واکنش‌ها به استعفای ناگهانی ظریف ادامه دارد
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

واکنش‌ها به استعفای ناگهانی ظریف ادامه دارد

استعفای ظریف بازتاب گسترده‌ای در میان مسئولین داخلی و رسانه‌های خارجی داشت.

روزنامه اسپانیایی ال موندو: رفتن ظریف مساوی با ضربه به سیاست تعامل سازنده و دیپلماتیکی ایران با جهان است.

خبرگزاری د پ آ آلمان: روحانی استعفای ظریف را نمی‌پذیرد.

بلومبرگ: ظریف مهارت خاصی در تغییر نگاه غرب در مورد ایران داشت.

تایم: مرد خنده‌روی سیاست خارجه ایران می‌رود.

فرانس ۲۴: هنوز روحانی استعفای ظریف را نپذیرفته است.

واشنگتن اگزمینر: ظریف خود را قربانی کرد.

گاردین: خروج ظریف به معنی از دست رفتن یک مدافع مهم مذاکره است.

الجزیره: استعفای ظریف ایران را تکان داد.

وزیرخارجه آمریکا: به استعفای وزیرخارجه ایران توجه داریم.

عزت‌الله ضرغامی: ظریف باید برگردد.

جواد کریمی قدوسی: استعفای ظریف قبول شده و قطعی است؛ رفتن زنگنه هم حتمی است یک دو وزارتخانه دیگر هم وجود دارد که در شرف استعفا و جابجایی هستند.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران نیز خبر پذیرش استعفای ظریف را رد کرده است.

سایت خبری

بازتاب استعفای ظریف در رسانه‌های اسپانیا

ایرناخبرگزاری ایرنا
بازتاب استعفای ظریف در رسانه‌های اسپانیا
مادرید- ایرنا- روزنامه ال موندو و خبرگزاری های افه و اروپاپرس در گزارش های جداگانه ای استعفای ناگهانی «محمد جواد ظریف» وزیرخارجه ایران را بازتاب دادند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، ال موندو در گزارش خود اشاره کرد که با استعفای ظریف، سیاست تعامل سازنده و دیپلماتیکی ایران، ضربه بزرگی را تجربه می‌کند.

این روزنامه با اشاره به پیام اینستاگرامی ظریف، خاطرنشان کرد: هرچند که این پیام، یک لحن مبهوت کننده داشت اما جایی‌ برای گمانه زنی‌ باقی‌ نگذاشت. یکی‌ از موفق‌ترین دیپلمات‌های تاریخ جمهوری اسلامی ایران به طور غیرمنتظره کناره گیری کرد.

ال موندو تصریح کرد: بزرگترین دستاورد ظریف که به خاطر خوش بیانی‌ و جذابیتش در محافل غربی شناخته شده است، امضای توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میلادی بود. وی با دیپلماسی ملایم خود همیشه به همراه «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران، روابط سرد میان ایران و غرب را گرم می‌ کرد.

ال موندو ادامه داد: اکثر ناظران بر این باورند که در صورت پذیرش استعفای ظریف، سیاست خارجی‌ ایران به سوی مواضع تهاجمی یعنی‌ بی‌ اعتمادی و بی‌ علاقگی در توسعه و تقویت روابط با غرب سوق پیدا خواهد کرد و این تغییر می‌ تواند باعث مسدود شدن روندهای مذاکرات کنونی این کشور از جمله کانال پرداخت اتحادیه اروپا و ایران برای دور زدن تحریم‌های واشنگتن شود.

خبرگزاری اروپاپرس نیز در گزارشی، ظریف را فردی کلیدی در مذاکرات امضای برجام بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی‌ برای لغو تحریم‌ها قلمداد کرد.

اروپاپرس اشاره داشت که با این وجود، ظریف همیشه از سوی جناح‌های مختلف نظام که مخالف تعهدات با آمریکا و متحدانش بخصوص پس از خروج آمریکا از برجام بودند، مورد انتقاد قرار داشت.

خبرگزاری افه نیز نوشت: محمد جواد ظریف که تا دیروز چهره خنده روی دولت حسن روحانی بود و به دلیل انجام مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ جهان، نامش در تاریخ ثبت خواهد شد، از طریق حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایستاگرام استعفا داد، هرچند که این استعفا باید از سوی رئیس جمهوری ایران پذیرفته شود.

افه با اشاره به اینکه روز گذشته، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در ایران با مقامات جمهوری اسلامی دیدار کرده، این پرسش را طرح کرد که آیا دیدار اسد دلایل نهایی برای استعفای ظریف بوده است؟

رسانه مذکور مدعی شد: دلایل ناتوانی‌ که ظریف در پیام خود به آن اشاره کرده، هنوز باید روشن نیست اما واقعیت این است که تمام چیزهایی‌ که روز دوشنبه در تهران رخ دادند، باید به لحاظ سیاسی تفسیر شوند.

افه در این رابطه، به غیبت ظریف در جلساتی که بشار اسد با رهبری ایران و با حسن روحانی داشت اشاره کرده و آن را امری غیرمعمول قلمداد کرد.

این خبرگزاری نوشت: استعفای ظریف آسیب بزرگی برای دولت روحانی است که از چند ماه پیش از سوی جبهه‌های مختلف به دلیل سیاست اقتصادی و مدیریت در روابط بین المللی مورد انتقاد قرار دارد.

افه تصریح کرد: در صورتی‌ که دولت ایران این استعفا را قبول کند، در یک تقاطع برای پیدا کردن جایگزین کسی‌ که احتمالا یکی‌ از بهترین دیپلمات‌های ایران در تمام دوران قلمداد می‌ شود، قرار خواهد گرفت.

اروپام *۱*۴۹۱**۲۰۴۰

خواندن خبر در سایت منبع

د پ آ: «روحانی» استعفای «ظریف» را نمی‌پذیرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
د پ آ: «روحانی» استعفای «ظریف» را نمی‌پذیرد
تهران – ایرنا - خبر کناره گیری محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که هنوز از سوی مقامات بلندپایه نظام مورد موافقت قرارنگرفته؛ بازتاب گسترده ای درمحافل سیاسی ورسانه ای جهان داشت.اغلب این بازتاب ها و واکنش ها به نقش مهم ظریف در سیاست خارجی ایران بویژه برجام و تغییر نگاه غرب به ایران پرداخته است.

به گزارش ایرنا؛ این رسانه‌ها پیش بینی کرده‌اند که استعفای ظریف مورد پذیرش قرار نگیرد.

آخر شب دوشنبه بود که مرد اول دیپلماسی خارجی ایران دراینستاگرام ازکناره گیری خود از وزارت خارجه خبر داد و نوشت: با عرض تبریک به مناسبت میلاد خجسته حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، روز مادر و روز زن، از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم.

ظریف ادامه داد: از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید.

این استعفا به سرعت به خبر اول رسانه‌های جهان تبدیل شد و واکنش‌های متفاوتی را که اغلب آن ابراز نگرانی دوستداران و علاقمندان به ایران و جایگاه مهم ظریف در سیاست خارجی ایران در شرایط حساس فعلی است، را به دنبال داشت.

کاربران در فضای مجازی نیز به شکل گسترده‌ای به آن واکنش نشان داده و ظریف را دارای تبحر خاص در عرصه سیاست خارجی دانسته‌اند.

ضمن اینکه مخالفان و معاندان نظام جمهوری اسلامی مانند رژیم صهیونیستی از این استعفا ابراز شادمانی و خوشحالی کردند.

** خبرگزاری آلمان: روحانی استعفای ظریف را نمی‌پذیرد

خبرگزاری'د پ آ'آلمان در این باره نوشت: دفتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اوایل وقت سه شنبه استعفای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه را تایید اما اعلام کرد که رئیس جمهوری این استعفا را قبول نخواهد کرد.

این خبرگزاری به نقل از دفتر رئیس جمهوری ایران افزود: ظریف شجاعانه به وظایف خود عمل کرده و به این کار ادامه خواهد داد.

در ادامه این مطلب آمده است: ظریف تنها نخواهد بود و ما (دولت) همگی از او حمایت خواهیم کرد.

**بلومبرگ: ظریف مهارت خاصی در تغییر نگاه غرب در مورد ایران داشت

تارنمای روزنامه معروف و اقتصادی بلومبرگ با اشاره به استعفای محمد جواد ظریف نوشت: ظریف مهارت خاصی در متقاعد کردن غرب برای تغییر نوع نگاه خود به ایران داشت.

«الی لیک» تحلیلگر بخش سیاست خارجه و امنیت ملی این روزنامه افزود: خبر استعفای ظریف از وزارت خارجه ایران، خبری بسیار ناگوار است.

به نوشته «لیک»، ظریف فرد شاخص در مذاکرات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با تسلط کامل به زبان انگلیسی است که توانست روابط خوبی میان دیپلمات‌های غربی وخبرنگاران ایجاد کند. باخروج وی از سیاست خارجه ایران، آمریکا و غرب بیش از همه متضرر خواهند شد.

به نوشته لیک در حقیقت باید گفت استعفای ظریف به معنای قطع و یا کاهش مجدد روابط میان ایران با غرب است. در واقع باید گفت وظیفه ظریف در این چند سال ایجاد ارتباط میان غرب و ایران و متقاعد کردن جهان غرب نسبت به تغییر نگاه چندین ساله آنان از ایران بوده است.

«الی لیک» در ادامه خاطر نشان می‌شود: البته ظریف نیز در این سال‌ها مهارت خاصی در متقاعد کردن غرب برای تغییر نوع نگاه خود به ایران بدست آورده است.

**تایم: مرد خنده روی سیاست خارجه ایران می‌رود

مجله معروف تایم در مقاله‌ای در باره استعفای ظریف نوشت: در صورت خروج محمدجواد ظریف از وزارت خارجه ایران، مذاکرات میان تهران و غرب با مشکل همراه خواهد شد و بدون شک وزیر خارجه بعدی ایران دیگر در برابر غرب خنده بر لب نخواهد داشت.

این نشریه افزود: ظریف که همیشه از حمایت رهبر ایران برخوردار بوده، در روزهای اخیربه ‌شدت به تندروها انتقاد کرده وگفته بود که استقلال به معنای منزوی کردن خود از جهان نیست.

**فرانس ۲۴: هنوز روحانی استعفای ظریف را نپذیرفته است

تارنمای شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴نوشت: محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه استعفای خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی اعلام و از ایرانیان عذرخواهی کرد که دیگر قادر به خدمت به آنها نیست.

فرانس ۲۴ در بخش فرانسه خود، اعلام استعفای ظریف از طریق شبکه‌های اجتماعی را شگفت آور خواند و افزود: با وجود این که استعفای ظریف توسط منابع رسمی ایرانی تایید شده، اما هنوز حسن روحانی رئیس جمهوری ایران آن را نپذیرفته است.

**واشنگتن اگزمینر: ظریف خود را قربانی کرد

تارنمای نشریه محافظه کار «واشنگتن اگزمینر» در یادداشتی ضمن بازتاب استعفای وزیرخارجه ایران نوشت: ظریف خود را قربانی کرد تا فضای سیاسی جدیدی بدهد.

در این یادداشت آمده است: بااستناد به گزارش رسانه دولتی ایران، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز گذشته (دوشنبه) در یک پست اینستاگرامی از مقام خود استعفا کرد.

**روزنامه سوئیسی: استعفای ظریف می‌تواند به برجام لطمه بزند

روزنامه'نویه زوریخر سایتونگ'روز سه شنبه، وزیر خارجه ایران را «معمار توافق هسته‌ای» نامید و تصریح کرد، استعفای او می‌تواند این توافق بین المللی را به خطر بیاندازد.

این روزنامه سوئیسی در گزارشی، استعفای «محمد جواد ظریف» را غیرمنتظره خواند و نوشت: وی بدون هیچ هشدار قبلی در ساعات پایانی روز گذشته از سمت خود کناره گیری کرد؛ اقدامی که از سوی مراجع رسمی در ایران تایید شده است.

**فاکس نیوز: عامل محرکه توافق هسته‌ای ایران استعفا داد

شبکه خبری تندرو نزدیک به ترامپ فاکس نیوز در بازتاب خبر استعفای «محمد جواد ظریف» وزیرخارجه ایران نوشت: استعفای ظریف به عنوان عامل محرکه توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی با واکنش‌های فوری مواجه شد.

این شبکه خبری در گزارشی به قلم «ساموئل چمبرلین» نوشت: ظریف یکی از مقامات ارشد دخیل در توافق هسته‌ای جنجالی ایران سرکش بود که بعد از پنج سال و نیم خدمت استعفا داد.

ظریف که درآگوست سال ۲۰۱۳ (مرداد ۱۳۹۲) به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شد نیروی محرکه توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی از جمله آمریکا بوده است.

**گاردین: خروج ظریف به معنی از دست رفتن یک مدافع مهم مذاکره است

روزنامه انگلیسی'گاردین' نیز با انتشار مطلبی ضمن بازتاب خبر استعفای «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان نوشت: این استعفا ضربه‌ای به توافق هسته‌ای ایران است.

در این مطلب که به قلم «جولیان بورگر» سردبیر امور بین الملل این روزنامه نوشته شده، آمده است: خروج وزیر امور خارجه از دستگاه دیپلماسی ایران به معنای از دست رفتن یک مدافع مهم مذاکرات برای ایران است. اگر استعفای ظریف پذیرفته شود میخ بزرگ دیگری به تابوت عمدتا مهر و موم شده توافق خواهد بود.

«محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران خبر پذیرش استعفای ظریف را رد کرده است.

**الجزیره: استعفای ظریف ایران را تکان داد

شبکه خبری الجزیره نوشت: «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران هنوز استعفای «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه این کشور را نپذیرفته است اما این اقدام او می‌تواند توافق هسته‌ای شکننده را تضعیف کند.

این شبکه خبری انگلیسی زبان درگزارش امروز خود تحت عنوان «استعفای ناگهانی ظریف ایران را تکان داد» نوشت: این استعفا تشکیلات سیاسی سراسر ایران و مردم این کشور را شوکه کرده است.

این گزارش افزود: ظریف در ساعات پایانی روز دوشنبه و در بحبوحه اختلافات ونزاع جهانی برای حفظ توافق هسته‌ای که این دیپلمات ارشد ایرانی به امضای آن با قدرت‌های غربی در سال ۲۰۱۵ کمک کرد، گفت که از سمتش کناره گیری می‌کند.

ظریف پیشتر درمصاحبه با روزنامه جمهوری اسلامی گفته بود که «دعواهای حزبی و جناحی در ایران «یک سم کشنده» در ترسیم سیاست خارجی است»؛ اظهاراتی که نشان می‌داد وی احتمالا تحت فشار تندروهای مخالف نقش او در مذاکرات توافق هسته‌ای تاریخی، استعفا داده است

**وزیرخارجه آمریکا: به استعفای وزیرخارجه ایران توجه داریم

وزیرخارجه آمریکا در واکنش به خبر استعفای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نوشت: ما به استعفای جواد ظریف توجه داریم و نگاه خواهیم کرد که آیا حقیقت دارد؟.

مایک پمپئو در توئیترافزود: سیاست ما بدون تغییر است؛ رژیم باید مانند یک کشور عادی رفتار کند و به مردم خود احترام بگذارد.

به نوشته خبرنگار تارنمای خبری واشنگتن فری بیکن سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در این باره گفت: 'ما از نزدیک گزارش‌ها از استعفای وزیر خارجه ایران، (محمد جواد) ظریف، را دنبال می‌کنیم. در این مقطع حرف دیگری برای گفتن نداریم. '

**شادمانی مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دمکراسی از استعفای ظریف

مدیر اجرایی بنیاددفاع از دمکراسی که از بنیاد‌های نزدیک به کاخ سفید بویژه تندروهای آمریکا محسوب می‌شود از استعفای ظریف ابراز شادمانی کرد.

**خوشحالی نتانیاهو از استعفای ظریف

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز از خبر استعفای ظریف ابراز خشنودی کرد.

وی درتوییتی به زبان فارسی نوشت: ظریف رفت. از دستش راحت شدیم.

اروپام ** ۱۵۴۶ ** ۱۵۹۰

خواندن خبر در سایت منبع

از رفتن ظریف خوشحال نمی‌شوم/ استعفا پذیرفته شده است

خانه ملتخبرگزاری خانه ملت
از رفتن ظریف خوشحال نمی‌شوم/ استعفا پذیرفته شده است
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید حدود 2 ماه پیش نیز ظریف 9 روز خانه‌نشین شد و سر کار نرفت؛ انتظار داشت روحانی و واعظی به او زنگ بزنند ولی آنها هم زنگ نزدند.

جواد کریمی قدوسی در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت با اشاره به استعفای ظریف گفت: از رفتن ظریف خوشحال نمی‌شوم؛ هرچند این خبر برای ما غیرمنتظره نبود و احتمال آن را می‌دادیم زیرا می‌دانستیم سرانجام این نوع مذاکره و این نوع توافق به اینجا می‌رسد.

پشت ظریف خالی نبود

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «در سراسر دنیا هر وزیری که علم بزرگی را برمی‌دارد، اگر توان به سرانجام رساندن آن را نداشته باشد، استعفا می‌دهد»؛ افزود: پشت هیچ وزیر خارجه‌ای در این ۴۰ سال به اندازه آقای ظریف پر نبود و به صد دلیل می‌توان این امر را اثبات کرد؛ تمام صنعت هسته‌ای کشور را در اختیار او قرار دادیم تا دستش برای حل مشکل تحریم‌های کشور پر باشد.

۱۳ بار استعفا و ۹ روز خانه‌نشینی ظریف

وی همچنین گفت: ظریف ۱۳ بار پیش از این نیز استعفا داده بود و حدود ۲ ماه پیش نیز ۹ روز خانه‌نشین شد و سر کار نرفت؛ انتظار داشت روحانی و واعظی به او زنگ بزنند ولی آنها زنگ نزدند چون وی در دولت دوازدهم چالش زیادی هم با دولت روحانی داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: به خصوص از آنجا که بحث اجرای برجام و تعهدات در هم پیچید، آقای روحانی در جلسات ایشان را مقصر می‌دانست و ظریف هم آقای روحانی را.

طرح موضوع دیدار بشار اسد، حاشیه‌سازی است

وی با بیان اینکه «ظریف دیگر ظریف دولت یازدهم نبود که اطاعت کند»، افزود: ظریف در مقابل روحانی ایستاد.

کریمی قدوسی همچنین گفت: آنها که دیدار بشار اسد را در این میان مطرح می‌کنند، این موضوع مربوط به دیروز است ولی موضوع رفتن ظریف از قبل قطعی شده بود و با این خبرها می‌خواهند حاشیه‌سازی کنند.

زنگنه هم رفتنی است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبر داد: استعفای ظریف قبول شده و قطعی است؛ رفتن زنگنه هم حتمی است یک دو وزارتخانه دیگر هم وجود دارد که در شرف استعفا و جابجایی هستند. /

پایان پیام

خواندن خبر در سایت منبع

تحلیل جالب فارین پالیسی درباره استعفای ناگهانی ظریف

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
تحلیل جالب فارین پالیسی درباره استعفای ناگهانی ظریف
ایسنا نوشت: مجله فارین پالیسی در پی خبر استعفای وزیر امور خارجه ایران در تحلیلی به جایگاه دیپلماتیک محمد جواد ظریف در جهان و واکنش‌ها به خروج احتمالی ظریف از صحنه سیاست خارجی ایران پرداخت.

به گزارش مجله فارین پالیسی، محمدجواد ظریف، خدمتگذار مذهبی و وفادار جمهوری اسلامی ایران، همواره مورد توجه غرب بوده و همچنین تا اندازه‌ای عجیب است که وزیر امور خارجه ایران که استعفای خود را روز دوشنبه اعلام کرد، مورد توجه افراد تندرو در کشور خود نیز بوده است.

او بسیار در سطح جهان شناخته‌شده بود. زبان انگلیسی را به خوبی از بر بود، درواقع زبان انگلیسی او تخصصی، کنایه‌آمیز و به طور مسحور کننده‌ای روان و بی‌نقص بود که در طی تحصیلات تکمیلی وی در دانشکده مطالعات بین‌الملل جوزف کورنل دانشگاه دنور این مهارت را کسب کرد. او بسیار خوش‌مشرب بود که اغلب مذاکره‌کنندگان و روزنامه‌نگاران را به دفتر بزرگ خود در سازمان ملل دعوت کرده و از آن‌ها با چای و پسته ایرانی پذیرایی می‌کرد.

در این گزارش با بیان این که ظریف یک دیپلمات زبردست و مردی بود که می‌دانست چطور برای کشور خود کسب منفعت کند، ادعا شده است که با این وجود، او خود را سرانجام کار نه به سبب مقاومت هم‌میهانان خود، بلکه به‌خاطر غربیانی که راهی برای پیدا کردن مسیری مشترک با وی نیافتند، شکست خورده یافت.

در ادامه این گزارش آمده است: هیچ چیز ظریف را بیش از مذاکره پر زحمت توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ آزار نداد که او بیش از هر کسی دیگر با وعده راهی برای رهایی از تحریم‌های سخت غرب به ایرانیان به تنظیم آن کمک کرد اما با این وجود در آخر به او چیره شد.

ظریف ۵۹ ساله به مدتی بیش از ۲۰ سال ابتدا در سمت معاون وزیر امور خارجه سپس سفیر سازمان ملل و سرانجام در مقام وزیر امور خارجه ایران نقشی اصلی در تلاش ایران برای همراهی با غرب داشت که هر بار با عدم استقبال، فریب و استهزای واشنگتن مواجه شد. آخرین ضربه به اقبال او از «اقتصاد رنجور ایران» ناشی می‌شود که در اثر تحریم‌های دوباره اعمال شده واشنگتن تحت فشار است.

آن دسته از دیپلمات‌های آمریکایی که با ظریف بیشتر سروکار داشته و از پیشینه او آگاهند، می‌دانند که خروج آشکار او از صحنه، نشانه شومی بر آن است که با تقریبا یک سال پس از خروج ناگهانی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، روابط بین آمریکا و ایران تغییراتی چشمگیر به سمت بدتر شدن خواهد داشت.

جیمز دابینز، یک دیپلمات سابق آمریکایی که در عواقب ناشی از ۱۱ سپتامبر با ظریف کار کرده بود درباره ظریف می‌گوید: او نقشی حیاتی در نگه داشتن ایران در برجام داشت. اگر این تغییر کند، با بحرانی جدید در منطقه رو به رو خواهیم شد.

وی افزود: ظریف دیپلماتی ماهر، مذاکره‌کننده‌ای قابل اعتماد و همراهی بسیار خوب است و این متأسفانه چیزی نبود که دولت فعلی آمریکا بخواهد. رفتن او نشانه خوبی نیست.

افراد دیگری که نسبت به توافق هسته‌ای ایران شبهاتی داشته‌اند موافق هستند که استعفای ظریف می‌تواند نشان‌دهنده پایان موضع تهران مبنی بر پایبندی به برجام باشد-موقعیتی که از سوی مقامات مهم آمریکایی مانند دن کوتس، رئیس نهاد اطلاعات ملی در برابر خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا، تأیید شد.

مارک دوبوویتز، مدیر سازمان دفاع از دموکراسی درباره ظریف گفت: ظریف هم مذاکره‌کننده‌ای از برجام بود که سرانجام از جان کری، وزیر امور خارجه وقت آمریکا پیشی گرفت و هم «فروشنده مهمی» بود که وهم این را که برجام تمام راه‌های مربوط به تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را مسدود می‌کند، به غرب فروخت.»

متخصصان دیگری در منطقه این نظر را دارند که ظریف در زمینه برقراری سازش در چیزی سازش‌ناپذیر- اختلافات اساسی میان دنیای غرب و حکومتی که مایل به کار کردن در سیستمی بین‌المللی نبوده و مدام رژیم صهیونیستی را تهدید و بشار اسد، رهبر سوری و همچنین حزب‌الله را حمایت می‌کند- در نهایت موفق نبود.

سوزان مالونی، یک محقق در مؤسسه بروکینگز درباره ظریف اظهار کرد که ظریف ممکن است در برابر مخاطبان غربی مسحورکننده و کاملا مؤثر بوده باشد اما هیچ گاه کاری که او را در تقابل با آن‌چه دوام تشکیلات استبدادی در ایران خوانده شده، قرار دهد انجام نداد و یا مخالفتی با سیاست‌های ایران در سطح منطقه نداشت.

دلیل واقعی استعفای ناگهانی ظریف روشن نیست. یک منبع دولتی در ایران گفت که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران «این استعفا را هنوز نپذیرفته است». این منبع همچنین با اشاره به خبر سایت المانیتور گفت که ظریف «خشم خود را از عدم اطلاع وزارت امور خارجه» از دیدار اخیر بشار اسد از ایران بروز داده است و اینکه ظریف «در دیدار روحانی با این مقام سوری شرکت داده نشده است».

المانیتور به نقل قول پایگاه خبری انتخاب از ظریف درباره خودش پرداخته و نوشت که او (ظریف) «اعتباری در جهان ندارد».

بر اساس اتفاقات اخیر، بسیار محتمل است که ظریف دقیقا همین احساس را داشته باشد. با تحکیم روابط تهران با بشار اسد و تجدید خصومت با واشنگتن، علیرغم تلاش‌های سرسختانه ظریف در اواخر سال پیش برای جدا کردن اروپا از آمریکا و ایجاد منبع مالی جایگزین برای کشورش با وجود تلاش‌های اخیر دولت ترامپ برای به انزوا راندن دوباره حکومت (ایران) فرصت کمی برای مذاکره باقی ماند.

ترامپ در سپتامبر گذشته در مجمع عمومی سازمان مللی که در سکوت فرورفته بود مدعی شد که نه‌تنها در حال از بین بردن توافق «وحشتناک» هسته‌ای بود، بلکه تحریم‌های جدید یک‌جانبه و بزرگی که برای براندازی حکومت طراحی شده‌اند را اعمال کرد. در سخنرانی خود مقامات ایران را «غیرقانونی» خوانده و مدعی شد که آن‌ها هیچ کاری به جز «ایجاد نابسامانی، مرگ و نابودی» نمی‌کنند.

وی در اظهاری خصمانه گفت: «ما از تمام ملت‌ها می‌خواهیم حکومت ایران را تنها بگذارند» و «بودجه‌ای را که برای پیش‌برد دستورکار بی‌رحمانه خود دارد» را نپذیرند.

برای ظریف این پایانی ناگهانی تلاش‌های دیپلماتیکش بود. تقریبا به‌جا بود که وی استعفای خود را با نوشتن پیامی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولان محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم. شاد و سربلند باشید».

تلاش ظریف برای کار کردن با غرب به روزهای اولیه پس از یازده سپتامبر برمی‌گردد، وقتی که او به عنوان معاون وزیر امور خارجه در کنفرانسی درباره طرز حکومت افغانستان پس از طالبان در سال ۲۰۰۱ در شهر بن آلمان شرکت کرد. ظریف به طور منظم با دابینز دیدار می‌کرد. او یک نماینده آمریکایی بود که بعدها اظهار کرد که ظریف در آن دیدارها عقایدی شگفت برانگیز داشته، بر دموکراسی در افغانستان و تعهد دولت آن به مبارزه با تروریسم تاکید داشت. از نظر دابینز ظریف عنصری مهم در دیپلماسی آن روزهای ایران بود.

توافق هسته‌ای که حتی برخی از متخصصان مسائل امنیتی رژیم صهیونیستی از آن به عنوان تلاشی جدی برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران که امکان تحقیق درباره توقف برنامه غنی‌سازی تهران را برای بازرسان بین‌المللی فراهم کرد، استقبال کردند، نقطه اوج حرفه دیپلماتیک ظریف بود و شاید این آغازی برای پایان خود او بود، چراکه وقتی ترامپ سال گذشته با مخالفت بر سر این ادعا که حمایت مداوم ایران از بشار اسد و حزب‌الله به معنای این است که حکومت ایران باید شکست داده شود نه این‌که مذاکره‌ای با آن انجام شود، از توافق هسته‌ای خارج شد، دوباره نشانه‌ای بود برای تندروهای تهران که غرب نمی‌تواند قابل اعتماد باشد.

در این میان برای تندروهای واشنگتن، خارج شدن احتمالی ظریف از صحنه، فقط نشانه دیگری است که جمهوری اسلامی ایران «هیچ‌گاه نمی‌تواند قابل اعتماد باشد». مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که در کنار جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا تلاش به انزوا راندن ایران را رهبری کرده است، دوشنبه شب در پیامی توییتری با ادعایی خصمانه نسبت به این استعفا واکنش نشان داد.

برای بسیاری از تندروهای واشنگتن این مسئله احتمالا آخرین سرانجام دیپلماتیک ظریف خواهد بود و آن‌ها از این موضوع ناراحت نیستند.

روئل مارک گرکت، یک تندرو در زمینه مسائل ایران با اظهاراتی خصمانه در این باره گفت: بهترین خبری است که در مدتی طولانی شنیده‌ام. جمهوری اسلامی تا کنون مقاماتی تا این اندازه دروغگو و کسی را که مؤثرتر از این با ساده‌لوحی غربی‌ها به خصوص جان کری برخورد داشته باشد را بار نیاورده است.

برای دیگران، استعفای ظریف هشداری خطرناک و غم‌انگیز درباره چیزهای پیش رو است.

مالونی، محقق بروکینگز همچنین در این باره گفت: ظریف به دو دلیل اولیه کارآمد بود-اول به خاطر دانش خود درباره تشکیلات آمریکا و دوم به خاطر مهارت‌های او به عنوان مذاکره‌کننده؛ هر دو این چیزهای با ارزش برای کنترل کردن دوره ترامپ ناکارآمد از آب درآمدند.

محمد جواد ظریف، شب گذشته استعفای خود را از سمت وزارت امور خارجه در صفحه رسمی اینستاگرام خود اعلام کرد. با این درخواست وی هنوز موافقت نشده است.

خواندن خبر در سایت منبع

درخواست ضرغامی از ظریف

ایسناخبرگزاری ایسنا
درخواست ضرغامی از ظریف
ضرغامی در یادداشتی از ظریف خواست برگردد و نگذارد شیرینی دیدار تاریخی اسد در کام ها تلخ شود.

به گزارش ایسنا، عزت الله ضرغامی در توییتی نوشت: ظریف رکورددار تعریف و تمجید و تحسین از سوی رهبر انقلاب است. یک ناهماهنگی قابل درک نباید او را به اینجا بکشاند. ظریف باید برگردد و نگذارد شیرینی این دیدار تاریخی در کام‌ها تلخ شود. دو قطبی شدن #استعفا مغایر منافع ملی است.

خواندن خبر در سایت منبع

واعظی: از نظر روحانی ظریف، وزیر خارجه است

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها
واعظی: از نظر روحانی ظریف، وزیر خارجه است
رئیس دفتر رئیس جمهوری اعلام کرد که از نظر رییس جمهور، جمهوری اسلامی ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد.

برترین‌ها: رئیس دفتر رئیس جمهوری اعلام کرد که از نظر رییس جمهور، جمهوری اسلامی ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد.

واعظی: از نظر روحانی ظریف، وزیر خارجه است - 2

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت:

«سخنان امروز رئیس جمهور در تجلیل از وزیر امور خارجه‌اش، گواهی روشن بر رضایت کامل نماینده ملت ایران از مواضع و عملکرد هوشمندانه و مؤثر دکتر ظریف، پاسخ محکمی به برخی تحلیل‌های نادرست و مغرضانه است.

از نظر دکتر روحانی، جمهوری اسلامی ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد.»

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

(2)

جماعت‌دلواپس‌دارن‌بادومشون‌بادام‌میشکنن‌

8 ماه قبل

دعامیکنم مرد باسوادوطن پرست خنده روناامیدمون نکنه

8 ماه قبل

در ادامه بخوانید

رونمایی جهاد اسلامی فلسطین از موشک جدید

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین المللی خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیونی المیادین، گردان‌های قدس- شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین روز پنج شنبه با رونمایی از موشک جدید نوع «براق ۱۲۰» اعلام کرد، این موشک که کاملا ساخت داخلی فلسطین است. جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتشار بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد، موشک «براق ۱۲۰» وارد چرخه بهره برداری نظامی شده و برای اولین بار در حمله به شهرک صهیونیست نشین «الخضیره» از آن استفاده شده است. گردان‌های قدس تأکید کرد، این موشک نسخه پیشرفته با قدرت تخریبی بالاتر و دقیق‌تر موشکی است که پیشتر از آن رونمایی کرده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی خطاب به سران کشورهای اسلامی تاکید کرده است: مفتخریم که در جمع امت پیامبری هستیم که پیام‌آور صلح و رحمت برای همه جهانیان است، پیامبری که سیره ایشان همواره هدایت‌گر و راهگشای همه مؤمنان و مسلمانان در طول تاریخ بوده است. رئیس جمهور در این پیام‌های تبریک ابراز امیدواری نموده است که با تأسی بر سیره و آموزه‌های رفیع نبی اکرم (ص)، پیروانی باشیم که امنیت، عدالت و آشتی را برای کره خاکی و به ویژه کشورهای اسلامی به ارمغان می‌آورند. روحانی همچنین در پیام‌های تبریک خود، برای سران کشورهای اسلامی سلامتی و موفقیت و برای مردم این کشورها سعادت و سرافرازی را مسألت نموده است.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف23 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رقابت‌های انتخاباتی، پشت پرده استیضاح ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، علیرغم موافقت ۵۳ درصد نمایندگان مجلس آمریکا بر استیضاح ترامپ، کارشناسان بر آین باورند، این اقدام بدون نتیجه و موجب برکناری اش نخواهد شد.

افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگان

الفالف20 ساعت قبل
افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگانگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۲۶ ۳۹۸۰۸۲۳۰۵۹حجت‌الاسلام عابدینی، امام‌جمعه قزوین در برنامه ثریا درباره زمین‌خواری جمعی از مسئولین استان قزوین افشاگری کرد.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
رئیس جمهوری ترکیه در کنفرانس مطبوعات مشترکی با همتای آمریکایی خود اعلام کرد که شخصا پاسخ پیام رئیس جمهوری آمریکا را که از او خواسته بود همانند احمق‌ها رفتار نکند، داده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ابتدای کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود بیش از ۱۰ دقیقه صحبت کرد که این طولانی‌تر از سخنرانی افتتاحیه ترامپ بود. در گامی برای پاسخ به اهانت ترامپ به شیوه سیاسی اردوغان گفت که پیام اهانت آمیز ترامپ را به خودش بازگردانده است. اردوغان در واشنگتن بدون اشاره به جزئیات بیشتر گفت: امروز پاسخ پیام ترامپ را به او دادم. رئیس جمهوری آمریکا در پایان نیز خطاب به اردغان نوشت، احمق نباش!

اخبار بیشتر