اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 5 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار مسکن - یکشنبه 5 اسفندماه

۱۰ درصد درآمد تراکنش‌های الکترونیک بانک مسکن به خزانه واریز می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا
۱۰ درصد درآمد تراکنش‌های الکترونیک بانک مسکن به خزانه واریز می‌شود
تهران - ایرنا - نمایندگان مجلس در ادامه بررسی بودجه سال 98 مقرر کردند بانک مسکن 10 درصد درآمد تراکنش‌ها درنظام بانکداری الکترونیک را به حساب خزانه واریز کند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در ادامه جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس بندالحاقی۶ تبصره ۱۶ بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را تصویب کردند.

نمایندگان در این بند الحاقی، بانک مسکن را موظف کردند در چهارچوب نظام بانکداری الکترونیک ده‌ درصد (۱۰٪) درآمد حاصل از دریافتی بابت تراکنش‌ها درنظام بانکداری الکترونیک را به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

نمایندگان همچنین پیشنهاد محمد حسین فرهنگی نماینده تبریز را به منظور الحاق به تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور تصویب کردند.

نمایندگان در این پیشنهاد الحاقی تصویب کردند: سقف بخشودگی سودتسهیلاتی زیر یک میلیارد ریال مشروط به بازپرداخت اصل تسهیلات و بخشش جریمه‌های متعلقه ۷۳هزار و ۲۰۰ میلیارد تعیین می‌شود، هر یک از مشمولان بخشودگی سودتسهیلات زیر یک میلیارد ریال می‌توانند از زمان تصویب این قانون صرفا یک فقره از بخشودگی سودتسهیلات موضوع این بند استفاده کنند.

نمایندگان در این پیشنهاد الحاقی بانک مرکزی جمهوری اسلامی را موظف کردند بدون رعایت مبلغ حداکثر توسط مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها به تفکیک هر بانک مندرج در جدول ضمیمه تبصره ۳۵ قانون اصلاح بودجه سال ۹۵ کل کشور به اجرای طرح بخشودگی سودتسهیلات زیر یک میلیارد ریال اقدام کند، تسهیلات اتحادیه مرکزی تعاونی‌های عشایری ایران در صورت بازپرداخت اصل آن مشمول بخشودگی سودو جریمه وا ستفاده از مفادآن می‌شود.

** امهال مطالبات بانک‌ها برای طرح‌های بالادستی نفت و گاز تا ۱۴۰۰

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین بند ه تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور را تصویب کردند که بر این اساس، به دولت اجازه داده می‌شود مطالبات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک‌های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات پرداخت‌شده به شرکت دولتی تابعه ذی‌ربط وزارت نفت، بابت تأمین مالی طرح‌های بالادستی نفت و گاز را تا پایان سال ۱۴۰۰ امهال کند.

نمایندگان در بند و تبصره ۱۶ بخش درآمدی لایحه بودجه نیز تصویب کردند که حسب تهاتر و تسویه بخشی از بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به تضمین دولت به بانکهای صادرات ایران، تجارت و ملت از محل واگذاری دارایی‌های غیرنقدی دولت، بانکهای فوق‌الذکر موظفند در صورتی که اصل و سود تا سررسید قرارداد تسهیلات اولیه توسط گیرنده تسهیلات به صورت یکباره (دفعتا واحده) تسویه شود، نسبت به فک رهن، آزادسازی وثایق، خروج از فهرست مشتریان بدحساب و اقدام برای رفع ممنوع‌الخروجی ذی‌نفعان هر یک از طرفهای درگیر در استفاده از تسهیلات مزبور اقدام کنند.

نمایندگان مقرر کردند: منابع حاصل‌شده از اجرای این بند در ردیف درآمدی شماره ۳۱۰۶۰۲ با عنوان «منابع حاصل از برگشتی از محل تسهیلات اعطایی (وجوه اداره‌شده)» واریز می‌شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی را مجاز کردند در صورتی که در نتیجه اجرای این بند متحمل زیان شوند، پس از تأیید بانک مرکزی، زیان مزبور را به تدریج ظرف مدت پنج سال در صورتهای مالی خود مستهلک نمایند. زیان مزبور به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می‌شود.

سیام**۹۱۲۱**۱۰۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

اختلاف قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران

الفخبرگزاری الف
اختلاف قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران
روزنامه دنیای اقتصاد در جدولی، متوسط قیمت مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران را منتشر کرده است.

قیمت اجاره آپارتمان‌های بالای ۱۵سال ساخت در تهران

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
قیمت اجاره آپارتمان‌های بالای ۱۵سال ساخت در تهران

دنیای اقتصاد/ بازار نقل و انتقال مستاجران در هفته‌های منتهی به شب عید به‌ویژه از نیمه دوم بهمن‌ماه قدری گرم‌تر شده و بر تعداد مراجعه مستاجران به بنگاه‌های ملکی افزوده شده است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

۶منطقه پایتخت، پرچمدار هزینه ساخت مسکن

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
۶منطقه پایتخت، پرچمدار هزینه ساخت مسکن
بازار مسکن چند سالی است که دستخوش تغییراتی شده که افزایش قیمت ملک و بالارفتن هزینه ساخت از جمله این تغییرات به ویژه در ماه های اخیر است.

به گزارش خبرآنلاین، برهم خوردن توازن تولید و عرضه در سال‌های اخیر سبب شده تا تعداد مسکن‌های ساخته شده همواره از میزان نیاز واقعی کمتر باشد.

نابسامانی این بازار در ماه های اخیر و همچنین گلایه هموطنان در بخش مسکن سبب شده تا وزیر راه و شهرسازی طرح هایی را با هدف تقویت عرضه و همچنین ایجاد آرامش بازار مسکن ارایه دهد که باید از طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان سال ۹۹ و اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی رونمایی کند که در هفته های گذشته مراحل اجرایی آنها آغاز شده است. 

یکی از این طرح‌ها همان طور که ذکر شد؛ طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی است که به گفته برخی از مسوولان وزارت راه و شهرسازی، با اجرای این طرح، بازار مسکن به کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید مصالح ساختمانی متصل می‌شود و عرضه مصالح به انبوه سازان ارزان‌تر صورت می‌گیرد که در نتیجه، این کاهش قیمت منجر به کاهش هزینه‌های تمام شده برای تولید مسکن می‌شود.

اعطای کارت اعتباری مصالح به شهروندان 

۶منطقه پایتخت، پرچمدار هزینه ساخت مسکن - 5

رییس اتحادیه مصالح ساختمانی تهران درباره فروش اعتباری مصالح ساختمانی  به خبرآنلاین گفت: جزییات زیادی این طرح از زبان مسوولان شنیده نشده و ما به عنوان اتحادیه مصالح ساختمانی در جلسات مربوط به تدوین این طرح شرکت نداشته‌ایم.

اسماعیل کاظمی افزود: اما بنده اعتقاد دارم که دولت باید به گونه‌ای تصمیم بگیرد که شهروند مختار باشد نه اینکه عنان کار را به دست بنده یا انبوه ساز بدهد. نظیر این مساله را در ادوار گذشته هم مشاهده کرده‌ایم.

وی بیان کرد: اگر این کارت های اعتباری در دست متقاضیان قرار گیرد و نحوه بازپرداخت از طرف متقاضی با بانک عامل احراز شود و متناسب با درآمد او، متقاضی راحت تر و سهل تر می تواند نسبت به تعیین و انتخاب سرپناه خود و واحدهای ساخته شده ای که به اصطلاح روی دست مانده اند ، جذب بازار شود. 

وی خاطر نشان کرد: ‌ همچنین تعدادی از واحدهای مسکونی کلنگی (به لحاظ ۵ساله ۱۳۹۲ به این سو که ساخت و ساز با رکود مواجه شد،) نیاز به تعمیرات و مرمت اساسی دارد.

وی اظهار کرد: از این بعد نیز یک عده دیگر می‌توانند از کارت‌های اعتباری خرید مصالح استفاده کنند.

خانه هایی که کسی توان خرید آنها را ندارد

کاظمی گفت: اکنون در مناطق یک، ۲،۳،۵ و ۲۲ بخشی از واحدهای مسکونی ساخته شده مربوط به کسانی است که به دولت دیون دارند که به بازار عرضه نمی شود.

وی تصریح کرد: همچنین ممکن است این واحدها به شکلی ساخته شده‌اند که متقاضی توان خرید آنها را نداشته باشد، بنابراین لازم است توازن ایجاد شود تا متقاضی بتواند با حال و احوال اقتصادی خود نسبت به تعیین سرپناه خود اقدام کند، موفق‌تر است.

گلایه شهروندان از کیفیت املاک انبوه سازی شده 

وی ادامه داد:‌ از آنسو نوع ساخت و سازهای انبوه سازی از نظر کیفیت بنا بر گفتار و اعتقاد کسانی که در این مسکن ها اسکان دارند، راضی کننده نبوده و مطابق با استانداردها نیست. بنابراین باید گفت این واحدها و مواردی که به عنوان معایب مطرح است مانند جانمایی محل این گونه ساختمان ها و همچنین خدمات شهری که باید از سوی دولت تامین و ارایه شود، سبب شده تا شهروندان تمایلی به سکونت در این املاک نداشته باشند در حالی که متقاضی می تواند در داخل بافت های شهری سرپناه و خانه مورد نیاز خود را تهیه کند. 

وی در پاسخ به این سووال که آیا می‌توان این طرح پیشنهادی را در بافت‌های فرسوده شهری و با هدف تجمیع و نوسازی آنها اجرایی کرد، توضیح داد: اکنون می‌توان بافت‌های فرسوده را شناسایی کرد و دولت با مشارکت کسانی که در آن سکونت دارند به دلخواه و همچنین کسانی که درصدد واگذاری املاک خود هستند، خریداری کرده و به تملک دولت و یا بخش خصوصی درآید و این چنین بافت فرسوده را دوباره احیا کنند.

وی افزود: راه دوم و راحت‌تر در این بافت‌ها این است که شهرداری بر اساس ضوابط شهرسازی که اکنون اجرا می‌کند و ارایه پروانه ساخت یک طبقه اضافه در طرح‌های تجمیع است، به تجمیعات در بافت‌های فرسوده، تسهیلات بیشتری ارایه دهد تا مردم اینگونه املاک را نوسازی کنند.

وی خاطر نشان کرد:‌ با این کارها، تولید واحدهای مسکونی خود به خود بالا می رود و از یک طرف سبب کاهش قیمت ها خواهد شد و در نتیجه رقابت به وجود می آید و به شکلی خواهد بود که علاوه بر اینکه سازنده متضرر نمی شود در مقابل از احتمال سوء‌استفاده او نیز پیشگیری خواهد کرد. 

وی توضیح داد: این موارد دقیقا به مطالبات موشکافانه و مویرگی نیاز دارد و باید به صورت حساب شده به این طرح‌ها عمل شود. صاحبنظران و کارشناسان باید روی این طرح کار کنند.

کاظمی درباره اظهارات انبوه سازان و سازندگان شخصی درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی حداقل در ۶ماه گذشته بیان کرد: مصالح ساختمانی به طور اعم کلمه از ابتدای شروع به ساخت یک ساختمان تا شیشه به عنوان آخرین مرحله را شامل می‌شود؛ انواع مصالح ساختمانی زیر نظر این اتحادیه نیست اما بنده اطلاع دارم (منهای آهن آلات که در ۱۰ ماه گذشته و سال قبل افزایش صعودی به عبارت دیگر متناسب با ۱۰۰درصد داشت، اکنون متعادل شده و قیمت پایین آمده است) مصالح ساختمانی که ناشی از مواد کانی غیرفلزی است و در داخل کشور مواد اولیه آنها را به صورت کافی داریم برای نمونه می‌توان به کوه‌ها و معادن سیمان، گچ، ‌ماسه، خاک رس و… اشاره کرد که در راس این موارد سیمان قرار دارد به طوری که از سال ۹۲ تاکنون قیمت تمام شده به بازار برای یک تن سیمان را در نظر بگیرید و از طرفی نرخ رشد سالانه در آن لحاظ کنید که می‌توان نتیجه گرفت که سیمان متناسب با این نرخ رشد، افزایش قیمت نداشته است.

وی ادامه داد: اگر قیمت‌ها را به ناچار و به لحاظ هزینه تمام شده خود، افزایش داده‌اند و پس از آن به دلیل آنکه از قیمت‌ها استقبال نشده است و یا به شکلی عرضه بر تقاضا غالب شده است که جزو مشکلات تولید سیمان است که مدیران حوزه سیمان باید نظرات خود را معطوف به صادرات کنند و دولت باید برخی مشکلات این حوزه را حل کند.

وی توضیح داد: در بازار داخل حباب ایجاد می کنند و قیمت های خود را کاهش می دهند. قیمت مصالح ساختمانی با در نظر گرفتن نرخ حمل و نقل که به طور اعم روی همه کالاها اثر زیادی دارد و خارج از حیطه و تسلط تولیدکننده مصالح ساختمانی بوده ،‌افزایش چشمگیری نداشته و به اندازه نرخ تورم سالانه هم مصالح ساختمانی افزایش قیمت نداشته است. 

۶منطقه پایتخت، پرچمدار هزینه ساخت مسکن - 23

هزینه تمام شده ساخت مسکن زیر خط تهرانپارس و آزادی و فردوسی چند؟‌

کاظمی درباره هزینه تمام شده ساخت مسکن گفت: هزینه تمام مصالح ساختمانی در یک متر واحد مسکونی در مناطق شهری مانند جنوب تهران یا خارج از شهر تهران و مرکز استان، شهرستان های کوچک و روستاها هر کدام متفاوت است. در مناطق ۲۲گانه تهران نیز این هزینه ها متفاوت است و این مساله به استفاده از مصالح خوب بازمی گردد که سبب می شود هزینه تمام شده متفاوت شود.

کاظمی عنوان کرد: به طور میانگین هزینه ساخت مسکن در بخش خصوصی و خود مالک در زیر خط تهرانپارس، فردوسی، آزادی حدود بین متری یک میلیون و ۷۰۰ هزار تا ۲میلیون تومان است که این هزینه برای پیمانکاران ۲۰درصد افزایش می‌یابد.

۶منطقه پرچمدار هزینه ساخت مسکن 

وی بیان کرد: مناطق یک، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۲۲ متناسب با کیفیت ساخت و ساز (مثلا استفاده از برخی مصالح مانند سنگ نما از متری ۷۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان) به قیمت تمام شده مصالح متناسب با نوع ساخت و ساز و منطقه و آنچه قرار است به بازار عرضه شود، حداقل ۳٫۵ تا ۴میلیون تومان است. مثلا در منطقه یک که قیمت هر متر مسکن بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان است از مصالح با کیفیت و قیمت‌های مختلف استفاده می‌شود که به همان اندازه هزینه تمام شده تغییر می‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آغاز تمرینات پرسپولیس

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ پرسپولیسی‌ها فعلا بدون سرمربی و با برنامه کریم باقری تمرینات خود را شروع کرده‌اند؛ آن‌ها قرار است بعد از ۱۰ روز تمرین در تهران راهی ترکیه شوند و ادامه تمرینات آماده سازی خود را در کمپ تمرینی فنرباغچه ترکیه پیگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.

نقش پترو پالایشگاه‌ها در آینده صنعت نفت ایران

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
این فعال صنعت نفت معتقد است احداث پترو پالایشگاه‌ها می‌تواند سود حاصل از پالایش نفت را تا دو برابر افزایش دهد و این حاشیه سود فراوری نفت عامل مهمی است که توجه به پترو پالایشگاه‌ها را ضروری می‌سازد. درهمین رابطه سعید ساویز کارشناس حوزه نفت و انرژی معتقد است تقاضا برای نفت خام در جهان رو به کاهش است و تا چند سال آینده نفت خام بازاری نخواهد داشت. از دیگر سو تاسیس پترو پالایشگاه‌ها و تنوع بخشی به محصولات و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمیایی می‌تواند نقش مهمی در مقابله با تحریم‌های نفتی و مقاوم سازی صنعت نفت ایران ایفاکند. برای این مشکل نیز دولت می‌تواند با فروش اوراق مشارکت و جذب سرمایه‌های سرگردان، منابع مالی مورد نیازبرای احداث پترو پالایشگاه‌ها را تامین کند. اما ضروری است در احدث پترو پالایشگاه‌ها و توسعه صنعت پالایشی کشور، به تمامی ابعاد موضوع توجه شود.
نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.

اخبار بیشتر