تکلیف بازمانده‌های داعش چه خواهد شد؟
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

تکلیف بازمانده‌های داعش چه خواهد شد؟

کشف ۵۰ سر زنان ایزدی در آخرین پایگاه داعش در سوریه

ایسناخبرگزاری ایسنا
کشف ۵۰ سر زنان ایزدی در آخرین پایگاه داعش در سوریه
نیروهای ویژه انگلیس در جریان حمله به آخرین پایگاه داعش در سوریه سرهای قطع شده ۵۰ زن که توسط داعشی‌ها سر بریده شده بودند را کشف کردند.

به گزارش ایسنا، روزنامه دیلی میل انگلیس نوشت، یگان ویژه نیروی هوایی انگلیس در جریان عملیات خود علیه آخرین پایگاه داعش در شرق سوریه ۵۰ سر متعلق به دختران ایزدی را که برده‌های جنسی داعش بودند، در سطل‌های زباله یافتند.

این روزنامه آورده است، این کشف هولناک زمان ورود نیروهای انگلیسی به شهرک محاصره شده باغوز در ساحل رودخانه فرات در شرق سوریه، آخرین پایگاه داعش انجام شد.

دیلی میل نوشت، این سرها پس از عملیات شدید ماه جاری میلادی که طی آن حدود ۱۰۰ داعشی کشته شدند، کشف شدند. در این عملیات نیروهای ویژه انگلیس با شلیک ۶۰۰ خمپاره و ده‌ها هزار گلوله مسلسل‌های‌شان داعشی‌ها را مجبور کردند وارد شبکه تونل‌های حفر شده در زیر این شهرک شوند.

به نوشته این روزنامه در عملیات یاد شده دو تن از نیروهای انگلیسی نیز کشته شدند.

یک منبع به روزنامه «میل آن ساندی» گفت، خشونت و سنگدلی افراطی‌ها در زمان شکست حد و مرزی نداشت، آنها زنان اسیر را با بزدلی تمام سر بریده و سرهای آنها را پشت سر خود رها کردند تا ما آنها را پیدا کنیم، هیچ انسان معمولی نمی‌تواند انگیزه چنین اقدام منزجرکننده را درک کند.

همچنین این منبع افزود: نیروهای ویژه‌ای که وارد شهرک باغوز شدند، هرگز چنین صحنه‌هایی را فراموش نخواهند کرد.

منبع یاد شده در ادامه گفت، حدود ۲۰۰ داعشی در نزدیکی باغوز در منطقه‌ای موسوم به «حاوی الدندال» که تعداد مشابهی غیرنظامی را گروگان گرفته بودند، بازداشت شدند.

خواندن خبر در سایت منبع

هشدار برای تولد نسل جدید داعش

فارسخبرگزاری فارس
هشدار برای تولد نسل جدید داعش
رهبر ائتلاف الوطنیه عراق ضمن اعلام تشکیل تشکل سیاسی جدید در عراق با هدف اصلاح سیستم حکومتی و ساخت نهادهای دولتی درباره تولید نسل سوم تروریسم در عراق هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ایاد علاوی» رئیس ائتلاف الوطنیه عراق روز یکشنبه از تشکیل یک تشکل سیاسی جدید به نام «المنبر العراقی» (تریبون عراق) خبر داد که هدف از آن اصلاح سیستم حکومتی و ایجاد نهادهای دولتی با توجه به معیارهای «شایستگی و پاکدستی» است.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، علاوی در کنفرانس خبری در بغداد با تعدادی از چهره‌های سیاسی گفت: المنبر یک حزب سیاسی جدید نیست، بلکه یک نهاد است که ما امیدواریم در کنار انجمن‌ها و اتحادیه‌هایی که از پایگاه عمومی گسترده‌ای برخوردارند، کارآمد و فعال باشد.

وی گفت که المنبر با پیوستن شخصیت‌هایی به این تشکل که نماینده فرقه یا قبیله‌ای باشند و همچنین با پیوستن هر گونه حزبی مخالف است؛ اما از حضور شخصیت‌های مستقلی که نماینده حزب، فراکسیون، فرقه یا قبیله خود نباشند، استقبال می‌کند. علاوی همچنین بر اهمیت عضویت زنان به عنوان نماینده نیمی از جامعه عراق در این نهاد تاکید کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که المنبر العراقی پیشتر منتشر کرد، اهداف راهبردی این تشکل، اصلاح نظام سیاسی عراق به منظور فارغ شدن از سهم‌خواهی، محرومیت، حذف یا به حاشیه راندن و فرقه‌گرایی است.

اهداف المنبر همچنین شامل توسعه توانایی‌های جوانان، توجه به نیازهای اساسی آنها، تکمیل اصلاحات قانون اساسی، تکمیل نهادهای قانون اساسی از جمله شورای فدرال و دیوان عالی کشور، کمک به رشد اقتصادی و ساخت نهادهای دولتی با توجه به استانداردهای شایستگی و شفافیت است.

ائتلاف الوطنیه دارای ۲۶ حزب و نهاد سیاسی است و در انتخابات مجلس ۱۲ مه از ۳۲۹ کرسی، ۲۱ کرسی کسب کرده است.

علاوی در بخش دیگری از سخنانش از روند سیاسی در عراق انتقاد کرد و آن را «پوچ و توخالی» خواند که کارایی ندارد.

رئیس ائتلاف الوطنیه با بیان اینکه عراق در مسیر خطرناکی قرار دارد و در هرج و مرج به سر می‌برد، گفت: در حال حاضر، ساختن سیاست و تشکیل نهادهای دولت بر اساس شفافیت، شکست خود را در گسترش فساد، سطح پایین خدمات رسانی، ضعف سرویس‌های امنیتی، هرج و مرج امنیتی، گسترش سهم‌خواهی و افول قدرت مالی و اقتصادی نشان داده است.

علاوی همچنین درباره تولد نسل جدید داعش هشدار داد و گفت: نسل سوم تروریسم خطرناک‌ترین در نوع خود خواهد بود و ممکن است باعث نابودی بزرگ شود.

وی تصریح کرد: محیط سیاسی عراق پذیرای داعش است و اوضاع سوریه یا یمن و حتی مساله فلسطین که در مقطع کنونی بسیار دچار افول شده است، می‌تواند به رشد تروریسم کمک کند.

خواندن خبر در سایت منبع

کردهای سوریه ۲۸۰ عنصر داعشی را به ارتش عراق تحویل دادند

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
کردهای سوریه ۲۸۰ عنصر داعشی را به ارتش عراق تحویل دادند
ارتش عراق اعلام کرد که نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) طی چند روز گذشته ۲۸۰ اسیر داعشی را به عراق تحویل دادند.

الجزیره گزارش داد، ارتش عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که طی چند روز گذشته ۲۸۰ اسیر داعشی بازداشت شده را از نیروهای سوریه دموکراتیک تحویل گرفته است.

در همین راستا، یک سرهنگ در ارتش عراق گفت که ۱۳۰ تن از این داعشی‌های بازداشت شده روز یکشنبه و ۱۵۰ تن دیگر پنج‌شنبه گذشته توسط نیروهای قسد به ارتش عراق تحویل داده شدند.

همچنین چند منبع نظامی عراقی گفتند که طبق توافق صورت گرفته میان دو طرف مبنی بر تحویل ۵۰۰ داعشی بازداشت شده در سوریه به ارتش عراق، این احتمال وجود دارد که این تعداد افزایش یابد و تعداد بیشتری از عناصر داعش به ارتش عراق تحویل داده شوند.

این داعشی‌های بازداشت شده عراقی بوده و برخی از آنها نیز خارجی هستند و این نخستین باری است که کردهای سوریه اسیران داعشی غیرعراقی را به ارتش این کشور تحویل می‌دهند.

در همین راستا، یکی از فرماندهان ارتش عراق در نزدیکی مرزهای سوریه اعلام کرد که از تعداد اسیران داعشی فوق، ۱۴ تن فرانسوی بوده و شش اسیر دیگر عرب هستند که تابعیت آنها مشخص نشده است.

از سوی دیگر، رسانه‌های امنیتی عراق نیز اعلام کردند که نیروهای سوریه دموکراتیک تعداد زیادی از عناصر داعش با تابعیت‌های مختلف را بازداشت کرده‌اند و در میان آنها تعدادی عراقی نیز حضور دارند که تعداد آنها ۵۰۰ تن تخمین زده می‌شود.

لازم به ذکر است که ارتش عراق تاکنون دو گروه از داعشی‌های بازداشت شده را از کردهای سوریه تحویل گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

اخبار ضدو نقیض درباره حضور سرکرده داعش در خاک عراق

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین
اخبار ضدو نقیض درباره حضور سرکرده داعش در خاک عراق
چند منبع اطلاعاتی عراقی مدعی شدند که سرکرده گروه تروریستی داعش در غرب این کشور حضور دارد و به دنبال احیای داعش در صحرای الأنبار است. این در حالی است که یک منبع دیگر اطلاعاتی عراق اخبار مبنی بر ورود ابوبکر بغدادی به خاک عراق را رد کرد و گفت او داخل مرزهای عراق نیست.

اعتمادآنلاین| روزنامه البیان امارات به نقل از یک منبع نزدیک به نیروهای آمریکایی مستقر در عراق نوشت که ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش در پی از دست دادن آخرین پناهگاه خود در دیرالزور سوریه به دنبال احیای دوباره داعش در صحرای الأنبار عراق است.

این منبع افزود: بغدادی به همراه دو معاون خود چند روز پیش از طریق تونل‌هایی که مناطق حومه دیرالزور را به شهر القائم عراق متصل می‌کند به صحرای الانبار منتقل شده است و عناصر داعش به دور از چشم جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی با خودرو و موتور سیکلت از این تونل‌ها برای تردد در مرزهای مشترک سوریه و عراق استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد: اطلاعاتی که به دست ارتش آمریکا رسیده است حکایت از آن دارد که ابوبکر بغدادی در منطقه «الحسینیات» شهرستان «هیت» واقع در غرب استان الانبار حضور دارد و توسط ۳۵۰ تا ۵۰۰ عنصر مسلح حفاظت می‌شود. بغدادی در یک مکان ثابت مستقر نبوده و دائما در حال تردد میان مناطق مختلف حسینیات و «وادی حوران» است

منبع مذکور در ادامه گفت که جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی و ارتش آمریکا و همچنین نیروهای امنیتی عراق با دشواری‌هایی برای رسیدن به مناطق مذکور مواجه هستند.

همچنین روزنامه بغداد الیوم به نقل از هشام الهاشمی، کارشناس مسائل استراتژیک عراق ورود بغدادی به عراق را تأیید و اعلام کرد که سرکرده داعش در یکی از مناطق جزیره راوه یا غرب ثرثار است.

این درحالی است که یک منبع اطلاعاتی دیگر عراق در گفت‌وگو با روسیا الیوم ضمن تکذیب این خبر تاکید کرد، اطلاعاتی که حکایت از ورود بغدادی به خاک عراق دارد دقیق نبوده و صحت ندارند.

وی افزود: سرکرده داعش وارد خاک عراق نشده و به هیچ یک از عناصر خود نپیوسته است. وی همچنان زیر نظر اطلاعات عراق و ائتلاف بین‌المللی است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

سرنوشت نوزادانی که از داعشی‌ها برجا ماند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
سرنوشت نوزادانی که از داعشی‌ها برجا ماند
تحلیل گر مسائل بین الملل به بررسی سرنوشت اسرای خارجی داعش و همچنین کودکان به جا مانده از آنها می پردازد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مایکل روبین محقق و تحلیل‌گر مسائل بین الملل طی یادداشتی برای واشنگتن اگزامینر تاکید می‌کند که کودکان به جا مانده از گروه تروریستی داعش نباید قربانی اعمال جنایتکارانه والدین خود شوند و این کودکان می‌توانند بر اساس تابعیت پدر و مادر خود در اروپا و یا آمریکا زندگی کنند. وی در ادامه یادداشت خود می‌نویسد:

دو یا سه بار در سال به عراق سفر می‌کنم تا در جریان روند تحولات سیاسی و اجتماعی باشم. ترجیح می‌دهم به عنوان سفر تجاری به این کشور بروم تا اینکه بخواهم تحت مراقبت نیروهای نظامی و یا سفارت آمریکا قرار گیرم. در یکی از این سفرها در اکتبر سال ۲۰۱۷ بود که متوجه شدم مقام‌های عراقی نه تنها درباره اسرای خارجی داعشی، بلکه درباره فرزندان آنها نیز گلایه می‌کردند. افرادی که از اقدام خود مبنی بر پیوستن به گروه داعش ابراز پشیمانی می‌کردند و امیدوار بودند که به همراه فرزندانشان به اروپا و آمریکا باز می‌گردند. در آن مقطع زمانی مطلبی را در همین باره نیویورک پست نوشتم:

داعش، صدها کودک را برای مبارزان خارجی و عروس‌های غیرعراقی متعلق به داعش به دنیا آورده است. بغداد می‌گوید که این کودکان عراقی نیستند و از کشورهای دیگر خواسته‌اند تا مسئولیت آنان را بر عهده بگیرند. کشورهای اروپایی چون فرانسه و آلمان تاکنون از بازگرداندن این کودکان که متعلق به تروریست‌ها هستند امتناع می‌کنند.

سرنوشت اسرای جنگجوی داعشی و یا مهاجران بار دیگر تیتر اکثر روزنامه‌ها و رسانه‌ها شده است. برای مثال دولت ترامپ به زن داعشی که اهل ایالت آلاباما بود اجازه ورود به آمریکا را نداد. مقام‌های بریتانیایی نیز حق شهروندی زنی که به گروهای تندرو پیوسته بود را باطل کردند.

تعدادی از این افراد نسبت به اعمالشان و نقش مرگباری که در گروه داعش داشته‌اند ابراز پشیمانی می‌کنند. هیچ یک از این موارد نباید در نظر گرفته شود: تروریست‌های خارجی به گروهی ملحق شدند که خواستار نابودی و تخریب خانه و جامعه خود بودند و یا اینکه آنها خواسته یا ناخواسته افراد غیرمرتبطی را به قتل رساندند.

تروریسم نه تنها به فرد جنایتکار بلکه به تمامی شبکه حمایتی مرتبط است، مانند متهم بودن به قتل که همه عوامل دخیل برای توطئه و ارتکاب قتل را شامل می‌شود.

در گذشته این افراد شانسی برای زندگی بهتر در یک جامعه دمکراتیک را داشتند که از آن روی برگردانند و به جای آنان هر گونه خیرخواهی و بخشش باید نصیب کودکانشان شود. این برای دولت‌های سوریه و عراق که در تنگنای مالی به سر می‌برند منصفانه نیست تا مسئولیت کودکانی را برعهده بگیرد که به طور غیرقانونی وارد این دو کشور شده‌اند، به ویژه که پدران آنها نه اهل سوریه بوده‌اند و نه اهل عراق.

اگر کودکان داعشی مجبور شوند که در عراق و سوریه باقی بمانند، زندگی تیره و تاری خواهند داشت. در برخی موارد والدینشان یا مرده‌اند یا گریخته‌اند. در موارد دیگر با نجات جان والدین این کودکان، ممکن است خانواده هایشان برای جرم‌های مرتکب شده به اعدام یا حبس طولانی مدت محکوم شوند.

با وجود روسیه و دیگر کشورها که فرزندخواندگی را یا منع می‌کنند و یا آن را تشویق نمی‌کنند، شاید الان نوبت اروپایی‌ها و آمریکایی هایی است که قادر به فرزندآوری نیستند و درتلاش برای تشکیل خانواده و همچنین نجات فرزندان داعشی هستند. اگر هنگام تولد، والدین این کودکان مرده باشند نباید مانعی وجود داشته باشد. حتی اگر مادرانی که از آن متولد شده‌اند هنوز زنده و یا با حکم حبس در زندان روبرو باشند. قوانین فرزندخواندگی برای این کودکان باید به گونه‌ای باشد که در غرب اجرا می‌شود. حتی اگر تصویب قریب الوقوعی هم وجود نداشته باشد، مانند کودکانی که باید به کشوری برگردند که والدین آنها قبلا حق شهروندی داشته‌اند: زندگی در فرانسه، آلمان و یا یتیم خانه‌های استرالیایی فرصت‌های بهتری را نسبت به زندگی در عراق و سوریه فراهم می‌آورد، به ویژه که هم بغداد و هم دمشق منابع مورد نیاز برای برآورده کردن نیازهای اولیه کودکان را در اختیار ندارند.

اجازه دادن به داعش برای بازسازی داوطلبانه خود بسیار غیراخلاقی خواهد بود، اگر چه غزیزه روزنامه نگاری برای داستانی جذاب در زمینه علایق انسانی ممکن است به آنها اجازه دهد که امتحانش کنند. به هر حال نجات کودکان باید موضوعی باشد که ارزش پرداختن به آن را داشته باشد.

ترجمه: ابوالفضل خدائی

خواندن خبر در سایت منبع

دست اندازی آمریکایی‌ها بر ده‌ها تن طلای داعش

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز
دست اندازی آمریکایی‌ها بر ده‌ها تن طلای داعش
منابع خبری کُرد از دست اندازی آمریکایی‌ها به دهها تن طلای گروه تروریستی داعش خبر دادند.

به گزارش مشرق، سایت «باسنیوز» به نقل از برخی منابع بدون ذکر نام گفت: دهها تن طلایی که در اختیار گروه تروریستی داعش در آخرین ناحیه تحت کنترل این گروه در منطقه الباغور در ریف دیرالزور بود، به دست آمریکایی‌ها افتاده است.

بیشتر بخوانید:

معامله در شرق رود فرات برای نجات مهره‌های سوخته داعش

این منابع میزان طلای یاد شده را ۵۰ تن تخمین زدند که از طریق پایگاههای واقع در منطقه کوبانی در غرب کردستان عراق به خارج از سوریه منتقل شده است.منبع: تسنیم

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به این علت بارها در ماه‌های گذشته سعی کردند بندهای گوناگون معامله قرن را بیان و اطلاع رسانی کنند. اکبری تصریح کرد: بحث معامله قرن چیزی ورای مسئله فلسطین است و رویکردی منطقه‌ای دارد. او ادامه داد: یکی از نشانه‌های شکست این نشست و معامله این است که قبل از شروع نشست، ​نام این گردهمایی از معامله قرن به فرصت قرن تغییر کرد. اکبری هم گفت: تاکنون آمریکاییها ۵ مرتبه اعلام رونمایی از معامله قرن کرده‌اند و هر بار به دلیلی عقب افتاد. روی هم رفته با توجه به شرایط نامطلوب و نابسامان فعلی آمریکا​، ​ اسرائیل و عربستان آنچه به نظر می‌رسد این است که نتیجه نشستهای معامله قرن به نفع مسلمین خواهد بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور10 ساعت قبل
فلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد. گروه سیاست نامه نیوز: خبر سیاسی مهم روزهای اخیر این بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. بعد از مقامات دولت او اعلام کردند «محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود». پیش از برجام، واشنگتن و لندن به ویژه بعد از تسخیر سفارت انگلیس در تهران دنبال اعمال تحریم دیپلماتیک ایران بودند اما خواسته آنها هیچ گاه عملیاتی نشد تا آنکه برجام مورد توافق قرار گرفت. اروپا با آمریکا در تحریم دیپلماتیک ایران همراهی نمی‌کندفلاحت پیشه ادامه داد: هم اکنون پرونده ایران دیگر ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد نیست که آمریکا بخواهد آن بند تحریم دیپلماتیک را علیه ایران در قالب جهانی به اجرا درآورد.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
جسد این پدر و دختر روز دوشنبه در رود مرزی «برونسویل» بین ایالات تگزاس و مکزیک کشف شده است. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، نخستین عکس از جسد این پدر و دختر از سوی یک خبرنگار مکزیکی گرفته شده است. این عکس طی ساعات گذشته به شدت در رسانه‌ها و فضای مجازی در جهان در حال انتشار است. این عکس همچنین یادآور ماجرای پسربچه خردسال کرد سوری «آیلان» است که ۴ سال پیش پیکر بی‌جان او در سواحل بدروم ترکیه، جهان را شوکه کرد. عکس پیکر بی جان «آیلان» که ۴ سال پیش دنیا را شوکه و غمگین کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری اسلامی موریتانی و انتخاب محمد ولد الغزوانی به عنوان رئیس جمهور جدید را به دولت و ملت این کشور تبریک گفت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس موسوی ابراز امیدواری کرد که در دوران جدید این کشور شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر موریتانی و تعمیق روابط دوجانبه باشیم.

اخبار مهم ۲۴ ساعت گذشته: روسیه تمام قد پشت ایران ایستاد

3+
نامه‌نیورنامه‌نیور13 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور19 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.

اخبار بیشتر