مسائل روز شرکت هواپیمایی ایران؛ از خرید هواپیما تا نوسان قیمت بلیت‌ها
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

مسائل روز شرکت هواپیمایی ایران؛ از خرید هواپیما تا نوسان قیمت بلیت‌ها

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی امروز طی گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد با وجود تحریم‌ها عملا امکان خرید هواپیماهای نو از ما سلب شده اما چون ناوگان هوایی کشور به افزایش هواپیما نیاز دارد، ناچار به خرید هواپیماهای دست دوم هستیم. همانطور که در گذشته مجبور بودیم تحریم‌ها را دور بزنیم، امروز هم این کار را خواهیم کرد. او خاطرنشان کرد قرارداد با ایرباس معلق، قرارداد با بوئینگ لغو شده و با ATR هم بلاتکلیف است.

نابسامانی در حیطه مربوط به ارزش بلیت‌های هواپیما به قدری زیاد است که دستگاه قضایی مدتی است وارد این عرصه شده. با وجودی که پروازهای چارتری به جز چند مقصد زیارتی و کیش و قشم، ممنوع شده است اما این بازار هنوز به تعادل نرسیده و نوسان عجیب قیمت‌ها گاه تا جایی ادامه دارد که حتی دو صندلی کنار هم در یک پرواز نیز به قیمت ثابت فروخته نمی‌شود. اکنون در آستانه تعطیلات نوروز این عدم تعادل شدت یافته است.

دکتر غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در زمینه بیمه بوئینگ 707 ارتش که چندی پیش سقوط کرد گفت: بدنه این هواپیما اصلا بیمه نبود چون با توجه به سن زیاد این هواپیما، هیچ شرکتی بیمه آن را نپذیرفته بود اما بیمه دو بخش مسئولیت افراد و محموله پرداخت شده است.

سایت خبری

نوسان نرخ بلیت هواپیما

ایرناخبرگزاری ایرنا
نوسان نرخ بلیت هواپیما
مشهد- ایرنا- گرچه توسعه صنعت حمل و نقل به ویژه در حوزه هواپیمایی یکی از عوامل موثر بر گسترش سفرهای داخلی و خارجی است اما این حوزه در پی تلاطم اقتصادی اخیر 'چالش نوسان شدید نرخ بلیت' گریبانگیر متقاضیان سفرهای هوایی شده که تاثیر منفی بر آن داشته است.

تفاوت چشمگیر قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای مختلف، پروازهای چارتر، فصول اوج سفر و حتی خریداری بلیت به نرخهای متفاوت از سوی مسافران در یک پرواز مشخص و مشکلاتی از جمله اجرا نشدن صحیح قوانین لغو پرواز تا بدانجاست که حتی دستگاههای نظارتی و قضایی نیز که وارد این عرصه شده‌اند هنوز در برخی موارد موفق به اصلاح و ایجاد ثبات در بازار بلیت سفرهای هوایی نشده‌اند.

گرچه اخیرا انجام پروازهای چارتر در کشور متوقف و محدود به مقصدهای کیش، قشم و شهرهای زیارتی شده اما هنوز نابسامانی در نرخ بلیت هواپیما هنگام اوج تقاضای سفر برای مسافران زحمت آفرین و غیرقابل قبول است.

آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در تمام مسیرها نیز خواسته‌ای می‌باشد که مورد پیگیری شرکتهای هواپیمایی است اما هنوز سازمان هواپیمایی کشوری بطور کامل زیر بار این خواسته نرفته و همچنان بر ضرورت تعیین نرخ، کنترل و نظارت بر روند نرخگذاری بلیت هواپیما تاکید دارد.

نرخ بلیت هواپیما اغلب بر اساس روز پرواز و ایرلاینها متفاوت است و گاهی این قیمتها به قدری تغییر می‌کنند که مسافران از اینکه نمی‌توانند در یک هواپیما دو صندلی با قیمت یکسان بخرند شکایت می‌کنند.

این روزها به ویژه در آستانه ایام نوروز بازار آشفته بلیت هواپیما بگونه‌ای است که گاهی مشاهده می‌شود در شرایط عادی بلیت مسیر هوایی مشهد - تهران و بالعکس در آخرین ساعات مانده به پرواز با ۴۰ هزار تومان نیز قابل خریداری است اما در شرایط اوج مسافر این نرخ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و حتی بیشتر نیز به سختی خریداری می‌شود.

در این شرایط 'افزایش نرخ ارز، بهای خدمات و ناهمخوانی نرخ بلیت با هزینه ها' از گلایه‌های شرکتهای هواپیمایی می‌باشد و فراتر از آن موضوع آزاردهنده فرسودگی ناوگان هوایی نیز بر مشکلات و هزینه‌ها افزوده است.

فرودگاه مشهد پس از فرودگاه مهرآباد تهران رتبه دوم را میان فرودگاههای کشور از نظر تعداد پروازهای داخلی و شمار مسافران به خود اختصاص داده بطوری که در روزهای عادی به صورت میانگین انجام ۱۸۰ پرواز و در زمان اوج تقاضای سفر ۲۵۰ پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه مشهد ثبت می‌شود.

بر این اساس ساماندهی بازار بلیت هواپیما در مسیر مشهد به دیگر شهرهای ایران با توجه به مسافرپذیری این شهر زیارتی یک اولویت و ضرورتی فوری است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز خراسان رضوی به همین منظور میزگردی را با هدف بررسی نوسانات نرخ بلیت هواپیما و راهکارهای مهار این نابسامانی با حضور مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی و سخنگوی ستاد استانی خدمات سفر،

رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی، دبیر این انجمن، رئیس شعبه سیار اداره کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی و معاون بازرگانی شرکت هواپیمایی آسمان در مشهد برگزار کرد.

* افزایش هزینه بلیت و کاهش تقاضا

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی در میزگرد ایرنا در مشهد بررسی علل نوسان نرخ بلیت هواپیما را در آستانه سال نو و مسافرتهای نوروزی موضوعی ضروری توصیف و بیان کرد: خراسان رضوی و مشهد قلب معنوی ایران اسلامی و جهان اسلام محسوب می‌شود و تمام دلدادگان بارگاه نورانی حضرت امام رضا (ع) خواهان سفری توام با خیالی آسوده به مشهد هستند.

مهدی فروزان افزود: زیربنایی‌ترین حوزه حمل و نقل صنعت هوانوردی است که به دلیل کاهش فاصله زمانی و سرعت در جا به جایی بسیار مورد توجه زائران و گردشگران قرار دارد.

وی ادامه داد: پارسال ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر زائر به مشهد سفر کردند که سه میلیون نفرشان زائران خارجی بودند. این به معنای میزان بسیار ورود مسافر به این کلانشهر و خاص بودن صنعت حمل و نقل آن است.

سخنگوی ستاد خدمات سفر خراسان رضوی گفت: تا پایان دی ماه امسال ۲۹ میلیون و ۲۳۱ هزار زائر وارد مشهد شدند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال نشانگر رشد پنج درصدی در مسافران خارجی و افزایش دو درصدی در شمار مسافران داخلی است.

وی افزود: جا به جایی مسافر به مشهد نیز از طریق راه آهن به دلیل سهولت، امنیت زیاد و مناسب بودن نرخ آن امسال در مقایسه با پارسال ۲۲ درصد بیشتر شده است. همچنین سوانح رانندگی و فقدان اطمینان کافی به حمل و نقل جاده‌ای موجب کاهش ۹ درصدی جا به جایی مسافر در این حوزه شده است.

فروزان ادامه داد: با این وجود میزان جا به جایی مسافر با هواپیما در مسیر مشهد از ابتدای امسال تاکنون در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۶ درصد کمتر شده که نشانگر کاهش تمایل مسافران به سفر هوایی است.

وی به نوسانات نرخ ارز اشاره و بیان کرد: این امر بطور طبیعی بر افزایش هزینه‌های خدمات پروازی و قیمت بلیت هواپیما تاثیر داشته است. گرچه افزایش غیرمنطقی نرخ بلیت هواپیما در زمان اوج تقاضا و پیش از افزایش نرخ ارز نیز وجود داشت اما در شرایط کنونی این نابسامانی بسیار چشمگیر و همین امر موجب گلایه مسافران و نگرانی آنان برای سفرهای نوروزی شده است.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی گفت: پیش بینی می‌شد با عملیاتی شدن 'برجام' و قولهای اروپاییان صنعت هوانوردی ایران دچار تحول چشمگیری شود که در همین ارتباط تعدادی ایرباس نیز خریداری و منتقل شد. اما با خروج آمریکا از برجام در عمل روند تحویل هواپیماها به ایران متوقف و موجب رکود در امر نوسازی و افزایش ناوگان هوایی گردید و این امر نیز در کاهش استقبال مردم از سفرهای هوایی تاثیرگذار بوده است.

* نوسانات نرخ ارز و تاثیر بر بهای خدمات هوایی

رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی نیز در ادامه میزگرد ایرنا در مشهد گفت: نوسان نرخ ارز موجب تلاطم در نرخ بلیت هواپیما شد. با توجه به اینکه هزینه حداقل ۵۰ درصد فعالیتهای شرکتهای هواپیمایی وابسته به نرخ ارز است بنابراین شرکتها نیز دچار سنگینی بار هزینه‌ها هستند و همین امر موجب افزایش هزینه پرواز هواپیما شد.

سعید ولی زاده به اعلام نرخ مصوب بلیت هواپیما از مهر ماه امسال اشاره و بیان کرد: پس از آن نیز حتی با آزادسازی نرخ، هنوز سقف و کف قیمت بیت هواپیما مشخص نشده و سازمان هواپیمایی کشوری صرفا اعلام کرده فروش بلیت تمامی پروازها از اول بهمن ماه باید به صورت 'سیستمی' انجام شود و نرخها نیز بر اساس کلاسهای پروازی تعیین می‌شود.

* آزادسازی نرخ بلیت هواپیما، بایدها و نبایدها

سخنگوی ستاد خدمات سفر خراسان رضوی در ادامه میزگرد ایرنا در مشهد گفت: اواخر پارسال با تصمیم سازمان هواپیمایی کشوری آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به صورت جدی مطرح و از همان زمان نوعی رقابت بین چارتر کنندگان و شرکتهای هواپیمایی ایجاد شد که این وضعیت، محاسن و معایبی داشت.

وی 'امکان سفر با یک شرکت هواپیمایی خاص با کمترین قیمت در دوره‌ای از سال' را از محاسن آزادسازی نرخ بلیت هواپیما ذکر و بیان کرد: فقدان پاسخگویی ایرلاینها در خصوص انجام نشدن پرواز یا بازپس دادن هزینه بلیت به مسافران در زمان لغو آن، یک نقصان جدی بود که در کنار تاخیرهای طولانی و فراوان پروازها موجب ورود دستگاه قضایی به این موضوع با هدف احقاق حقوق مردم شد.

فروزان افزود: هم اینک سازمان هواپیمایی کشوری فروش بلیت هواپیما را به صورت چارتر جز در مسیرهای قشم، کیش و خارج از کشور حذف کرده و فروش بلیت در سایر موارد توسط خود ایرلاینها صورت می‌گیرد که این امر نیز نقاط قوت و ضعف خود را دارد.

وی ادامه داد: نقطه ضعف حذف فروش بلیتهای چارتر در این است که هر ایرلاینی چون می‌داند در چه زمانی ظرفیت هواپیما پر می‌شود سعی می‌کند کف نرخ بلیت هواپیما را در سقف نگهدارد و بر اساس میزان فروش بلیت، نسبت به افزایش نرخ در ساعات نزدیک به پرواز اقدام می‌کند.

او گفت: حسن این روش هم در این است که به محض لغو پرواز، دفتر ایرلاین مربوطه در محل فرودگاه پاسخگوی مسافران است و سردرگمی و نارضایتی مسافران کاهش می‌یابد.

* کاهش ۲۵ درصدی مسافران هواپیما

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی در ادامه میزگرد ایرنا در مشهد به آمار پروازهای فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد طی فصل پاییز امسال اشاره و بیان کرد: در این مدت پنج هزار و ۴۹۲ پرواز داخلی با ۸۰۷ هزار و ۶۴۷ مسافر و نیز هزار و ۲۳۸ پرواز خارجی با ۱۷۴ هزار و ۲۸ مسافر در این فرودگاه انجام شد.

وی افزود: در مجموع شش هزار و ۷۳۰ پرواز با ۹۸۱ هزار و ۶۷۵ مسافر طی پاییز امسال در فرودگاه مشهد صورت گرفته که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر تعداد پروازها ۲۷ درصد و از نظر تعداد مسافران ۲۵ درصد کمتر شده است.

فروزان ادامه داد: دی ماه امسال نیز هزار و ۹۴۲ پرواز با جا به جایی ۲۸۳ هزار و ۵۱۶ مسافر در فرودگاه مشهد به ثبت رسید.

وی گفت: در راستای ارتقای خدمات به مسافران و کمک به تسهیل سفر، به دنبال آن هستیم که ساماندهی بازار بلیت هواپیما محقق شود تا زائران با کمترین مشکل خود را به مشهد برسانند و دغدغه هایشان کاهش یابد.

* آزادسازی نرخ، خارج از قواعد جهانی

دبیر انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی نیز در ادامه میزگرد ایرنا در مشهد گفت: آزادسازی نرخ بلیت هواپیما مربوط به امسال نیست زیرا این موضوع حدود چهار سال پیش از سوی سازمان هواپیمایی کشوری با عنوان 'متنوع سازی نرخ' مطرح شد.

مجید فرقانی افزود: آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در تمام دنیا اعمال می‌شود اما ابزار و ملزوماتی دارد که یکی از نخستینهای آن وجود تعداد زیاد هواپیما در مسیرهای مختلف است که بتواند عرضه و تقاضا را متعادل کند اما چه پیش و چه پس از 'برجام' شرکتهای هواپیمایی در ایران بهره عمده‌ای از ورود هواپیما به کشور نبرده‌اند.

وی ادامه داد: طبق قراردادهای بین المللی ورود ۲۵۰ فروند هواپیما به ایران مورد توافق قرار گرفته بود که از این تعداد تنها ورود ۱۸ فروند هواپیما به کشور محقق شد.

دبیر انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی همچنین گفت: آزادسازی نرخ بلیت هواپیما در دنیا دارای جدول زمانی خاصی است، به این شکل که فروش بلیت در مسیر مشخص برای پرواز طی شش ماه آینده از امروز انجام می‌شود و هرچه به زمان پرواز نزدیک شود قیمت بلیت گرانتر می‌شود، در حالی که هم اکنون این قانون و قاعده در ایران وارونه اعمال می‌شود.

وی افزود: بنابراین به دلایل مختلف از جمله کمبود و نبود قوانین و مقررات و وجود مافیای بزرگ فروش چارتری بلیت هواپیما در کشور نمی‌توان آزادسازی را به معنای واقعی اجرایی کرد.

دبیر انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی ادامه داد: درست است که فروش بلیت پرواز به صورت چارتر تنها در قالب ارائه بسته سفر برای مسیرهای مشخص مجاز اعلام شده اما همچنان تعدادی چارترکننده عمده هستند که پروازهای بسیاری را در کشور چارتر می‌کنند.

وی گفت: باید در حوزه فروش بلیت به صورت چارتر برای شهر زیارتی مشهد نگاه منطقی و واقع گرایانه داشت. همه مسافران مشهد خواهان خرید 'بسته سفر' نیستند و همه ۳۱ میلیون مسافر ورودی هم از هتل و بسته سفر استفاده نمی‌کنند بلکه درصد بسیاری با وسیله نقلیه شخصی و وسایل دیگری غیر از هواپیما وارد مشهد می‌شوند و اقامتشان هم ضرورتا در اماکن مجاز صورت نمی‌گیرد.

فرقانی افزود: بر این اساس تصمیم سازمان هواپیمایی کشوری غیرکارشناسی است و باید از فعالان واقعی بازار و نظرات کارشناسی در تصمیم گیریها استفاده کرد.

وی ادامه داد: افزایش نرخها در ایام مختلف برای مسیر هوای مشهد - تهران متفاوت است و این وضعیت باید ریشه یابی شود که آیا این نرخگذاری بر اساس عرضه و تقاضاست یا شرایط روز بازار را مر نظر دارد.

دبیر انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی گفت: در ایام تعطیلات چند روزه بهمن ماه قیمت بلیت پرواز مشهد به کیش تا یک میلیون تومان و بلیت پرواز مشهد به تهران تا ۸۰۰ هزار تومان نیز افزایش یافت در حالی که چند روز بعد از تعطیلات این نرخ به ۱۰۰ هزار تومان کاسته شد. این وضعیت نشانگر نبود برنامه است.

وی افزود: شرکتهای هواپیمایی برای تامین هزینه‌ها در زمان هجوم مردم و افزایش تقاضا سوءاستفاده می‌کنند که این وضعیت به مردم، دفاتر خدمات مسافرتی و بخشهای مختلف فعال در این عرصه هزینه نا به جا تحمیل می‌کند.

فرقانی ادامه داد: طبق جدول کاری که از ۵۰ سال پیش اعمال می‌شود شرکتهای هواپیمایی در مسیر داخلی پنج درصد و در مسیر خارجی ۹ درصد کمیسیون برای دفاتر خدمات مسافرتی لحاظ می‌کنند اما چارتر کنندگان هیچ قانونی را در این زمینه رعایت نمی‌کنند و حقوق دفاتر را نیز پرداخت نمی‌کنند.

وی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری شرکتهای هواپیمایی چارترکننده را رها کرده است. در حالی عملکرد بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی در زمینه عرضه بلیت هواپیما و نرخ اعلامی زیر سئوال می‌رود که منشا این معضل در سازمان هواپیمایی کشوری است که به عنوان یک دستگاه نظارتی باید بر نرخ بلیت و کم و کیف حمل و نقل هوایی نظارت کند.

* قانون فراموش شده ۲۰ درصدی چارتر

دبیر انجمن صنفی دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی در ادامه میزگرد ایرنا در مشهد همچنین گفت: اگر قرار است پروازهای چارتری حذف شود دیگر نباید امروز و فردا کرد. از ۵۰ سال پیش تاکنون طبق فرمول اجرایی در ساختار شرکتهای هواپیمایی، یک شرکت هواپیمایی باید ۸۰ درصد صندلیهای خود را به صورت برنامه‌ای و ۲۰ درصد را به صورت چارتری بفروشد اما با آغاز فروش بلیتهای چارتری این قانون مهم به فراموشی سپرده شد.

وی افزود: تا پیش از 'برجام' تا ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری امکان خرید یک شرکت هواپیمایی با سه هواپیما وجود داشت که پس از آن به صورت چارتر فروش بلیت انجام می‌شد. هنوز هم خرید کلی صندلیهای پرواز توسط چارتر کننده‌ها ادامه دارد.

فرقانی ادامه داد: اصل سیاست آزادسازی بر بنای درستی گذاشته نشده و این طرح با دیدگاه غیرکارشناسی شروع شده است و به هیچوجه در این طرح به ابزار لازم نگاه دقیق نشده و نگاه جامع به مسائل قانونی صورت نگرفته است.

* نبود توجیه اقتصادی در مسیرهای پروازی کوتاه

معاون بازرگانی شرکت هواپیمایی آسمان در مشهد نیز در ادامه میزگرد ایرنا گفت: شرکتهای هواپیمایی دارای ماهیت دولتی تابع دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوی هستند. این شرکتها ملزم به رعایت کف و سقف نرخ بوده و نرخگذاری آنها بر اساس کلاس پروازی صورت می‌گیرد.

مجید محمدیان افزود: در فصول اوج تقاضا و غیرپیک تمامی نرخهای پروازی در این شرکتها یکسان و طبق قواعد و قوانین مشخص اعمال می‌شود و به هیچوجه اجازه ارزان و یا گرانفروشی ندارند. پرواز چارتری در شرکتهای دولتی نداریم. در کل دنیا ۸۰ درصد گنجایش یک پرواز به صورت سیستمی به فروش می‌رود.

وی ادامه داد: هزینه‌های پرواز طی ماههای اخیر بسیار افزایش یافته بطوری که پروازها در مسیرهای داخلی و به خصوص کوتاه به هیچوجه به صرفه شرکتهای هواپیمایی نیست. به این ترتیب انجام پرواز مشهد - تهران با هواپیمای چهار موتوره توجیه اقتصادی ندارد و این پرواز صرفا در مسیر مشهد به شانگهای دارای صرفه اقتصادی می‌باشد.

محمدیان گفت: اوضاع نابسامان و فشار بر شرکتهای هواپیمایی نیز باید در نرخگذاری لحاظ شود زیرا بسیاری از پروازها صرفا با هدف خدمت به مردم برقرار است. قیمت جهانی هر ساعت پرواز ۵۰ دلار است و اعمال این نرخ برای کشور ما نیز امری منطقی محسوب می‌شود.

* طرح نظارتی فروش بلیت هواپیما

رئیس شعبه سیار اداره کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی نیز در ادامه میزگرد ایرنا گفت: حضور و ورود دستگاههای نظارتی به مسائل موجود در حوزه نرخگذاری بلیت هواپیما با هدف آرامش مردم در شرایط اقتصادی کنونی و ضرورت رعایت حقوق مصرف کننده صورت می‌گیرد.

امید جلیلی افزود: در اجرای طرحهای نظارتی طبق چهار سال اخیر هنگام اوج تقاضا از جمله ایام عید و تابستان و نیز مناسبتهای مذهبی نظارت ویژه‌ای بر روند فروش بلیت هواپیما اعمال می‌شود. در همین راستا بر اساس برنامه ریزی انجام شده از هفتم اسفند امسال تا ۱۲ فروردین ماه سال آینده طرح نظارت بر فروش بلیت هواپیما در مشهد انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در نظارت بر روند فروش بلیت هواپیما در مشهد چهار موضوع و مشکل اصلی شناسایی شده که مهمترین آن تفاوت قیمت در فروش بلیت توسط شرکتها و دفاتر خدمات مسافرتی با نرخ اعلامی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری است.

رئیس شعبه سیار اداره کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی گفت: بیشترین آمار پروازی در مسیر مشهد - تهران است که بیشترین مشکل نیز در این خط پروازی وجود دارد. مسترد نشدن بهای بلیت پروازهای لغو شده و پاسخ ندادن به مسافران دومین مشکل است که موجب نارضایتی فراوان از سوی مردم می‌شود.

وی مشکل دیگر را در حوزه فروش بلیت در شبکه‌های مجازی و دفاتر فروش فاقد مجوز ذکر و بیان کرد: بیشتر مسافران هنگام حضور در اطراف حرم مطهر رضوی از این دفاتر بلیت می‌خرند. این آمادگی وجود دارد که با دفاتر مجازی فاقد مجوز نیز با همکاری پلیس فتا برخورد شود و در این زمینه همکاری انجمن دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری مورد نیاز است.

جلیلی مشکل دیگر را فروش بلیت توسط آژانسها و دفاتر خدمات مسافرتی فاقد مجوز فروش بلیت هواپیما (بند الف) ذکر و بیان کرد: عرضه کالا و خدمات بیش از بهای قانونی تخلف است و با این تخلف به شدت برخورد خواهد شد. در حوزه تخلفات نرخ بلیت هواپیما ۵۸ پرونده امسال در مشهد تشکیل شده است. ۱۸ پرونده از این تعداد مربوط به دفاتر خدمات مسافرتی فاقد مجوز بند الف است.

وی افزود: میزان محکومیت این آژانسها و دفاتر خدمات مسافرتی در پرونده‌ها یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال است.

* مافیای چارتر، حقیقتی غیرقابل انکار

رئیس شعبه سیار اداره کل تعزیرات حکومتی خراسان رضوی در ادامه میزگرد ایرنا گفت: چندین سال است که در بازار بلیت هواپیما شاهد اتفاقات و وقایع غیرقابل انکار بوده‌ایم. از آن جمله می‌توان به وجود مافیای چارتر توسط چند نفر در مشهد اشاره کرد.

وی افزود: فعالان عرصه فروش بلیت هواپیما، دفاتر خدمات مسافرتی و شرکتهای هواپیمایی باید در زمینه رقابتی کردن فضای فروش اقدام هماهنگ و مشترک انجام دهند تا با رقابتی شدن فضا از هرگونه سوءاستفاده و فعالیت مافیا در این عرصه جلوگیری شود.

* نرخ بلیت هواپیما مانع گردشگران نیست

سخنگوی ستاد خدمات سفر خراسان رضوی نیز در ادامه میزگرد ایرنا در مشهد گفت: نوسانات شدید نرخ بلیت هواپیما در میزان ورود گردشگران تاثیر منفی ندارد. این نوسانات در نحوه ورود گردشگران به مشهد و تغییر انتخاب ناوگان حمل و نقل از سوی آنان تاثیرگذار است.

فروزان افزود: در حوزه ریلی افزایش رام قطار و در حوزه جاده‌ای افزایش سالانه پنج درصدی ظرفیت جا به جایی در خراسان رضوی از اتفاقات خوبی است که موجب تسهیل سفر برای مسافران شده است.

وی ادامه داد: برای افق سال ۱۴۰۴ پیش بینی ورود ۴۰ میلیون زائر داخلی و هشت میلیون گردشگر خارجی به مشهد انجام و این مهم تاکنون به صورت تقریبی محقق شده است. باید برای میزبانی از مسافران و زائران به صورت کامل و با کیفیت عالی همچنان برنامه ریزی موثر و هدفمند داشت و در ستاد خدمات سفر نیز هر سال در کمیته‌های مختلف آن خدمات دهی به مسافران بازنگری و برنامه ریزی می‌شود.

سخنگوی ستاد خدمات سفر خراسان رضوی گفت: در حوزه نرخگذاری بلیت هواپیما تصمیم گیری در حوزه استانی نیست و باید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری با لحاظ کردن شرایط مختلف و نظرات کارشناسی تصمیم گیری لازم صورت گیرد.

۷۴۹۶/۱۸۵۸

خواندن خبر در سایت منبع

پرداخت بیمه کشته شدگان هواپیمای باری ۷۰۷

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پرداخت بیمه کشته شدگان هواپیمای باری ۷۰۷
رییس کل بیمه مرکزی از پرداخت بیمه کشته شدگان حادثه سقوط هواپیمای باری بویینگ 707 خبر داد.

دکتر غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در گفت وگو با خبرنگار خبر فوری در مورد بیمه هواپیمای باری بویینگ ۷۰۷ گفت: سقوط هواپیمای بویینگ ۷۰۷ باری ارتش از سه بخش برای ما در بیمه حایز اهمیت بود، اول بیمه بدنه هواپیما، دوم بیمه مسوولیت افراد و سوم بیمه باری که حمل می‌کردند.

وی ادامه داد: دو بخش مسوولیت افراد و محموله بیمه انجام شده بود که براساس آن پرداخت شد، البته بیمه افراد فرق داشت ولی همه آنها پرداخت شد.

سلیمانی در مورد مبلغ این بیمه گفت: مبلغ کامل بیمه را نمی‌دانم، ولی تا الان همه پرداخت شده است البته بیمه بدنه هواپیما با ما نبوده است و گویا اصلا بیمه نبود عمر هواپیما هم کم نبوده است و شرکتهای بیمه آن را قبول نکرده‌اند.

براساس این گزارش، ۲۴ دی ماه سال جاری سانحه هوایی در اطراف فرودگاه فتح کرج رخ داد و یک فروند بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش جمهوری اسلامی ایران که از بیشکک قرقیزستان عازم فرودگاه پیام کرج بود، به اشتباه در فرودگاه فتح به زمین نشست و خلبان به علت نقص فنی در سیستم ترمز هواپیما نتوانست هواپیما را روی باند کنترل کند. مسئولان می‌گویند دومین علت سقوط این هواپیما این بوده که زمان ورود به باند فرودگاه فتح، نتوانسته هواپیما را کنترل کند و در انتهای باند از مسیر خارج شده و سپس دیواره فرودگاه و پس از آن به شهرک مسکونی برخورد کرده‌است.

این هواپیما دارای ۱۵ نفر خدمه بوده و در حال حمل گوشت از کشور قرقیزستان به ایران بوده‌است. در این حادثه، به استثنای یک نفر همگی سرنشینان جان خود را از دست دادند.

این هواپیما پیش از انتقال به ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای هواپیمایی ساها پرواز مسافری انجام می‌داد که پس از مشکلی که در اهواز پیدا کرد برای ۵ سال زمین‌گیر بود و پس از آن در سال ۱۳۹۳ به خدمت نیروی هوایی درآمد.

این هواپیما سال ۱۹۷۶ به ناوگان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران پیوسته بود و در لحظهٔ سقوط ۴۲ سال از سن آن می‌گذشت.

شرکت صنایع هواپیمایی ایران (صها) کار تعمیر اساسی آن را در سال ۲۰۱۴ آغاز و در سال ۲۰۱۶ به پایان رساند و پس از آن این هواپیما با شماره ثبت کشوری EP-CPP تحویل نیروی هوایی ارتش شد تا اقدام به حمل پرسنل و بار بین پایگاه‌های ارتش کند. این هواپیما در لیست AOC هواپیمایی ساها نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد؛ آخرین خبرها از قراردادها با ایرباس و بوئینگ

الفخبرگزاری الف
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد؛ آخرین خبرها از قراردادها با ایرباس و بوئینگ
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی آخرین وضعیت قرارداد با شرکت‌های هواپیماسازی دنیا را اعلام کرد و گفت: عملاً امکان خریداری هواپیمای نو توسط شرکت‌های هواپیمایی وجود ندارد و با دور زدن تحریم‌ها، درصدد هستیم هواپیمای دست دوم خریداری و به داخل منتقل کنیم.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی آخرین وضعیت قرارداد با شرکت‌های هواپیماسازی دنیا را اعلام کرد و گفت: عملا امکان خریداری هواپیمای نو توسط شرکت‌های هواپیمایی وجود ندارد و با دور زدن تحریم‌ها، درصدد هستیم هواپیمای دست دوم خریداری و به داخل منتقل کنیم.

مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره گفته وزیر راه و شهرسازی مبنی بر «توسعه ناوگان هوایی کشور و خرید هواپیما»، و همچنین اینکه گویا قرار است تعدادی هواپیما از سوی شرکت‌های هواپیمایی به ناوگان حمل و نقل هوایی کشور اضافه شوند و مجوز واردات از سوی سازمان هواپیمایی کشوری صادر شده است، بیان کرد: این اتفاق در گذشته نیز انجام شده و موضوع جدیدی نیست. شرکت‌های هواپیمایی با توجه به توان مالی خود جهت توسعه ناوگان هوایی اقدام به خرید هواپیما می‌کنند و پس از بازرسی و تایید سازمان هواپیمایی کشوری زمینه انتقال به داخل کشور فراهم می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه هواپیماهای مربوطه نو هستند یا دست دوم؟ گفت: در گذشته امکان واردات هواپیمای نو وجود داشت اما در حال حاضر شرایط بسیار سخت شده است و امکان واردات هواپیمای نو وجود ندارد. عملا اگر قرار بر این باشد که هواپیمای جدیدی به کشور وارد کنیم، دست دوم خواهد بود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در ادامه با بیان اینکه قرارداد با ایرباس معلق، قرار داد با بوئینگ لغو و قرارداد با ATR نیز بلاتکلیف است، اظهار کرد: شرایط نسبت به قبل پیچیده و سخت‌تر شده است و هر شرکت بسته به توان مالی و برنامه توسعه ناوگان خود در راستای واردات هواپیما اقدام خواهد کرد.

اسعدی سامانی ادامه داد: تلاش‌ها برای وارد کردن هواپیما به کشور ادامه دارد و علیرغم اینکه آمریکایی‌ها مسیرهای مختلف را برای فروش هواپیما به ایران مسدود می‌کنند، ناچار به توسعه ناوگان هوایی خود هستیم و از راهکارهای مناسب برای دور زدن تحریم‌ها استفاده خواهیم کرد. همانگونه که از گذشته تا کنون علی‌رغم تحریم آمریکایی‌ها موفق به انتقال هواپیما به کشور شده‌ایم و به طور حتم در برهه زمانی کنونی نیز تعداد هواپیماهای ناوگان هوایی را ایران را افزایش خواهیم داد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

قدس آنلاینقدس آنلاین16 ساعت قبل
شاخص کل بورس تهران برای سومین روز متوالی به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و با رشد ۳۴۷۹ واحدی (معادل ۱٫۴ درصد)، برای اولین بار در میانه کانال ۲۴۸ هزار واحدی قرار گرفت. از این رو در معاملات روز جاری بار دیگر گروه‌های بزرگ کالایی که از حمایت مولفه‌های بنیادی برخوردارند، بیشترین نقش بر رشد شاخص را ایفا کردند. به این ترتیب تمام نمادهای این گروه در معاملات امروز از رشد قیمت برخوردار شده و بسیاری نیز در سقف مجاز روزانه دادوستد می‌شوند. شرایطی که سبب شد تا شاخص هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، رشد ۰٫۶ درصدی را ثبت کرد. هر اونس طلا در بازار جهانی ۰٫۹۷ درصد (معادل ۱۳٫۶۲ دلار) افت کرده و به قیمت ۱۴۱۰٫۴ دلار به فروش می‌رسد.
رکنارکنا19 ساعت قبل
کنگره آمریکا در حالی بررسی «تدبیر» یا «اقدامی» جدیدی است که از راه آن بتواند میلیون‌ها دلار از اموال بلوکه شده ایران را به عنوان جبران خسارت سرنگونی پهپاد آمریکایی مصادره کند. پنجشنبه ۲۰ ژوئن، پدافند هوایی ایران، یک پهپاد آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد. طرح کروز، از دولت آمریکا می‌خواهد گزارشی درباره هزینه پهپاد سرنگون شده و حجم اموال ایرانی موجود در حساب‌های بانکی در سراسر جهان ارائه دهد. بنا بر این گزارش، تد کروز همچنین در صورت نیافتن راهی برای به دست آوردن اموال، از کنگره کمک خواهد خواست. ترامپ در سخنانی در کاخ سفید پیش از امضای فرمان اجرایی، با درخواست از ایران برای توقف «حمایت از تروریسم» توضیح داد که این تحریم‌ها در واکنش به اقدام روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی صورت گرفته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
شناسنامه رسمی‌ترین سند هویتی ماست. سازمان ثبت احوال کشور مهمترین نهاد حاکمیتی برای حفاظت از میراث هویتی ملی است. برای همین با وسواس و حساسیت فراوان در مقابل ثبت اسامی غیر ایرانی مقاومت می‌کنند و گاه هفته‌ها و ماهها -به حق- خانواده‌ای را یرای ثبت یک اسم نامأنوس معطل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که به راحتی یک اسم یا رسم غیر ایرانی و خلاف هویت ملی ثبت گردد و ماندگار شود. حالا با این مقدمه شما این امضای رسمی و حاکمیتی را در شناسنامه نوزادی که جدیدا صادر شده توضیح دهید و فکر کنید که تا سال‌های سال پس از این چگونه باید این معما را برای این فرزند شرح کرد و این تناقض را توضیح داد!؟
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، محمد اسلامی در حاشیه جلسه هئیت دولت با بیان اینکه به اندازه کافی پیمان کار در کشور داریم اظهار کرد: به تازگی خبرهایی تحت عنوان استفاده از کارگران و پیمان کاران خارجی در تولید مسکن، شنیده شده که به هیچ عنوان صحت ندارد و به اندازه کافی کارگر و پیمان کار در کشور داریم. وی در ادامه افزود: در شرایط فعلی که مردم از ما انتظار تولید مسکن دارند از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در بخش مسکن استقبال می‌شود. انتهای پیام/
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مجتبی محمدی اظهار کرد: در فصل بهار به خاطر ورود زیاد مسافران به منطقه گردشگری آبشار بیشه و همچنین تمایل جوانان به شنا در رودخانه سزار متأسفانه تعدادی از هم‌وطنان ما دچار غرق زدگی شدند و جان خود را از دست دادند. وی افزود: تیم‌های امدادی سیلاب جمعیت هلال‌احمر خرم‌آباد برای پیدا کردن اجساد قربانیان در یک ماه گذشته در منطقه بیشه حضور دارند و توانستند علاوه کمک برای پیدا کردن اجساد جان عده‌ای را مرگ حتمی نجات دهند. سرپرست جمعیت هلال‌احمر خرم‌آباد تصریح کرد: در یک ماه گذشته حضور این تیم‌های امدادی باعث شد چهار نفر که دچار زدگی شدن بلافاصله نجات و از آب خارج شوند. وی افزود: انتظار داریم هم‌وطنان از شنا کردن در رودخانه‌ها جدا خودداری نمایند چراکه خطرات زیادی آنها را تهدید می‌کند و ممکن است حتی جان خود را از دست دهند. سرپرست جمعیت هلال‌احمر خرم‌آباد در پایان خاطرنشان کرد: این در حالیست که در گذشته نیز چهار نفر در بیشه غرق شده‌اند که از اجساد آنها اثری در دست نیست و تلاش تیم‌های امدادی خرم‌آباد، ازنا و دورود تاکنون برای پیدا کردن این اجساد ثمری نداشته است.
ایسناایسنا13 ساعت قبل
رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان گفت: دو میلیون قطعه از بچه ماهیان تولید شده در نخستین سال فعالیت بانک ژن زنده گونه اقتصادی کپور و کلمه در استان در رودخانه‌ها رهاسازی شد. برای هر یک از مراکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی در سطح کشور مأموریتی برای ایجاد بانک ژن زنده تعدادی از ماهیان آن منطقه محول شده است. وی بیان کرد: کپور و کلمه دو ماهی اقتصادی در استان هستند که در سالیان اخیر صید آنها کاهش یافته است. در این راستا از سال گذشته بانک ژن زنده کپور و کلمه در استان به منظور دسترسی آسان، همیشگی و مستمر به مولدین این دو گونه راه اندازی شد. آقایی مقدم افزود: این بانک ژن زنده با اعتبار ۴ میلیارد تومان در ایستگاه تحقیقاتی قره سو تجهیز موقت شده است.

اخبار بیشتر