اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 8 اسفندماه
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

اخبار روز بازار خودرو - چهارشنبه 8 اسفندماه

آخرین قیمت روز خودروهای داخلی

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
آخرین قیمت روز خودروهای داخلی
قیمت خودروهای داخلی تحت تاثیر افزایش عرضه خودرو، روند کاهشی داشته است.

با افزایش عرضه خودرو، بازار واکنش مناسبی نشان داده، به طوریکه قیمت محصولات سایپا نسبت به روز گذشته با اندکی کاهش همراه شده است. پراید۱۳۲ با مبلغ ۴۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ساینا اتوماتیک ۶۹ میلیون تومان معامله شد.

سمند LX، با کاهش ۲۰۰ هزار تومانی به مبلغ ۸۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شد و پژو پارس اتوماتیک نیز با کاهش یک میلیون ۲۰۰ هزار تومانی به ۱۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تومان رسید.

آخرین قیمت روز خودروهای داخلی - 3

خواندن خبر در سایت منبع

گران شدن خودرو اعطای تاکسی به فرزندان ایثارگر را مسکوت کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا
گران شدن خودرو اعطای تاکسی به فرزندان ایثارگر را مسکوت کرد
تهران- ایرنا- مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: به دلیل گران شدن قیمت خودرو طرح اعطای 5 هزار تاکسی برای ایجاد اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر به نتیجه نرسید و مسکوت ماند.

سردار حسن زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: این طرح هنوز از برنامه‌های بنیاد شهید خارج نشده است و منتظریم ببنیم وضعیت اقتصادی کشور و خودور به چه شکلی خواهد شد. امیدواریم بتوانیم با تغییر شرایط اقتصادی کشور، با شروط جدید این طرح را دوباره به جریان بیندازیم.

بر اساس امضای تفاهم نامه میان بنیاد شهید و امور ایثارگران و اتحادیه تاکسیرانی شهری کشور که خردادماه ۹۷ به امضا رسید، قرار بود پنج هزار نفر از فرزندان شهدا، ایثارگران و جانبازان برای ایجاد اشتغال از تاکسی‌های درون شهری با اعطای تسهیلات بهره مند شوند.

بر اساس انعقاد این تفاهم نامه در گام اول برای پنج هزار نفر و در گام دوم نیز برای پنج هزار نفر دیگر زمینه اشتغال فراهم می‌شود تا بخشی از دغدغه‌های ایثارگران و خانواده‌های آنان کاهش یابد. این تعداد تاکسی به فرزندان شاهد و ایثارگر داده می‌شود و فرزندان جانبازان بالای پنج درصد نیز از این فرصت می‌توانند، استفاده کنند.

مرتضی ضامنی مدیرعامل شرکت تاکسیرانی شهری کشور نیز شرایط دریافت تاکسی را داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم، گذشتن یک سال از تاریخ دریافت گواهینامه رانندگی، متاهل بودن و داشتن شرایط دریافت تسهیلات عنوان کرد و گفته بود که افراد متقاضی می‌توانند یکی از چهار مدل تاکسی سمند، پژو، برلیانس و آریو را انتخاب کنند.

حسن زاده درباره انعقاد تفاهم نامه سازمان تاکسیرانی شهری با بنیاد شهید برای ایجاد اشتغال پنج هزار نفر از فرزندان شهدا و ایثارگران گفت: این قرارداد با تورمی مصادف شد که افسار گسیخته از سال گذشته شروع شده است و همین امر باعث شد که خودور گران شود.

وی افزود: این موضوع باعث شد که تمام کشور درگیر این گرانی‌ها و تورم شوند، قرار بود خودروی برلیانس برای ایجاد اشتغال ایثارگران داده شود اما قیمت این خودرو چند برابر شد و این مساله یک عامل بازدارنده بود.

حسن زاده با بیان اینکه تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی برای هر فرد جهت خرید تاکسی در نظر گرفته شده بود، اظهار داشت: قرار بود با این میزان تسهیلات به صورت قرض الحسنه پنج هزار تاکسی به فرزندان شهدا و ایثارگران بیکار برای ایجاد اشتغال آنها داده شود، که البته ممکن بود خود خانواده‌ها یا شرکت‌های لیزینگی در این زمینه همکاری داشته باشند تا این افراد صاحب کار و تاکسی شوند که محقق نشد.

به گفته وی، ۲۰ میلیون تسهیلاتی که قرار بود در ارستای این تفاهم نامه به فرزندان شاهد و ایثارگر داده شود، اکنون شاید ۲۰ تا ۳۰ درصد کل قیمت خوردوهای درنظرگرفته شده را تامین کند. پس باید خود خانواده‌ها ۷۰ تا ۸۰ درصد مابقی هزینه خرید خودرو را تامین کنند.

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید تاکید کرد که خانواده‌های شهدا و ایثارگران قدرت تامین این میزان تسهیلات یا هزینه خرید خودرو را ندارند و این یک موضوع و نکته بازدارنده برای آنها محسوب می‌شود. حتی اگر کسی توان خرید را داشته باشد اکنون خودروسازان برای واگذاری خودرو هیچ اقدامی نمی‌کنند.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه خودروسازان اکنون موظف به اجرای تعهدات خود در قبال کسانی هستند که خودرو پیش فروش کرده‌اند، در زمان کنونی امکان اعطای خودرو به ایثارگران وجود ندارد.

مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز پیشتر گفته بود که در حال حاضر ۸۳ هزار نفر از فرزندان و همسران شهدا و ایثارگران و جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان بیکار هستند که تلاش بنیاد شهید ایجاد فرصت‌های شغلی برای این افراد است.

به گفته وی، این افراد در سامانه جمع آوری و ثبت اطلاعات ایثارگران (سجایا) ثبت نام کرده‌اند که به صورت مرتب این سامانه بازنگری می‌شود، البته برای اینکه تناقضی در این زمینه ایجاد نشود، هر سال آمار جدید تعداد افراد بیکار این قشر از جامعه را اعلام می‌کنیم.

تعداد کل جانبازان کشور ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر است که ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر معادل ۵۹ درصد جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر معادل ۴۱ درصد نیز جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر هستند. البته حدود هفت هزار نفر از جانبازان با تشخیص اعصاب و روان شدید در کشور هستند.

همچنین ۴۲ هزار آزاده در کشور هستند و مردم ایران بیش از ۲۳۰ هزار شهید را تقدیم انقلاب کرده‌اند.

اجتمام* ۷۲۶۸*۱۸۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

پاتک به عملیات آزادسازی قیمت خودرو

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
پاتک به عملیات آزادسازی قیمت خودرو
در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت کمتر از ۲ ماه پیش مجوز تعیین قیمت خودروهای داخلی در حاشیه بازار را صادر کرد، حالا خود مانع اجرای آن شده و عملا سیاست قیمت‌گذاری دستوری را دوباره به اجرا درآورده است.

ایران خودرو و سایپا از هفته گذشته فروش فوری روزانه را آغاز کرده‌اند و بر اساس مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت ۲۰ درصد تولید هر روز خود را به فروش می‌رسانند. مرور قیمت‌های ارائه شده در فروش فوری خودروسازان به وضوح نشان می‌دهد فرمول قیمت‌گذاری در حاشیه بازار عملا رعایت نشده است. طبق این فرمول، خودروسازان مجاز هستند قیمت محصولات خود را چه در فروش فوری و چه در پیش‌فروش، تا پنج درصد زیر نرخ بازار تعیین کنند، تا به واسطه آن، دلالی و واسطه‌گری به نوعی حذف و نمودار قیمت‌ها نیز به‌تدریج نزولی شود.

این در حالی است که به گفته دبیر انجمن خودروسازان، قیمت‌های ارائه شده در فروش فوری اخیر خودروسازان، به نوعی تحمیلی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و شرکت‌های خودروساز در این مورد اختیار تام نداشته‌اند. آن طور که احمد نعمت‌بخش در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» عنوان کرد، ایران خودرو و سایپا با دستور مستقیم وزارت صنعت، قیمت‌هایی بسیار پایین‌تر از بازار را برای فروش فوری محصولاتشان لحاظ کرده‌اند. وی گفت: با این اقدام وزارت صنعت، اصلا سیاست «قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار» به اجرا در نیامده و قیمت‌ها هنوز هم به صورت دستوری (چیزی شبیه آنچه در گذشته بود) تعیین می‌شوند. دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه قیمت‌های دستوری (تحمیل شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت) در فروش فوری خودروسازان، زمینه‌ساز جولان دوباره دلال‌ها و واسطه‌ها در بازار خودرو شد، افزود: وقتی مثلا گروه خودروسازی سایپا مجبور می‌شود با دستور وزارت صنعت، پراید را که در بازار ۴۵ میلیون تومان است، ۳۷ میلیون تومان بفروشد، طبیعی است دلالان به بازار هجوم می‌برند و قیمت هم پایین نمی‌آید. به گفته نعمت‌بخش، قرار بود قیمت خودروهای داخلی در حاشیه بازار تعیین شود تا به تبع آن، حضور دلال‌ها کمرنگ و قیمت نیز پایین بیاید، اما وقتی نرخ‌های دستوری به خودروسازانتحمیل می‌شود، اهداف آزادسازی قیمت به هیچ وجه محقق نخواهد شد.

اظهارات دبیر انجمن خودروسازان نشان می‌دهد وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا ناقض حکمی شده که خود پای آن را مهر کرده است. این وزارتخانه پس از آنکه شورای رقابت توسط نهادهای بالاسری از پروسه قیمت‌گذاری خودرو حذف شد، نزدیک به سه ماه مشغول بررسی سیاست جایگزین برای قیمت‌گذاری دستوری بود و در نهایت، «قیمت‌گذاری در حاشیه بازار» را مصوب کرد.

طبق این مصوبه، خودروسازان مجاز شدند قیمت تمامی محصولات خود را از ابتدای بهمن‌ماه امسال متناسب با حاشیه بازار (پنج درصد زیر نرخ بازار) تعیین کنند. مصوبه موردنظر، این امیدواری را به وجود آورد که اولا دست دلال‌ها از بازار خودرو کوتاه و نمودار قیمت نیز در درازمدت نزولی شود و ثانیاخودروسازان بتوانند ضمن حرکت به سمت جبران زیان چند هزار میلیاردی‌شان، نقدینگی لازم را نیز کسب کنند. با این حال اما وزارت صنعت به فاصله کوتاهی از ابلاغ مصوبه تغییر قیمت‌گذاری خودرو، نشان داد چندان به آن پایبند نیست، چه آنکه درهمان ابتدا یکی از تبصره‌های مهم خود را لغو کرد.

خودروسازان علاوه بر قیمت‌گذاری در حاشیه بازار، مجاز شده بودند ۳۰ درصد نیز به قیمت محصولات پیش‌فروشی با موعد تحویل حدفاصل ابتدای شهریور تا انتهای دی ماه ۹۷ بیفزایند تا از این مسیر نیز جذب نقدینگی کرده و همچنین مقدمات قیمت‌گذاری در حاشیه بازار نیز فراهم شود. وزارت صنعت اما تحت‌تاثیر رفتارهای پوپولیستی و پس از آنکه چند نفر پلاکارد به دست خواستار لغو افزایش قیمت ۳۰درصدی شدند، مصوبه موردنظر را لغو کرد. با این اقدام وزارت صنعت، خودروسازان مجبور شدند خودروهای پیش‌فروشی را با قیمت‌های قدیم تحویل دهند و ازآنجاکه فاصله بسیار زیادی با قیمت‌های بازار وجود دارد، لغو مصوبه افزایش قیمت ۳۰ درصدی عملا دلالی و واسطه‌گری را در بازار خودرو شارژ و زمینه‌ساز صعود شوک‌وار منحنی قیمت شد.

هنوز اثرات این تصمیم وزارت صنعت در آشفتگی بازار پاک نشده که حالا خبر می‌رسد این وزارتخانه اجازه اجرای سیاست قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار را نیز نمی‌دهد. در باب اینکه چرا وزارت صنعت چنین رفتارهایی را در بازار خودرو اعمال می‌کند، پیش‌تر در همین صفحه به آن پرداخته‌ایم، چه آنکه کارشناسان به ریشه‌های پوپولیستی این ماجرا اذعان داشتند. در واقع وزارت صنعت ازآنجاکه نمی‌خواهد خود را در مقابل افکار عمومی و همچنین برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دهد، سفت و سخت پای تصمیمی که سه ماه وقت برای آن صرف شد، نمی‌ایستد. هیچ بعید نیست در ادامه، وزارت صنعت تحت‌تاثیر فشار افکار عمومی و همچنین برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رسما مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار را لغو کند، هرچند در حال حاضر به‌طور غیررسمی مهر ابطال بر آن زده است.

نتایج زیانبار قیمت‌های تحمیلی

با توجه به تداوم دخالت وزارت صنعت در بازار خودرو (با وجود لغو سیاست قیمت‌گذاری دستوری)، حال پرسش اینجاست که نتیجه این رفتارها در بازار خودرو چیست؟ بدون شک اولین تاثیر قابل‌لمس دخالت دوباره نهادهای دولتی در بازار خودرو، به پررنگ شدن دوباره دلالی و واسطه‌گری و در نتیجه، رشد قیمت‌ها مربوط می‌شود. همین چند روز پیش علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به نمایندگان ماموریت داد تا چرایی رشد شدید قیمت خودروها را بررسی و نتایج را اعلام کنند. پس از آن، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به چرایی این اتفاق، تاکید کرد دلیل آشفته شدن بازار خودرو، حضور پررنگ دلال‌ها است. حرف وزیر صنعت البته درست است (هرچند افزایش قیمت در بازار خودرو دلایل مهم دیگری مانند تورم انتظاری نیز دارد)، با این حال بهتر است رحمانی به این پرسش پاسخ دهد که چه عواملی به دلال‌پروری در بازار خودرو دامن زد؟ چه شد که با وجود افزایش تولید خودرو (به ادعای وزارت صنعت و خودروسازان) و همچنین عملیات فروش فوری‌های روزانه، انفجار بزرگ قیمتی در بازار رخ داد؟ آیا جز این است که وزارت صنعت و تصمیمات اخیرش نقشی پررنگ در این ماجرا داشته‌اند؟

لغو افزایش قیمت ۳۰ درصدی و تحمیل قیمت‌های دستوری و خارج از فرمول حاشیه بازار به خودروسازان، بدون شک از اصلی‌ترین عوامل اوج‌گیری دوباره دلالی و انفجار قیمتی بوده و هر دو اقدام توسط وزارت صنعت انجام شده است. در واقع وزارت صنعت خود نیز معتقد است دلالی و واسطه‌گری به رشد قیمت خودرو در بازار دامن زده و خود مقدمات این اتفاق را به واسطه تصمیمات اخیرش فراهم کرده است.

با توجه به سیاستی که وزارت صنعت در پیش گرفته (تحمیل قیمت‌های دستوری به خودروسازان) چند اتفاق ناخوشایند در صنعت و بازار خودرو کشور رخ داده و خواهد داد. جدا از موضوع اوج‌گیری دوباره دلالی و واسطه‌گری و صعود منحنی قیمت در بازار، صنعت خودرو نیز دچار مشکلاتی در مسیر بهبود نقدینگی و تامین قطعه خواهد شد. خودروسازان امیدوار بودند با اجرای سیاست قیمت‌گذاری در حاشیه بازار، سر و سامانی به خزانه خود بدهند و از این مسیر، مطالبات قطعه‌سازان را کاهش داده و به تبع آن، روند تامین قطعه را تسریع کنند. در حال حاضر علاوه‌بر مختل شدن تامین قطعات از خارج، تولید قطعات داخلی نیز به دلیل مشکلات نقدینگی حاصل از عدم پرداخت مطالبات قطعه‌سازان، به مشکل خورده است. در واقعخودروسازان نمی‌توانند طلب قطعه‌سازها را سر وقت تسویه کنند بنابراین تولید در واحدهای قطعه‌سازی افت کرده و انعکاس این ماجرا را می‌توان به وضوح در آمار تولید نزولی شده خودروهای داخلی مشاهده کرد. البته دولت اخیرا تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی را برای زنجیره خودروسازی کشور در نظر گرفته و طبق آن، بخشی از طلب قطعه‌سازان پرداخت خواهد شد، هرچند این تسهیلات تنها یک پنجم کل پولی است که صنعت قطعه از خودروسازی طلبکار است. به نظر می‌رسد پرداخت تسهیلات چهار هزار میلیاردی به نوعی مجوز دخالت دوباره وزارت صنعت را در قیمت‌گذاری خودرو صادر کرده و دولت در قبال آن امتیاز (تسهیلات)، امتیازی بزرگ‌تر (قیمت‌گذاری در حاشیه بازار) را از صنعت خودرو سلب کرده است.

نکته مهم دیگری که در ذیل تحمیل قیمت‌های دستوری به خودروسازان قابل تامل است، به تداوم زیان صنعت خودرو مربوط می‌شود. دو خودروساز بزرگ کشور تا پایان آذر امسال نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان زیان انباشته داشته‌اند که امیدوار بودند با اجرای سیاست قیمت‌گذاری در حاشیه بازار، به‌تدریج آن را جبران کنند یا حداقل مانع افزایش آن شوند. با این حال، تداوم دخالت وزارت صنعت در قیمت‌گذاری خودروها و پایبند نبودن به مصوبه موجود، ابتکار عمل را در این حوزه نیز از خودروسازان گرفته است. طبعا وقتیخودروسازان نتوانند محصولات خود را متناسب با حاشیه بازار قیمت‌گذاری کنند، اختلاف فاحش قیمت کارخانه و بازار خودروها به جیب دلالان می‌رود و خزانه ایران خودرو و سایپا خالی خواهد ماند.

خواندن خبر در سایت منبع

فروش فوری پژو ۲۰۶ توسط ایران‌خودرو

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین
فروش فوری پژو ۲۰۶ توسط ایران‌خودرو
خبرگزاری میزان- ایران خودرو در راستای طرح فروش فوری تعدادی از محصولات خود برای تنظیم بازار خودرو، امروز ۸ اسفند ماه، دو خودروی پژو۲۰۶ تیپ ۲ و پژو۲۰۶ صندوق دار را به فروش می‌رساند.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، ایران خودرو در راستای طرح فروش فوری تعدادی از محصولات خود برای تنظیم بازار خودرو امروز ۸ اسفند ماه در روز ششم اجرایی شدن این طرح، دو خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و پژو ۲۰۶ صندوق دار را با قیمت‌های ۶۶ میلیون و ۸۲۵ هزار تومان و ۸۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به‌فروش می‌رساند.

فروش فوری پژو ۲۰۶ توسط ایران‌خودرو - 2

خواندن خبر در سایت منبع

تقاضا برای ۱٫۵میلیون دستگاه خودرو؛ «کاذب» یا «نیاز هرساله»؟

دنیای خودروخبرگزاری دنیای خودرو
تقاضا برای ۱٫۵میلیون دستگاه خودرو؛ «کاذب» یا «نیاز هرساله»؟
ما در مقوله تنظیم بازار خودرو به‌هیچ‌وجه مبحث دشمن خارجی را پیش‌رو نداریم. دشمن شماره یک ما، بی‎تدبیری، عدم برنامه‎ریزی و نبود اشراف کامل بر بازار است.

به گزارش «اخبار خودرو»، متقاضیان خرید خودروهای داخلی مانند خریداران بلیت‌های بخت‎آزمایی هستند، با این تفاوت که این افراد درصورت موفقیت در ثبت تقاضا در سایت‌های فروش بلیت برنده را به‌دست می‌آورند. البته هجوم و هیاهوی خرید خودروهای داخلی در سال جاری ازسوی مصرف‌کنندگان نبوده است و درواقع دلالان بیشترین منفعت را از وضع موجود برده‌اند. دولت با دخالت در صنعت خودرو کشور مانع شکوفایی آن شده است.

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن همگن قطعه‎سازان کشور در این خصوص می‎گوید: «هیاهوی خرید خودرو خواست دشمن بوده و ضعف عملکرد دولت در جذب سرمایه‌های نقدی مردم موجب سرگردانی و هجوم آنان به بازار خودرو شده است.»

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران اما نظر متفاوتی در این خصوص ابراز می‌کند: «این هیاهوی خرید در بازارهای خودروهای داخلی ناشی‌از عملکرد مدیران خودروسازی بوده و تنها دشمن این صنعت، بی‌تدبیری است.»

در این میان پویا عباسیان، کارشناس تجارت بین‌الملل معتقد است: «سرمایه‌گذاران برای حفظ ارزش اسمی پول خود وارد بازارهای قانونی از نظر دولت می‌شوند و حمایت‌های دولتی برای این سرمایه‌گذاران به‌معنای مهر تایید بر این بازارهاست. چراکه صاحبان سرمایه‌های غیرراکد، هوشمندانه بازار با سود تضمینی خودرو را برای خواب چندماهه سرمایه‌های خود انتخاب کرده‌اند.»

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران :

نابسامانی بازار خودرو ناشی‌از دشمنی خارجی نیست 

ما در مقوله تنظیم بازار خودرو به‌هیچ‌وجه مبحث دشمن خارجی را پیش‌رو نداریم. دشمن شماره یک ما، بی‎تدبیری، عدم برنامه‎ریزی و نبود اشراف کامل بر بازار است. هیاهو برای خرید خودرو را باید از منظر اقتصاد نگریست.

به گفته آقای نجفی‎منش، هرکس خودرو می‎خرد، خریدار نیست و قصد فروش دارد اما تا وقتی تقاضا برای یک کالا نباشد، افزایش قیمت مفهومی ندارد. تقاضای سالانه برای خرید خودرو در کشور یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو است. تولید و واردات گواه این مساله است اما کاهش تولید ۴۰درصدی به معنای عرضه قطره‎چکانی است که این‌امر منجر به افزایش قیمت می‌شود.

باتوجه به ممنوعیت خرید سکه و ارز ازسوی بانک‌مرکزی و سیاست‌گذاری‌های بازدارنده در بازارهای جایگزین خودرو، برای حفظ ارزش سرمایه‎های مردم و سرمایه‎گذاری و بازدهی فقط یک بازار باقی مانده که به رسمیت نیز شناخته شده و آن هم خودرو است. این بازار باتوجه به حمایت‌های مالی دولت از نظر عموم قانونی است و مردم باتوجه به عرضه اندک و فقدان محلی برای سرمایه‎گذاری مطمئن، تمام سرمایه سرگردان ریالی را به سمت خودروسازی‌ها سرازیر کرده‌اند.

مسئولان اقتصادی دولت پیش‌از این‎که تمام مشکلات را متوجه تهدید خارجی کنند، به خود بنگرند و ببینند کدام بستر را برای حفظ سرمایه ریالی مردم قرار داده‌اند؟ فرآیند جریان سرمایه و کارهای اقتصادی نمی‌تواند راکد بماند، همه ما موظف هستیم به مملکت خدمت کنیم. اما زمان پند و اندرز دادن به‎جای ارائه راهکار برای گردش سرمایه‌های راکد گذشته است.

درواقع، مردم باتوجه به نبود متولی جذب سرمایه‌های سرگردان تنها برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود تلاش می‌کنند. اهرم‌های مولد و هدایت‌گر سرمایه‌ای در دیگر کشورها قابل‌قیاس با کشور ما نیست. البته خود ما نیز در این قضیه نقش داریم و اگر نقش خود را به‎درستی اعمال کنیم، سرمایه‌ها به‎خوبی هدایت می‌شود.

محمدرضا نجفی‌منش، رئیس انجمن همگن قطعه‎سازان کشور :

قیمت‌های فعلی فضایی است!

علت استقبال و هیجان‌زدگی مردم برای خرید خودروهای داخلی، تهییج برهم‌زنندگان نظم اقتصادی در کشور است. هیاهو به راه انداختن درپی خرید خودرو خواست دشمنان است. بارها اعلام کردم این قیمت‌ها فضایی هستند.

شاید مردم هجوم زیادی هم نیاورند ولی سروصدا و هیاهوی بسیاری ایجاد می‌شود. مجوزی به شرکت‌های خودروساز داده شد که ۲۰‌درصد تولیدات خود را برای جلوگیری از احتمال هیاهوی خرید خودرو پیش‎فروش کنند. خوشبختانه وزارت صمت تمهیداتی اندیشید و وام ۴هزار میلیارد تومانی را به خودروسازان اختصاص داد تا بدهی آن‎ها به قطعه‎سازان به صورت مستقیم پرداخت شود. بر این اساس، قطعه‎سازان جان دوباره گرفته‎اند و تولید به روزی ۴هزار خودرو رسیده است.

البته موج خرید به نفع قطعه‎سازان نیست و دراین میان این مطلب نباید اشتباه شود زیرا این قیمت‎ها مختص بازار بوده و با قیمت قطعه‎ساز و خودروساز متفاوت است. درواقع، خرید خودرو برای مردم مثل بلیت بخت‎آزمایی شده است. زیرا هر کسی موفق به ثبت‌نام شود، بین ۲۰ تا ۱۶۰‌میلیون تومان سود می‌کند. بنابراین هیاهو و سروصدا ایجاد می‌شود تا قیمت‎ها افزایش یابد.

ما از مردم می‎خواهیم عجله نکنند و دست نگه دارند. ۶۰‌درصد خریداران خودرو برای فروش اقدام به پیش‎خرید می‌کنند و دشمنان با بر هم زدن اقتصاد ما یک روز به سمت دلار و یک روز به سمت خودرو یا مسکن حرکت می‌کنند. اشتباه افزایش سودهای بانکی در سال‌های گذشته، سرمایه‌هایی را که می‌توانستند مولد باشند، از چرخه سرمایه‌گذاری در تولید منحرف کرده است. درحالی‌که کشور در وضعیت فعلی به تجمیع سرمایه‌ها و تعریف پروژه‌های تولیدی نیاز مبرم دارد.

پویا عباسیان، کارشناس تجارت بین‎الملل:

مردودی زنجیره تامین قطعات در آزمون خودکفایی

محدودیت واردات قطعات خودرو به‌واسطه تحریم‌ها سرعت تولید خودرو در کشور را کاهش داده است. این امر به‌دلیل برهم‌خوردن نظم اقتصادی در برخی بازارها ازسوی دولت و نبود امنیت برای سرمایه‌های غیرحرفه‌ای، موجب هجوم مردم عادی به بازارهای موردتایید دولت شده است.

باید توجه داشت بازارهایی ازسوی مردم برای سرمایه‎گذاری در اولویت قرار می‎گیرند که تضمین بازگشت سرمایه و حفظ ارزش اسمی ریال را داشته باشند. درحال‎حاضر سرآمد همه بازارها برای سرمایه‌گذاری مطمئن، خودروسازی داخلی است و به‎ویژه سرمایه‌های خرد که امکان جذب در بازار تولید و خرید ملک را نداشته‌اند، چاره‎ای جز ورود به این بازار نیافته‌اند.

افزایش تولید و عرضه محصولات ازسوی خودروسازان می‌تواند مقداری از هجمه ورود به این بازار را کاهش دهد اما با مدیریت بازارهای مصرف برای خریداران نهایی می‌توان سوداگران را از معاملات خودرو دور کرد.

تا زمانی که عرضه فوری و گسترده محصولات به بازارهای مصرف محقق نشود، سخنرانی‌های وزیر صمت و دیگر مدیران دولتی درخصوص کاهش قیمت خودرو نتیجه عکس خواهد داشت و سرمایه‌گذاران را به خرید خودرو راغب‌تر می‌کند. زنجیره تامین قطعات ضروری تولید خودرو در آزمون خودکفایی مردود شده است. این امر یکی از دلایل گرانی خودرو در بازارهای کشور به‌شمار می‌رود.

خودرو در کارخانه‌های بزرگ کشور می‌تواند با قیمت تمام‎شده پایین‌تری به تولید برسد اما باتوجه به واردات صرف برخی قطعات ازسوی شرکت‌های قطعه‎سازی و بالا رفتن نرخ ارز، تولید خودرو برای کارخانه‌ها از حالت مقرون‌به صرفه خارج شده است و مصرف‎کنندگان و متقاضیان خرید خودرو نیز این امر را رصد می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

مهلت ۲۰ روزه به ۲ خودروساز بزرگ برای ترخیص ۳۰۰۰ کانتینر قطعات از گمرک

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری
مهلت ۲۰ روزه به ۲ خودروساز بزرگ برای ترخیص ۳۰۰۰ کانتینر قطعات از گمرک
عزیز شمس اظهار کرد: 3000 کانتینر قطعات خودرو متعلق به ایران خودرو و سایپا در منطقه آزاد چابهار رسوب کرده که عمده دلیل آن مربوط به مشکلی است که با بانک دارند.

وی ادامه داد: این خودروسازان باید بروند کد رهگیری بانک را گرفته و ارز۴۲۰۰ تومان دریافت کنند.

وی تصریح کرد: در عین حال گمرک تسهیلاتی را برای آنها در نظر گرفته و اعلام کرده کسانیکه با بانک مشکل دارند می‌توانند ۷۰ تا ۸۰ درصد کالای خود را ببرند و مابقی را به عنوان وثیقه در بندر بگذارند.

مقام مسئول گمرک با بیان این که از قرار معلوم خودروسازان گویا می‌گویند این اطمینان را نداریم بانک ارز ۴۲۰۰ تومانی به ما اختصاص می‌دهد یا خیر، افزود: این که خودروسازان این اجناس را ترخیص کرده و با نرخ ارز ۴۲۰۰ تومان به فروش برسانند و بانک بعدا اعلام کند نمی‌تواند با این نرخ ارز را در اختیار آنها قرار دهد.

شمس تاکید کرد: البته فقط خودروسازان این گونه نیستند و آنهایی که هم برنج وارد کرده‌اند با این مسئله مواجه هستند.

وی گفت: اعلام کرده‌ایم که برای ترخیص قطعات به خودروسازان هم تعرفه ترجیهی می‌دهیم اما می‌گویند ممکن است با قیمت ۴۲۰۰ آنها را عرضه کنیم و بعدا بانک با نرخ بالاتری به ما ارز بدهد. " به آنها گفتیم که حداقل اجناس خود را به انبار خودتان منتقل کنید که گفتند اگراین کار را انجام دهیم تعزیرات می‌آید این قطعات را به عنوان احتکار محسوب می‌کند که درست می‌گوید.

وی با بیان اینکه مبدا این قطعات خودرو چین است، گفت: به خودروسازان اعلام کرده‌ایم چنانچه تا ۲۰ روز دیگر این ۳۰۰۰ کانتینر ترخیص نشود آنها را جزو کالای متروکه اعلام می‌کنیم دیگر ربطی به ما ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

لکسس ال اکس ۵۷۰؛ ویژگی‌ها و ضعف‌ها! (+تصاویر و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
درباره لکسس ال اکس ۵۷۰ مدل ۲۰۱۹ نیز شرایط به همین صورت است. در مطلب امروز به بررسی نقاط مثبت ال اکس ۵۷۰ در مدل ۲۰۱۹ و همچنین انتقادهایی که می‌توان به این خودرو داشت، می‌پردازیم: آفرود/ یک خودروی جان سخت! بنابراین اگر دل و جرات ماجراجویی با یک خودروی ۸۶ هزار دلاری (قیمت پایه) را در خود سراغ دارید، ال اکس گزینه مناسبی است. ال اکس ۵۷۰ نیز یک محصول موفق در زمینه طراحی محسوب می‌شود. موتور ۵٫۷ لیتری ۸ سیلندر ال اکس ۵۷۰ تنها ۳۸۳ اسب بخار خروجی (گشتاور ۴۰۳ پوندفوت) دارد که عدد ناامید کننده‌ای برای این مجموعه محسوب می‌شود.

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

ورود دیرهنگام میوه‌های تنظیم بازاری به میدان مرکزی.

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امسال ما هیچ نیازی به ذخیره سازی میوه نداریم و از حالا اعلام می‌کنیم که وزارت کشاورزی به دنبال ذخیره سازی میوه نباشد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما امسال ما هیچ نیازی به ذخیره سازی میوه نداریم و از حالا اعلام می‌کنیم که وزارت کشاورزی به دنبال ذخیره سازی میوه نباشند.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
سه خودروی برقی محبوب در فرانسهدنیای اقتصاد: بنابر آمارهای منتشر شده، طی ژوئن ۲۰۱۹ در مجموع ۵هزار و ۸۴۷ دستگاه خودروی برقی در بازار فرانسه به فروش رفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۲۵ درصدی بوده است. براساس گزارش وب‌سایت «کلین‌تکنیک»، نمودار و جداول ارائه‌ شده نشان می‌دهد که مشتریان و شهروندان فرانسوی در ماه ژوئن سال جاری تمایل زیادی به خریداری و استفاده از خودروهای ساخته شده توسط شرکت‌های خودروسازی همچون رنو فرانسه، تسلاموتورز آمریکا و نیسان ژاپن از خود نشان داده‌اند؛ به‌گونه‌ای که این خودروسازان توانسته‌اند جایگاه قابل‌قبول و رتبه‌های بالایی این جدول را به خود اختصاص دهند. بر این اساس سه خودروی برقی محبوب میان شهروندان فرانسوی طی ماه ژوئن به ترتیب رنو زوئه، مدل ۳ تسلا و نیسان لیف بوده‌اند. انگلستان، فرانسه، نروژ، آلمان، مکزیک، چین، هند و دانمارک از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند برای جلوگیری از آلودگی هوا، تولید خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی متوقف کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزاری نخستین نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید را گام مهمی در جهت تعمیق ساخت داخل، خودکفایی و اجرای فرامین رهبری مبنی بر رونق تولید دانست و آن را مصداق «هنر مقاومت» در مقابل «هنر تحریم‌ها» عنوان کرد. رضا رحمانی با تأکید بر این مطلب، افزود: توجه به تعمیق و توسعه ساخت داخل، ​ محور نخست برنامه‌های تدوین شده وزارت صمت برای امسال است که این نمایشگاه فرصت مغتنمی برای معرفی توانمندی‌ها و نیاز‌ها در این حوزه است. وی با اشاره به نامگذاری امسال به سال رونق تولید توسط مقام معظم رهبری، تصریح کرد: ایشان همواره در سال‌های اخیر بر مساله تولید، ساخت داخل و حمایت از کالای ایرانی تأکید داشتند و امسال را نیز سال رونق تولید اعلام کردند که وزارت صمت نیز در همین راستا حفظ وضعیت تولید و اشتغال موجود و گام برداشتن در جهت رونق آن را در دستور کار قرار داده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزاری این نمایشگاه را اقدامی در راستای رونق تولید دانست و گفت: در این نمایشگاه نیاز‌های مختلف در زمینه قطعات و ملزومات اعلام می‌شود و شرکت‌های توانمندی که می‌توانند این نیاز‌ها را داخلی سازی کنند، اعلام آمادگی می‌کنند. رحمانی نمایشگاه را مجالی برای معرفی توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها توصیف کرد و گفت: جوانان متخصص ایرانی با تکیه بر فناوری‌های نوین، توانایی و ظرفیت‌های بسیار قابل توجهی دارند که این نمایشگاه میدان لازم برای عرضه این توانمندی‌ها را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. گفتنی است، نخستین نمایشگاه ساخت داخل با هدف معرفی و شناسایی نیاز‌های صنایع کشور در زمینه خودرو و قطعات آن، صنایع معدنی، لوازم خانگی، صنایع دریایی، نفت، گاز و پتروشیمی و مخابرات ۲۷ تا ۳۰تیرماه در تهران برگزار می‌شود.

اخبار بیشتر