1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تکلیف لایحه پالرمو باید تعیین شود

علی نجفی خوشرودی، نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به حساسیت لوایح پالرمو و CFT گفت امیدوارم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در این فرصت چهار ماهه که سپاه از لیست سیاه FATF بیرون گذاشته شده بررسی درستی انجام دهند و تصمیمی مطابق با منافع ملی در این مورد اتخاذ کنند.

سیدمحمد جواد ابطحی، نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی نظر خود را اینگونه ابراز کرد: کار مجمع در زمینه خریدن زمان برای دور نگه داشتن آمریکا از اهدافش کار درستی بوده است. هیچ تضمینی در مورد این قوانین وجود ندارد. اعضای مجمع قاطعانه با توکل به خدا این دو لایحه را رد کنند.

مسعود گودرزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دادن مهلت برای تصویب این لوایح بین‌المللی را نشانه اقبال جامعه جهانی برای همکاری با ایران در عرصه بین‌الملل دانست و عدم تصویب آن را دامن زدن به بی‌ثباتی در کشور خواند. او در همین راستا یادآور شد که ادامه بلاتکلیفی به نفع کشور نیست و مجمع باید هرچه سریع‌تر این دو لایحه را تصویب کند.

عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان می‌گوید حضور ایران در فضای بین‌المللی، مستلزم پذیرش معاهدات جهانی است. وی با اذعان به این موضوع که سرانجام پالرمو تصویب خواهد شد گفت: متاسفانه همیشه هزینه را بر کشور تحمیل می‌کنند، سپس به قوانین تن می‌دهند. درست مانند برجام.

عباس گودرزی، عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی پیوستن به کنوانسیون‌های جهانی پالرمو و CFT را آسیب رساندن به منافع کشور می‌داند و می‌گوید: پذیرش این قوانین به منزله قرار دادن حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی با دستان خود ماست.

سایت خبری

«پیوستن به پالرمو و CFT یعنی قرار دادن حزب الله در لیست گروهای تروریستی»

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
«پیوستن به پالرمو و CFT یعنی قرار دادن حزب الله در لیست گروهای تروریستی»

عباس گودرزی عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بررسی کنوانسیون‌های «پالرمو» و «CFT» در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: پیوستن به این کنوانسیون‌ها به منافع ملی کشور لطمه می‌زند و آسیب‌های الحاق به این کنوانسیون‌ها غیرقابل جبران است.

وی با بیان اینکه تعریف ما از گروه‌های تروریستی با کشورهای غربی تفاوت دارد، افزود: زمانی که ما به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم ««CFT» بپیوندیم، با دست خودمان گروه‌های مقاومت منطقه و حزب‌الله را در لیست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهیم.

عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه به اذعان مسئولان، هیچ تضمینی وجود ندارد که پیوستن به این کنوانسیون‌ها مشکلات کشور را حل کند، اظهار داشت: مسئولان دولتی عنوان می‌کنند که با پیوستن این کنوانسیون‌ها، بهانه را از دست دشمنان می‌گیریم، با این طرز فکر و تفکر نمی‌توان مملکت‌داری کرد.

گودرزی با اشاره به اینکه برخی از مسئولان پیوستن به این کنوانسیون‌ها را به معیشت مردم گره می‌زنند، ادامه داد: این مسئولان باید پاسخ دهند که توافقات قبلی چه مشکلی از ما حل کرده که پیوستن به این کنوانسیون‌ها بخواهد گره‌ای از مشکلات کشور باز کند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس با تأکید بر اینکه مسئولان نباید مرعوب فضاسازی‌های دشمنان قرار گیرند، گفت: دشمنان با تحریم و فشارهای اقتصادی به دنبال بر هم زدن محاسبات ذهن مسئولان ما هستند تا به آن صورت که آنها دوست دارند فکر کنیم، تصمیم بگیریم و اقدام کنیم.

عضو هیئت‌رئیسه فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه دشمنان با پیوستن ما به این کنوانسیون‌ها به‌دنبال اشراف بر اطلاعات محرمانه مالی ما هستند، تصریح کرد: قطعا پیوستن به این کنوانسیون‌ها به معنی خود تحریمی است و عضویت در آنها چیزی جز ندامت و پشیمانی غیرقابل جبران برای ما در برندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

مردم دیگر تاب و توان گذشته را برای مقاومت ندارند، مسئولان فکری کنند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
مردم دیگر تاب و توان گذشته را برای مقاومت ندارند، مسئولان فکری کنند

اعتمادآنلاین|عبدالله ناصری، عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان بیان کرد: با توجه به این که ایران می‌خواهد در فضای بین المللی و جهان حضور داشته باشد، عاقلانه است که در معاهدات بین المللی مشارکت کند.

وی با بیان این که در دنیای جهانی شده، بسیاری از سنن و آداب کشورداری مطابق با الگوهای سنتی قرن ۱۹ از بین رفته است، افزود: در این دنیا اگر کسی بخواهد برای خود حقی قائل شود، باید با سازمان‌های بین المللی و همه معاهدات بین المللی حتما همراهی داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر این که تردید ندارم که پالرمو هم امضا خواهد شد، خاطرنشان کرد: اما متاسفانه مخالفان پالرمو و کنوانسیون‌های مشابه، ابتدا هزینه‌ای را بر کشور تحمیل می‌کنند و سپس به آن تن می‌دهند؛ مانند توافقنامه برجام.

مشاور ارشد رییس دولت اصلاحات ادامه داد: برجام بسیار زودتر از تحریم‌های بین المللی می‌توانست به جمع بندی برسد تا زندگی مردم این شرایط را پیدا نکند بنابراین تردیدی در این ندارم که مسئولین عالی کشور این کنوانسیون را تایید خواهند کرد اما زمانی این کار صورت می‌گیرد که ملت از جیب خود هزینه هایی را بابت این تاخیر پرداخت کند. متاسفانه بخشی از جریان رقیب و تندروها فکر می‌کنند مردم این آمادگی را دارند که هر هزینه اقتصادی و معیشتی را پرداخت کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که مردم جنگ را مدیریت و اداره کردند و تحریم‌ها را پشت سر گذاشتند، گفت: در حاضر تدبیر مسئولین باید کارگشا باشد چون به نظر می‌رسد فضایی اجتماعی به گونه‌ای است که مردم دیگر تاب و توان گذشته را برای مقاومت ندارند و حتما مسئولین کشور باید نسبت به معیشت آن‌ها فکری بکنند.

منبع: ایرنا

خواندن خبر در سایت منبع

گودرزی: مجمع تشخیص مصلحت، تکلیف لوایح CFT و پالرمو را مشخص کند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
گودرزی: مجمع تشخیص مصلحت، تکلیف لوایح CFT و پالرمو را مشخص کند

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تمدید مهلت گروه اقدام ویژه مالی (FATF) به ایران را نشان دهنده‌ اقبال جامعه جهانی به هدف همکاری ایران با عرصه‌ بین‌الملل دانست و گفت: در چنین فضایی ادامه وضعیت یعنی بلاتکلیفی در تصویب لوایح پالرمو و CFT باعث تزریق بی ثباتی به کشور خواهد شد لذا باید مجمع تشخیص هر چه سریع‌تر درباره‌ این دو لایحه تصمیم گیری کند.

مسعود گودرزی در واکنش به تمدید مهلت FATF به ایران برای خارج شدن از لیست سیاه گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران همکاری با جامعه‌ جهانی است اما برخی اقدامات منجر به بی اعتمادی ایران شده که نمونه بارز آن برجام است. علی رغم ۱۴ گزارش آژانس مبنی بر انجام تعهدات ایران، طرفین رفتارهایی را از خود نشان دادند که وجود ملاحظات و دغدغه‌هایی از سوی ایران طبیعی است.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی، جامعه جهانی از نیت جمهوری اسلامی ایران شناخت داشته و می‌داند قصد ایران همکاری است لذا مهلت چهار ماهه را لحاظ کرد تا این که هر دو طرف به نقطه سودمند برسند. کما این که نباید از نقش مؤثر دیپلمات‌ها غافل شد که توانستند برای بار دیگر مهلت FATF را تمدید کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در جمع بندی گفت: باید در چنین فضایی تصمیم گیری شود چون ادامه وضعیت منجر به بی ثباتی و تزریق مسائل روانی به جامعه خواهد شد. لذا انتظار می‌رود مجمع تشخیص مصلحت هر چه سریع‌تر درباره‌ی تأیید یا رد دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) و الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) مورد تاکید گروه اقدام ویژه مالی (FATF) تصمیم گیری کند. البته این به معنای تصمیم گیری غیر کارشناسی نیست بلکه باید همه چیز بر اساس تجربه و وضعیت کشورمان آن هم به صورت سریع انجام شود.

خواندن خبر در سایت منبع

امیدواریم با تغییر نظر شیفتگان کنوانسیون‌های غربی CFT و پالرمو در مجمع رد شود

فارسخبرگزاری فارس
امیدواریم با تغییر نظر شیفتگان کنوانسیون‌های غربی CFT و پالرمو در مجمع رد شود

سیدمحمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با تاکید بر لزوم عدم تصویب لوایح CFT و پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: به نظر من کار مجمع در خریدن زمان در مورد این دو لایحه کار خوبی بوده تا اجازه ندهد آمریکا و دنباله‌روهایش به اهداف‌شان برسند.

وی افزود: ‌ CFT و پالرمو برخلاف برجام که شعار داده می‌شد تضمین دارد این دو لایحه اصلا تضمینی هم ندارند و آقایان ظریف و روحانی هم هیچ قولی در مورد این دو لایحه و بهبود شرایط اقتصادی در صورت پیوستن به این کنوانسیون‌ها نداده‌اند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به اینکه پیوستن به CFT و پالرمو فشارها بیشتر خواهد شد اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با یک تصمیم شجاعانه و قاطعانه و با توکل به خدا این دو لایحه را رد کنند.

ابطحی خاطرنشان کرد: اینکه بعضی از آقایان در مجمع تشخیص مصلحت نظام دچار تزلزل هستند و یا مرعوبند و یا شیفته کنوانسیون‌های غربی هستند انشاالله با استدلال‌های کافی که کارشناسان و اعضای ولایتمدار مجمع ارائه کرده‌اند نظر این بخش از اعضا تغییر کند.

وی افزود: نظر من بر این است که در این شرایط هرگونه عقب نشینی ما در مقابل اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها باعث تشویق طرف مقابل می‌شود. برای اینکه فشار بیشتری به ما وارد کنند.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوابق اروپایی‌ها معلوم است، اظهار داشت: FATF برای تصویب این لوایح ۴ ماه به ما زمان داده و من معتقدم اینقدر تصویب این دو لایحه در ایران برایشان مهم است که حتی ۴ سال دیگر هم به ما زمان خواهند داد.

ابطحی خاطرنشان کرد: مسئول FATF عنوان کرد که (ما برای اینکه اجازه ندهیم ایران تحریم‌ها را دور بزند لازم است که بقبولانیم و فشار بیاوریم ایران عضویت در این کنوانسیون‌ها را بپذیرد و به آن ملحق شود). بنابراین کاملا روشن است که آنها می‌خواهند ما را در گوشه رینگ ببرند و خلع سلاح‌مان کنند و خدا نیاورد آن روزی که ملت ایران در برابر خواسته‌های نابه حق دشمنان قسم خورده خود خلع سلاح شود.

وی در پایان گفت: امیدواریم که لوایح CFT و پالرمو در مجمع رد شود و اگر هم اعضای مجمع نخواستند آن را رد کنند آن را تصویب هم نکنند تا زمان را در برابر آمریکا و اروپا بخریم.

خواندن خبر در سایت منبع

لزوم رفع شبهات پالرمو و CFT در فرصت چهارماهه FATF

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
لزوم رفع شبهات پالرمو و CFT در فرصت چهارماهه FATF

علی نجفی خوشرودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با یادآوری تمدید چهارماهه تعلیق ایران از لیست سیاه FATF، گفت: لوایح پالرمو و CFT در دستور بررسی مجمع تشخیص مصلحت نظام است، امیدواریم در این فرصت چهارماهه رسیدگی‌ها به نفع کشور و الحاق دولت به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم پیش رود.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این لوایح با حساسیت بسیار و با توجه به نکات مورد نظر مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مورد توجه قرار گرفته است، همه ابهامات، دغدغه‌ها و شبهات لوایح پارمو و CFT در این فرصت چهارماهه باید رفع گردد.

ضرورت اتخاذ همه نظرات کارشناسی پیرامون لوایح پالرمو و CFT

وی افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام در این فرصت چهارماهه از همه نظرات کارشناسی پیرامون این لوایح باید استفاده کند البته تعیین تکلیف درباره صلاحیت داخلی کشور قابل پیوند زدن به ساز و کار یا یک معاهده بین‌المللی نیست، لذا ما تصمیم گیرنده نهایی برای الحاق یا عدم الحاق به این کنوانسیون‌ها هستیم.

نجفی خوشرودی یادآور شد: دولت صلاحیت و اختیار دارد که یک معاهده یا سند بین‌المللی را امضا کند، بنابراین بعد از تصمیم‌گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام نباید نگران تبعات اجرا یا عدم اجرای این معاهده بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: به نظر می‌رسد که الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به این دو کنوانسیون بسیاری از بهانه‌های بین المللی و فضاسازی‌های دشمنان در مورد ایران را از بین می‌برد. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | سیل شیراز از زاویه‌ای دیگر (هشدار تصاویر ناراحت‌کننده)

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
سیل سهمگین شیراز که از حوالی ۱۱ صبح امروز آغاز شد، تاکنون دست کم ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم در پی داشته است. ویدئویی که می‌بینید، زوایای تازه‌ای از این سیل را نشان می‌دهد. این ویدئو حاوی تصاویر ناراحت کننده است.

روحانی شاکی شد؛ هواشناسی دقیق پیش‌بینی کند

خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جلسه مدیریت بحران از سازمان هواشناسی خواست شدت و زمان بارش‌ها را ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل دقیقا اطلاع رسانی کند. «امین حسین نقشینه» روز سه‌شنبه اظهار داشت: همچنین امروز طغیان رودخانه‌ها و احتمال سیلابی شدن غرب استان یزد، غرب کرمان، قم، سمنان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، قزوین، البرز و تهران وجود دارد. این کارشناس هواشناسی ادامه داد: امروز شدت بارش‌ها در دامنه‌های زاگرس مرکزی و جنوبی، بخش‌هایی از جنوب مرکز، شمال شرق و شرق البرز متمرکز می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی تصریح کرد: امروز روی ارتفاعات استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، شرق کهکیلویه و بویراحمد و جنوب و غرب اصفهان، البرز، تهران، مازندران، سمنان، گلستان و خراسان شمالی مه آلودگی و اختلال در آمد و شد در جاده‌های کوهستانی و بارش برف پیش‌بینی می‌شود. این کارشناس سازمان هواشناسی اظهار داشت: بیشینه دمای امروز مهرآباد ۱۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر و فردا ۱۵ درجه خواهد شد و کمینه دمای امروز مهرآباد ۹ درجه است که فردا به ۶ درجه می‌رسد.

تصاویر «تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب!

12+
خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل

فیلم | خوزستان هم سیلابی شد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
بعد از طغیان رودخانه‌ها و سدها در استان‌های لرستان، کرمانشاه و فارس، بارش شدید باران در بیشتر مناطق استان خوزستان هم سیل و آبگرفتگی به راه انداخته است.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در منطقه دروازه قرآن از متولیان توضیح خواست اما شهردار شیراز نیست. علی صالحی در حاشیه حضور در مناطق سیل زده شیراز گفت: کشته و مجروح شدن تعدادی از هم وطنان در سیلاب شیراز ناشی از سهل انگاری دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: بر این اساس بنده شخصا در محل سیلاب از متولیان امر توضیح خواستم و اظهاراتشان گرفته شد. دادستان شیراز با اشاره به اینکه با مدیران سهل انگار برخورد می‌شود، اظهار کرد: پرونده‌ای در این خصوص در دادستانی شیراز گشوده و تحت بررسی است. وی در رابطه با عدم حضور شهردار شیراز افزود: شهردار در شیراز نیست اما تلفنی با او صحبت شده و قرار است برگردد.
ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
به گزارش «ورزش سه»، یکی از جالب‌ترین دیدارهایی که در فیفا دی امروز و در راستای آماده‌سازی تیم‌های مختلف برگزار می‌شود توسط عربستانی‌ها برگزار خواهد شد. دیداری که یک طرف آن عربستانی‌ها حضور دارند و در طرف دیگر آن نیز حریفی گمنام به نام گینه استوایی به میدان خواهد رفت. عربستانی‌ها پس از عملکرد ناموفق خود در جام ملت‌های آسیا به رده هفتادم دنیا و هفتم آسیا رسیدند. این در حالیست که حریف عجیب این تیم در دیدار امشب در رده یکصد و چهل و هشتم دنیا و رده چهل و سوم آفریقا قرار دارد. انتخاب حریفی به نام گینه استوایی برای عربستانی‌ها همه هواداران فوتبال کشورمان را به یاد حریفی به نام سیرالئون می‌اندازد که تیم ملی کشورمان حدودا یک سال پیش روبروی آن قرار گرفتند.

اخبار بیشتر