده است نصب شده با نقاشی زنی که فرزندانش اطرافش هستند. تصویری که به نظر بعضی از کاربران شبکه‌های اجتماعی سنتی و کلیشه‌ای است و شباهتی به زنان امروز و دغدغه‌هایشان ندارد! [۵]

*این نخستین باری نیست که فمینیست‌ها و اصلاح‌طلبان ایرانی به ارائه تصویر همسری و مادری از «بانوان» در نظام جمهوری اسلامی ایران اعتراض می‌کنند.

نخستین اصلاح‌طلبی که در دولت حسن روحانی نیز صاحب‌منصب بود و به این مسئله اعتراض کرد «شهیندخت مولاوردی» معاون وقت رئیس‌جمهور روحانی بود.

او ۴ سال قبل طی اظهاراتی در یک جلسه با مشاوران امور بانوان دستگاه‌های اجرایی که در هتل ارم تهران برگزار شد، گفته بود:

«در نامه خود به نوبخت به این نکته پرداختم که قید واژه خانواده در برنامه‌های پیشنهادی و حذف «زنان» پیام خاصی را برای مردم دارد!» [۶]

ما قضاوت در این زمینه را به مخاطبان محترم واگذار می‌کنیم.

پر واضح آنکه نسلی که خانم مولاوردی با این حرف‌ها پرورش داد هم‌اکنون تبدیل به فمینیست‌های بالغی شده‌اند که در اینجا و آنجا با عکس و توییتر و گزارش و یادداشت؛ مشغول اعتراض به نظام اسلامی برای طرح مسئله خانواده و مادری هستند.

و مسئولیت این قضیه در دنیا و آخرت بر عهده خانم مولاوردی است.

***

۱_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/page/7005/12/502103/0

۲_ mshrgh.ir/790499

۳_ mshrgh.ir/807156

۴_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/249913

۵_ http://www.ion.ir/export/print/450724?module=news

۶_ https://www.farsnews.com/news/13931012000663

خواندن خبر در سایت منبع

طالب‌زاده خبر داد: ممنوعیت صداوسیما درباره نقد fatf

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
طالب‌زاده خبر داد: ممنوعیت صداوسیما درباره نقد fatf

فارس/ نادر طالب‌زاده شامگاه شنبه در مراسم اختتامیه جشنواره عمار در مسجد جامع لنگرود با بیان اینکه انقلاب خود یک خبر است اظهار کرد: انقلاب باعث تحول در آن زمان شد که اکنون شاهد این دگرگونی و تحول در جامعه هستیم که همه نیز غافلگیر شدند.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های امنیتی استکبار فکر نمی‌کردند پیرمردی مانند امام راحل بتواند جلوی آن‌ها ایستادگی و با پشتوانه مردم پیروز میدان شود گفت: نخستین کاری که انقلاب انجام داد تعویض وضعیت خبر به نفع مردم بود که باعث توجه رسانه‌های مطرح دنیا شد.

دبیر کنفرانس بین‌المللی افق نو با بیان اینکه انقلاب باعث تحول در حوزه خبر شد که بسیاری از رسانه‌های خارجی به دلیل اهمیت خبر شبکه‌های متعددی تأسیس کردند افزود: انقلاب امانت بزرگی است که امروز در دست ما است و باید از آن حفظ و حراست کرد.

طالب‌زاده با بیان اینکه جشنواره عمار مکانی برای شناسایی استعداد جوان‌های متعهد و انقلابی است تصریح کرد: افشاگری چند سالی است که در خبر و مستندها مطرح می‌شود که به دنبال عدالت‌جویی است و باید مستندسازان دغدغه‌های اصلی مردم و انقلاب را به تصویر بکشند تا همه از وضعیت آگاه باشند.

مستندساز و روزنامه‌نگار ایرانی با اذعان به اینکه باید علیه فسادها افشاگری‌های تندی صورت گیرد بیان کرد: دشمن تمام توان خود را برای مقابله با انقلاب در پیش‌گرفته و برای خاموش کردن این دوران فرهنگی هر کاری می‌کند و از رخنه‌های نفوذ و فسادها به نفع خود و علیه انقلاب استفاده می‌کند که باید نسبت به فسادها روشنگری شود.

دبیر کنفرانس بین‌المللی افق نو با اشاره به مقابله عده‌ای نسبت به روشنگری درباره fatf در جامعه گفت: همه ما به مبارزه با پول‌شویی تأکیدداریم ولی ازنظر fatf، سپاه و حزب‌الله تروریست است و باید در لیست تحریم قرار بگیرد که این خودتحریمی است و بهتر است نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع اطلاعات بیشتری کسب کنند.

طالب‌زاده با بیان اینکه دولت‌ها سلایق مختلفی دارند و هر دولت بعد از بر روی کار آمدن، فردی را مسؤول صداوسیما می‌کنند که بینابینی باشد افزود: چند ماه پیش قصد ساخت برنامه‌ای درباره fatf را داشتم که مدیر شبکه اعلام کرد که فعالیت در این زمینه در صداوسیما ممنوع است که درباره چرایی این موضوع پیگیری کردم و متوجه شدم در جلسه هیئت دولت، رئیس دولت گفته که درباره fatf کاری و نقدی نشود تا این موضوع امضا شود.

وی با بیان اینکه دشمن همواره به دنبال طراحی علیه انقلاب و براندازی است گفت: تحرکات دشمن در همه ابعاد شدید شده است ولی همه باید قدردان انقلاب و نعمت‌های موجود بود و از آن با توجه به رهنمودهای رهبری در گام دوم حراست کرد.

span id= «footercontent» >

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آغاز تمرینات پرسپولیس

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پرسپولیسی‌ها فعلا بدون سرمربی و با برنامه کریم باقری تمرینات خود را شروع کرده‌اند؛ آن‌ها قرار است بعد از ۱۰ روز تمرین در تهران راهی ترکیه شوند و ادامه تمرینات آماده سازی خود را در کمپ تمرینی فنرباغچه ترکیه پیگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.
الفالف18 ساعت قبل
وزارت اطلاعات بررسی بیشتری را دارد انجام می‌دهد و قوه قضائیه نیز نتیجه را اعلام خواهد کرد. علی ربیعی، سخنگوی دولت هم در این باره گفت: رئیس‌جمهور درباره این موضوع با وزیر کشور صحبت کردند. البته آمریکایی‌ها و متحدانش هم بیکار نمی‌نشینند …برخلاف عراق و افغانستان، اشغال ایران کار ساده‌ای نیست. بنابراین آمریکایی‌ها به‌دنبال آن نیستند که نیروهای نظامی خودشان را وارد ایران کنند. باید بدانیم که ایالات متحده حتی یک سرباز هم وارد خاک ایران نخواهد کرد.»

اخبار بیشتر