1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. تکنولوژی
پوشش خبری

محدودیت اعمال‌شده روی اپ‌های ایرانی به علت تحریم نیست!

ارسال فهرست اپلیکیشنهای ایرانی به اپل توسط یک شبکه ضد ایرانی

مهرخبرگزاری مهر
ارسال فهرست اپلیکیشنهای ایرانی به اپل توسط یک شبکه ضد ایرانی

به گزارش خبرنگار مهر، به تازگی به دلیل محدودیت هایی که شرکت اپل برای اپلیکیشن‌های سیستم عامل IOS ایجاد کرده است امکان دسترسی به اپلیکیشن‌های ایرانی برای کاربران آیفون محدود شده است.

در این باره امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در توئیتر نوشت: در خصوص محدودسازی‌های اپل بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که خبرنگار یکی از شبکه‌های ضد ایرانی فهرستی از اپلیکیشن‌های ایرانی را جهت محدودسازی تهیه کرده و در اختیار اپل قرار داده است.

وی با درج هشتگ منوتو گفت: متاسفم که گاه برخی از ایرانیان این چنین زندگی هموطنان خود را تحت فشار مضاعف قرار می‌دهند.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: اگر چه این محدودیت‌های جدید، سیاست اپل هم بوده است اما اینکه برخی از اپلیکیشن‌های ایرانی که در این فهرست نیستند، حذف نشده‌اند حاکی از دخالت این گزارش در تسریع سیاست اپل در مورد اپلیکیشن‌های ایرانی است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: پس گزارش در انتخاب اپلیکیشن‌های مسدود شده تاثیرگذار بوده است.

خواندن خبر در سایت منبع

محدودیت اپل برای اپلیکیشن‌های بانکی خنثی می‌شود

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین
محدودیت اپل برای اپلیکیشن‌های بانکی خنثی می‌شود

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا، شرکت اپل در راستای بررسی امنیت اپلیکیشن‌های موبایل و حفظ حریم خصوصی در دو هفته اخیر هشدارهایی را درباره محدود سازی اپلیکیشن‌های استفاده کننده از بستر Enterprise Developer Certificates که در ایران با عنوان گواهینامه اینترپرایز بیشتر شناخته می‌شود، منتشر کرد که در مرحله بررسی اپلیکیشن‌های استفاده کننده از این گواهینامه نوبت به اپلیکیشن‌های ایرانی رسید و همین مسئله باعث شد اپلکیشن‌های توسعه داده شده در ایران از جمله اپلیکیشن‌های بانکی و پرداخت و شرکت‌های تجارت الکترونیک که به منظور دور زدن تحریم از گواهینامه اینترپرایز و با توجه به اعلام تحریم‌های اپل برای ایران و حذف تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن ایرانی از اپ استور طی یکسال اخیر، استفاده می‌کردند، مسدود شوند و کاربران قابلیت دسترسی به این اپلیکیشن‌ها را حتی از طریق این کانال جایگزین نداشته باشند.

برخلاف تصور و شایعات، مسدود سازی‌های اخیر شرکت اپل به هیچ عنوان در راستای تحریم بر اساس فشارهای آمریکا نیست و این شرکت در تمامی کشورها اپلیکیشن‌هایی که به صورت غیر مجاز از گواهی Enterprise استفاده کرده‌اند را به منظور جلوگیری از نشت اطلاعات غیرفعال کرده است؛ بر اساس آخرین بررسی‌ها، اپلیکیشن‌های بانکی در سیستم عامل iOS از جمله آپ، پیام رسان بله، و برخی از موبایل بانک‌ها مسدود شده‌اند و از جمله مهمترین اپلیکیشن‌های کاربردی مسدود شده دیگر باید به اسنپ، تپسی، ایرانسل من و سیب اپ اشاره داشت.

لازم به ذکر است که شرکت آسان پرداخت در راستای مسدود سازی اپلیکیشن آپ به عنوان یکی از مهمترین اپلیکیشن‌های پرداخت تاکید کرد که این نرم افزار با اقدامات فنی جدید از ابتدای هفته آینده در دسترس کاربران سیستم عامل iOS قرار خواهد گرفت؛ همچنین پیام رسان بله به عنوان دومین نرم افزار بانکی و پرداخت مسدود شده در راستای لغو گواهینامه‌های اینترپرایز اعلام کرد که با نصب نسخه جدید این پیام رسان از سیب آپ می‌توانید از بله استفاده کنید و مشکلی وجود ندارد.

با اعمال محدودیت توسط اپل باید از راهکارهایی جدید استفاده کرد

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره مسدود سازی اپلیکیشن‌های ایرانی توسط شرکت اپل، گفت: استفاده از اپلیکیشن‌ها در سیستم عامل iOS تا به امروز از دو روش ممکن بوده که یکی از راهکارها قرار دادن اپلیکیشن در فروشگاه نرم افزاری اپل با عنوان اپ استور بوده که با توجه به تحریم‌های آمریکا و مقررات اپل این امکان برای توسعه دهندگان ایرانی وجود ندارد اما روش دوم که در ایران و چند کشور دیگر مرسوم است بحث استفاده از گواهینامه‌های اشتراکی یا همان اینترپرایز است که به توسعه دهندگان نرم افزاری اجازه می‌دهد با مراجعه به لینک به صورت دستی نرم افزار را دانلود و با اعطای دسترسی از آن استفاده کنند که این قابلیت نیز مسدود شده و باید از راهکارهای جدید استفاده کرد.

خنثی سازی محدودیت‌های اپل با راهکارهایی تضمینی

پویا خوشبخت، مدیرعامل سیب اپل به عنوان یکی از مطرح‌ترین فروشگاه‌های نرم افزارهای iOS در ایران درباره محدودیت‌ها جدید شرکت اپل گفت: شرکت اپل اطلاعیه‌هایی درباره اکانت‌های اینترپرایز که به صورت غیر قانونی استفاده می‌کنند، منتشر کرده بود که احتمال می‌رود مسدود سازی و لغو دسترسی اپلیکیشن‌های ایرانی نیز به دلیل بررسی وضعیت Enterprise Developer Certificates بوده است؛ سیب اپل به عنوان یک فروشگاه نرم افزاری ایرانی برای کاربران اپل دسترسی به اپلیکیشن‌های فارسی را که با توجه به تحریم‌‍‌ها قابلیت دسترسی به آن‌ها در اپ استور فراهم نیست را ایجاد می‌کند و دسترسی سیب اپ نیز قطع شد و کاربران قادر به دسترسی به اپلیکیشن سیب اپ نبودند.

وی با اشاره به راه‌حل برخی از شرکت‌ها که دچار قطع دسترسی شدند، گفت: برخی از شرکت‌ها از جمله اسنپ تصمیم گرفتند تا با ارائه نسخه وب سرویس، قابلیت دسترسی کاربران اپل به سیستم را فراهم کنند که یک راه حل موقت به شمار می‌رود چرا که نسخه وب سرویس نمی‌تواند جایگزین اپلیکیشن شود و مشکلات متعددی دارد؛ بر همین اساس باید راهکارهای دور زدن محدودیت‌ها را شناسایی و از آن‌ها استفاده کرد تا اپلیکیشن‌های فارسی زبان به خصوص نرم افزارهای کاربردی مهم در اختیار کاربران اپل در کشور قرار بگیرد.

مدیرعامل سیب اپ با بیان این که راه حل تضمینی برای خنثی سازی محدودیت‌های جدید اپل وجود دارد، گفت: در حال حاضر سه مرحله اساسی و مهم را برای سیب اپ در نظر گرفته‌ایم که در مرحله اول صفحه لندینگ برای تمامی کسب و کارهای مهمی که دچار مشکل شدند ایجاد می‌شود تا کاربران بدون نیاز به نصب سیب اپ بتوانند این نرم افزارها را دانلود و استفاده کنند؛ از طرف دیگر سیب اپ بروزرسانی خواهد شد و این احتمال وجود دارد که مشکلات از بین برود اما راه‌حل نهایی برای رفع مشکلات Ad-Hoc است که بالغ بر حداقل ۶ هفته فعالیت برای پیاده سازی زمان نیاز دارد که با استفاده از اکانت توسعه دهندگان اپل محقق می‌شود؛ قیمت این اکانت‌ها ۱۰۰ دلار است و هر ۱۰۰ دستگاه آیفون در کشور در یک اکانت به عنوان باکس قرار می‌گیرند و از اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنند. لینک کوتاه لینک کپی شد

خواندن خبر در سایت منبع

چرا اپ‌های ایرانی از اپل حذف شده‌اند؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین
چرا اپ‌های ایرانی از اپل حذف شده‌اند؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ از عصر چهارشنبه هشتم اسفندماه ۹۷، اپلیکیشن‌های پرکاربرد ایرانی در گوشی‌های اپل از دسترس خارج شدند. با این اتفاق بحث‌های زیادی درباره این مسدودسازی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است. دلیل اصلی این اختلال چه بوده است؟ امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات در یادداشتی به علت این اتفاق پرداخته است.

مسدودشدن اپ‌های ایرانی و توسعه!

داستان یک مسدودسازی

مسدودسازی اپلیکیشن‌های ایرانی در محصولات اپل تبدیل به سرفصل خبری ایرانیان شده است. این مسدودسازی از ۳ گام ایجاد شده است:

تحریم‌ها: شرکت اپل هم‌زمان با تحریم‌های آمریکا تحریم‌هایی را علیه شرکت‌های ایرانی آغاز کرد. تحریم‌هایی که در عمل اپلیکیشن‌های ایرانی را هدف قرار داد.

به زبان ساده یک کاربر برای نصب اپ‌ها بر روی گوشی هوشمند اپل خود ۳روش عملی دارد: اول آن‌که به بازار بزرگ برای خرید اپ‌ها مراجعه کند؛ نام این بازار App Store است. اما عرضه‌ی اپلیکیشن در این بازار برای ایرانیان مسدود شد. راه دوم آن است که اپ در یک سایت عرضه شود (مانند اپ بانک‌ها در سایتشان). در این روش عرضه‌کننده اپ از یک امکان شرکت اپل که برای کدنویسان ایجاد شده است، استفاده می‌کند. راه سوم نیز تشکیل یک بازارچه محلی است. مثلا سیب‌اپ یا سیبچه نمونه‌هایی از این بازارچه‌های محلی بودند که ایرانیان برای خود تشکیل داده بودند.

چرا اپ‌های ایرانی از اپل حذف شده‌اند؟ - 6

به این ترتیب تحریم‌ها امکان عرضه در بازار بزرگ را از ایرانیان گرفته بود و آنان در عمل مجبور به انتخاب روش ۲ یا ۳ شده بودند.

تغییر سیاست اپل: واقعیت آن بود که در زمان عرضه اپ در بازار AppStore این بازار بررسی‌هایی بر روی اپ‌ها انجام می‌داد، مثلا از لحاظ حریم خصوصی ارزیابی می‌شد؛ اما اپ‌های عرضه‌شده در سایت‌ها یا بازارچه‌ها می‌توانست حریم شخصی یا حقوق مالکیت فکری را نقض کند. به همین دلیل چند ماه پیش شرکت اپل تصمیم گرفت تا عرضه‌های خارج از AppStore را با محدودیت‌هایی روبه‌رو سازد.

نتیجه این سیاست‌ها که البته جهانی بود، می‌توانست منجر به آن شود که اپ‌هایی ایرانی که به دلیل تحریم از ورود به AppStore منع شده بودند، عرضه‌شان حتی در سایت‌ها و بازارچه‌های محلی نیز با مشکل روبه‌رو شود.

گرا دادن: با آن‌که شرکت اپل تغییر سیاست خود را اعلام و اعمال کرده بود، همچنان اپ‌ها ایرانی مشغول کار بودند. یک خبرنگار متعلق به شبکه‌ای ماهواره‌ای که طرفدار تحریم علیه ایران است، یادداشتی خطاب به شرکت اپل تهیه می‌کند و در آن فهرستی از اپ‌های ایرانی که علیرغم سیاست اپل مشغول فعالیت هستند را معرفی می‌کند و این پرسش را طرح می‌کند که چرا اپل آن‌ها را مسدود نکرده است!

چند روز بعد، شرکت اپل اقدام به مسدودسازی اپ‌های آن فهرست می‌کند؛ و اپ‌های خارج از فهرست همچنان به فعالیت ادامه می‌دهند! حالا تحریم‌ها زندگی ایرانیان را هدف قرار می‌دهند.

حقیقت قربانی‌شده

نتیجه‌ی ۳ رویداد بالا آن شد که اپ‌های ایرانی ۵شنبه از دسترس کاربران خارج شوند

اما چند نکته قابل توجه:

۱️⃣پیچیدگی: واقعیت آن است که مسائل دنیای امروز پیچیده هستند. پیچیدگی از آن‌جایی ناشی می‌شود که نه می‌توان برای مسدودسازی یک دلیل ساده معرفی کرد و نه راه‌حلی ساده.

۲️⃣پاسخ‌های متفاوت: نخستین خبرنگار ظهر ۵شنبه با من تماس گرفت: «چرا اپلیکیشن‌ها مسدود شده‌اند؟» و پاسخ من توضیح بخش دوم از داستان بالا، یعنی تغییر سیاست اپل بود. اما اگر پرسش این‌گونه تغییر یابد که «چرا این اپلیکیشن‌ها حذف شده‌اند و باقی نه؟» پاسخ بخش سوم از داستان است و اینکه اینچنین یک ایرانی زندگی هم‌وطنان خود را تحت فشار قرار می‌دهد (که توییت زدم). اگر پرسش آن باشد که «آیا تحریم‌ها موثر بوده است؟» نه مستقیم؛ اما اگر تحریم هم نبود ایرانیان با عرضه اپ‌ها خود در AppStore با چنین مشکلی روبه‌رو نمی‌شدند!

چگونه تغییر پرسش می‌تواند بخشی از داستان مسدودسازی را پررنگ‌تر کند و بازیگران مختلف سیاسی روایت‌های مختلفی از آن را بیشتر ترجیح می‌دهند.

۳️⃣مقصریابی: در این میانه بیش از هر چیز عادت ناسزا و مقصریابی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ایرانی پررنگ است. هر گروهی با توجه به علایق سیاسی‌اش دوست داشت انگشت خود را بر بخشی از داستان بگذارد و ناسزاها را به سمتی سوق دهد.

۴️⃣روایت عجیب: اما در این میان صداوسیما شاید غیرملی‌ترین روایت را داشت: تاکید بر ناکارآمدی دولت! صداوسیمایی که شاید انتظار می‌رود داستان را روایت کند، بر خلاف انتظار بر هیچکدام از ۳بخش داستان تاکید نکرد! صداوسیما یک روایت داشت: دولت ناکارآمد است!

⭕️قربانی‌گاه حقیقت

مسائل پیچیده بهترین قربانی‌کنندگان حقیقت هستند. پیچیدگی این فرصت را به بازیگران می‌دهد تا تنها بر بخشی از حقیقت تمرکز یابند و مطلوب‌های خود را در قالب روایتی دلخواه به دیگران بفروشند.

توسعه اما نیازمند درک پیچیدگی و اقدامات پیچیده است؛ به همین دلیل شاید ضرورت دارد تا توسعه‌ی ادراک عمومی به عنوان یک مسوولیت اجتماعی برای تمامی ایرانیانی که دغدغه‌ی توسعه دارند، پررنگ‌تر شود.

خواندن خبر در سایت منبع

محدودیت جدید اپل فقط مختص ایران نیست

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز
محدودیت جدید اپل فقط مختص ایران نیست

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبرنگار مهر، به تازگی، اغلب توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های ایرانی با ارسال پیامکی به کاربران آیفون، از محدودیت جدید اعمال شده از سوی شرکت اپل برای امکان دسترسی به برخی اپلیکیشن‌های ios خبر دادند و اعلام کردند که در تلاش هستند تا هرچه سریع‌تر این مورد را پیگیری و رفع کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که با محدودیت به وجود آمده، امکان استفاده از بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی که پیش از این از طریق سایتهای مرتبط با خدمات دهندگان، دانلود و نصب شده بود در گوشی مشترکان آیفون وجود ندارد. به این معنی که کاربران ایرانی قادر نخواهند بود از اپلیکیشن‌های بانکی، خدماتی، ارتباطی و پیام رسانهای ایرانی روی سیستم عامل IOS استفاده کنند.

چندسالی است که کمپانی امریکایی اپل، به دلیل موضوع تحریم، دسترسی توسعه دهندگان اپلیکیشن را به فروشگاه اپلیکیشن این شرکت (اپ استور) مسدود کرده است و به همین دلیل شرکتهای ارائه دهنده خدمات اپلیکیشن، راه دومی برای ارائه خدمات به کاربران آیفون درپیش گرفتند. به این معنی که با اکانت اینترپرایز، امکان نصب اپلیکیشن را روی گوشی‌های آیفون از طریق مراجعه به سایت و تایید نهایی مشترک روی گوشی، فراهم می‌کنند. امروز این راه دوم نیز از سوی اپل مسدود شده است.

محدودیت جدید آیفون فقط مختص ایران نیست

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، با تایید این مطلب اظهار داشت: این موضوع تنها مختص به ایران نبوده و تغییر رویه جدید شرکت اپل برای حفظ امنیت اطلاعات و رعایت حقوق مالکیت معنوی است.

وی با بیان اینکه امکان استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن همراه روی گوشی‌های آیفون از دو طریق ممکن بود، توضیح داد: یکی از این روشها، هماهنگی با اپ استور برای قراردادن اپلیکیشن موردنظر روی این بازار اپلیکیشن، از طریق توسعه دهندگان بود. در این روش با توجه به تحریم هایی که چندسالی است از سمت اپل اعمال می‌شود، بسیاری از توسعه دهندگان اپلیکیشن ایرانی موفق به برقراری این هماهنگی نشده و اپلیکیشن‌های ایرانی از بازار اپل حذف شدند.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: در روش دوم که نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز مرسوم بوده، به روش اکانت شرکتی (اینترپرایز) معروف است و به توسعه دهندگان اپلیکیشن (طراحان اپلیکیشن) این اجازه را می‌دهد که اپلیکیشن مورد نظر را روی سایت قرار داده تا کاربران آیفون با مراجعه به لینک دسترسی در سایت، نرم افزار مورد نظر را روی گوشی خود نصب کنند.

وی گفت: در این روش، قبل از نصب اپلیکیشن به کاربر ios هشدار داده می‌شود که این روش نصب، قابل اعتماد و مورد تایید نیست و اگر مسئولیت آن را می‌پذیرد، اجازه نصب را با تایید روی تنظیمات (ستینگ) گوشی می‌دهد. اما در تغییر استراتژی جدید شرکت اپل از این روش دوم، ممانعت به عمل آمده است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، دلیل این محدودیت را برخی سوءاستفاده‌های امنیتی از این نحوه دسترسی عنوان کرد و گفت: اپل به دلیل افزایش نرم افزارهای کرک شده (قفل شکسته) و کپی برداری شده و نیز عدم رعایت قانون کپی رایت که به ضرر کاربران و توسعه دهندگان بوده، این تغییر رویه را در پیش گرفته است.

وی گفت: کاربران ایرانی برای دسترسی به اپلکیشن‌های ایرانی مانند اپ‌های پرداخت و خدمات و پیام رسانها، تا پیش از این به سایت مورد نظر اعتماد کرده و اجازه نصب اپ مورد نظر را داده و از آن استفاده می‌کردند؛ اما این اعمال محدودیت جدید، سبب به وجود آمدن مشکلاتی برای کاربران شده است و به بیان دیگر تبعات این سلب امکان، برای کشور ما که از قبل تحریم بوده، نمود بیشتری پیدا کرده است.

ناظمی تاکید کرد: توسعه دهندگان اپلیکیشن درحال بررسی راه حلی برای رفع این مشکل و امکان دسترسی مجدد کاربران ایرانی به اپلیکیشن‌ها روی سیستم عامل IOS هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

هکرها با نفوذ به تسلای مدل ۳ این ماشین را با خانه بردند

دیجیاتودیجیاتو14 ساعت قبل
حال به گزارش تک کرانچ یک تیم امنیت سایبری موفق شدند با هک تسلای مدل ۳، جایزه‌ای معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کنند که شامل یک تسلای مدل ۳ می‌شود. این دو نفر اکنون صاحب یک تسلای مدل ۳ جدید شده‌اند و علاوه بر آن باید مبغلی معادل ۳۵ هزار دلار را میان خود تقسیم کنند. بنابراین تیم امنیتی Fluoroacetate با هک تسلای مدل ۳ مبلغی معادل ۳۷۵ هزار دلار را نصیب خود کردند. جالب اینجاست که این تیم موفق شده بود سال گذشته نیز مقام اولین این سری مسابقات در توکیو را نیز بدست آورند. تماشا کنید: چالش تازه ایلان ماسک؛ مشکلات کیفی تسلا مدل ۳ کماکان ادامه دارد
تابناکتابناک9 ساعت قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
مدتی قبل دانشمندان علوم فضایی فرضیه‌‌ای مطرح کردند که در آن زمین باغ وحش بیگانه‌ها در نظر گرفته شده بود. به گزارش نشریه فوربس، هدف از برپایی این نشست بررسی پروژه METI (برگرفته از عبارت Messaging Extraterrestrial Intelligence به معنی پیغام رسانی به هوش فرا زمینی) بوده است. در این نشست، دانشمندان معروف حوزه ‌های مختلف به بررسی فرضیه «زمین باغ وحش بیگانه‌ها» پرداختند و حتی پیشنهاداتی درباره جلب کردن توجه آنها ارائه کردند. بر اساس این نظریه بیگانگان از فاصله دور در حال مشاهده‌ی رفتار ما هستند و نمی‌خواهند در روند زندگی انسان تغییری ایجاد شود. علاوه بر این اگر انسان بخواهد حواس مسئولین این باغ وحش را به خود جلب کند، باید گستره زندگانی و آزادی خویش را افزایش دهد.
دیجیاتودیجیاتو15 ساعت قبل
حال پس از سه ماه، ناسا تصاویر تازه‌ای از روند سقوط این شهاب سنگ که اندازه یک اتوبوس مدرسه است را منتشر کرد. همچنین ناسا یک گیف را از روند سقوط شهاب سنگ ذکر شده در دریا منتشر کرده که در بالا می‌توانید آن را مشاهده کنید. این شهاب سنگ به خوبی و با رنگ نارنجی. و دودی که در پشت سر آن قرار دارد قابل تشخیص است. جدا از این موارد، شهاب سنگ‌ها معمولا از ماده‌های بسیار با ارزشی تشکیل شده‌اند. در همین راستا مدتی پیش در شهاب سنگی که در سیبری فرود آمده بود، ماده‌ای سخت‌تر از الماس شناسایی شد.
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
اما پژوهشگران نگران هستند که هوش مصنوعی با حضور در حوزه پزشکی مخاطراتی جدی را برای سلامت انسان‌ها ایجاد کند و این درست برخلاف آن چیزی است که برای رسالت هوش مصنوعی در حوزه پزشکی در نظر گرفته شده است. در مقاله‌ای که روز پنجشنبه در مجله ساینس منتشر شد، پژوهشگران به چشم انداز «خدمات متضاد» هوش مصنوعی پرداختند. برای مثال، با تغییر چند پیکسل روی یک اسکن ریه، هوش مصنوعی می‌تواند یک بیماری را تشخیص دهد که درواقع وجود خارجی ندارد. درواقع اگر یک شرکت بیمه با استفاده از هوش مصنوعی برای ارزیابی اسکن‌های پزشکی اقدام کند، می‌تواند اسکن‌ها را برای افزایش پرداخت‌ها دستکاری کند. با همه این نمی‌توان ازنقش مثبت هوش مصنوعی در توسعه پزشکی نیز غافل شد و تغییرات مثبت را نادیده گرفت بلکه به نظر می‌رسد بهتر است استفاده از هوش مصنوعی را بر پایه برنامه‌های دقیق ارزیابی کرد.

اخبار بیشتر