1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. سلامت
پوشش خبری

هزینه‌های درمانی کمرشکن شده است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره هزینه درمانی اظهار کرد به طور میانگین هر ایرانی دست‌کم ماهی یک بار به نظام سلامت مراجعه می‌کند. ممکن است هزینه‌های درمان انقدر زیاد باشد که عده‌ای را به ورطه فقر بکشاند. در کشور ما هم چندین هزار نفر به دلیل هزینه‌های سرسام‌آور درمانی دچار فقر می‌شوند که این مسئله برای نظام سلامت و جمهوری اسلامی صورت خوشی ندارد. او صحبت‌هایش را اینگونه ادامه داد که ما باید به فکر پشتیبانی از افراد فقیر و محروم باشیم.

دکتر محمدرضا ظفرقندی در جلسه هیئت مدیره نظام پزشکی گفت وظیفه ما پزشک‌ها خدمت به مردم است و ما به این کار علاقه داریم. در هر صنفی ممکن است کسانی تخلف کنند اما من نگران هجمه‌هایی هستم که علیه جامعه پزشکی مطرح می‌شود. این هجمه‌ها مردم را نسبت به پزشکان بی‌اعتماد می‌کند. وی ابراز امیدواری کرد که در زمینه اقتصادی هزینه‌های بخش سلامت به زودی جبران شود.

سایت خبری

قیمت واقعی خدمات سلامت احصاء شود

ایسناخبرگزاری ایسنا
قیمت واقعی خدمات سلامت احصاء شود

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا ظفرقندی در جلسه هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: فکر می‌کنم جامعه پزشکی برای کشور یک سرمایه اجتماعی است. در ارزیابی‌ها جامعه پزشکی همیشه جزو رده‌های بالای جامعه بوده‌اند، اما آنچه ما را نگران می‌کند این است که می‌بینیم هجمه‌هایی از سوی برخی مسئولان و مجلس علیه این جامعه مطرح می‌شود.

وی افزود: ما به عنوان جامعه پزشکی فکر می‌کنیم که هر کاری که از دست‌مان بر می‌آید باید انجام دهیم و خدمت کنیم؛ چراکه این کار عشق‌مان است. بسیاری از پزشکانی که در این جلسه حضور دارند، جانباز هستند و در جبهه‌ها حضور داشتند و افرادی هستند که بیماران و مجروحان را کول می‌کردند تا به آنها خدمت ارائه کنند. البته خدمات جامعه پزشکی به جنگ محدود نمی‌شود، بلکه در همه بحران‌ها، حوادث و … حضور داشته‌اند.

ظفرقندی با بیان اینکه به هر حال در جامعه پزشکی هم تخلفاتی انجام می‌شود، افزود: اما اینکه بخواهیم جامعه پزشکی را به این صورت زیر سوال بریم، درست نیست. اگر از این هجمه‌ها جلوگیری نشود و خط قرمزی برایش وجود نداشته باشد، به اعتماد میان پزشک و بیمار خدشه وارد می‌شود و این آسیب به سلامت جامعه صدمه می‌زند. باید توجه کرد که جامعه پزشکی بسیار روی مردم اثرگذار است. به هر حال مردم به پزشکان اعتماد دارند و نباید به این اعتماد آسیب وارد کرد. در عین حال در نظام پزشکی به عنوان شعار اصلی‌ام اعلام کردم که ما وظیفه داریم که یک پالایش درونی در جامعه پزشکی داشته باشیم و نقاط ضعف و آسیب‌مان را شناسایی و پالایش کنیم. از شما هم در این زمینه کمک می‌خواهیم.

وی همچنین خطاب به شریعتمداری گفت: زمانی که شما وزیر بازرگانی بودید، بنده رییس نظام پزشکی بودم. در آن زمان در بحث اقتصاد سلامت با معاونین شما جلساتی داشتیم. به هر حال در حوزه اقتصاد بخش خصوصی اگر نفع نمی‌کند، ضرر هم نباید بکند و باید هزینه‌هایش جبران شود. این را هم افراد اقتصادی بهتر از ما می‌دانند که هزینه تمام شده یا تعرفه واقعی باید احصاء شود که ما این موضوع را به عنوان یک استراتژی دنبال می‌کنیم. امیدوارم در این دوره هم با کمک شما بتوانیم این اقدام را انجام دهیم.

ظفرقندی با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی علاوه بر این در بحث نسخ الکترونیک و حذف دفترچه‌های درمانی نقش موثری دارد و با سازمان تامین اجتماعی هم همکاری می‌کند، افزود: ایجاد کارت نظام پزشکی هوشمند و امضای الکترونیک، بسیار مهم است. از طریق امضای الکترونیک می‌توان هویت پزشک را تایید کرد. در این زمینه پیگیریم تا بتوانیم این اقدام را انجام دهیم. بر همین اساس در دو شهر بابلسر در استان مازندران و چناران در استان خراسان این طرح را پایلوت کردیم و با وزارت بهداشت آن را پیش می‌بریم.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل سازمان نظام پزشکی، وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به مشکلات دستیاران نیز گفت: ما تعداد زیادی نیروی دستیار در کشور داریم. این افراد به عنوان پزشک خدمت می‌کنند و شاید عمده بخش‌های بیمارستانی دولتی ما را این نیروها ارائه خدمت می‌کنند، اما حقوق‌شان بسیار ناچیز است. این خیلی برایمان سخت است که این افراد با حقوق‌های نازل باید زندگی‌شان را بگذرانند. از شما می‌خواهم تا بحث بیمه‌ای آنها را درست کنیم.

خواندن خبر در سایت منبع

۴۲۰ هزار نفر در کشور با هزینه‌های کمرشکن سلامت فقیر می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر
۴۲۰ هزار نفر در کشور با هزینه‌های کمرشکن سلامت فقیر می‌شوند

به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، در شانزدهمین مجمع خیرین موسسه خیریه امدادگران عاشورایی، اظهار داشت: روزانه ۶۵۰ هزار مراجعه در مراکز بهداشتی شهری و روستایی می‌شود و حدود ۸ درصد از GDP به حوزه بهداشت و درمان اختصاص می‌یابد به عبارت دیگر از هر ۱۲ تومانی که ایرانی‌ها هزینه می‌کنند یا برای آنها هزینه می‌شود، یک تومان به حوزه بهداشت و درمان اختصاص پیدا می‌کند و در دنیا، مجموع هزینه‌های نظامی و انرژی کمتر از بخش سلامت است.

وی تصریح کرد: بر اساس قیمت سال ۹۵ حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومان در بخش‌های دولتی و خصوصی سلامت هزینه می‌شود و هر ایرانی حداقل یکبار در ماه به نظام سلامت مراجعه می‌کند بنابراین وارد شدن خیرین و موسسات خیریه به حوزه سلامت، می‌تواند منشا خیر و برکات زیادی برای مردم باشد.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم از ما چیز زیادی نمی‌خواهند اول تامین سلامت و بعد احترام و حفظ کرامت انسانی می‌خواهند البته در این حوزه مشکلاتی داریم و در برخی از بیمارستانها متاسفانه بیماران را با شماره تخت یا نوع بیماری می‌شناسند که این رویه باید اصلاح شود البته در امور خیریه برای سلامت نسبت به کشورهای غربی، عقب هستیم.

حریرچی با بیان اینکه هزینه‌های بیماری در دنیا ممکن است مردم را دچار هزینه‌های کمرشکن و فقر کند، افزود: باید از مردم در برابر هزینه‌های کمرشکن سلامت محافظت کنیم البته در سال‌های گذشته حدود ۶۰۰ هزار در کشور دچار فقر ناشی از هزینه‌های کمرشکن سلامت شده بودند که در حال حاضر به کمتر از ۴۲۰ هزار نفر کاهش یافته اما یک مورد از آن هم برای نظام سلامت و نظام جمهوری اسلامی، صورت خوشی ندارد.

وی در ادامه اظهار داشت: بعضی از خیریه‌ها در هزینه کرد و اولویت گذاری برای هزینه کرد منابع، دچار مشکل هستند و برخی از آنها به انجام کارهای شیک و لوکس برای اقشار مرفه جامعه علاقه دارند اما کارهای خیریه باید برای فقیرترین و محروم‌ترین افراد و اولین نیازها انجام شود.

معاون کل وزارت بهداشت اضافه کرد: علمای اقتصاد معتقدند که به ازای یکسال عمر با کیفیت، مجاز هستیم تا حدود یک برابر درآمد سرانه کشور که حدود ۵۲۰۰ دلار است هزینه کنیم البته برخی کشورها مانند تایلند عدد نیم برابر را مبنا قرار داده‌اند. متاسفانه در برخی موارد هزینه‌های بالا کیفیت و طول عمر را بهبود نمی‌بخشد.

حریرچی در پایان یادآور شد: سال آینده یکی از سخت‌ترین سالها برای کشور است و ما قدردان خیرین و موسسات خیریه و نهادها هستیم که به سلامت مردم کمک می‌و امیدواری و رضایتمندی مردم می‌تواند به ارتقای نظام جمهوری اسلامی ایران کمک کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
تولد تقویمیجشن‌های لاکچری نوزادی عجیب و غریب و تاریخ تولد رند یا تولد نوزاد در سالگرد ازدواج، تولد پدر و مادر و از این همزمانی‌های جالب مد‌های باوردنکردنی، اما واقعیتی است که برخی والدین آن را الزامی و واجب می‌دانند و هر طور شده به دنبال اجرای آن هستند تا جایی که حاضرند سلامت و جان نوزادشان را فدای تاریخ تولد خاص و لاکچری کنند. فاجعه هولناک دستکاری تاریخ تولد نوزادمعاون بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: دستکاری تاریخ تولد فاجعه بوده و این گونه رفتار کردن با سلامت نوزادان و نسل آینده کشور نگران کننده است. ابوترابی افزود: آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۶/۶/۶، تعداد ۵ هزار و ۶۸۰ نفر و آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۹۵/۵/۵، تعداد ۶ هزار و ۱۳ نفر بوده است. سخنگوی سازمان ثبت احوال درخصوص آمار تولد‌های ثبت شده در تاریخ ۸۸/۸/۸ گفت: تعداد کل تولد‌های ثبت شده در این روز ۴ هزار و ۱۹۵ نفر بوده است. وی این تاریخ را به نوعی می‌توان لاکچری‌ترین تاریخ تولد دانست، چرا که با میلاد امام هشتم شیعیان همزمان شده بود.
ایلناایلنا13 ساعت قبل
هواپیمای فوکر ۱۰۰ با وجود نقص فنی و باز نشدن چرخ‌ها در باند فرودگاه به سلامت به زمین نشستبه گزارش ایلنا، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: هواپیمای تهران- ایلام متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه از تهران به مقصد ایلام پرواز کرد و در نزدیکی فرودگاه ایلام خلبان متوجه نقص فنی در چرخ‌های هواپیما شد و ترجیح داد به فرودگاه مهرآباد باز گردد. رضا جعفرزاده افزود: هم اکنون هواپیما به سلامت در فرودگاه مهرآباد فرود آمده است و این حادثه هیچگونه خسارت جانی و مالی نداشت. وی گفت: سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت آسمان اعلام کرد به سرعت پرواز جایگزین برای انتقال مسافران به ایلام فراهم شود.
آخرین خبرآخرین خبر1 روز قبل
مردان نیز مورد همسرآزاری قرار می‌گیرند! ایسنا/ مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان مردان را بیشتر در معرض آسیب‌های اجتماعی، روانی و عاطفی دانست. رنجبران با اشاره به شعار امسال هفته سلامت مردان ایرانی (مردان فعال‌تر، مردان سالم‌تر)، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها موظف هستند در این هفته عموم جامعه به‌ویژه مردان را به سمت سلامت و توجه به سلامتی سوق دهند؛ باتوجه به ماشینی شدن فعالیت‌ها، مردان فعالیت کمتری داشته و به نوعی با بی تحرکی مواجه هستند. مدیر گروه سلامت روانی و اجتماعی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در رابطه با همسرآزاری و آسیب دیدن مردان در زندگی مشترک از سوی همسرانشان، بیان کرد: همسرآزاری صرفا شامل آسیب رساندن به زن نمی‌شود بلکه مردان نیز گاها با همسرآزاری مواجه ‌اند؛ اما عموما درجامعه زن‌ها بیشتر از مردان در معرض همسرآزاری قراردارند. وی آزار عاطفی و جنسی را بیشترین نوع همسرآزاری بر مردان دانست و بیان کرد: براساس تجارب و تحقیقات به عمل آمده، همسرآزاری از نوع عاطفی و جنسی عموما شامل مردان می‌شود؛ نقش مخرب شبکه‌های اجتماعی در ارتباط برون خانوادگی و ارائه راه‌حل‌های نامناسب برای حل مشکلات زندگی زناشویی از جمله دلایل بروز و تشدید این نوع از همسرآزاری علیه مردان است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
بر اساس مطالعات انجام شده یک خواب خوب شبانه می‌تواند یکی از بهترین راهکارها برای کاهش وزن موفق و جلوگیری از افزایش وزن باشد. مطالعاتی که نتایج آن در نشریه Canadian Medical Association به چاپ رسیده نشان می‌دهد کسانی که به خواب خوب شبانه و منظم عادت دارند، کمتر به اضافه وزن دچار می‌شوند و در کاهش وزن نیز، موفق‌تر عمل می‌کنند. در واقع محققان معتدند خواب می‌تواند به تقویت عادات غذایی سالم‌تر و در نتیجه حفظ وزن سالم کمک کند. همچنین بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعات، مشکلات خواب می‌تواند سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را افزایش دهد که همین امر می‌تواند منجربه ایجاد التهاب و مشکلات انسولینی شود. هردوی این موارد به افزایش وزن مرتبط هستند.
الفالف16 ساعت قبل
نتایج یک بررسی‌ جدید نشان می‌دهد، رژیم غذایی که حاوی دانه‌ها باشد، ریسک بروز سرطان کبد را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. گروه سلامت الف، ۲ فروردین ۱۳۹۸، ۰۸:۵۰ ۳۹۸۰۱۰۲۰۰۲به گزارش فارس به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی‌ جدید نشان می‌دهد، رژیم غذایی که حاوی دانه‌ها باشد، ریسک بروز سرطان کبد را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد. دانه کنجد، دانه‌های آفتابگردان، شاه دانه، دانه‌های کتان و دانه کدو تنبل از جمله این دانه‌های موثر بر سلامتی است. محققان تاکید می‌کنند، از آنجایی‌که انواع مختلف دانه‌ها سرشار از ‏پروتئین، فیبر، آهن، ‏ویتامین‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند می‌توانند در رفع بیماری‌های مخالف نقش قابل توجهی داشته باشند. این پژوهش که توسط محققان آمریکایی صورت گرفته تاکید می‌کند، هر سال ۴۰ هزار آمریکایی و ۵ هزار و ۵۰۰ انگلیسی مبتلا به سرطان کبد تشخیص داده می‌شوند.
مهرمهر15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیو اطلس، تا به امروز تمیز دادن داروهای اصلی از نمونه‌های جعلی آنها کار چندان ساده‌ای نبوده است. با این کار دارو در مجاری موازی که به همین منظور طراحی شده‌اند، جریان می‌یابد. در انتهای این مسیر نیتروژن مایع قرار دارد که تغییرات دمایی مد نظر را در داروهای در حال بررسی ایجاد می‌کند. از این فناوری می‌توان حتی برای شناسایی داروهای تقلبی که در آب حل شده یا حتی با انواع غذا مخلوط شده‌اند، استفاده کرد. از روش یادشده حتی برای متمایز کردن روغن زیتون تقلبی از اصل با موفقیت استفاده شده است.

اخبار بیشتر