1. خبری
  2. پوشش‌های خبری
  3. اقتصادی
پوشش خبری

سال 98 ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی تعلق نمی‌گیرد

علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد تعلق گرفتن ارز یارانه‌ای به کالاهای اساسی پروژه‌ای شکست‌خورده است. این موضوع باعث قاچاق بسیاری از کالاها شده که باید به دست مصرف‌کننده داخلی می‌رسیدند. ابراهیمی اذعان کرد اگر قیمت کالاها را واقعی کنیم و منابع حاصل از حذف یارانه ارزی را مستقیم در قالب کارت اعتباری به مردم بدهیم قدرت خرید آن‌ها بالاتر می‌رود.

امروز در مجلس شورای اسلامی طرح استفاده از ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی در سال 98 رد شد. جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت در مجلس گفت این طرح که امسال اجرا شده، فقط بازار دلالان را گرم کرد.

سایت خبری

تداوم تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی محکوم به شکست است

فارسخبرگزاری فارس
تداوم تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی محکوم به شکست است

علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری توانا خبرگزاری فارس درباره بند الحاقی ۲ تبصره ۷ لایحه بودجه درباره تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی گفت: در شرایط فعلی حذف ارز یارانه‌ای (ترجیحی) کالاهای اساسی و آزاد سازی قیمت‌ها تنها راهکار افزایش قدرت خرید مردم است. با این سیاست می‌توانیم منابع حاصل از حذف یارانه ارزی کالاهای اساسی را به صورت مستقیم در قالب کارت اعتباری به مردم بدهیم و خود مردم برای پول شان تصمیم بگیرند.

نماینده مردم شازند در مجلس با بیان اینکه ارز یارانه‌ای تاثیری در معیشت مردم نداشته است، گفت: آنچه که مشهود است، اختصاص ارز یارانه‌ای به کالاهای اساسی نتوانسته در کنترل قیمت‌های کالاهای اساسی موفق باشد و ادامه این سیاست محکوم به شکست است.

وی ادامه داد: با اجرای این سیاست، رانت و تعداد زیادی واسطه ایجاد شده است و عملا پول مردم را با چند فیلتر به آن‌ها می‌دهیم. اگر قیمت‌ها را واقعی کنیم، در تهیه اقلام اساسی کمبود نخواهیم داشت و مردم می‌تواند به راحتی آن‌ها را تهیه کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه با حذف ارز یارانه‌ای از قاچاق کالاهای اساسی جلوگیری می‌شود، گفت: درحال حاضر شاهد آن هستیم که کالاهای اساسی مشمول ارز حمایتی از کشور قاچاق می‌شوند و عملا به مصرف کننده نهایی نمی‌رسد. با حذف سیاست اختصاص ارز یارانه‌ای به کالاهای اساسی عملا با قاچاق هم مبارزه خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان تصریح کرد: نمایندگان مجلس پیشنهاد پرداخت مستقیم یارانه کالاهای اساسی را داده‌اند و امیدواریم این پیشنهاد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای آورد.

خواندن خبر در سایت منبع

‌مجلس ‌با ‌ارز ۴۲۰۰ ‌تومانی ‌برای واردات کالاهای اساسی مخالفت کرد

تسنیمخبرگزاری تسنیم
‌مجلس ‌با ‌ارز ۴۲۰۰ ‌تومانی ‌برای واردات کالاهای اساسی مخالفت کرد

- اخبار استانها -

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که دولت امسال برای تأمین و واردات کالاهای اساسی پرداخت کرد هیچ سود و منفعت خاصی برای اقشار مختلف مردم و طبقات ضعیف نداشته و عواید سرشار آن تنها به جیب واسطه‌گران و دلال‌ها سرازیر شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس از وجود تناقص‌ها و اشکالات اساسی گزارشی که دولت در مورد نحوه تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به واردکنندگان و فواید این اقدام ارائه داده ‌خبر داد و افزود: گزارشاتی که دولت در این‌باره به مجلس ارائه داده است با شرایط و حال روز فعلی جامعه تناقض دارد.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها تلاش برای ثابت نگه‌داشتن قیمت کالاهای اساسی در راستای حمایت از طبقات محروم جامعه را صرفا پاره‌ای ادعا از سوی دولت خواند و گفت: طبق آمارهای مجلس میزان فشارهای اقتصادی به طبقات ضعیف و محروم جامعه روز به روز در حال افزایش است.قیمت روز ارزهای دولتی 97/12/08| نرخ 27 ارز افزایش یافتقیمت ارز مسافرتی امروز 97/12/08|یورو 15432 تومان شدقیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/12/08|دلار 13300 تومان شد

کوچکی‌نژاد در مورد گرانی اقلام و کالاهای اساسی مردم، عدم ثبات لازم در بازار ‌و عملکرد بسیار ضعیف دولت در این حوزه ابراز داشت: ‌ افزایش قیمت کالاهایی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات آنان اختصاص پیدا کرده است بیشتر از کالاهایی است که با ارز آزاد وارد کشور شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه عواید تخصیص ارز دولتی جهت واردات کالاهای اساسی تنها به جیب یکسری دلال و واسطه‌گر وارد ‌شده است بیان داشت: مجلس نیز با توجه به شرایط فعلی جامعه با درخواست دولت جهت تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی در سال ۹۸ مخالفت کرد.

کوچکی‌نژاد با اشاره به اینکه پیشنهاد دولت جهت اختصاص ۱۴ میلیارد دلار معادل ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای واردات کالاهای اساسی جهت بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع داده شد اعلام کرد: دولت به جای پیشنهاد چنین مسائلی در وهله نخست نحوه هزینه‌کرد این مبالغ را باید برای نمایندگان روشن کند.

نماینده مردم رشت در مجلس عملکرد بسیار ضعیف مجموعه دولت در بحث تخصیص ارز و نظارت بر نحوه ورود کالاهای اساسی به داخل کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: ‌ به علت این سوء مدیریت‌ها و گرانی حاکم بر بازار اغلب مردم به ویژه اقشار ضعیف جامعه در تأمین کالاهای اساسی خود دچار مشکل شده‌اند.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان هدفمندی یارانه‌ها با بیان اینکه دولت برنامه‌‌ای برای مدیریت مبالغی که برای واردات کالاهای اساسی در سال ۹۸ درخواست کرده ارائه نداده گفت: ‌ به اعتقاد نمایندگان، ‌ دولت قبل از ارائه چنین پیشنهاداتی باید ساز و کار اجرای آن را به‌صورت کاملا شفاف برای مجلس مشخص کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا1 روز قبل
در حالی که رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار فراوانی و ثبات قیمت‌ها را از ویژگی‌های بازار میوه دانست، آخرین کشف قیمت‌ها از بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت چندان مناسبی در این بازار حاکم نیست. به گزارش ایسنا، در شرایطی که اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و تره بار از فراوانی این اقلام در بازار خبر می‌دهد و ثبات قیمت‌ها و متعادل‌تر شدن بازار میوه را نتیجه آن می‌داند، نگاهی به آخرین کشف قیمت‌ها در بازار عمده فروشی میوه و تره بار نشان می‌دهد که وضعیت مناسبی در بازار حاکم نیست. با نگاه به قیمت عمده فروشی کشف شده هر کیلوگرم سیب ۸۰۰۰ تومان، موز ۱۱ هزار تومان و نارنگی بندری ۱۴ هزار تومان است با اضافه کردن نرخ منطقی ۳۵ درصدی به آنها قیمت‌های عجیب و غریبی را شاهد خواهیم بود که مردم شاید کمتر رغبتی برای خرید میوه از این بازار داشته باشند. رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پاسخ به این سوال که چرا با وجود فراوانی که به آن اشاره می‌کنید، قیمت‌ها روند افزایشی دارد؟ افزود: وقتی فراوانی در بازار وجود داشته باشد، نخریدن و وفور محصول سبب می‌شود قیمت‌ها متعادل‌تر شده و روند معقول‌تری پیدا کند. کارگر گفت: به دلیل همین وفور محصول در بازار میوه و تره بار، روند قیمتی به گونه‌ای است که انواع میوه‌ها پایین‌تر از این نرخ‌ها در بازار فروخته می‌شود.
همشهریهمشهری10 ساعت قبل
به گزارش ایلنا، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش بسیار اندک و قیمت طلا با افزایش مواجه شد. شاخص نفت خام برنت با ۴ صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۶۷ دلار و ۸۵ سنت رسید. شاخص نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت با یک صدم درصد کاهش به بشکه‌ای ۵۹ دلار و ۹۴ سنت رسید. قیمت هر گرم طلا نیز در بازارهای جهانی با ۷ دهم درصد افزایش به ۴۲ دلار و ۱۱ سنت رسید.

هفت سنگ نوروزی؛ بازی‌هایی که در سفر باید همراه داشته باشید [قسمت اول]

42+
دیجیاتودیجیاتو1 روز قبل
تابناکتابناک9 ساعت قبل
این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. این سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. آن سه نرخ عبارتند از: نرخ تورم که سیاسی‌ترین نرخ اقتصادی محسوب می‌شود، نرخ بیکاری و نرخ رشد اقتصادی. رشد اقتصادی تحت تاثیر کاهش صادرات نفتاین کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۸ به این کارشناس مسائل اقتصادی در مورد وضعیت نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۸ به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: پیش بینی این است که در صورت انتشار گزارش‌ها، رشد اقتصادی سال ۹۷ بین منفی ۱ تا منفی ۲ درصد خواهد بود.
تابناکتابناک1 روز قبل
به گفته مقامات ارشد بانک مرکزی برزیل، این بهترین تصمیم همراه با احتیاط، عزم راسخ و آرامش است. به گفته بانک مرکزی برزیل، ریسک‌های تورمی قرینه‌ای هستند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ماه ١٣٩٧ به ٢٦٫٩ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٣٫٥ درصد) ٣٫٤ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۴ سنت یا ۰٫۲ درصد افزایش، به ۶۸٫۶۴ دلار در هر بشکه رسید. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰٫۵ درصد افزایش یافت و به ۱۳۱۸٫۳۱ دلار رسید.

اخبار بیشتر