سردار سلیمانی: تعمدی برای عدم حضور آقای دکتر ظریف وجود نداشته
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سیاسی
پوشش خبری

سردار سلیمانی: تعمدی برای عدم حضور آقای دکتر ظریف وجود نداشته

آقای ظریف انتظار این نبود!

تسنیمخبرگزاری تسنیم
آقای ظریف انتظار این نبود!
شواهد موثقی در دست است که جناب ظریف از برخی برخوردهای آقای روحانی با ایشان گله‌های جدی دارند که بدون قضاوت در‌باره ماهیت این گلایه‌ها، باید گفت استعفای آقای ظریف چاره آن نیست و این گلایه‌ها را باید در همان کابینه حل و فصل کنند.

- اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: آقای ظریف با دنیای سیاست آشناست و حتی اگر در این عرصه کاستی‌هایی هم داشته باشد به یقین از بایدها و نبایدهای آن بی‌خبر نیست و دقیقا به همین علت است که استعفای ایشان در شرایط کنونی سؤال‌بر‌انگیز به نظر می‌رسد. ایشان پیش از این هم دستکم دو بار اقدام به استعفا کرده بود که با موافقت رئیس‌جمهور روبرو نشده بود. بنابراین باید به دیگران حق بدهند که استعفای ایشان را در حال و هوای کنونی کشور به گونه‌ای متفاوت با شرایط عادی تفسیر کنند و بعید است که این احتمال از نگاه جناب آقای دکتر ظریف دور مانده باشد.

استعفای آقای ظریف در حالی است که ایران اسلامی بر بلندای اقتدار ایستاده و پیروزی‌های بزرگ و معجزه‌گونی را تجربه می‌کند. انقلاب اسلامی علی‌رغم توطئه‌های پی در پی و بی‌وقفه دشمنان، چهل سالگی خود را با شکوهی مثال‌زدنی جشن گرفته است، حماسه راهپیمایی ۲۲ بهمن که تاکید ملت بر درستی راه طی شده است را با حضور گسترده و چند ده میلیونی مردم و به مراتب پرشمارتر از همیشه برگزار کرده است، در حالی که آمریکا و متحدانش آرزوهای ۴دهه بر زمین مانده خود برای ایستایی انقلاب در چهلمین سال پیروزی آن را به خبر تبدیل کرده و در شیپورهای پر سر و صدای تبلیغاتی خود دمیده بودند، رهبر معظم انقلاب نقشه راه چهل سال آینده را در بیانیه‌ای برخاسته از دلایل و مستندات همه فهم و خالی از ابهام ارائه کرده‌اند. دشمنان بیرونی نظام و مردم با شکست‌های پی‌در پی در مقابله با انقلاب اسلامی دست به‌گریبان شده‌اند که شکست مفتضحانه اجلاس ورشو، بعد از آنهمه پروپاگاندا درباره آن، فقط یکی از ده‌ها نمونه چند سال اخیر است و نمونه‌های مثال‌زدنی دیگری در غرب آسیا که یاد‌آور پیش‌بینی امام راحل (ره) در باره فتح سنگرهای کلیدی است و در محدوده این وجیزه محدود نمی‌گنجد که خود، مثنوی هفتاد من کاغذ است!

تازه‌ترین پیروزی بزرگ ایران اسلامی سفر اخیر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به تهران است که پس از ۸ سال مقاومت در مقابل مجموعه‌ای از قدرت‌های ریز و درشت بین‌المللی و منطقه‌ای صورت گرفته بود و تمامی صاحب‌نظران، از آن با عنوان پیروزی بزرگ ایران یاد می‌کنند. حضور بشار اسد در تهران، تودهنی محکمی به آمریکا و متحدان اروپایی و منطقه‌ای آن بود که مخصوصا در اوج پیروزی‌های پی در‌پی ایران و شکست‌های دومینو‌گونه دشمنان تابلو‌دار جمهوری اسلامی، درخشش فوق‌العاده و خیره‌کننده‌ای داشت. فقط نیم نگاهی به تفسیر‌ها و تحلیل‌های مقامات و رسانه‌های دشمن می‌تواند از عظمت این پیروزی حکایت کند. این گزاره را تقریبا در تمامی تفسیرهای آنان می‌توان دید که «سفر بشار اسد به ایران تیر خلاص به اهداف غرب بود» و …

استعفای آقای ظریف در شرایط یاد شده، ضمن آنکه برای تحت‌الشعاع قرار‌دادن پیروزی‌های ایران اسلامی فرصتی طلایی در اختیار دشمن می‌گذارد که گذاشته است، به این توهم نیز دامن می‌زند که گویی جناب ظریف

-خدای نخواسته- از پیروزی‌های پی در پی ایران اسلامی و مخصوصا از پیروزی مقاومت دلخوشی چندانی ندارد! که دقیقا همزمان با حضور بشار اسد در تهران دست به استعفا می‌زند!

استاد علوم سیاسی و امنیت بین‌الملل در دانشگاه شرق کارولینای شمالی در مورد استعفای جنجالی محمدجواد ظریف می‌گوید؛ دیپلماسی او و همه آنچه که در این مدت برای آن جنگیده، با حضور بشار اسد در تضاد بوده است و به این علت استعفا داده است! و یا بی‌بی‌سی اعلام می‌کند؛ ماجرای استعفای آقای ظریف هر چه باشد، نخستین سفر بشار اسد به ایران، پس از آغاز بحران در سوریه را تحت تاثیر خود قرار‌ داد! و …

آقای ظریف ۵ سال و چند ماه سکان سیاست خارجی دولت‌های یازدهم و دوازدهم را در دست داشته است که صرف‌نظر از شخصیت حقیقی ایشان که قابل احترام است و نگارنده در مصاحبه با واشنگتن پست گفته بودم؛ با وجود اختلاف نظر با آقای ظریف، حتی یک موی ایشان را هم با تمامی تیم‌های مذاکره‌کننده ۱ + ۵ عوض نمی‌کنیم. ولی وزارت خارجه در دوران وزارت جناب ظریف کارنامه قابل قبولی نداشته است که سرانجام فاجعه‌بار برجام یکی از اصلی‌ترین نمونه‌های آن است و صد‌البته در این میان و مخصوصا در ماجرای ناکامی خسارت‌بار برجام، نمی‌توان نقش ریاست محترم جمهوری و تصمیم‌های ایشان را نادیده گرفت. تصمیم‌هایی که بسیاری از مشکلات اقتصادی کنونی را به دنبال داشته است و برخی از آنها را باید به حساب اعتماد بیجا به غرب وحشی و حیله‌گر فاکتور کرد.

در این زمینه انتظار از آقای ظریف این بوده و هست که میدان را ترک نکنند. هم‌اکنون، این تلقی در افکار عمومی شکل گرفته است که چرا برخی از وزرا به جای پاسخگویی در مقابل عملکرد چند ساله خود، میدان را خالی می‌کنند! و پاسخگوی عملکرد خود نیستند؟! که خواسته و مطالبه قابل قبولی نیز هست.

انتظار آن است-‌و ضرورت نیز دارد- که آقای ظریف نیم‌نگاهی به میدان‌های دور و نزدیک و دشمنان بیرونی و دنباله‌های داخلی و همسو با آنان بیندازند و سوت و کف و هلهله آنها را از استعفای خود نظاره کنند. چه کسانی از استعفای ایشان به وجد آمده و شادی می‌کنند؟! دشمنان بیرونی استعفای ظریف را با استنادی مضحک، نشانه نا‌کارآمدی نظام معرفی می‌کنند! و دنباله‌های همسو با آنان، از جمله برخی از مدعیان اصلاحات- و نه همه آنها- و اصحاب فتنه آمریکایی اسرائیلی ۸۸ که تا دیروز ایشان را به ادامه مسیری که در پیش گرفته بود تشویق می‌کردند، اکنون رگ‌های گردن را به فریب و نه به غیرت! باد کرده و اصرار می‌ورزند که بر استعفای خود پای بفشارد! این جماعت از همان قماش هستند که در مجلس ششم برای ورود عناصر بی‌صلاحیت به خانه ملت، علم استعفاء بر افراشته و با نصب پلاکاردی به زبان انگلیسی به آن سوی مرزها پیام همراهی و همسویی می‌فرستادند! و البته در کنار سفره‌های ‌اشرافی ادای اعتصاب غذا نیز در‌آورده بودند! کسانی که امروزه برخی از آنان به پناهندگی آمریکا و اسرائیل در‌آمده‌اند.

و بالاخره، شواهد موثقی در دست است که جناب ظریف از برخی برخوردهای آقای روحانی با ایشان گله‌های جدی دارند که بدون قضاوت در‌باره ماهیت این گلایه‌ها، باید گفت استعفای آقای ظریف چاره آن نیست و این گلایه‌ها را باید در همان کابینه حل و فصل کنند، نه آنکه با استعفاء در شرایط خطیر کنونی و در اوج پیروزی‌های نظام -خدای نخواسته- بی‌آنکه خواسته باشند، زمینه سوء‌استفاده دشمنان را فراهم آورند. از این روی لازم است جناب ظریف برای پیشگیری از تفسیرهای مغرضانه دشمنان بیرونی و برخی از دنباله‌های داخلی آنها، در تصمیم خود تجدید نظر کرده و به جایگاه پیشین بازگردد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش فرانسه به استعفای ظریف و تاکید بر پایبندی پاریس به برجام

ایرناخبرگزاری ایرنا
واکنش فرانسه به استعفای ظریف و تاکید بر پایبندی پاریس به برجام
تهران - ایرنا - وزارت خارجه فرانسه در واکنش به استعفای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و تاثیر آن بر روند اجرایی برجام تاکید کرد: پاریس متعهد به اجرای برجام است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی وزارت خارجه فرانسه، سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه در پاسخ به سوالی درباره استعفای محمدجواد ظریف و این که آیا این استعفا بر اجرای توافق هسته‌ای ایران سایه خواهد انداخت؟ افزود: از استعفای آقای ظریف مطلع شدیم. فرانسه متعهد به اجرای توافق هسته‌ای است و تا زمانی که ایران به تمامی تعهدات هسته‌ای خود متعهد باشد، پاریس همچنان به حمایت از آن ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تاکید کرد: توافق هسته‌ای که به اتفاق آرای همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ به تایید رسیده است، از مولفه‌های اساسی رژیم عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای و عامل مهم امنیت منطقه‌ای و بین المللی است.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دوشنبه شب در یک پست اینستاگرامی استعفای خود را اعلام کرد.

استعفای رئیس دستگاه دیپلماسی واکنش شخصیت‌های داخلی و خارجی را به دنبال داشته است.

اروپام ** ۶۹۸۴ ** ۱۵۴۶

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش سردار سلیمانی به استعفای ظریف

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
واکنش سردار سلیمانی به استعفای ظریف

سپاه نیوز/ سرلشکر سلیمانی در واکنش به استعفای وزیر امور خارجه و اظهارنظرهای پیرامون آن گفت: آقای ظریف مسئول سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران است و همواره مورد تائید و حمایت مقامات عالی نظام بوده و هستند.

در پی اعلام استعفای دکتر محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان و برخی اظهارنظرها پیرامون آن، سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در واکنش به این موضوع گفت: حتما آقای ظریف مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و طی مدت مسئولیت در وزارت امور خارجه کشورمان همواره مورد حمایت و تائید مقامات عالیرتبه نظام، بویژه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) بوده و هستند.

وی افزود: ایشان برای تامین منافع ملی کشور پیوسته اقدامات ارزشمندی را در سطوح گوناگون انجام داده و در مسیر مبارزه با دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی و ملت ایران نیزهمراهی لازم را داشته‌اند.

سرلشکر سلیمانی با اشاره به عدم حضور آقای دکتر ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در ملاقات اخیر رئیس جمهور محترم کشور سوریه با رئیس جمهور محترم کشورمان نیز خاطرنشان کرد: در جریان سفر اخیر آقای بشار اسد به تهران و ملاقات وی با آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم، برخی ناهماهنگی‌ها در نهاد ریاست جمهوری که مطرح هم شده، منجر به عدم حضور وزیر امورخارجه کشورمان در این ملاقات و متعاقبا گلایه مندی ایشان شده است.

فرمانده نیروی قدس سپاه تاکید کرد: قرائن نشان می‌دهد هیچگونه تعمدی برای عدم حضور آقای دکتر ظریف در این ملاقات نبوده است و باید تاکید کنم ایشان بعنوان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران مسئول اصلی در حوزه سیاست خارجی کشور هستند.

سرلشکر سلیمانی در پایان با اشاره به ذوق زدگی ضد انقلاب و دشمنان ملت ایران از این اتفاق گفت: این ذوق زدگی و سوارشدن بر موج اتفاقی که ناشی از سهل انگاری اداری است هیچ تاثیری بر اراده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد اهداف و منافع ملی و نیز پیروزی درخشان جبهه مقاومت اسلامی نخواهد گذاشت و ملت با عظمت ما تحت زعامت و هدایت-های مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای عزیز (مد ظله العالی) مسیرآینده روشن و تمدن ساز انقلاب و صیانت از امنیت و منافع ملی خود را با وحدت و جدیت دنبال خواهد کرد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

تیتر «وطن امروز» درباره استعفای ظریف

الفخبرگزاری الف
تیتر «وطن امروز» درباره استعفای ظریف
روزنامه وطن امروز در تیتر نخست امروز خود با انتشار تصویری از ظریف، در واکنش به استعفای وزیر امور خارجه کشورمان نوشت: «کودک‌شو»

چین به استعفای ظریف واکنش نشان داد

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
چین به استعفای ظریف واکنش نشان داد

مهر/ سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به استعفای ظریف گفت: چین حمایت از حفظ برجام را ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز سه شنبه در واکنش به استعفای وزیر خارجه ایران اعلام کرد: چین حمایت از حفظ برجام را ادامه می‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص گفت: علاوه بر این، ما همراه با طرف‌‌های مرتبط در توافق مانند روسیه، هرگونه تلاش برای حفظ برجام را به انجام می‌ رسانیم.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

گمانه‌ها از دلیل استعفای ظریف

آخرین خبرخبرگزاری آخرین خبر
گمانه‌ها از دلیل استعفای ظریف

خراسان/ استعفای نیمه شب دوشنبه ظریف تحلیل‌ها و واکنش‌های مختلفی را به همراه داشت. برخی در تحلیل‌های خود این کناره گیری را مرتبط با ناهماهنگی‌های به وجود آمده درباره سفر بشار اسد به تهران دانستند و برخی شکست دولت در اقناع دستگاه‌های مختلف درباره FATF و تعدادی هم ریشه این استعفا را اختلافات درونی دولت دانستند. با این حال تا لحظه تنظیم این خبر، رئیس جمهور با استعفای ظریف موافقت نکرده و به گفته دستیار وزیر خارجه با این استعفا نیز موافقت نخواهد شد. ظریف نیز دیروز در یکی از واکنش هایش جمله‌ای گفت که تلویحا نشان می‌داد استعفای او ممکن است فقط برای بیان اعتراضش به برخی اقدامات انجام شده باشد: «وظیفه داشتم به خاطر منافع ملی و اقتدار کشور در برابر رعایت نشدن جایگاه وزارت خارجه واکنش نشان دهم.» محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور هم روز گذشته پذیرش استعفای ظریف از سوی رئیس جمهور را «قویا» تکذیب کرد. براساس گزارش ایسنا، مرتضی سرمدی قائم مقام ظریف هم تأکید کرد که استعفای ظریف با هماهنگی رئیس جمهور نبوده است. با این حال برخی رسانه‌ها از افرادی مانند عباس عراقچی، امیرعبداللهیان و حتی محمود واعظی به عنوان جایگزینان احتمالی ظریف یاد کردند.

اظهارات ظریف درباره استعفایش

روز گذشته در اوج خبرها و شایعات درباره دلیل استعفای محمد جواد ظریف، او در پیامی کوتاه درباره استعفای خود نوشت: امیدوارم استعفای بنده تلنگری برای بازگشت وزارت امور خارجه به جایگاه قانونی اش در روابط خارجی باشد. وی درعین حال در واکنش به برخی اظهارنظرها درباره احتمال استعفای دیپلمات‌های کشورمان در حمایت از خودش گفت: تاکید بنده به همه برادران و خواهران عزیز در وزارت خارجه و نمایندگی‌ها این است که با کمال صلابت وظایف خود در دفاع از کشور را دنبال و از چنین اقداماتی به شدت پرهیز کنند. آریا همچنین متنی را به نقل از ظریف منتشر کرد که وی ضمن تأکید بر این که من ناراحتی و دلخوری شخصی ندارم، افزود: «به عنوان وزیر خارجه وظیفه داشتم به خاطر منافع ملی و اقتدار کشور در برابر رعایت نشدن جایگاه وزارت خارجه واکنش نشان دهم. بقیه گمانه زنی‌ها صرفا زاییده تخیلات افراد است.» تا این جا مشخص نیست کدام موضوع باعث شده که وزیرخارجه احساس کند «جایگاه وزارت خارجه رعایت نشده» است اما انتخاب به نقل از ظریف مدعی شد: «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز، دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد!» اشاره‌ای که حاکی از گلایه وزیر خارجه از حضورنداشتن‌اش در جریان ملاقات بشار اسد با رئیس جمهور کشورمان بود، هرچند یکی از خبرنگاران نزدیک به ظریف این نقل قول انتخاب را تکذیب کرد.

پشت پرده استعفای ظریف

چهره‌های سیاسی اما روایت‌های مختلفی از علل استعفای وزیر امور خارجه ارائه کردند. علی مطهری ضمن ابراز بی اطلاعی از علت استعفای وزیر خارجه گفت: «به طور کلی آن مقدار که اطلاع دارم دلیل اصلی دخالت هایی است که از طرف نهادهای غیر مسئول در سیاست خارجی کشور انجام می‌شود. دولت باید اقتدار داشته باشد و در این خصوص یک مقدار مقصر دولت است که دایم عقب‌نشینی کرد و دیگران دایم در کارهایش دخالت می‌کنند.» حشمت ا … فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اما علت استعفای ظریف را برخی اختلافات در دولت دانست و گفت: از گلایه‌های ایشان اطلاع داشتیم و مشخصا برخی از اختلافات در داخل دولت بود، ظریف می‌داند در حوزه سیاست خارجی تنوع سلیقه است. فلاحت پیشه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا گلایه‌های ظریف مربوط به ناهماهنگی‌ها، ارتباطی با سفر بشار اسد به ایران دارد، گفت: اگر ناهماهنگی وجود داشته است در درون دولت بوده است، طبق پروتکل باید آقای ظریف در دیدار بشار اسد با رئیس جمهور حضور می‌یافت که به هر دلیل موضوع بین آقای ظریف و دولت است. حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس هم این استعفا را ناشی از اختلافات درونی دولت خواند و تأکید کرد که این اختلافات باید در نشست‌های محرمانه حل شود. محمدرضا عارف هم در این باره معتقد است: ناهماهنگی در درون دولت گاهی پیش می‌آید هرچند خبری از بروز ناهماهنگی‌‌ها ندارم، در هر حال آقای ظریف باید علت اصلی استعفایشان را توضیح دهند اما دلیل هر چه باشد باید رفع شود. از سوی دیگر یک منبع آگاه هم به فارس ناهماهنگی داخلی نهاد ریاست جمهوری و اطلاع ندادن به وی را علت استعفای ظریف دانست و به سابقه اختلافات روحانی و ظریف در ماه‌های اخیر هم اشاره کرد. اما کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس با اشاره به این که از استعفای ظریف نه خوشحال می‌شوم و نه ناراحت، مدعی شد: ظریف ۱۳ بار پیش از این نیز استعفا کرده بود و حدود دو ماه پیش نیز ۹ روز خانه‌نشین شد و سر کار نرفت؛ انتظار داشت روحانی و واعظی با او تماس بگیرند. حسین نقوی حسینی دیگر نماینده مجلس هم نوشت: استعفا و فرار از زیر بار مسئولیت که در دولت روحانی رواج یافته درست نیست و ظریف باید بماند. در همین زمینه سایت راه دانا نیز به نقل از یک منبع آگاه متنی را منتشر کرد و مدعی شد که این متن بخشی از متن استعفای ظریف است. در این متن که صراحتا این اتفاق ناشی از ناهماهنگی دولت برداشت می‌شود، خطاب به رئیس جمهور نوشته شده و ضمن گلایه از حضورنداشتن در ملاقات با بشار اسد آمده است: «می توانستید پس از ورود آقای بشار اسد (به فرض اطلاع نداشتن قبلی شما) به دفترتان دستور می‌دادید که بنده را بدون اعلام دلیل، احضار کنند و سپس از ملاقات، عکس و فیلم تهیه می‌کردید؛ فاصله دفتر من تا کاخ ریاست جمهوری ۵دقیقه است جناب رئیس جمهور.» در عین حال شب گذشته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به این متن بدون آن که آن را رد یا تکذیب کند توضیح داد که این متن «دستکاری شده و ناقص است.» وی همچنین به ایسنا گفت: هر گونه تفسیر و تحلیل علل این استعفا، غیر از آنچه ایشان در صفحه اینستاگرام شخصی خود آورده‌اند نادرست و عاری از هر گونه حقیقت است و همان گونه که دفتر ریاست محترم جمهوری امروز اعلام کردند این استعفا مورد پذیرش قرار نگرفته است.

واکنش دولت و مجلس به استعفای ظریف

در همین حال رئیس جمهور نیز در سخنرانی روزگذشته خود که بعد از این استعفا ایراد شده بود، بدون آن که به طور مستقیم اشاره‌ای به موضوع داشته باشد از ظریف، همتی و زنگنه تقدیر کرد و گفت: خط مقدم ما در مقابل آمریکا، وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت نفت است و اگر وزارت خارجه، کاری می‌کند، نماینده مردم است. وی همچنین ضمن اشاره به سفر اخیر بشار اسد به تهران نیز گفت: بشار اسد اتفاقا تشکر از وزارت خارجه را هم در ضمن بحث‌ها مطرح کرد. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور هم که برخی از تحلیل‌ها او را به عنوان متهم این ناهماهنگی‌ها ذکر کرده بودند، در اینستاگرام خود نوشت: سخنان امروز رئیس جمهوری در تجلیل از وزیر امور خارجه‌‌اش، گواهی روشن بر رضایت کامل نماینده ملت ایران از مواضع و عملکرد هوشمندانه و موثر دکتر ظریف و پاسخ محکمی به برخی تحلیل‌های نادرست و مغرضانه است. واعظی افزود: از نظر دکتر روحانی، جمهوری اسلامی ایران تنها یک سیاست خارجی و یک وزیر امورخارجه دارد. انتخاب هم ادعا کرد اسحاق جهانگیری هم طی تماس تلفنی با ظریف برای متقاعد کردن ظریف برای ماندن در وزارت خارجه گفت و گو کرده است. حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور هم تأکید کرد: حکمت اقتضا می‌کند منافع ملی در اولویت قرار گیرد. مصلحت نه در استعفا که در استقامت و احیای دیپلماسی است. علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از نامه ۱۶۰ نماینده مجلس برای ماندن ظریف در مسئولیت وزارت خارجه خبر داد. روز گذشته همچنین فراکسیون امید و کمیسیون سیاست خارجی مجلس جلسه‌های جداگانه‌ای برای بررسی استعفای رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان برگزار و از ظریف حمایت کردند. فراکسیون اصولگرای نمایندگان ولایی در نامه‌ای تاکید کردند: در شرایط سختی فرار کردن از میدان پاسخ گویی و تنها گذاشتن روحانی، مردانگی سیاسی تلقی نمی‌شود؛ ظریف باید بماند. در همین زمینه حسین جابری انصاری دستیار ظریف هم در پاسخ به یک سؤال در صفحه اینستاگرامش تأکید کرد که رئیس جمهور با استعفای ظریف موافقت نخواهد کرد. اما بخشی از واکنش‌ها نیز به زمان استعفای ظریف و تحت الشعاع قرار دادن سفر مهم بشار اسد به تهران معطوف بود و به طور مثال علی علیزاده تحلیل‌گر سیاسی مقیم لندن هم در توئیتی با انتقاد از استعفای ظریف نوشت: عکس ظریف با تیتر «شکاف در نظام ایران» خبر یک رسانه‌های دشمن شده. آقای ظریف! چرا جشن مقاومت را تخریب کردید؟

واکنش آمریکا و رژیم صهیونیستی به استعفای ظریف

استعفای وزیر امورخارجه بازتاب‌های بین المللی نیز پیدا کرد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در توئیتی نوشت که به این خبر توجه داریم و خواهیم دید که برقرار می‌ماند یا نه. وی تأکید کرد سیاست ما (در قبال ایران) هیچ تغییری نکرده است. نخست وزیر رژیم صهیونیستی هم در پیامی کوتاه نوشت: ظریف رفت. از دستش راحت شدیم! تارو کونو وزیر خارجه ژاپن هم ضمن ابراز تعجب از این استعفا، خواستار ماندن ظریف در مسئولیت خود شد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

وانانیوزوانانیوز21 ساعت قبل
وزیر امور خارجه سوئد گفت اتحادیه اروپا به رایزنی با آمریکا درباره رویکرد ناکارآمد واشنگتن در برجام ادامه داده و معتقد است که افزایش تنش‌ها میان آمریکا و ایران کمکی به حل این وضعیت نمی‌کند. در عین آنکه به حمایت از برجام ادامه می‌دهیم، تدوام آن منوط به پایبندی کامل ایران است و ما قویا از ایران می‌خواهیم تا تصمیم‌های اخیر خود در این رابطه را لغو کند. ما همچنان به یافتن راه‌های گفت‌وگو که در توافق برای پرداختن به پایبندی ایران از جمله از طریق کمیسیون اقدام مشترک برجام پیش‌بینی شده است، ادامه می‌دهیم. پس از بدعهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات خود، ذخایر اروانیوم غنی‌شده ۳٫۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرد. رسانه‌های انگلیسی گزارش دادند «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس امروز دوشنبه با سفر به بروکسل تلاش‌های دیپلماتیک تازه‌ای را برای جلوگیری از فروپاشی توافق هسته‌ای با ایران و کاهش تنش‌ها در خلیج فارس آغاز می‌کند.
موجموج18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، محمود صادقی نماینده تهران در مجلس گفت: با توجه به تأیید خبر بازداشت معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه، جا دارد مسوولان درباره تصرفات مشارالیه در وجوه امانی مردم که توسط قوه سپرده گذاری شده، شفاف سازی کنند.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
بزرگترین گارد ساحلی قطر افتتاح شد. به گزارش ایلنا به نقل از بیزینس ریکوردر، با توجه به افزایش تنش میان ایران و آمریکا، قطر بزرگترین گارد ساحلی خود را در خلیج فارس افتتاح کرد. این گارد ساحلی از دوحه تا ساحل شرقی قطر امتداد دارد. قطر یکی از متحدان آمریکا در منطقه است. فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین، گفت که پایگاه جدید فرصتی فوق العاده برای ما جهت برقراری ارتباط قوی‌تر با گارد ساحلی قطر محسوب می‌شود.

دستگیری سارق زن منازل+فیلم

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- توضیحات رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید. به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان، توضیحات سرهنگ احمد ناصری رئیس کلانتری ۱۲۵ یوسف آباد را در مورد دستگیری و شیوه فعالیت فردی که در پوشش کار در منزل به عنوان نظافتچی اقدام به سرقت می‌کرد را می‌توانید ببینید: انتهای پیام/

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ روزنامه‌های دنیای اقتصاد و مردم سالاری با اشاره به نشست وزیران خارجه در بروکسل، تیتر‌های «آخرین تلاش اروپا برای نجات برجام»، «آخرین روزنه حفظ برجام در بروکسل» را برگزیدند. روزنامه‌های اطلاعات، ایران، جوان و جمهوری اسلامی با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان تیتر‌های «ظریف: نفتمان را خواهیم فروخت، اما شرافتمان را هرگز»، «ترس آمریکا از دیپلماسی ظریف»، «حصار شش چهارراه نیویورک برای دیپلماسی ظریف»، «ظریف: برجام را همچنان یک توافق کلیدی می‌دانم» را برگزیدند. روزنامه آرمان دلیل اعمال محدودیت تردد علیه ظریف را بررسی کرد و تیتر «می خواهم با رسانه‌های ایرانی صحبت کنم» را برگزید. روزنامه‌های آفتاب و صنعت به درخواست پامپئو اشاره داشتند و تیتر‌های «درخواست پامپئو برای حضور در تلویزیون ایران» و «ظریف در نیویورک پرسه نزند» را برگزیدند. روزنامه‌های اعتماد و همشهری به نقل از رئیس بانک مرکزی تیتر‌های «نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد» و «بازی خوانی دلار» را تیتر زدند.

اخبار بیشتر