1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

تدبیری برای مقابله با گرانی‌ها اندیشیده می‌شود؟

بهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره قیمت دارو اظهار داشت: در شرایط تحریم و دشواری واردات دارو و مواد اولیه و سختی مبادلات بانکی و گمرکی باید برای تنظیم قیمت دارو و تناسب آن با وضعیت مردم تدبیر درستی بیندیشیم. وی با توجه به تخصیص بودجه 500 میلیون یورویی از صندوق توسعه اشاره کرد که بخش اعظم بدهی‌های شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی در سال 96 پرداخت شده و باید مشکلات نبود نقدینگی هموار گردد.

طرحی که برای افزایش 100 تومانی هر پاکت سیگار در لایحه بودجه 98 تعیین شده بود در مجلس رد شد. به گواهی دکتر بهزاد ولی‌زاده، مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزرات بهداشت، این طرح می‌توانست باعث کاهش مصرف دخانیات و در عین حال افزایش 300 میلیارد تومانی درآمد کشور گردد. ولی‌زاده با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه کرده 75 درصد قیمت خرده‌فروشی را به عنوان مالیات بر مواد دخانی اخذ کنند اذعان کرد، سهم ایران از این مبلغ تنها 20 درصد و بسیار پایین‌تر از دیگر کشورهاست.

با توجه به کم شدن تماشاگران در ورزشگاه و کاهش قدرت خرید مردم، مدیران باشگاه پرسپولیس تصمیم به کاهش قیمت بلیت‌ها گرفته‌اند. قرار است در صورت تصویب، این برنامه در اولین دیدار آسیایی این تیم با پاختاکور ازبکستان به اجرا گذاشته شود.

سایت خبری

کاهش قیمت بلیت پرسپولیس در دست بررسی

ورزش۳خبرگزاری ورزش۳
کاهش قیمت بلیت پرسپولیس در دست بررسی

به گزارش «ورزش سه»، با توجه به درخواست‌های صورت گرفته و مشکلات اقتصادی در سطح جامعه و همچنین کاهش تعداد تماشاگران طی فصل جاری برای پرسپولیس، مدیران این باشگاه برنامه ویژه‌ای برای کاهش قیمت بلیت‌ها در دستور کار دارند و آن را مورد بررسی قرار داده‌اند.

احتمالا این مساله در بازی با پاختاکور ازبکستان در اولین دیدار آسیایی پرسپولیس اجرایی شود و با توجه به بلیت فروشی بازی نفت آبادان این اتفاق در دیدار این هفته رخ نخواهد داد.

ایرج عرب، سرپرست باشگاه پرسپولیس با تایید این موضوع اعلام کرده است که این باشگاه به دنبال این است تا همانند گذشته از حمایت و حضور کامل و پتانسیل هواداران خود در دیدار با رقبا سود ببرد و از این حیث طی روزهای آتی برنامه ویژه‌ای برای کاهش قیمت بلیت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

خواندن خبر در سایت منبع

واکنش وزارت بهداشت به «نه» مجلس برای افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت هر پاکت سیگار

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران
واکنش وزارت بهداشت به «نه» مجلس برای افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت هر پاکت سیگار
واکنش وزارت بهداشت به «نه» مجلس برای افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت هر پاکت سیگار - 0

به اذعان مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت، افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت هر پاکت سیگار بر اساس لایحه بودجه ۹۸ در حالی در مجلس رای نیاورد که این افزایش می‌توانست ۳۰۰ میلیارد تومان درآمد برای کشور به ارمغان آورده و از اعتیاد، افزایش بار بیماری و مرگ ناشی از مصرف دخانیات جلوگبری کند …

دکتر بهزاد ولی‌زاده - مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به حذف بندی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ که در آن دولت مکلف شده بود به ازای هر نخ سیگار مبلغ ۵۰ ریال اضافه دریافت کند، گفت: طبق بند «م» تبصره شش قانون بودجه سال ۱۳۹۷، بحث دریافت میزان ۷۵ ریال به بالا برای خرده‌فروشی سیگار در سیگار تولید داخل، تولید مشترک و برند وارداتی تصویب شد. در بودجه سال ۱۳۹۸ نیز سازمان برنامه و بودجه این بند را به صورت ردیف درآمدی بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان قرار داده بود. نهایتا هم کمیسیون تلفیق، افزایش ۵۰ ریال به ازای هر نخ سیگار را تصویب کرد که درآمدی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان داشت و قرار بود که این درآمد به دو سازمان از جمله سازمان بهزیستی ارائه شود.

وی افزود: از طرفی در بند «ت» ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه گفته شده که علاوه بر ارقام مالیاتی که در صدر این ماده نوشته شده است، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بند «ب» ماده ۶۳ قانون الحاق که درباره خرده‌فروشی سیگار است و به دولت اجازه داده که برای اهداف سلامت از خرده‌فروشی سیگار عوارض دریافت کند و … نیز، به محصولات دخانی اعمال ‌شود. بنابراین در قانون برنامه ششم، اخذ عوارض بر خرده‌فروشی سیگار تصویب شده و حکمش هم وجود دارد. بر این اساس ما می‌توانیم سالیانه در قوانین بودجه برای دریافت مالیات بر خرده‌فروشی سیگار پیشنهادات‌مان را ارائه دهیم.

یک پاکت سیگار در ایران، چند؟

ولی‌زاده با بیان اینکه ایران در زمینه اخذ مالیات بر دخانیات از کشورهای جهان بسیار عقب است، ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه کرده است که ۷۵ درصد قیمت خرده‌فروشی را به عنوان مالیات بر مواد دخانی اخذ کنند، اما متاسفانه این میزان در کشور ما ۲۰ درصد قیمت خرده‌فروشی بوده و بر همین اساس رتبه ایران از نظر مالیات بر دخانیات بسیار پایین است. قیمت محصولات دخانی در ایران بسیار پایین و متوسط قیمت پاکت سیگار در ایران حدود ۰٫۲ دلار است؛ درحالیکه متوسط جهانی آن بیش از ۴ الی ۴٫۷۵ دلار است.قاچاق سیگار ربطی به مالیات ندارد

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به دلیل عدم اجرای درست سیاست مالیات بر مواد دخانی ایران، اظهار کرد: توجیه صنایع دخانی این است که افزایش قیمت دخانیات منجر به افزایش قاچاق می‌شود. باید توجه کرد که شاید در سال‌های گذشته این ادعا تا حدودی صحت داشت؛ چراکه الزامات کنترلی ما برای مقابله با قاچاق مناسب نبود، اما بعد از اینکه صنایع در کشور ما راه‌اندازی شده، در حوزه تولید مواد دخانی سرمایه‌گذاری کردند و در حال حاضر بالای ۹۵ درصد تقاضای داخلی‌مان را از طریق تولید داخلی تامین می‌کنیم و نیازی به واردات نداریم، دیگر بهانه‌ای برای قاچاق هم در کشور وجود ندارد.سودهای کلان صنایع دخانی

ولی‌زاده تاکید کرد: قاچاق، بحثی سازمان‌یافته بوده و اصلا ربطی به مسائل مالیاتی ندارد، بلکه بحث‌های مرتبط با افزایش قاچاق مواد دخانی، بهانه‌هایی است که صنایع دخانی می‌آورند. طبیعی است که اگر قیمت محصولات دخانی بالا رود، میزان مصرف کاهش می‌یابد. طبیعتا در این صورت صنایع دخانی ضرر کرده و بازارشان را از دست می‌دهند. باید پرسید آیا سلامت مردم واجب‌تر است یا سود صنایع دخانی؟ در حال حاضر با سیستم ضعیف و نابه‌سامان مالیاتی که داریم، بالای ۵۶ درصد سرمایه‌ای که صنایع دخانی هزینه می‌کنند، سود است؟. صنعت دخانیات بالای ۵۶ درصد سود دریافت می‌کند. کدام صنعت در کشور این شرایط را دارد؟. این به دلیل ضعف اقتصادی است. این صنایع همواره به دنبال این هستند که مسئولین، قانون‌گذاران و سیاست‌گذاران را توجیه کنند که افزایش مالیات موجب افزایش قاچاق و از دست دادن اشتغال می‌شود، این‌ها دلایلی هستند که هیچ سند مطالعاتی ندارند.

وی افزود: این درحالیست که مطالعات سازمان بهداشت جهانی روی ۷۶ کشور جهان در حوزه کنترل دخانیات، ‌نشان می‌دهد که افزایش مالیات هیچ ربطی به افزایش قاچاق ندارد و در کشورهایی که مالیات بر مواد دخانی افزایش یافته، قاچاق هم کاهش یافته است. با این اقدام نه‌تنها درآمد کشورها از محل مالیات افزایش پیدا کرده، بلکه کاهش مصرف هم داشته‌ند و توانسته‌اند تا حدود زیادی قاچاق را کنترل کرده و کاهش دهند. از طرفی افزایش مالیات کمک می‌کند که بخشی از درآمدهای ناشی از آن را صرف تدابیر مقابله با قاچاق مواد دخانی کرده و بتوانیم وضعیت را کنترل کنیم. متاسفانه کماکان توجیه‌های اشتباه و غلط صنایع دخانی، بر مستندات بخش سلامت ترجیح داده شده است. در حوزه قانون‌گذاری بیشتر از جنبه درآمدی به بحث مالیات بر دخانیات توجه می‌کنند، اما در حوزه سلامت ما به سیاست کاهش مصرف فکر می‌کنیم.مرگ سالانه ۶۰ هزار نفر در کشور به دلیل مصرف دخانیات

ولی‌زاده با بیان اینکه در کشور ما با این میزان مصرف، سالانه ۶۰ هزار مورد مرگ ناشی از مصرف مواد دخانی داریم، افزود: در عین حال اگر میزان مصرف مواد دخانی در کشور ۱۰ هزار میلیارد تومان باشد، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور، صرف ضرر اقتصادی ناشی از مصرف دخانیات می‌شود. وقتی جوانی در سن ۴۵ سالگی به دلیل مصرف دخانیات فوت می‌کند، ببینید کشور چقدر روی او سرمایه‌گذاری کرده که به این مرحله بهره‌وری رسیده و بعد باید به دلیل مصرف دخانیات جانش را از دست دهد.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت با بیان اینکه در تمام کشورها آمارها نشان می‌دهد که افزایش قیمت و مالیات مواد دخانی، منجر به کاهش مصرف می‌شود، گفت: مسلما نگاه‌ها در حوزه‌های سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری مالیات بر مواد دخانی جامع و کامل نیست. اینکه می‌گوییم سلامت در تمام سیاست‌گذاری‌ها باید رعایت شود، به این معنی است که اگر می‌خواهید صنعتی را مستقر کنید باید تبعات سلامتی‌اش را ببینید. ادله‌ای که صنایع برای عدم افزایش قیمت سیگار می‌آورند، غلط است و نمایندگان باید ادله حوزه سلامت را شنیده و وقت بگذارند و این‌ها را گوش کنند. تبعات مخالفت با چنین طرح‌هایی را در آینده خواهیم دید.نه، به افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت یک پاکت سیگار!

ولی‌زاده در ادامه صحبت‌هایش، گفت: طبیعی است که اگر قیمت عرضه سیگار و قلیان بالا رود، یک جوان هر دقیقه از آن‌ها استفاده نمی‌کند. افزایش قیمت مواد دخانی در کاهش مصرف‌شان بسیار موثر است. بحث ما نقد تصمیم نمایندگان مجلس نیست، بلکه ما در حوزه مالیات اساسا دچار مشکل هستیم. باید توجه کرد که پنج تومان افزایش به ازای هر «نخ» سیگار، هیچ تاثیری روی افزایش قیمت سیگار نداشت؛ چراکه پنج تومان یعنی ۱۰۰ تومان افزایش روی هر پاکت سیگار. حال ببینید گوشت و کالاهای اساسی در این مدت چقدر افزایش یافته‌اند، اما سیگار چقدر افزایش یافته است؟.معافیت‌ مالیاتی «توتون»!

وی تاکید کرد: صنایع دخانی که در کشور ما راه‌اندازی شدند، به راحتی آمدند و روی اقلام اولیه‌ای مانند توتون به آن‌ها معافیت‌های مالیاتی داده می‌شود، آیا فکر نمی‌کنید که این‌ها برنامه‌ریزی شده است؟. من نگرانی خودم را بابت نگاهی که در زمینه مالیات بر دخانیات در کشور وجود دارد، اعلام می‌کنم. زیرا ایران به عنوان رییس کنفرانس آتی اعضای کنوانسیون کنترل دخانیات تعیین شده و از ایران به عنوان کشوری که ۱۸۰ کشور برای این سمت به آن رای دادند، انتظار می‌رود که وضعیت اجرای کنوانسیون را در کشور ارتقاء دهد. ما به عنوان یکی از ضعیف‌ترین کشورهای جهان در حوزه مالیات بر دخانیات باید وضعیت‌مان را ارتقاء دهیم و در سطح ملی بتوانیم سیاست‌هایی داشته باشیم که از افزایش بی‌رویه مصرف دخانیات جلوگیری کند.اشتغال‌زایی اتوماتیک صنایع دخانی و یک ادعا

ولی‌زاده با بیان اینکه وزارت بهداشت هیچ ابزاری جز فکت‌ها و مستندات علمی ندارد، ادامه داد: صنایع دخانی به راحتی جلسه می‌گذارند و نمایندگان را توجیه می‌کنند. باید پرسید صنایعی که تمام سیستم‌شان اتوماتیک است و هیچ نیازی به نیروی کارگر ندارند، چقدر اشتغال ایجاد کرده‌اند؟، حال بر چه اساسی می‌گویند با افزایش مالیات بر دخانیات، اشتغال از بین می‌رود؟. این وضعیت جای تاسف و نگرانی دارد و اگر با همین روند پیش رویم، بازار بسیار پر رونقی را در داخل کشور برای صنایع دخانی فراهم می‌کنیم و به عنوان یکی از پر مصرف‌ترین کشورهای جهان در حوزه مصرف دخانیات شناخته می‌شویم.

وی با بیان اینکه هر چه وزارت بهداشت در این حوزه سیاست وضع می‌کند، وزارت صنعت همراهی نمی‌کند، گفت: وزارت بهداشت در این حوزه یکه و تنهاست و تمام تیرها به سمتش روانه می‌شود. برخی می‌گویند وزارت بهداشت به دلیل بحث‌های درآمدی این حرف‌ها را می‌زند، اما ما اصلا هیچ ادعایی در زمینه درآمدهای ناشی از مالیات بر دخانیات نداریم و می‌گوییم اعتبار مشخصی که برای فرهنگ‌سازی می‌دهند، کفایت می‌کند و آنچه می‌ماند را به دستگاه‌های دیگر مانند وزارت ورزش برای ایجاد تسهیلات و … ارائه دهید. متاسفانه ظرفیت ۱۲ هزار میلیارد تومانی مالیات بر دخانیات در کشور دیده نمی‌شود. درحالیکه این مبلغ می‌تواند منجر به حرکت‌های بزرگی برای جوانان در کشور شود تا به ‌جای اینکه در قهوه‌خانه‌ها بنشینند، سیگار و قلیان بکشند و بیمار شوند، از تسهیلات تفریحی و ورزشی آن هم با حداقل هزینه استفاده کنند. اصرار ما بر وضع مالیات بر دخانیات، پیشگیری از اعتیاد و افزایش بار بیماری و مرگ ناشی از مصرف دخانیات است.۸ میلیون ایرانی دخانیات مصرف می‌کنند

ولی‌زاده با بیان اینکه ایران در حوزه بین‌الملل تعهد داده که تا سال ۱۴۰۴، ۳۰ درصد مصرف دخانیات را کاهش دهد، اظهار کرد: اما با این وضعیت مالیاتی به این هدف نمی‌رسیم و حتی افزایش مصرف هم خواهیم داشت. باید توجه کرد که ۱۴ درصد از جمعیت کشور یعنی حدود هشت میلیون نفر در کشور دخانیات مصرف می‌کنند که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ضرر به کشور می‌زنند و مابقی جمعیت کشور هزینه مصرف‌کنندگان مواد دخانی را می‌دهند. فردی که می‌خواهد دخانیات مصرف کند باید هزینه مصرف و درمانش را بدهد. زیرا مصرف دخانیات یک انتخاب اختیاری است.

خواندن خبر در سایت منبع

قیمت دارو متناسب با وضعیت مردم تعیین شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
قیمت دارو متناسب با وضعیت مردم تعیین شود

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، بهروز بنیادی درباره موضوع افزایش قیمت دارو در سال ۹۸، اظهار کرد: با توجه به شرایط تحریمی و مشکل در واردات مواد اولیه دارو و همچنین مبادلات بانکی و گمرکی تعیین نرخ دارو در سال آینده پازلی است که باید به خوبی آن را حل کرد تا قیمت دارو متناسب با وضعیت مردم تعیین شود.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا هم کارکنان داروسازی گلایه‌هایی از نبود نقدینگی را مطرح می‌کنند، مبنی بر اینکه داروهای تولیدی را به دانشگاه‌ها توزیع کردند، اما دانشگاه‌ها به دلیل بدهی آن را پرداخت نکرده‌اند که باید این مشکل مرتفع شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «با تلاش‌های صورت گرفته و اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه بخش زیادی از بدهی‌های شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی در سال ۹۶ پرداخت شده است»، توضیح داد: پرداختی بیمه سلامت هم از سال ۹۷ ماه به ماه شد. البته به شرط آماده بودن اسناد و مدارک این کار صورت می‌گیرد. تأمین اجتماعی هم این روند را از شهریور ماه سال جاری آغاز کرده است.

بنیادی در ادامه با بیان اینکه «هزینه‌هایی همچون هزینه‌های مرتبط با کاغذ و مواد پتروشیمی هم مازاد بر قیمت دارو شده است»، گفت‌: سال ۹۷ حق افزایش قیمت دارو از ۹ تا ۲۰ درصد داده شد، اما متوسط ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد. به هر حال قیمت دارو را کمیته تخصصی در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با حضور نمایندگان صنف تولید کننده دارو تعیین می‌کنند و ما هم موافق افزایش قیمت دارو منوط به کار کارشناسی بر روی آن هستیم. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

سیلاب بیش از ۲۰۰ خودرو را برد/شهروندان شیرازی از منازل خود خارج نشوند+تصاویر

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
اقتصادنیوز؛ بارندگی شدید به همراه تگرگ و سیل شهروندان شیرازی و صدها هزار مسافر این شهر تاریخی را دچار مشکل کرد. عنایت‌الله رحیمی، استاندار فارس در پی جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن، گفت: شهروندان از منازل خود به بیرون نیایند. طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو را با خود بردبه گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: دقایقی پیش در پی طغیان مسیل در دروازه قرآن شیراز تعدادی از خودروها در سیلاب گرفتار شدند. در این شرایط تنها نیروهای امدادرسانی که در سطح شهر شیراز دیده می‌شود نیروهای آتش نشانی است. دهقانی اضافه کرد: مسافران نوروزی برای اسکان از سالن‌های سرپوشیده مشخص شده توسط شهرداری شیراز و به ویژه نمایشگاه بین المللی شیراز واقع در شهرک گلستان استفاده کنند.

سیل در دزفول +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل

استان‌هایی که امروز در انتظار سیل هستند +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
تابناکتابناک1 روز قبل
اقتصاد ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود‌های متعددی مواجه شد. به گزارشپیش بینی رشد اقتصادینایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه گفتگو اظهار داشت: رشد اقتصادی ایران در سال آینده به هیچ عنوان چشم انداز مطلوبی را در برابر خود ندارد. طبیعتا مجموع این روند‌ها بر رشد اقتصادی ایران اثری کاملا منفی خواهد داشت. مثلا بارش‌های خوب سال آبی جاری شانس بهبود عملکرد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی را ایجاد کرده است. در حوزه تخصیص منابع نیز به نظر نمی‌رسد اقتصاد ایران در سال ۹۸ روندی چندان متفاوت از روند سال ۹۷ را تجربه کند.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌های داستانی

38+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تابناکتابناک23 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۶٫۱۱ دلار رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰٫۳ درصد افزایش، در ۱۳۱۵٫۸۰ دلار ایستاد. وی از کاهش قیمت دام زنده در بازار خبرداد و گفت: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود. بهای معاملات آتی نفت برنت ۴۷ سنت یا معادل ۰٫۷ درصد کاهش یافت و به ۶۶٫۵۶ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۵۲ سنت یا معادل ۰٫۹ درصد کاهش یافت و به ۵۸٫۵۲ دلار در هر بشکه رسید.

اخبار بیشتر