1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

امنیت مرز بین ایران و پاکستان چگونه تامین می‌شود؟

«عمران خان» نخست وزیر پاکستان برای حفظ امنیت مرز بین ایران و پاکستان پیشنهاد حصارکشی در این بخش را داده است. ایران با پاکستان 950 کیلومتر مرز مشترک دارد. پس از حادثه تروریستی زاهدان مقامات پاکستان برای حفظ مرزها قول همکاری بیش از پیش با ایران را داده‌اند. حال پس از طرح این پیشنهاد حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرده ایران کاملا با بستن این مرز موافق است. فلاحت‌پیشه اظهار داشت مسئولیت تامین امنیت در بخشی از مرزهای شرقی ایران بر عهده سپاه و بخشی دیگر بر عهده ارتش است ودیگر نهادها باید با آن‌ها همکاری کنند.

سایت خبری

رحمانی فضلی: ایران به شدت از دیوار کشیدن در مرز با پاکستان استقبال می‌کند

فارسخبرگزاری فارس
رحمانی فضلی: ایران به شدت از دیوار کشیدن در مرز با پاکستان استقبال می‌کند

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری خبرگزاری فارس، در تشریح نشست امروز (دوشنبه) کمیسیون متبوعش با وزیر کشور، اظهار داشت: یکی از موضوعات جلسه امروز گزارشی از شورای امنیت کشور در خصوص توسعه در شرق و غرب بود که وزارت کشور مسئولیت آن را برعهده دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گزارش کلانی از سیاست‌های وزارت کشور در خصوص امنیت مرزها مطرح شد، بیان کرد: مشخصا در خصوص ناامنی‌های شرق کشور گزارش‌هایی مطرح شد و در موضوع بودجه مرزی نیز مباحثی شکل گرفت.

وی افزود: رحمانی فضلی گفت، در مراتب قبلی نوعی ناهماهنگی احساس می‌شد، اکنون نیز ممکن است ناهماهنگی شکل گرفته باشد، اما چیزی که مشخص است مدیریت در مرزها به صورت واضح تعیین شده است.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: در بخشی از مرزهای شرقی کشور، مسئولیت امنیت برعهده سپاه است و سایر نهادها، در آن مناطق باید با هماهنگی سپاه عمل کنند و در برخی مناطق نیز مسئولیت برعهده ارتش است و سایر نهادها باید با هماهنگی ارتش عمل کنند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزیر کشور بیان کرد، اکنون ناهماهنگی در مرزها وجود ندارد، اما به رغم اینکه دولت پاکستان اعلام کرده است مرز را می‌بندیم، بیشترین کم کاری از سوی کشورهای همسایه رخ می‌دهد.

وی افزود: وزیر کشور و اعضای کمیسیون تاکید داشتند که پاکستان توان دیوار کشیدن جهت بستن مرز را ندارد، ایران به شدت از دیوار کشیدن در مرز با پاکستان استقبال می‌کند.

رحمانی فضلی اظهار داشت: وزیر کشور تاکید داشت که ایران و پاکستان به دنبال تحقق موافقتنامه‌های امنیتی و مجموعه گسترده‌ای از همکاری‌ها هستند، اختلافاتی وجود دارد اما نباید این اختلاف تمام روابط دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: به رغم اینکه ایران آزادی عمل کامل در داخل خاک پاکستان را ندارد اما برای مقابله با تهدیدهای امنیتی خود، می‌تواند در جاهایی که کم کاری از کشورهای همسایه وجود دارد، ورود کند.

فلاحت پیشه با بیان اینکه وزیر کشور در خصوص مباحثی مانند لایحه جامع نظام انتخابات نیز مطرح کرد، گفت: وزیر کشور در این جلسه تاکید کرد که موضوع استانی شدن انتخابات بهتر است در لایحه جامع نظام انتخابات ادغام شود و به صورت تلویحی اعلام کرد که وزارت کشور موافق استانی شدن انتخابات است اما در مجموع باید استانی شدن با لایحه جامع انتخابات همراه شود و رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد که انتخابات بعدی بر مبنای لایحه جامع نظام انتخابات برگزار شود.

خواندن خبر در سایت منبع

پیشنهاد پاکستان برای حصارکشی مرز ایران

فارسخبرگزاری فارس
پیشنهاد پاکستان برای حصارکشی مرز ایران

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان پیشنهاد کرد برای کاهش حوادث تروریستی و تأمین امنیت مرز مشترک موضوع حصارکشی مرز بررسی شود.

هنوز موضوع حصارکشی بیش از ۹۵۰ کیلومتر از مرز مشترک پاکستان با ایران در مراحل اولیه قرار دارد.

در همین راستا «شاه‌محمود‌قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان با اعزام یک هیأت عالی رتبه به ایران اطمینان داد حمله تروریستی زاهدان پیگیری خواهد شد.

«آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان در این زمینه گفت اجازه نمی‌دهیم حادثه تروریستی زاهدان تکرار شود و برای تحقیق در این زمینه با ایران همکاری خواهیم کرد.

وی در اظهارات تازه خود اعلام کرد در حال رایزنی با مقامات ایرانی برای حصارکشی مرز مشترک هستیم.

سخنگوی ارتش پاکستان اظهار داشت: آینده روابط ایران و پاکستان در حوزه نظامی بسیار روشن است و ما این همکاری‌ها را بسیار عالی می‌دانیم.

در حمله تروریستی ۲۴ بهمن ماه در جاده خاش- زاهدان ۲۷ نفر از مرزبانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شهادت رسیده ۱۲ نفر نیز زخمی شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

مسئولان پاکستانی بارها برای آزادی مرزبانان مواخذه شده‌اند‌+فیلم

تسنیمخبرگزاری تسنیم
مسئولان پاکستانی بارها برای آزادی مرزبانان مواخذه شده‌اند‌+فیلم

- اخبار استانها -

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه با اشاره به اقدامات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای فشار بیشتر به دولت پاکستان برای کمک به آزادسازی مرزبانان میرجاوه اظهار داشت: بعد از حادثه تروریستی زاهدان و شهادت عده‌ای از پاسداران، موضوع آزادسازی مرزبانان میرجاوه به طور جدی از سوی مسئولان ایرانی پیگیری شده و بارها مسئولان پاکستانی مورد مواخذه قرار گرفتند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما اطلاع موثق داریم که این مرزبانان زنده هستند، گفت: آزادی مرزبانان میرجاوه در گرو اجرای توافقات امنیتی فی مابین ایران و پاکستان است که تاکنون مسئولان پاکستان حتی درصد کمی از این موافقت نامه‌ها را اجرایی نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه انتظارت ما از مسئولان این کشور برخلاف واقع نیست بیان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران نیز باید قاطعانه آزادی مرزبانان را پیگیری کند.7 مرزبان ربوده‌شده در مرز میرجاوه سالم هستند/دولت پاکستان متعهد به پاکسازی ‌‌تروریست‌ها شد‌رایزنی‌ها برای آزادی 7 گروگان ربوده‌شده در ‌میرجاوه‌ ادامه دارددلایل ربوده شدن و اقدامات انجام شده برای آزادی مرزبانان ربوده شده در مرز میرجاوه

فلاحت‌پیشه با تاکید بر اینکه مسئولیت جان مرزبانان برعهده دولت پاکستان است، گفت: این گروه‌های تروریستی از خاک پاکستان این عملیات را طراحی و تدارک دیده‌اند و متاسفانه خاک پاکستان محل گروه‌های تروریستی شده است.

وی افزود: پیش از این نیز چنین اتفاقاتی رخ داده و مسئولان جمهوری اسلامی ایران نیز تذکرات لازم را به دولت پاکستان داده‌اند و این اتفاقات را پیگیری کرده‌اند اما متاسفانه ضعف دولت مرکزی پاکستان باعث شده چنین نآ‌امنی در مرزهای دو کشور به وجود بیاید و شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید برای ایجاد کمکهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به پاسگاه‌های مرزی تمهیداتی اندیشید بیان کرد: باید بودجه پایداری برای رفع محرومیت مرزها اختصاص یابد.

مسئولان پاکستانی بارها برای آزادی مرزبانان مواخذه شده‌اند‌+فیلم - 10

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلمی از لحظه غرق شدن قایق در رودخانه دجله عراق

مهرمهر11 ساعت قبل

ویدئو؛ جشن نوروز در کردستان عراق

یورونیوزیورونیوز17 ساعت قبل
نوروز و آغاز سال جدید به سنت هرساله در کردستان عراق جشن گرفته شد. هزاران نفر که بسیاری از آنها لباس سنتی کردها را به تن و مشعلی در دست داشتند، روز چهارشنبه پایکوبان رهسپار قلۀ کوه آکرا در شمال عراق شدند. میلیون‌ها کرد در سراسر جهان از جمله در ایران، عراق، ترکیه و سوریه هرساله ۲۱ مارس، اولین روز بهار را جشن می‌گیرند. برآوردها حاکی از آن است که دست‌کم ۳۰ میلیون کرد در سراسر خاورمیانه زندگی می‌کنند.

«دجله» ۵۵ مسافر یک کشتی تفریحی را بلعید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
سرنشینان این قایق برای گذراندن تعطیلات عازم جزیره‌ای تفریحی در وسط دجله و نزدیک موصل بودند که دچار این سانحه شدند. به گزارش فارس از رویترز به نقل از منابع پزشکی عراق گزارش داد که در این حادثه، حدود ۶۰ نفر غرق شدند. منابع امنیتی عراق تاکید کردند که از این میان، حدود ۳۰ نفر از مسافران کشتی مفقود شدند. معاون استاندار نینوی گفت که حدود ۲۰ نفر از مسافران این کشتی نجات پیدا کردند. خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داد که ظرفیت این کشتی ۵۰ نفر است، اما حدود ۲۰۰ نفر سوار آن شدند.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسی پور کاپیتان تیم رسانه ورزش (تیم خبرنگاران و عکاسان ورزشی) روز دوم فروردین با سفر به کرج با مادر زنده یاد مهدی نفر خبرنگار فقید ورزشی دیدار کرد و عید نوروز را به او تبریک گفت.

فیلم/ لحظه واژگونی مرگبار قایق در رود دجله عراق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل

فیلم | از مراسم ویژه کلیسا تا پخش اذان از تلویزیون نیوزیلند برای همدردی با مسلمانان

خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
هزاران نفر نیز در حالی که شمع به دست داشتند و به یاد قربانیان دعا می‌خواندند، در ورزشگاه شهر دونیدین گرد آمدند. همچنین امروز، جمعه، تلویزیون و رادیوی ملی نیوزیلند به نشانه همدردی با قربانیان حمله تروریستی کرایست‌چرچ که ۵۰ کشته بر جای گذاشت، صوت اذان را از محل برگزاری نماز جمعه این شهر به صورت مستقیم پخش کردند. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در این مراسم حدیث نبوی «مثل مؤمنان در دوستی و دلسوزی و مهربانی با یکدیگر مثل پیکر واحد است که هرگاه عضوی از آن به درد آید، سایر اعضا با عضو دردمند همکاری می‌نمایند» را قرائت و خطاب به مسلمان این کشور گفت: نیوزیلند با شما سوگواری می‌کند؛ ما (با هم) یکی هستیم.

اخبار بیشتر