محدودیت اعمال‌شده روی اپ‌های ایرانی به علت تحریم نیست!
  1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

محدودیت اعمال‌شده روی اپ‌های ایرانی به علت تحریم نیست!

ارسال فهرست اپلیکیشنهای ایرانی به اپل توسط یک شبکه ضد ایرانی

مهرخبرگزاری مهر
ارسال فهرست اپلیکیشنهای ایرانی به اپل توسط یک شبکه ضد ایرانی
معاون وزیر ارتباطات از اقدام خبرنگار یکی از شبکه های ضد ایرانی در جهت ارسال فهرستی از اپلیکیشن های ایرانی برای محدود سازی دسترسی به شرکت اپل خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، به تازگی به دلیل محدودیت هایی که شرکت اپل برای اپلیکیشن‌های سیستم عامل IOS ایجاد کرده است امکان دسترسی به اپلیکیشن‌های ایرانی برای کاربران آیفون محدود شده است.

در این باره امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در توئیتر نوشت: در خصوص محدودسازی‌های اپل بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که خبرنگار یکی از شبکه‌های ضد ایرانی فهرستی از اپلیکیشن‌های ایرانی را جهت محدودسازی تهیه کرده و در اختیار اپل قرار داده است.

وی با درج هشتگ منوتو گفت: متاسفم که گاه برخی از ایرانیان این چنین زندگی هموطنان خود را تحت فشار مضاعف قرار می‌دهند.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: اگر چه این محدودیت‌های جدید، سیاست اپل هم بوده است اما اینکه برخی از اپلیکیشن‌های ایرانی که در این فهرست نیستند، حذف نشده‌اند حاکی از دخالت این گزارش در تسریع سیاست اپل در مورد اپلیکیشن‌های ایرانی است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: پس گزارش در انتخاب اپلیکیشن‌های مسدود شده تاثیرگذار بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

محدودیت اپل برای اپلیکیشن‌های بانکی خنثی می‌شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
محدودیت اپل برای اپلیکیشن‌های بانکی خنثی می‌شود
اپل در چند روز اخیر گواهینامه تعدادی از اپلیکیشن‌های بانکی و پرداخت را مسدود کرد اما با استفاده از راهکارهای جدید و فروشگاه‌های نرم افزار ایرانی محدودیت‌ها در هفته‌های آینده خنثی می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، شرکت اپل در راستای بررسی امنیت اپلیکیشن‌های موبایل و حفظ حریم خصوصی در دو هفته اخیر هشدارهایی را درباره محدود سازی اپلیکیشن‌های استفاده کننده از بستر Enterprise Developer Certificates که در ایران با عنوان گواهینامه اینترپرایز بیشتر شناخته می‌شود، منتشر کرد که در مرحله بررسی اپلیکیشن‌های استفاده کننده از این گواهینامه نوبت به اپلیکیشن‌های ایرانی رسید و همین مسئله باعث شد اپلکیشن‌های توسعه داده شده در ایران از جمله اپلیکیشن‌های بانکی و پرداخت و شرکت‌های تجارت الکترونیک که به منظور دور زدن تحریم از گواهینامه اینترپرایز و با توجه به اعلام تحریم‌های اپل برای ایران و حذف تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن ایرانی از اپ استور طی یکسال اخیر، استفاده می‌کردند، مسدود شوند و کاربران قابلیت دسترسی به این اپلیکیشن‌ها را حتی از طریق این کانال جایگزین نداشته باشند.

برخلاف تصور و شایعات، مسدود سازی‌های اخیر شرکت اپل به هیچ عنوان در راستای تحریم بر اساس فشارهای آمریکا نیست و این شرکت در تمامی کشورها اپلیکیشن‌هایی که به صورت غیر مجاز از گواهی Enterprise استفاده کرده‌اند را به منظور جلوگیری از نشت اطلاعات غیرفعال کرده است؛ بر اساس آخرین بررسی‌ها، اپلیکیشن‌های بانکی در سیستم عامل iOS از جمله آپ، پیام رسان بله، و برخی از موبایل بانک‌ها مسدود شده‌اند و از جمله مهمترین اپلیکیشن‌های کاربردی مسدود شده دیگر باید به اسنپ، تپسی، ایرانسل من و سیب اپ اشاره داشت.

لازم به ذکر است که شرکت آسان پرداخت در راستای مسدود سازی اپلیکیشن آپ به عنوان یکی از مهمترین اپلیکیشن‌های پرداخت تاکید کرد که این نرم افزار با اقدامات فنی جدید از ابتدای هفته آینده در دسترس کاربران سیستم عامل iOS قرار خواهد گرفت؛ همچنین پیام رسان بله به عنوان دومین نرم افزار بانکی و پرداخت مسدود شده در راستای لغو گواهینامه‌های اینترپرایز اعلام کرد که با نصب نسخه جدید این پیام رسان از سیب آپ می‌توانید از بله استفاده کنید و مشکلی وجود ندارد.

با اعمال محدودیت توسط اپل باید از راهکارهایی جدید استفاده کرد

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره مسدود سازی اپلیکیشن‌های ایرانی توسط شرکت اپل، گفت: استفاده از اپلیکیشن‌ها در سیستم عامل iOS تا به امروز از دو روش ممکن بوده که یکی از راهکارها قرار دادن اپلیکیشن در فروشگاه نرم افزاری اپل با عنوان اپ استور بوده که با توجه به تحریم‌های آمریکا و مقررات اپل این امکان برای توسعه دهندگان ایرانی وجود ندارد اما روش دوم که در ایران و چند کشور دیگر مرسوم است بحث استفاده از گواهینامه‌های اشتراکی یا همان اینترپرایز است که به توسعه دهندگان نرم افزاری اجازه می‌دهد با مراجعه به لینک به صورت دستی نرم افزار را دانلود و با اعطای دسترسی از آن استفاده کنند که این قابلیت نیز مسدود شده و باید از راهکارهای جدید استفاده کرد.

خنثی سازی محدودیت‌های اپل با راهکارهایی تضمینی

پویا خوشبخت، مدیرعامل سیب اپل به عنوان یکی از مطرح‌ترین فروشگاه‌های نرم افزارهای iOS در ایران درباره محدودیت‌ها جدید شرکت اپل گفت: شرکت اپل اطلاعیه‌هایی درباره اکانت‌های اینترپرایز که به صورت غیر قانونی استفاده می‌کنند، منتشر کرده بود که احتمال می‌رود مسدود سازی و لغو دسترسی اپلیکیشن‌های ایرانی نیز به دلیل بررسی وضعیت Enterprise Developer Certificates بوده است؛ سیب اپل به عنوان یک فروشگاه نرم افزاری ایرانی برای کاربران اپل دسترسی به اپلیکیشن‌های فارسی را که با توجه به تحریم‌‍‌ها قابلیت دسترسی به آن‌ها در اپ استور فراهم نیست را ایجاد می‌کند و دسترسی سیب اپ نیز قطع شد و کاربران قادر به دسترسی به اپلیکیشن سیب اپ نبودند.

وی با اشاره به راه‌حل برخی از شرکت‌ها که دچار قطع دسترسی شدند، گفت: برخی از شرکت‌ها از جمله اسنپ تصمیم گرفتند تا با ارائه نسخه وب سرویس، قابلیت دسترسی کاربران اپل به سیستم را فراهم کنند که یک راه حل موقت به شمار می‌رود چرا که نسخه وب سرویس نمی‌تواند جایگزین اپلیکیشن شود و مشکلات متعددی دارد؛ بر همین اساس باید راهکارهای دور زدن محدودیت‌ها را شناسایی و از آن‌ها استفاده کرد تا اپلیکیشن‌های فارسی زبان به خصوص نرم افزارهای کاربردی مهم در اختیار کاربران اپل در کشور قرار بگیرد.

مدیرعامل سیب اپ با بیان این که راه حل تضمینی برای خنثی سازی محدودیت‌های جدید اپل وجود دارد، گفت: در حال حاضر سه مرحله اساسی و مهم را برای سیب اپ در نظر گرفته‌ایم که در مرحله اول صفحه لندینگ برای تمامی کسب و کارهای مهمی که دچار مشکل شدند ایجاد می‌شود تا کاربران بدون نیاز به نصب سیب اپ بتوانند این نرم افزارها را دانلود و استفاده کنند؛ از طرف دیگر سیب اپ بروزرسانی خواهد شد و این احتمال وجود دارد که مشکلات از بین برود اما راه‌حل نهایی برای رفع مشکلات Ad-Hoc است که بالغ بر حداقل ۶ هفته فعالیت برای پیاده سازی زمان نیاز دارد که با استفاده از اکانت توسعه دهندگان اپل محقق می‌شود؛ قیمت این اکانت‌ها ۱۰۰ دلار است و هر ۱۰۰ دستگاه آیفون در کشور در یک اکانت به عنوان باکس قرار می‌گیرند و از اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

چرا اپ‌های ایرانی از اپل حذف شده‌اند؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
چرا اپ‌های ایرانی از اپل حذف شده‌اند؟
امیر ناظمی در یادداشتی برای خبرگزاری خبرآنلاین، درباره چالش بزرگی نوشته است که از عصر چهارشنبه با محدودیت برای فعالیت اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های اپل ایجاد شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ از عصر چهارشنبه هشتم اسفندماه ۹۷، اپلیکیشن‌های پرکاربرد ایرانی در گوشی‌های اپل از دسترس خارج شدند. با این اتفاق بحث‌های زیادی درباره این مسدودسازی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است. دلیل اصلی این اختلال چه بوده است؟ امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در یادداشتی به علت این اتفاق پرداخته است.

مسدودشدن اپ‌های ایرانی و توسعه!

داستان یک مسدودسازی

مسدودسازی اپلیکیشن‌های ایرانی در محصولات اپل تبدیل به سرفصل خبری ایرانیان شده است. این مسدودسازی از ۳ گام ایجاد شده است:

تحریم‌ها: شرکت اپل هم‌زمان با تحریم‌های آمریکا تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های ایرانی آغاز کرد. تحریم‌هایی که در عمل اپلیکیشن‌های ایرانی را هدف قرار داد.

به زبان ساده یک کاربر برای نصب اپ‌ها بر روی گوشی هوشمند اپل خود ۳روش عملی دارد: اول آن‌که به بازار بزرگ برای خرید اپ‌ها مراجعه کند؛ نام این بازار App Store است. اما عرضه‌ی اپلیکیشن در این بازار برای ایرانیان مسدود شد. راه دوم آن است که اپ در یک سایت عرضه شود (مانند اپ بانک‌ها در سایتشان). در این روش عرضه‌کننده اپ از یک امکان شرکت اپل که برای کدنویسان ایجاد شده است، استفاده می‌کند. راه سوم نیز تشکیل یک بازارچه محلی است. مثلا سیب‌اپ یا سیبچه نمونه‌هایی از این بازارچه‌های محلی بودند که ایرانیان برای خود تشکیل داده بودند.

چرا اپ‌های ایرانی از اپل حذف شده‌اند؟ - 6

به این ترتیب تحریم‌ها امکان عرضه در بازار بزرگ را از ایرانیان گرفته بود و آنان در عمل مجبور به انتخاب روش ۲ یا ۳ شده بودند.

تغییر سیاست اپل: واقعیت آن بود که در زمان عرضه اپ در بازار AppStore این بازار بررسی‌هایی بر روی اپ‌ها انجام می‌داد، مثلا از لحاظ حریم خصوصی ارزیابی می‌شد؛ اما اپ‌های عرضه‌شده در سایت‌ها یا بازارچه‌ها می‌توانست حریم شخصی یا حقوق مالکیت فکری را نقض کند. به همین دلیل چند ماه پیش شرکت اپل تصمیم گرفت تا عرضه‌های خارج از AppStore را با محدودیت‌هایی روبه‌رو سازد.

نتیجه این سیاست‌ها که البته جهانی بود، می‌توانست منجر به آن شود که اپ‌هایی ایرانی که به دلیل تحریم از ورود به AppStore منع شده بودند، عرضه‌شان حتی در سایت‌ها و بازارچه‌های محلی نیز با مشکل روبه‌رو شود.

گرا دادن: با آن‌که شرکت اپل تغییر سیاست خود را اعلام و اعمال کرده بود، همچنان اپ‌ها ایرانی مشغول کار بودند. یک خبرنگار متعلق به شبکه‌ای ماهواره‌ای که طرفدار تحریم علیه ایران است، یادداشتی خطاب به شرکت اپل تهیه می‌کند و در آن فهرستی از اپ‌های ایرانی که علیرغم سیاست اپل مشغول فعالیت هستند را معرفی می‌کند و این پرسش را طرح می‌کند که چرا اپل آن‌ها را مسدود نکرده است!

چند روز بعد، شرکت اپل اقدام به مسدودسازی اپ‌های آن فهرست می‌کند؛ و اپ‌های خارج از فهرست همچنان به فعالیت ادامه می‌دهند! حالا تحریم‌ها زندگی ایرانیان را هدف قرار می‌دهند.

حقیقت قربانی‌شده

نتیجه‌ی ۳ رویداد بالا آن شد که اپ‌های ایرانی ۵شنبه از دسترس کاربران خارج شوند

اما چند نکته قابل توجه:

۱️⃣پیچیدگی: واقعیت آن است که مسائل دنیای امروز پیچیده هستند. پیچیدگی از آن‌جایی ناشی می‌شود که نه می‌توان برای مسدودسازی یک دلیل ساده معرفی کرد و نه راه‌حلی ساده.

۲️⃣پاسخ‌های متفاوت: نخستین خبرنگار ظهر ۵شنبه با من تماس گرفت: «چرا اپلیکیشن‌ها مسدود شده‌اند؟» و پاسخ من توضیح بخش دوم از داستان بالا، یعنی تغییر سیاست اپل بود. اما اگر پرسش این‌گونه تغییر یابد که «چرا این اپلیکیشن‌ها حذف شده‌اند و باقی نه؟» پاسخ بخش سوم از داستان است و اینکه اینچنین یک ایرانی زندگی هم‌وطنان خود را تحت فشار قرار می‌دهد (که توییت زدم). اگر پرسش آن باشد که «آیا تحریم‌ها موثر بوده است؟» نه مستقیم؛ اما اگر تحریم هم نبود ایرانیان با عرضه اپ‌ها خود در AppStore با چنین مشکلی روبه‌رو نمی‌شدند!

چگونه تغییر پرسش می‌تواند بخشی از داستان مسدودسازی را پررنگ‌تر کند و بازیگران مختلف سیاسی روایت‌های مختلفی از آن را بیشتر ترجیح می‌دهند.

۳️⃣مقصریابی: در این میانه بیش از هر چیز عادت ناسزا و مقصریابی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ایرانی پررنگ است. هر گروهی با توجه به علایق سیاسی‌اش دوست داشت انگشت خود را بر بخشی از داستان بگذارد و ناسزاها را به سمتی سوق دهد.

۴️⃣روایت عجیب: اما در این میان صداوسیما شاید غیرملی‌ترین روایت را داشت: تاکید بر ناکارآمدی دولت! صداوسیمایی که شاید انتظار می‌رود داستان را روایت کند، بر خلاف انتظار بر هیچکدام از ۳بخش داستان تاکید نکرد! صداوسیما یک روایت داشت: دولت ناکارآمد است!

⭕️قربانی‌گاه حقیقت

مسائل پیچیده بهترین قربانی‌کنندگان حقیقت هستند. پیچیدگی این فرصت را به بازیگران می‌دهد تا تنها بر بخشی از حقیقت تمرکز یابند و مطلوب‌های خود را در قالب روایتی دلخواه به دیگران بفروشند.

توسعه اما نیازمند درک پیچیدگی و اقدامات پیچیده است؛ به همین دلیل شاید ضرورت دارد تا توسعه‌ی ادراک عمومی به عنوان یک مسوولیت اجتماعی برای تمامی ایرانیانی که دغدغه‌ی توسعه دارند، پررنگ‌تر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

محدودیت جدید اپل فقط مختص ایران نیست

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز
محدودیت جدید اپل فقط مختص ایران نیست
اقتصاد نیوز:استراتژی جدید کمپانی امریکایی اپل در محدودیت اجازه دسترسی به استفاده از اپلکیشن های IOS ، مشکل جدیدی را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن در ایران و کاربران رقم زد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرنگار مهر، به تازگی، اغلب توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی با ارسال پیامکی به کاربران آیفون، از محدودیت جدید اعمال شده از سوی شرکت اپل برای امکان دسترسی به برخی اپلیکیشن‌های ios خبر دادند و اعلام کردند که در تلاش هستند تا هرچه سریع‌تر این مورد را پیگیری و رفع کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با محدودیت به وجود آمده، امکان استفاده از بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی که پیش از این از طریق سایتهای مرتبط با خدمات دهندگان، دانلود و نصب شده بود در گوشی مشترکان آیفون وجود ندارد. به این معنی که کاربران ایرانی قادر نخواهند بود از اپلیکیشن‌های بانکی، خدماتی، ارتباطی و پیام رسانهای ایرانی روی سیستم عامل IOS استفاده کنند.

چندسالی است که کمپانی امریکایی اپل، به دلیل موضوع تحریم، دسترسی توسعه دهندگان اپلیکیشن را به فروشگاه اپلیکیشن این شرکت (اپ استور) مسدود کرده است و به همین دلیل شرکتهای ارائه دهنده خدمات اپلیکیشن، راه دومی برای ارائه خدمات به کاربران آیفون درپیش گرفتند. به این معنی که با اکانت اینترپرایز، امکان نصب اپلیکیشن را روی گوشی‌های آیفون از طریق مراجعه به سایت و تایید نهایی مشترک روی گوشی، فراهم می‌کنند. امروز این راه دوم نیز از سوی اپل مسدود شده است.

محدودیت جدید آیفون فقط مختص ایران نیست

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، با تایید این مطلب اظهار داشت: این موضوع تنها مختص به ایران نبوده و تغییر رویه جدید شرکت اپل برای حفظ امنیت اطلاعات و رعایت حقوق مالکیت معنوی است.

وی با بیان اینکه امکان استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه روی گوشی‌های آیفون از دو طریق ممکن بود، توضیح داد: یکی از این روشها، هماهنگی با اپ استور برای قراردادن اپلیکیشن موردنظر روی این بازار اپلیکیشن، از طریق توسعه دهندگان بود. در این روش با توجه به تحریم هایی که چندسالی است از سمت اپل اعمال می‌شود، بسیاری از توسعه دهندگان اپلیکیشن ایرانی موفق به برقراری این هماهنگی نشده و اپلیکیشن‌های ایرانی از بازار اپل حذف شدند.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: در روش دوم که نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز مرسوم بوده، به روش اکانت شرکتی (اینترپرایز) معروف است و به توسعه دهندگان اپلیکیشن (طراحان اپلیکیشن) این اجازه را می‌دهد که اپلیکیشن مورد نظر را روی سایت قرار داده تا کاربران آیفون با مراجعه به لینک دسترسی در سایت، نرم افزار مورد نظر را روی گوشی خود نصب کنند.

وی گفت: در این روش، قبل از نصب اپلیکیشن به کاربر ios هشدار داده می‌شود که این روش نصب، قابل اعتماد و مورد تایید نیست و اگر مسئولیت آن را می‌پذیرد، اجازه نصب را با تایید روی تنظیمات (ستینگ) گوشی می‌دهد. اما در تغییر استراتژی جدید شرکت اپل از این روش دوم، ممانعت به عمل آمده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دلیل این محدودیت را برخی سوءاستفاده‌های امنیتی از این نحوه دسترسی عنوان کرد و گفت: اپل به دلیل افزایش نرم افزارهای کرک شده (قفل شکسته) و کپی برداری شده و نیز عدم رعایت قانون کپی رایت که به ضرر کاربران و توسعه دهندگان بوده، این تغییر رویه را در پیش گرفته است.

وی گفت: کاربران ایرانی برای دسترسی به اپلکیشن‌های ایرانی مانند اپ‌های پرداخت و خدمات و پیام رسانها، تا پیش از این به سایت مورد نظر اعتماد کرده و اجازه نصب اپ مورد نظر را داده و از آن استفاده می‌کردند؛ اما این اعمال محدودیت جدید، سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای کاربران شده است و به بیان دیگر تبعات این سلب امکان، برای کشور ما که از قبل تحریم بوده، نمود بیشتری پیدا کرده است.

ناظمی تاکید کرد: توسعه دهندگان اپلیکیشن درحال بررسی راه حلی برای رفع این مشکل و امکان دسترسی مجدد کاربران ایرانی به اپلیکیشن‌ها روی سیستم عامل IOS هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
بدون شک، یکی از اصلی‌ترین ارکان قدرت نیروی هوایی ایران، رادارهای هوایی آن است. پایگاه خبری و نظامی نشنال اینترست اخیرا طی گزارشی به بررسی این توانمندی هوایی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است. نشنال اینترست در این گزارش ادعا می‌کند که ایران و چین در حال طرح ریزی برنامه‌ هوایی جدی هستند که می‌تواند موجب سقوط هواپیماهای رادارگریز آمریکایی شود. نشنال اینترست در انتهای گزارش خود تاکید دارد که این سیستم رادار پدافندهای هوایی به خوبی قدرت اسقاط هواپیماهای رادارگریز آمریکایی را دارد. بنابراین، از نظر نشنال اینترست، ایران به نحو احسن و به طور بهتری قادر است این عمل را انجام دهد.
الفالف5 ساعت قبل
سابق بر این تنها راه اطلاع از میزان جریمه خودرو، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ بود اما در حال حاضر، روش‌های غیر حضوری استعلام و پرداخت خلافی نیز در دسترس هستند. یکی از این روشها استعلام خلافی خودرو با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل است. اپلیکیشنی که در ادامه قصد معرفی آن را داریم امکانات کاربردی زیادی را در کنار استعلام خلافی خودرو گرد هم آورده است. استعلام خلافی خودرو با فرمونفرمون برنامه‌ای اندرویدی است که تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار نصب فعال داشته است. ۲-با فعال کردن کروز کنترل یا سرعت سنج فرمون، در هر مسیر یا جاده با سرعت مجاز برانید و نگرانی از بابت دوربین‌های کنترل سرعت نداشته باشید.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
سیاست درست در صنعت خودرو وجود نداردبرخی در آشفته بازار خودرو، سود فراوان می‌برندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از بسیج مهندسین صنعت، علی اصغر شهبازی مسئله صنعت خودرو در کشور و آشفتگی به وجود آمده در این حوزه را به دلیل کمبود دانش و فناوری ندانست و گفت: مشکل صنعت خودرو این است که در کشور هنوز نمی‌دانیم این صنعت به عنوان یک صنعت راهبردی است یا خیر؟. وی افزود: برخی معتقدند اگر صنعت خودرو تعطیل و یا در عرصه رقابت جدی با رقبای خارجی قرار گیرد، کارگران بسیاری که در این صنعت مشغول هستند شغل خود را از دست می‌دهد، اما برخی دیگر با رد این موضوع، معتقدند می‌توان تمرکز و سرمایه گذاری بر صنایعی کرد که کشور مزیت‌های بسیاری در آن دارد و کارگران را هم در این صنایع مشغول کار کرد. مسئول سازمان بسیج صنعتی کشور با اشاره به افزایش غیرمنطقی قیمت خودرو در ماه‌های اخیر، اظهار داشت: در ماه‌ها و روز‌های گذشته شاهد افزایش بی قاعده و قانون قیمت خودرو در بازار بودیم از سوی دیگر خودرو‌های خارجی، اختلاف قیمت بسیاری نسبت به خودرو‌های داخلی پیدا کرده‌اند که در گذشته چنین تفاوتی وجود نداشت و همه این‌ها نشان دهنده عدم وجود سیاست درست در این حوزه است. شهبازی تصریح کرد: هنوز یک سیاست و نگاه واحدی درباره صنعت خودرو و اینکه کشور باید به چه سمتی و سوی در این صنعت برود، وجود ندارد. وی مشکلات تولید و تأمین قطعه را یکی دیگر از مسائل صنعت خودرو کشور دانست و افزود: صنعت قطعه سازی نیز مانند صنعت خودرو دچار آشفتگی شدید شده است. بسیاری از شرکت‌ها و تولیدی‌های قطعات تعطیل یا به چین منتقل شده و قطعه را در آنجا تولید می‌کند به همین دلیل هزینه تولید خودرو در کشور بسیار افزایش یافته و کیفیت نیز با توجه به استفاده از قطعات بی‌کیفیت چینی کاهش پیدا کرده است. رئیس سازمان بسیج صنعتی کشور با اشاره به مسائل مطرح شده درباره ورود نیرو‌های مسلح به حوزه خودرو، گفت: سپاه پاسداران در سال ۷۳ و ۷۲ در زمان آقای هاشمی به مسئله تولید خودرو ورود کرد و ۴۰ دستگاه هم تولید کرد، من در آن پروژه مسئول برق بودم، اما این طرح عملیاتی نشد و بعد از دولت آقای هاشمی رها شد. البته به اعتقاد من از تجارب و دانش صنعت دفاعی باید استفاده کرد و استفاده از تجارب گران بهای صنعت دفاعی لزوما به معنای ساخت خودرو توسط نیروی مسلح نیست. شهبازی خاطرنشان کرد: مشکل صنعت خودرو نبود علم یا وجود گلوگاه نیست، اشکال کار در جای دیگری است و آن نبود سیاست‌های درست و مشخصی در این حوزه است و برخی از این آشفته‌بازار سود فراوانی می‌برند و برای آن‌ها بهتر است که شرایط صنعت خودرو به همین شکل باشد. وی در پایان تصریح کرد: مسائل صنعت خودرو و قطعه‌سازی باید به صورت علمی و تخصصی بررسی شود تا راهکار‌های درست و اصولی برای حل این مسائل ارائه کنیم.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
در این هفته شاهد تغییر و تحولات نسبتا زیادی در رده بندی هستیم. در این هفته Xiaomi Mi ۹T موفق شد که در رتبه اول رده بندی قرار بگیرد. با تمام تغییرات در جلو گوشی و سایز بزرگ همانند تبلت این سامسونگ گلکسی A۵۰ است که در این هفته جایگاه دوم را دارد. Galaxy M۴۰ یکی دیگر از گوشی‌های هوشمند سامسونگ است که بسیار مورد استقبال کاربران قرار گرفته است، شاید این مدل گوشی سامسونگ بخش اعظمی از فروش M-Series و گوشی‌های هوشمند سامسونگ را متعلق به خود کند. Redmi Note ۷ در حال حاضر به رتبه هفتم رده بندی رسیده است و گلکسی A۷۰وM۴۰ سامسونگ را در رتبه پنجم و ششم بالاتر از خود می‌بیند.

کاهش ۲ تا ۹ میلیون تومانی قیمت هشت خودرو در بازار

3+
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
همشهریهمشهری17 ساعت قبل
به گزارش رویترز بر اساس توصیه منتشر شده «کارگروه خدمات پیشگیری آمریکا» (USPSTF) هر فردی که در معرض خطر عفونت اچ‌آی‌وی است، مانند افرادی که همسر یا شریک جنسی اچ‌آی‌وی مثبت دارند، افراد که آمیزش جنسی حفاظت‌نشده با افراد در معرض خطر عفونت اچ‌آی‌وی دارند و معتادان تزریقی باید روزانه یک قرص ترووادا (Truvada) مصرف کنند تا از عفونت احتمالی در آنها جلوگیری شود. داروهای ضد رترو ویروس (ضد اچ‌آی‌وی) در دهه‌های اخیر باعث شده‌اند عفونت اچ‌آی‌وی از یک بیماری مرگبار به یک بیماری مزمن قابل کنترل تبدیل شود. برررسی‌ها نشان می‌دهند با مصرف روزانه قرص ترووادا در روش PrEP خطر دچار شدن به اچ‌آی‌وی از راه آمیزش جنسی تا ۹۰ درصد کاهش می‌یابد. این روش در معتادان تزریقی خطر عفونت اچ‌آی‌وی را بیش از ۷۰ درصد کاهش می‌دهد. تخمین زده می‌شود حدود ۱٫۱ میلیون نفر در آمریکا دچار عفونت اچ‌آی‌وی باشند، اما حدود ۱۶۲۰۰۰ نفر از عفونت خود آگاه نیستند.

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

امضای ۱۲ سند همکاری بین ایران و روسیه و خروج این کشور از توافق تسلیحاتی

خبری1 ساعت قبل

آخرین جلسه دادگاه محمدرضا خاتمی با موضوع تقلب در انتخابات ۸۸ برگزار شد

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - سه‌شنبه 28 خردادماه

خبری3 ساعت قبل

نگاه استقلالی‌ها به مدافعان سپاهان/ شفیعی جانشین منتظری می‌شود

نود7 دقیقه قبل

محمدرضا داورزنی: از استعفای احمد سعادتمند از هیئت مدیره باشگاه استقلال بی اطلاع هستم

طرفداری7 دقیقه قبل

ختم رسیدگی به پرونده محمد رضا خاتمی/صدور حکم در مهلت قانونی

عصر ایران8 دقیقه قبل

شاهد اقدامات مناسبی توسط شهرداریها برای توسعه خطوط پیاده و ترویج دوچرخه سواری هستیم / نیازمند گفتمان و نگاه جدید در مدیریت شهری برای توسعه حمل و نقل پاک هستیم

ایلنا8 دقیقه قبل

تاج: بیانیه‌نویسی علیه بازیکنان حریف محرومیت دارد/تا شرایط آماده نباشد لیگ را آغاز نمی‌کنیم

خبر فوری9 دقیقه قبل

مرکل: ایران باید به تعهداتش در برجام پایبند بماند

تسنیم9 دقیقه قبل

محورهای دیدار رئیس جمهوری افغانستان با «ترزا می»

مهر9 دقیقه قبل